'Je moet de mensen het goede voorhouden' Voorzichtige reacties op onderzoek De Hond N.A. Commandeur overleden Lijsttrekker SGP/GPV/RPF: huwelijk is de norm waarnaar de mensen moeten leven Centrale voor vrijwilligers wil vooral bemiddelen 'Stembusuitslag telt' SPREEK BETER ENGELS FRANS DUITS NEDERLANDS; .SPAANS Drietal gehuldigd voor werk in bejaardenzorg ZATERDAG DO/ST LEIDEN Postzegels In de kantine van het Visser 't Hooft lyceum (Kagerstraat 1) is vandaag een postzegelbeurs van l.V. Philatelica, die nog tot half vijf duurt. Rembrandt 'Leven en werken van Rem brandt' is het onderwerp van een kleurendia-presentatie zondag bij werkgemeenschap De Ratel in het Volkshuis. J. de Ruiter zorgt voor presentatie en begeleidende tekst. De zaal aan de Apothekers- dijk gaat om tien uur open. BOA De Boycot Outspan Aktie (BOA) houdt maandag haar ttweede maandelijkse scholings- avonden. Dr. Vernie February I spreekt over racisme in de Zuid- ILL \afrikaanse literatuur. February t is letterkundige, dichter en ver teller en werkzaam op het Afri- ka-Studiecentrum in Leiden. De avond is in het BOA-kantoor, Ou de Vest 79, aanvang acht uur. IGE Zijlloop Zwem- en polovereniging 'De v Zijl-L.G.B.' organiseert op zon dig een Zijlloop. Inschrijving naf 10.15 uur bij het clubhuis in de ZijllL.G.B. naast het wembad De Zijl aan de Para- naribostraat. Gelopen wordt er over de afstanden 5 en 10 kilome- j ter; er is ook eeff. halve marathon. 1 Inlichtingen: H. Corpel, tel: 071- i 212312 of bij H. Geertsma, tel: A 071-216107. LEIDEN - Op 85-jarige leeftijd is deze week N. A. Commandeur overleden. Hij genoot in Leiden vroeger onder meer bekendheid als dierenarts en als bestuurslid van de 3 October-Vereeniging. Nicolaas Adriaan Comman deur vestigde zich in 1927 in Lei den als dierenarts en oefende tot 1956 deze praktijk uit. In 1928 werd hij verder benoemd tot hoofd van de vleeskeurings dienst in Hazerswoude, in 1929 tot leraar aan de Rijkslandbouw- winterschool, in 1938 tot plaats vervangend inspecteur van de veeartsenijkunde en in 1956 tot adjunct-inspecteur van de veeartsenij kundige dienst en ve terinair adjunct-inspecteur van de volksgezondheid. In 1958 volgde zijn benoeming tot veteri nair inspecteur van de volksge zondheid. tevens inspecteur van de veeartsenijkundige dienst. Bij zijn afscheid wegens pen sionering uit deze laatste functie, in 1965, werd Commandeur be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was ver der erelid van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor diergeneeskunde en van de 3 Oc tober-Vereeniging. In 1938 werd hij bestuurslid van deze vereni ging. Bekendheid genoot hij vooral als voorzitter varf de Op tochtcommissie. Gezeten te paard zorgde hij er voor dat de jaarlijkse 3-oktoberoptocht in goede orde verliep. N.A. Commandeur zoals velen hem vroeger kenden: als voorzit ter van de Optochtcommissie op 3 Oktober. (archieffoto) (HUstaUo bv Dorus Rijkersweg 15 2315 AH Leiden Tel. 071-134541 is de bevordering van de zondags rust. De gemeente mag niet langer medewerking verlenen aan zon dagsrust verstorende evenemen ten en openstelling van winkels en markten, zeggen SGP, GPV en RPF in hun programma. "Die grondslag, daar houden wij ons aan. Als mensen op zondag naar de kerk gaan moeten ze dat in alle rust kunnen doen", meent Boudewijn. De protestants-christelijke groe pering pleit in haar programma ook voor de bouw van een zwem bad in het Morskwartier of de Ste- venshofpolder. Moet dat zwembad, als het er komt, dan ook samen met alle andere zwembaden in de stad gesloten worden op zondag? Boudewijn: "Wij huldigen in principe die opvatting wel. Maar, we zullen daar niet voor pleiten. Wel zullen we ons standpunt ken baar maken, daar hoef je niet uren lang over te vergaderen als je weet dat er toch geen meerderheid voor te vinden is. We zullen de discussie ook niet zelf aandragen. Maar als het ter sprake komt zullen wij ons standpunt naar voren brengen. Ook al weetje tevoren dat je 