Verhoging huurprijs volkstuinen beperkt Jachthavens bang voor concurrentie van De Kooihaven Akkoord tussen bonk en gemeente Verkoopprijs volkstuinen twistpunt Voetbal op Pomona; twijfel over kantine DINSDAG 4 MAART 1986 LEIDEN LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Bond van Amateurtuinders en de gemeente Leiden zijn het in grote lijnen eens over de tarieven voor de volkstuinen in de komende tien jaar. De tarieven gaan omhoog, maar niet zo drastisch als eerder door de gemeente was voor gesteld. Volgens de overeenkomst waar- over'het bondsbestuur en de direc tie sport en recreatie van de ge meente hebben onderhandeld, worden de tarieven eenmalig ver hoogd en staan dan tot en met 1995 vast. Daaraan gekoppeld is een subsidieregeling. De gemeente verhoogt de subsidie in eerste in stantie om dan in de loop van de tien jaar het subsidiebedrag jaar lijks te verlagen. Hoe hoog de tarieven precies worden, is een zaak van afspraken binnen de volkstuindersbond zelf. Uitgangspunt is dat de totaalop brengst voor de gemeente als ver huurder per jaar 220.000 gulden moet zijn. De gemeente heeft voor gesteld om voor de diverse com plexen met uitzondering van Cro- nesteyn het huidige tarief van 31 cent per vierkante meter te verho gen naar 37,5 cent. Het tarief voor Cronesteyn zou in deze opzet op het huidige niveau van 50 cent blij- Diefstal uit hotelkamer LEIDEN - Een gast uit Madrid, die was ingekwartierd in Holiday Inn. miste gisteravond zijn portefeuille met een bedrag van 1500 gulden, een gouden vulpen en een kostba re zonnebril. De spullen had hij tussen half negen en vier uur onbe waakt achtergelaten in de hotelka- Van Mierlo naar Leiden LEIDEN - De landelijk lijsttrekker van D66, Hans van Mierlo, bezoekt vrijdagavond Leiden. In de Burchtsociëteit aan de Burgsteeg wisselt hij van gedachten met lijst trekkers bij de raadsverkiezingen van D66 uit de Leidse regio. De be doeling is duidelijk te maken wat D66 kan betekenen voor de ge meente. Ook het publiek kan vra gen stellen. Aanvang half negen. ven. Het gemiddelde bedrag voor de volkstuinen in Leiden komt daarmee de komende tien jaar op 41.4 cent per vierkante meter. Op voorspraak van de directie sport en recreatie is de gemeente er mee akkoord gegaan om de Leidse Bond van Amateurtuinders voor alle complexen zelf de tarieven te laten vaststellen. Ze zouden op die manier voor alle complexen even hoog kunnen worden. Een eventu eel besluit daarover moet op het congres van de bond, waarop alle aangesloten tuinverenigingen zijn vertegenwoordigd, worden geno- Voldoening De raadscommissie voor sport en recreatie is gisteravond akkoord gegaan met de overeenkomst. Tot voldoening van wethouder Tesse- laar. "Alles wat er te regelen was. is nu geregeld". Binnen de commis sie bestond wel verdeeldheid over de vraag hoe duur de huisjes mo gen zijn bij verkoop (zie elders op deze pagina). Volgens de volkstuinennota die de gemeente in 1984 uitbracht, zou den de tarieven veel forser omhoog gaan. Het voorstel kwam er toen op neer dat de vierkante-meterprijs jaarlijks met vijf cent zou stijgen, om uit te komen op 53 cent in 1989, ten opzichte van de in '84 geldende situatie een verdubbeling. Alleen het tarief voor Cronesteyn, dat al veel hoger was. zou in geringe ma te stijgen en in 1989 eveneens op 53 cent komen. In een reactie liet de Lëidse Bond van Amateurtuinders in 1985 weten de tariefstijging die de ge meente had voorgesteld veel te drastisch te vinden. Na overleg met de raadscommissie voor sport en recreatie werd besloten de zaak nog eens nader en gezamenlijk - gemeente en bond - te bestuderen. Bij de lagere huurtarieven die de gemeente nu voorstelt, geldt als uitgangspunt dat dit alleen