Zon, zee en een beetje heimwee 'De groeten uit Nederland' i-i-II iiyj i 3 llï; k Slimme André JMi* Honderdduizenden Nederlanders overwinteren in Spanje ZATERDAG EXTRA PAGINA 27 Het gelimiteerde aantal kilo's per persoon dat de vliegmaatschappijen als maximum bagage voor hun luchtreizigers hanteren, is voor overwinterende Nederlandse echtparen ruim voldoende. Twee koffers van elk twintig kilo, plus de handbagage voor onderweg, bieden Jan en Alie genoeg soelaas om voor een soms maanden durend verblijf aan een van de Spaanse costa's behalve Nederlandse kaas, koffie, theezakjes en een fluitketel, óók - zelfs - schilderijtjes, gordijntjes, een droogboeket en vloerkleedjes mee te nemen... De meesten van de enige honderdduizenden Nederlanders die jaarlijks voor enkele maanden het natte en kille kikkerlandje ontvluchten en verruilen voor de Costa del Sol en Costa Blanca, completeren de sobere inventaris van de wolkenkrabber-achtige vakantieflatjes met van thuis meegebrachte spulletjes. Waarom zo'n mini-verhuizing, zo'n drukte, zoveel geregel vooraf en zoveel gesjouw als je immers allang geen achttien meer bent en - integendeel - de jaren beginnen mee te tellen in tanende lichamelijke conditie en geestelijke souplesse? En, is dat allemaal nog betaalbaar voor ouderen die niet zelden alleen van hun aow moeten zien rond te komen? Vervelen zij zich daar in den vreemde op den duur niet stierlijk? Raken zij als ouderen niet in een isolement door gebrek aan sociale contacten? We keken een paar dagen rond in Benidorm, het overwinteringsmekka aan de Costa Blanca. Conclusie: de meeste Nederlandse overwinteraars leven daar gewoon door zoals thuis in Nederland. Niet duurder, maar wèl een heel stuk aangenamer. Lekker klimaat, prima temperaturen, meestal zon en een stralend blauwe hemel. door Dick Horst $L' - '-f#- „Toen ik kort na het afzwaaien uit mili taire dienst met vakantie naar Spanje ging ben ik hier gewoon blijven hangen. Dat was in december 1969". Dat zegt de 37-jarige André van Beek, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, maar thans een ge setteld zakenman met twee goedlopen de horecabedrijven in Benidorm, waar de „Hollandse pot" in ere wordt gehou den. „Ik had voor mijn diensttijd in Avifau na bij het Van-der-Valkconcern ge werkt. In de keuken en in de bediening. Ik wist dus alles van een restaurant af. Hier in Spanje werkte ik in diverse hore cabedrijven en tien jaar geleden begon ik voor mezelf met het restaurant Isidro I in het oudere deel van Benidorm." „Later begon ik hier vlak bij het strand met Isidro II. Een paar jaar gele den kwam ook mijn twee jaar jongere broer Ben, die óók bij Van der Valk had gewerkt, naar Benidorm. Samen runnen we nu de twee zaken". „Ik drijf op de overwinteraars uit Ne derland en pik 's zomers het vakantiesei zoen als extra mee. Er komen hier nu voornamelijk oudere Nederlanders, voor wie ik de Hollandse pot kook. Hut spot, klapstuk, boerenkool, het loopt als een trein. Vooral 's zondags is het stamp vol en dan staan er wel twintig tot dertig op een tafeltje te wachten. Velen reser veren van tevoren". André, die van een oude Indische vrouw in Nederland leerde wat een ech te Indische rijsttafel is, geniet in Beni dorm met zijn rijsttafels thans grote faam. Drie variaties: 12. 16 cf 24 gerech ten. En sedert kort ook, in zijn afhaal- centrum, voor de overwinteraars mee te nemen naar hun appartement. „En dat bleek een gat in de markt", lacht André slim. Het strand bij Benidorm. "Door die temperatuur voelen we ons in Spanje veel beter dan in Nederland", (foto's gpdi Overwinteraars zijn in het algemeen gelukkige en bevoorrechte mensen. Natuurlijk, het is niet louter aman- delgeur en zonneschijn in het war me zuiden want de deur in het kou de, natte Nederland voor een paar maanden achter je dichttrekken en vrij onbezorgd in een aantrekkelijk klimaat de winter door te brengen is slechts één. Twee is voor velen het tijdelijk kappen met vrienden- en familiebanden. En dat laatste levert, vooral bij beginnende