Iran zet produktie olie voorlopig stop Vorst brengt binnenvaart in problemen Om prijsdaling tegen te gaan Order voor nachtkijkers naar bedrijven in Nederland Nederlands* W estduitse handel nam in 1985 toe Banken stoppen met gastgebruik automaten 28 1986 ECONOMIE PAGINA 9 KOEWEIT/DJAKARTA (DPA/Rtr) - Iran zal zijn oheproduktie stopzetten tot 16 maart, de datum waarop de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) voor bijzonder overleg in Genève bijeenkomen. Dit heeft de plaatsvervangende minister van olie van Iran, Hoessein Sjeicholeslam, gisteren laten weten in Koeweit. Met de produktiestop wil Iran de daling van de olieprijzen op de wereldmarkt tegengaan. Volgens de minister van buiten landse zaken van Iran, Ali Akbar Walgjati, komt de OPEC een dag of tien voor het bijzondere overleg onofficieel byeen in Wenen. Voor dat overleg zijn olieproducenten van buiten de OPEC uitgenodigd. Of die ook komen is nog niet zeker. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) heeft de order voor de levering van nachtkijkers voor de Leopard- tanks en YPR-pantservoertuigen toegewezen aan het Nederlandse bedrijfsleven. De order bedraagt enkele honderden miljoenen gul dens en gaat voor het grootste deel naar een consortium van Holland se Signaal Apparaten, Oldelft en Philips Usfa. Van Houwelingen houdt wel een slag om de arm. Als de Nederland se industrie niet kan voldoen aan bepaalde voorwaarden met betrek- Iran heeft de laatste tijd op diplo matiek niveau geprobeerd interna tionale actie te bewerkstelligen te gen de olieprijsdaling. Zo heeft het een delegatie naar Latijns-Amerika gestuurd en overleg gepleegd met Algerije en Libië. Een woordvoerder van de OPEC verklaarde gisteren niets te weten van een informele bijeenkomst op 6 maart met producenten van bui ten de olie-organisatie. Egypte, geen lid van de OPEC, heeft gun stig gereageerd op de de opmerkin gen van de Iraanse minister van buitenlandse zaken, maar Groot- Brittannië en Noorwegen zeggen niet naar Genève te gaan voor wat voor besprekingen dan ook. OPEC-woordvoerder Audu kon AMSTERDAM (ANP) - De waarde van de handel tussen Nederland en. West-Duitsland heeft het afgelo pen jaar 115,9 miljard gulden be dragen tegen 106,2 miljard gulden .in het jaar daarvoor. Dat heeft de voorzitter van de Nederlands-Duit- AMSTERDAM (ANP) - De vier grote banken, Amro, ABN. NMB en Rabo, hebben besloten om het gastgebruik van geldautomaten voor enige tijd op te schorten. Dat heeft de Raad voor het Betalings verkeer gisteren laten weten. Gast gebruik betekent dat de klant van de ene bank geld kan opnemen bij een automaat van een andere bank De banken hebben dit besluit ge nomen omdat gebleken is dat het systeem van gastgebruik op dit moment te veel gevaar voor fraude oplevert. Met een vervalst bank- pasje is het mogelijk gebleken tot een bedrag van 1200 gulden op te nemen. Dit kwam aan het licht toen vori ge maand in het televisieprogram ma Nieuwslijn van Veronica werd aangetoond dat het mogelijk is ve le duizenden guldens uit de auto- evenmin bevestigen dat de oliemi nisters van de OPEC elkaar op 16 maart zullen ontmoeten voor bij zondere besprekingen. Indonesië Volgens het Indonesische dag blad "Jakarta Post" heeft Indone sië zijn olieproduktie vergroot tot anderhalf miljoen vaten (van 159 li ter) olie per dag om het verlies aan inkomsten door de daling van de olieprijs goed te maken. Volgens de produktieovereenkomst van de OPEC uit 1984 mag Indonesië per dag 1,18 miljoen vaten produceren. De Indonesische staatsoliemaat schappij Pertamina wil niet reage ren op de kranteberichten. duitse vraag naar aardgas en ver- bruiksgoederen. Nederland lever de in 1985 twintig procent meer aardgas aan de Bondsrepubliek. Wat betreft de gebruiksgoederen namen vooral de uitvoer van tex tiel. DaDier en karton sterk toe De. maten te halen op kaarten van an deren. Hiervoor werden de auto maten van de Rabo als voorbeeld gesteld. De Rabo staakte toen on middellijk het gastgebruik. De an dere drie deelnemers, Amro, ABN en NMB. bleven nog met het gast gebruik doorgaan. Volgens