Tweespalt legerklap voor Marcos Verzet tegen nieuwe volmachten Martens VS laten Marcos vallen Noodtoestand afgekondigd Massale anti-NAVO demonstratie Madrid |986 MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Minister Enrille (2e van links) en generaal Ramos (3e van links) laten zich toejuichen door de oppositie die vanochtend ruim vertegenwoordigd was in kamp Craneop 20 km afstand van Manilla. (foto api De wankele positie van de omstre den Filippijnse president Marcos heeft een nieuwe klap gekregen met het verlies van twee sleutelfi guren in het leger, plaatsvervan gend staf-chef Fidel Ramos en mi nister van defensie Juan Ponce En- rile. Maar Marcos kan nog altijd re kenen op de steun van de rest van de legerleiding, getuige het feit dat hij vanmorgen de noodtoestand kon afkondigen. Tijdens zijn persconferentie gis termiddag in zijn paleis in Manilla stonden zestien generaals in vol or naat achter Marcos. Met zijn ge bruikelijke bombarie vertelde de president dat hij, als hij echt zou willen, de rebellerende Enrile en Ramos binnen een uur tot de orde zou kunnen roepen. Minister Enrile en generaal Ra mos verklaarden in de nacht van door Ruud Kreutzer (Vervolg van pagina I) een bloedbad onder ongewapende burgers zeer groot. Aan de andere (GPD) - Een zichtbaar vermoeide kant kunnen Enrile en Ramos niet president zei dat hij absoluut niet veel meer doen dan zich verschan- van plan was om gehoor te geven sen in hun hoofdkwartier. Marcos aan de oproep van Enrile (die hem weet zich nog altijd verzekerd van twintig jaar als minister heeft ge- de steun van de legertop, hoewel diend) en generaal Ramos om het de ontevredenheid onder lagere of- T presidentschap aan Aquino over te ficieren en gewone soldaten zeer Loyalisten dragen. Marcos verklaarde dat zijn groot is. Dat laatste houdt ook in officiële inauguratie als president dat het inzetten van troepen voor voor de volgende zes jaar aanstaan- Marcos niet zonder gevaren is. de dinsdag gewoon doorgang zou vinden. Het uitroepen van de noodtoestand wordt gezien als een laatste wanhopige poging om de macht vast te houden. zaterdag op zondag dat zij presi dent Marcos niet langer wilden er kennen, omdat deze naar hun me ning de verkiezingen van 7 februa ri had verloren van Corazon Aqui- Arresteren no. Marcos, die de verkiezingen met zware fraude heeft 'gewon nen', liet vanuit zijn zwaarbewaak te Malacanang-paleis snel weten dat hij er niet over denkt om zijn post te verlaten, en dat zijn officië le inauguratie als president, mor gen gewoon doorgang zal vinden. loyalisten die de 150.000 man ster ke strijdkrachten leiden, en die hun topfuncties danken aan hun politieke band met Marcos. De on zekere factor is wat jongere officie ren en gewone soldaten zullen doen als zij orders krijgen om op ongewapende burgers te schieten. Minister Enrile en luitenant-ge neraal Ramos hebben zich met een onbekend aantal zwaarbewapende medestanders verschanst in het hoofdkwartier van de nationale po litie op een legerbasis ongeveer tien kilometer ten oosten van het presidentiële paleis in het centrum van Manila. De rebellerende militairen heb ben stellingen opgeworpen tegen een mogelijke militaire actie. Voor het hek stonden de hele nacht dui zenden aanhangers van Corazon Aquino, die door hun aanwezig heid verhinderden dat een groep van rond duizend Marcos gezinde mariniers met steun van tanks naar het opstandige kamp konden op rukken. Vanmorgen in alle vroegte gebruikten regeringsgezinde troe pen traangas tegen de demonstran ten. Volgens diplomaten in de Filip pijnse hoofdstad kan Marcos nog altijd rekenen op de steun van de Hoewel de spanning in Manilla te snijden is, verwachten buiten landse waarnemers niet dat het snel tot een gewapende confronta tie zal komen tussen de twee groe pen in het leger. Marcos zal zijn inauguratie morgen niet gepaard willen laten gaan met een bloed bad onder burgers, en hij heeft bo vendien een strenge waarschu wing van de Amerikaanse regering gekregen om geen geweld te ge- Uit het oppositiekamp wordt ge meld dat er vergaande plannen zijn W4CUT.TrTnM om