'Bij Ajax voelde ik me vreselijk ellendig' Volleybalsters LUSV weer alleen op kop Kabinet: medische hulp voor Suriname Rotterdam, dubbel 'gepakt' Stunt van Lisse in zaalvoetbalcompetitie Schür stapt van fiets Begrafenis Palestijn wordt PLO-betoging DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 15 LEIDEN - FC Lisse heeft zich zelf en koploper Zwarte Wolf een goede dienst bewezen door de uitwedstrijd tegen titelkandidaat Datarex gisteravond met 1-3 te winnen. Zwarte Wolf pakte tegen De Rozet op de valreep de volle winst (2-3), maar voelt de hete adem van met name Glasbergen en FC Snoekie in de nek. De Rijnsburgse interregionale zaal voetballers lieten De Maas kans loos (5-10). terwijl Snoekie in Waddinxveen bij Grovo geen te gentreffer hoefde incasseren: 0-3. Lugdunum kon het niet bolwer ken tegen Ceverbo, dat door de 4-8 zege weer aansluiting heeft met de achtervolgers van ZW. In de hoofdklasse won Noord wijk met 4-7 van THB Boys en deelde Cleijn Duin de punten met Hane- poel: 3-3. Datarex - FC Lisse 1-3. Er was Lisse veel aan gelegen om juist tegen de Moordrechters de voor lijfsbehoud zo belangrijke winst punten binnen te halen. Twee goals van Wim Bouckaert en een treffer van Mark Ellebroek zorg- den voor een 0-3 voorsprong, die ondanks een tegendoelpunt van de thuisploeg niet meer in gevaar kwam. Bij rust was de strijd reeds beslist: 1-3. De Rozet - Zwarte Wolf 2-3. De druk om goed te presteren wordt iedere wedstrijd zwaarder voor de Leidse ranglijstaanvoer der, die uiteraard ook steeds be ter gemotiveerde ploegen tegen over zich krijgt. De door Ben de Roo en Jan van der Reijden ver kregen voorsprong (0-2) werd door Rozet teniet gedaan (2-2) en een remise leek tot de slotsecon den onvermijdellijk. Ger Nagte- geller redde echter nog net op tijd: 2-3. De Maas - Glasbergen '5-10. Het gaat nog altijd best met de debutant in de interregionale competitie. In Maasdam werd het een waar doelpuntenfestijn nadat de thuisploeg de score al snel geopend had. Bij rust leidde Glasbergen, dat de zondag ge blesseerde Huug Aandewiel moest missen, met 2-7. reden om het na de pauze rustiger aan te doen: 5-10. Peter Hogewoning (4), Jan Hogewoning (2), Martin van der Plas (2) en Arie van Dijk (2) scoorden voor de bezoekers. Lugdunum - Ceverbo 4-8. De Leidenaars probeerden het met een 'vliegende keep', maar de in spanningen van doelman Van As werden niet beloond. Integen deel, Ceverbo, dat bij het nemen van de noodmaatregel al een 3-5 voorsprong had. liep weg naar een 4-8 overwinning. Harm de Vos (3) en Henri van der Reijden troffen doel voor de 'kikkers'. THB Boys - Noordwijk 4-7. Noord wijk toonde zich na rust (2-2) sterker dan de Lissenaren. Vooral Jos Smits was bijzonder goed op dreef, hetgeen tot uiting kwam in een dubbele hattrick (zes treffers). Gé Havelaar nam het resterende Noordwijkse doelpunt voor zijn rekening. Ar nold Vermeulen (2), Ed Griffioen en doelman Bart de Bruin scoor den voor THB. Cleijn Duin - Hanepoel 3-3. Voor rust maakte Wim Guyt I ge lijk voor de Katwijkers (1-1), die direct na de pauze het initiatief overnamen en via de voet van Amerik van Duivenvoorde met 2-1 de leiding namen. Na de ge lijkmaker van Hanepoel kwam Cleijn Duin nog een keer op voorsprong door Anne Ouwer- sloot, maar de volle winst kon niet behouden worden: 3-3. LEIDEN - De