Scherper toezicht van A ID op visaanvoer Raad optimistisch gestemd over financiële toekomst Rijnsburg Inspectiedienst wil voortaan ook op volle zee controles uitvoeren Woubrugge betaalt mee aan nieuwe kantine S'70 Forse schade bij brand in Boskoop Plannen voor komende jaren vallen goed 1986 PAGINA 19 De vissershaven van IJmuiden. Ook daar is de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij actief. (archieffoto) EYGELSHOVEN - De*Alg van het ministerie van lanc zicht op de Nederlandse vis controle op de aanvoer var stratie van de vissers en d wordt meer over het jaar vei H.W. de Boer. "Daardoor t krijgen in wat zich binnen RIJNSBURG - De gemeen teraad van Rijnsburg is op timistisch gestemd over de financiële toekomst van het bloemendorp. Dat bleek gisteravond tijdens de be handeling van de meerja renbegroting en het investe ringsplan dat burgemeester en wethouders voor de ja ren 1987 tot 1990 hebben op gesteld. De raad stemde daarmee gisteravond in. In die vier jaar blijkt er ruimte te zijn om ruim negen mil joen gulden te besteden aan grote werken. CDA-woordvoerder G. Verheij zei meevallers de komende jaren niet uit te sluiten. Hij wilde zich, even als het merendeel van de raadsle den, echter niet door het college la ten vastpinnen op een extra verho ging van de gemeentelijke belas tingen met één procent in de jaren 1987,1989 en 1990. De zogenaamde trendmatige verhoging (een verho ging afgeleid van de prijsstijgin gen) vormde voor de raad geen punt van discussie. Burgemeester en wethouders van Rijnsburg willen in de komen de vier jaar de gemeentelijke tarie ven met drie procent extra verho gen. Daarnaast moet er jaarlijks 100.000 gulden worden bezuinigd. Die bezuiniging is volgens het col lege nodig om de bestaande voor zieningen op peil te kunnen hou den. De extra verhogingen zijn no dig om nieuwe investeringen te kunnen doen. w Omdat het college van B en W er volgens het CDA recht op heeft om te weten waar het rekening mee moet houden bij het opstellen van de begroting voor 1987, stemden WOUBRUGGE - De gemeente Woubrugge schaft voor 14.500 gul den apparatuur aan om zelf ver keerstellingen te houden. Voorheen werden de tellers al tijd van de provincie gehuurd te gen een vergoeding van 350 gulden per uur per stuk. Voor een telling bp een weg als de Vierambachts- weg waren er wel drie nodig. In de perioden dat de tellers werden ge huurd, gaven de tellingen vaak een vertekend beeld. Voor een telling op de Boddens Hosangweg bij voorbeeld kreeg de gemeente pre cies in de vakantieperiode de be schikking over de apparatuur, wat dan weer uitmondt in ongelooflij- emene Inspectie Dienst (AI ibouw en visserij wil het tc ;sers dit jaar verscherpen. "I ondermaatse vis, de admi] ie logboeken van de schep* rspreid", vertelt AID-directe lopen we een beter inzicht deze bedrijfstak afspeelt". J.K. de Mooij (PvdA): "Ongerief zo klein mogelijk houden". (foto Wim Dijkman) de christen-democraten in met de uitgangspunten van de meerjaren begroting en investeringsplan voor volgend jaar. Dit houdt onder meer in dat 400.000 gulden zal worden uitge trokken voor de herinrichting van de Vliet. Ook worden verkeerson- veilige situaties in het dorp aange pakt. Het CDA wil zelfs dat bij eventuele meevallers extra geld daarvoor zal worden gebruikt. PvdA-raadslid J.K. de Mooij kon zich eveneens vinden in de uit gangspunten van B en W. "Het stuk getuigt van visie en moed", zei de socialist doelend op het ke getallen die niet met de werkelijkheid overeen komen. In de commissie financiën vroeg WD'er J. van de Vechte gister avond waarom de duurste appara tuur moest worden aangeschaft. Directeur gemeentewerken J. de Feij, die een