een voorlopige regering uit te WASHINGTON De Verenigde roepen onder leiding van Corazon moeten president Marcos Aquino. Leiders van de oppositie onderdak verlenen, indien deze zouden daar al overeenstemming i5,?SAU, j6.1? ^hppy.nerrte over bereikt hebben met de op standige militairen. laten". Aldus de republikeinse se nator Richard Lugar, als voorzitter van de commissie voor buitenland- Aquino keerde gisteren terug se betrekkingen waarnemer bij de van een tour door de provincies Zij riep haar aanhangers op om de rebellerende militairen te steunen, die zich met enkele honderden ge wapende medestanders hebben ^en oproepen, verschanst in een kamp op onge veer tien kilometer van het zwaar bewaakte presidentiële Malaca nang-paleis. verkiezingen in de Filippijnen. Lu gar voorspelde dat 'personen in de Amerikaanse regering' op zeer kor te termijn Marcos tot vertrek zui delijk worden gemaakt dat hij op Amerikaanse steun niet meer be hoeft te rekenen. Niettemin pro beert de Amerikaanse regering nog steeds de schijn van afzijdigheid op te houden om de indruk te ver mijden dat vanuit Washington wordt voorgeschreven hoe het Fili- pijnse volk zijn moeilijkheden moet oplossen. gezien moet worden als minach ting voor de grondwettelijke macht". Onder controle door Henk Kolb De eenheden die minister Enrile en generaal Ramos steunen zijn be gonnen met het opwerpen van ver sterkingen tegen een mogelijke aanval van Marcos-gezinde troe pen. Zij hebben gezegd hun strijd niet te zullen opgeven, en zouden een aanbod van Marcos voor am nestie, mits zij hun actie zouden staken, hebben afgewezen. Zij ei sen het vertrek van president Mar cos, die volgens hen de verkiezin gen op grote schaal heeft gefrau deerd. In de stad Manilla was de span ning gedurende het hele weekein de te snijden, ook al bleven ernsti ge incidenten uit. Tot nu toe heeft Marcos vermeden om de rebelle rende militairen frontaal aan te val len, en waarnemers verwachten dat hij dat voor zijn inauguratie dinsdag niet zal doen. De aanwezigheid van tienduizen den demonstranten in de straten rond het hoofdwartier van de na tionale politie maakt het risico van Ander buitenlands nieuws op pag. 8 Zaterdag al had het Witte Huis zich in een officiële reactie op de rebellie van de Filippijnse minister van defensie Ponce Enrile en plaatsvervangend chef-staf gene raal Ramos, verder dan ooit van Marcos verwijderd. Enrile en Ra mos citerend verklaarde woord voerder Speakes „het mandaat van het volk behoort het regime niet toe". Ook in de verklaring, die tot stand kwam na overleg van Rea gan met zijn belangrijkste advi seurs voor buitenlandse politiek: "De verklaringen (van Enrile en Ramos) versterken in belangrijke mate onze zorg over het feit dat de recente presidentsverkiezingen werden ontsierd door fraude, in overweldigende mate door de rege rende partij, zo extreem begaan, dat die geloofwaardigheid en wet tigheid van de verkiezing onder mijnt en het vermogen van de rege ring van de Filipijnen aantast om op te treden tegenover een groeiend oproer en een economie in moeilijkheden". De VS hebben Marcos en zijn te genstanders opgeroepen het niet tót bloedvergieten te laten komen. De situatie in de Filipijnen heeft volgens Amerikaanse regerings functionarissen een kritiek sta dium bereikt en Marcos moet dui- Volgens Ople heeft de regering alles onder controle en zijn onder handelingen gaande. Hij verzeker de dat als het tot geweld komt, re geringstroepen niet op burgers zouden schieten, maar voegde daaraan de voorspelling toe dat Marcos via een vreedzame oplos sing de politieke problemen zou overleven. Congreslid Stephen Solarz, voor zitter van de subcommissie voor Oost-Aziè van het Huis van Af nam aoiini inn cu ciciou «jiu êevaardigden, stelde vast dat er in daar aanbevelingen voor president steurV Slinkende steun Het Witte Huis is ervan over tuigd dat Marcos nog slechts wordt gesteund door een snel slinkende kring van oude medewerkers. De diplomaat Philip Habib is zaterdag Washington afgereisd, Reagan op te stellen. Lugar: "Mar- "Hoe langer hij blijft hoe r r Mar- cos zal de werkelijkheid