volleybalsters van LUSV hebben het in het rayon Lei den voorlopig weer voor het zeg gen. Zelf won de Leidse ploeg met 0-3 van het onderaan staande DAC 2. Orion, dè andere koploper, ver loor verrassend met 3-1 van Novo 3. Novo 3 - Orion was een goede wedstrijd. De eerste set ging nog met 15-17 naar het Hazerswoudse team, dat de twee volgende sets evenwel met minimaal verschil aan de Noordwijkse tegenstander moest laten. In het laaste bedrijf lukte Orion niets meer. Met name de pass liet het afweten, waardoor Novo 3 met 15-7 kon winnen. Het tweede team van DAC. nog geen enkele keer compleet dit seizoen, werd door lijstaanvoerder LUSV nog vaster op de laatste plaats ge drukt. Zonder echt goed te spelen pakten de Leidse studentes de, overwinning in drie sets (10-15. 7- 15 en 13-15). LUSV behoefde slechts te wachten tot er aan de an dere kant van het net fouten ge maakt werden. Hans Galjé blij met FC Utrecht UTRECHT (GPD) - Hans Galjé, na Rik Laurs de tweede doelman die FC Utrecht dit seizoen in bruikleen heeft, kan zich toch nog een half seizoen in de etalage spelen. Een hele opluchting voor de 29-jarige Hagenaar, wiens contract met Ajax deze zomer afloopt. "Ik had me er al mee ver zoend om het deze competitie als bankzitter uit te zingen. In m'n hart was ik al bezig met het komende seizoen". Het heden begon bij Galjé niet meer zo mee te tellen toen hij een maal door had dat Stanley Menzo een vracht aan krediet genoot bij Johan Crüijff, de technisch-mana- ger van Ajax. Na een periode van hevige teleurstelling, volgde er een van bezinning. "In de voorbereiding speelden Menzo en ik weliswaar om beur ten, maar gezien het andere spel letje dat Johan voorstond - waarin een 'meevoetballende' keeper pas te - begreep ik intuitief dat Stanley de voorkeur genoot. Men zegt dat Menzo de betere 'voetballer' is, dat is mogelijk. Maar ik bestrijd' wel dat ik een 'lijnkeeper' zoi^zijn. Die categorie bestaat niet meer in het betaalde voetbal, hoeveel schoten krijg je tegenwoordig nog op je af gevuurd? Wel kan ie zeggen, dat de DIDAM (ANP) - Amateurwielren ner Frits Schür (35) uit Didam heeft zijn sportieve loopbaan met onmiddellijke ingang beëindigd. Hij is het oneens met de nieuwe re geling van de nationale wielrenu- nie (KNWU) met betrekking tot de samenstelling van ploegen. De tra ditionele gastrennersverenigingen moeten plaatsmaken voor dis trictsformaties. Schür won twee maal Olympia's Ronde van Nederland. Tijdens de Olympische Spelen in 1976 te Mon treal behaalde hij met de Neder landse ploeg de zilveren medaille op de honderd kilometer. reflex mijn sterkste punt is, maar in de loop der jaren ben ik toch wel meegegaan met de ontwikkeling". Voor Hans Galjé dreigde op nieuw de rol van sukkel weggelegd in de hoofdstad, uitgerekend na vast had gevoeld en met zijn team het landskampioenschap had ge vierd. "Kijk, toen ik vijfjaar eerder van FC Den Haag naar Ajax kwam, besefte ik dondersgoed dat ik Piet Schrijvers voor m'n neus had. Piet zou aan zijn laatste seizoen bezig zijn, ik had geduld. Maar hij putte uit mijn komst zoveel inspiratie, dat hij er nog twee jaartjes aan vastknoopte. In die tijd heb ik wel eens tussen de palen gestaan, maar Schrijvers bleef in feite de eerste man. Dat kon ik nog accepteren". Dit keer had Galjé een brokje meer weg te slikken. "Na het ver trek van