Elfstedentocht maakt indruk Rob Baan naar Roda, Hens Coerver eruit Produktie in volle gang Pezzey: met dank aan de TV Kruisjes nog altijd handwerk Bezuinigingen treffen manager 5Zwartjes op het ijs9 IOC-delegatie bij vertrek vol lof Nieuw-Delhi trekt zich nu al terug ZIJL LGB-VZC Voetbalunie onderzoekt omkoop-poging Opnieuw geen voetbal Sevilla krijgt finale Israël niet toegelaten tot de UEFA Kistemaker weer bij DS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 13 ZOETERMEER (GPD) - Bij de Zoetermeerse zilversmederij Van ■Kempen en Begeer wordt de ko mende weken hard gewerkt. De dag na de Elfstedentocht zijn de tachtig werknemers begonnen aan hun eigen marathon: de produktie van de zo fel begeerde Elfsteden- kruisjes. Tussen de 14.000 en de 15.000 zullen het er dit jaar worden. De produktie van het ereteken is een oude traditie voor het bedrijf. Al bij de eerste officiële tocht in 1909 kwamen de kruisjes van de toen nog in Voorschoten gevestig de fabriek. .,Een eervolle opdracht", noemt verkoopleider ing. P. J. van Ren- sen het karwei. Het bedrijf moet er ruimte voor maken om de kruisjes tussen de normale opdrachten door zo snel mogelijk af te maken. Men is zich ervan bewust dat over al in het land duizenden op de tro fee zitten te wachten. Zodra berichten verschijnen dat er weer een Elfstedentocht wordt overwogen, begint het bedrijf voorbereidingen te treffen. De stempel, waarmee de afbeelding in het kruisje wordt geslagen, wordt tevoorschijn gehaald. Als die te veel versleten is, wordt er een nieu we gegraveerd. En dan is het wach ten of de tocht echt doorgaat. KERKRADE (GPD) Na 16 jaar is aan het Roda JC-regime van manager Hens Coerver een einde gekomen. Coerver wordt aan het einde van de lopende competitie opgevolgd door Rob Baan. Baan, die nu met FC Den Haag successen viert, is met Roda JC een tweejarige verbintenis als trainer/manager aangegaan. De huidige oefenmeester Frans Körver vertrekt zoals bekend naar MVV. Een noodzakelijke bezuinigingsoperatie bij Roda JC en verschil van inzichten over het runnen van de club tussen manager en bestuur, luidden de val van Hens Coerver in. Gistermiddag tijdens een perscon ferentie legde Roda-JC-voorzitter de breuk toe met: „Wij moeten de tering naar de nering zetten. Bezui nigingen zijn noodzakelijk als ge volg van de teruglopende toe schouwersaantallen. Onze grootste zorg is het bij elkaar houden van de huidige spelersgroep, daarom zoe- ken wij naar andere besparingsmo- De echte Elfstedentocht is nog maar net voorbij of het alternatief van deze schaatstocht staat al weer voor de gelijkheden. Wij waren gedwongen deur. Gisteren vertrokken deelnemers naar het Finse Kuopio waar de alternatieve monsterrit wordt verreden. naar een nieuwe trainer uit tê kij- (foto ANP» ken en daaruit is het plan geboren- de functies van trainer en manager te combineren". Het 'slachtofferen' van Hens Coerver was nog niet zo lang gele den een maatregel die volstrekt on- jes met de hand geëmailleerd. Met waar engelengeduld worden de Hoewel het bedrijf sinds kort in middenvlakjes stuk voor stuk met het blauw emaille beschilderd, ge brand, geslepen, bijgewerkt, weer gebrand en weer geslepen. Elders een splinternieuw pand zit. maken van het kruisje nog groten deels handwerk. De kruisjes den stuk voor stuk uit een strook worden ze dan schoongemaakt, 'eerste gehalte zilver' gesneden en van een ringetje voorzien en met Den Haag, waar ze een zilvermerk terlijk krijgen, krijgen. Van Rensen: „We krijgen ze bin nen twee uur weer terug. Dat is uit zonderlijk. Bij normale zilverkeu- drie weken af te krijgen", zegt Van ringen duurt het twee dagen, maar Rensen, „Maar het is toch altijd voor de Elfstedentocht maken ze J daar