rapport over de appa ratuur heeft opgesteld: "Bij zulke belangrijke zaken moet je niet op een paar duizend gulden kijken", meende hij. De apparatuur, die af zonderlijk zowel fietsers als auto's telt, is bovendien uitgerust met een interval-schakeling. Goedkopere 'apparatuur heeft die niet, waar door bij voorbeeld niet elke dag al leen tijdens spitsuur kan worden geteld. tieve krachten op de visafslagen en het personeel van de vishandela ren en de visverwerkende bedrij ven. "Die mensen voelen zich dui delijk bedreigd", constateert En ting. Het 'verkopen' van de produktie- voornemen van het college om de komende vier jaar nog eens 400.000 gulden te bezuinigen. Hij tekende er echter bij aan dat het ongerief voor de burgers zo klein mogelijk moet worden gehouden. Burge meester F. Jonkman beaamde dat. Jonkman waarschuwde de raad niet te hard van stapel te lopen als over eventuele meevallers wordt gesproken. "Onze begrotingsposi tie is zeer kwetsbaar. Rijnsburg be schikt nauwelijks over enige reser ves", aldus Jonkman. "Het college heeft zich dan ook niet zo bezigge houden met eventuele meeval lers". Hij sloot die gezien de lage inflatie en de lage energieprijs ech ter niet uit. "Maar daartegenover staat dat de uitkeringen uit het ge meentefonds van het rijk wel zul len dalen". Caravans De gemeenteraad besloot gister avond niet akkoord te gaan met een verkooppunt voor nieuwe en gebruikte caravans en daarbijbe horende accessoires aan de Rijns- burgerweg 124 in Rijnsburg. De raad verwierp het beroep van de Rijnsburger R.A. Meertens, die op die plek een zaak in caravans wilde beginnen. B en W hadden eerder al beslo ten dat een dergelijk bedrijf op dat punt niet haalbaar was. Meertens wilde onder meer het achterste ge- WOUBRUGGE - De sportvereni ging S'70 krijgt van de gemeente 32.500 gulden voor de bouw van een nieuwe kantine. Net als de ten nisvereniging Hoogmade ooit kreeg, is dit tien procent van de bouwkosten. Tien jaar geleden zette S'70 een oude directiekeet neer en ver bouwde deze tot kantine. Jaren lang hebben vrijwilligers het hou ten bouwsel in stand weten te hou den, maar toen eind november de club eenzijdig de brandverzeke ring werd opgezegd, moesten er maatregelen worden genomen. Het dak lekt op verschillende plaatsen, deuren klemmen en willen niet meer open of dicht, kortom de keet is op. De plannen om een nieuw, maar nu stenen clubgebouw neer te zetten, zijn klaar. Nu ook de fi nanciering rond is, dank zij de fi nancieel expert die in de hand werd genomen en de zaak recht wist te breien, is er geen enkele be lemmering meer om op 1 oktober de eerste paal de grond in te slaan. De deskundige zette het hele vo» beperkende maatregelen is vol gens de AID-directie dan ook niet eenvoudig. Enting: "Het is voor de vissers moeilijk te verteren dat tot voor kort de bouw van grotere schepen werd gesubsidieerd en dat nu de zaak moet worden inge deelte van zijn terrein gebruiken voor winterstalling van caravans. De Rijnsburger had in eerste in stantie aan B en W toestemming gevraagd voor de vestiging van een verkooppunt voor caravans en een winterstalling. In een later stadium maakte hij kenbaar ook bijbeho rende accessoires te willen verko pen en weer later liet hij weten ook caravans op het terrein te gaan re pareren. "De genoemde winterstalling komt nauwelijks meer ter sprake", aldus B en W gisteravond voor de gemeenteraad. "De verkoop van accessoires dient in dit licht bezien •dan ook zeker niet uit het oog ver loren te worden, ook al zou ver koop en reparatie op de voorgrond treden". B en W: "Accessoires zijn zeker in dit verband een vaag begrip. Het kan inhouden de verkoop van een lampje, maar het kan zich