'neen' krijgt. Dat doet de PSP toch ook met zaken die zij belangrijk vindt". Politie De politie kan op de onvoorwaar delijke steun rekenen van SGP, GPV en RPF. "Soms is men bij de behandeling van politiezaken in de raadscommissies meer afbrekend dan opbouwend bezig. De politiek laat de politie vaak in de kou staan", vindt Boudewijn. "Wan neer er een kraakpand is ontruimd zitten sommige raadsleden tot uit den treuren de politie te berispen. Daar moet de politie zelf toch gef rustreerd van raken als ze horen wat er soms gezegd en gedacht wordt. Ze doen het altijd ver keerd". "De politie kan op onze steun re kenen. Dat is een ding wat zeker is. Wij zullen ze niet de hand boven het hoofd houden. Maar als er iets fout is moet dat niet in een openba re commissievergadering gezegd worden maar intern overleg ge pleegd worden. Ik geloof dat dat de vertrouwensrelatie zeer zal verbe teren". Vrouwen Vrouwelijke kandidaten zal men tevergeefs zoeken op de gemeen schappelijke lijst van het confes sionele trio. "Vrouwen mogen niet in de raad. Dat is nog steeds onze lijn", verklaart Boudewijn. "De vrouw is ondergeschikt en de slaaf van de man", meent hij. Zal Boudewijn, als de protes partijen in de Leidse raad, daad werkelijk invloed te kunnen uitoe fenen op het beleid of zelfs verlo ren gegaan terrein te kunnen te rugwinnen? "Ik denk van wel. Wij willen poli tieke verantwoordelijkheid dra gen, en hebben daar de capacitei ten voor in huis". Een concreet punt waarbij SGP, GPV en RPF het roer denken om te kunnen gooien weet Boudewijn niet te noe men. "Wij willen voor ons principe uitkomen, zonder wie dan ook te kwetsen. En we verwachten res pect voor onze opvatting. Onze groepering is ook voorstander van een afspiegelingscollege". De suggestie dat de combinatie van SGP, GPV en RPF in de Leid se situatie niet anders zal zijn dan een getuigenispartij spreekt Bou dewijn tegen: "We zyn geen kerke lijke instantie en we zullen onze plaats in de raad niet gebruiken om hele bijbelteksten voor te lezen. Dat is onzin. Dat heeft Houtman (SGP/GPV-raadslid van 1974 tot 1977) ook nooit gedaan. We willen in de raad plaats nemen om aan verantwoorde politiek te doen". CDA De drie zullen zich straks niet per definitie achter het CDA op stellen. "In een aantal zaken zijn we het met hen eens maar in ande re niet. Iemand als De la Mar (Links Leiden) doet ook vaak heel reële voorstellen. Veel dingen in de politiek hebben nu eenmaal niets met principiële uitgangspunten te makerf', vindt Boudewijn. Over het belangrijkste verschil punt tussen de protestants-christe lijke partijen en het CDA zegt Bou dewijn: "We hebben dezelfde grondslag. Maar het CDA vindt te veel dingen wel goed. Hun praktijk is niet in overeenstemming met die grondslag. De bijbel is maar op één manier uit te leggen. En onze groe pering probeert de ethische norm uit de Heilige Schrift na te leven. Ik denk wel dat we het CDA daar op zullen aanspreken in de raad", geeft Boudewijn een schot voor de boeg. De lijsttrekker van SGP, GPV en RPF is optimistisch over de kans dat de drie een zetel in de raad zul len bemachtigen. "Vorige keer kwamen we tachtig stemmen te kort, dus dat scheelde niet veel. De laatste jaren is er meer activiteit waar te nemen onder jongeren Dat rie je ook in de EO. Onze hoop is op die jongeren gevestigd". LEIDEN - De Leidse Vrijwilligers- centrale die gisteren officieel haar nieuwe onderkomen in 'Centrum de Bakkerij' aan de Oude Rijn heeft betrokken, stelt bemiddeling als hoogste prioriteit. Dat staat in de beleidsnota van deze centrale die gisteren door de voorzitter. Eduard Berendzen. aan wethouder Van Dongen (samenlevingsop bouw) werd aangeboden. Vervolgens komt, aldus de nota, het ondersteunen van reeds be staande projecten aan de orde. Als derde punt ziet de Vrijwilligers- centrale de belangenbehartiging van vrijwilligers buiten de bemid deling en waardering van de vaca tures om. Het betreft hier landelij ke beleidsontwikkelingen en het werken aan de emancipatie