Nieuw onderzoek moord op Aquino GROS Democratisch experiment onder druk Exclusief interview kardinaal Sin: Grote Vredesmars 1986 Los Angeles/W ashington Nederland betrokken bij export mosterdgas Laatste verzetshaard bestormd Egypte onder Moebarak (slot) ZATERDAG 1 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MANILLA - De Filippijnse president mevrouw Cory Aquino zal de moord op haar man, oppositieleider Benigno Aquino, in september 1983, opnieuw laten onderzoeken. Dit onderzoek zal worden geleid door de nieuwe minister van justitie Neptali Gonzales. Dat vertelde kardinaal Sin vanochtend in een exclusief interview met een verslaggever van deze krant. WASHINGTON - Uit Los Angeles vertrekken vandaag 2.000 wande laars voor de Grote Vredesmars van 1986, die over negen maanden in de Amerikaanse hoofdstad Was hington met een grote demonstra tie moet eindigen. door Henk Kolb Mevrouw Aquino wil de zaak tot op de bodem laten onderzoeken. dOOr Het wordt niet uitgesloten geacht 0 lu dat de commissie ex-president Fer- DOD Mantiri dinand Marcos alsook de voormali- ge chef-staf Fabian Ver zal laten dat niet uit wraakzucht. Ze wil al verhoren, zo zei Sin. Volgens de leen hebben dat dit in de historii kardinaal doet mevrouw Aquino wordt vermeld. BRUSSEL (ANP) - Het Belgisch bedrijf Phillips Petroleum Chemi cals is er gisteren van beschuldigd dat het Irak de grondstof voor de bereiding van het gevreesde mos terdgas heeft bezorgd. In 1983 zou Phillips via het Nederlandse be drijf KBS in Terneuzen vijfhon derd ton thiodiglycol (tdg) aan Irak hebben geleverd. Het bedrijf ont kent dit niet, maar beweert er niet van op de hoogte te zijn geweest dat de stof zou worden gebruikt voor het aanmaken van mosterd gas. De tdg was besteld door de staatsonderneming voor pesticide- produktie in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Naar Phillips zegt hadden Sinaï-vredesleger DEN HAAG (ANP) De Neder- landse deelname aan de vredes- strijdkrachten in de Sinai wordt met twee jaren verlengd. Het kabi net heeft hiertoe besloten. Sinds maart 1982 stelt ons land een deta chement marechaussee en een ver bindingsdetachement ter beschik king van een internationale waar nemingspost ter plaatse. De Neder landse deelname omvat in totaal 107 militairen. De verlenging geldt tot 25 april 1988. de Irakezen te kennen gegeven dat de stof gebruikt zou worden als grondstof voor agrochemisch doel einden. Het gebruik van gifgassen in de oorlog tussen Iran en Irak was destijds nog niet in discussie, aldus het in Tessenderlo gevestig de bedrijf. Volgens de socialistische krant De Morgen, die de leverantie ont hulde, valt echter moeilijk aan te nemen dat een bedrijf als Phillips Petroleum, dochter van een groot Amerikaans concern, niet wist dat tdg een basisbestanddeel is voor de produktie van mosterdgas. Het produkt komt inmiddels voor op de lijst met chemicaliën waarvan de export naar Irak sinds het begin van 1984 door het Amerikaanse mi nisterie van handel is verboden. Ook bij KBS-Holland in Terneu zen, dat al veertien jaar handel dreef met Irak, zegt men aanvanke lijk niet op de hoogte te zijn ge weest van de Iraakse bedoelingen met het tdg. Pas toen, Irak in fe bruari 1984 offerte vroeg voor een nieuwe bestelling van vijfhonderd ton thiodiglycol plus een aantal an dere chemische produkten en dat tegelijkertijd in een tv-uitzending gewag werd gemaakt van het ge bruik van gifgassen, kreeg men argwaan en werd medewerking ge staakt. Een door Marcos samengestelde rechtbank heeft vorig jaar de zaak- Aquino onderzocht, maar er zijn tijdens dat proces zoveel ongeloof waardige verklaringen afgelegd, dat niet duidelijk is