V.d.Reijden: privatiseer ziekenfonds Kooplust blijft gering op het Damrak V V Forse winst ABN-bank A f J 'Goedzooi' maakte met afvalspullen loonvormend bedrijf Jamaiu: prijsdaling olie is schuld van England "•""-""ACCESSOIRES ZIJN «r BIJKOMSTIGHEDEN f r ZATERDAG ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - De ABN- bank heeft over 1985 een netto winst gemaakt van 478 miljoen gul den. Dat is 19,2 procent meer dan de 401 miljoen in 1984. De stijging van de winst per aandeel bedroeg 17,9 procent. Aan de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders wordt voorgesteld het divi dend te verhogen van 26 tot 27 gul den. Bestuursvoorzitter mr. R. Hazel- hoff sprak gisteren over een bevre digend resultaat. In het Nederland se bedrijf bleef de rentemarge wel iswaar onder druk staan, maar dat kon worden gecompenseerd door een toename van de uitzettingen. Voor de eerste helft van 1986 ver wacht mr. Hazelhoff een lichte da ling van het bruto-resultaat. „De bulk van de inkomsten van de Kredietverlening aan bedrijfsleven groeit bank komt toch nog uit de rente". Er wordt op gehoopt dat die daling dan inde tweede helft van dit jaar kan worden gecompenseerd. De kredietverlening aan het Ne derlandse bedrijfsleven groeide in 1985 ruim 11 procent. Dat is hoger dan verwacht en hoger dan dat van het totaal van de algemene banken. Volgens de ABN uit het groeiend optimisme in ondernemend Ne derland zich nu ook in een toena me van de investeringen, waarvoor een beroep wordt gedaan op de bankier. In het jaarverslag over 1984 maakte de ABN nog de ge volgtrekking dat investeringen in dat jaar uit de winst plus afschrij vingen van de bedrijven zelf gefi nancierd werden. Door het goede beursklimaat waren de resultaten van het effectenbedrijf zeer bevre digend. In het buitenlands bedrijf, dat 33,5 pet aan de bruto-winst van 1332 miljoen bijdroeg, werden de resultaten negatief beinvloed door de sterke daling in 1985 van de dol lar en de aan de dollar gerelateerde valuta's. Niettemin bleef de winst uit het buitenlands bedrijf zo goed als gelijk en dat acht de ABN van wege de harde gulden bevredi gend. De toevoeging aan de Voorzie ning Algemene Bedrijfsrisico's (VAR) werd met 25 miljoen ver laagd tot 600 miljoen. Deze vermin dering was mede mogelijk als ge volg van lagere te treffen specifie ke debiteurenvoorzieningen, met name in het Nederlands bedrijf. De voorziening voor landenrisi- co's daalde, onder andere door de waardevermindering van de dollar. Volgens mr. Hazelhoff liggen de schulden van de ABN aan de zoge naamde herstructureringslanden (schuldenlanden met name in Zuid-Amerika) substantieel onder het eigen vermogen. Er is geen en kel herstructureringsland waarop de bank meer dan één procent van het balanstotaal van 142 miljard te vorderen heeft. Miljardenbesparing overheid UTRECHT (ANP) - Als de overheid zich grotendeels terug trekt uit het ziekenfonds en de inhoud van het zieken fondspakket overlaat aan werkgevers en werknemers kan zij in een klap miljarden guldens besparen. Die suggestie doet staatsecretaris Van der Reijden in een interview met het Vrije Volk. Een woordvoerder van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur heeft de uitlatingen van de bewindsman bevestigd. De overheid zou zich, wat het zie kenfonds betreft, moeten beper ken tot de wettelijke regeling van een beperkt aantal basisvoorzie ningen. Over de rest zouden werk gevers en werknemers het onder ling eens moeten worden in de cao onderhandelingen, meent de staatssecretaris. Als voorbeeld noemt hij de vraag of „het tweede kunstoog