directeur H. Rudels- heim van de Raad voor het Beta lingsverkeer wordt er nu gewerkt aan een systeem om de betalings automaten maximaal te beveiligen, waarna gastgebruik weer kan wor den ingevoerd. Hij verwacht dat hier een aantal maanden mee zal zijn gemoeid. De geldautomaten blijven ondertussen gewoon be schikbaar voor de eigen klanten van de bank waar de automaten zijn geïnstalleerd. Het onderzoek richt zich vooral op een onderling 'online-systeem'. Via dat systeem kan een bank zien wie er geld heeft opgenomen en of dat op juiste wijze is gebeurd. Op het moment worden de anHere AMSTELVEEN - ln een kantoorpand in Amstelveen is gisteren een complete verdieping ongeveer anderhalve meter omlaag gevijzeld. Het pand, dat oorspronkelijk over een etage beschikte, kan nu over de begane grond en twee verdiepingen beschikken. (foto anpi banken hiervan echter pas na een dag op de hoogte gesteld. Door een gezamenlijk systeem zouden alle vier banken ongeveer tegelijkertijd weten of er getracht wordt fraudu leuze handelingen te verrichten. Volgens de Raad voor het Beta lingsverkeer kan dat betekenen dat de fraude minstens wordt gere duceerd tot 300 gulden. Aangezien het heel wat geld kost om een bankpasje na te maken, zou dit be drag nauwelijks meer de moeite lo nen voor fraudeurs. Bovendien zal word bekeken of de bankpasjes zelf beter kunnen worden be schermd tegen namaak. Er staan op dit moment ongeveer 150 geldautomaten in Nederland. Daarvan waren er tachtig die gast gebruik toestonden. Zestig van die automaten waren van de Rabo. Bols in Nieuw Vennep wil Henkes overnemen NIEUW VENNEP - Bols in Nieuw Vennep wil op korte termijn con current Henkes overnemen. De eerste gesprekken met de directie en de aandeelhouders van de Rot terdamse destilleerderij, die in handen is van Gist-Brocades, de Suiker Unie en CSM, zijn gisteren afgerond. Verdere mededelingen over de overname zullen pas wor den gedaan nadat vakbonden en ondernemingsraden nader zijn in gelicht. Merken Henkes is. na Bols en Bokma. de op twee na grootste producent van jenever en likeuren in Nederland. De bekendste merken zijn. behalve Henkes. Mispelblom. Kontiki en Pisang Ambon. Bij Henkes werken ongeveer 400 mensen. Bols. dat al eerder Harteveld en Wijnand Foc- kink overnam, houdt in totaal ruim 1800 mensen aan het werk, van wie 740 in Nederland. Ook de winkel keten Gall en Gall behoort tot de van oorsprong Amsterdamse des- tilleerdery. Ontduiking superheffing strafbaar DEN HAAG (GPD) - Boeren die proberen de betaling van de superheffing op teveel gepro duceerde melk te ontduiken, zijn voortaan strafbaar. Minis ter Braks (landbouw) deelde gisteren mee dat hiervoor van daag een beschikking in de Staatscourant zal worden gepu bliceerd. Steeds opnieuw wordt gepro beerd, hetzij via melkfabrie ken, hetzij via de oprichting van een quotum- of melkbank, aan de betaling van de super heffing te ontkomen. Boeren die te veel melk produceren, le veren dan de melk op naam van een boer die te weinig produ ceert. Ook via ingewikkelde grondtransacties wordt gepro beerd de superheffing te ont duiken. Dit blijkt mogelijk om dat een hoeveelheid melk "op de grond rust" (gebonden aan een bepaalde hoeveelheid grond). Die grond en de super heffing worden vaak tegen zeer hoge bedragen verkocht, waar na de eerste eigenaar tegen een laag bedrag de grond terug koopt. Volgens de minister zul len ook deze transacties wor den aangepakt. De minister deelde mee dat zoals het er nu uitziet in april een bedrag van 250 miljoen gul den aan superheffing door de veehouders moet worden be taald, omdat ze meer melk heb ben geproduceerd dan ze mochten. Braks zei dat dit be drag onverkort zal worden geind. r i i 1 r t l c Schippers worden niet graag gezien bij de sociale dienst Bijenkorf Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft over het boekjaar 85/ 86, dat op 3l januari werd afgeslo ten, een nettowinst gemaakt van 48 miljoen gulden tegenover 34,5 mil joen miljoen in het voorgaande jaar. Dit voorlopige winstcijfer stemt overeen met de medio vorig jaar uitgesproken