geworden wie de moordenaars zijn geweest. Aquino werd op de landingsbaan van de luchthaven van Manilla doodgeschoten door twee begelei dende agenten. Algemeen wordt aangenomen dat generaal Ver het brein achter de samenzwering te gen de populaire oppositieleider is geweest. Ook wordt aangenomen dat Marcos van tevoren van de plannen moet hebben geweten. Kardinaal Sin onthulde verder dat Marcos de laatste dramatische minuten in het Malacanang-paleis met hem in het kapelletje van het paleis biddend heeft doorgebracht. Sin vertelde dat de vrouw van de president Imelda twee dragen voor de val huilend bij hem kwam aan kloppen en haar hart bij hem heeft uitgestort. Volgens Sin stond bij Marcos woensdagochtend al vast dat hij het land zou verlaten. „De presi dent belde mij dinsdagnacht op en vroeg mij om advies. Ik vertelde hem dat als hij zou blijven de kans op een burgeroorlog groot was". Woensdagmiddag haalde een heli kopter de president, zijn vrouw en kinderen en generaal Ver en zijn familie op en bracht hen naar de Amerikaanse basis Clark Airport. Vanochtend heeft het ministerie van defensie bekendgemaakt dat Marcos-getrouwe troepen in de noordelijke provincie Ilokos Norte stellingen hebben betrokken en zich voorbereiden op een tegen aanval. Ilokos Norte is de provin cie waar Marcos vandaan komt. Troepen in die provincie staan on der commando van scheidende ge neraals die tijdens de recente reor ganisatie in het leger zijn wegge werkt door de nieuwe chef-staf ge neraal Fidel Ramos. Te voet, over een afstand van 5.176 kilometer van de Westkust naar de Oostkust van de Verenigde Staten, willen de organisatoren hun ontwapeningsboodschap brengen „omdat het waarschijnlijk is dat tijdens het leven van onze kinderen een kernoorlog zal uit breken". De mars gaat door de Mojave- woestijn, over de Rocky Moun tains met een pas op 4000 meter hoogte, door het vlakke van Mid den-Amerika, naar New York en groeit daar hopelijk tot enorme grootte uit voor het laatste traject naar Washington. Wat dan over moet blijven is een politieke boodschap en een adres senbestand van de naar schatting tien miljoen mensen, die in 255 da gen bij het gebeuren betrokken zullen raken. Volgens de organisatie PROPea- ce in Los Angeles, waar een staf van 75 mensen de plannen heeft gemaakt, doen de wandelaars 37 steden aan met 65 miljoen inwo ners. Onderweg zullen zich vol gens PROPeace steeds meer men sen bij de mars aansluiten: eind mei, in Denver moeten het er al 5.000 zijn. Overal waar de wande laars komen, zijn vredesdemon straties in lokaal beheer georgani seerd. Per dag gaat het om afstanden van 24 kilometer. Elke avond wordt een mobiele stad van 2.500 kleurige tenten opgezet en afge broken. Er zal een bibliotheek zijn, een supermarkt en een eigen radio station met een zendbereik van 24 kilometer. Zeventig zware vracht wagens zijn nodig om het toebeho ren van keukens, tot en met was machines, douches en een hospi- taaltje te vervoeren. Kosten: 20 miljoen dollar. De organisatie is gigantisch. De wandelaars die vandaag op pad gaan hebben niet alleen geleerd hoe ze hun stad 's avonds snel moe ten opzetten, maar ook hoe zij zich geweldloos teweer kunnen stellen als zij met onvriendelijk publiek te maken krijgen. Overal langs de route zyn opslag plaatsen gereserveerd voor voed sel. dat ter plaatse wordt gekocht en waarvan de kosten tot zo'n 10.000 dollar per dag kunnen oplo pen. Organisator David Mixner, laat stelijk politiek in de weer voor pre sidentskandidaat Gary Hart, zegt dat zijn mars meer voorbereiding kost dan een politieke eampagn" Elke deelnemer helpt een bijdrag van 3.200 dollar bijeen te brengen en sommigen doen