overwinteraars, nu en dan nog wel eens heimweeproblemen op. Er is immers thuis nog een moeder van tweeënnegentig achtergebleven - een lief mens waar men op gezette tij den, meestal 's zondags, koffie placht te drinken in haar bejaardenflatje van het verzorgingstehuis. Of..., men mist de in Holland achtergebleven kleinkinderen met wie de band nu groter blijkt te zijn dan met de eigen kinderen. Die redden zich immers wel? Veel wordt echter goedgemaakt door een regelmatig, kort, telefoongesprekje met het thuisfront in Holland. Of door die brief van Jantje „Aan mijn lieve Oma". Helemaal optimaal en ideaal wordt het overwinteren echter pas wanneer kinde ren en kleinkinderen tijdens hun winter- vakantie voor een week of tien dagen per goedkope vliegcharter of comforta bele touringcar met luchtvering, video, toilet en bar afreizen naar Torremolinos of Benidorn om in huiselijke kring kerst en jaarwisseling door te brengen. Dan is het daar in Spanje dolle pret met de feestdagen... En die dingen gebeuren. „Niet zel den", vertellen de doorgewinterde over winteraars aan de Spaanse costa's. Het blijkt allemaal te kunnen.Oók fi nancieel. Een langer verblijf in het zon nige zuiden is vooral de laatste decennia betaalbaar geworden. Oók voor mensen met een smalle beurs. Want de touopera- tors zijn steeds meer een lucratieve markt gaan zien in het voordelig aanbie den van appartementen die anders in de winter tóch maar leeg zouden staan. De reisorganisatoren ontdekten zo doende enerzijds mogelijkheden voor een rendabeler exploitatie en anderzijds spelen zij daarmee hun cliënten - de be jaarden - duidelijk in de kaart. De reis Er zijn drie categorieën overwinte raars. Echtparen die van half oktober tot april/mei in het mediterrane gebied ver- bijven, zij die half oktober vertrekken en voor de kerst weer naar Holland terug keren om met de feestdagen thuis te zijn en ten slotte de laatste „golf', die na de jaarwisseling naar het Middellandse- Zeegebied afreist om eind mei weer te rug te keren. Onderschat die „volksverhuizing" niet. Aan de lopende band droppen de chartermaatschappijen hun bejaarde vliegtuigladingen op de aeroporto's van Malaga en Alicante. Nog afgezien van de normale lijndiensten van vooral de - i Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, de trein, de honderden lijndienstbussen van de Spaanse Iberbus èn de vele Ne derlandse touroperators die regelmatige busdiensten onderhouden tussen Ne derland en de zonnige Spaanse kusten. Wekelijks, en veelal meermalen per week, vertrekken die honderd goed- geoutilleerde Nederlandse touringcars zuidwaarts en terug. Zo'n bus mag nóg zo comfortabel zijn, na zo'n 20 tot 30 uur reizen ben je het, vooral als je niet meer zo „piep" bent, dik zat. Maar... het is wel erg voordelig, zo'n retourtje voor een paar honderd gulden. En ze rijden redelijk op tijd, terwijl een wat duurdere chartervlucht wat de vertrektijd betreft nogal eens wat te wensen overlaat. Vaak is het vele uren wachten in de hallen van de luchthaven. Maar als dan uiteindelijk het wachten (en vervelen) voorbij is ben je ook - in tegenstelling tot de bus - in zo'n 2,5 tot 3 uur op je plaats van bestemming. En tijdwinst is ook geld. Niet pluis „Daarom zijn wij tóch maar weer met het vliegtuig gegaan", zegt de voor een overwinteraar nog vrij jeugdige heer J. Haandrikman (59) uit Arnhem, terwijl zijn vrouw in het knusse appartementje van het complex Vina del Mar aan de Avenida Mediterraneo in Barcelona een kopje Hollandse thee inschenkt. Haandrikman is een routinier. Hij heeft al een aantal overwinteringen in Spanje achter de rug. „De eerste twee keer in Torremolinos aan de Costa del Sol, maar we zoeken nu liever Benidorm op. Omdat het klimaat hier aan de Costa Blanca nauwelijks verschilt met dat van Torremolinos en vooral omdat het daar helemaal niet meer pluis is. Veel crimi naliteit, overvallen en berovingen. We hebben het destijds van nabij meege maakt toen één van onze kennissen werd beroofd". Haandrikman was tot zijn vijftigste technisch magazijnmeester