verwachting van de directie, dat het resultaat zou verbeteren. Vooral de goede gang van zaken in de afgelopen drie maanden heeft een belangrijke in vloed gehad op de winst. TWA De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines heeft gisteren een bod van 224 mil joen dollar uitgebracht op de even eens Amerikaanse maatschappij Ozark Air Lines. TWA heeft 19 dol lar per stuk geboden voor de Ozark-aandelen. Er staan ongeveer 11,7 miljoenaandelen uit, hetgeen neerkomt op een bod van 224 mil joen. Ozark maakte vorig jaar ruim 600.000 dollar winst. Meubels Het herstel in de Nederlandse meubelindustrie, dat zich in 1984 aftekende, heeft zich in 1985 voort gezet. Van de verschillende pro- duktgroep springen vooral de inte rieurbouwbedrijven eruit, die ac tief zijn in de projectenmarkt. Drie kwart van hen zag de omzet stij gen. Ook de resultaten zijn hier goed: 81 procent van de onderne mingen verwacht een positief be drijfsresultaat over 1985, slechts 7 procent denkt in de rode cijfers te zijn gekomen. ATHENE - Honderdduizend G test tegen het bezuinigingsbeleid zenden mensen liepen door de strc De binnenschippers op de Rot terdamse schippersbeurs zijn er aan gewend dat ze een week of twee moeten wachten eer ze een vracht krijgen. Maar de laatste weken duurt het wachten wel erg lang. Door de vorst is een groot deel van Nederland voor hen niet meer bereikbaar. En er zijn velen die belangstelling heb ben voor de weinige vracht die nog wel vervoerd kan worden. Wachttijden van vijf, zes weken zijn gewoon geworden. Voor schippers met een krappe beurs is dat een hard gelag. door Runa Hellinga Schipper B. van der Akker zul len ze met deze winter niet impo neren: "Een klein wintertje. Ik heb de winter van '14-'15 nog meegemaakt. Dat was nog eens wat anders. Toen duurde de vorst maanden en al die tijd kon den we niet varen. Een paar we ken ijs moet je als kleine onder nemer toch zelf op kunnen van gen, dat hoort tot de risico's van het vak". Maar, dat geeft hij toe: "Er zijn natuurlijk een hoop mensen die door de economi en hebben gisteren gestaakt uit p de socialistische regering. Vele d van Athene met spandoeken, (foto sche recessie toch al een smalle basis hebben en die komen wel in de problemen". Van der Akker komt op de schippersbeurs voor de gezellig heid. Hij krijgt aow en in de win ter vaart hij niet. Ook komende zomer heeft hij geen grote plan nen. Een keer of tien varen lijkt hem een mooi idee. Hoewel de beurs ook een ont moetingsplaats is. wachten de meeste schippers die $r komen, wel op vracht. Het aanbod is be perkt. De noordelijke provincies zijn per schip niet meer te berei ken. Ook Zeeland wordt steeds moeilijker bevaarbaar nu de ton nen die de vaargeulen in de delta moeten markeren, zijn wegge haald omdat het ijs ze anders wegslaat. Een aantal belangrijke kanalen in het land wordt met ijsbrekers opengehouden, maar niet ieder schip kan door de ijs- schotsen heen. Alleen de grote ri vieren liggen nog echt open. Gevaarlijk Van der Akker: "Als je met een vracht door het ijs moet. krijg je een toeslag. Hoe meer ijs. hoe ho ger de toeslag. Dat kan oplopen tot 50 procent van de vrachtprijs. Maar lang niet alle schepen zijn sterk genoeg om dat aan te kun nen. Trouwens, het is ook ge vaarlijk. Je zal maar een schroef kwijt raken, dat kost duizenden guldens. Of lek slaan, dan ben je al je spullen kwijt". Er zijn schip pers die dat risico toch nemen. In de laatste week zijn al een paar schepen lekgeslagen. Een jongere collega van Van der Akker durft het risico met zijn schip niet aan. Hij wacht op een lading naar een bestemming die makkelijk bereikbaar is. Dat soort ladingen is erg begeerd. Een schipper die alleen maar ko len vervoert, beklaagt zich: "Nor maal gaat de aanvoer van kolen altijd gestaag door en kan ik er goed mijn boterham mee verdie nen. Maar nu tekenen op kolen plotseling schippers in. die an ders nooit kolen meenemen. Ik moet nu ook veel langer wach ten". De schippers in Rotterdam zit ten nog in een redelijk goede po sitie. Er is af en toe nog vracht te vervoeren. De zeeschepen