'Kans Amsterdam op Spelen is gestegen' Molenaar laat AZ los JAG en LGB op Pomona NQSpLYMPICS FilmNet naar rechter Van Ettekoven: straf Galjé naar Utrecht RB-Utrecht SPORT PAGINA 13 Voor niets Nauwelijks nadat Evert van Ben- them vorig jaar over de meet was gesneld op de Bonkevaart, pakte Alex Jansen de telefoon. Thuis gebleven omdat hij niet was in geschreven bij de vereniging De Friesche Elfsteden, meldde de Leidse matathonschaatser zich aan als lid. Jansen: "Toen kreeg ik te koren dat lid worden niet mogelijk was. En er zouden geen uitzonderingen wor den gemaakt". Daarom maakte Alex Jansen zich geen enkele illusie toen af gelopen zondag Elfsteden-direc teur Sipkema het licht op groen zette voor de Tocht der tochten. Maandagavond rinkelde in huize Jansen in de Stevenhofjespolder echter de telefoon. Alex Jansen: "Hans Brand van de KNSB belde. Hij zei dat de kans groot was dat ik met de wedstrijd mee mocht meedoen, ook al was ik geen lid. De schaatsbond had een aantal jongens voorgedragen bij het bestuur van de Friesche Elf steden. Omdat er 's avonds werd vergaderd, moest ik dinsdagoch tend terugbellen". Alex Jansen rolde op dinsdag op een "vreselijk" vroeg tijdstip uit zijn warme mandje: "Brand zei op dat moment dat er nog geen definitieve beslissing was genomen. Toch schatte hij de kans dat ik zou mogen meedoen hoog in". Waarop Jansen zijn koffer als een haas begon in te pakken. Zwager Wim van Es werd opge trommeld om hem eventueel tij dens de Tocht van de nodige ver snaperingen te voorzien. Zijn baas in Zoeterwoude gaf Alex Jansen uiteindelijk schoorvoe tend toestemming voor een vrije dag. Wat kon er nog fout gaan? Tenslotte vermeldde Teletekst de naam van Alex Jansen bij de wedstrijdrijders. De stemming was daarom opperbest toen het duo Jansen en Van Es vanuit Leiden naar Leeuwarden ver trok. Eenmaal gerarriveerd bij de wedstrijdleiding verging het tweetal het lachten. Alex Jansen: "Ik stond weliswaar op het for mulier, maar ik kreeg al snel in de gaten dat ik niet zou mogen meerijden. Het feit dat ik geerhid was, gaf de doorslag, ook voor andere jongens als Emiel Hop man en Richard van Kempen. Toen ben ik natuurlijk kwaad geworden. Kijk, vorig jaar wist ik dat ik niets bij de Elfsteden tocht had te zoeken, evenals dit jaar. Zegt zo'n Brand dat de kans groot is dat je mee mag doendan houdt dat stelletje in Frieslandje tegen. Als pleister op de wonde mocht ik de toertocht rijden. Daar had ik helemaal geen trek in. De' Elfstedentocht was voor mij een gewone wed strijd geweest, niets meer en niets minder. Het was natuurlijk wel de belangrijkste van het seizoen geweest. Ik had er zin in. had door de winst in Ter Aar veel mo raal. Daarom was voor mij de te leurstelling 20 groot. Die toer tocht interesseerde mij niet. Zó'n kruisje zegt me helemaal niets". Alex Jansen maakte derhalve geen gebruik van het aanbod van Sipkema en de zijnen. De Leide- naar maakte meteen rechtsom keer. Terug naar zijn geboorte plaats. Daar arriveerde hij niet in opperbeste stemming. Zijn moe der: "Wat toas die jongen kwaad. Hij was nauwelijks voor rede vatbaar. Begrijpelijk toch, want eerst zeggen ze tegen hem dat-ie mag meedoen en later zeggen ze weer nee. Dat hebben we hier ge weten. Hij sloeg met de deuren en er viel niet met hem te praten". Om de nare ervaring van zich af te zetten, reed Alex Jansen gis teren de marathon van Blokzijl, waar de Leidenaar een niet on verdienstelijke vierde plaats be reikte achter winnaar Emiel Hopman, ook een afwezige bij de Elfstedentocht. Alex Jansen: ','Je mag het gerust weten, ik heb nu weer geprobeerd me op te geven als lid van de vereniging. Maar