'Mag ik van u vijf gram Afghaan?' Leidse politie: handel in drugs blijft strafbaar De gedoogde hasj-verkoop in een nieuwe generatie koffieshops ZATERDAG PAGINA 21 Het groene hennepblaadje bij de naam is even onopvallend als effec tief. Namen als The Reefer, Pie in the Sky en Nogal Wiedes zijn op zich duidelijk genoeg. The Bulldog is een landelijk bekend imperium van koffieshops die ook soft drugs ver kopen. De 'gedoogzone' van de han del in hasj en weed is het mekka van een nieuwe cultuur, waarin het spa ren van flltertips even populair is als het verzamelen van postzegels van de burgerman. Koffie is er eigenlijk bijzaak, maar hasj en weed zijn dat zeker niet. Terwijl de groothandel daarin nog altijd verboden is, wordt de detailhandel in Nederland tegenwoordig vrijmoedig gedoogd. Dat gebeurt dan in naar schatting zo'n 450 geregistreerde koffieshops waar dagelijks ongeveer 200 kilo over de toonbank gaat. Voor alle duidelijkheid: geen koffie, maar soft drugs. Een reportage. door Cors van den Brink en Huub Klompenhouwer te laten gaan. Die shops leveren boven dien een flink stuk werkgelegenheid voor jongeren op. Rond de drugshandel heeft zich een bloeiende handel in nevenprodukten ontwikkeld. In Den Haag zetelt Bob Warren. Een paar jaar geleden liep hij nog met een zelf ontworpen spel, The Game, alle koffieshops langs om het te slijten. Nu is hij de motor achter de pro motie-activiteiten van het merendeel van de koffieshops en bereidt hij een or ganisatievorm voor. Een rap en lekker warrig pratende Engelsman. „Het is bittere noodzaak dat de koffie shops zich gaan organiseren. En dat er als de donder toezicht komt op de han del. Elke shop die gesloten wordt omdat er gehandeld is in hard drugs, vormt een heel ernstige bedreiging voor de andere shops. Er moet een organisatie komen, die de verzekering kan geven dat er heel keurig zaken worden gedaan. Die garan tie houdt ook in dat elke vorm van crimi naliteit leidt tot het uitstoten uit de orga nisatie. Zoiets is niet alleen een bescher ming van de branche, maar ook een garantie voor de gebruiker". Een eigen organisatie dus. Maar de stichting De Regenboog, die hulp biedt aan verslaafden, pleit voor een vergun ningenstelsel waarbij controle mogelijk wordt gemaakt, zodat het kaf van het ko ren gescheiden wordt. Zijn spel The Game was het begin van de handelsonderneming Warren Bros. Assc. Een spel dat een grove kruising lijkt van Ganzenbord en Mono poly, maar dat zich afspeelt in de wereld van de drugshandel. „Ik probeerde dat spel te verkopen en ik ben toen in zoveel van die zaakjes geweest dat ik dacht dat het tijd werd voor een goede gids. Als toerist snapte ik er de ballen van in wat voor zaak ik af en toe terechtkwam". Warren legde een archief aan van adressen en schreef zijn eerste Golden Blow Guide. Een handzaam boekje waarin niet alleen adressen van koffie shops, maar ook praktische informatie over de wet en de produkten. Het boek je, dat onder meer in de koffieshops ver krijgbaar is, kent nu al een tweede druk en in Amsterdam zelfs een concurrent, Mellow Pages, oftewel A Smoker's Guide To Amsterdam. Een soort Klein Stic kies-boek. Symbool Gesterkt door het succes van zijn Gol den Blow Guide ontwikkelde Bob het hennepblad als symbool voor de koffie shops. „Dat tekentje is niet agressief en overal te gebruiken. Het is zoiets als het roze driehoekje voor de homobewe ging" Hjj ontwierp de borden voor de shops waarop staat dat handel en gebruik van hard drugs verboden zijn. Maakte filter- tips. Handige kleine blokjes geperfo reerd papier waarvan filters voor een joint te maken zijn. Een stickertje van de shop erop en hup, weer een handig com mercieel artikel. Nu al is er een rage in het verzamelen van die filtertips. Hij jat te het idee van het Backgammon-spel, voerde dat uit in hennepgroen en drukte op de achterkant een groen-wit dam bord met het henneptekentje. Gaf het de naam