dat door zich per mijl te laten betalen. Universi teiten hebben schenkingen ge daan. Uitzendrechten voor televi sie en radio, videorechten en ver gunningen voor de verkoop van souvenirs brengen 2 miljoen dollar op. Acteur Paul Newman, Elizabeth Taylor en zangeres Barbara Strei sand. begeleiden zaterdag het af- DEN HAAG - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) toast met zijn Italiaanse, Griekse en Deense collega's, die gisteravond in Den Haag het gewijzigde EG-verdrag ondertekenden. Hun overige ambtgenoten deden dat al eerder. Denemarken hield een referendum over de zaak en Itali de afloop afwachten. NAVO-referendum is volgens Spaanse bisschop 'anekdote' ment over onregelmatigheden. Veel stemmers zouden een van een officieel overheidsvignet voorzien informatiebulletin in de bus ont vangen hebben, waarin de positie ve kanten van het NAVO-lidmaat- schap belicht worden. marcheren. Anderen zoals Madon na en Melissa Manchester werken onderweg mee aan vredesconcer ten in grote steden. De wandelaars zelf komen uit al le hoeken van de Verenigde Sta ten. Er zün artsen en advocaten bij. zo goed als onderwijzeressen, oor logsveteranen, gepensionneerden en studenten. In hun midden dra gen zij een vlam mee die is aange stoken aan het vredesvuur van Hi- rosjima. Velen hebben hun norma le bestaan tijdelijk gestaakt en daarvoor belangrijke opofferingen gedaan. Zoals dokter Joe Mancini uit Rochester in New York, die zijn hele gezin heeft meegebracht om het hospitaal (in een vrachtwagen) op poten te zetten. De mars ontleent toegevoegd be lang aan het feit dat in november verkiezingen worden gehouden voor de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. Zij start op het mo ment dat in de volksvertegenwoor diging de heftige politieke veldslag aan het ontbranden is over de be groting voor 1987, waarin de defen sie-uitgaven centraal staan. Boven dien zou deze zomer de Russische leider Gorbatsjow voor een tweede topconferentie met Reagan naar Amerika komen, waarbij het voor alles gaat om afschaffing van kern wapens. Martens krijgt zijn volmachten BRUSSEL (ANP) - De Belgische kamer van volksvertegenwoordi gers is gisteren akkoord gegaan met het verstrekken van bijzonde re machten aan de regering-Mar- tens. Zoals eigenlijk al rpaanden van tevoren vaststond, stemden de regeringspartijen (liberalen en christen-democraten) voor en de grotendeels socialistische opposi tie tegen. Premier Martens, die zijn finan cieel-economische „herstelbeleid" vorig jaar oktober beloond zag m' een verkiezingsoverwinning, z dat hij de bijzondere machten no dig heeft om dit beleid te kunnen voortzetten. In de praktijk beteke nen de volmachten dat de regering voor een groot aantal maatregelen op sociaal-economisch en finan cieel terrein vrij spel heeft en slechts achteraf parlementaire goedkeuring behoeft. In de afgelopen jaren heeft Mar tens al enkele keren van volmach ten gebruik gemaakt, maar de machten waar hij nu om heeft ver zocht zijn groter dan ooit en strek ken zich uit over een langere perio de dan vroeger. De speciale be voegdheden zullen van kracht blij ven tot eind maart volgend jaar. Voor maatregelen op sociaal ter rein is deze periode zelfs nog drie maanden langer. CAIRO (Rtr./UPI/AFP/DPA) - Eenheden van het Egyptische leger hebben gisteren bij de pyramiden van Gizeh buiten Cairo een van de laatste verzets- haarden van rebellerende politiemannen bestormd. Kort na de bestorming bracht president Moebarak een bezoek aan dit gebied, waar grote verwoestingen zijn aangericht. Eerder op de dag had Moebarak de minister van binnenlandse zaken, die verantwoorde lijk is voor politiezaken, ontslagen. Onder