bij Enka aan de Kleefsewaard in Arnhem. Toen werd hij afgekeurd. „Ja, ik kreeg problemen met mijn hart, In Utrecht een open-hart operatie ondergaan, zes omleidingen ge kregen. Het deed me goed. Ik kwam als herboren terug. Maar tóch, het werken was voor mij afgelopen. Ik voel me in Spanje veel beter dan in Nederland. Komt door de temperatuur!" „Al zou ik hier alleen nog maar op het balkon mogen zitten, dan nóg is zo'n overwinteringsreis voor mij de moeite waard. Mijn eerste ervaring met dit kli maat was dan ook „wat is het hier lek ker, wat kan ik hier lekker diep ademha len". De eerste keer bleven we vier we ken weg, maar nu doen we het wat lan ger. Maar niet meer naar Torremolinos". Strand „Het is daar gevaarlijk. Ook de ANWB waarschuwt er voor. En ik heb al een paar dreigende hartinfarcten achter de rug. Dat vind ik wel genoeg. Maar Span je... Ik voel me er per dag beter. We blij ven 64 dagen". „We amuseren ons hier uitstekend. Er is veel te doen. We nemen de luchtbed- jes mee en liggen dan wat op het strand. Daar kijken we vanaf het balkon zó op uit. Je zit hier overal vlakbij. Bij de zee, maar ook bij het centrum van de stad. En bovendien, voor 35 peseta's (70 cent) stapje hier op de bus. Al wil je ook hele maal naar de andere kant van Benidorm, het oude, oorspronkelijke stadsgedeelte met die prachtige oude huisjes en nauwe straatjes". „Mijn vrouw loopt wat moeilijk, want ze heeft een heupoperatie achter de rug, maar toch gaan aan het strand de schoe nen uit om even te pootjebaden. En dan gaan we af en toe naar het lopend buffet verderop aan de straat. Voor een tientje mag je er net zoveel eten als je wilt." „Waarmee brengen we de dagen door? Ik koop een Nederlandse krant, mijn vrouw zit te handwerken, we luisteren naar het Nederlanse nieuws via de we reldomroep, die op mijn meegebrachte draagbare radio goed is te ontvangen. Soms gaan we winkelen of e maken". Excursie Zijn vrouw: „We vervelen ons nooit. We hebben al eens een excursie gemaakt naar Quadalest, een Arabisch dorp bo ven in de bergen op een gespleten rots. je kunt daar op een ezeltje naar boven rijden en ze maken er prachtig houtsnij werk en haakwerk. Zo'n excursie kost ongeveer 25 gulden. Maar je kunt ook naar Elche. Daar is het grootste dadel palmenwoud van Europa en het is vlak bij Benidorm. Een prachtige priester- tuin met wel tweeduizend verschillende soorten planten." „We krijgen hier contacten genoeg. Al was het alleen al door de Nederlandse kerkdiensten 's zondags. Die zitten altijd stampvol. Er zijn protestantse diensten van de Nederlandse Evangelische ge meente, bestemd voor hervormden, ge reformeerden, babtisten en alle andere protestanten. Er is ook een katholieke dienst in het Nederlands. En vaak bezoe ken we een bingo-avondje. Die bingo's worden georganiseerd door de meeste touroperators." „Op bezoek gaan of bezoek ontvangen en een kaartje leggen behoort ook tot de mogelijkheden, maar gewoon 's avonds op het balkon zitten en van het lekkere weer genieten, kijken naar de drukte op straat, is óók al erg leuk. We zitten alleen wat erg laag en hebben daardoor nogal hinder van het lawaai op straat. Maar Bel Air zal proberen ons een paar verdiepin gen hoger te plaatsen. Maakt ons niets uit, want er zijn toch prima liften in het gebouw." „Ja, we amuseren ons hier best. Dit jaar hadden we alleen wat pech met de reis. We hebben op het vliegveld negen uur moeten wachten op ons vliegtuig. Dat was ontzettend vervelend. Maar hier leven we eigenlijk gewoon door zoals we in Nederland gewend zijn. En duurder is het niet. We betalen nu voor die negen weken f955 per persoon, inclusief de vliegreis heen en weer en de reisverzeke ring." „Met nog wat kleine kosten komt het erop neer, dat we met z'n tweeën voor ruim tweeduizend gulden negen weken onder de pannen zijn. Daar komen dan de voeding en andere huishoudelijke kosten bij. Maar in Holland moetje ook eten en leven." Goedkoper „Het levensonderhoud is hier niet duurder dan in ons eigen land. De hore ca en het eten is zelfs veel