ook ver der uitstrekken tot alles wat ver band houdt met het gebruik dat van een caravan wordt gemaakt". Verslechtering B en W zeggen dat ze bij de beoordeling van de aanvraag van Meertens de beschikbare parkeer ruimte een zeer grote rol heeft la ten spelen. Er is volgens het colle ge bij het pand slechts ruimte be schikbaar voor twee auto's. Boven- nge financiële plaatje op zijn kop. Door de lopende leningen af te los sen en die tegen een veel lagere rente weer af te sluiten, werden duizenden guldens bespaard. Dat is de reden waarom S'70 nu genoe gen kan nemen met de geboden tien procent van de bouwkosten, in tegenstelling tot het verzoek van een paar maanden geleden toen de vereniging nog minstens 80.000 gulden nodig te hebben. Aan de penningmeester van S'70, A. van Woerden, kon burge meester D. Brouwer de Koning gis teravond in de commissie finan ciën meedelen dat de gemeente bij verschillende banken een nog lage re rentevoet had gevonden, waar opder een toezegging van een plaatselijke bank die het bedrag van 290.000 gulden wil verstrek ken. Van Woerden toonde zich content met de informatie die de burgemeester doorspeelde en zal het aan de andere bestuursleden voorleggen. De gemeente staat overigens garant voor de af te slui ten lening. krompen". Vooral de vissers die de afgelo pen jaren kapitalen hebben geïn vesteerd in de uitbreiding van de vangstcapaciteit raken momenteel in de problemen. "De leningen die zijn afgesloten moeten worden af- G. Verheij (CDA): "Meevallers zijn niet uitgesloten". (foto Wim Dijkman) dien ligt het bedrijf langs de zeer drukke Rijnsburgerweg. Samen met de geringe parkeermogelijke- den betekent de komst van het be drijf een verslechtering van de ver keersveiligheid op die plaats. In zijn bezwaarschrift voert Meertens onder meer aan dat er in de directe omgeving van zijn per ceel meerdere bedrijven gevestigd zijn. "Dit valt niet te ontkennen", aldus B en W, "doch het doet niet af aan het feit dat vergroting van de verkeersonveiligheid een onge wenste zaak is". gelost, of er nu een vangstbeper king is of niet. Het gevolg daarvan is een erg grote druk om flinke hoeveelheden vis te blijven aan voeren", zegt De Boer. Overbevissing De Boer meent dat de vissers door de grote schepen en hoge fi nanciële lasten de eigen verant woordelijkheid uit het oog verlie zen. "Het gaat nu vaak om steeds meer geld en dan zie je vaak wat in de mens veranderen. Dan krijg je de situatie van de afgelopen maan den dat men blijft vissen, wat er ook gebeurt". Hij roept de Nederlandse vissers niettemin op zich aan de gestelde regels te houden. "Doet men dat niet, dan zijn wij genoodzaakt in te grijpen. Dat krijgt vervolgens zijn weerslag op het EEG-beleid in Brussel, op het moment dat voor Nederland nieuwe vangsthoeveel- heden moeten worden vastge steld", aldus de AID-directeur. Het negeren van de regels heeft daarmee uiteindelijk ingrijpende gevolgen voor de visserijwereld, ook uit het oogpunt van overbevis sing. Volgens De Boer en Enting kunnen wetenschappers hard ma ken dat de visstand momenteel al direct gevaar loopt. Enting: "De vissers zeggen: het valt allemaal best mee. Er zit vis zat in zee. Maar als je echter de aanvoer nauwkeu rig bekijkt, blijkt dat met de vis stand zorgvuldig moet worden om gegaan. Neem nou de schol: deze vis kan wel 50 jaar oud worden. De laatste jaren bestaat echter twee derde van de aanvoer uit twee-, drie- of vierjarige schol. Dat beke- nent dat deze vissoort direct ge vaar loopt". Ook de wijting zou tot de pro NOORDWIJKERHOUT - De bij zondere scholen in Noordwijker- hout moeien in het vervolg een be groting indienen om in aanmer king te komen voor subsidiëring van