Zoekactie naar aanhang Marcos Soldatenopstand signaal volksonvrede Politie maakt jacht op wapens Toenadering binnen PLO Bulgaren gaan vrij uit in pausproces ELFSTEDEIMTOCHT IIM BEELD VANAF VANDAAG OVERAL TE KOOP. Egypte onder Moebarak (I) GRATIS KLEURENBIJLAGE VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MANILLA - Leger en politie op de Filippijnen zijn een grootscheepse huiszoekingsactie begonnen bij aanhangers van de woensdag gevluchte president Marcos. Volgens de chef staf van het leger, generaal Fidel Ramos, zou het gaan om volgelingen van Marcos die in het bezit zijn van wapens. BONN - Alle Westduitse partijen hebben gisteren in een speciaal de bat in het parlement opgeroepen tot grote waakzaamheid in ver band met mogelijke opkomende antisemitische tendensen. door Hans Hoogendijk Maar in tegenstelling tot de libe rale regeringspartij FDP en de op positiepartijen SPD erf Groenen bestreden woordvoerders van CDU en CSU dat er al van antise mitische tendensen sprake is. De Bondsdag kwam op verzoek van de FDP, de Groenen en de SPD bijeen om over deze zaak te spre ken; vertegenwoordigers van kan selier Kohl's CDU en de CSU had den geen behoefte aan een speciaal debat. Kohl zei onder meer: "Naar mijn vaste overtuiging gaat het veel te ver van algemeen toene mende antisemitische gevoelens in Duitsland te spreken". Kohl: geen antisemitische tendens in BRD Dc liberale parlementariër Hilde- gard Hamm-Brücher stelde daar entegen vast: "Er is geen alarme rende groei van het antisemitisme, maar wel van zeer alarmerende tendensen in die richting. Er groeit een provocerende gedachteloos heid die ons politieke en morele gevoel uitdaagt en.dit kan niet zon der duidelijke afwijzing door het parlement geaccepteerd worden". De SPD-parlementariër Annema- rie Rengers zei onder meer dat de regering-Kohl benadrukt dat het om incidenten gaat, die niet in een breder verband mogen worden ge zien. "Ik hoop het, maar ik moet eraan toe voegen dat elk incident bij ons belangrijker is dan waar dan ook ter wereld. Racistische en zeker antisemitische opmerkingen roepen bij minderheden in dit land herinneringen op aan een vreselijk verleden". De Groene afgevaardigde Jo Muller stelde dat in West-Duits- land blijkbaar niet langer barrières bestaan die antisemitische opmer kingen door politici onmogelijk maken. Hij verweet Kohl een kli maat te hebben geschapen waarin dergelijke dingen weer kunnen ge beuren. "Auschwitz heeft blijkbaar in Duitsland antisemitische gevoe lens niet voorgoed onmogelijk ge maakt", stelde hij. Het debat had plaats naar aanlei ding van een hele serie incidenten waarbij christen-democratische politici zich op laatdunkende wijze over joden hadden uitgelaten. In al die gevallen namen zij weliswaar later hun woorden terug, maar dat gebeurde pas nadat via de publie ke opinie druk was uitgeoefend. In geen van de gevallen nam kanse lier Kohl direct afstand van zijn partijgenoten. Processen tegen leiders Haïti MEXICO STAD - Het nieuwe be wind in Haiti heeft aangekondigd dat er processen zullen komen te gen functionarissen van het drie weken geleden verdwenen Duva- lier-bewind, die zich schuldig heb ben gemaakt aan mensenrechten schendingen. De belangrijkste handlangers van de vroegere presi dent voor het leven zijn inmiddels echter al allemaal uit de Caribische staat verdwenen. Overwogen wordt uitleveringsverzoeken in te dienen, onder meer bij Frankrijk waar Duvalier verblijft. De actie, die de spanning in de hoofdstad heeft doen oplopen, kwam een dag nadat in Manilla moderne wapens waren gevonden. Volgens het Filippijnse ministerie van defensie heeft de aktie al suc ces gehad: negen Marcos-sympa- thisanten werden opgepakt toen in hun auto's wapens werden gevon den. De negen zouden op weg zijn geweest naar minister van defensie Juan Ponce Enrile voor een 'be leefdheidsbezoek'. Enrile was een van de leiders van de opstand te gen Marcos. door Bob Mantiri In Manilla