onder ka"s 's dat de communisten er ogen moeten zien dat hij de Steun 2y.de b« spinnen. Wat wij in de Fill- kwijt is van de middenstand rooms-katholieke kerk en nu ook bezig is die van het leger te verlie- In de VS is in opdracht van Mar cos inmiddels ook zijn minister van Arbeid Bias Ople aangeko men, die daar moet komen uitleg gen wat in de Filipijnen werkelijk aan de hand is. Hij zei gisteren moedeloos, dat 'bepaalde opvattin gen' daarover in Amerika al zo breed hebben postgevat dat daar aan weinig meer is te doen. "Er is", zei hij, "een staat van rebellie die pijnen menselijke en van onze tijd". Een Amerikaanse televisiecom mentator suggereerde dat Marcos en de gevluchte doch nog steeds thuisloze Haitiaanse dictator Du- valier maar samen moesten wor den gehuisvest op Sint Helena. Zij zouden daar hun dagen kunnen doorbrengen met kaartspelletjes, waarbij zij elkaar zouden kunnen bedriegen, zonder dat iemand daar verder last van heeft. bruiken tegen de opstandige mili tairen, op straffe van het verlies van de militaire hulp. Het feit dat de opstandelingen zich terugtrokken in de basis van de militaire politie, en niet van plan zijn iets te ondernemen tegen de keurtroepen die Marcos tot het laatst zullen verdedigen, kan wor den gezien als een aanwijzing dat zij onvoldoende georganiseerde ondersteuning hebben binnen de strijdmachten voor een echte greep naar de macht. Tijdens een persconferentie ver telde minister Enrile, die geduren de de volle twintig jaar van Marcos' bewind in diens kabinet heeft ge diend (sinds 1970 op defensie), dat de legertop plannen had om de lei ders van de oppositie en de hervor mingsgezinde officieren binnen het leger te arresteren. Om dat voor te blijven zouden zij hun actie heb ben ontketend. Er is tot nu toe nog geen schot gevallen. Kennelijk vertrouwen Enrile en Ramos erop dat de ge combineerde kracht van de politie ke oppositie, de katholieke kerk, de zakenwereld en de toenemende buitenlanlse druk Marcos zullen weerhouden om zijn tegenstanders met bruut geweld uit de weg te rui men. Een bloedige afrekening zou bovendien de Amerikaanse rege ring zonder twijfel bewegen tot een volledige anti-Marcos opstelling. Vertrouwen Generaal Fidel Ramos geniet het volle vertrouwen van de Ameri kaanse regering. Hij heeft zijn mili taire opleiding in Amerika geno ten, en haalde een graad aan de be faamde militaire academie van West Point. In tegenstelling tot zijn directe meerdere, chef-staf van het leger en Marcos-loyalist Fabian Ver, is Ramos een door-en-door professionele militair die de intri ges en vriendjespolitiek van Mar cos en Ver verafschuwt. Washing ton is zeer bezorgd over de groeien de kracht van het door communis ten geleide Nieuwe Volksleger, en denkt dat het leger onder leiding van Ramos veel meer kans zou hebben tegen de naar schatting 16.000 guerillastrijders. Door de opposite wordt Ramos echter enigszins als een 'zwakke ling' getypeerd. Corazon Aquino vertelde onlangs dat zij teleurge steld was in Ramos, omdat hij maar geen keuze kon maken voor of tegen Marcos. Dat was vóór Ra mos afgelopen zaterdag verklaarde dat hij president Marcos niet lan ger als opperbevelhebber van het leger beschouwde (een taak die de president volgens de grondwet vervult). Onder zware druk van Washing ton werd Fabian Ver vorig week einde officieel de laan uit gestuurd, maar ondanks dat bleef hij zijn ta ken als hoogste militair uitvoeren. Ver is het modelvoorbeeld van de corrupte generaal die zijn hoge po sitie voornamelijk dankt aan zijn hondetrouw voor president Mar cos, en al zijn invloed aanwendt om alleen loyale officieren te be vorderen. Volgens sommige inge wijden zou hij nu, samen met Imel- da Marcos, de ambitieuze vrouw van de ernstig zieke president, de feitelijke macht in handen hebben. Ramos heeft tussen oktober 1984 en vorig jaar december de functie van Ver waargenomen toen deze onder verdenking stond deel te hebben uitgemaakt van het com plot om oppositieleider Benigno Aquino (echtgenoot van Corazon Aquino) te vermoorden. Ver werd na een rumoerig en omstreden pro ces vrijgesproken