dekking van hevig machinegeweervuur drongen soldaten een kamp van de opstandige poli tiemannen binnen, dat enkele honderden meters van de pyramiden afligt. Ooggetuigen meldden na de be storming talrijke politemannen in burger te hebben gezien, die met omhooggestoken armen het kamp verlieten. Volgens onbevestigde berichten hadden ruim duizend opstandige leden van de veiligheidspo litie zich in het kamp verschanst. Het kamp wordt belegerd door militairen. De Libische radio riep de opstandige Egyptenaren vrijdag op „hun revolutie op te voeren" en „zich te bevrijden van het zedeloze regime" in Cairo. Verder werden de rebellen ertoe aangezet „de zionistische ambassade in brand te steken, imperialistische be drijven te omsingelen die de rijkdommen van het Egyptische volk plunderen". De Egyptenaren werd verzekerd dat „alle Arabische revolutionairen bereid zijn aan de zijde van het volk te strijden". MADRID - „De NAVO en het refe rendum zullen slechts kleine anec dotes zijn in de geschiedenis van de mensheid en zelfs in de historie van Spanje", verklaarde gisteren in Madrid monseigneur Echarren, bisschop van de Canarische eilan den. „Ik word er nerveus van, dat er zo kortzichtig over het referen dum en de NAVO wordt gespro ken. Er zijn belangrijker zaken dan het ja of nee tegen de NAVO", voegde de bisschop er als zijn per soonlijke visie aan toe. door Gerrit-Jan Hoek Mgr. Echarren deed die opmer kelijke uitspraak bij de presentatie van een lijvig document, 'Bouwers van.de vrede', waar de Spaanse bis schoppenconferentie ruim een jaar op heeft gestudeerd. Het docu ment - 'profetisch' volgens mgr. Echarren, een van de opstellers - gaat niet direct in op het komende NAVO-referendum. Daarover pu bliceerden de Spaanse bisschop pen twee weken geleden al een no ta, waarin het referendum in de vorm en in de verdere uitwerking werd bekritiseerd, zonder overi gens een duidelijke oriëntatie voor de keuze van de katholieken te ge- Het gisteren gepresenteerde do cument bevat een meer algemene kritiek op de bewapening en de verdeling van de wereld in blok ken als directe bedreigingen voor de vrede. De uiteindelijke tekst is aanmerkelijk gematigder dan de blauwdruk, die de bisschoppen conferentie in november van het vorige jaar bediscussieerde. Naarmate de campagne voor het NAVO-referendum van 12 maart vordert, neemt het aantal inciden ten toe. Het Burgerlijk Platform, waarin zich talloze artiesten, intel lectuelen en wetenschapsmensen die gekant zijn tegen de NAVO. verzameld hebben, diende gisteren een officiële klacht in bij het parle- Buitenland kort Zuid-Korea In het kader van de feestelijkhe den rondom twee gedenkdagen heeft de Zuidkoreaanse regering gisteren 177 gevangenen vrijgela ten. Het gaat om de viering van de anti-Japanse opstand van 1 maart 1919 en de zesde verjaardag van de machtsovername door president Chun Doo-Hwan op 3 maart 1980, zo heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. EG/Somalië De Europese Commissie heeft meegedeeld dat zij met spoed voor 2,5 min. medische hulp stuurt naar Somalië, waar de toestand in de vluchtelingenkampen snel achteruit gaat. Het geld gaat naar de organisatie Artsen Zonder Grenzen, die maandag een vlieg tuig met een geneeskundige ploeg, medicijnen en voertuigen naar So malië stuurt en naar het vluchtelin- genbureau van de Verenigde Na ties dat het geld zal gebruiken voor geneesmiddelen en verhuizing van vluchtelingen naar andëre kam pen. In de Egyptische hoofdstad Cai ro brak woensdag een opstand uit onder de para-militaire poli tie. Een gerucht dat hun 'dienst plicht' met een jaar zou worden verlengd, bleek voldoende voor muiterij. President