en de pil" door het fonds vergoed moeten worden. „Dit soort problemen is mij te fragmen tarisch" aldus Van der Reijden. Gasturbine Wethouder P. Jonker van Am sterdam heeft gisteren het contract voor de levering en plaatsing van de grootste gasturbine ter wereld ondertekend. Deze machine, die als voorgeschakelde gasturbine bij één van de eenheden van de Kern centrale in Amsterdam gaat die nen, zal in de toekomst een brand stofbesparing tot ongeveer 33 mil joen gulden per jaar opleveren. Dat zal volgens Jonker tot gevolg heb ben dat de prijs van de electriciteit die uit de Hemcentrale komt, lager wordt. EG-inflatie De inflatie in de tien (oude) EG- landen is, op jaarbasis, voor het eerst in 15 jaar onder de vijf pro cent gedoken. Tussen 31 januari 1985 en 31 januari '86 zijn de consu mentenprijzen in de Gemeenschap slechts met 4,7 procent gestegen. Tussen januari '84 en januari '85 bedroeg het gemiddelde prijsver schil nog 5,6 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Europees Bureau voor Statistiek, die gisteren in Brussel zijn verstrekt. Levensverzekeringen In 1985 is voor 6,7 miljard gulden (12,8'procent) meer aan levensver zekeringen afgesloten dan in 1984. Vorig jaar sloten Nederlandse en buitenlandse levensverzekeraars voor in totaal 58,9 miljard gulden s polissen af. Een werkelijke besparing levert de privatisering van het zieken fonds niet op. De reorganisatie zou namelijk alleen de kosten ver schuiven van de collectieve naar de particuliere portemonnee. Het zelfde gebeurt ook door de stelsel wijziging waarmee de regering 800.000 vrijwillig ziekenfondsver zekerden naar de particuliere ver- zekeringsmarkt heeft doorge sluisd. Van der Reijden noemt de ze operatie in het interview „slechts een eerste stap". Secretaris H. Muller van de vak centrale FNV zei gisteren in een eerste reactie niets te voelen voor de „gedachtenspinsels" van de staatssecretaris. „Na de stelselwij ziging die we zojuist achter de rug hebben veroorzaken dit soort proefballonnetjes weer grote on rust bij miljoenen ziekenfondsver zekerden", zo zei hij. Ook inhoude lijk is de FNV fel tegenstander van privatisering van het ziekenfonds: „Dat gaat juist ten koste van de groepen die er het slechtst tegen kunnen. De FNV is voor de gelei delijke groei naar een volksverze kering, maar de staatssecretaris denkt in precies de tegenoverge stelde richting", aldus Muller. Recordtekort in VS-balans WASHINGTON (RTR/DPA/UPI) - Het tekort op de Amerikaanse han delsbalans over januari heeft 16,46 miljard dollar bedragen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. Nog nooit is het tekort in een maand zo groot geweest. Het voor gaande record is van september vorig jaar met 15,1 miljard dollar. De import van de VS in januari had een waarde van 33,47 miljard dollar en de export was zeventien miljard dollar waard. Het grootste tekort in de handel met een enkel land deed zich voor in de handel met Japan, te weten 5,46 miljard dollar. De VS voerden in januari voor 7,23 miljard dollar in uit Ja pan en exporteerden daarheen voor 1,76 miljard dollar. AMSTERDAM - Staatssecretaris Piet van Zeil van economische zaken poseert op een scooter tijdens de gisteren geopende Tweewieler-RAI in Amsterdam. De scooter, het populaire vervoermiddel uit de jaren '50, maakt op het ogenblik een come back door. Links op de foto Jeanet en Evert van Benthum die als gasten bij de opening aanwezig waren en beiden een fiets kregen aangeboden. De RAI-vereniging heeft het initiatief genomen fietsendiefstal tegen te gaan middels een landelijk registratiesysteem 1 