PORT 'Het zal heel snel gaan' Cooman rondt af op zeven tellen 'Man, man, daar zit je dan...' Wel twintig kanshebbers in Elfstedentocht Nog twee records Veel politie in Friesland Brons voor Han Kulker Alternatieve tocht afgelast MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 GRONINGEN (GPD) - Richard van Kempen, de aanvoerder het KNSB-Cupklassement, Dries Klein, eerste in de Oldamb- trit en tweede in de Noorder Rondrit, de broers Jan en Emiel Hopman, kernploeglid Frits Schalij en ex- kernploeglid Eg- bert Post, dat zijn de meest pro minente rijders die woensdag in de veertiende Elstedentocht zul len ontbreken. Zij zijn geen lid van de vereniging De Friesche Elf Steden en daardoor niet ge rechtigd in de mammoettocht uit te komen. Sinds april bestaat een ledenstop. Richard van Kempen maakte vorig jaar overigens wel deel uit van het gezelschap der wed strijdrijders. Hij schreef zich ir met de kaart van zijn vader en eindigde als 91e. „En dit jaar doet Richard weer op mijn kaart mee", aldus vader Van Kempen. „Waarom zou dat nu niet kun nen, vorig jaar mocht het toch ook. Zo vader, zo zoon, niet dan?". Maar vorig jaar was de jonge Van Kempen nog nauwe lijks bekend en glipte daardoor voorbij de controle, want geoor loofd is deze handelwiize niet. Desondanks verwacht Richard van Kempen ook nu weer geen problemen. „Je moet daar verder niet over praten joh", lacht hij, „Ik doe gewoon mee en hoop op een plaats bij de beste twintig. Nee hoor, ik maak me nergens zorgen over, ik ga er weer heen met de kaart van mijn vader en wat er verder gebeurt zien dan wel weer. En lukt het niet dan ga ik gewoon naar Finland en rijd de alternatieve elfsteden tocht". Dries Klein reageert een stuk minder nonchalant dan Van Kempen. De wielrenner-schaat ser uit Exloo is uiterst verbolgen dat hij woensdag niet van de par tij kan zijn. „Ik heb vandaag (zondag) alles geprobeerd om toch toegelaten te worden. Ik heb met allerlei mensen van de marathoncommissie gebeld, maar niemand kon iets doen. Ik heb ook met Sipkema gebeld. Nee, zelf heb ik hem niet gespro ken, ik kreeg z'n zoon er voor, maar die zei dat ik geen enkele kans maakte. Ik zal niet weten wat ik nu nog moet doen". Klein ging zelfs nog op zoek naar iemand die zijn lidmaat schapskaart aan hem af wilde staan, maar staakte die activiteit toen hem duidelijk werd dat hij ook in dat geval geen startper missie zou krijgen. „Het komt in ieder geval hard aan dat ik niet mee mag doen. Ik was er klaar voor, maar zal er niet bij zijn. Er rest mij weinig anders dan woensdag met de benen op tafel voor de televisie gaan zitten kij ken". Emiel en Jan Hopman meld den zich wel bij de vereniging De Friesche Elf Steden aan, maar deden dat te laat. Jan Hopman: „In november hebben Emiel en ik beide een tientje gestort. Maar omdat we daar niks meer van hoorden, heb ik vorige week maar eens geinformeerd hoe het zat. We waren te laat, kreeg ik te horen, we hadden al voor 1 maart lid moeten worden. Dat is toch stom. Ik vind dat de ltc-mara- thon er iets aan moet doen. Alle A-rijders moeten toch aan de Elf stedentocht deel kunnen ne- PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Emiel Hopman denkt er pre cies zo over. „Wist ik veel dat je voor 1 maart lid moest worden. Ze zijn ook zo streng daar. Alle A-rijders moet je natuurlijk mee laten doen. De A-rijders moet je verder aanvullen met de kern ploegjongens en de beste B-rij ders van Nederland. Als je dat niet doet ben je toch wel een beetje raar bezig. Hein Vergeer zei het al eens in een interview, het is de grootste clubwedstrijd van Nederland. Ik vraag me trou wens af hoe je nog lid kunt wor den. Ja, of er moeten leden af schrijven of doodgaan, maar zo vaak gebeurt dat nu ook weer niet. Maar ja, je kunt praten wat je wilt tegen die Friezen, het helpt je toch niks. Man, man, daar zit je dan woensdag voor de tv. Ja, ik zit me dan zeker te ver bijten". Het verhaal van Frits Schalij is weer anders. „Ik ben vorig sei zoen direct na de wedstrijden om de Gouden Schaats op vakantie gegaan. En