goedkoper on danks het feit dat de peseta, vergeleken bij een jaar of wat geleden, zeker de helft duurder is geworden." „Neem nou een taxi. Voor vier tot vijf gulden rij je helemaal naar de andere kant van Benidorm. Kijk, we nemen na tuurlijk wel wat mee vanuit Holland. Kaas bijvoorbeeld, want dat is hier wèl erg duur. En ook koffie en thee, want dat is hier niet zo lekker, hoewel er de laat ste tijd ook thee van Nederlandse mer ken te koop is. En warme kleding na tuurlijk, want het kan hier ook wel eens een dag mis zijn." „Voor de gezelligheid neem ik altijd foto's van kinderen en kleinkinderen mee. En een paar vloerkleedjes voor op de stenen vloer. Ze doen hier veel met Bovendien, je wil toch óók wat eigens in huis hebben". Haandrikman: „En wat overwinte raars zeker moeten meenemen is de In ternationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB. Dat kan je voor een paar tientjes een heleboel ellende besparen. We we ten dat uit eigen ervaring. Want hoeve- len worden er niet naar Nederland terug geroepen. Dat overkwam ons ook eens. Een sterfgeval in de familie. Nou, dank zij die reis- en kredietbrief stond er 's morgens om vijf uur al een taxi voor de deur om ons naar het vliegveld Alicante te brengen. We zaten zó weer in Neder land... en later weer terug. Alles werd via die brief vergoed. Ook al onze telefoon kosten. En het mooie is, dat alles voor je wordt geregeld door de ANWB. Geen problemen met de taal en zo". ANWB-kantoor „Bovendien, de ANWB heeft hier in Benidorm een eigen kantoor. Ja, we zijn vol lof over het werk van de ANWB. Ge weldig. We hoorden ook van anderen die werden teruggeroepen. Kijk, alles wordt dan wel via de verzekering weer ver goed, maar je moet dan wèl alles zelf re gelen. Een taxi, precies op tijd, een vlieg ticket, uitzoeken welk vliegtuig, hoe laat en noem maar op. Voor ons lagen de vliegtickets gewoon klaar". Dat ANWB-kantoor in Benidorm, ge huisvest aan de Avd. Europa, waar ook de Nederlandse consul domicilie heeft, blijkt voor tal van overwinteraars een uitkomst te zijn. „We hebben ons hier vier jaar geleden, speciaal voor de vele overwinteraars gevestigd", vertelt de cheffin Tonny van der Reijken, die sa men met Phien van der Velden en - nu en dan - part-time krachten het kantoor runt. „We fungeren zo'n beetje als vraag baak voor de overwinteraars, ook al ligt de vraag vaak niet op het terrein van de ANWB. We hebben veel te maken met terugroepingen uit Nederland. Dat aan tal is hoog, maar de laatste jaren niet ge stegen. Het is heel dankbaar werk, want je bent altijd bezig mensen uit de puree te halen. Velen komen ook met de eigen auto. Dan moet je wegens een manke ment met ze naar de garage omdat ze geen Spaans verstaan. Onderdelen uit Nederland laten overkomen, of iemand begeleiden die voor een proces naar de rechtbank moet. Met ze naar het zieken huis, de politie of de notaris. Maar ze ko hier ook rustig met een zakdoekje een gebroken kunstgebit zit. Of maar even willen regelen...". Hagelstenen Tonny van der Reijken vertelt dat de ANWB driejaar geleden ook in die ande re bekende overwinteringsplaats, Torre molinos, een eigen kantoor heeft. Aan vankelijk slechts op beperkte tijden ge opend, maar allengs meer en langere openingstijden. Tonny van der Reijken is afkomstig uit de reiswereld en al jarenlang slechts zelden in Nederland. „Een weekje in het voor- en naseizoen". Volgens haar verblijven er thans ook veel Nederlandse overwinteraars aan de Costa Blanca met hun eigen auto, cara van of camper. „En dan kan het gebeu ren dat er problemen komen, zoals on langs toen er grote hagelstenen vielen, waardoor er grote deuken ontstonden in de daken van de caravans. We hebben zelfs complete caravandaken uit Neder land moeten laten overkomen". „Als het hier, na een langdurige perio de van droogte, begint te regenen, is het glad. Dat zijn de mensen in Nederland niet gewend. Betekent schade en van al les regelen. Ik heb het idee dat het auto- toerisme naar dit gebied toeneemt, al is het wat verder dan de Costa