van vrijwillige arbeid. De vierde priori teit is het opzetten en begeleiden van nieuwe vrijwilligersprojecten. In haar openingstoespraak zei wethouder Van Dongen dat vooral die bemiddelingstaak van de vrij- willigerscentrale een tijdlang in discussie is geweest en nog vragen oproept. "Want hoe moet je om gaan met een steeds groter leger werklozen, dat graag wil werken We moeten oppassen voor vrijwilli gerswerk als tweede keus. Ook moeten we opletten om werk met behoud van uitkering mogelijk te maken". Om dit te illustreren haal de zij een voorbeeld uit het onder wijs aan. Daar worden vaak werk loze onderwijzers ingezet op pos ten waar eigenlijk vaste krachten voor zouden moeten worden aan genomen. De overheid is al te be reidwillig om mensen met behoud van uitkering, dus voor zeventig procent van het salaris te laten werken, waar eigenlijk honderd procent voor zou moeten worden betaald, aldus de wethouder. Vervolgens sprak de voorzitter van de vrijwilligersccntrale, de hoop uit dat na de verhuizing van de centrale van Langegracht naar Oude Rijn, nu eindelijk tijd vrij komt om een nieuw registratiesys teem op te zetten. Sky-Channel op tv; Anglia weg LEIDEN - Het Leidse kabelnet zal half maart 'Anglia TV' opdoeken. Hiervoor in de plaats komt 'Skv- Channel'. Ook wordt de mogelijk heid bekeken of 'Europe TV' op de Leidse kabel te krijgen is. De uit breiding zal overigens niet tot ta riefverhoging leiden. LEIDEN - "Wij hebben geen hekel aan mensen die voor al ternatieve samenlevingsvor men kiezen. Maar het huwelijk jis gewoon beter", aldus ver woordt de lijsttrekker van SGP, GPV en RPF, J.G. Bou dewijn, een alternatief geluid in de plaatselijke politiek. Interiingua Talenpraktikum heeft e passend antwoord op elk taalprobleem: een kompleet pakket dagopleidingen Neem bijvoorbeeld de intensieve spoedkursussen, die uw taalvaardig heid, als het nodig is, in één week 'up to date' maken Overtuig u tijdens de GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen 071-258577. Interiingua Talenpraktikum Hoofdvestiging: Zwolle. Burg. van Royensingcl 21, tel. 038-213119 Nevenvestiging: Leiden, Hoog in het vaandel van SGP, GPV en RPF staat ook dat zoge naamde 'pro life' artsen (die tegen abortus en euthanasie zijn) bij voorkeur een vestigingsplaats in Leiden moeten krijgen. "Die vesti gingsplaatsen worden door de ge meente geregeld. Wij zullen ver zoeken het aantal plaatsen van 'pro life' artsep tot een redelijk percen tage uit te breiden. Niet om onze wil op te leggen aan de hele Leidse bevolking maar om twee tot vijf procent van die bevolking te verte genwoordigen". Zondagsrust Boudewijn (van huis uit SGP'er) vertegenwoordigt drie partijen (SGP, GPV en RPF) die, net als vier jaar geleden, met een gemeen schappelijk verkiezingsprogram ma deelnemen aan de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Wat is nu het verschil tussen de drie die kortheidshalve ook wel met 'klein rechts' worden aangeduid? "Dat is voornamelijk een kerkelijk onder scheid. In de praktische politiek maakt het niet zoveel uit", aldus Boudewijn die veel liever de over eenkomsten tussen de drie wil be nadrukken. "Ik heb altijd een he kel gehad aan al die verschillende hokjes", verklaart hij. tants-christelijke combinatie een zetel in de gemeenteraad weten te bemachtigen, vrouwelijke raadsle den uit andere partijen als volwaar dig beschouwen? Boudewijn: "Daar laat ik mij niet over uit. Wat is volwaardig. Ieder een weet wat onze grondslag is. Daar hoeven we verder niet over te discussiëren./Een vrouw verheft haar stem niet. Dat is ons principe. Dat andere partijen wel met vrou welijke kandidaten komen is hun zaak. Ik ga die vrouwen echt niet anders behandelen of lelijk aankij ken". Denkt Boudewijn, na acht jaar afwezigheid van de kleine rechtse Mr. J. Bool ontvangt van wethouder Kuijers de bij de gouden gemeentespeld behorende oorkonde. Hij wordt geflankeerd door de dames Fijnstra rechts) en Stolp, met beiden het Comelis Joppenszbeeldje