m Beruchte kruising in Lisserbroek krijgt toch verkeerslichten ^EEN NIEUWE WiJK? DA! KUll ]SiicmOP DUK Meer grafvelden in Valkenburg Nieuw overleg muziekonderwijs Gemeente wil meepraten over recreatiegebied Commissie unaniem akkoord Priksleeën in stereo op de Braassem DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 17 HOOFDDORP/LISSER- BROEK Op het kruispunt Lisserdijk/Lisserbroeke- weg/Lisserbrug in Lisser broek komen toch verkeers lichten. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur van Haarlemmermeer dat de verkeerslichten nog voor het eind van dit jaar op het beruchte kruispunt worden geplaatst. Volgende maand komt een voor stel van B en W in de gemeente raad aan de orde om 350.000 gul den uit te trekken voor de ver keerslichteninstallatie. De raads commissie voor openbare werken, verkeer en nutsbedrijven stelde zich gistermorgen unaniem achter dit voorstel. Wethouder A. Auer (VVD) zei tij dens de vergadering dat de situatie op het kruispunt uitvoerig aan de orde is geweest in besprekingen met de ambtelijke diensten van de gemeente. Hij verwierp dan ook het verwijt dat het college de afge lopen maanden niets aan de pro blematiek rond het kruispunt hë^ft Volgens archeoloog drs. E. Bult Over de acties die de dorpsrad van Lisserbroek de afgelopen we ken hield om de aandacht van de politiek in de Haarlemmermeer op de problemen rond het kruispunt te vestigen, was Auer niet helemaal tevreden. Hij zei dat het aanbieden van opgehaalde handtekeningen door een afvaardiging van de dorpsraad voldoende was om het college te overtuigen van de nood zaak iets aan de problemen in Lis serbroek te doen. "Die acties zijn dus overbodig geweest", aldus de wethouder. Compliment Auer maakte de dorpsraad toch een compliment, omdat deze er in is geslaagd de acties te voeren zon der dat er gevaarlijke situaties zijn ontstaan. "Maar ook al zijn het lu dieke acties, er kleven toch geva ren aan", zo hield hij de dorpsraad De wethouder toonde zich er ver bolgen over dat zowel de gemeente Lisse als het waterschap Groot Haarlemmermeer niet genegen zijn om bij te dragen in de kosten. Hij zei dat onlangs nogmaals een beroep is gedaan op buurgemeente Lisse om geld ter beschikking te stellen voor de verkeerslichten. Gemeentesecretaris S.P. Broer- sen van Lisse wil alvorens te reage ren eerst de brief met het verzoek om financiële steun van de Haar- Anthon Kok van de dorpsraad Lisserbroek biedt wethouder'A. Auer een 'broodje verkeerslicht' aan. (foto Holvast) lemmermeer afwachten. "Wij we ten niet wat de Haarlemmermeer van ,ons verlangt". Wat betreft de plaatsing van de verkeerslichten ziet Broersen geen nadelen voor de bewoners van de Kanaalstraat. "Door de verkeerslichten wordt het verkeer geleidelijker verwerkt en is er minder kans op opstoppin gen". Volgens Auer betekent de plaat sing van de verkeerslichten niet dat aan de overlast voor Lisser broek een einde komt. "Vooral rond de spitsuren zal de overlast groot zijn. Er. ontstaan lange files en dat levert ongetwijfeld gemor op van automobilisten". Auer voorzag zelfs dat er binnen niet al te lange tijd acties zullen worden gehouden, om de verkeerslichten maar weer weg te halen. Lisserweg De Haarlemmermeerse wethou der kondigde aan dat wordt over wogen de zogenaamde verlegde Lisserweg weer uit de mottenbal- len te halen. Uit bezuinigingsover wegingen is enkele jaren geleden besloten deze zeven miljoen gul den kostende weg uit het beleids plan te schrappen. De Lisserweg zou het verkeer langs Lisserbroek moeten leiden. Nu wordt bekeken of het moge lijk is deze weg alsnog, weliswaar in 'uitgeklede' vorm, alsnog bin nen een jaar of drie aan te leggen. De wethouder wees er echter op dat een en ander slechts mogelijk is, als de provincie Noord-Holland wil bijdragen in de kosten. Bij eer dere plannen bedroeg de subsidie slechts 10 procent van de kosten. - Ook hebben de verkeersdeskun- digen van de gemeente de moge lijkheid bestudeerd om het verkeer dat komt uit de dorpskom van Lis serbroek voorrang te geven boven het verkeer op de Lisserdijk. Die mogelijkheid is verworpen, omdat dat geen echte oplossing is en bo vendien gevaar