een uitzondering". Na de keuring worden de kruis- een gebakje, om het te vieren". De controle in de fabriek is heel streng. Elke ochtend en avond wordt al het zilver gewogen om te voorkomen dat er wat wordt mee genomen. Bij de kruisjes is de con trole extra zwaar, want er zijn heel wat souvernierjagers die er graag een zouden willen hebben. Van Rensen: „We worden regel matig gebeld door mensen die een kruisje willen kopen. Maar daar is ,Het is een heel karwei om het geen sprake van. We zijn er heel binnen de afgesproken tijd van zorgvuldig mee. De enige manier beetje feest voor iedereen hier het te doen. We zijn gisteren dan ook begonnen met koffie met 'n kruisje te komen, is de Elfstedentocht rijden. Ook ons ei gen personeel kan er op geen ande re manier aankomen. Anders zou de lol er snel af zijn". AMSTERDAM (ANP) - Onder het motto .zwartjes op het ijs. niets om verwonderd over te zijn" wordt morgen in Amsterdam het tweede toernooi om de open Surinaamse schaatskampioenschap pen gehouden. Op het natuurijs achter de brandweerkazerne aan de Vlierbos dreef, in het Bijlmerpark, heeft de organisatie van een plaatselijk jongerencentrum een baan van 140 meter uitgezet. Vorig jaar werd in februari de eerste titelstrijd gehouden. Het grote succes van toen lokte de belofte uit om bij een nieuwe ijsperiode weer om de Surinaamse schaatstitels te rijden. De strijd wordt gehouden in drie leeftijdscategorieën. De wedstrijden op de kortebaan beginnen om 11.00 uur. AMSTERDAM (GPD) Gunnar Ericsson, de leider van de delegatie van het Internationaal Olympisch Comité die een bezoek bracht aan Amsterdam, is niet onder de indruk van de actiegroep die tegen de komst van de Spelen in Amsterdam is. „Een actiegroep als deze is de prijs van de democratie", zo vertelde Ericsson, gistermiddag opmerke lijk openhartig tijdens een persconferentie op Schiphol. „Ik ben er van overtuigd dat een grote meerderheid van de Nederlanders voor die spelen is. Maar het is inherent aan een democratie dat ook de tegenstanders zich kunnen la ten horen. Hun argumenten hebben me overigens niet kunnen overtuigen". De Zweed is de leider van een dele gatie van drie IOC-leden, David Si- bandze uit Swasiland en Jan Stau- bo uit Noorwegen. Zij waren na de kandidaatsteden New Delhi en Birmingham naar Amsterdam ge komen om hier tijdens hun vier daagse bezoek vooral de organisa- NIEUW-DELHI (Rtr/ANP) - Nieuw-Delhi, de hoofdstad van India, heeft zich teruggetrok ken uit de strijd om de organi satie van de Olympische Zo merspelen van 1992. Dat werd gisteren bekend gemaakt door PTI, een nationaal persbureau in het Aziatische land. Volgens PTI viel het besluit zich als kandidaat-stad terug te trek ken, nadat premier Rajiv Gand hi en zijn kabinet de financiële consequenties van de organisa tie hadden bestudeerd. De beslissing kwam enkele uren, voordat twee bestuurders van het nationaal Olympisch Comité van India naar het hoofdkwartier van het IOC, het Internationaal Olympisch Co mité, in Lausanne zouden afrei zen om het 'bidbook' aan te bie den. Van de veertien steden, die zich kandidaat hebben ge steld voorde Zomer- en Winter spelen van 1.992, was slechts Nieuw-Delhi nog niet met de officiële papieren in Zwitser land gearriveerd. Nieuw-Delhi was tot gisteren één van de zeven steden, die zich hebben aangeboden voor de huisvesting van de Olympi sche Zomerspelen van 1992. De kandidatuur van de Indiase hoofdstad werd door het IOC na een eerste inspectie niet ai te serieus genomen. De overge bleven kandidaten zijn Amster dam, Barcelona, Belgrado, Bir mingham, Brisbane en Parijs. Amsterdam biedt vandaag zijn bidbook aan, een tot in details uitgewerkt plan, dat de kandi datuur moet onderschrijven. Burgemeester