met overheid en handelsorganisatie. momenteel druk wordt overlegd FNV hoopvol ontwikkeling van ledental LELYSTAD (ANP) - FNV- voorzitter H. Pont is hoopvol gestemd over de ledenontwik keling bij zijn vakcentrale. De afgelopen jaren trad. een forse teruggang van het ledental op. Vorig jaar verloor de FNV 10.000 leden en dat was eigen lijk een meevaller vergeleken bij de periode daarvoor toen de grootste vakcentrale enkele ke ren achtereen jaarlijks circa 40.000 leden kwijtraakte. Vandaag maakte Pont bij de oprichting van het nieuwe FNV-district Flevoland bekend dat de FNV in januari '86 slechts circa 170 leden verloor tegen bijna 1.900 in januari van het vorig jaar. Daarmee telde de vakcentrale eind januari ruim 902.000 leden en Pont acht het aannemelijk dat de FNV dit jaar niet onder de grens van 900.000 zakt. „De FNV kan iets geruster ademha len", meent hij. De vakcentrale mikt voor '86 op een stabilisatie van het ledental (geen winst en geen verlies) en als dat lukt is het streven er op gericht om in '87 weer winst te maken, zo voegde een FNV-woordvoer- ster daar nog aan toe. Het CNV verloor vorig jaar dik 4.000 leden en zakte daar mee net onder de 300.000 leden. Een woordvoerder van het CNV kon nog niet zeggen hoe het de christelijke vakcentrale in januari '86 is vergaan omdat de cijfers van de aangesloten bonden nog niet allemaal bin nen waren. TOKIO/JAKARTA (RTR/UPI) - Een verdere prijsdaling van olie zal een nieuwe energiecrisis veroorza ken, behalve als de olieproduce rende landen het eens worden over stabilisering van de markt, zo heeft de minister van olie van Saoedi- Arabië, Ahmed Zaki Jamani, giste ren in Tokio gezegd. De Indonesi sche minister van economische za ken, Ali Wardhana, heeft eerdere berichten dat Indonesië zijn olie- produktie zal vergroten als com pensatie voor dalende exportop brengsten bevestigd. Jamani, die bezig is aan een reis door Azië om steun te winnen voor pogingen van Saoedi-Arabië om de marktsituatie te verbeteren, gaf de schuld voor de prijsdalingen in de eerste plaats aan Groot-Brittannië en andere niet bij de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) aangesloten producenten. Hij wil dat de OPEC met deze lan den rond de tafel gaat zitten nadat het oliekartel zijn eigen ministers vergadering heeft gehouden. „Als we de zaak op zijn beloop laten krijgen we zeker te maken met een nieuwe energiecrisis die net zo erg, zo niet erger, zal zijn dan de vori ge". Belangrijke olieproducenten buiten de OPEC, zoals Groot-Brit- tannië en Noorwegen, hebben ove rigens al laten weten niets te voe len voor een dergelijk overleg. Ali Wardhana heeft gezegd dat Indonesië van plan is zijn oliepro- duktie te vergroten tot 1,5 mihoen vaten (van 159 liter) per dag, nadat de olieproduktie in januari 1,3 mil joen vaten bedroeg en in februari 1,4 miljoen. „Zo lang we de kosten goed kunnen maken gaan we door met het vergroten van de produk- tie. We hebben een bevolking van 160 miljoen die gevoed moet wor den". Volgens Wardhana zal Indonesië de tering naar de nering moeten zetten. Prijsdalingen van olie moe ten door bezuinigingen opgevan gen worden. Het land zal eerder ontwikkelingsprojecten schrappen of beperken dan meer geld lenen van de internationale banken. Donderdag heeft het Indonesische parlement de begroting voor het komende fiscale jaar, dat in april begint, goedgekeurd. In die begro ting wordt nog uitgegaan van een olieprijs van 25 dollar per vat. De regering zal daarom meer moeten bezuinigen dan in de begroting staat aangegeven, aldus de minis ter. PilotenstakLng in Suriname