oplevert voor het langzame verkeer. De commissieleden steunden de plaatsing van de verkeerslichten. Tevens werd er vanuit verschillen de fracties op aangedrongen te be kijken wat de mogelijkheden zijn voor de verlegde Lisserweg. G. Stokman (CDA) merkte op wel wat te zien in een directe aansluiting van de Lisserweg op de IJweg. Proef Commissielid Van Beelen (PvdA) stelde voor om in afwach ting van de plaatsing van dse defi nitieve verkeerslichten een proef te nemen met tijdelijke lichten. Volgens het commissielid kon dan het effect worden gemeten en zou den de bewoners van Lisserbroek waren eerder uit de moeilijkheden zijn. Volgens ambtenaren van openbare werken is dit echter niet mogelijk, omdat een dergelijke voorziening te duur is. Mevrouw J. Meulblok van de dorpsraad Lisserbroek toonde zich tevreden over het voorstel van bur gemeester en wethouders. Wat be treft de overlast van de verkeers lichten, merkte zij op dat zij daar niet zo bang voor was. "Er is nu veel meer overlast, bovendien krij gen wij er een veilige oversteek plaats voor terug en dat is best wat waard". Lissese wethouder wil praten met collega's Wereldprimeur: RIJNSATERWOUDE - Als de temperatuur de komende dagen stijgt, is het met de ijspret in de streek snel uit. In Rijnsaterwoude pikten de liefhebbers gisteravond op de valreep toch nog een heerlijk avondje mee. Een regelrechte pri meur nog wel. IJsclub De Een dracht hield de eerste 'stereo- priksleekampioenschappen' op het ijs van.het Braassemermeer. IJspret zoals die de afgelopen we ken nog niet viel te beleven. Volgens vice-voorzitter Wim van Tol van de ijsclub loopt de rest van het land flink achter bij Rijnsater woude: "Dit kent zijn weerga niet in Nederland. Een van onze leden, Jan van der Endt, is zelf met het idee gekomen om twee priksleeën aan elkaar te monteren. We hebben het maar een stereo-prikslee ge noemd. Ik heb het nog nergens ge zien. Vandaar dat wij deze unieke stereo-priksleewedstrijden houden op de grootste ijsbaan van het land". Van Tol heeft niet veel tijd om de primeur nog eens te onderstrepen want meteen na de korte uiteenzet ting schuifelt hy op zijn kanariege le klompen, die goed kleuren bij zijn felblauwe trainingspak, naar de startlijn. Daar moet hij voor de koppels het startschot geven. Nou ja schot, hij klapt twee plankjes te gen elkaar en dat is dan het sein voor de 'stereoprikkers' om zo snel mogelijk een afstand van pakweg dertig meter te overbruggen. De vreugde en jolijt is enorm. Als dollemannen - en niet minder als dollevrouwen - gaan de prikkers tekeer op hun smalle sleetje en ze hakken in op het ijs alsof ze de 25 centimeter dikke laag willen door boren met hun iele stokje. In som mige gevallen kan het hard gaan met de alternatieve tweemansbob. Vooral als de samenwerking tus sen de twee bemanningsleden gladjes verloopt. Als dit minder goed marcheert, maakt het gevaar te al snel rare capriolen en moet het uitzinnige publiek snel opzij springen om niet tegen het ijs te worden gereden. Het is een gek kenhuis in het klein. Coördinator Epko Bult i te tijd". VALKENBURG - Er moe ten in Valkenburg meer grafvelden aanwezig zijn dan het veld dat op dit mo ment wordt onderzocht bij de Achterweg in het Rijn dorp. "We weten alleen niet waar die velden liggen", al dus drs. Epko Bult, coördi nator van de opgravingen naar Romeinse resten van rond het begin van de jaar telling in Valkenburg. Ook moet er nog een derde weg uit de Romeinse tijd in het gebied zijn. Eerder werden twee oude wegen gevon den. "Alles wijst er op dat het veld dat we nu onderzoeken slechts een ge deelte is van het totale aantal gra ven dat rond het jaar nul in Valken burg moet zijn gedolven", zo meent de Amsterdamse archeo loog. Hij maakt dit op uit het aantal tot nu toe gevonden graven en de omvang van de bevolking die bijna 2000 jaar geleden tussen Katwijk en Leiden langs de Rijn moet heb ben geleefd. "Er moeten dan ook veel meer graven zijn", verzekert hij- Volgens Bult gaan de historici komend seizoen een interessante tijd tegemoet. Dit jaar zal volgens hem weer kunnen worden gegra ven met een volledige ploeg. Ne gentien leden van de graafploeg werden eind vorig jaar ontslagen omdat een subsidie in het kader van de Wet Werkverruimende Maatregelen (WVM) was verbruikt. "Hoewel we voor dit jaar niet op de lijst van het ministerie van so ciale zaken staan, denk ik dat we toch in aanmerking komen voor een uitkering op grond van de zo genaamde terugploegregeling", zegt Bult. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken is daar evenwel niet zo zeker van: "Er wordt nog over gepraat. Onder an deren tussen vertegenwoordigers van het ministerie en de provincie Zuid-Holland", zegt hij. De woord voerder verwacht dat het ministe rie binnen niet al te lange tijd hier over een beslissing zal nemen. De 'terugploegregeling' is bedoeld om werklozen tijdelijk aan een baan te helpen om ze bekend te maken met het 'arbeidsproces'. Het is volgens Bult overigens nog maar de vraag of de ervaren krachten die vorig jaar op straat kwamen te staan weer kunnen deelnemen aan de opgravingen. "De subsidie in het kader van de werkverruimende maatregelen geldt slechts voor de duur van één jaar. Ik denk niet dat het arbeids bureau toestemming geeft om de mensen die hier vorig jaar werkten weer bij de opgravingen in te scha kelen". Bult: "Ik denk dat het arbeidsbu reau nu mensen wil inschakelen die nog geen baan hebben gehad. Dat is natuurijk wel begrijpelijk, maar voor ons is dat tamelijk las tig. Omdat het door allerlei ambte lijke beslommeringen zo lang duurde voor we wisten of we weer subsidie zouden krijgen, konden we deze winter geen mensen oplei den voor het werk in het Valken- burgse grafveld. Dat moet nu ge beuren tijdens de opgravingen". Het was overigens dé bedoeling dat'inmiddels een begin zou zijn gemaakt met de opgravingen. "Maar het weer van de afgelopen tijd heeft dat verhinderd. De grond is door de vorst keihard gewor den", aldus Bult. "Tot begin april hadden we met één graafmachine aan de slag willen gaan en daarna wilden we alle zeilen bijzetten. We hebben nog tot ongeveer maart volgend jaar de tijd". Dan wordt volgens Bult begonnen met de aan leg van de S-4, de omleidingsweg van Katwijk naar Leiden via Val kenburg". Over de opgravingen komt over een paar weken een boekje uit. Het bevat enkele foto's van vondsten en een samenvatting van de resul taten tot begin dit jaar. "We heb ben nu meer inzicht in hoe de si tuatie aan het begin van de jaartel ling was. We gaan ook aan de ande re kant van de Torenvlietlaan in de richting van het benzinestation aan de Voorschoterweg graven". Veel wordt verwacht van het gra ven in een voormalige zijtak van de Rijn. Deze zijarm ligt tussen de be bouwde kom van het dorp en de werkplaats van gemeentewerken bij de Achterweg. "Ik vermoed dat daar gigantisch veel materiaal bo ven water zal komen". Bult denkt in dit verband onder meer aan af val, aardewerk en dergelijke. "Er zullen ongetwijfeld mooie grote voorwerpen bij zijn", zo verklaart hij stellig. "Misschien wel afgezon ken schepen". Een andere imponerende vondst die Bult met zijn team verwacht te doen, is het restant van een enorme brug die in de Romeinse tijd over de Rijn moet hebben gelegen. "Het is een brug geweest van zeker 60 tot 70 meter lang. Wellicht dat er aan het begin van de brug torens hebben gestaan". Bult vermoedt verder dat het oudste gedeelte van het grafveld waarschijnlijk op het vliegkamp van de marine moet lig gen. Daar gaan we te zijner tijd ook nog zoeken LISSE - De Lissese wet houder J. Meulemans wil in samenwerking met haar collega's uit de gemeenten Voorhout, Noordwijker- hout, Sassenheim, Noord- wijk en Warmond de moge lijkheden onderzoeken om na het failliet van het streekmuziekschool toch weer een vorm van muziek onderwijs van de grond te krijgen. De wethouder wil dat gezamenlijk wordt ingespeeld op een aantal particuliere initiatieven, die met name in Noordwijk en Lisse van de grond zijn gekomen. Maar, zo waarschuwde de wethouder gister avond de leden van de commissie voor onderwijs en cultuur, 'het zal bepaald niet het bekende fluitje van een cent worden'. Onlangs liet de Voorhoutse wet houder B. Joon ook al weten in overleg te willen treden met colle ga's uit omliggende gemeenten over de