Reagan: raketten in Europa en Azië weg PALTHE stomerij 1 Wij maken van uw kleren weer kleding 2 Wij maken vaneenvouw weer'n plooi 3 Wij maken uw plooirok weer mooi in de plooi 4 Wij maken van leer weer leder c. Eerste actie Turkse vakbond sinds 1978 Irak zegt gebied op Iran te heroveren Israël verlaat Libanon het Voorjaar Gesignaleerd: Wervelende Modeshow bij warnecke WARNECKE MODE 'n Persoonlijke Zaak ygjltVfl® viotb*® \CC) Via Interim V uitzendburo MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 IZMIR - „Meer politie dan arbei ders". Deze indruk overheerste één uur voor de aanvang van de bijeen komst 'voor brood, vrede en vrij heid' van de Turkisj, de overkoepe lende confederatie van Turkse vak bonden, die zaterdag in de Turkse havenstad Izmir werd gehouden. De Turkisj, vanouds de grootste Turkse vakbondsorganisatie met anderhalf miljoen leden, is nu haast de enige van betekenis sinds de militairen na hun staatsgreep van september 1980 de linkse Disk (600.000 leden) buiten de wet stel den en haar leiders in staat van ver volging. De voor zaterdag uitgeschreven betoging was de eerste in haar soort sinds eind 1978, toen in het kader van de toen reeds heersende staat van beleg al dit soort demon straties onmogelijk werden ge maakt. Op de eerste mei 1978 wa ren 35 slachtoffers gevallen bij een betoging op Istanboel's centrale plein. De meesten werden toen on der de voet gelopen na een nog on opgehelderde schietpartij. Het re gime Evren heeft zelfs elke vorm van eerste mei-viering buiten de wet gesteld. Buitenland kort Sacharov De Russische dissident Andrei Sacharov heeft zijn rechten om naar het buitenland te reizen inge ruild voor toestemming van de au toriteiten aan zijn vrouw om in het buitenland een medische behande ling te ondergaan. Dat heeft het Britse weekblad Observer gisteren gemeld. De Observer publiceerde het tweede deel van de brieven van Sacharov die naar de familie van zijn vrouw in Boston waren ge smokkeld. Zuid-Korea Het huisarrest van de Zuidkore- aanse oppositieleider Kim Dae- jung is gisteren om middernacht na 12 dagen opgeheven. De 60-jari- ge Kim werd 12 dagen geleden on der huisarrest geplaatst nadat hij zijn handtekening had gezet onder een volkspetitionnement om de re gering te dwingen de grondwet te wijzigen en directe presidentsver kiezingen mogelijk te maken. Aardverschuiving Brandweerlieden hebben giste ren de lijken van een oude vrouw en een driejarig meisje onder een berg modder vandaan gehaald die in een dorp bij Napels een huis had bedolven waarin drie gezinnen woonden. Aangenomen werd dat zich in het huis acht mensen be vonden toen een deel van een heu vel zaterdagavond naar beneden kwam, nadat het twee weken lang had geregend. door Frans van Hasselt Bijna tweeduizend politiemen sen hadden zich geposteerd om het plein van de republiek, waar de de monstratie zou plaats hebben. Ie dereen die aan de betoging wilde deelnemen moest zich laten fouil leren waarbij ook de meegebrachte spandoeken werden bekeken. Slechts 47 teksten werden goedge keurd, zoals „Geen strijd maar acti viteit", „Geen democratie zonder beperkingen", „Geen democratie zonder vakbonden" en „Verlos on ze jeugdige arbeiders van hun on rust". Om één uur, toen de demonstra tie precies op tijd met het Turkse volkslied begon, bleken er tóch nog ongeveer 30.000 personen te zijn komen opdagen, terwijl de or ganisatie een opkomst van 100.000 had voorspeld bij goed weer (en dat was het). Er waren weinig vrou wen en haast geen kinderen. Over al rondom, ook op de daken, stond politie. De staat van beleg is in Iz mir, zoals in de meeste provincies van Turkije, opgeheven maar de noodtoestand geeft de provincie prefect speciale bevoegdheden. Een operetteshow werd het toch ook weer niet. De vakbondsleiders, die het woord voerden, waren voornamelijk van het rechtse blok, maar ook zij spaarden de regering- Ozal, die het levenspeil tot dat van het begin van de jaren zeventig heeft teruggebracht, niet. „Deze re gering is onmeedogend", zei de overigens uitgejouwde leider van de metaalbewerkersbond, Mustaf Ozbek. „Zij is een vijand van de ar beiders. De arbeiders moeten zich hiertegen teweerstellen als een fa milie". WASHINGTON - President Reagan