moge lijk is als het onderhoud van de complexen voor rekening van de Bond van Amateurtuinders ge beurt. "In het verleden hebben de Leidse Bond en de aangesloten tuinverenigingen naar onze me ning aangetoond dat deze zelf LEIDEN - Zo blij als wethouder Tesselaar en de raadscommissie voor sport en recreatie zijn dat wa tersportvereniging De Kooihaven na twaalf jaar eindelijk aan een jachthaven is geholpen, zo onge lukkig zijn de eigenaars van de commerciële, eveneens aan de Waard gevestigde jachthavens met hun toekomstige buur. Jachthaven-exploitant Van Dijk, die steun van zijn collega's moest ontberen omdat die naar een His- wa-vergadering in Sassenheim wa ren, liet gisteravond tijdens de commissievergadering namens de haveneigenaren een krachtig pro test horen tegen de komst van de verenigingshaven. De exploitanten vrezen forse concurrentie voor hun neringen. Goédkoper "Het is niet mijn bedoeling de le- den van de Kooihaven een jachtha ven te onthouden, maar er zijn wel enkele bedenkingen", zei hij. Een doorn in het oog is het Van Dijk en de zijnen dat de vereniging de 51 ligplaatsen die de haven krijgt, te gen veel goedkopere prijs kan ver huren dan de reeds gevestigde jachthavens. "De gemeente heeft de vereniging eén lening tegen drie, vier procent verstrekt, terwijl wij commerciële bedrijven bij de bank tegen elf procent moeten le nen. En als je niet op tijd kan beta len, helpen ze je om zeep". Van Dijk stelde voorts aan de kaak dat de vereniging geen btw-verplich- ting heeft, "terwijl wij 15.000 gul den aan alleen al btw moeten beta len en we door de gemeente ook nog eens goed worden aangeslagen voor onroerend-goedbelasting. Met zo'n beleid is er maar één op lossing: het bedrijf verkopen. Op deze manier raakt Leiden nog meer bedrijven kwijt". Volgens de exploitant blijven veel van de ligplaatsen in de com merciële jachthavens onbezet om dat de mensen liever uitwijken naar goedkopere verenigingsha- werkzaamheid voldoende aanwe zig is", schrijft de directie sport en recreatie. Volgens de voorlopige overeenkomst die nu is bereikt, krijgen de volkstuiriders voor het onderhoud (maar ook voor de kos ten van scholing van kaderleden) jaarlijks subsidie van de gemeente. Het subsidiebedrag wordt in eerste instantie verhoogd van 16.295 gul den naar 36.750 gulden dit jaar. Tot en met 1995 wordt het subsidiebe drag dan elk jaar met duizend gul den verlaagd, om uit te komen op 27.750 gulden. In die tien jaar steekt de gemeente in totaal 322.500 gulden in de volkstuinen. Hoe dit geld over de diverse com plexen wordt verdeeld, wordt aan de bond overgelaten. De gemeente zal de volkstuin ders geen onroerendgoed belasting en lozingsrecht in rekening bren gen. Bovendien zal zij de polderlas- ten en de verontreinigingsheffing van het hoogheemraadschap beta len als eigenares van de grond. Aantal In de overeenkomst wordt ook het maximum aantal huisjes per complex vastgelegd. Uitgangspunt was daarbij het huidige aantal, met op enkele complexen nog een klei ne groeimogelijkheid. Bij het toe- wijzingbeleid van de bond geldt als uitgangspunt dat Leidenaren altijd voorrang moeten hebben en dat vervolgens de duur van de wacht tijd geldt. Wel mag de verhuurder om sociale redenen van de volgor de afwijken. "Tuinieren op een volkstuin kan een nuttige, plezierige, zinvolle en een relatief goedkope manier van recreëren zijn", schrijft de directie sport en recreatie in een toelich ting op de overeenkomst. De daar voor nu beschikbare 537.729 m2 (ruim 53 hectare) wordt voor een stad van 105.000 inwoners als vol doende ruimte beschouwd. De di rectie sport en recreatie meent ook dat het op basis van de nu voorge stelde tarieven vrijwel onhaalbaar zal zijn nog