Schrijvers heb ik wissel vallig gekeept, dat had ik ook wel verwacht na drie jaar bankzitten. Maar het afgelopen seizoen stond ik er, zeker de tweede helft. Ik had het dan ook reèler van Cruijff ge vonden als hij mij de eerste vijf of tien wedstrijden had laten staan. Had ik m'n kans dan niet gegre pen, was het de beurt aan Menzo geweest. Door dat nieuwe spelsys teem verloren we toch al genoeg punten in het begin, dan had Cruijff met mij net zo goed een risi co kunnen nemen". "De eerste zes weken voelde ik me verschrikkelijk ellendig. Bin nen de club staat er dan ook nog 'ns niemand op om je op te vangen. De sfeer tussen de jongens onder ling in prima, maar als het er op aan komt sta je toch alleen. Dat zal vermoedelijk het geval zijn bij de meeste profclubs, maar zeker bij Ajax. Het is keiharde business. Al leen bij vrienden en familie kan je in die periode terecht". De stap terug viel Hans Galjé dermate zwaar, dat hij nog maar moeilijk te porren was om dage lijks het trainingsveld te frequente ren. "De motivatie om me er uit te sloven was verdwenen. Maar op een gegeven moment realiseerde ik me, dat ik nog te jong ben om het bijltje er bij neer te gooien. Ik ben pas 29, dan ben je natuurlijk nog lang niet afgeschreven. Een geluk bij een ongeluk is boven dien, dat over een paar maanden m'n driejarige overeenkomst met Ajax afloopt. Zodoende keek ik al vast uit naar het volgende seizoen, daar trainde ik eigenlijk alleen Eerdere ervaringen bij Ajax leer den immers dat Galjé niet dacht aan de mogelijkheid zich als huur ling te mogen manifesteren. "Toen ik driejaar achter Schrijvers stond had ik ook best tijdelijk willen ver kassen. Maar Ajax werkte toen ab soluut niet mee. ze wilden me ach ter de hand houden. Dat is achteraf beschouwd niet zo goed geweest voor m'n ontwikkeling". Aan de andere kant. geeft hij toe, sprak uit die halsstarrige houding wel ver trouwen van de kant van de leiding in Galjé. "Toen Schrijvers werkelijk vertrok tekende ik dan ook opnieuw voor drie jaar bij". Galjé kon toen nog niet bevroe den dat hij het laatste halfjaar van die verbintenis zou slijten in Gal genwaard. "Mocht er nu wat met Menzo gebeuren dan zal Ajax moe ten teruggrijpen op Fred Grim. Een goed keepertje, maar natuur lijk onervaren. Twee keer in het seizoen verkassen mag volgens de KNVB-reglementen niet. ik blijf dus zeker dit seizoen uit bij FC Utrecht. Gelukkig is het niet de eerste de beste club die bij mij heeft aangeklopt. Ik woon in Die- men, de afstand is dus geen be zwaar. En sportief gezien is de FC ook aantrekkelijk, er zijn uitzich ten op de vierde plaats. Ik hoop m'n steentje er aan bij te dragen om die te bemachtigen". Met een maand vertraging is gisteren de overkapping van de kunstijs baan Thialf in Heerenveen op gang gebracht. De commissaris van de koningin in Friesland. Hans Wiegel, kreeg bij het officiële startsein voor het dertig miljoen gulden kostende sportproject geen paal in de keihard bevroren grond en leegde vervolgens maar een kruiwagen met zand. In november moet Thialf overdekt zijn, waarmee het dan de eerste kunstijs baan ter wereld van die grootte is met een overkapping. Heerenveen krijgt op 14 en 15 februari volgend jaar derhalve de primeur van het eerste langebaankampioenschap onder een dak uit de historie van de Internationale schaatsunie. In