in de hand. (foto Holvast) LEIDEN - De Stichting tot Exploi tatie van Bejaardencentra heeft gistermiddag afscheid genomen van drie bestuursleden. Bij deze gelegenheid werd het drietal door wethouder Kuijers namens de ge meente gehuldigd. J. Bool, een van de oprichters van de stichting, ont ving de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden en de dames Stolp en Tijmstra de Comelis Jop- penszbeeldjes. Deze gebeurtenis had plaats in de recreatiezaal van het bejaarden centrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. De stichting vormt het bestuur van dit verzor gingshuis, evenals van bejaarden centrum Robijnzicht (Morskwar tier) met de aangrenzende wonin gen aan het Robijnhof, van het flat gebouw de Parelvissers (Bizetpad) en van de aan Rijn en Vliet gren zende bejaardenwoningen. Mr. J. Bool was van 1946 tot 1963 gemeente-secretaris van Leiden. Hij was mede-oprichter van de stichting in 1959 die zich met de huisvesting van niet kerkelijk ge bonden bejaarden ging bezighou den. Hij was tot juli 1978 secretaris van het dagelijks bestuur van de stichting en daarna, tot begin dit jaar, lid van de raad van bestuur. Hij was nauw betrokken bij de tot standkoming van de bovenge noemde bejaardencentra- en wo ningen en recentelijk bij de reno vatie van Rijn en Vliet. Ook buiten de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra be kleedde Bool functies. Hij was me de-oprichter in 1968 van de Stich ting tot Verpleging van Langdurig Zieke Bejaarden, in het bestuur waarvan hij tot 1 januari 1986 deel uitmaakte. Verder heeft Dool zich ingezet voor de totstandkoming van het verpleeghuis en reactive ringscentrum Zuydtwijck, voor de restauratie van enkele hofjes en van een aantal woningen in de wijk De Camp. "Gezien zijn grote ver diensten voor de gemeente Leiden in het algemeen en voor de bejaar de inwoners in het bijzonder" heb ben B en W besloten hem de gou den gedenkspeld toe te kennen. Mevrouw Stolp (weduwe van de vroegere wethouder Stolp) trad in 1963 toe tot de raad van bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra en in 1973 tot het dagelijks bestuur. In 1979 werd zij penningmeester. Zij fungeerde als voorzitter van de commissie Robijnzicht/Robijnhof en was tot haar aftreden als bestuurslid op 1 januari jl. feitelijk beheerder van de Parelvissers, met onder meer als taak het tijdig verhuren van de flats. Namens de stichting had zij zitting in de begeleidingscommis sie bejaardenpastoraat die toezicht houdt op het werk van de predi kant die voor de vijf complexen ge zamenlijk is aangesteld. Mevrouw Tijmstra werd in 1978 lid van de raad van bestuur van de stichting en bleef dat tot 1 januari van dit jaar. Zij was in het bijzon der belast met het opnamebeleid voor Robijnzicht en Robijnhof. Ook zij hield zich bezig met de ver huur van de flatjes in de Parelvis sers. Zij maakte verder deel uit van de bestuurscommissies van Ro bijnzicht/Robijnhof en Parelvis sers. De dames Stolp en Tijmstra blij ven zich overigens, ook nu zij geen bestuurslid meer zijn, bezighou den met de verhuring van de flats in Parelvissers. Anti-discriminatie ter bespreking LEIDEN - Het college van B en W heeft de inspraakreacties vastge steld op de ontwerpnota antidis criminatiebeleid Op woensdag 5 maart om 20.30 uur in het 'Gulden Vlies' aan de Breestraat zal dit agendapunt aan de orde komen in de gezamenlijke commissies On derwijs, Samenlevingsopbouw en Emancipatie; Algemene Bestuur lijke Aangelegenheden en Perso neel en Organisatie. "Alle samenlevingsvormen over één kam te scheren, dat is een ethi sche normverlaging", meent Bou dewijn. "In de bijbel staat dat de vrouw is geschapen voor de man, en in het paradijs is het huwelijk ingesteld. Niet het samenwonen. Het huwelijk is ingesteld door God en dat is de norm waarnaar men sen moeten leven". De gemeente Leiden moet geen steun verlenen aan het bevorderen van andere samenlevingsvormen dan het huwelijk, schrijft het con fessionele trio dan ook in