gaat het gerucht dat trouwe aanhangers van Marcos van plan zijn om strategische in stallaties te vernietigen. President Aquino riep Marcos op, zijn over gebleven aanhangers op de Filip pijnen tot kalmte te manen en ge welddadige akties tegen de nieuwe regering te ontraden. Intussen heeft de nieuwe rege ring gisteren politieke gevangenen vrijgelaten. Zij waren tijdens het bewind van president Marcos op gepakt. Onder hen is ook de katho lieke priester Edificio de La Torre. De namen van de vrijgelaten ge vangenen werden bekendgemaakt na een plechtige mis, opgedragen door kardinaal Sin op het terrein van het kamp Crame, waar vorige week de victorie voor de opstande lingen tegen het regime-Marcos be gon. Onder luid applaus van de duizenden gelovigen ^ei generaal Ramos dat de regering de gevange nen in het kader van de nationale verzoening en om humanitaire re- 'Leger van El Salvador doodt 245 burgers' SAN SALVADOR (AFP) - In El Salvador zijn 245 burgers „in meer derheid kinderen en bejaarden" gedood bij een anti-guerrilla actie van het leger in het gebied van de vulcaan Guazapa ten noorden van San Salvador. Dit heeft de mensen rechtenorganisatie Cripdes giste ren bekendgemaakt. In een communiqué zegt de or ganisatie dat in het betreffende ge bied 1.045 burgers gedwongen werden hun huizen te verlaten. Twintig van hen werden opgeslo ten in een gevangenis. Het Salvadoraanse leger voert sinds 10 januari een anti-guerrilla operatie uit onder de codenaam "„Phoenix" in het gebied. Volgens Cripdes'zijn bij de militaire zuive ringsactie 445 huizen en vijftig hec tare maïs en bananenplantages in brand gestoken. denen in vrijheid had gesteld. President Cory Aquino zei giste ren dat zij Marcos niet voor de rechter zal slepen. Mevrouw Aqui no vertelde dat na afloop van een ontmoeting met ambassadeurs van de twaalf EG-landen. President Aquino had eerder ge zegd dat ze Marcos zou laten ver volgen, wanneer zij tot president zou worden gekozen. Mevrouw Aquino beschouwt Marcos als de opdrachtgever voor de moord op haar man Benigno Aquino. Nu vindt Corazon Aquino een voudig dat „hoe eerder wij de pijn vergeten, hoe sneller wij ons land kunnen opbouwen". Wel zal er een onderzoek worden gedaan naar de rijkdommen van de familie Marcos in het buitenland. Naar verluidt heeft Marcos in de Verenigde Sta ten miljarden dollars geinvesteerd in appartementen en kantoorflats. Binnenkort zal een speciale com missie naar de VS reizen om een inventarisatie te maken van de be zittingen van de familie Marcos. Tevens zal worden onderzocht of Marcos tegoeden heeft op rekenin gen op Europese banken. Mevrouw Aquino heeft inmid dels laten weten dat zij voorlopig niet in het presidentiële paleis zal intrekken. Volgens haar liggen in het paleis nog vele 'boobytraps' die Marcos voor haar heeft achtergela ten. Als die explosieven zijn ver wijderd wil zij van het paleis haar kantoor maken. Intussen maken politie en leger nog steeds jacht op drie huurmoor denaars die het zouden hebben ge munt op het leven van Corazon Aquino. Op strategische wegen in Manilla zijn controleposten van de politie opgericht. Zakenleven Volgende week zal het parle ment in een bijzondere zitting Co razon Aquino formeel tot president en Salvador Laurel tot vice-presi dent uitroepen. Daarmee wordt een einde gemaakt aan de discus sie in juridische kringen over de wettigheid van het presidentschap van mevrouw Aquino. Arturo To- lentiono, die Marcos als zijn vice- president had uitverkoren, trok die wettigheid gisteren in een tv-inter- view in twijfel. Volgens hem is Marcos formeel nog de wettige pre sident omdat hij zijn ambt niet heeft neergelegd voordat hij in een helikopter werd gezet en het land uitgevlogen. Filipijnse zakenlieden hebben opgelucht gereageerd op de sa menstelling van de nieuwe rege ring. Er zitten in het nieuwe kabi net ministers die uit het zakenle ven komen. Zakenlieden die op het punt stonden om hun geld naar