toen ik terug kwam was die ledenstop er al. Ik heb nog wel gebeld, maar toen hoor de ik dat ze al vol zaten. Via aller lei omwegen had ik, omdat ik Frits Schalij ben, misschien nog wel lid kunnen worden, maar dat is tegen mijn principe. Ik zou de Elfstedentocht natuurlijk vrese lijk graag willen rijden, maar ik zou niet weten hoe dat nu nog zou moeten. Evert van Benthem reageerde als een volleerd diplomaat op het nieuws vanuit Leeuwarden. "Mijn eigen kans om te winnen schat ik niet hoog in", probeerde de vee houder uit Sint-Jansklooster zich in de underdog-positie te manoeu vreren. "Er zijn wel twintig kans hebbers", aldus Van Benthem. "Met name Kooiman en Van Wijhe zijn gevaarlijk. En ook Hilbert van der Duim moetje niet onderschat- ADVERTENTIE ZEG MAARCcMT TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions LEEUWARDEN (GPD) - De tocht langs de Friese elf steden die negen marathonrijders van daag op initiatief van het week blad Panorama zouden rijden, is niet doorgegaan. Gistermor gen werd besloten de tocht niet te rijden, omdat de kans op een echte Elfstedentocht groot leek, een juiste taxatie zoals later op de avond bleek. Volgens hoofdredacteur John Drieskens van Panorama was het de bedoeling een leuke re portage te maken van de tocht met de negen toprijders, die prijzen van 20.000, 15.000 en 10.000 gulden zouden kunnen verdienen. "Maar we kunnen natuurlijk een nog leukere re portage maken nu de echte Elf stedentocht wordt georgani seerd. De kritiek op het initiatief van Panorama was overweldi gend. Niet alleen van de kant van het Elfstedenbestuur en de landelijke technische commis sie marathon van de KNSB, maar ook van het publiek. Daar van kan zeker Hilbert van der Duim uit Heerenveen meepra ten, de enige Friese topper in het selecte gezelschap mara thonrijders die door Panorama was benaderd en had toegezegd deel te nemen. Volgens Van der Duim heeft het hele weekeinde de telefoon bij hem thuis roodgloeiend ge staan. De reacties van de opbel lers waren eensluidend nega tief. Van der Duim: „Er waren mensen die mij onderweg met sneeuwballen wilden bekoge len, of met de hooivork in de hand wilden voorkomen dat ik de tocht kon rijden. Reacties die mij verschrikkelijk tegengeval len zijn. Want waar ging het in deze tocht om: een verkenning «van het elfstedentraject. Geen wedstrijd, maar een tocht met de tien beste marathonrijders van Nederland. Wat is daar op tegen?" Van der Duim kwalifi ceert alle reacties dan ook als „zielig, bekrompen en kortzich tig". De tocht had echter wel dege lijk het karakter van een wed strijd, hetgeen door John Dries kens wordt toegegeven. „Wat heb ik immers aan een reporta ge zonder winnaar. Het zou ech ter een wedstrijd geweest zijn die met geen enkele andere wedstrijd vergelijkbaar is. We zouden tijdens het eerste deel van het traject de rijders bij voorbeeld een microfoontje om de nek hebben gehangen, om aardige opmerkingen te kunnen registreren. Het klunen was een probleem geweest, omdat de klunplaatsen natuurlijk niet mooi met plankieren en raatten bedekt zouden zijn geweest. In hoeverre spreek je dan nog van een wedstrijd. In die zin heeft niemand ons initiatief goed be grepen". mee Cooman haar sport bedrijft, leverde in het Sportpaleis, waar de Spaanse toeschouwers de Neder landse vierden als een landgenote, opnieuw volledig rendement op. Terwijl de concurrentie op de ba nen naast haar gespannen drentel den, stond Cooman ontspannen voor haar startblok. „Ik heb nu eni ge ervaring", aldus de nieuwe we reldrecordhoudster. „Wanneer je gespannen aan een sprint begint, ben je al voor tachtig procent ver loren. Het beinvloedt je lopen. Het ging in feite nog beter dan een jaar geleden in Piraeus. Toen was ik toch nog een beetje onder de in druk. Nu helemaal niet. Ik heb ook geen moment gedacht dat Göhr mij zou kunnen verslaan." Marlies Göhr erkende zelf nauwelijks reke ning te hebben gehouden met de mogelijkheid, dat zij Cooman zou kunnen verslaan. „Nadat Nelli in de halve finales al 7,07 seconden had gelopen, wist ik zeker