Van Thijn en NOC-voorzitter Vonhof maken deel uit van de Nederlandse de legatie in de Zwitserse stad. torische kwaliteiten en accommo daties te bestuderen. Tijdens het bezoek heeft de Zweed ook een keer ontbeten met mevrouw Saar Boerlage van het Amsterdamse co mité 'Olympische Spelen Nee'. Ericsson: „Een van de argumen ten van dat comité is dat de bouw van het Olympisch Dorp de groei van de woningbouw in andere de len van de stad zou belemmeren. Maar ik heb van officiële zijde be grepen dat dat Olympische dorp ook zonder die Spelen gebouwd zou worden". Indruk Grote indruk heeft de Elfsteden tocht gemaakt op het drietal. De af gevaardigde uit Swasiland stond zelf voor het eerst op ijs en op schaatsen tijdens zijn bezoek aan ons land. Ericsson: „Vooral het en thousiasme van de toeschouwers was geweldig. Het is de essentie van de sport dat je de sport zelf Burgemeester moet meemaken om echt de sport stemming. 2e geloven tot in je hart te kunnen voelen. Geen televisie of krant kan op te gen de lijflijke aanwezigheid bij sportevenementen. Als we dan zien hoe in enkele dagen tijd een dergelijk evenement op een zo grootse wijze georganiseerd kan worden, ook door de televisie, dan kan ik u verzekeren dat zoiets bij zonder positief ervaren wordt bij de beoordeling van de kandidatuur van Amsterdam. Maar", voegde hij er aan toe, „het zijn niet alleen de feiten die straks bepalen welk land de spelen toege wezen krijgen. Er spelen ook ande re zaken als sentimenten mee. En het is heel belangrijk om ook de adviseurs van de IOC-leden die de uiteindelijke keuze zullen bepalen, te bereiken". Ericsson maakte in zijn program ma voor dat bezoek aan de Elfste dentocht tijd vrij door een bezoek aan Papendal in te korten. Maar ook over Papendal was hij uiterst positief. „Een eldorado waar u trots op kunt zijn". Samenvattend noemde hij Amsterdam als kandi- daatstad een heel sterke kandidaat, die alleen al door de compactheid van de spelen en de infrastructuur op basis van feiten serieus meetelt bij de uiteindelijke stemming. Ook het organisatievermogen noemde hij als een heel sterke troef. De Noorse afgevaardigde Jan Staubo was een dag eerder al afgereisd naar Noorwegen op verzoek van de koning, om aanwezig te zijn bij het volksreferendum in zijn land. Vandaag biedt een delegatie van het Nederlands Olympisch Comité in Lausanne onder leiding van bur gemeester Ed van Thijn het bid book aan aan voorzitter Juan Anto nio Samaranche van het Interna tionaal Olympisch Comité. In dat bidbook staan de antwoorden op vragen van het IOC en de verschil lende internationale sportbonden over de organisatorische en finan ciële vraagstukken. Ook de accom modaties worden daarin uitvoerig toegelicht. spra- men, is gisteren in Frankfort vrij- keloos te zijn over de beslissing. vanPgrof'spcL°Dc Ostenrijkse[rv Y°?gen? plager de West- ternational was op 15 februari in het duel tegen Nürnberg door scheidsrechter Horeis uit het veld gestuurd. ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 1 maart aanvang 19.15 uur Zwembad De Zijl Aangeboden door Mercasol De arbiter had Pezzey in dat duel eerst het geel getoond, na de zware overtreding op Eckstein volgde rood. Tegen de „zondaar" was vier weken schorsing geëist. het Westduitse doel zal kunnen verdedigen in de oefenwedstrijd tegen Brazilië. Het is namelijk ge bruik in de Bondsrepubliek, dat duitse bond. Hans Kindermann, moeter^mi hb"°epskwfestle "W* ffiïïÏÏË SL* SelCC"e moeten nu beslissen of we ons in deze tuchtrechtspraak helemaal aan de tv overleveren of niet. denkbaar was. Met de komst van het huidige bestuur echter en ze ker na de geruchtmakende FIOD- affaire waarin Roda JC nog altijd is verwikkeld, slonk de machtsposi