het buitenland te brengen, schijnen van hun plannen te hebben afge zien. Vooral Aquino's verklaringen dat zij van plan is om de hoogste voorrang te geven aan de economi sche opbouw van het land door het investeringsklimaat te verbeteren heeft groot vertrouwen gewekt in binnen- en buitenland. TUNIS (AFP) - Drie Palestijnse or ganisaties, Fatah, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en een communistische groep heb ben een "akkoord tot coördinatie" bereikt. Dit na de jongste rede van koning Hussein van Jordanië, waarin de vorst verklaarde de dia loog met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO te verbre ken, zo heeft de officiële woord voerder van de PLO in Tunis giste ren verklaard. Doel van het akkoord is de standpunten van de drie organisa ties te coördineren tegenover de „gevaren van de Jordaanse hou ding". Men wil ook "elke poging verhinderen om het Palestijnse volk te verdelen en de representati viteit van de PLO in twijfel te trek ken. door Rob Sprenkels De aankondiging van de proces sen kwam op het moment dat dui zenden Haitianen het huis be stormden van Luc Desyr, een van de meest beruchte chefs van de ge heime politie. Desyr heet in de volksmond verantwoordelijk te zijn voor duizenden doden. Dinsdag werd Desyr onder be scherming van het Haitiaanse leger naar het vliegveld gebracht, maar de gezagvoerder van het vliegtuig van Air France waarmee Desyr had willen vertrekken weigerde de ge hate handlanger van de vroegere president voor het leven aan boord te nemen. Het leger moest uitein delijk traangas gebruiken om Des yr uit de handen te kunnen houden van honderden samengestroomde demonstranten. De gemoederen onder het Hai tiaanse volk raakten begin deze week opnieuw oververhit toen bleek dat de regering onder leiding van generaal Henri Namphy een vrijgeleide had verstrekt aan ver schillende hoge Tontons Macou- tes, Duvalier's gehate vrijwilligers, die zich na de vlucht van Duvalier hadden verschuild in de ambassa de van Brazilië in Port-au-Prince. ADVERTENTIE N'DJAMENA - Een Franse instructeur rechtsgeeft Tjddisclie soldaten onderricht in het omgaan met anti- tankgeschut van Franse makelij in een opleidingskamp nabij N'djamena, de hoofdstad van Tsjaad. (foto api Ariane krijgt meer klanten PARIJS (UPI) - De Europese draagraket Ariane zal meer sa tellieten in de ruimte brengen. De capaciteit wordt in '87 en '88 met acht uitgebreid ten behoe ve van opdrachtgevers die oor spronkelijk hun keus hadden laten vallen op een Amerikaans ruimteveer. Tot de nieuwe opdrachtge vers behoren ook Amerikaanse bedrijven. De Ariane-raketten, die onbemand zijn, worden ge lanceerd van het Franse cen trum voor onderzoek van de ruimte in Kourou, Frans Guya na. Praktisch alle commerciële lanceringen sinds 1981 zijn met succes verlopen. De eerstvol gende lancering is op 12 maart. Het tarief van Arianespace per satelliet bedraagt tussen de 75 en 125 miljoen gulden. Bij de NASA kost het gewoonlijk 185 miljoen. ROME - Als de Bulgaarse geheime dienst al betrokken is geweest bij de moordaanslag op paus Johan nes Paulus II van 13 mei 1981, dan valt dit in elk geval niet te bewij zen. Dat is de conclusie van de openbare aanklager Antonio Mari- ni aan het eind van het proces over de aanslag, dat vorig jaar mei in Rome is begonnen. door Hein ten Kortenaar Hij eiste daarom vrijspraak we gens gebrek aan bewijs voor de drie Bulgaarse verdachten: de em ployee van 'Balkan Air' Sergej An- tonov,die zich sinds november 1982 in voorarrest bevindt en de vroegere ambassadeleden Vassilev en Ayvazov, die vanuit Sofia hun onschuld hebben volgehouden. Wat Marini daarentegen wel be wezen achtte, is het bestaan van een Turks complot tegen de paus. Hij eiste dan ook levenslang tegen de vroegere voorzitter van de Turk se vereniging in Duitsland Musar Cerdar Celebi, die Agca's onderne ming financieel zou hebben ge steund en tegen de nog steeds on vindbare 'Grijze Wolf Oral