dat win nen van haar moeilijk zou zijn- ."Drie weken geleden bij de inter landwedstrijd Frankrijk - DDR - Benelux in het Noordfranse plaats je Lievin,. was Nelli Cooman nog kansloos geweest tegen de Oost- duitse. Cooman was toen echter enkele dagen terug uit de Verenig de Staten, waar zij twee wedstrij den had gelopen. „Ik had het tijds verschil nog niet helemaal ver werkt en ik kampte met een opko mende griep. Ik heb daarna echter geen moment aan mijzelf getwij feld. Ik wist dat de training in Amerika goed was geweest en dat ik voor de Europese kampioen schappen nog bijna twee weken in Madrid zou kunnen trainen." Ze had nooit gedacht tot een krachts explosie van 7,00 seconden in staat te zijn. „Na de halve finale, toen ik mijn persoonlijk record met drie honderdste naar beneden haalde, had ik de zekerheid dat alles goed zat. Dat geeft je een geweldig zelf vertrouwen." Langzaamste De electronica registreerde voor de onbevangen Cooman niet alleen een nieuw officieus wereldrecord, maar ook dat zij het langzaamste reageerde op het startschot. Die vaststelling werd gedaan bij het verlaten van de startblokken. Van de zes finalisten in het laatste num mer van de Europese indoorstrijd kwam Cooman na 0,178 seconden van de blokken. De snelste reactie hadden Göhr en de Westduitse Heidi Gaugel, die laatste werd, met 0,149 seconden. In een jaar heeft zij op haar spe cialiteit een geweldige voortuit gang gemaakt. Bij de Europese kampioenschappen indoor van 1985 bracht zij het Nederlandse re cord in drie stappen via 7,21 en 7,17 naar 7,10 seconden. In Madrid, waar de series uitvielen omdat slechts elf loopsters waren inge schreven, ging het via 7,07 naar een onwaarschijnlijk aandoende 7,00 seconden. Göhr, die in Griekenland Coo- mans prestatie kleineerde met de opmerking: „100 meter is iets heel anders dan een 60 meter in de hal, was dit keer heel wat charmanter voor haar tegenstandster. „In Pi- raêus liep ik op het laatste stuk op haar in. Nu niet. Ik geloof dat Nelli Cooman dit buitenseizoen heel wat sneller zal lopen, dan haar beste tijd van 11,39, omdat zij op het laat ste stuk veel sterker is geworden". Brons Nederland veroverde evenals een jaar geleden in Piraeus, waar Els Vaders derde plaats op de 200 meter vrijwel wegviel door het suc ces van Nelli Cooman. ook nog een bronzen medaille. Hij kwam in handen van Han Kulker op de 1500 meter. De Leidschendammer zou, wanneer de Atletiek Unie de limie ten voor Madrid strikt zou hebben gehanteerd, niet eens in de Spaan se hoofdstad zijn geweest. Kulker kreeg net als Arjen Visserman het voordeel van de twijfel. Hij maakte het vertrouwen, dat in hem. festeld was, waar. Op de eerste dag had Kulker, die in Piraeus ondanks een nieuw nationaal record in de series sneuvelde, al overtuigend de finale gehaald. In die eindstrijd had Kulker zich geen kansen op eremetaal toegere kend. „Ik was al blij dat ik in de finale zat. Als je dan nog het brons wint ben je natuurlijk volkomen gelukkig". Han Kulker, die in het verleden tactisch nooit sterk liep, bleek van zijn fouten geleerd te hebben. „In de serie had ik ineens door hoe je het moet doen". Op het slechts 164 meter lange baantje. MADRDID/LOS ANGELES - Naast Nelli Cooman zorgde de Rus Maris Broezniks in Madrid voor een tweede indoor-we- reldrecord. Bij het hinkstap- springen kwam hij tot 17.54 meter en reikte daarmee 4 cen timeter verder dan het record van de Amerikaan Simpkins. Na precies twee weken is het indoor-wereldrecord pols stokhoogspringen weer terug in de Sovjetunie. Sergej Boeb- ka, de man van zes meter in de buitenlucht, kwam in de re- cordjacht van dit zaalseizoen weer aan de kop. In Inglewood, een voorstad van Los Angeles, reikte de atleet uit de Sowjetu- nie tot 5 meter en 94 centime ter. Dat was één centimeter ho ger dan de recordsprong van de Amerikaan Billy Olson, twee weken gelden in East Ruther- ford. Boebka zorgde voor het zevende indoor-wereldrecord met de polsstok in twee maan den tijd. waarin de deelnemer, die de bin nenbaan lootte, al bij voorbaat kansloos