en door Marcos in zijn functie als chef-staf her steld. Hervorming Tijdens de veertien maanden dat Ramos de hoogste militair was heeft hij - in nauwe samenwerking met minister Enrile - geprobeerd een aanzet te geven voor de hervor ming van het leger. Een aantal pen sioengerechtigde generaals ver dween, en voor het eerst werden misdadige officieren tot de orde geroepen. De strijkrachten raakten na de moord op Benigno Aquino in au gustus 1983 hoe langer hoe meer intern verdeeld. Er is een groep of ficieren die achter Ver staat, en een groep die Ramos steunt. Daarnaast is er dan nog de Beweging voor de Hervorming van het Leger (Engel se afkorting: RAM), die 1500 meest jongere offieren tot zijn actieve le den zou tellen (binnen een offi cierscorps van 13.500). De hervomingsgezinde officie ren van RAM worden gesteund door een invloedrijke groep van vijftig generaals b.d., maar aan de georganiseerde kracht van de be weging die vier jaar geleden op kwam bestaan grote twijfels. Zo moesten zij min of meer machte loos toezien hoe het leger op ver schillende plaatsen in het land een actieve rol speelde in de fraude en het geweld die de presidentsver kiezingen van 7 februari kenmerk ten, ook al hadden woorvoerders van RAM tevoren aangekondigd alles te zullen doen om dat te voor komen. Genadeklap Veel zal de komende tijd afhan gen van de opstelling van de Ame rikaanse regering, en met name van president Reagan. Veel Filip pijnse officieren zijn opgeleid in de Verenigde Staten, en voelen een sterke affiniteit met Washington. Als de Amerikaanse regering Mar cos laat vallen en besluit om zijn economische en militaire hulp aan zijn regime op te schorten, dan zou dat de genadeklap kunnen beteke nen voor de militaire aanhang van Marcos. Deze koers is echter niet zonder gevaar. Tegen naaste adviseurs zou Marcos een dezer dagen hebben gezegd dat hij het Malacanang-pa leis alleen dood zal verlaten. Mar cos zal, zo verwachten mensen die hem kennen, tot het laatst door vechten. Dat houdt het risico van een bloedige strijd in, en voor Amerika het verlies van een trou we bondgenoot, die de twee groot ste overzeese militaire bases van Amerika herbergt. De politiek van Washington wordt voor een belangrijke deel in gegeven door de militaire bases in de Filippijnen, Clark Air Base en de Subic Bay marinehaven. In Washington gaan steeds meer stemmen op dat die bases niet zo onmisbaar zijn als het Pentagon voortdurend beweert. Het doorgaans streng-conserva- tieve dagblad Wall Street Journal, schreef vrijdag dat het nut van Subic Bay en Clark vooral bestaat uit de goedkope en ijverige ar beidskrachten. Militair-strategisch en politiek zijn de bases heel goed te verplaatsen naar elders, zo schrijft de krant. Overeenkomst Tijdens de Tweede Wereldoorlog en de Vietnam-oorlog kon Amen- ka Clark en Subic Bay niet gebrui ken, in het eerste geval omdat Ja pan ze bezet had, in het tweede ge val omdat Marcos dat verbood. In 1976 tekende Marcos een overeen komst met Hanoi dat het gebruik van militaire bases op de Filippij nen tegen Vietnam uitsluit. Dat geldt ook voor de havens van Da- nang en Cam Ranh die intensief worden gebruikt door de Sowjet- Voorlopig is de officiële lijn van de Amerikaanse regering dat de bases op de Filippijnen onmisbaar zijn, en dat ten koste van bijna alles moeten worden voorkomen dat zij verloren gaan, maar tegelijkertijd is het zoeken naar alternatieven geintensiveerd. Intussen is duide lijk dat Washington niet veel lan ger kan wachten met het doorhak ken van een steeds meer verstrikt rakende knoop, waarvan steeds meer Filippijnen denken dat alleen president Reagan hem kan ontwar- Marcos overlegt met generaal Ver rechts) tijdens zijn persconferent MADRID - Ongeveer 750.000 Spanjaarden hebben gisteren in Madrid gedemonstreerd tegen de NAVO en de Amerikaanse bases in Spanje in een van de grootste ma nifestaties van de afgelopen jaren. In een ludieke optocht, die een ver lengstuk leek van het carnaval, moesten vooral de Amerikaanse president Ronald Reagan en de Spaanse premier Felipe Gonzalez, beiden uitgebeeld als danspaar