Celik, een vriend van Agca, die zich op het moment van de aanslag op het Sint Pietersplein zou hebben be vonden en minstens één schot op de paus zou hebben gelost. Een derde Turk, Omer Bagci, die be kend heeft het moordwapen aan. Ali Agca te hebben overhandigd, hoorde vierentwintig jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Kosmos verbrand De Russische kunstmaan Kos mos 1714, die na lancering op 28 december niet in haar voorbe stemde baan kwam, is gisteren boven het noorden van Australië de dampkring binnengedrongen. De 10 ton wegende satelliet, die de grootte van een flinke autobus had, is waarschijnlijk door de wrijving met de lucht verbrand. Er zijn geen meldingen ontvangen van op de Aarde terechtgekomen wrakstukken. Ongeluk Air India De ramp met het toestel van Air India, dat vorig jaar voor de kust van Ierland in zee stortte, is ver oorzaakt door het ontploffen van een bom in de bagageruimte. Dat is bevestigd in het officiële onder zoek van de Indiase autoriteiten. Bij de ramp kwamen alle 329 in zittenden om het leven. Twee or ganisaties van militante Sikhs eisten de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Archief Nixon Alle op band vastgelegde ge sprekken en correspondentie die oud-president Nixon heeft ge voerd tijdens zijn regeerperiode zullen binnenkort worden vrijge geven. De Amerikaanse regering heeft gisteren de weg vrij ge maakt voor toegang tot de 40 mil joen bladzijden en 4.000 uur opge nomen gesprekken. Nixon en zijn voormalige naaste medewerkers hebben altijd geprobeerd te voor komen dat het archief openbaar zou worden gemaakt. In de Egyptische hoofdstad Cai ro brak woensdag een opstand uit onder de para-militaire poli tie. Een gerucht dat hun 'dienst plicht' met een jaar zou worden verlengd, bleek voldoende voor muiterij. Egypte kent een traditie van volksverzet, maar ditmaal is er meer aan de hand. Onze corres pondent in Tel Aviv, Taco Slag ter, maakte onlangs een repor- tagereis naar Egypte. Bijgaand de eerste bijdrage in een serie van twee artikelen over de ach tergrond van de opstand. Wie wel eens in Cairo is geweest, kent ze. Die smoezelig-ogende sol daten in stoffige zwarte uniformen en veel te grote helmen met aan de schouder een Russisch Kalatchi- kov-geweer. Deze hoofdzakelijk van het platte land afkomstige jon gens - klein van gestalte en hiet medelijden-opwekkende doffe ogen - staan driejaar lang elke dag twaalf uur op wacht bij regerings gebouwen, ambassades en andere voor de veiligheid van de staat be langrijke objecten, zoals de talrijke bruggen over de Nijl en radio- en televisiestations. door Taco Slagter Door de militaire selectiecom missie slechts voor bewakingsta ken geschikt bevonden, omdat je er niet voor hoeft te kunnen lezen of schrijven. Dit door de militaire elite als uitschot beschouwde voet volk is voor meer dan 90 procent analfabeet. In Cairo zul je zelden Met name Cairo is van de geüni formeerde veiligheidsagenten ver geven. Om de 25 meter langs de hoofdstraten staat er wel een. Ver stand op nul en blik op oneindig. En als de president zich moet ver plaatsen van zijn residentie in de chique buitenwijk Heliapolis naar bijvoorbeeld het op 20 kilometer verder gelegen ministerie van bui tenlandse zaken in het centrum van Cairo, dan duikt er om de tien meter langs de route zo'n zwarte gestalte op. Met de rug naar de weg. Spiedend naar verdachte ele menten. Ook al staat de soldaat met het gezicht pal tegen de muur van een viaduct of omheining van een bouwwerk gedrukt. Kwelling Deze weinig verheffende manier waarop zo'n dienstplichtige de drie lange jaren in het leger moet door brengen, is al een kwelling, maai de leefomstandigheden in de mili taire kampen en de salariëring is nog bedroevender. De behuizing van de soldaten is allerbelabberst, het eten weinig en slecht en de sol dij niet meer dan 21 gulden per maand. De corruptie bij het kader kent geen grenzen. Wie van zijn ka pitein een verlofpasje