ik kreeg wederom te horen dat er geen plaats was. Dat is toch van de zotten. Wanneer mag ik dan wel mee doen. Als er ie mand dood gaat soms? Ik ben een A-rijder en wil graag meedoen aan de Elfstedentocht. Maar krijg daarvoor de kans niet. Dat is toch onrechtvaardig?" Dat beseft de vereniging De Friesche Elfsteden, na lang aan dringen van de KNSB, inmid dels ook. Bij een volgende Elfste dentocht is de kans groot dat alle A-rijders worden toegelaten voor de wedstrijd, ook als zij geen lid zijn. Wat Alex Jansen niet slecht zou uitkomen. Het zou hem een hoop moeite en reis kosten uitsparen. a-®®' m W n "Meneer, m'n man weet niet dat ik bel, maar hij is woest. Hij heeft gisteren de Elfstedentocht uitgereden en met z'n 51 jaar is dat toch geen kinderachtige prestatie. Nou, hij had die oproep in de krant gelezen om zich bij de LD-stand te melden. Meneer, hij heeft zich rot gezocht, maar hij kon niemand vinden. Nu staat-ie niet in de krant en nu gelooft niemand dat hij de Elfstedentocht heeft uitgereden". Een van de vele boze telefoontjes die ons gisteren bereikte. Om het een beetje goed te maken tegenover alle 'afvallers' die de krant niet haalden (natuurlijk was het gewoon ondoenlijk om alle Elfstedenrijders aan het woord te laten) deze foto van het ontvangst gisteravond in de Leidse Ijshal. Wethouder Dick Tesselaar overhan digt wedstrijdrijder Vermeulen een alcoholhoudend presentje. Op de achtergrond een deel van de overige deelne mers aan de veertiende Elfstedentocht uit de Leidse regio. (foto Fred Rohdei Zo'n goeie Honderden toerrijders vonden woensdag hun Waterloo op het schotsenijs van de Dokkumer Ee, waar toen het eenmaal don ker was, vallen eerder regel dan uitzondering was. Het gevloek, getier en gekreun van de over het ijs en elkaar struikelende schaatsliefhebbers was werkelijk niet van de lucht. Een van de uitvallers op die onbarmhartige vaart tussen Leeuwarden en Dokkum was de 39-jarige freelance journalist Chris Hartman uit Nieuwkoop. ALKMAAR (ANP) - Per 1 juli heeft het familieconcern van Klaas Molenaar Sr. geen enkele organisa torische en Financiële bemoeienis meer met de Alkmaarse eredivisie club AZ'67. De Molenaar Holding, 'die de laatste .twee seizoenen ge middeld zeventig gulden per ver kocht toegangsbewijs bijpaste (4,2 miljoen in het vorige seizoen) om de verliezen te dekken, laat het "nieuwe" AZ schuldenvrij starten. Met een bijdrage van maximaal één miljoen moet het verlies van de club van dit seizoen gedekt zijn en daarbij krijgt AZ van Molenaar een beginkapitaal van 250.000 gulden. Verder worden alle voetbalbezit tingen van de familie Molenaar, de complete Alkmaarse spelersselec tie plus een tribune en het score bord in het stadion De Hout over gedragen aan de nieuwe stichting die in het leven wordt geroepen. Met de overdracht van de activa uit de NV Noordhollandse Beroeps- voetbalclub Alkmaar, waarvan Mo lenaar 93 procent van de aandelen houdt, is ook een bedrag van enke le miljoenen guldens gemoeid. De huidige voorzitter van AZ'67, Arie Ligthart, blijft aan als leider van het interimbestuur. De be stuursleden met een Molenaar- verleden zijn op aandrang van de gemeente Alkmaar verdwenen. Dat betekent het directe opstap pen van de bestuurders Klaas Mo lenaar Jr., Gerrit Peters en Dick Schouten. Voor dat drietal komt in de plaats penningmeester Mou- thaan, ondersecretaris mr. Van Dijk en bestuurslid Vermeulen. AZ verandert per 1 juli van status. Van professioneel wordt de club semi-bëroeps. Geen lichamelijke, maar een geestelijke 'blessure' noopte hem om tien over half acht en vlak voor Dokkum tot opgeven. Het relaas van de toerrijder die