Backdammen. Ontwikkelde recla me-ideeën voor de verschillende shops, zoals een jubileumkrant voor The Bull dog, die begint met een zin die niet on vermeld mag blijven: „De altijd lachen de en zeer sympathieke Henkie de Vries (34) is heel consciëntieus en vol overga ve een nieuwe levensweg ingeslagen". Het openingsverhaal in die krant gaat dan vervolgens over het feit dat deze 'zoon van de Wallen' officieel promotor is geworden van de Nederlandse Kick- Box Bond en zelfs hoofd-promotor voor Europa van de World Karate Associa tion. Bob Warrens nieuwste plan is de uitgave van een eigen krant. Brain Wa ves, die eens in de twee maanden moet uitkomen. Officieel orgaan van de stich ting Preventie en Voorlichting Drugsge bruik. „Die krant is ook weer bedoeld om die koffiehuizen uit de criminele sfeer te halen en ze van de angstpsycho se er omheen te bevrijden. Om het roken te legaliseren". Niks over horen Net als de meeste eigenaren van kof fieshops, wil ook Warren zich rtiet over de groothandel uitlaten. De verbindin gen die er zouden zijn met andere crimi nele activiteiten. „Ik wil er ook bewust niks over horen", zegt hij. „In sommige gevallen is er wel sprake geweest van di recte Ujnen. Zoals de man die met kerst voor de poort van de Bijlmerbajes is neergeschoten toen hij op verlof ging. Dat zou best een herolne-jongen ge weest kunnen zijn, die ook een koffie shop in de Nieuwmarktbuurt had. Op naam van zijn vrouw. Maar dat interes seert me dan niet. Tenminste, zolang er in die koffieshop maar niet gehandeld of gespoten wordt. Want dan zou het me wel raken". Een poging de eerder genoemde Henk de Vries als eigenaar van het Bulldog- imperium te interviewen, is als het vra gen om een audiëntie bij de paus. Hoe wel hij in zijn eigen krantje wordt afge schilderd als een jofele peer, houdt De Vries via zijn secretaressse elke aan vraag voor een gesprek af alsof het om oneerbare voorstellen gaat. Toegegeven, journalisten schrijven hun eigen verhaal en niet precies alles wat meneer Henk wil. Het zij zo. Intussen draaien in de Amsterdamse binnenstad zijn shops, keurig ingedeeld in gelegenheden met en zonder alcohol- vergunning. Wie de ene lokaliteit be zoekt, wordt aangeraden ook eens een kijkje elders te nemen. Aan de Oude- zijds Voorburgwal bijvoorbeeld. Een stemmige, bruine kroeg waar de gebrui kelijke requisieten als afgeknipte strop dassen, stickers en lege wijnflessen zijn vervangen door spullen die het drugge bruik als sociaal geaccepteerd tijdver drijf moeten promoten. De elders als 'il legaal' gekenschetste space-cake wordt hier op het leitje aanbevolen f 7,50 de plak. In de kelder draait de videorecor der. Aan het raam schuiven pa, ma en hun kleuter rond de tafel. Terwijl de kleine z'n cola drinkt, bieden pa en ma elkaar over zijn hoofd heen elkaar een versgedraaide joint aan. Het is half drie in de middag, de dag duurt nog lang... The Bulldog, onder meer gevestigd in de voormalige politiepost aan het Amsterdamse Leidseplein. Specialiteit: space-cake a raison van 7,50 per plak. (foto's gpd) De nieuwe generatie koffieshops ver toont onderling de overeenkomst dat ze er uitzien als aggenebbishzaakjes. Ge vestigd in vervallen pandjes, met meest al een druk bezet tafelvoetbalspel en voortdurend video. En met koffie die niet te drinken is. Er zijn schattingen die spreken over zo'n 450 geregistreerde koffieshops in het hele land en over een landelijke om zet van zeker zo'n 200 kilo softdrugs per dag. De Amsterdamse hulpverlening spreekt over 500 shops, alleen al in de hoofdstad. Ervan uitgaand dat er per gram tussen de vijf en tien gulden wordt betaald, kan iedereen zelf uitrekenen hoeveel geld er in dit voor de fiscus zeer grijze circuit omgaat. 