heeft de Russische leider Gorbatsjov voorgesteld in de komen de driejaar Amerikaanse en Russische kernwapens voor de middellange afstand in Europa en Azië af te schaffen. Maar de Verenigde Staten wijzen Gorbatsjov's voorstel om de Britse en Franse kernwapens op het huidige niveau te bevriezen van de hand. De brief van Reagan, die het ant woord formuleert op de Russische voorstellen van vorige maand, sug gereert dat de volledige afschaffing van kernwapens het beste kan be ginnen met het Europese arsenaal en een eerste stap zou zijn bij het verminderen van de strategische kernwapenarsenalen met vijftig procent, waartoe in Genève in be ginsel werd besloten. Het Amerikaanse voorstel, toe gespitst op afschaffing van de mid- denafstandswapens, bestrijkt een aantal opties en houdt rekening met de vrees van Japan en Zuid- MOSKOU - In het Kremlin is dit weekeinde de registratie begonnen van de afgevaardigden naar het 27e partijcongres dat morgen begint. Verte genwoordigers uit alle Sowjet-republiéken zijn aanwezig voor deze bij eenkomst, waarop meer duidelijk zal worden over de machtsbasis van partijleider Gorbatsjov. (foto tass> TEL AVIV (GPD) - Aan de zoekac tie van het Israëlische leger in Zuid-Libanon is het afgelopen weekeinde een eind gekomen. Zes dagen lang zochten duizenden mi litairen met ondersteuning van tanks, artillerie, helikopters en oor logsschepen in een terrein van 400 vierkante kilometer naar twee ont voerde Israëlische soldaten. Zater dagnacht trok het merendeel van de troepen zich terug in de aan de noordgrens van Israël grenzende veiligheidszone. De gekidnapten zijn nog steeds spoorloos. Als gevolg van de niet altijd even zachtzinnig uitgevoerde operatie en de irritatie voor de hernieuwde aanwezigheid van het Israëlische leger in dit gebied, vuurden sji'iti- sche guerrillastrijders dit weekein de verschillende keren katoesja-ra- ketten op Noord-Israël af. Israëli sche artillerie antwoordde met for se bombardementen op geschatte locaties van de vijandelijke stellin gen. De projectielen kwamen in onbe woonde delen van Galilea neer. Toenemende frictie tussen de lege reenheden en de sjiitische bevol king, de hoge kosten van de zoekactie, oplopende spanning met de VN-vredesmacht in Zuid- Libanon (Unifil) en de afnemende overtuiging dat de ontvoerden in het omsingelde gebied verborgen zouden zitten, waren factoren die minister Rabin (defensie) hadden bewogen het sein voor de afmars te geven. Druk vanuit de Verenigde Staten op de Israëlische regering de zaak niet verder uit de hand te laten lopen, beinvloedde ongetwij feld de beslissing. BAGDAD (Rtr./DPA) - Iraakse troepen die proberen de zuidelijke punt van het schiereiland Faw te heroveren op de Iraanse bezetter, hebben gisteren een belangrijk communicatieknooppunt ingeno men. Dit heeft het officiële pers agentschap van Irak, INA, bekend gemaakt. De Iraniërs, aldus het bericht, vielen tevergeefs de oprukkende Iraakse zuidelijke en centrale ko- lonnes aan, maar de centrale ko- lonne ondernam een nieuwe aan val en bezette het knooppunt na hevige gevechten die het slagveld "met lijken van Iraniërs overdek ten". De zuidelijke kolonne was giste ren ook betrokken bij zware ge vechten en één van de bevelvoe rende officieren zei tegen INA dat men enig terrein heroverd had. De derde, noordelijke kolonne in de drietandachtige tegenaanval van Ei treft koningin Elizabeth AUCKLAND (AP) - De Britse vorstin is tijdens haar bezoek aan Nieuw-Zeeland onaangenaam verrast nadat zij door protesterende dames met eieren werd bekogeld. Elizabeth II passeerde net op dat moment duizenden schoolkinderen die juist verheugd waren hun staatshoofd te zien. Een ei raakte haar jas waarbij haar roze jurk werd besmeurd. De eierwerpende vrouwen werden door de politie onder luid gekrijs weggedragen. De motieven van de demonstranten waren niet dui delijk. Irak, had Iraanse stellingen onder vuur genomen ter ondersteuning van de andere twee, aldus het pers agentschap. In Teheran verklaarde premier Mir-Hossein Mousavi zondag dat de Iraanse troepen een zware aan val van Iraakse troepen op Faw hadden afgeslagen en dat geen ter rein verloren was gegaan. „Wij zijn geen centimeter geweken van de doelen die wij ons