meedeed op een geleende deel nemerskaart ("Van een kenis die net terug kwam van de winter sport en helemaal niet had kun nen trainen"): "Om kwart over zeven vertrok ik uit de Frielsandhal en ik denk dat ik om een uur of half acht op de schaats stond. Op het eerste stuk ging het prima en na zo'n drie kwartier was ik in Sneek. Af en toe werd ik door rijders inge haald, maar ik schat dat ik zelf zo'n zeventig procent voorbij reed. Tussen Balk en Staveren kreeg ik het even moeilijk. Toen ben ik gestopt bij een 'koek en zo- pie' en heb ik wat gegeten. Daar na ging het wel weer". In Bolsward maakte Hartman zijn tweede tussenstop: "Daar stonden kennissen van me uit Drachten, waar ik logeer de. Ik vond hèt wel lekker om even met ze te praten. Ik reed dus alleen en dan kijk je er gewoon naar uit om bekenden te zien. In een caravan heb ik bovendien mijn enkels laten verzorgen en een kop hete thee met een paar scheppen Isostar-poeder gehad. Daarna reed ik weer als een stier". Totdat hij Franeker was gepas seerd. Op weg naar Dokkum be gon Hartman te balen als een stier: "Om te beginnen door al die te genstrijdige aanwijzingen. Als je vroeg hoe ver het nog naar Bart- lehiem was, hoorde je eerst: 'Nog dertien kilometer' en een stuk verderop was het opeens nog veertien kilometer". In elk geval was het nog maar één kilometer toen Hartman er de brui aan gaf: "Ik was nog niet op de Dokum- mer Ee of ik lag al op m'n muil. Ik ben nog een tijd lang doorge- krabbeld, maar ik ging steeds maar weer tegen de vlakte. Op een stuk van tien meter kletterde ik wel drie keer. Ik werd er ge woon puur agressief van. Terwijl ik over het ijs lag te dweilen riep ik woedend: 'Dit heeft toch hele maal niets meer met schaatsen te maken'. Een of andere boer stond mij met grote ogen aan te kijken. 'Of wel soms', schreeuwde ik er achter aan. Als die vent 'ja' had gezegd dan was ik 'm naar z'n strot gevlogen ook, zo kwaad was ik. Ik dacht: 'Krijg het lazerus maar met je kruisje' en heb m'n schaatsen uitgedaan". Een voorbijganger bood Hart man nog aan om hem naar Dok kum te brengen: "Die knaap zei dat z'n vader stempelaar was. Hij zou wel even een stempeltje regelen. Ik heb hem gezegd dat ik er thuis nie mand van hoefde te overtuigen dat ik in Dokkum was geweest en ben op de bus gestapt" Daar werd hij bijna weer uitge gooid door een verontwaardigde buschauffeur: "Die man verklaarde me voor gek dat ik er bijna viereneenhalf uur voor het sluiten van de post Leeuwarden mee kapte. 'Je kan er nu nog uit joh', riep-ie door de bus. Die zat stampend vol met al lemaal jongelui en die begonnen prompt te zingen van 'zo'n goeie, hebbe wij nog niet gehad'. Ik ben toch maar blijven zitten, want ik had er gewoon echt geen zin meer in om elke keer weer op m'n muil te gaan". "Toen besefte ik dal ik mis schien nooit meer zo'n kans krijg. Ik was er immers bijna, nog maar 24 kilometer. Bovendien had ik alle tijd. Ik had zelfs nog van Dokkum naar Leeuwarden- kunnen gaan lopen... Wat nu? "Hopen dat over niet al te lan ge tijd weer een Elfstedentocht wordt gehouden. De revanchege dachte zal dan de drijfveer zijn om hem uit te rijden. Deze tocht moet ik maar snel proberen te vergeten, want hoe langer ik er' over prakkizeer des te harder sla ik me voor m'n kop". Gretzky Wat Johan Cruijff destijds voori het voetballen was. dat is Wayne Gretzky op dit moment voor het ijshockey. Onbetwist de num mer één dus en als zodanig ook geëerd en gelauwerd. Alle prij zen die er toe te kennen zijn - en dat zijn er daar heel wat - staan bij de in de Noord-Amerikaanse ijshockeycompetitie uitkomen de supervedette in de kast. De meeste in veelvoud. In