Moeberak gelastte in Cairo uitgaansver bod. Egypte kent een traditie van volksverzet, maar ditmaal is er meer aan de hand. Onze correspondent in Tel Aviv, Ta co Slagter, maakte onlangs een reportagereis naar Egypte. Van daag zijn tweede en laatste bij drage over de achtergrond van de opstand. Het eerste artikel verscheen in de krant van giste- Onder president Moebarak is in Egypte op beperkte schaal de de mocratie doorgevoerd, maar het gaat slecht met het experiment. Er is een forse oppositie die via haar kranten krijst om het hardst. De dagbladen van deze niet in het par lement vertegenwoordigde onoffi- Suriname De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft zijn kabinetschef Henk Herrenberg gevraagd minis ter van buitenlandse zaken te wor den. Herrenberg heeft laten weten het verzoek enkele dagen in beraad te nemen. De portefeuille van bui tenlandse zaken is vrijgekomen na dat minister Eric Tjon Kie Sim donderdag zijn ontslag aanbood bij het militair gezag. door Taco Slagter ciële partijtjes hebben een pamflet achtig karakter. Roddels en ge ruchten vormen het dagelijks op papier afgedrukte gerecht. Het me rendeel van de Egyptenaren neemt deze kranten nauwelijks serieus, maar zij vormen voor hen het enige alternatief om in de onvrede te worden bevestigd. Al zijn de door de kranten aangedragen half waar of helemaal onjuist.Maar met de door de staat gecontroleerde pers is het al niet anders. Of de bericht geving is gezagsgetrouw, in feite dus onbetrouwbaar, of de kranten bevatten kritiek zonder dat er een oplossing voor de problemen wordt aangedragen. Zulke kranten zijn de Egyptenaren ook zat. Gekwetst Het meest waren zij gekwetst tij dens en na de afloop van de kaping van het Italiaanse passagierschip de Achille Lauro en de dramati sche ontknoping van het eveneens gekaapte Egyptische lijntoestel op Malta, vorig jaar. In geen enkele krant was toen de ware toedracht rond deze affaires met Palestijnse terroristen te lezen. Van het groot aantal doden bij de bestorming van het op Malta vastgehouden vlieg tuig door Egyptische commando's hoorde het volk het eerst via de we relduitzending van de Britse BBC. Zelfs de volgende dag was er in geen enkele Egyptische krant een letter over te lezen. Het drama werd als een groot succes gepre senteerd, terwijl in het centrum van Cairo bij de krantenkiosken in buitenlandse bladen met grote koppen het ware verhaal stond af gedrukt. ,fWe worden behandeld als kin deren", zei een Egyptische zaken man enkele weken geleden. „Zijn we niet volwassen genoeg om de waarheid te kunnen verdragen?". Gramschap uitte deze man ook over het gedrag van Moebarak toen hij voor de internationale pers loog over de verblijfplaats van Abu Ab bas, de palestijnse terroristenleider Moebarak: oppositie. cfotoAP» die vermoedelijk het brein is ge weest achter de kaping van de Achille Lauro. „Waarom zette de president zichzelf en ons voor het oog van de wereld voor schut?", vervolgde hij bitter. „In een demo cratie past geen censuur. Maar dit is een schijndemocratie". Misbruik In die visie van Moebarak mis bruikt de oppositie de door hem per decreet verschafte vrijheid van meningsuiting. Enkele weken ge leden waarschuwde hij daartegen tot twee maal toe in scherpe be woordingen. De president dreigde met maatregelen zoals die ook te gen de islamitische fundamentelis ten tot uitvoer zijn gebracht. Toen die verscheidene keren massaal de straat op waren gegaan, en de fana tieke religieuze sjeiks in bedekte termen de 'heilige oorlog' tegen het regime proclameerden, zette het regime de voornaamste agitator, sjeik Hafaz Salama uit Suez van de beruchte El Nur-moskee in