LEIDSCH DAGBLAD Wiegel tijdelijk minister UWE GEN DAGBLAD GEEN BEI DURVEN MAAR GEWOON DOEN! Honderden oud-SS'ers mogen naar de stembus Bende jonge vandalen terroriseert Wassenaar Slechts voor enkele maanden opvolger Rietkerk WD tegen 'mestwet' CDA-etentje voorf 350 De Vries toch voor meineed vervolgd Graf van King Kong mag open onder voorbehoud DINSDAG 4 MAART 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37950 (Van r verslaggevers) WASSENAAR - Het villadorp Wassenaar wordt al een tijdlang geterroriseerd door een groep jeugdige vandalen. Het gaat om jongeren die er een bijzonder genoegen in scheppen om kinderen, die zich in het sche merdonker op straat begeven, aan te vallen en te mishandelen. De 'bende' opereert vooral in de buurt van sportvoorzieningen. Volgens burgemeester Schoute weet de gemeente precies welke jongeren tot de vaste kern van de groep behoren. Het gaat volgens hem om "heren die het buitenge woon gezellig vinden om op don kere plaatsen te bivakkeren. Ze Politie staat machteloos kruipen altijd daar waar de ver lichting schaars is". Maar gemeente en de Wasse- naarse politie zeggen machteloos te staan. Politiecommissaris Van der Wolk: "Je hoeft bij justitie niet met een eenvoudige mishandeling aan te komen. Er zijn nu eenmaal te weinig cellen". Mogelijkheden om de groep jon geren op te vangen zijn er even min. Volgens Schoute is de jonge- rensociëteit in Wassenaar afgelo pen weekeinde al door hen 'ver bouwd'. Overigens kwamen de bendeleden zelf daar ook niet zon der kleerscheuren vanaf. Het enige dat Wassenaar zegt te kunnen doen: meer lantaarnpalen neerzetten op duistere hoekjes.. Oud-minister Nelissen (Amrobank): 'Rente kan twee procent omlaag'. Staatssecretaris: 'Stelsel herziening kan op 1 okto ber ingaan'. PAGINA 5 Kardinaal Sin over Mar cos: 'Wij hebben in de ka pel gebeden, hij huilde'. Mr. Nelissen. (foto anp> Nog geen spoor van Pal mes moordenaar. PAGINA 7 Hans Galjé nu bij FC Utrecht: 'Bij Ajax voelde ik mij ellendig'. PAGINA 15 DEN HAAG (GPD/ANP) - Hans Wiegel, commissaris van de koningin in Friesland, wordt de nieuwe minister van binnenlandse zaken. Hij volgt de anderhalve week gele den overleden minister Koos Rietkerk op. Journalist en schrijver Henri Knap overleden AMSTELVEEN (ANP) - De beken de journalist en schrijver Hënri Knap is vanochtend in zijn woon plaats Amstelveen op 75-jarige leeftijd overleden. Knap was al ge ruime tijd ziek. Dit is namens zijn familie meegedeeld. Henri Knap begon in 1930 zijn journalistieke loopbaan als redac teur by de Arnhemse Courant en werkte na de oorlog by het Vrije Volk en Het Parool, waar hij grote bekendheid kreeg door zijn ru briek 'Dagboekanier'. Gedurende de Tweede Wereldoorlog nam hij onder meer als chef-staf van de verzetsorganisatie LO-LKP in het district Arnhem deel aan het verzet en werkte hy als leider van de in lichtingendienst voor de geallieer den. Knap was onder meer docent praktische journalistiek aan het In stituut voor Perswetenschappen van de Universiteit van Amster dam. Hij schreef een groot aantal boeken. DEN HAAG (GPD) - De VVD is tegen de meststoffenwet van de ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieubeheer). De be windslieden willen dat de boeren hun overtollige mest opslaan in speciale reservoirs en en een ver bod op het 'uitrijden' van mest in de de maanden november, decem ber, januari en (deels) februari. De bewindslieden willen zo de ramp zalige verzuring van de bodem be strijden. VVD-landbouwspecialist Blauw vindt het huidige wetsvoor stel echter 'niet haalbaar'. "Wij zul len die maatregelen amenderen", aldus Blauw gisteravond tijdens een verkiezingstoespraak. Blauw maakte het conflict met Braks bekend aan de vooravond van een grote demonstratie in Hoo- geveen, waar vandaag duizenden boeren door de minister zullen worden toegesproken. Braks en Winsemius maakten gisteren het Landbouwschap nog eens duide lijk dat ze aan invoering van hun plannen per 1 januari vasthouden. De WD vindt dat Braks en Win semius de boeren niet mogen dwingen 900 miljoen gulden te in vesteren in mestopslag, terwijl ze zelf met lege handen langs de kant staan. Blauw vindt het onbehoor lijk dat de boeren de controle zelf moeten betalen. Dat kost nog eens 40 tot 50 miljoen per jaar. Ook het uitrijverbod is niet ac ceptabel voor de liberalen. "De boeren moeten het hele jaar rond kunnen mestrijden. De landbouw