volstuincomplexen met tuinhuisjes aan te leggen. Bij komende voorzieningen als riole ringen. verhardingen van paden en dergelijke zullen te kostbaar zijn. Wel wil sport en recreatie in over- LEIDEN - Hoeveel mag een volkstuinder die besluit zijn complex te verkopen vragen voor zijn tuinhuisje en de tuinin richting. Volgens de voorlopige overeenkomst tussen de ge meente en de Leidse Bond van Amateurtuinders maximaal 20.000 gulden. Maar met uitzon dering van de VVD-fractie von den alle partijen in de raadscom missie voor sport en recreatie gisteravond deze vergoeding te hoog. PvdA'er Van der Pluijm: "Zón hoog bedrag vormt een drempel voor de mensen die op de wacht lijst voor een volkstuintje staan". Volgens hem is het beslist niet nodig dat tuinders kleine paleis- jes op hun stukjes grond zetten, die ze bij overname voor een fiks bedrag van de hand kunnen doen. Hij suggereerde dan ook het maximumbedrag op 10.000 gulden te stellen, waarin hij bij val kreeg van het CDA. Wethouder Tesselaar echter voelde niets voor het voorstel van zijn partijgenoot. "Ik ben er voorstander van dat er zo'n laag mogelijke drempel is voor de op volgers. maar de tuinders raken met het voorstel van Van der Pluijm geld kwijt. Als ze 15.000 gulden in hun huisje hebben ge- stoken, zijn ze vijf mille kwijt. Natuurlijk geldt dat ook voor een maximumbedrag van twintig mille, het getal is erg arbitrair". Daarom ook, zo vertelde hij, heeft de bond zich bij het vast stellen van het bedrag gericht op de situatie zoals die nu is. "Uitge gaan is van de nieuwste tuinen. Cronesteyn. Exclusief fundering kostten de huisjes daaf rond de 20.000 gulden. Als je het bedrag nu op tienduizend gulden stelt, breng je de tuinders van Crones teyn direct in de problemen". Ook interim-voorzitter Lange- zaal van de Bond van Amateur tuinders toonde zich ontstemd over het voorstel van Van der Pluijm. Al was het alleen maar omdat het 21 vergaderingen kostte alvorens binnen de bond overeenstemming was bereikt over verhoging van de vergoe ding van 15.000 naar 20.000 gul den en nog eens 21 keer vergade ren over verlaging hem een nau welijks als aanlokkelijk voor kwam. Hij verdedigde de verho ging met. "De bond zou best een bedrag van 15.000 willen hante ren. maar dan komt Cronesteyn in de problemen". Hij bestreed de stelling van het PvdA-raads- lid dat mensen langer op de wachtlijst komen te staan omdat ze geen 20.000 gulden kunnen betalen. "Het komt maar een en kele keer voor dat een huisje zo veel waard is. Er zijn echt ook tuinen met huisjes rond de vier. vijfduizend gulden en tuinen zónder huisje zijn er ook. Na twee. drie jaar op de wachtlijst ben je echt wel aan de beurt". Véin der Pluijm herzag na het beloog van Tesselaar en Lange- zaal zijn voorstel. Een maximum van tienduizend voor alle tuinen die voor 1982 zijn aangelegd en twintigduizend gulden voor de Cronesteyn-tuinen, wil hij nu. De partijen beslissen in de raadsver gadering van 24 maart of zij de vergoedingen conform Van der Pluijms voorstel willen vastleg gen, op het huidige niveau van 15.000 willen houden of, zoals de bond en het college van B en W zijn overeengekomen, verhogen naar twintigduizend gulden Volkstuinen in Leiden, in dit geval een deel i gemeente en de bond hebben overeenstemming bereikt leg met de Leidse Bond van Ama teurtuinders nagaan of het wense lijk is nog nieuwe complexen aan te leggen met uitsluitend nutstui- nen van eenvoudige opzet, in de buurt van woonwijken. nplex Ons Buiten aan de Willem de Zwijgerlaan. De de huren voor de komende tien jaar (archieffoto) Inbrekers, op weg naar heler, gepakt LEIDEN - Drie Leidenaars zijn gistermorgen in Den Haag aange houden met een auto vol gestolen De spullen, voornamelijk