PARAMARIBO (ANP) - Het groot ste deel van de piloten bij de Suri naamse luchtvaartmaatschappij SLM heeft sinds gistermorgen het werk voor onbepaalde tijd neerge legd. Een conflict over onder meer de pensioenregeling is de oorzaak van de arbeidsonrust. De SLM-di- rectie heeft bij het ministerie van arbeid voor zes piloten ontslag aan- Opnieuw voeren laagterecords de boventoon. Ook deze week bleef de Amsterdamse effecten beurs in de grond van de zaak stuurloos. Het begon maandag met een goed prijshoudende stemming. Maar dinsdag zakte het koerspeil fors weg met vijf punten verlies voor de algemene index locaal en drie punten voor het algemeen beursgemiddelde. Daarna werd de ondergrond iets vaster en deed zich enig herstel voor. Maar ook toen bleef de kooplust gering. En donderdag werd de daling met kracht her vat. door C. Wagenaar De hausse lijkt beëindigd. En de beurs is op zijn best in een soort consolidatiefase beland. In de februarimaand werden voort durend nieuwe laagterecords aangeslagen. Niet alleen voor een enkele beursgroep, maar voor alle acht. Waaronder het al gemeen gemiddelde. Deze week donderdag kwam dit cijfer 25 punten beneden de top van 267 begin januari jl. te staan. De loca le industrie lag toen 20 punten, en de locale handel zelfs 35 pun ten lager dan de respectievelijke toppen van 255 en 271 van begin dit jaar. Onzekerheden Dit teleurstellende gedrag van de laatste maanden staat haaks op de koersontwikkeling in Lon den, Tokio en New York waar tot diep in februari de ene histori sche top na de andere werd inge nomen. Het vloeide grotendeels voort uit de dramatische afwe zigheid van buitenlandse kopers. En die laten het afweten door de voor Nederland grote onzekerhe den over de nu snel naderende verkiezingen en over het effect van fors teruglopende aardgas baten. Nieuwe uitlatingen deze week van premier Lubbers dat in 1987 deze baten dreigen te worden ge halveerd en berekeningen van minister Ruding van extra bud gettekorten van zeker tien mil jard gulden zyn natuurlijk niet bevorderlijk voor het vertrou wen. Zeker niet voor buitenlan ders. Maar ook het eigen publiek is er nerveus en kopschuw door geworden. Daarbij komt dat ook de dollar het nog altijd laat afweten. Dat mag ergens voor ons bedrijfsle ven positief zijn - onder andere lagere invoerprijzen - maar de Amerikaanse concurrentie op de wereldmarkten wordt er groter door. Bovendien hebben vele Nederlandse ondernemingen in de jaren '80 enorme belangen in Amerika opgebouwd, die, sinds vorig jaar de dollar met zijn val begon, fors minder zijn gaan op leveren en-minder in guldens waard zijn geworden. Ook deze week moest de dollar verder te rug en zelfs naar een nieuw diep tepunt tot even onder de 2,50 gul den. Op de obligatiemarkt in Am sterdam, die al twee maanden op vrijwel hetzelfde niveau is blij ven hangen als waarmee 1985 werd besloten, kwam het deze week weer niet verder dan een goed prijshoudende stemming. Behalve het rentebeloop elders werkt de grote onzekerheid over de energiemarkt en de houding van het buitenland tegenover de gulden door. Voorlopig ligt de si tuatie voor het rijksbudget ech ter nog goed, want de extreem koude februarimaand was voor 's rijks schatkist een grote mee valler. Aan de aandelenmarkt was het echter niet te zien. Vele topfond- sen moesten opnieuw flink inle veren, maar er waren goede uit zonderingen zoals ons hoofd fonds Koninklijke Olie die zeven gulden opliep. Hiermee werd de wat betere stemming in Wall Street voor de olieaandelen ge volgd nu de winterse kou alom een voorraadtekort heeft doen