de loop van 1987 wordt de tweede fase uitgevoerd. Bij het complex komen dan ook een rodelbaan, een skihelling, een isohal. een restaurant, een zwembad en een hotel. (foto anp>. Liusna en Gemini/Kangeroes 3 speelden in Lisse tegen elkaar ge lijk. Door een slechte stop bewerk stelligde zowel Liusna als Gemini veel punten direct uit de serve. Aan Voorschotense kant viel het verdedigende werk van Willemijn van Werkum op. Daarnaast speel de aanvalster Harriet van Mastrigt een goede wedstrijd. Als setstan den werden 13-15, 15-7, 15-12 en 11-15 genoteerd. In Alphen leed S'70 een niet verwachte nederlaag tegen Leython 3. De Woubrugsc subtopper verloor met 1-3 (14-16, 15-9. 16-18 en 6-15). In het laatste speldeel had S'70 geen antwoord op het serveren en Josien van den Bosch. Het tweede team van Novo speelde gelijk tegen Leython 4, dat onverwacht de eerste en tweede set (14-16 en 9-15) in winst omzet te. De equipe van Pim Hensen her stelde zich vervolgens op niet mis te verstane wijze: 15-0 en 15-8. RW en Blok '77 maakten er een spannende partij van, die het Rijnsburgse gezelschap twee pun ten opleverde. RW won met 3-1 (15-12, 15-11, 11-15 en 15-10). De opponent uit Katwijk had het met name moeilijk als Margret Meijer aan het net verscheen. Zij was het die de defensie van Blok vele ma len met prikballen verschalkte. Mannen Bij de mannen leed RW een 3-0 nederlaag tegen VCS, dat na vijf gelijke spelen eindelijk weer het zoet der overwinning smaakte. RW was voor de Sassenheimers een ploeg die inspireerde. Daarbij kwam nog dat de Rijnsburgers spelverdeler Jan Dingemanse no de miste. Setstanden: 15-9,15-5 en 15-9. Orion speelde in eigen huis met 2-2 gelijk tegen Aarlander- veen, dat een week eerder nog van het tweede van Orion verloor. Dit keer verliepen de zaken beter voor dé Veners, want via scores van 9- 15 en 8-15 waren zij al snel zeker van een punt. Dat hadden er twee kunnen zijn als een 11-14 voor sprong in de derde set niet ver speeld was: 16-14. Zonder de geblesseerd geraakte Jan Boerefijn verloor Aarlander- veen ook het vierde speldeel (15-7). DAC 2, nog steeds zonder Cor de Koning, had vrij veel problemen met SKC. De Alphense lijstaan voerder won weliswaar met 3-1. maar had net zo goed gelijk kun nen spelen. In de vierde set stond SKC lang voor, om in de slotfase de punten toch nóg in te leveren: 16-14. LUSV - Gemini/Kangeroes 3 ging niet door. omdat er geen scheidsrechter kwam opdagen. Ridderveld-WVC eindigde in 3-0 (15-4. 15-12 en 15-8). De Alphena ren waren als collectief veel ster ker. Ook Leython 3 - Orion 2 was snel bekeken. Binnen 35 minuten toonde Leython zich de sterkste: 15-3, 15-8 en 15-0, oftewel een in een amwuuiu maaifnartü Annet Mulder maakPartU- Nieuwe ijsclub in oprichting LEIDEN - Op initiatief van een drietal schaatsliefhebbers wordt woensdag 5 maart de IJsport Ver eniging Leiden opgericht. Doel van de nieuwe club is het bevorde ren van de schaatssport in Leiden en omstreken. Als thuishaven is gekozen voor de ijshal aan de Von dellaan waar ook de oprichtings bijeenkomst zal plaatsvinden. De vergadering begint om 20.00 uur. li-Fra) op 0.18. rgoedi tairig (Fra-Thevenet) 4.05,01 - 4.04,56: Frank Hoste (Bel-Bazzo) 4.05,01 - 4.04,59; 4. Sean Kelly (Ier-De Gribaldy) 4.05,01; 5. Ed dy Planckaert (Bel-De Wever); 6. Frank Verleyen (Bel-Elen); 