laat zich niet leiden door kalender data", aldus Blauw. Hij is ook te gen het principe dat de vervuiler betaalt. Wiegel (44) zal alleen voor de duur van deze kabinetsperiode minister blijven. „Hij wil nog jaren commis saris van de koningin blijven", al dus WD-fractievoorzitter Nijpels vanmiddag tijdens een persconfe rentie. De keus is op Wiegel gevallen, omdat deze een grote ervaring heeft als minister van binnenland se zaken in het kabinet-Van Agt (1977-1981). Volgëns Nijpels is het onverantwoord om de vacature open te houden tot de kabinetsfor matie. "Er moeten nog te veel be langrijke beslissingen worden ge nomen", zei hij. Hij noemde onder meer de onderhandelingen die nog moeten worden gevoerd met de ambtenarenbonden over de ar beidsvoorwaarden van het over heidspersoneel. Gesprekken Er zijn de afgelopen dagen vier gesprekken met Wiegel gevoerd. Volgens Nijpels was hij niet on middellijk bereid het ministers ambt op zich te nemen, omdat hij 'absoluut' commissaris van de ko ningin wil blijven. Uiteindelijk heeft hij vorige week dinsdag avond 'ja' gezegd, onder de uit drukkelijke voorwaarde dat hij na deze kabinetsperiode onmiddellijk naar Friesland kan terugkeren. Premier Lubbers zou Wiegel van middag officieel vragen minister te worden. Daarna zal aan de konin gin een voordracht worden ge daan. Hans Wiegel kwam in 1965 in de politiek als voorzitter van de libe rale jongerenorganisatie JOVD. In 1967 werd hij lid van de Tweede Kamer en in 1971 volgde hij Molly Geertsema op als fractievoorzitter van de WD. In 1977 werd hij in het kabinet Van Agt-Wiegel vice-pre- mier. Met zijn 36 jaar was hij de jongste vice-premier uit de Neder landse geschiedenis. Invloed De WD hoopt dat de keuze voor Wiegel een positieve invloed zal hebben op de verkiezingsuitslag. In de peilingen staat de WD er slecht voor en uit onderzoeken blijkt dat zowel binnen als buiten de partij Wiegel een grotere popu lariteit geniet dan lijsttrekker Nij pels. Bij de ambtenarencentrales heerst weinig enthousiasme over de terugkeer van Wiegel op Bin nenlandse Zaken. Volgens Ton de Jong, de voorzitter van de CNV- ambtenarenbond CFO, is onder Wiegel indertijd de aanzet gegeven tot de aantasting van de rechtspo sitie van de ambtenaren. Enkele ja ren achtereen werd op de salaris sen van het overheidspersoneel jaarlijks een korting van een half procent toegepast. Bovendien werd onder zijn regime ook gebro ken met het zogenoemde trendbe- leid, waarbij de overheidssalaris- sen de ontwikkeling van de lonen in het bedrijfsleven volgden. Door vergissing in nieuwe kieswet Ijs gevaarlijk LEIDEN - Het ijs in Leiden en omstreken (Kagerplassen) zal vanaf morgen onbetrouwbaar zijn. Het Hoogheemraadschap Rijnland hervat morgenoch tend de bemaling, zo werd vandaag meegedeeld. Cassettebandje verraadt vrouw (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een cassettebandje heeft het bewijs geleverd voor de aanhouding van een 66-jarige vrouw en haar 40-jarige dochter uit Leiden. De dochter, die als hulp in de huishouding werkzaam is, heeft bij haar werkgeefster in de loop van het jaar een postzegelverzameling ter waarde van 5000 gulden en zes tig oude singles meegenomen. De diefstal werd ontdekt tijdens het afdraaien van de cassetterecorder, die was aangesloten op de telefoon. Tussen gesprekken van familie uit het buitenland door, meldde de werkster aan haar moeder wat ze had meegenomen uit de woning. De werkgeefster gebruikte de cassetterecorder om de familie in Nederland op de hoogte te stellen van de wederwaardigheden van fa milieleden uit het buitenland. DEN HAAG (GPD) - Hon derden oud-SS'ers die we gens hun oorlogsverleden het Nederlanderschap zijn kwijtgeraakt, mogen op 19 maart toch naar de stem bus. Dat is een gevolg van de nieuwe kieswet, die het stemrecht voor niet-Neder- landers regelt. Daardoor .mogen ook staatlozen aan de gemeenteraadsverkie zingen deelnemen. Veel van die staatlozen zijn oud- SS'ers, die hun Nederlan derschap verloren toen zij in vreemde krijgsdienst tra den. Bij de vaststelling van de nieuwe kieswet vorig jaar is over het hoofd gezien, dat mensen met een oor logsverleden niet langer automa tisch van het kiesrecht zouden zijn uitgesloten. De adjunct-secretaris van de Kiesraad, mr. A. Bakker, heeft inmiddels tientallen telefoon tjes gehad van verontruste mensen die wilden weten of de oud-SS'ers inderdaad aan de verkiezingen mo gen deelnemen. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft aangekondigd de kwestie nader te onderzoeken en daarover zonodig vragen te stellen aan de minister van binnenlandse zaken. De WD'er Wiebenga noemt de deelneming van de oud- SS'ers 'een gevoelige materie'. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek wonen er in Nederland een kleine 6000 staatlozen, van wie er ongeveer duizend vroeger Nederlander zijn geweest. De meeste van deze men sen zijn oud-SS'ers, die tijdens de oorlog aan het oostfront hebben gevochten, aldus een woordvoer der van het ministerie van justitie. „Maar een enkeling is het Neder landerschap kwijtgeraakt door toe te treden tot het Vreemdelingenle gioen". Woordvoerder Van der Linde van het ministerie van binnenland se zaken zegt dat staatlozen aan de verkiezingen mogen meedoen, ten zij zy door een gerechtelijke uit spraak ook van het kiesrecht zyn uitgesloten. Dat is na de Tweede Wereldoorlog bijna nooit gebeurd. Volgens de heer Groeneveld van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie hoefde de oud-SS'ers niet het kiesrecht te word?n ont zegd. „Ze verloren het Nederlan derschap, dat was voldoende. In die tijd betekende dat automatisch uitsluiting van het kiesrecht" ENSCHEDE (GPD) - Het Twent se bedrijfsleven heeft met enige verbazing gereageerd op een uit nodiging van het CDA in Over ijssel om morgen samen met de CDA-ministers Ruding (finan ciën) en De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) de maaltijd te gebruiken in Geeste ren. De bedrijven wordt verzocht om in ruil voor deze invitatie het CDA-verkiezingsfonds met een donatie van 350 te gedenktn. Een Twentse topmanager zei dat hij alleen in de kwaliteit van de ministers Ruding en De Ko ning is geïnteresseerd en niet in hun hoedanigheid van CDA'er. Hij had weinig goede woorden over voor deze CDA-versie van het bekende Amerikaanse 'fund- raising' De christen-democraten zitten een beetje met deze kwestie in hun maag, zo blijkt uit de reac ties van zowel het CDA-bureau in Den Haag als de Overijsselse CDA-voorzitter Van Beek. Een woordvoerster in Den Haag: „De campagneleider is he laas ziek. Ik weet niet of zoiets wel eens vaker gebeurt. Het was een ideetje van het bestuur in Overijssel". En Van Beek zei: „Het bericht had niet in de krant mogen staan. Dat zou wel eens kunnen worden uitgelegd als een politieke stunt, 'en dat is het niet.". Ruding zal overigens waar schijnlijk niet komen. Premier Lubbers wel. Ex-RSV-topman Een brand in een kantoorge bouw in de Venezolaanse hoofd stad Caracas heeft gisteren vijf tien mensen, onder wie de Chi leense ambassadeur Carlos de Costa Nora, het leven gekost. De brand vernietigde de twee hoogste etages van het veertien verdiepingen tellende gebouw. Het waren de etages waarin de Chileense ambassade was gehuis vest. Tenminste twee andere slachtoffers waren medewerkers van de Chileense ambassade. De televisie toonde beelden van de ambassadeur, die achter een raam stond te zwaaien, kort nadat de brand was uitgebroken. Costa Nora was sinds drie jaar ambassa deur in Caracas. Ooggetuigen zeiden dat tenmin ste drie mensen van de bovenver diepingen naar beneden waren gesprongen. Met behulp van heli kopters en touwladders werden mensen van het dak van het ge bouw gered. De brand brak aan het eind van de middag uit en werd volgens de televisie waarschijnlijk veroor zaakt door kortsluiting. Volgens geredde kantooremployés was de brand uitgebroken na een korte elektriciteitsstoring. Op de foto lekken de vlammen uit het kantoorgebouw. Op het dak (rechts boven) drommen men sen samen in angstige afwachting van een helikopter (links), die zijn weg door de rookwolken zoekt. (foto AP) DEN HAAG (ANP) - Oud-presi dent-commissaris De Vries van het RSV-concern zal worden vervolgd wegens meineed. Minister Kort hals Altes (justitie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het vooronderzoek voldoende aanlei ding geeft voor strafvervolging. De Vries verklaarde twee jaar ge leden tegenover de parlementaire enquêtecommissie RSV dat hij geen andere onkosten by RSV had gedeclareerd dan de kosten die hy werkelijk had gemaakt. De com missie verdacht hem ervan dubbel te hebben gedeclareerd. Juli vorig jaar besloot de hoofd officier van justitie in Den Haag af te zien van vervolging. Het vooron derzoek had toen onvoldoende aanwijzingen opgeleverd dat De Vries