vergelijking met The Great Gretzky, die aldoor in het cen trum van de belangstelling staat, is Montreal-verdediger Larry Ro binson maar een eenvoudige krabbelaar. Toen hij hoorde dat hij in de NHL door de verzamel de media was uitgeroepen tot speler van de week reageerde hij tegenover het Amerikaanse ma gazine Sports Illustrated quasi- verwonderd met: "Was Gretzky dan s s ziek LAUSANNE (GPD) - De aanbie ding van het bidbook, eigenlijk de definitieve bevestiging aan het In- Kort geding Stehouwer tegen Heracles ALMELO (GPD) - Arie Stehouwer spant een kort geding aan tegen SC Heracles, dat volgende week woensdagmiddag dient in Almelo. De op non-actief gestelde manager van de Almelose eredivisieclub eist van het bestuur dat dé hem op gelegde schorsing (vanwege het verspreiden van „negatieve publi citeit") met onmiddellijke ingang wordt opgeheven. Stehouwer wordt bijgestaan door mr. Eric Vi- lé, de voormalige voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal. Toernooi Unitas LEIDEN - Unitas organiseert mor gen een groot zaalvoetbaltoernooi in de Leidse Groenoordhallen. Aan het evenement van de Leidse club nemen ondermeer selectieteams van FC den Haag en Haarlem deel. Verder zijn 16 clubs uit de regio van de partij. Het toernooi begint om 8.30 uur, de finales worden rond 15.30 uur afgewerkt. Cijfers lotto DEN HAAG (ANP) - De uitslag van mid-lotto 8a is: 8-21-22-31-37- 39, reservegetal: 28. De uitslag van het cijferspel 8a is: 5 8 6 0 7 2. De extra prijzen zijn gevallen op: 12 7 7 1 0 De cijfers van mid-lotto 8a zijn: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f. 251.161,90 tweede prijs: 1 winnaar, bruto f. 150.000,--, derde prijs: 44 winnaars, elk bruto f. 2854,10, vier de prijs: 3.002 winnaars, elk f. 41,80, vijfde prijs: 53.053 elk 5,-. Er was geen winnaar van het cijfer spel. Er waren vier inzendingen met 5 cijfers goed, 16 met 4 goed, 205 met 3 goed en 2051 met 2 goed. ternationaal Olympisch Comité van de kandidatuur van Amster dam voor de Olympische Zomer spelen van 1992, heeft zich van daag in het Zwitserse Lausanne vooral afgespeeld in een sfeer van onzekerheid over eventuele acties van het Amsterdamse comité 'Olympische Spelen Nee'. Zo niet bij de Amsterdamse delegatie on der leiding van burgemeester Ed van Thijn, danwel bij de president van het Internationaal Olympisch Comité, Juan Antonio Samaranch. De op respect gestelde Spaanse aristocraat had een grote angst met eieren bekogeld te worden door de Amsterdamse actiegroep tegen de Spelen en had zelfs extra veilig heidsmaatregelen getroffen. Die bleken onnodig. Het bleef opval lend rustig in het rriondaine Lau sanne, toen de delegatie in Chateau de Vidy, een wat groot herenhuis en het hoofdkwartier van het IOC in Lausanne, gistermorgen het bid book aanbood. Voor de ingang van het chateau hadden mevrouw Saar Boerlage en actiegenoot Ton Heijdra postgevat met een spandoek. Ze boden aan de bezoekende delegaties en pers mensen het 'Peoples witboek' aan. Een compact 16 pagina's tellend stencil. Per trein waren ze geko-« men. Ze hadden gistermorgen vroeg zelfs Samaranch nog gespro ken. "Het was een alleraardigst ge sprek, maar hij riep wel meteen dat het niet een zaak voor het IOC was, maar voor Amsterdam", aldus me vrouw Boerlage. Eerder had burgemeester Van Thijn wat genuanceerder gerea geerd op de mogelijke acties. "Ik denk niet dat de actiegroep de kan didatuur van Amsterdam voor de Spelen echt kan schaden. Ik heb begrepen van IOC-leden dat ze straks bestookt zullen worden dopr protestbrieven van iedereen die het niet eens is met lokale be slissingen in de andere kandidaat steden. Niet alleen