tie van de manager zienderogen. Voorzitter Wim Jense drukte zich derhalve nogal eufemistisch uit, toen hij de verstoorde verhou dingen uit de doeken deed met: „De wederzijdse visies op het lij den van een profclub stroken niet geheel. Een dergelijke situatie zou gemakkelijk tot wrijvingen kun nen leiden en een werksfeer kun nen oproepen die niet in het belang van de club is. Wij gaan met res pect voor elkaar uiteen. Het is in derdaad een maatregel die enkele jaren geleden niet bedacht zou kunnen worden, maar het heeft niets te maken met conflicten in de persoonlijke sfeer. Het is gewoon een stuk bedrijfsfilosofie". Het bestuur van Roda JC be klemtoont dat het vertrek van Hens Coerver los staat van zijn aandeel in de zwartgeld-affaire. Voorzitter Wim Jense: „Ik weet dat al maanden wordt gesuggereerd dat de manager wel d'r uit zou moeten naar aanleiding van het FIOD-onderzoek. Maar dat staat er echt volledig buiten. De beslissing is enkel en alleen ingegeven door financiële en zakelijke argumen ten". Of de scheidende manager zelf zo gelukkig is met het feit dat hij een punt moet zetten achter zijn le venswerk, daarover liet hij zich gis teren niet uit. Eerst een bolwerk zien slinken en vervolgens hele maal aan de kant worden gezet; Hens Coerver reageerde er gelaten op: „Ik onderschrijf de bestuursvi- sie dat deze stap noodzakelijk is. Zo liggen de zaken gewoon, of ik er gelukkig mee ben of niet". Hens Coerver blijft dus tot aan het einde van het seizoen in func tie. Gisteren werd het duidelijk dat niet alleen het bestuur, maar ook de nieuwe man, Rob Baan over zijn schouder zal meekijken. „Hij zal regelmatig naar Kerkrade komen. ROME (Rtr) - De Europese voet balunie (UEFA) heeft een drie- mans commissie belast met het on derzoek naar de omkoop-poging door AS Roma-voorzitter Viola van scheidsrechter Vautrot. De Franse arbiter leidde in april 1984 de halve finale uit de strijd om de Europese beker voor landskampioenen tus sen Roma en Dundee United. De Romeinen wonnen het duel met 3- 0, na de eerste wedstrijd met 0-2 verloren te hebben, maar gingen in de finale in eigen stad en stadion onderuit tegen Liverpool. Het verloop van de wedstrijd, waarin Vautrot twee treffers van Roma afkeurde, is volgens UEFA- voorzitter Georges volledig regu lair geweest. Georges gaf aan, dat de commissie van rechtskundigen iedere betrokkene zal ondervra gen. Het driemanschap zal rapport uitbrengen aan het bestuur, dat zich over verdere stappen zal bera den. Eerder werd het geval gesepo neerd door de Italiaanse bond, dat de zaak als verjaard beschouwde. De UEFA kent geen tijdslimieten Dino Viola wordt beschuldigd van de leidende rol in een complot, dat tot doel had 100 miljoen lire (140.000 gulden) te betalen aan Vautrot om Roma het duel win nend te laten beëindigen. Vautrot was zich van de poging niet bewust geweest. Viola heeft elke bemoeie nis tot nu toe ontkend. Ook andere verdachten ontkennen. „De UEFA zal geen spoor van twijfel laten be staan. Wij kunnen ons dat niet per mitteren", aldus Georges. Harald 'Toni' Schumachter werd voor vier duels geschorst. De 31-ja rige doelman van het nationale elf tal en FC Köln liep in de wedstrijd tegen Bayern München In de tweede behandeling van de gele en rode kaart op. In de zaak zaak volgde vrijspraak, omdat de Schumacher leverde de televisiere- bewijzen, ook uit tv-beelden, niet gistratie het overtuigende bewijs voldoende waren. De deskundige van de televisie, Rudi Michel van het sportprogramma van Südwest- funk, vond de beelden niet overtui- post. de schuld van de Keulse sluit- ZEIST (ANP) - De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen voor zaterdag en zondag alle wedstrijden, zowel voor het betaald- als