'Nice stuff 'Number One' is een van buiten on ooglijk winkeltje aan de Amsterdamse Rozengracht. Planten voor het raam, een tafelvoetbalspel dominant in dat deel waar nog veel ruimte is. Aan het eind van de zaak een slordig getimmerd bar retje. Het televisietoestel laat Sky Chan nel onafgebroken videoclips spuien. Een paar scholieren drinken een kop thee bij het raam. Twee vrolijke meiden runnen de zaak. Met enige regelmaat een klant, die de winkel binnenkomt en met een naar achteren loopt om een paar zak jes hasj te kopen. Een uitgemergelde Amerikaanse toerist verbaast zich over de aanwezigheid van Thai en Kerella, twee grass-soorten die blijkbaar niet zo dikwijls voorhanden zijn. 'Real nice stuff, roepen de dames in koor. De derti ger die juist binnenkomt heeft de nestharen van de flower-power periode nog op zijn kin. Zo'n stralend open ge zicht. „D'r moet vorige keer wat misge gaan zijn", zegt hij met een wat nerveu ze, gejaagde stem. „Ik denk dat ikfiiaar de helft kreeg van wat ik besteld had". Als hij voor zijn portie van vandaag wil afrekenen weigeren de meiden lief, maar beslist, ,,'t Was onze fout, dus mag je het vandaag wel laten zitten". De jon gen kijkt even taxerend naar de mensen aan de bar en zegt dan: „Dat is het toffe hier. Je hoeft niks na te wegen. Je weet dat je ze vertrouwen kunt. Het is echt een prima situatie als je je eigen adres gevonden hebt en niet meer afhankelijk bent van allerlei obscure dealers op straat". Hij vertelt het smakelijke verhaal van de cake met hasj die hij had gebakken toen onverwacht een paar ongetrouwde tantes uit Limburg op visite kwamen. In de drukte in huis had hij niet in de gaten gehad dat die dametjes zich ook te goed hadden gedaan aan die cake. Tot het mo ment dat een van die dametjes uitriep dat haar stoel zo ontzettend bewoog. „We hebben het ze wijselijk nooit ver teld. Maar ze hadden zich uitstekend ge voeld, die middag". Vriendelijker „Laatst had ik hier een moeder die haar zoon kwam weghalen", vertelt één van de meisjes achter de bar. „Ze kwam op hoge poten binnen. Waarom we hier zelfs scholieren binnenlieten. Maar luis ter eens, wij laten hier iedereen binnen. Als ze niet wil dat haar zoon hier komt, moet ze het haar zoon verbieden. Wij kunnen dat niet. Maar dat mens zat hier even en we hebben wat gepraat. Ze heeft een beetje rondgekeken en wat denk je? Ze vond het eigenlijk best wel aardig. Veel vriendelijker dan een café of zo". Haar collega valt haar bij: „We hebben ook zoiets als een huiskamerfunctie voor scholieren. Die komen en drinken een kop koffie of thee en als ze geld heb ben gaat er een joint rond. Ik denk dat het de sfeer is. Geen agressie door alco hol, maar heel ontspannen". Beiden hebben zelf niets van doen met de zaak, maar helpen slechts hun vrien din, de eigenares van het pand. „Het is leuk werk. Als ik zelf kinderen zou heb ben, zou ik nog niet zo zeker weten of ze wel mochten roken. Maar ik denk het wel. Alles beter dan spuiten. Als ik dat zie, word ik er naar van. Hier in de zaak wordt het ook absoluut niet getolereerd. Ik weet wel dat er koffieshops zijn waar ook in coke of heroine gehandeld wordt. Maar dat zijn dan echte klootzakken. Die verpesten het ook voor de goeie shops". Het is op z'n zachtst gezegd een merk waardige wereld. De groothandel in hasj en weed is nog altijd verboden, maar de detailhandel wordt vrijmoedig gedoogd. Elke koffieshop mag maximaal 30 gram in voorraad hebben. Terwijl iedere poli tieman op zijn klompen kan aanvoelen dat de stuff uit die winkels toch ook ooit als handel de grenzen binnen gesmok keld moet zijn. Voor de generatie die er van overtuigd is dat die soft drugs be trekkelijk onschadelijk zijn en zeker niet leiden tot verslaving aan hard drugs, is die gedoogsituatie een gelukkige om standigheid. De handel hoeft zich niet meer op straat of in obscure tenten af te spelen. Maar een paar trapjes hoger ja gen politie en justitie wel bij voortdu ring op de grote handelaren. En met re^ delijk succes. Niet blij Politievoorlichter Wiltink: „Het is een publiek geheim dat we als politie niet ?o blij zijn met die gedoogregeling voor de