bo venop een immense bruidstaart van karton, het ontgelden. door Gerrit-Jan Hoek Een bonte menigte, die zich als een veelkleurige slang over het vier kilometer lange parcours in Madrid slingerde, zong urenlang liedjes tegen de NAVO en maakte persiflages op de socialistische re gering. De demonstratie, georgani seerd door het platform van paci fistische groeperingen, dertien linkse partijen en drie vakbonden, werd besloten op het plein van Co lumbus met een toespraak van de Britse historicus en pacifist Ed ward Thompson en het hymne van de vrijheid van de Spaanse zanger Labordeta. De manifestatie vorm de voorlopig de laatste grote krachtmeting, voordat vannacht de officiële campagne voor het re ferendum begint. De socialistische partij timmerde op een veel bescheidener wijze aan de weg om de burgers over twee weken een positief antwoord over de NAVO te ontlokken. Het offen sief van de regering concentreerde zich voornamelijk op de radicale randgemeenten van Madrid. Vier ministers van het kabinet slaagden er overigens nauwelijks in enkele bioscopen te vullen. Minister van onderwijs Maravall hekelde in de arbeiderswijk Vallecas het stand punt van de tegenstanders van de NAVO als „een kinderlijke verlei ding om een kunstmatig paradijs op aarde te bouwen". Naarmate de datum van het refe rendum in zicht komt, is een ware 'oorlog' uitgebroken rond de opi niepeilingen. Het gezaghebbende blad El Pais publiceerde gisteren de resultaten van de meest recente enquête. Volgens de opinie van El Pais, gehouden onder meer dan 1500 personen, zou 34,2 pet van de Spanjaarden nog steeds tegen de NAVO gekant zijn, terwijl 25,2 pet positief tegenover het Noord-At lantisch Bondgenootschap zou staan. De meerderheid van de nee- stemmers wordt echter enigszins vertekend door de 17,9 pet van de Spanjaarden, die zich op 12 maart van stemming zullen onthouden. Dit zijn vooral de aanhangers van de conservatieve oppositiepartij, de Volkscoalitie, die opgeroepen heeft op de dag van het referen dum thuis te blijven. De sleutelpo sitie in het komende referendum nemen de twijfelaars in, 19,1 pet, die nog geen beslissing hebben ge nomen of ze voor of tegen de NA VO zullen stemmen. BRUSSEL - Drie maanden na het einde van de kabinetsforma tie wacht België nog steeds op de eerste daden van het vijfde cen trum-rechtse kabinet van pre mier Wilfried Martens. De chris- tendemocratisch-liberale coalitie straalt al wekenlang een eensge zinde besluiteloosheid uit. Zelfs de begroting voor het al twee maanden op gang zijnde jaar 1986 moet nog worden opge steld. Die besluiteloosheid hangt nauw samen met de discussie in het Belgische parlement over de 'bijzondere machten'. Die moe ten het kabinet het recht geven om met voorbijgaan van het par lement besluiten te door Hans de Bruijn het bijzonder op het terrein van de overheidsfinanciën. Pas deze week is in de Kamer van Volksvertegenwoordigers over die bijzondere machten ge sproken. En eer ook de Senaat er zijn goedkeuring aan heeft ge hecht zijn de Paasdagen al voor bij. Dan is bijna een halfjaar ver streken sinds de verkiezingen van 13 oktober, en zijn de proble men in België er alleen maar gro ter op geworden. Opgeschort Martens c.s. lijken bovendien zo geobsedeerd door de giganti sche financiële problematiek, dat zij van de weeromstuit ook op andere beleidsterreinen de besluitvorming hebben opge schort tot het moment dat zij de bijzondere machten op zak heb ben. Het parlement ziet knarsen- tanded toe, de regeringspartijen incluis, maar die hebben het on heil zelf in de hand gewerkt. Het kabinet zegt de bijzondere machten nodig te hebben om de sanering van de overheidsfinan ciën te kunnen doorvoeren. Het op dit punt nogal verdeelde par lement wordt kennelijk als een hinderpaal gezien voor snelle be slissingen. Tijdens het vorige ka- binet-Martens verleende de christendemocratisch-liberale meerderheid twee maal die bij zondere machten. Nu de financiële nood van Bel gië hoog gestegen is, gebeurt dat voor de derde keer. De socialisti sche oppositie heeft zich de laat ste weken fel verzet tegen het vrijwillig