het godsdienstonderwijs dat op die scholen wordt gegeven. De gemeenteraad van Noordwijker- hout heeft dit gisteravond beslo ten. Noordwijkerhout betaalt maxi maal de helft van de kosten van.de- ze vorm van onderwijs. De subsi die kost de gemeenten jaarlijks 8000 tot 10.000 gulden. De verschil lende bijzondere scholen in het dorp besteden dit geld aan het be talen van een leerkracht die het godsdienstonderwijs op de scho len geeft. Tot nu toe kregen de scholen dit geld min of meer auto matisch. De schoolbesturen hoef den geen begroting in te dienen en evenmin werd aan het eind van het jaar gecontroleerd of het subsidie bedrag wel was besteed. Het PvdA-raadslid B. de Haas pleitte gisteravond voor een wijzi ging van deze regeling. De Haas wil dat de bijzondere scholen pas subsidie krijgen nadat hun begro ting is ingediend en door de raad goedgekeurd. Aan alle andere ver enigingen wordt deze eis namelijk ook gesteld. P.M. Hulspas-Jordaan (D66) was het oneens met elke vorm van sub- bleemgroepen kunnen gaan beho ren, vult De Boer aan. "Deze vis soort werd enkele jaren geleden beschouwd als kattevoer. Nu er op eens veel vraag is naar wijting voor menselijke consumptie wordt er maar raak gevist". In de eerste twee weekeinden van januari nam de AID al 40.000 kilo ondermaatse wijting in beslag en 500 kilo onder maatse tong. De Boer: "Dan heb ik dus nog maar niet over de resulta ten van de afgelopen weken. Er is nog veel meer onderweg". Visplan Voor de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie houdt dit in dat er de komende periode nóg meer tijd zal moeten worden be steed aan het toezicht op Neder landse visserij. De controle beslaat nu al ongeveer 15 procent van het takenpakket van onze dienst", ver telt De Boer. Een 'piek' in de werkzaamheden werd vorig jaar bereikt nadat voor schol en kabeljauw een vangstver bod werd afgekondigd, en de AID- inspecteurs tientallen bekeuringen uitdeelden aan vissers die deze vis soorten desondanks bleven aan voeren. De Boer: "Vorig jaar ge beurde dat in oktober en novem ber. Het is te hopen dat de vissers dergelijke maatregelen door het maken van goede visplannen we ten te voorkomen". De AID stelt zich momenteel overigens al in op een zwaardere werkdruk. De dienst is begonnen met de invoering van automatise ringsapparatuur en het aanpassen van de eigen organisatie. "We zul len niettemin in ons werk prioritei ten moeten blijven stellen", meent De Boer. "Je kunt alle problemen niet oplossen door maar een blik mensen open te trekken". sidiëring van het godsdienstonder wijs: "Burgemeester en wethou ders spreken in hun raadsvoorstel van het algemeen belang van gods dienstonderwijs. Onderricht in één bepaalde godsdienst-richting is echter géén algemeen belang". De raad kwam er niet uit in hoe verre de eis van een goedgekeurde begroting kan voorkomen dat de kosten voor de gemeente (50 pro cent van de totale kosten) te hoog worden. Wethouder C.M. van der Klaauw zegde toe de gevolgen te zullen onderzoeken. Aangehouden na inbraak NIEUW-VENNEP - Vier inwo ners van Amsterdam zijn vannacht door de politie van de Haarlem mermeer aangehouden voor een inbraak in een naaimachinehandel, in Nieuw-Vennep. Ze hadden twee naaimachines ontvreemd. De Amsterdammers, 18 en 19 jaar oud, waren al enige tijd door de politie in de gaten gehouden omdat zij zich in buurt van het win kelcentrum Venneperhof verdacht ophielden. De gestolen naaimachi nes werden aangetroffen in de auto van het viertal. BOSKOOP - Een uitslaande brand heeft gisteren een gedeelte van de fabriek Prior Weegtechniek aan de Zuidkade in Bodegraven in as gelegd. Volgens brnad- weercommandant A. Noest loopt de schade in de mil