was, liep Kulker slim en zuinig. „Wanneer er binnendoor een gaatje viel, kroop ik naar vo ren. Ik zorgde ervoor geen meter te veel te lopen". In de finale kwam Kulker onge wild direct op kop terecht. „Ik kreeg bij de start een geweldige zet en zat meteen op kop. Toen ben ik maar doorgelopen en dat is mis schien niet eens zo ongunstig ge weest. Ik kon in de beginfase vrij uit lopen. Bovendien merkte ik in het verloop van de race, dat aan de binnenzijde van de baan steeds ruimte bleef'. Optimaal Die mogelijkheden greep de Ba taven-atleet optimaal aan. Toen Gonzalez tot groot enthousiasme van het publiek het tempo plotse ling verhoogde, schoof Kulker binndoor naar de derde plaats ach ter Gonzalez en diens landgenoot Carreira. „Plotseling zag ik dat ik derde lag en toen heb ik mijn huid zo duur mogelijk verkocht". Op het laatste rechte stuk ving hij ook nog de aanval van de Westduitser Monkemeyer op, die eenhonderd ste tekort kwam op de Nederlan der. De vijf leden tellende Nederland se afvaardiging deed het in de Spaanse hoofdstad in zijn geheel niet slecht. De 20-jarige Aijen Vis serman begon zijn optreden met een verbetering van zijn nationale record op de 400 meter tot 47,43 se conden. Daarna plaatste hij zich via een tactisch sterk gelopen hal ve finale voor de eindstrijd. In de finale viel hij net buiten de prijzen Dat gold ook voor Elly van Hulst op de 1500 meter. Op het beslissen de moment kon ze net niet aan klampen en miste daardoor het brons. Verspringster Edine van Heezik bevestigde haar uitzending met een nieuw Nederlands record van 6,47 meter. De 25-jarige Am sterdamse eindigde in een sterk veld op de dertiende plaats. LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder politiekorpschef drs. Nicholas van Heiten verwacht woensdag honderdduizend men sen extra in Friesland, die naar de tocht der tochten komen kijken. De gemeentepolitie in Leeuwar den zet het hele korps van 150 mensen in. Bovendien zullen ze ven pelotons Mobiele Eenheid worden ingeschakeld. In totaal ko men in Leeuwarden 550 man poli tie in touw. Het vragen om extra bijstand kost de Leeuwarder poli tie overigens weinig moeite. Ver voor de Elfstedentochtplannen meldden Utrechtse politiemensen zich al aan. Op grond van vorig j_uir opgedane ervaringen willen ze weer graag van de partij zijn. Leeu warden zet ook twaalf man bere den politie in. MADRID (ANP) - Een jaar geleden in het sportpaleis van Piraeus deed Marlies Göhr het verlies tegen Nelli Cooman af als een bedrijfsongeval. Gisteravond na afloop van de zeventiende Europese indoor atletiekkampioenschappen in Madrid gaf de oud-wereld- kampioene op de 100 meter toe, dat Nelli Cooman inderdaad de snelste vrouw op de overdekte banen is. Göhr kon moeilijk anders, want de electronische tijdwaarneming was na de sublieme race van de kleine Rotterdamse blijven staan op 7,00 seconden. De prolongatie van de Europese indoortitel door Nelli Cooman, die vijfjaar geleden voor de eerste maal op de Nenijtobaan verscheen, was een dubbele slag voor het sterkste vrouwen-atletiek- land ter wereld. Nelli Cooman (21) ontfutselde Marita Koch het we reldrecord op de 60 meter, dat se dert drie jaar op 7,04 seconden stond. De ongecompliceerdheid waar- GRONINGEN (GPD) - "Het is toch onvoorstelbaar dat het nu nog kan, zo laat in het seizoen". Jeen van den Berg, de nestor van het Elfstedenpeloton, had er na vorige week eigenlijk niet meer op gerekend dat de veertiende schaats- marathon langs de Friese elf steden deze winter nog zou worden verreden. Met een 'straatlengte' voorsprong op Marlies Göhr grijpt Nelli Cooman én de Europese titel én het wereldre cord. (folo ANP) De bij leven al legendarische Frie se schaatsenrijder, die in 1954 de Tocht der tochten op zijn naam schreef, is zelf uiteraard ook weer van de partij. Gisteravond, toen het Grote Nieuws bekend werd, wist hij echter nog niet of hij aan de wedstrijd of aan de toertocht mee zou doen. Het vorig jaar was hij een van de duizenden toerrijders, maar het liefst gaat Van den Berg nu weer in de