vanuit Amster dam dus, maar vanuit alle kandi daatsteden. Daar weten ze wel doorheen te prikken". Burgemeester Van Thijn, Von- hoff en Max Geldens tekenden in het bijzijn van Samaranch en enke le van zijn directe medewerkers in het in beperkte oplage verschenen bidbook de overeenkomsten die Amsterdam tot uiteindelijke kan didaat voor de Spelen verklaren. Een sobere aangelegenheid waar voor weinig tijd was uitgetrokken, omdat ook de kandidaatsteden Brisbane, Birmingham en Parijs diezelfde dag op de agenda ston den. Vandaag volgen nog Belgrado en Barcelona. Het bidbook zelf is een 240 pagi na's tellend boekwerk waarin de antwoorden staan op alle eisen en vragen zoals die door het IOC en de verschillende sportbonden gege ven zijn. Het boek, in een lang speelplaatformaat en in een zeer beperkte oplage van 570 exempla ren gedrukt in twee talen, is de af gelopen vier maanden samenge steld. Voorzien van veel beeldma teriaal beschrijft het de plannen die Amsterdam met de Olympi sche Spelen in 1992 heeft. Gerasch zwemt wereldrecord LENINGRAD (SID) - By de lan- denwedstrijd tussen de Sowjetu- nie en de DDR in Leningrad heeft de Oostduitse zwemster Sylvia Ge rasch (16),het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd'. Gerasch, die reeds houdster is van het wereldrecord op de 100 meter, finishte op de dubbele afstand in 2.28,20. Zij was daarmee 0,13 se conden sneller dan haar landgeno te Silke Hoerner op 5 juni van het vorig jaar (2.28,33). Het comité Olympische Spelen, nee', demonstreerde i daar prikken de IOC-leden wel doorheen". AMSTERDAM (GPD) - Het abonneetelevisiebedrijf FilmNet heeft een kort geding aangespannen tegen de KNVB. De president van de recht bank in Utrecht zal beide partijen donderdag 6 maart aanhoren. Volgens FilmNet komt de KNVB haar afspraken niet na die zijn vastgelegd in het tweejarige contract dat vorig jaar werd gesloten. Van exclusiviteit om wedstrijden uit het betaalde voetbal op het scherm te brengen is volgens algemeen directeur Peter Woodward totaal geen sprake meer. nu is geble ken dat de KNVB op 17 oktober 1985, twee weken na de getekende over eenkomst met zijn bedrijf, ook een akkoord bereikte met de NOS. Boven dien bestaat er een nog een verschil van mening over het doorverkopen van de Nederlandse wedstrijdbeelden aan het buitenland. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft scheidsrechter Henk van Ettekoven weer een straf opgelegd. De arbiter uit Ede is per 28 februari uitgesloten van deelname aan en het leiden van drie wedstrijden in het betaald voetbal. Twee daarvan zyn voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. Van Ettekoven, eerder aangepakt voor het beledigen van zijn collega Jan Keizer, is gestraft voor zijn aandeel in de woordenwisseling met de Marokkaanse speler DouFikar bij de wedstrijd FC Den Haag - PEC Zwol- 15 december. Doufikar kreeg voor zyn beledigende repliek twee Lausanne, (foto ANP» wedstrijden onvoorwaardelijk. Aan het eind van het gesprek toonde de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité mr. Vonhoff, zich zeer optimistisch over de kansen van Amsterdam. Had hij het eerder over een kan senpercentage van 34 procent, nu meende hij dat die kansen zeker met 15 procent tot 54 procent ge stegen zijn. Dat optimisme stoelt volgens Vonhoff.vooral op de kwa liteit van de organisatie, de stabili teit van Amsterdam als stad en het financiële plaatje. Het effect dat het terugtrekken als New Delhi als medekandidaat voor de Zomerspe len heeft, noemde hij op zich zeer positief. Zijn collega Van Thijn dacht dat door het uitvallen van New Delhi Amsterdam zeker in de eerste ron de van