ontstaan. Bovendien dalen de eindprodukten veel minder snel in prijs dan de ruwe olie, zodat de oliemaatschappijen voorlopig op ruime marges zitten. Inleveren Maar de andere internationals moesten wel terug. Met name Unilever die 5 procent van de beurswaarde verloor, gevolgd door Hoogovens, Ahold, Ver enigde Glas en Medicopharma. BEI JRS W E E K KLM moest 10 procent in beurs waarde inleveren, IHC Caland en Van Beek op slechte jaarcijfers respectievelijk 20 procent en 30 procent van de beurswaarde. Centrale Suiker Maatschappij, Fokker en de Nederlandsche Middenstands Bank bleven aan de pluszijde. De Europese Optie- beurs verhoogde het totale aan tal afgesloten contracten van 149.000 tot even 186.000 stuks. Verreweg het meest zette Philips aan calls om, gevolgd door Ko ninklijke Olie en Akzo. In dollars namen de puts flink toe. "ln het begin dacht ik: afval, wat moet ik ermee? Maar het is ver slavend. Je kunt er alle kanten mee uit; het is per slot van reke ning een wereldhandel. Een heel interessante materie, ook met het oog op de vraag welke kant het uitgaat in de vuilverwer king". Bob Crébas van de stich ting Goedzooi in Emmeloord steekt niet onder stoelen of ban ken dat het werk waarmee hij en kele jaren geleden noodgedwon gen begon, een levensvervulling is geworden. Aanvankelijk werkend met be houd van uitkering en andere vormen van overheidssteun, bouwde hij samen met de werk loze landarbeiders Piet Brand en Gerard Broerse Goedzooi binnen drie jaar uit tot een loonvormend bedrijf, dat regionaal en landelijk een voorbeeldfunctie vervult. Goedzooi houdt zich bezig met het weer in omloop brengen van gebruikt afval: goederen die an ders wellicht voor de vuilnisbelt waren bestemd en schillen die toch ook zouden worden wegge gooid. Daarmee worden twee vliegen in een klap geslagen: zo wel de werkgelegenheid als het milieu is erbij gebaat. door Henk de Vos De stichting fungeert als moe dermaatschappij voor'twee fir ma's. Een daarvan is de firma Goedzooi Schillenboer die twee schillenboeren in dienst heeft. Dagelijks halen zij in Em meloord huis aan huis niet alleen de schillen op, maar ook overbo dig textiel, papier, accu's en klein huisraad. De schillen wor den verkocht aan de boer, de rest aan de andere poot van het be drijf: de firma Goedzooi G.T. (goederen en textiel). Bij deze fir ma komen ook de grotere spul len, zoals meubels, terecht die door de transportploeg met een grote Ford Transit in de omge ving vergaart. Kachel De goederen worden in een grote loods gesorteerd. Wat niet voor hergebruik geschikt is, dient als voedsel voor de grote Deense kachel, waarmee het ge bouw wordt verwarmd. In de loods worden ook gebruiksvoor werpen waaraan iets mankeert, gerepareerd. De goederen die uiteindelijk de toets der kritiek hebben doorstaan, gaan naar de winkel. Daar komen wekelijks zo'n twee- tot driehonderd klan ten hun keuze maken uit de gro te variatie aan aangeboden arti kelen: kleding, schoeisel, ser viesgoed, meubels, onderdelen van machines, gereedschap, boe ken en kopspijkertjes, om maar een greep te doen. Per jaar worden bij de zeven duizend huishoudens die Em meloord telt zo'n 120 ton schil len, 185 ton papier, 25 ton textiel en twee ton accu's ingezameld. De kleine spullen vertegenwoor digen een waarde van zo'n 20.000 gulden per jaar. In de winkel, be gonnen als kraampje in een win kelstraat met een weekomzet van 35 gulden, wordt nu voor ge middeld zes- tot zevenduizend gulden per week verkocht. Er is een tijd geweest dat in het bedrijf dertig werklozen met be houd van uitkering en een kwar tje