daadwerkelijk meineed had gepleegd. Met name wist het Open baar Ministerie niet te achterhalen naar wie de oud RSV-topman een bedrag van ruim 600.000 gulden had overgeboekt. Volgens De Vries was dit bedrag overgemaakt naar het bouwbedrijf Bredero, waarvan hij president-di recteur was. Bredero ontkende een dergelijk bedrag te hebben ontvan gen. Nadat uit perspublicaties was gebleken dat het OM vergeten was de mogelijke storting bij de bank girocentrale na te trekken, werd het vooronderzoek heropend. Eind 1985 bleek dat De Vries het geld had teruggestort op een rekening van Bredero, die echter op zijn ei gen adres stond. Het bedrijf zei niet op de hoogte te zijn van het bestaan van deze rekening. Zijn advocaat mr. M. Wladimi- roff uit Den Haag deelde gister avond mee dat De Vries bezwaar zal aantekenen tegen het voorne men van het Openbaar Ministerie hem te vervolgen wegens meineed. De zaak komt eerst voor de raads kamer van de rechtbank. Als het OM in de ogen van de raadskamer niet voldoende bewijs heeft om vervolging te rechtvaardigen kan deze besluiten dat De Vries niet voor de rechter hoeft te verschy- Mr Wladimiroff zei het volste vertrouwen te hebben in de afloop van de zaak. „In een normaal geval zou het OM allang hebben gesepo neerd. De houding van de minister is duidelijk beïnvloed door zijn po litieke opstelling. Een rechter oor deelt schuldig of niet schuldig, zonder daarbij politieke overwe gingen te betrekken". DODEN IN BEIROET - By ge vechten tussen christelijke en isla mitische milities langs de Groene Lijn in de Libanese hoofdstad Bei roet zijn vandaag zes mensen om het leven gekomen en 29 personen gewond geraakt. De politie om schreef de gevechten als de zwaar ste dit jaar in de woonwijken van Beiroet. Veel bewolking en van tijd tot tijd gen. Vannacht mogelijk ook ijzel. Mini mumtemperatuur rond plus 4 graden. Middagtemperatuur omstreeks 8 gra den. Zuidwestenwind, vrij krachtig, aan de kust hard en nu en dan storm achtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Middagtem peratuur omstreeks 9 graden. Woensdag 5 maart 1986 Zon op: 07.17, zon onder: 18.26 uur. Maan op: 05.09, maan onder: 11.41 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.22 en 23.19 uur. laagwater 05.14 en 17.59 uur. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Bur gemeester Peper van Rotterdam heeft in principe besloten dat het graf van Christiaan Lindemans, alias King Kong, mag worden ge opend. Peper wil eerst schriftelijke toestemming van de broer en de twee kinderen van de dubbelspion voor hij besluit het familiegraf te openen. Bovendien moeten er zorgvuldige afspraken worden ge maakt over het te verrichten on derzoek. Daardoor zal het nog eni ge weken duren eer het graf daad werkelijk opengaat. Bij dat onderzoek gaat het aller eerst om de vraag of het graf inder daad de stoffelijke resten bevat van Lindemans. Is dat het geval dan is misschien nog enig inzicht te krijgen in de doodsoorzaak. Over het lot van Lindemans zyn te genstrijdige lezingen in omloop: officieel is de man, die in de oorlog verzetsmensen zou hebben verra den, kort na de oorlog in de gevan genis gestorven. Andere bronnen zeggen dat hij is vermoord, omdat hij te veel zou hebben geweten dat anderen, onder wie prins Bern- hard, in moeilijkheden zou bren gen. Ook is gezegd dat hy nog in leven zou kunnen zyn en dat een ander in ziin plaats is begraven. Het verzoek tot het openen van het graf is burgemeester Peper ge daan door het Haarlemse raadslid mevrouw Thöne-Siemens, die Lin demans in de oorlog heeft gekend. De inspecteur voor de volksge zondheid heeft overigens al inge stemd met de opening van het graf. Daarnaast kreeg de burgemeester, vorige week, een brief van de di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en een tele gram van geschiedschrijver dr. Lou de Jong, waarin werd gewezen op het maatschappelijk, juridisch en wetenschappelijke belang van het mogelijk verkrijgen van nieu we gegevens door het grafonder- zoek. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaitTI per maand 22,70 p« ha# |Mr 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) m per jaar 256,90 per kwartaal 67.45 - uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat Postcode/Plaats Telefoon 2300 VB i n plaats van opsturen. I i controle bezorging) n bellen: (071 >-144941I

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1