het amateurvoetbal, afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast. Met uitzondering van de wedstrijden in de hoofd- en overgangsklasse bij de dames en heren zijn alle wedstrijden voor de hoekeycompetitic voor zaterdag en zondag afgelast. Door de schorsing is het twijfel- gend en gaf Pezzey het voordeel achtig of Schumacher op 12 maart om zich voor te bereiden op zijn werkzaamheden in de komende ja ren", aldus Jense. „In de toekomst zal ook van de bestuursleden een extra inspanning worden gevergd opdat Rob Baan niet overbelast wordt. Waar het de niet-voetbalza- ken betreft zal een ieder op zijn specifieke terrein bijspringen. Het produkt op het veld heeft prioriteit en daarvoor moet Rob Baan zich volledig kunnen inzetten". De wisseling van de wacht heeft ook consequenties voor de vacatu re van assistent-trainer. Voor de erfenis van Jo Bonfrère waren de onderhandelingen met Limburgia- trainer Leo Beerendonk in een ver gevorderd stadium. Door de komst van de oefenmeester van FC Den Haag is deze 'transfer' van de baan. Jense daarover: „De naam Leo Beerendonk moet terzijde worden gelegd. Rob Baan wordt nauw be trokken bij het aanstellen van de assistent-trainer". ROME (ANP/SID) - De finale van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen is gisteren in Rome door de UEFA toegewezen aan Sevilla. Het stadion Sanchez Pizjuan. met een capaciteit van 46.000 plaatsen, werd gekozen uit verscheidene Spaanse kandidaten. De eindstrijd wordt gehouden op woensdag 7 mei. Voor de finale van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars werd eerder al Lyon aangemerkt. Het bestuur van de Europese Unie deelde 600.000 Zwitserse frank (850.000 gulden) steun uit aan clubs, die in de eerste of twee de ronde van de bekertoernooien met verliezen zijn geconfronteerd. Ook stortte de UEFA 50.000 dollar (125.000 gulden) in het fonds van een hulp-aktie voor de slachtoffers van de aardbeving in Mexico. In Londen werd de vrees uitge sproken, dat de Engelse clubs ook in het komend seizoen (1986/87) zullen worden uitgesloten van de Europese bekertoernooien. Bonds voorzitter Bert Millichip houdt re kening met die ontwikkeling, om dat de opheffing van de ban van Engelse clubs nog steeds niet als agendapunt is opgevoerd. Vorig jaar werden de Engelse ploegen, na de katastrofe bij Juventus-Liver- pool in Brussel, voor onbepaalde tijd van de UEFA-toernooien uit gesloten. ROME (Rtr) - De Europese voet balunie (UEFA) zal Israel niet als lid tot zijn organisatie toelaten. Dat werd donderdag bekend gemaakt door het bestuur van de UEFA. Het besluit is volgens voorzitter Georges deels genomen op grond van veiligheidsoverwegingen. „We hebben rekening gehouden met de veiligheidsmaatregelen, die bij toe lating van ploegen uit Israël voor de wedstrijden in Europa getroffen moeten worden." Volgens Georges was in elk ge val een verandering van de statu ten nodig geweest om Israël toe te laten tot de UEFA. In de statuten staan de grenzen van Europa pre cies aangegeven. „Als we die gren zen veranderen, lopen we de kans dat we nog meer landen moeten toelaten", was de mening van het bestuur van de unie. DORDRECHT (ANP) - Simon Kis temaker keert deze zomer als trai ner terug bij eerste-divisieclub DS'79 uit Dordrecht. Dat is giste ren door de Dordtse betaald-voet balorganisatie bekend gemaakt. Kistemaker is momenteel werk zaam bij SC Cambuur in Leeuwar den. De 45-jarige A-trainer volgt bij DS Ad Versluys op, die de techni sche leiding de afgelopen zomer overnam van Kistemaker. Die was halverwege het vorig seizoen als tijdelijke vervanger ge komen van Frans Korver. die tus sentijds naar Roda JC verhuisde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13