zijn ge meenschappelijk verkiezingspro gramma. "Mensen die normaal sa menleven, gehuwd zijn, moeten het eerst aan een huis worden ge holpen. Dat is geen discriminatie", redeneert Boudewijn. "De praktijk is juist dat het 'normale' huwelijk door Jan Rijsdam wordt gediscrimineerd". "Dat mensen het allemaal anders gaan doen is hun zaak. Wij gaan uit van de norm. Daar willen wij voor opkomen. Dat betekent niet dat we onverdraagzaam zijn. Dat is mijn aard niet. Maar, als volksvertegen woordiging moet je proberen men sen het goede voor te houden. Dat doe je niet uit haat jegens mensen, beslist niet". Het adres voor: Tegelwerk - Keukens Open haarden - Sanitair Komplete verbouwingen 21 LEIDEN - De politieke partijen in Leiden reageren nogal terughoudend op de enquête van het onderzoeksbureau Interview. Volgens dit onderzoek van Mauria de Hond, dat gisteren in deze krant werd gepubliceerd, zou wanneer op dit moment verkiezingen worden gehouden een 'politieke aardverschuiving' in Leiden plaats hebben. Het CDA zou als grote winnaar uit de bus komen; PvdA en VVD zouden fors verliezen, evenals de e kleine linkse partijen en - in mindere mate - D66. Dick Tesselaar, lijsttrekker van de i PvdA, zegt "altijd heel voorzichtig met dit soort uitslagen" te zijn. "Waarop zijn ze gebaseerd? Een verlies van zo'n zes procent lijkt me gek. Ik heb daar geen verkla ring voor. Als het zo is, dan is het het laagste cijfer van na de oorlog. In dat geval is een felicitatie aan t CDA-aanvoerder Walenkamp op zijn plaats", aldus Tesselaar, die zich overigens weinig zorgen c maakt over de uitslag. Ook WD-lijsttrekker Fred Kuij- 1 ers wil de nodige omzichtigheid betrachten. Hij vraagt zich af of 278 a ondervraagden wel zo representa tief zijn voor het Leidse kiezers-po- a tentieel van 40.000. "Als het CDA zich rijk wil rekenen mogen ze dat 2 doen. Wij wachten de verkiezingen af". CD A-lijsttrekker Joop Walen- kamp is nogal laconiek over de uit slag, waarbij zijn partij op een winst van negen procent wordt ge- aa zet. "Als het zo is, dan vind ik het groeiend vertrouwen in het CDA bemoedigend. Maar ik weet don ders goed dat alleen de stembus uitslag telt. Niettemin zijn het op vallende cijfers van een goed be kend staand bureau. En het is leu ker dan wanneer het CDA volgens de peilingen zou verliezen". D66'er Jan Hoekema vindt dat er drie slagen om de arm bij deze en quête nodig zijn: "Je zit altijd met [at een foute marge van vijf procent, rjj, bovendien is de enquête geënt op ,n't de landelijke verkiezingen en bo- SS) vendien zijn ze gehouden in het laatste kwartaal van het vorig ,jj, jaar". Op zichzelf vindt hij de uit- ;e, slag verrassend. Wat betreft zijn ei- n0 gen partij toont hij zich niet zo on na tevreden: "Die 5,4 procent bete kent twee zetels. Ik sluit niet hele- [le, maal uit dat we hoger uitkomend ec tussen de twee en drie zetels balan- ie, ceren. De uitslag is redelijk bemoe- di digend om er nog de laatste drie op weken hard tegenaan te gaan". £gj Hoekema toont zich verrast over )nj de hoge score van het CDA en /ro vindt het verlies van de PvdA on- eeI verklaarbaar. "Maar het zou voor esj Leiden leuk zijn die variatie. Je zou ien kunnen denken aan een PvdA/ flai WD/D66-college. Maar laten we ons niet rijk rekenen". Hans de la Mar (Links Leiden) vraagt zich af wat het voor zin heeft je op landelijke uitslagen te base ren. "De kleine linkse partijen ne men in Leiden helemaal niet afzon derlijk deel aan de verkiezingen. Veel mensen stemmen bij de lan delijke verkiezingen door al die problemen niet op de PSP, maar bij de gemeenteraadsverkiezingen wel op Links Leiden. Plaatselijk scoren we hoog". De la Mar twijfelt zeer sterk aan de representativiteit van het onderzoek, mede op grond van de afwijkingsmogelijkheid van vijf procent. Over de uitslag van de enquête voor wat de Centrumpartij betreft, toont hij zich verheugd: "Niet genoeg voor een zetel, die 0,4 procent. Prima".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3