Brava". „Overlenteren" „Je moet allerlei andere zaken regelen. Laatst komt er iemand met een hoortoe- stel dat kapot was gegaan terwijl er nog garantie op zat. Dat betekent dan con tact opnemen met de leverancier in Ne derland en zorgen dat er binnen een paar dagen een nieuw toestel in Benidorm is. Of ze moeten ineens nieuwe contactlen zen, of gasnippels die wèl op hun gasfles passen. Maar de grootste drukte komt voor ons pas in januari. Dan staat het hier dagelijks stampvol. We hebben al gedacht over een nummertjesauto maat". „Het aantal mensen dat in een zieken huis moet worden opgenomen en daar voor terug wil naar Nederland is geluk kig aan het dalen. Ik bespeur een kente ring. Ze krijgen wat meer vertrouwen in de Spaanse artsen en willen nu wèl in een Spaans ziekenhuis omdat dat óók goed is. Het verblijf in een ziekenhuis in zo'n lekker klimaat is trouwens altijd nog beter dan in een koud land. Boven dien hebben ze nu eenmaal hun apparte ment betaald en als ze vlug uit het zie kenhuis worden ontslagen, zitten ze weer zó in de zon op hun balkonnetje. Dat ligt anders als ze zich al naar Neder land hadden laten brengen". „Die kentering is eigenlijk vorige win ter ('84/'85), toen het in Nederland zo bit ter koud was, op gang gekomen. Ik denk dat het aantal overwinteraars gelijk blijft, maar dat ze wèl langere perioden gaan. Er doemt trouwens al een nieuw fenomeen op: het „overlenteren". Dat zijn de mensen die komen van maart tot De dagelijkse bejaardengymnastiek op het strandgeleid door een Spanjaard Veel overwinteraars mogen dan een we- reldontvangertje hebben meegenomen om het nieuws van thuis te volgen, no dig is dat niet. Want.aan de Costa Blanca opereert Radio Benidorm Internacional met dagelijks Nederlands-Vlaamse pro gramma's op de 102,9 FM-band. Directeur van Radio Benidorm, een Spaans station, is de 40-jarige Nederlan der Peter H. Dieckmann (eerste echtge noot van Vanessa, maar thans getrouwd met een Spaanse schone), die in 1982 dat programma heeft opgezet. Een zuiver commercièle zender met veel commer cials en reclameboodschappen, afgewis seld met muziek, reportages en nieuws berichten (uit Nederland). Tweemaal per week live-uitzendingen vanaf zonnige terrasjes van Nederlandse horecabedrijven. Peter Dieckmann: „Ik kwam uit de reiswereld, werkte onder meer bij NRV Holiday en ontdekte dat het kosmopoli tische Benidorm niet eens een eigen ra diostation had. Ik kocht vijf uur zend tijd, stopte er al mijn spaargeld in en draaide in september 1982 proef. Op 12 oktober van dat jaar ging definitief de schuif open. En nu verdien ik mijn spaargeld weer terug", zo formuleert hij het voorzichtig. „Het begon zo'n beetje in de sfeer van Radio Noordzee waarvan ik de verrich tingen in Nederland van nabij had ge volgd. Ik koop veel Nederlands repertoi re en ander materiaal in Nederland. We hebben nu 's winters een luisterdicht heid van rond negentig procent. Alle maal overwinteraars die nieuws- en weerberichten willen horen." ,,'s Zomers komen we tot een luister dichtheid van 65 procent, maar dat is in absolute aantallen meer, omdat er dan veel meer Nederlandse toeristen zijn." „We passen dan ook de muziek aan. 's Zomers meer disco, 's winters wat rusti ger. Ik heb een contract van een jaar met André van Duin gehad en nu lopen er nog afspraken met Joost den Draayer en Nico de Jong." „We werken zuiver commercieel, maar hebben ook een sociale functie. Groeten uit Nederland voor de overwinteraars en zo. Ze bellen ons vanuit Nederland op om via de radio boodschappen voor be paalde families door te geven. We funge ren dan als intermediair. Ook veel Vla mingen beluisteren ons programma. Soms zie je jongelui met een man of tien op het strand rond een portable liggen om onze uitzendingen te beluisteren." „We werken ook met leden. Die beta len bij wijze van steun duizend peseta's, twee tientjes per jaar en doen dan mee met onze verloting, jaarlijks gaan er 400 prijzen uit, variërend van diners tot bus-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27