joenen guldens. De bluswerkzaamheden werden be moeilijkt door de harde wind, de kou en explosies van blikken verf in de fabriek. In één van de loodsen van de fabriek onstond gister middag de brand. Een kachel is waarschijnlijk de oor zaak. Door de felle oostenwind kon het vuur snel over slaan op de naastgelegen loodsen waardoor er in totaal vijf loodsen geheel zijn afgebrand. Het hoofdgebouw kon worden gered, maar brandde wel gedeeltelijk uit. Vooral het magazijn is een grote schadepost, hier ston den allerlei onderdelen voor de weegapparatuur. De Boskoopse brandweer was uitgerukt met al het materieel en kreeg assistentie van een blusauto uit Waddinxveen. Verschillende explosies van vloeistof fen in de fabriek maakte het werk voor de brandweer extra zwaar en zorgden voor grote schrik bij de om standers. Twee uur na het onstaan van dc brand kon het sein 'brand meester worden gegeven. Het nablus sen van de brand moest snel gebeuren, omdat de tem peratuur snel daalde en de brandweer te maken kreeg met bevroren pompen en slangen. Het instortingsgevaar aan de, overigens oude, be drijfspanden is zeer groot. De directie neemt vandaag een beslissing over de voortzetting van de produktu in noodgebouwen. Het toezicht op de gedragingen van de vissers blijft daarbij niet be perkt tot de havens. De AID-direc teur zegt ook te willen weten wat er zich op volle zee afspeelt. De Boer: "De drijvende visfabrieken, waar mee de modernste hektrawlers zijn te vergelijken, komen vaak niet eens meer aan de wal. Alles kan op zee worden afgehandeld, waar de naleving van de quoteringsrege ling moeilijk is te controleren. En toch moet dat gebeuren. Er zijn schepen die maandagmorgen uit varen en vrijdagavond leeg terug komen". In samenwerking met de marine, de rijkspolitie en buitenlandse rijksdiensten wordt overleg ge voerd om te komen tot een beter toezicht op deze buitengaatse acti viteiten. Volgens de AID-topman is ook een beter inzicht nodig in de admi nistratieve verwerking van de vangsthoeveelheden bij de visaf slagen. "Er zijn het afgelopen jaar door enkele vissers hele merk waardige fouten gemaakt", vertelt De Boer. "De opgave van de gevan gen hoeveelheden vis door de schipper was daarbij bijvoorbeeld niet gelijk aan de gegevens van de afslag. Bij controle bleek dan een paar ton verkeerd te zijn geboekt. Of de visser geeft op 6000 kilo wij ting te hebben aangevoerd terwijl uit de administratie van de afslag blijkt dat het gaat om tong". Tijdrovende onderzoeken zijn het gevolg van dit soort 'vergissin gen', waarbij een gedwongen vangstcorrectie de schipper op een flinke boete komt te staan. Werkgelegenheid Vooral door het toenemend aan tal regels dat door de EEG aan de Nederlandse visserij wordt opge legd is het werk van de' Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij de laatste tijd steeds meer in de schijnwer pers komen te staan. Het is voor de nieuwe directeur De Boer van deze dienst, en voor zijn plaatsvervan ger J. Enting, duidelijk nog even wennen. "Wanneer je je moet gaan bezighouden met de beperking van de produktie raak je recht streeks het inkomen van de onder nemers. Eerst hebben de veeboe ren geprotesteerd tegen de hun op gelegde beperkingen van de hoe- veeldheid melk die ze mogen aan voeren. De afgelopen maanden zijn het de vissers geweest die in het middelpunt van de belangstelling kwamen te staan". Het zijn overigens niet alleen de vissers die door het opleggen van de vangstbeperkende maatregelen ongerust zijn over hun werkgele genheid, maar ook de administra Woubrugge koopt verkeersteller Scholen moeten zelf bijdrage godsdienstonderwijs aanvragen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19