7. Federic Echave (Spa-Linares); 8. Greg Lemond (VSt- Koechli); 9. Dave Phinney (VSt-Neel); 10. Kim Andersen (Den-Koechli); 17. Jan Jon kers (Ned-Elen); 19. Bert Oosterbosch (Ned-De Wever); 28. Gert-Jan Theunisse (Ned-De Wever); 64. Peter Winnen (Ned-De LZ-1886: 100 0.14: 8. Gilbert Duclos-Lassalle (Legeay- Fra) op 0.14; 9. Charly Berard (Koechli-Fra) op 0.18; Jean-Francois Bernard (Koech- Braam (Luctor e De Zijl/LGB: 100 vs j'76 P. Rademaker 1.35.9. R v.d. Hoeven 1.33,1, J Visser 1.29.7; m'75 D. Dubbeldeman 1.15,5, S v. Varick 1.24.2. B. Ligtvoet 1.19,6, M. Re gensburg 1.26,1, C- Hundersmarck 1.29.6, P v Rijn 1.24,3; 200 ws j'75 S. SpUker 3.24,8: 800 vs m'74 G. Roeberding 11.48.8. M. Parrel 10.54,9, A. verkade 11.15,6; 100 vis j'76 P. Rademaker 1.58,8, J. Visser 2.07,1, R. Ligtvoet 1.42,5, D. Dubbeldeman 1.26,7 400 vs j'74 E. Ouwerkerk 5.55.1; 100 rs j'7! S. Spijker 1.29,5, G. Reyneveld 1.35,0. Weerde (LZ 86) 1.06.71 (1.06.52). Wever); 66. Eric Breukink (Ned-De Wever): 70. Bert Wekema (Ned-Elen); 73. Theo de Rooy (Ned-De Wever); 77. Peter Harings (Ned-De Wever); 90. Theo Appeldoorn (Ned-Elen). Algemeen klassement: 1. Sean Kelly (ploeg De Gribaldy-Ier) 4 uur 12 minuten en 20 seconden: 2. Bert Ooster bosch (De Wever-Ned) op 5 seconden; 3. Alain Bondue (Quilfen-Fra) op 0.07; 4. Thierry Marie (Quill'en-Fra) op 0.08; 5. Jean-Luc Vandènbroucke (De Gribaldy- Speedo-wedstrijden --1886: 100 vs '76 J. de Ruysscher 1 42.4, Kortekaas 1.28,2; m'75 S. Broekhuis 1.35,4. S. Arkenau 1.35,8. A. Hoogenboom 1 13,2; 100 ss j'74 A. Elfferich 1.46.5. R. v.d. Kamp 1.43.6; 100 rs m'76 A. Hoenselaar I.41,7, B. Singeling 1.33.2. F. Bakker 1.30,2; 200 ws j'75 J. de Haas 3.29.0; 100 rs M. schouten 1.25,7, D. Schouten 1.25,1, J. de- Haas 1.32,9; 800 vs m'74 N. Kijk ï.d. Vegte 10.50,1, S. v. Deelen 11.41,8, N. Raaphorst II.45,6; 100 vis j'76 R. Bakker 1.44,7, J. Kor tekaas 1.49,2; m'75 A. Hoogenboom 1.36,5; 400 vs ,i*74 R. v.d. Kamp 6.00.3. Politiek forum over sportbeleid LEIDEN - De Leidse Sport Federa tie organiseert op woensdag maart een politiek forum ovei sportbeleid. Leidse politici zullen hun licht laten schijnen over dil onderwerp, een toelichting geven op de sportparagraaf in het verkie zingsprogramma en vragen beant woorden. Uiteraard is er ruimte voor discussie. Het forum begint om 20.00 uui en wordt gehouden in de kantine van de v.v LFC aan de Boshuizer kade. Succes Leidse Thai-boxers LEIDEN - René Kramers en Le> v.d. Haak van de Leidse vereniging Jurojin stapten het afgelopcr weekeinde tijdens het 'Thai Bo xing Gala' in Hoofddorp als win naar uit de ring. Beide Thai-boxen wonnen van respectievelijk de be kende Amsterdammer Samuelsor en de Nymegenaar Mulder, die a na dertig seconden tegen het can vas ging. Karateka Oscar Betgen boektt succes in Grootebroek, waar hij bi, open wedstrijden om de West Friesland-trofee kampioen werd ir de klasse tot 65 kilogram. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid Suriname, sinds de ophef fing van de noodtoestand daar, ex tra medische hulp te geven. Van hervatting van de ontwikkelings hulp, die werd stopgezet na de moord op 14 Surinamers in decem ber '82, kan echter pas sprake zijn nadat in Suriname 'een geloof waardige vorm van volksraadple ging' heeft plaatsgehad. Dat schrij ven de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Schoo (ontwikkelingssamenwerking) in een brief aan de Tweede Kamer. VVD en CDA, zo bleek uit de eer ste reacties gisteravond, zijn het hiermee eens. De PvdA'er Knol ziet in de gekozen formuleringen echter 'een totale ommezwaai van het beleid'. Hij leest in de zinsnede 'nadat door een geloofwaardige vorm van volksraadpleging zal zijn gebleken dat het Surinaamse be wind voldoende maatschappelijke ondersteuning geniet', dat het ka binet de voorwaarden voor herstel van ontwikkelingshulp heeft laten vallen. „Een zeer onvoorzichtig signaal aan Bouterse", aldus Knol. De VVD'er Weisglas en zijn CDA-collega Van Dam vinden dat Knol hier 'wel heel erg precies leest'. Van Dam: „We hebben nooit gezegd dat er een democratie a la Nederland moet zijn. Geloofwaar dige verkiezingen, al dan niet on der internationaal toezicht, hebben tot gevolg dat ook op andere terrei nen verbeteringen worden doorge voerd". Weisglas is het daarmee eens, maar wenst donderdag, als de ka mercommissies van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamen werking met de bewindslieden over de brief discussiëren, Voor al le zekerheid' toch tekst en uitleg over de bewuste passage. Met Van Dam en Knol is hij voorstander van het geven van extra medische hulp, 'mits het zeker is dat er geen cent naar Bouterse gaat'. Minister Schoo heeft sinds no vember vorig jaar, toen Bouterse weer met politieke partijen om de tafel ging zitten, enkele malen hu manitaire hulp - laatstelijk één miljoen voor medicijnenverstrek king - gegeven. DEN HAAG (ANP) - De 36-jarige Joegoslaaf die bekend staat als 'Karate Bob', heeft gistermiddag in Den Haag zijn kort geding tegen de Nederlandse staat verloren. De 'on gewenste vreemdeling' wilde dat de president van de rechtbank in Den Haag de staat zou verbieden hem - wanneer hij hier uit de ge vangenis komt - naar zijn vader land terug te sturen. De Joegoslaaf is bang dat hij in Joegoslavië om het leven wordt ge bracht, omdat hij in 1973 zou zijn gestopt met werken voor de Joego slavische geheime dienst. Verder eiste Karate Bob een strafonder breking van drie maanden om te kunnen bereiken dat een ander Karate Bob wel ongewenst vreemdeling land hem opneemt. De president van de rechtbank mr. P. Offers kon echter 'niets verzinnen' om de vor deringen toe te wijzen. De staat heeft namelijk nog niets over de man beslist. Offers zei wel dat de staat haast met die beslissing zou moeten maken, want de Joegoslaaf leeft al lang in onzekerheid. De man werd in 1976 door het hof in Amsterdam tot dertien jaar cel veroordeeld wegens doodslag op twee en poging tot doodslag op drie mensen. Tijdens een strafon derbreking in 1982 zou hij een paar vrouwen hebben verkracht. Daar voor werd hij eind december vorig jaar door het hof in Amsterdam tot vijfjaar cel veroordeeld. Hij ging in cassatie. In april of mei zit de straf uit 1976 er op (hij zat al veel eerder in voorarrest). Hij kan dan voorlo pig in vrijheid worden gesteld, om dat de cassatiezaak dan nog niet is afgewikkeld. Wordt het vonnis van het hof van Amsterdam uit december beves tigd, dan nog kan de Joegoslaaf snel vriikomen. ROTTERDAM (GPD) - De slechte financiële positie van Rotterdam begint de gemeente nu dubbel op te breken. De Maasstad wil een grote bijdrage uit het gemeentefonds om te voorkomen dat het nog dit jaar voor