koffieshops. Het snijdt in onze ziel dat zo'n imperium als The Bulldog nu zelfs in de voormalige politiepost aan het Leidseplein is getrokken". Het is niet het gebruik van de soft drugs die de politie zorgen baart. Wel de criminele sfeer in de internationale han del. Wiltink: „Het is allemaal hetzelfde wereldje. Soft drugs, heroïne, gokken en prostitutie. Daar gaan ongelooflijke ka pitalen in om. Door nu op een zeker ni veau de handel toe te staan, geef je ze een uitlaatklep, een sluis om op z'n minst een deel van hun met de handel verdiende zwart geld wit te maken. Al leen dat al bemoeilijkt een gericht poli- tie-optreden en onderzoek". Persofficier van justitie mr. Wooldrik: „Het is een kwestie van prioriteiten stel len. We hebben onze handen vol aan an dere en belangrijker zaken. Dus is er af gesproken om onder zeer strikte voor waarden die detailhandel te gedogen. Een van die regels is dat er geen reclame gemaakt mag worden voor de soft drugs. En elke handel in of elk gebruik van he roïne of eèn andere hard drug leidt on middellijk tot sluiting van de lokaliteit". Maar een concern als The Bulldog krijgt zelfs bijna de kans om met enorme reclame op de trams door Amsterdam te rijden, kan een argeloze leek tegenwer pen. Het haalt niet veel uit. „Kunt u mij zeggen waar die Bulldog reclame maakt voor soft drugs? Ze maken slechts recla me voor hun koffieshops. Het is op het randje, ik geef het toe. We volgen dat soort ontwikkelingen met argusogen". De Amsterdamse hulpverleners in de drugsscene zien wel degelijk grote pro blemen in het toenemende aantal shops. Kort geformuleerd zijn ze tegen de al te lage drempel voor de beginnende, meest jonge druggebruiker en bevreesd voor het overstappen op zwaardere middelen. Aan het clean houden van de shops wordt weinig geloof gehecht; er zijn te grote financiële belangen gemoeid met de hele handel. Geen onderscheid Hoe nu? Toch weer de oude domino theorie dat wie met een enkele joint be gint uiteindelijk in de heroïne-goot be landt? Nee, zeker geen directe weg naar de hel en ook geen modern moralisme tegen dit soort genotmiddelen. Bij ge- Leiden wordt langzamerhand interes sante kost voor justitie als het gaat om de strijd tegen de handel in hard en soft drugs. Dat verklaarde twee jaar geleden de officier van justitie mr. Couzijn tijdens een zitting van de Haagse rechtbank die was gewijd aan drugshandel in een Leidse koffieshop. Zij kondigde een harder en gerichter beleid aan "omdat Leiden een kwalijk nest voor de heroinehandel begint te worden". Of er van die hardere justitiële aanpak veel terecht is gekomen valt te betwijfelen, want mr. De Wit, op volger van de bij de Haagse recht bank vertrokken mevrouw Couzijn, heeft over de situatie in Leiden en om geving weinig concreets te melden aangaande het in bijgaande reportage genoemde experiment. Hij heeft het over een mogelijk gedogen van soft drugs, mits de handel binnen de per ken blijft en er geen klachten komen van deze of gene. Heel wat concreter in zijn uitlatin gen is Dick Graveland, woordvoerder van de Leidse politie. "Gedogen? Nee. Handel in drugs, ook in soft drugs, is gewoon verboden bij de wet. Als ons signalen over een dergelijke handel bereiken dan stappen we er in". Graveland heeft er wel begrip voor dat de politie in Amsterdam zich an ders opstelt omdat daar zoveel andere grote problemen spelen die het stel len van prioriteiten noodzakelijk ma ken. "In een middelgrote stad als Lei den dringen geluiden dat het in een koffieshop niet pluis is snel tot de po litie door. Als we dergelijke signalen ontvangen dan wordt er opgetreden. Niet meteen. We moeten eerst wel een redelijke zekerheid hebben dat er in derdaad gehandeld wordt. We stor men dus niet onmiddellijk ergens bin- "Het doet er voor ons niet toe als er alleen sprake is van handel in soft drugs of van hele kleine porties. Er ligt altijd een zeker gevaar op de loer. Het kan van kwaad