wedstrijd van start. Er is echter een probleem. Van den Berg: „Vorige week heb ik tij dens de 200 kilometer wedstrijd op de Rottemeren mijn knie verdraaid en daar heb ik nogal wat last van. Vandaag ga ik even trainen om te kijken hoe die knie het houdt en morgen beslis ik wat ik ga doen: of in de wedstrijd of in de toer. Die toertocht is me vorig jaar wel goed bevallen hoor, maar ik miste toch de sfeer van de wedstrijd". Moeilijker Volgens Jeen van den Berg, die vorig jaar nog werd onderscheiden door het bestuur van de vereniging 'De Friesche Elf Steden', wordt de rit woensdag moeilijker dan die van afgelopen jaar. Van den Berg: "Het ijs is over het algemeen iets minder en er ligt sneeuw op het ijs, waardoor het inhalen moeilijker wordt. Echt zwaar zal het ook nu wel niet worden, maar dat hangt ook van de wind af'. Gevraagd naar zijn mening over de kanshebbers zegt Van den Berg: "Het zal tussen dezelfde jon gens gaan als vorig jaar, daar ben ik van overtuigd. Evert van Ben them en Jos Niesten zijn mijn top favorieten, onmiddellijk gevolgd door jongens als Henri Ruitenberg, Wim Vos, Dries van Wijhe, Jan Kooiman en ook een Teun Busser. Ik geloof niet dat Hilbert van der Duim en Richard van Kempen het redden". Diplomaat 00' ten. Ik verwacht een razendsnelle tocht. Het zal zeker een half uur sneller gaan dan vorig jaar (6.46.47). Vooral op het eerste ge deelte van het traject zal veel tijd winst worden geboekt. Het wordt 's morgens al wat eerder licht en bovendien is het volle maan. Ik baal er trouwens wel van dat ik vrijdag de Rottemerentocht heb gereden. Als ik toen had geweten dat de Elstedentocht er aan kwam, had ik dat zeker niet gedaan. Tot woensdag neem ik verder rust en probeer de mensen zoveel moge lijk te ontlopen. Want behalve li chamelijk moet je ook zorgen dat je geestelijk fit aan de start komt". "Of ik al nerveus ben? Waarvan, van die Elfstedentocht? Ben je gek man". Henri Ruitenberg maakte gisteravond een allesbehalve over spannen indruk in zijn huis in 01- debroek. De man die op 21 februari van vorig jaar een verrassende sprintnederlaag leed tegen Evert van Benthem, ziet met vertrouwen de nieuwe confrontatie om de hoogste schaatseer van ons land te gemoet. Na een moeilijk seizoen, waarin hij geruime tijd sukkelde met zijn gezondheid, voelt hij zich weer in staat om een topprestatie te leveren. Ruitenberg: "De vorm is er weer en daarom zie ik het wel zitten". De nummer twee van 1985 gaat er vanuit dat hij met dezelfde concurrenten heeft af te rekenen als vorig jaar. "Nee, ik denk niet dat er nieuwe gezichten bij zullen zijn als de finish in zicht komt". Jos Niesten uit Heemskerk, vo rig jaar derde. "Van Benthem is de te kloppen man. Laat hij de tocht maar maken. Van Wijhe is ook kansrijk, al weetje bij hem niet hoe het met dat klunen gaat. Nee, zelf behoor ik niet tot de favorieten. Ik Sipkema maakt het grote nieuws bekend. Hans Wiegel hoort het glunde rend, aan. (foto anpi ben niet in vorm (Niesten werd af gelopen vrijdag tweede in de Rot temerentocht en eindigde eerder in Giethoorn in het Nederlands kam pioenschap op natuurijs eveneens als tweede). De tocht wordt in ie der geval zwaarder dan vorig jaar. Nee, ik zeg niet in welk opzicht, laat iedereen dat zelf maar uitvin den". Jan Roelof Kruithof, vorig jaar twaalfde, lag gisteravond al te sla pen toen ir. Jan S. Sipkema de heu gelijke tijding bekend maakte. Zijn dochter Anja: "Hij heeft een hele vermoeiende reis gehad nadat hij gisteren (zaterdag - red.) aan de al ternatieve Elfstedentocht in Polen heeft meegedaan, 's Morgens heel vroeg en toen vier uur in een bus zitten, vervolgens met het vliegtuig naar Brussel, daarna per trein naar Amsterdam en toen nog weer naar Havelte. Hij was om zes uur thuis en is om acht uur naar bed gegaan. Toen hij ging slapen vertelde hij ons nog wel dat hij deze week weel een Elfstedentocht verwachtte. We hebben hem niet wakker gemaakt om hem het nieuws te vertellen. Mijn vader heeft zijn rust nu wel nodig".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9