drank, bleken af komstig van een inbraak uit het restaurant van de Groenoordhal- len, die zij twee dagen ervoor had den gepleegd. De Haagse politie kwam de Leidenaars bij toeval op het spoor nadat ze een afgesloten straat waren ingereden op zoek naar het adres van een heler. Zij zijn daarna overgedragen aan de politie in Leiden. Na verhoor in Leiden bleek dat het drietal, een 44-jarige Leidenaar, zijn 20-jarige zoon en een 19-jarige schoonzoon, zeker veertien inbra ken in sportkantines, in volkstuin complexen en bouwketen in Lei den op het geweten had. Het betrof hier niet alleen consumptieartike len. maar ook video's en stereoin stallaties. Ook bekende het drietal afgelopen weekeinde twee bouw keten aan de Plesmanlaan en in de Stevenhofjespolder in te zijn ge weest. Hier werden, volgens de po litie, gebruiksgoederen en gereed schap meegenomen. Losgebroken stier op ijs teruggevonden LEIDEN - Een losgebroken stier is gistermorgen door een schot uit een verdovingspistool weer op de veemarkt in de Groenoordhallen terecht gekomen. De stier was wat gaan rondwandelen in Leiden- Noord en de Merenwijk. Na enig speurwerk door twee Leidse agen ten werd hij aangetroffen op het ijs in de buurt van de kinderboerderij. Op zijn weg had het dier wel een fietster de stuipen op het lijf ge jaagd. Het meisje dat op de Ma re- singel reed. zag de stier en schrok er zo van dat ze bij het snel keren ten val kwam. Hierbij raakte haar fiets in ongerede en scheurde haar jas. De eigenaar van het speelse beest, een veehouder uit Moor drecht. heeft een schaderegeling met haar getroffen. Bij de complexen van Oostvliet en OTV zal een aantal tuinen moe ten verdwijnen door de aanleg van een provinciale weg vanaf de Euro- paweg naar het recreatiegebied Vlietlanden. Mogelijk wordt de grondopbrengst gebruikt voor de aanleg van parkeerterreinen voor deze complexen bij de provinciale weg. Als dit lukt, kan de Vlietweg grotendeels 'auto-luw' worden. LEIDEN - Het Pomona-complex aan de Nachtegaal laan wordt het domein van de voetbalverenigingen JAG (voor Surinamers) en LGB (een Turkse vereni ging). De raadscommissie voor sport en recreatie heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan een grote opknapbeurt van het sterk vervallen terrein. Dat de verenigingen op kosten van de gemeente - wat hoogst zeldzaam zou zijn - ook een kantine zullen krijgen, lijkt zo goed als zeker. Alle partijen toonden zich daar gisteravond voorstander van.Wethouder Tesselaar (PvdA) echter is niet onverdeeld gelukkig met het voorstel van de dienst sport en recreatie orn Ponoma ook met een kantine uit te rusten. Hij is van zins over deze zaak nog een flinke boom op te zetten in het col lege. "Ik ben het hierover met mezelf nog niet eens", vertelde hij. "Aan de ene kant ben ik voor zoveel mo gelijk integratie van buitenlanders in de bestaande clubs, maar voor aparte verenigingen is ook wel wat te zeggen. Maar in Leiden betalen we nu eenmaal geen kantines, voor geen enkele vereniging. Het beleid is dat elke club twee kleedkamers krijgt en een maxima le bijdrage in de stichtingskosten van 20.000 gulden voor de kantine. Ik wil voorkomen dat we straks weer gemekker krijgen dat de gemeente een uitzondering maakt en dan juist voor die groep". vens zoals die in de Vlietlanden. "Dat ze dat doen, kan ik me voor stellen. Als ze het niet doen, zijn ze een dief van hun eigen portemon- naie", aldus Van Dijk. Hij zei nog met de komst van de jachthaven in te kunnen stemmen wanneer die 'voor echte arbeiders' zou zijn. "Jongens die rond de vijftienhon derd gulden per maand verdienen. Maar bij de Kooihaven zitten heus wel mensen die een duurdere lig plaats kunnen betalen". Dit nu bestreed de wezig