een bankroet komt te staan. De bijdragen uit dat fonds zijn echter, evenals in alle andere gemeenten in ons land, onder druk van de bezuinigingen gedaald. Rotterdam dreigt nu dubbel te worden gepakt om dat de hoogte van de onroerend-goedbelasting niet meer dan 15 procent mag zijn van wat Rotterdam uit het gemeentefonds ontvangt. Hierdoor kon de Maas stad in 1981 nog f 126 miljoen aan onroerend-goedbe lasting innen. In 1985 moest dit bedrag echter zijn ge daald tot f 121 miljoen. Een door het CDA-bestuur in Rotterdam ingestelde commissie heeft nu echter ontdekt dat die verlaging niet is toegepast en dat de huizenbezitters de afgelo pen vijfjaar 39 miljoen gulden te veel onroerend-goed belasting hebben betaald. CDA-fractieleider Bohré in de Rotterdamse ge meenteraad zei vanmorgen zich te willen distantiëren van de uitkomsten van het rapport. Hij bevestigt dat de tarieven van de onroerend-goedbelasting in Rotter dam tot de hoogste in ons land behoren, maar vindt niet dat de huizenbezitters zouden worden benadeeld, zoals in het rapport wordt gesuggereerd. NABLOES (AP) - Onder belang stelling van naar schatting 50.000 mannen is gisteren de vermoorde Palestijnse burgemeester van Na bloes, Zaher Al-Masri, op de bezet te westelijke Jordaanoever ten gra ve gedragen. Het voorbijtrekken van de stoet nam bijna twee uur in beslag. In de optocht werd de verboden Pale stijnse vlag meegedragen en velen lieten hun tranen de vrije loop, ter wijl anderen leuzen scandeerden- tegen de Syrische president Hafez Assad en de Jordaanse koning Hoessein, maar vóór PLO-leider Jasser Arafat. Sommige Palestijnen zeggen dat Hoessein door twee weken geleden met de PLO te breken, de pro-Jor- daanse Al-Masri aan groot gevaar bloot stelde. Al-Masri was de oom van de Jordaanse minister van bui tenlandse zaken. Aan de begrafenisplechtigheid namen alleen mannen deel. mpar vrouwen en kinderen hingen uit deuren en vensters om de stoet ga de te slaan. De plechtigheid, die door buitenlandse diplomaten on der wie de Amerikaanse consul-ge neraal Morris Draper werd bijge woond, vormde volgens plaatselij ke bewoners de grootste bijeen komst die ooit in de 80.000 inwo ners tellende stad heeft plaatsge vonden. De begrafenis verliep vreed zaam, maar tijdens een demonstra tie eerder op de dag in een Pale stijns vluchtelingenkamp aan de rand van Nabloes werd een Pale stijn doodgeschoten. Volgens Is raëlische militaire bronnen viel het dodelijke schot toen een 57-jarige man een Israëlische soldaat aan viel. Twee vooraanstaande Palestij nen die op de nominatie stonden om elders burgemeester te wor den, Nadim Zaro uit Ramallah en Walid Hamed uit El-Bireh, hebben hun kandidatuur ingetrokken. Een derde kandidaat zou hetzelfde overwegen, meldde de Israëlische radio. Discriminatie Men komt in de krant zeer vaak de term discriminatie tegen. Dit is, zo als algemeen bekend, een term met een negatieve bijklank (behalve misschien bij de ultra-rechtsen on der ons, maar ook zij kunnen zich op hun beurt gediscrimineerd voe len). Nu raakt ook de term 'positieve' discriminatie behoorlijk ingebur gerd. Men gebruikt het woord vaak als men wil uitdrukken dat men vrouwen voorrang verleent bij op te vullen vacatures. De man wordt in dit geval 'gewoon' gediscrimi neerd, maar dat is in dit geval niet erg, want vrouwen zijn (wat