onkostenvergoeding per uur aan het werk waren. Dat aantal is aanmerkelijk gereduceerd. Goedzooi G.T. bestaat nu uit zes firmanten, goed voor elk dertig werkuren per week, en een deel- tydwerkster van tien uur. Bij Goedzooi schillenboer werken de twee schillenboeren elk ze ventig uur per week en de twee mensen die het transport van de andere goederen verzorgen we kelijks elk zestig uur. De laatsten ontvangen daarvoor 1000 gulden per maand van de stichting plus een aanvulling van de sociale dienst. Alle overige werknemers van de stichting halen sinds vo rig jaar mei een volledig inko men uit hun werkzaamheden voor Goedzooi. Bob Crébas vertelt boe de stichting tot een economisch werkend bedrijf is uitgegroeid. "We hebben steeds gezegd: alle niet renderende activiteiten sto ten we zo snel mogelijk af, zodat we met minder mensen meer werk verzetten", verklaart hij. Met het personeel was dat geen probleem. Er was veel natuurlijk verloop doordat mensen een ver volgopleiding gingen doen of plotseling een baan kregen aan geboden. Dieven Niet alleen mensen zijn ver trokken, ook dieren. Bij Goed zooi Schillenboer waren op een gegeven moment zeven mensen in dienst, die werkten met paard en wagen. Nu doen twee mensen het werk van die zeven. De twee paarden zijn vervangen door tweedehands trekkers. De schil lenboeren hebben bovendien een heel handig karretje tot hun beschikking, waarmee ze de hui zen langs gaan. De neerklapbare mini-containers op drie wielen zijn een uitvinding van Goedzooi zelf. Het succes van Goedzooi ver klaart Crébas uit het feit dat ze alles zelf hebben gedaan. "Ik heb gezien dat bedrijfjes door ge meenten zijn opgestart. Ze had den een mooi plan, maar de werklozen hadden ze niet Wij hebben er zelf achterheen geze ten hier". Bovendien noemt hij de medewerking van de bevol king. "Vanwege het milieu is men blij dat het afval weer een goed bestemming krijgt. De be volking hier heeft een grote ge motiveerdheid wat de mileube- weging betreft. En dat is geen wonder. Ze zijn dood gegooid met vergiftigingen, zure regen en kerncentrales en daarom blij dat ze iets terug kunnen doen, hoe klein dat dan ook maar is". Door de staking strandden giste ren ongeveer 350 passagiers, 's Morgens bleef het SLM-lijntoestel naar Miami aan de grond en kon een aantal binnenlandse vluchten niet worden uitgevoerd. ADVERTENTIE die de pretentie heelt all round te zijn, moet dat uiteraard keihard kunnen waarmaken. Dus moet hij niet alleen op het gebied van hard- en sdftware een zo breed mogelijk skala kunnen bieden, maar ook een Hink pakket aan toebehoren in huis hebben. A /"\\TO Capi-Lux kan die pretentie waar Vv^vJlV WiNö maken.Volop zelts. Want Capi-Lux is all round in auto T matisering. Dus ook in computeraccessoires. U kunt kiezen f .L U NI uit een uitgekiende range aan toebehoren, waaronder x back up systemen, J linten, printpapier, etiketten, reinigingsmiddelen, monitorstandaards, geluiddempende kappen, opbergsystemen en ga zo maar door En alles is direkt uit voorraad leverbaar. Dat Capi-Lux bovendien op hardware gebied de drie grote topmerken in huis heelt, u alle mogelijke randapparatuur en soltware kan aanbieden en naast een technische dienst óók een eigen opleidingscentrum heelt, geelt aan hóe all round een computedeverancier kan zijn. iCAPILUX ^COMPUTER w^CENTER AMSTERDAM: Basisweg 40, Tel. 020-149015 Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 UTRECHT: SI. Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Tel. 030-311413 ACCESSOIRES ZONDER SORES Apple

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9