voortgang van het muziek onderwijs na opheffing van de Mu ziekschool Bollenstreek op 1 au gustus van dit jaar. Joon wil tij dens dit overleg komen tot een 'ge zonde regeling' met betrekking tot de algemene muzikale vorming (amv) van leerlingen van de basis scholen. Voorhout Na het besluit van de zes streek- gemeenten om de muziekschool op te heffen omdat deze te duur werd, is een aantal gemeentebestu ren toch aan de slag gegaan om het muziekonderwijs op de een of an dere manier te behouden. Een paar gemeenten willen dat doen door voormalige leraren van de streek muziekschool als vakleerkrachten in het basisonderwijs in te zetten. Oud-directeur R. Wagner van de streekmuziekschool kwam on langs met het plan om een nieuwe muziekschool op te richten. Die zou dan in principe alleen voor Lis- senaren bedoeld zijn en de ge meente Lisse zou financieel moe ten bijdragen. Leerlingen uit ande re gemeenten zijn alleen welkom wanneer hun gemeentebestuur bok een duit in het zakje doet. Er is inmiddels overleg op gang gekomen tussen initiatiefnemers in Lisse en de volksuniversiteit K O in Voorhout. Onderdak voor het muziekonderwijs in Voorhout siteit huurt een deel van het So ciaal Educatief Centrum (SEC-ge- bouw). Dat gebouw zou zeer ge schikt zijn voor deze vorm van on derwijs. In Noordwijk is inmiddels even eens een initiatief van de grond ge tild om op basis van particulier ini tiatief het muziekonderwijs na de sluiting voort te op commerciële basis. En ook mede-oprichter van de muziekschool J.W. Dijker heeft zich in de strijd geworpen. Hij heeft inmiddels de 'Vrienden van de muziekschool' opgericht met het doel het muziekonderwijs zoals het nu wordt gegeven voort te zet ten. Leerkrachten Het probleem te gemeentebesturen zitten is dat de ontslagen leerkrachten van de streekmuziekschool recht op een uitkering (wachtgeld) hebben, die voor rekening van de gemeenten komt. Omdat de kosten van deze regeling nog niet precies bekend zijn, zijn bijvoorbeeld Lisse en Noordwijk er zeer huiverig voor om de particuliere initiatieven geld toe te zeggen. Nu echter de meeste gemeenten het muziekonderwijs op eigen houtje willen voortzetten, wil wet houder Meulemans proberen om de klokken gelijk te zetten. Wan neer de gemeenten op dezelfde da tum weer (bijna) alle ontslagen leerkrachten op een of andere wij ze weer werk bieden, dan kan een gemeentelijke bijdrage worden be taald uit de op die manier bespaar de wachtgelden, aldus Meulemans. Zowel de raadsleden F. Prins (PPP) als B. Kortekaas (CDA) waarschuwden er gisteravond ^jj- dens de gemeentelijke commissie vergadering voor onderwijs voor dat het niet zo mag uitpakken dat een paar gemeenten weer mu ziekleerkrachten (al dan niet via een particulier initiatief) in dienst nemen, terwijl de overige gemeen ten niets doen en rustig profiteren van de dan lager geworden wacht gelden. Dat is, beaamde Meulemans, een van de problemen waarvoor ze zich geplaatst ziet. Ze wilde zich ook niet uitlaten over de kans van sla gen van haar plan. "Maar gezien de ervaringen van de afgelopen vijf jaar zal het zeker geen fluitje van een cent worden". Een enkel koppel denkt zelfs dat het de bedoeling is om in een kort tijdsbestek zo veel mogelijk pion netjes, die als markering dienst doen, omver te kegelen. Te laat ko men zij tot de ontdekking dat de beste stuurlui ook in Rijnsater woude aan wal staan, schuddebui kend van het lachen en met de han den in de zakken. "Nee, je mot zelf eens gaan prikken", roept een uit de baan geraakte stereoprikker, die waarschijnlijk volgend jaar lie ver 'mono' wil prikken, naar één van de brullende stuurlui op de ka de. Het mag de pret allemaal niet drukken en bovendien: nu kan het nog. Over een paar dagen is het misschien gedaan met de ijspret. De titel beste koppel tijdens de eer ste stereo-priksleekampioenschap- pen nemen ze Ben Bartels en Mar jan Timmers echter niet meer af. Van de 80 deelnemers waren zij de snelsten. Pleun Colijn met Bianca van Schagen en Jan van Luiing met Astrid Verburg werden twee er drie. De drie koppels ontvingen van de ijsclub een taart als prijs. Ommedijkse polder bij Valkenburg VALKENBURG - De ge