tot erger gaan. Bovendien zijn we ook al eens handel van soft drugs aan minderjarigen op het spoor gekomen en dat kan abso luut niet worden gedoogd". Dat de Leidse politie inderdaad ac tief is bleek de afgelopen maanden met invallen in een theehuis aan de Morsstraat en een koffieshop op de Haarlemmerstraat. Graveland: "De Opiumwet is vorig jaar september aangescherpt en dat biedt de politie meer mogelijkheden tot ingrijpen. Het gelegenheid geven en zelfs het al leen maar aanmoedigen tot gebruik van drugs is een reden voor aanhou ding. We blijven alert". past gebruik door mensen die weten wat ze doen is er geen onderscheid tussen alcohol, soft-drugs en misschien wel koffie of joggen. Bovendien is er al een generatie jongeren die thuis niets anders meemaakt dan dat pa en ma in het week einde alles wat vager en gemakkelijker zien dan door de week. En die zelf don ders goed de voor- en nadelen kennen van de verschillende soorten drugs. Maar wel bezorgdheid over het toene mende gebruik van allerlei soorten drugs: cocaïne, speed en mengvormen in disco's, fitness-centra en ook de kof fieshops. En bezorgdheid over grote groepen jongeren, schoolverlaters en schoolverzuimers van rond de vijftien jaar die niets anders weten te doen dan hun dagen te slijten in de shops en hun blik op de onzekere toekomst het liefst versluieren met een lichte drugnevel. In die situatie kan, zeker voor mensen die daar qua karakter of gemoed vatbaar voor zijn, verslaving ontstaan die doet grijpen naar andere middelen. Middelen bovendien waaraan meer te verdienen valt, en die cirkel sluit zich snel. Signalen zijn er wel degelijk: steeds meer jongeren moeten met jatten of prostitutie maar zien dat ze voldoende geld bij elkaar krijgen, om de aangena me troost voor de grauwe, alledaagse werkelijkheid te laten voortduren. De hulpverleners maken zich bovendien bezorgd over de slechtere kwaliteit hasj die in de meeste shops verkocht zou worden. De semi-legale handel maakt controle vooralsnog onmogelijk. Paniek zaaien Maar de ambtenaren die het ge meentelijk beleid hebben uitgezet, be schuldigen de hulpverleners van paniek zaaien. De koffieshops bieden de jeugd Hagenaar Bob Warren ontwikkelde een bloeiende nevenhandel. Hier toont hij een voorraad filtertips joint kan wor den gemaakt. van tegenwoordig de gezelligheid en sfeer die thuis en op school vergeefs worden gezocht. Dat kun je afkeuren, maar het is de realiteit. Dat er jongeren zijn die door de uitzichtloosheid in pro blemen komen is een feit, maar dat voor kom je niet door soft drugs strenger aan te pakken. Bovendien zijn die drugs in middels normale, geaccepteerde genot middelen in een stad als Amsterdam. Je komt er niet onderruit die te legaliseren. Henk de Vries, eigenaar van dat eerste Amsterdamse softdrugs-imperium is de lachende derde. Het effect van de rel rond die trams met reclame van de Bull dog is landelijke bekendheid. Zo goed als hij ook in zijn vuistje lacht bij de stukken in de buitenlandse kranten, waarin geschreven wordt over de hasj handel in een voormalig politiebureau in hartje Amsterdam. Zo kan het gebeuren dat de politie de handen vol heeft aan onderzoeken naar de handel en wandel van de Amsterdamse zakenman Gijs van D., verdienden een Limmense zaken man en een Bosche advocaat miljoenen aan de soms zeer gewelddadige handel en struikelen gemeentebestuur en belas tingdienst over de Happy Family, een organisatie met koffieshops in Amster dam die ook nog eens gesubsidieerd werd. Nevenhandel De logica schuilt in het gegeven dat de handel in soft drugs 'big business' is ge worden, waarmee grote belangen zijn gemoeid. Die handel laat zich niet uit schakelen door welke wet of welk voor schrift ook. Waar geld valt te verdienen, zoekt de handelaar zyn weg en het Am sterdamse gemeentebestuur acht het het beste om in elk geval de detaillist vrijuit

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21