Cairo, gevangen. De geplande 'groene marsen' (groen is de kleur van de .islam) naar het presidentiële paleis gingen niet door. Preken voor de wekelijkse gebedsdienst op vrij dag zijn nu gecensureerd en geen enkele moslim kan de gelovigen toespreken zonder een vergunning van het loyaal met de staat verbon den islamitisch centrum El Azar. Niettemin slaat de fundamenta listische visie bij het volk steeds meer aan. Niet zozeer vanwege .goddelijke openbaringen, maar als een simpel alternatief voor de met het verstand niet meer te berede neren onzekere toekömst en toene mende armoede. Het wemelt in Cairo van gesluierde vrouwen; de moskeën zitten vol als ware het oorlog. Deze orthodoxe moslims willen in het land de sja'ria, de isla mitische wetgeving, als enige norm laten gelden. Bijvoorbeeld door bij dieven de handen af te hakken, sodomieten op te hangen. Bij al die problemen wordt van Moebarak verwacht dat hij op treedt zoals een leider betaamt. Maar de van oorsprong lucht- machtgeneraal mist het charisma van zijn voorganger Anwar Al Sa- dat en de dweepzucht waarmee de revolutionaire Nasser het volk tot extase kon brengen. Bij dit alles, zo menen Egyptische journalisten, politici en buitenlandse diploma ten, mist Moebarak het inzicht en het staatsmanschap van een erva ren politicus. Zijn besluiteloosheid op cruciale momenten in belangrij ke staatszaken knopen door te hak ken wordt als de grootste handicap van de president gezien. En dat hebben de Egyptenaren door. Paleisrevolutie In ontwikkelingslanden als Egypte met uit koloniale tijden overgebleven politieke structuren draait alles om de regeringsleider. Faalt hij, dan heeft dat grote gevol gen voor de politieke en sociaal- economische situatie van het land. /Vloebarak mag dan overal de schuld van krijgen, zijn ministers en adviseurs gaan eveneens niet vrij uit. De president zit opge scheept met een kring van raadge vers, wier sterren met veel likken onder Sadat zijn gerezen. Maar een groot aantal is incompetent voor deze in het Egyptische bestel ui terst belangrijke taak. Bovendien speelt zich een paleisrevolutie on der deze mensen af. Waarbij het gaat of Moebarak een pro- of een anti-westerse koers moet varen. Er is echter geen keus. Egypte zit als een navelstreng aan de Verenigde Staten gebonden. Zou Washington morgen de militaire en economi sche steun opzeggen, dan is het land reddeloos verloren. Voor Moebarak pleit dat hij, zo als Egyptenaren het uitdrukken, 'schoon' is. Daarmee bedoelen ze dat de president nog niet op cor ruptie of verrijking van zichzelf en zijn familie is betrapt. Hoewel Sa- dat vanwege diens uitstraling als leider nog steeds bij velen is ge- liefd, doet het feit dat familieleden van de vermoorde president (o.a. diens broer) met fraude en vriend jespolitiek schatrijk zijn geworden. weinig Egyptenaren naar het Sa- dat-tijdperk terugverlangen. Anders is dat met Nasser. De sentimenten rond deze dictator ne men toe. Zijn portret is overal in Cairo op posters te koop en is op vele plaatsen in de hoofdstad op muren, bruggen en lichtmasten ge plakt. De terugkerende populari teit voor de eerste president van Egypte heeft niet zoveel te maken met diens met ijzeren vuist bereik te nationalistische en ongebonden buitenlandse politiek, maar meer met de toen heersende sociaal-eco nomische stabiliteit in het land Het politieke leven van Moeba raken diens kabinet hangt aan een ragdun draadje, waarbij de presi- dent het grootste gevaar loopt. Zijn voorganger Sadat werd niet geveld door meedogenloze generaals maar door vingers aan de trekker van door haat verblinde soldaten

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7