meente Valkenburg moet een stevige vinger in de pap houden bij de inrichting van het recreatiegebied 'De Ommedijksepolder' in Val kenburg. Dat vinden de le den van de gemeentelijke 'commissie voor openbare werken die gisteravond ver gaderde in het gemeente huis van Valkenburg. Het recreatiegebied ligt op de grens van de gemeenten Leiden, Wassenaar en Val kenburg. De commissieleden gingen er gis teravond mee akkoord dat het huurcontract dat de gemeente Val kenburg met de eigenaar van het gebied heeft gesloten, wordt over gedragen aan het provinciebe stuur. De provincie wil het gebied •- waarin onder meer het zoge naamde Gat van Lagendijk is gele gen - inrichten voor dagrecreatie, zoals zwemmen, surfen en vissen. Commissielid A.P. Bremer (PvdA/PPR) is van mening dat de gemeente daarbij nauw moet wor den betrokken. Hij vond zelfs dat de gemeente een permanente ver tegenwoordiger moest krijgen in de provinciale commissie die de uitwerking van het recreatieplan bij het 'Gat van Lagendijk' gaat be geleiden. "Dan is het nog mogelijk om in een vroeg stadium ongewen ste ontwikkelingen bij te sturen", aldus Bremer. Voor het gebied zal ook een wan del- en fietsroute worden ontwik keld. Tevens zullen er ruiterpaden worden aangelegd. Het is de be-* doeling dat aan de Leid se kant van het recreatiegebied, bij de Omme- dijkseweg, een parkeerterrein wordt aangelegd. "Veel zal afhangen van het feit of het ministerie van landbouw en visserij een subsidie voor de in richting verleent", aldus een woordvoerder van de provincie. Het ministerie wil volgens hem echter eerst de plannen nog bestu deren. "De provincie kan pas beginnen met het inrichten van het gébied als de toezegging voor een subsidie er is", aldus de woordvoerder. Hij denkt niet dat er nog dit jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. "De studie zal enkele maanden in beslag nemen", zo ver wacht de woordvoerder. Overlast "Ik ben my ervan bewust dat het recreatiegebied vreselijk veel men sen zal trekken", aldus wethouder H. van der Nagel gisteravond tij dens de commissievergadering. PvdA'er Bremer meende zelfs dat het recreatiegebied meer mensen en verkeer zal trekken dan op dit moment is te voorzien. Bezoekers van het recreatiegebied hebben in de afgelopen jaren voor veel over last gezorgd voor bewoners van de Voorschoterweg in Valkenburg. Deze bewoners klagen al gerui me tijd steen en been over het ge bruik van de plas door dagjesmen sen. In het seizoen, dat doorgaans in april al begint, is de overlast enorm. "De mensen komen bij ons onder meer vragen of ze wat water mogen drinken, of ze mogen opbel len of van het toilet gebruik mogen maken", klaagden de omwonen den eerder. De plas is eigendom van de steenfabriek Van Herwaarden uit Hillegom. Dit bedryf heeft enkele jaren geleden nog geprobeerd om de dagjesmensen van de plas te houden, maar dit bleek onbegon nen werk. De gemeente Valken burg besloot toen een gedeelte van de plas van Van Herwaarden te hu ren en legde vorig jaar enkele voor zieningen aan, zoals een toilet en een kraan. gemeente Valkenburg Eeveneens vorig jaar verleenden burgemeester en wethouders van Valkenburg een vergunning voor een horeca-tent tegenover enkele woningen aan de Voorschoterweg in het Rijndorp. Daar is ook de hui dige toegang tot de plas. Het is de Schuur brandt uit SASSENHEIM - Een schuur aan de Hoofdstraat in Sassenheim is gisteren gedeeltelyk uitgebrand. Twee paarden die in de schuur stonden konden op tyd worden ge red. De brandweer van Sassen heim had binnen korte tijd de brand onder controle. De techni sche recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De schade is nog niet bekend. bedoeling dat deze ingang wordt verplaats naar de Ommedykseweg in Leiden. Hooiwagen vast onder viaduct BOSKOOP - Een met hooi be laden Franse vrachtwagencom binatie is gisteravond vast ko men te zitten onder het viaduct naast de Gouwe in Boskoop. De hoog opgetaste lading kwam daardoor scheef te lig gen. De politie heeft de onerva ren chauffeur geholpen het hooi opnieuw vast te sjorren en heeft de man een betere route gewezen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17