gesteld hadden en hier en daar hebben wij moeten oprukken om vanuit nieuwe stel lingen de tegenaanvallen af te slaan", zei hij. Radio Teheran zei dat Iran nog steeds 30 kilometer van de punt van het schiereiland tot aan de frontlinies in bezit had. Dit zou be tekenen dat de gevechten woed den op een 20 kilometer van de stad Faw, die in een vroeg stadium van offensief 'Ochtendgloren 8', werd bezet. Een hooggeplaatste Iraanse afge zant heeft gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus gezegd, dat Teheran niet streeft naar uitbrei ding van de Golfoorlog tot buiten Irak. De Saoedi-Arabische minis ter van buitenlandse zaken, prins Saud al-Feisal, ontmoette zaterdag voor de tweede keer in een week, president Hafez al-Assad in Da mascus en vertrok toen naar Bag dad. Syrië en Libië zijn de enige grote Arabische staten die het niet- Arabische Iran steunen in de vijf en een half jaar oude Golfoorlog. Korea voor plannen die te eenzij dig op Europa zijn gericht. Een van de belangrijke voorstellen omvat afschaffing van de kernwapens in Europa, beperking van de Russi sche wapens met Aziatische doe len, waarbij de Amerikanen in de VS eenzelfde aantal middenaf- standswapens zouden mogen heb ben. Na deze eerste stap zouden over drie jaar ook de 'Aziatische wapens' verdwenen moeten zijn. door Henk Kolb De New York Times noteerde uit de mond van een regeringsfunctio naris, dat beide zijden in Europa in de Amerikaanse visie na een jaar nog 140 kernwapens zouden mo gen hebben, terwijl in Azië een evenredige vermindering zou moe ten plaats hebben. Vervolgens zou den na twee jaar de Euro-wapens worden gehalveerd om tenslotte geheel te worden afgeschaft. Reagan heeft Gorbatsjov ge schreven dat het een goede ge dachte is om de wereld tegen het eind van deze eeuw van alle kern wapens te ontdoen, maar dat dit stap voor stap zou moeten gebeu ren. De VS willen zich in eerste aanleg op de wapens voor de mid dellange afstand concentreren, omdat daar ook volgens Gorbats jov mogelijke overeenstemming het meest voor dé hand ligt. Reactie Het voorstel van de Amerikaanse president Ronald Reagan voor ver mindering van kernwapens in Eu ropa en Azië bevat volgens een Russische televisiecommentator vrijwel niets constructiefs. Com mentator Boris Kaliagin, die giste ren verscheen in het programma 'Internationaal Panorama', opper de verder dat Reagan zijn reactie had uitgesteld tot vlak voor het 27ste congres van de communisti sche partij als een opzettelijke pro- pagandadaad. U Sart van harte' Wie met de mode voor 't Romende seizoen wil kennismaken moet beslist langskomen op de Vooijaarsmode- show in onze speciaalzaak Onder het genot van een gezellig drankje signaleert u dan persoonlijk onze verrassend nieuwe merkcollectie Multifunctionele mode in tal van lichtgewicht stoffen, met leuke accenten en actuele kleuren U mag deze modeshow beslist niet sh*d'e,«Senop4rt>aartom aken«00 uur Gouda 10.30. 30 1J30en Kleiweg 12 Gouda Tel: 01820-11123 Breestraat 151-153 Leiden Tel 071-124586 ltoorti:4x voordeel! «He*1® Elk 2e laagstgeprijsde kledingstuk M behandeld voor de helft van de normale prijs. Geldt uitsluitend voor behandelingen die in het filiaal worden uitgevoerd en waar voor geen andere aktiekorting geldt. De aanbiedingen 1, 2 en 3 gelden f/m 8 maart. Aanbieding 4 geldt t/rn 29 maart. n Palthe n Permanent Plooi U Palthe' LeerKuur Reinigen en kleine reparatie; van leren, nappa en suède kledingstukken Deze aanbieding geldt t/m 29 maart. Breestraat 128 Depót. Hoae Rijndijk 184, Leiden Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn heeft direct werk voor VERPLEEGKUNDIGEN A/B/Z HBO-IW'ERS HBO/MBO-V'ERS ANALISTEN ERV. VERPLEEGHULPEN DOKTERSASSISTENTEN ZIEKENVERZORGENDEN (MED.) SECRETARESSEN ERV. TYPISTEN INSTELLINGSKOKS AKTIVITEITENBEGELEIDERS Diensten in overleg dag-, nacht, -weekend. Wilt u werken alle diensten, part-time of alleen tijdens de weekenden? Bel of kom langs bij Via Interim, al tien jaar het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheids zorg, Leiden: Breestraat 12, tel.: 071-143145, Bollen streek: Sassenheim: Teylingerlaan 7, tel. 02522-17234. Ook in Den Haag, tel.: 070-649914.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8