blij ven gewoon binnenkomen en die moeten worden gelost. Als de uiteindelijke bestemming door het ijs onbereikbaar is, wordt de vracht toch vaak overgeladen op voor een vat olie een dollarkoers van 1.08 ecu ecu is ongeveer een rijksdaalder) zal de Europese import dit jaar als gevolg van deze ontwikkelinger acht procent goedkoper uitvallen Op de olierekening van de Ge binnenschepen die dan als tijde lijke opslagplaats dienst doen. En geladen in de Rotterdamse haven liggen levert een schipper ook geld op. In het noorden van het land en op het IJsselmeer zijn schepen gestrand in het ijs. Volgens Kees de Vries van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond be gint het voor een aantal van die schippers wel echt moeilijk te worden: "Die kunnen geen kant op. Als zë vracht aan boord heb ben, krijgen ze nog wel een klei ne vergoeding van hun klant, dat staat in het contract. Maar als ze leeg liggen, hebben ze geen en kel inkomen. Twee, drie weken vorst kan een schipper wel heb ben, maar het begint nu toch wel lang te duren". Hulp Toch zijn er tot nu toe niet veel die om hulp hebben gevraagd. Bij de Sociale Zorg voor Schip pers in Rotterdam, een instelling die schippers helpt als ze stop pen met varen, hebben zich tot ,nu toe twee schippers aange meld die de vorstperiode finan cieel niet konden bolwerken. De Sociale Dienst in Dor drëcht. een van de veertien socia van 2,5 procent in oktober. Al deze gunstige ontwikkeling zullen volgens de Commissie et ter een ..totaal onbevredigend" fect hebben op de omvang van werkloosheid in de EG. Naar m le diensten waar schippers te recht kunnen, heeft tot nu toe zo'n stuk of tien aanvragen voor een uitkering gekregen. Dat zijn er veel minder dan in de vorstpe riode van vorig jaar, toen zo'n 40 a 50 aanvragen binnenkwamen. Volgens de met de binnen- schipperij belaste ambtenaar P. van Roov is men in Dordrecht verbaasd over dat geringe aantal: "We denken dat het komt door dat de schippers met een zwakke economische positie er inmid dels uit zijn. De afgelopen jaren zijn velen gestopt omdat ze het niet meer konden bolwerken. Degenen die nu nog varen, kun nen wel een stootje verdragen". Schipper Van der Akker ver moedt, dat er toch wel een aantal mensen in de problemen zit: "De schipper heeft een valse schaam te om naar de sociale dienst te gaan. De meesten proberen het op eigen houtje uit te zingen. Ze willen het voor elkaar ook niet weten. Ik weet van schippers die bij de Sociale Dienst vragen of ze langs kunnen komen op een mo ment dat er geen anderen zijn. Dan kunnen ze niet gezien wor den en komt niemand het te we ten" beleid in het kader van de collec tief uitgestippelde strategie op el kaar afstemmen, zo gelooft de Commissie, zou de economische groei een procent groter kunnen worden dan met afzonderlijke maatregelen kan worden bereikt. RECORDBOETE - De Amerikaan se oliemaatschappij Exxon heeft het ministerie van energie in Was hington een recordboete betaald van 2,1 miljard dollar, zo heeft een woordvoerder van het ministerie gisteren laten weten. De boete is opgelegd door een federale recht bank omdat Exxon in de periode 1975 tot en met 1980 te hoge prijzen heeft gevraagd voor ruwe olie die het in Texas produceert. Wederom arrestatie in ABP-zaak MAASTRICHT (ANP) - In het ka der van het vooronderzoek naar de fraude-affaire rond het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) is dezer dagen opnieuw een directie lid van het Rotterdamse bouwbe drijf Kruithof aangehouden. Ook deze verdachte zou steekpennin gen hebben betaald aan functiona rissen van het ABP. Dit heeft per sofficier van justitie mr. J. Nabben gisteren meegedeeld. Vorige week werden reeds twee andere topfunctionarissen van Kruithof aangehouden. Zij zynm- tussen aan de rechter commissaris voorgeleid. Eén hunner is daarna in bewaring gesteld, de ander heeft huisarrest opgelegd gekregen. De identiteit van de drie directie leden is niet bekendgemaakt. Het totaal aantal arrestaties in de ABP- affaire is hiermee gekomen op 15

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9