wil hebben, moet daar vaak meer dan een maandgeld voor betalen. Het mag dan ook geen verwondering wek ken dat, toen dinsdagavond het ge rucht de ronde deed dat de dienst tijd met een jaar zou worden ver lengd, hetgeen door de regering als een vals bericht werd bestempeld, bij de veiligheidstroepen de vlam in de al oververhitte pan sloeg. Een gevangeniswagen staat klaar om muitende soldalen die zich hebben overgegeven naar cellen af te voeren. (foto api Misschien een toeval, maar in elk geval een samenloop van omstan digheden dat de veiligheidstroe pen als eerste uiting gaven aan de al maanden broeiende onrust en frustratie bij het Egyptische volk. Het regime van president Hosni Moebarak is al lang in gevaar. Maar dat is nog geen regering sinds de revolutie van Gamal Abdel Nasser gespaard gebleven. Massale bur gerlijke ongehoorzaamheid komt sinds de revolutie van 1952 om de acht a negen jaar voor. De uit on vrede met het barre soldatenleven rebellerende paramilitairen uit de laagste rangen, verbeeldden met deze spontaan uitgebarste rellen in feite de diepe ellende waarin Egyp te sociaal-economisch, cultureel en politiek verkeert. Delicate positie De grootste klacht van het volk is dat het regime van alles belooft, maar dat er in feite niets gebeurt. Is die blaam gerechtvaardigd? Egypte kampt met een begro tingstekort van vijf miljard gulden, een handelstekort van 27 miljard gulden en een buitenlandse schul denlast van maar liefst 80 miljard gulden. Steeds meer reserves ver liest het land door derving aan in komsten uit de olie, teruglopend tonnage van schepen die het Suezkanaal passeren en het door terrorisme in het Midden-Oosten sterk verminderde toerisme. Maar het land schreeuwt om buitenland se valuta. Meer dan 80 procent van de behoefte aan tarwe en meel moet worden geimporteerd. Egyp te kan door de explosief toenemen de bevolking - er komen per negen maanden netto één miljoen landge noten bij - bij lange na niet uit de eigen voedselvoorziening putter). Nu is er nog brood voor alle 50 mil joen, maar als de economie niet aantrekt en de hoofdzakelijk uit de Verenigde Staten verschafte finan ciële hulp (7 miljard gulden voor dit jaar) niet wordt verhoogd, dan staat Egypte aan de vooravond van een ramp. In sociaal opzicht gaat het land ook gebukt onder talrijke wurgen de problemen. De hoofdstad Cairo is met 12 miljoen inwoners prop vol. Er heerst een groot tekort aan betaalbare huizen. Velen wonen in krotten of uit huisvuil opgebouw de hutten. Wie wel over een stenen huisje beschikt moet de twee ka mers met tien of meer gezinsleden delen. Aan de noodzakelijke infra structuur schort ontzettend veel. Er is een groot tekort aan scho len en leerkrachten. Veel kinderen in Cairo en op het platteland zijn verstoken van onderwijs. Sociale voorzieningen zijn er nauwelijks. Het gemiddelde inkomen ligt rond de 1800 gulden per jaar. Verder wordt het land geteisterd door een bureaucratie die zelfs Kafka met moeite onder woorden zou kunnen brengen. De corruptie onder het overheidspersoneel en in het za kenleven floreert. Bij dit alles worden de rijken rij ker en de armen armer. Niet voor niets uitten de opstandige soldaten in de weelderige wijk Ma'adi in Cairo hun woede op de villa's en de voor de deur geparkeerde dure au to's. Daarbij schreeuwden zij vol gens ooggetuigen: „Jullie eten vlees, elke dag, en wij, wij eten al leen pita's (een broodje met een schijfje tomaat, red.) al ons hele le ven lang". Nog niet eerder de afgelopen twintig jaar is Egypte in een crisis van deze omvang geconfronteerd. Ook al lukt het de regering muiten de veiligheidstroepen met niet al te veel bloedvergieten onder controle te krijgen, dan nog is slechts een symptoom bestreden en blijft de ziekte in volle omvang bestaan. Moebarak zal de komende dagen een politieke krachtmeting onder gaan waarvan de uitkomst moeilijk is te voorspellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7