Kooihaven-voorzitter Krom hout ten zeerste: "Van onze tachtig leden zijn er misschien twee, drie die meer verdienen dan u. De rest bestaat uit die doodgewone Leidse jongens van u". En: "U bent een commercieel bedrijf, u wilt winst maken. Als u ook betaalbare lig plaatsen zou hebben, zouden die gewone mensen ook bij u komen". Van Dijk daarop: "Ik ben niet duur, jullie zijn goedkoper". Oude belofte Wethouder Tesselaar toonde be grip voor het feit dat Van Dijk en de zijnen niet onverdeeld gelukkig zijn met de komst van de haven van de watersportvereniging tus sen onder meer de jachthavens Zijlzicht, Roomburg en de Haar lemmertrekvaart. "Maar het is het een of het ander: óf socialisme, óf vrij ondernemerschap", stelde Tes selaar. "Bovendien gaat het hier om een twaalf jaar oude belofte. En ik weet ook geen andere oplossing. We zijn met de Kooihaven twaalf jaar van plek. naar plek gesleurd. We zijn blij dat we dit plekje einde lijk hebben gevonden". Hij korr Van Dijk dan ook geruststellend antwoorden op diens vraag of de wethouder kon beloven dat dit de laatste vereniging is waarvoor een haven wordt aangelegd. "Ik zou niet weten waar er nog een aange legd zou moeten worden. Ik doe geen beloftes meer, ik heb twaalf jaar lopen sjakkeren". Televisie Rare jongens toch van die KRO- televisie. Maken ze een gefilmd portret van een raadslid in spe. zenden ze het niet uit. "We had den achteraf toch geen zendtijd over", wordt dan als reden opge geven. En er was tijdens het Ou- derenberaad van afgelopen don derdag nog wel een klein feestje door die opnamen: wethouder Kuijers (maatschappelijke aan gelegenheden) liet gebak rond delen. Want er liepen camera mensen in de raadszaal die een portretje van Elly Kerckhoffs maakten. En dan wil je je als be stuurder toch van je beste kant laten zien. Elly Kerckhoffs staat voor de PvdA op een verkiesbare plaats voor de komende gemeen teraadsverkiezingen en zet zich vooral in voor het ouderenbeleid. Het filmpje over Elly Kerck hoffs liet bij voorbaat bij sommi ge PvdA'ers al een bittere na smaak achter. Toos Fallaux, scheidend raadslid, was er ten minste helemaal niet over te spreken. "Ze willen mij er ook op hebben. Nou daar bedank ik mooi voor. Ten eerste mag ik de naam van mijn partij niet noe men en ten tweede lijkt het dan net of ik me in die zes jaar raads lidmaatschap alleen voor oude ren heb ingezet. En dat is niet zo. Ik heb voor iedereen in die raad gezeten". Elly Kerckhoffs zelf vond het weliswaar niet zo leuk dat haar partij niet mocht worden ge noemd, maar ze had wel degelijk haar ei in het filmpje kwijt ge kund. Achteraf zegt ze nu: "Ik heb mezelf toch kennelijk te dui delijk als PvdA'er geprofileerd". Ze kan er hartelijk om lachen en zegt in haar hart blij te zijn dat het niet doorgaat. "Maar ik vind het erg voor die mensen die er aan hebben meegewerkt. Oude ren bij wie ik op huisbezoek ging. Dat moest dan gefilmd worden. J)at gesjouw met die ze waren zenuwach tig ook natuurlijk. Dat is nou al lemaal voor niks geweest". Kringloop Hoewel het pand van het Kringloop-project boordevol spullen staat, willen de vrijwilli gers toch een beroep doen op nij vere huisvrouwen. Nu de voor jaarskriebels weer opsteken, de grote schoonmaak voor de deur staat - doet iemand daar eigenlijk nog aan? - zullen weer veel niet meer gebruikte spullen in de kraakwagen verdwijnen. "Niet doen", vinden Wilko Moens en Rob van den Berg van het Kringloopproject, "want wij. kunnen er nog van alles aan re pareren". Daarna worden de ou de stoelen, kleren, huishoudelij ke apparaten en dergelijke voor een zacht prijsje verkocht. Het Kringloopproject is twee jaar geleden begonnen in het Ol- ga-complex. Maar die plek was nogal