de stemming over die kan didatuur een betere kans maakt. Van Thijn: "New Delhi was de eni ge kandidaat uit de Derde Wereld. Zelf hebben we veel sympathie in de Derde Wereldlanden en wij re kenen erop dat die landen nu voor Amsterdam zullen stemmen in de eerste ronde". LEIDEN - De voetbalverenigin gen JAG en LGB gaan in- de toe komst spelen op Pomona. Dat mo menteel braakliggende complex, gelegen aan de Nachtegaallaan, wordt in de loop van dit jaar geheel opgeknapt. In het verleden fun geerde Pomona ook al als voetbal veld. Maandag moet de raadscommis sie voor sport en rekreatie het licht op groen zetten voor dit plan waar voor krediet beschikbaar gesteld kan worden in het kader van het zogenaamde 'achterstandengebie- den-beleid'. De regering heeft daarvoor vijftig miljoen gulden uit getrokken. Leiden incasseerde daarvan één miljoen. Het opknappen van Pomona, waar vroeger de v.v Leiden resi deerde, is één van de twaalf projec ten die goeddeels zijn gericht op de etnische minderheden. JAG (Suri- namers) en LGB (Turken) zijn ex ponenten daarvan. Beide clubs willen op zondag gaan spelen. LTG, een andere Turkse voetbal vereniging, blijft liever op De Morsch. Het project voorziet in een veld, een oefenveld, verlichting, UTRECHT (GPD) - Tot het einde van het seizoen heeft FC Utrecht Hans Galjé, door Stanly Menzo uit Ajax' eerste team verdreven, aan getrokken als doelman. Gisteroch tend was FC Utrecht-trainer Nol de Ruiter nog; optimistisch over een spoedige rentree van doelman Jan Willem van Ede. Enkele uren later besloot de eredivisieclub toch een nieuwe keeper aan te trekken, om dat de doelman opnieuw een aan- yal van hyperventilatie kreeg en de medische staf concludeerde dat ook de rugklachten van Jan Wil lem van Ede te maken hebben met zyn psychische problemen. De Utrechtse club informeerde deze week al naar de huurprijs van Galjé. maar verbrak de contacten toen de situatie rond Van Ede zich positief ontwikkelde. Met Arie van der Eijden, de tweede voorzitter van Ajax, verwacht Utrecht prae- sus Theo Aalbers vandaag de over eenkomst toch rond te maken. ADVERTENTIE V.V. OEGSTGEEST Uitkomend in de 1e klasse afd. Leiden (za) v.d. K.N.V.B. roept sollicitanten op voor de functies van TRAINER voor de selectie voor de A- en B-junioren JEUGDTRAINER Voor de trainingen op dinsdag- en donderdagavond en de begelei ding van de wedstrijden. Schriftelijke sollicitaties met referenties en verlangd salaris te richten aan: secretaris J.C. Schellingerhout, Ida Gerhardtlaan 16, 2343 DA Oegstgeest. hekwerk e.d. Het voorziet zelfs, voor deze speciale gelegenheid in een kantine, normaal gesproken een aangelegenheid van de vereni ging zelf. Pomona heeft zeven jaar braak gelegen. Destijds moest de v.v Lei den verhuizen in verband met nieuwbouwplannen van de voor malige Anna-kliniek. Plannen die. net als die van de Mulder-stichting, door een veranderd subsidiebeleid nimmer zijn gerealiseerd. Het ter rein achter de Rijnsburgerweg is inmiddels geheel in verval geraakt. Sleutels geeft aan Sleutels LEIDEN - GSV. de goalsportver eniging van de Leidse gehandicap ten sportclub De Sleutels, is giste ren 1500 gulden rijker geworden. Dat bedrag werd voorzitter Van Diemen overhandigd door zijn cof- lega Dick Barnhoorn van de voet balvereniging De Sleutels, die het geld overhield aan het zaalvoetbal toernooi dat op 19 januari in de Groenoordhallen werd gi-houdcn RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys fungeert ook vandaag weer als sparringpartner van een eredivi- sieploeg. FC Utrecht treedt om 12 uur aan op sportpark Middelmors in Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13