dit be treft) zo lang 'gewoon' gediscrimi neerd, dat zij nu het voorrecht heb ben door middel van 'positieve' (lees: rechtvaardige) discriminatie zich in een bevoorrechte positie te gaan bevinden bij het opvullen van vacatures. Volgens mij mag het woord dis criminatie nooit van het bijvoeglijk naamwoord 'positief worden voor zien, omdat je je dan op glad ijs gaat begeven. Stel dat het etnische minderheden verboden zou wor den zich in bepaalde restaurants te begeven, dan zou dit door sommi gen best als positief ervaren kun nen worden. H. Zandvliet Brahmslaan 73 Leiden. P.S. Ik ben geen racist en niet anti- Spelling Er zijn bij de verandering van onze spelling belangrijke aspecten in het geding, waardoor grote spoed gewenst is. In de laatste jaren zijn zeer veel nieuwe en soms dure leer methoden toegepast om de kinde ren lezen en schrijven bii te bren gen. Dat we op de verkeerde weg zijn, blijkt nu wel gezien het aantal analfabeten dat de scholen verlaat. Dat aantal wordt steeds groter. De enige mógelijkheid die ons nog rest om dit aantal te verminderen is: onnodige moeilijkheden en in consequenties uit de spelling ver wijderen. Wat is daar tegen? De spelling zal in leerbaarheid win nen, waar alle leerlingen profijt van zullen trekken. Hierdoor wordt tijd gewonnen, dus zijn er ook financiële voordelen voor 's lands kas. Veel taalboekjes en dure leermethoden (jammer voor de au teurs en uitgevers!) naar de papier molen. De leerlust, die nu veel jon ge leerlingen snel verliezen, zal door het leren van de verbeterde spelling niet meer verminderen! 't Is onmogelijk onze slimme jeugd te motiveren onnodige moeilijkhe den en inconsequentie te leren. Daarom: weg met die ballast! Hoe kan men nu iemand, die weinig af weet van de spelling gaan vragen naar de schrijfwijze van ei/y' en ou/au? Ik stem voor ei en ou. omdat deze spelling het meest lijkt op de natuurlijke uitspraak! Kan vrouw zonder w? Zonder verstand van deze zaak is hierop geen antwoord te geven, want er zijn twee w's: een liptand-w en een lippen-w. Tussen twee geronde klinkers (die met een geronde mond worden uitgesproken!) wordt de lippen-w gebruikt: vrou wen. Door de ou oe) komt die lippen-w vanzelf tot stand, daarom behoeft de w niet te worden ge schreven. Wël in: duwen, lewen. kiewen (hier is de u 'overbodig), dus niet in: trou-trouen. miau- miauen, grau-grauen. snau- snauen, pau-pauen. tou-touen. "Spelling-85 is een spelling naar de klank", maar dat is niet zo sim pel, want hierbij moet duidelijk worden vermeld "volgens het Standaard-Nederlands"! Anders zou een spraakgebrekkige in Lim burg een niet te lezen brief schrij ven. Niet alle VWS-ers (leden van de Vereniging voor Wetensgappeli- ke Spelling red.) zijn voor verschil lende spellingen van bijvoorbeeld: oto, polietsie e.d.; de veranderin gen zijn met meerderheid van stemmen aangenomen. "Spelling-85" lelijk?? "Afschu welijk" vond Sorya Barend op één van haar avonden. De mens is een wendier; alles wat afwijkt wordt zonder veel nadenken verworpen en lelijk gevonden. Doeltreffend kan wel eens lelijk zijn! Als VWS- er en zelfs als secretaris in het be stuur wil ik vaststellen dat ik per soonlijk tegen plat praten ben en nog meer tegen plat schrijven! W.L.K. van Oosten Marconistraat 3. Badhoevedorp.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15