afgelegen en sinds maart, vorig jaar zitten de acht vrijwilli gers met hun 'winkel' aan de Vol molengracht 13. Niet dat het daar storm loopt, maar af en toe drup pelen er toch mensen binnen. Het is een echte winkel van Sinkel, waar van alles te koop is. Omdat ze niet concurrentiever valsend mogen zijn. houden de medewerkers de tweedehands- prijzen goed in de gaten. "We gaan niet onder de prijs van op kopers zitten". Sinds januari van dit jaar draaien ze zonder subsi die. En dat gaat goed. Er wordt quitte gespeeld en dat is al heel wat. "Er is duidelijk een markt voor een dergelijk project", vin den Moens en Van den Berg. De oude spullen die wegdoen, worden door de vrij willigers opgeknapt. Zit er een scheur in een rok, dan wordt die gemaakt. En zo kun je daar nog heel draagbare en bruikbare spullen tegenkomen. Ze kunnen Elly Kerckhoffs (links staand) wordt gefilmd door Fallaux met gestreepte trui) kijkt argwanend toe. nog van alles gebruiken. En een paar handige vrijwilligers voor de klusjes kunnen er ook nog wel bij. Mensen met kennis van elektrotechniek, timmerlieden en andere handige figuren kun nen zich aanmelden op Volmo- lengracht 13, telefoon 071- 131882. Overigens kunnen grote appa raten worden opgehaald. Wie een ijskast of wasmachine kwijt wil kan een afspraak maken. Meestal wordt dan óp donderdagmiddag de boel thuis opgehaald. De Ver eniging Kringloop Project Lei den, "een mens- en milieuvrien delijk project", is geopend op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur, op donderdag van 10.00 tot 13.00 en van 19.00 tot 21.00 uur, vrij dags van 10.00 tot 13.00 uur en zaterdags van 12.00 tot 16.00 uur. Over de aspecten van een der gelijk project willen de vrijwilli gers trouwens best eens informa tie komen geven. Scholen en club- en buurthuizen die geïnte resseerd zyn moeten dan maar eens naar de Volmolengracht bellen. ploeg van de KRO. Haar partijgenote Toos Binnendoor (3) Als het een beetje meezit, hou den de omwonenden van het hoekpand Kaiserstraat/Boisotka- de toch hun achteruitzicht. Vori ge week schreven wy dat er in dat pand een restaurant zal wor den gevestigd. De eigenaar daar van had een bouwplan inge diend. waarin was voorzien in een afzuiginstallatie die via de bestaande schoorsteen naar bui ten zou gaan. Maar de bouwver gunning was nog niet binnen of de eigenaar wijzigde zijn plan en de afzuiginstallatie, een veertig centimeter brede buis, zou aan de achterzyde buitenom worden bevestigd. Een afschuwelijk gezicht zou dat zijn, ook al omdat de achter gevel van het pand voornamelijk uit ramen bestaat. En bovendien zou de' buis uitkomen vlakbij de slaapkamerramen van de naaste buren. Bouw- en woningtoezicht had inmiddels al - mondelinge - toestemming voor de gewijzigde plannen gegeven. De buurt kwam in opstand, maar op het Stadsbouwhuis werden de be zwaren weggewimpeld Gistermiddag hadden Anton Broos en Eveline van Lookeren Campagne namens de buurt een gesprek met wethouder Peters (ruimtelijke ordening). De uitkomst van dat gesprek is heel positief voor de buurtbewo ners: de restauranthouder krijgt binnenkort een briefje. Daarin staat dat hij öf volgens het oude bouwplan zal moeten werken. Dus de afzuiginstallatie binnen door. Of hy moet een nieuw bouwplan indienen voor de buis buitenom. Peters was heel kordaat: "La ten we nou maar niet lang zeu ren", zei hy tot zyn ambtenaren die ook by het gesprek aanwezig waren. In de volgende raadscom missie van ruimtelyke ordening staat de gewraakte afzuiginstal latie trouwens op de agenda. Dat is gebeurd op verzoek van Jan Hoekema (D66), die er om be kend staat een groot liefhebber van bouwkundige schoonheid te zyn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3