uit handen geven van het parlementaire medebeslis singsrecht op een zo belangrijk terrein. Maar ook in kringen van de regeringsfracties (CVP en PW aan Vlaamse, PSC en PRL aan Waalse zijde) heeft een groeiend aantal parlementariërs moeite met dit democratisch wangedrocht. Vernietigend Martens zal uiteindelijk wel zijn zin krijgen, daarvoor is de discipline in de coalitie groot ge noeg. In de speciale Kamercom missie die het debat van deze week voorbereidde, was de stem uitslag 12 tegen 10 voor het kabi net. Volgende week donderdag stemt de voltallige Kamer van V olksvertegenwoordigers. De politieke problemen zou den minder groot zijn, als Mar tens duidelijk had aangegeven wat hij met de bijzondere mach ten wil. Maar het wetsontwerp met de aanvrage van deze mach ten is door de Belgische Raad van State vernietigend bekriti seerd. De tekst liet allerlei wille keur open. Zo stond er dat het kabinet de machten wil gebrui ken voor 'onder meer' de sane ring van de financiën. Maar waarvoor dan nog meer werd verzwegen. Dat is strijdig met de grond wet, die bepaalt dat bijzondere machten nauwkeurig omschre ven moeten zijn, van beperkte duur en bovendien slechts mo gen worden gebruikt in uitzon derlijke omstandigheden of in geval van crisis. De grote vraag is Wilfried Martens. (foto anp» of die omschrijving van toepas sing is op een door de politiek zelf veroorzaakte financiële tri- sis, die bovendien in vrijwel heel Europa woedt. De regering-Martens meent van wel, maar zij schijnt zelf schijnt niet te weten wat ze pre cies wil. Men is het slechts over een kwestie eens: de problemen zijn groot. België heeft een natio nale schuld van 280 miljard gul den. Het begrotingstekort be droeg vorig jaar 11,7 procent of wel ruim 34 miljard gulden. Al leen aan rente over die schuld moet België jaarlijks 29 miljard gulden betalen. Vooruitzicht Het kabinet-Martens heeft in zijn regeringsverklaring verla ging van het tekort tot 8 procent eind volgend jaar in het vooruit zicht gesteld. Maar er is niemand die gelooft dat het daar - bijzon dere machten of niet - in zal sla gen. Martens heeft wat dat be treft zijn eigen recente geschie denis tegen. In de verkiezingsstrijd van 1981 beloofde hij de kiezers het tekort - toen zo'n 9 procent - in 1985 naar 7 procent te zullen te rugdringen. In plaats daarvan bedroeg het eind vorig jaar 11,7 procent. Het wordt hier volstrekt irreeel genoemd dat het tekort in anderhalfjaar tijd ineens met 3,7 procent zou kunnen worden ver- Dat zou bezuinigingen vergen die het Belgische volk niet eens zou kunnen opbrengen. De op positie vreest dan ook dat Mar tens de bijzondere machten wil gebruiken om de Belgen de ko mende anderhalf jaar een uiterst zware poot uit te draaien. Zij be schuldigen Martens er daarbij van, de burgers in de verkie zingstijd te hebben voorgelogen. Voor 13 oktober hield de pre mier het volk voor dat het ergste leed was geleden, dat driekwart van de (bezuinigings)weg was gegaan, en dat nog een tot twee jaar - onder zijn bewind, natuur lijk - nodig zouden zijn om Bel gië er weer bovenop te helpen. Maar nog voor 1985 voorbij was bleek al dat Martens de zaken veel te rooskleurig heeft voorge steld. Uit de hand Martens gaf vorige week zelf toe dat de regering in de laatste drie maanden van het vorig jaar de zaak gigantisch uit de hand heeft laten lopen. Tot de verkie zingsdag was er een strak begro tingsbeleid gevoerd, daarna le ken alle remmen te zijn losge gooid. De rijksschuld over heel 1985 bleek uiteindelijk enkele tientallen miljarden frank hoger uit te komen dan in oktober werd verwacht. Martens beloofde de kiezers dat het kabinet orde op zaken zou stellen. In juli zal het parle ment de voorstellen daartoe krij gen. Maar het is de vraag of de meest succesvolle premier van België van na de oorlog (hij leid de in zeven jaar zes kabinetten) die datum wel in functie zal ha len. Binnen de coalitie lopen de meningsverschillen over het te voeren beleid steeds meer in de gaten. De liberalen, de kleinste regeringspartner, verzetten zich fel tegen elke belastingverho ging, dat hebben zij de kiezers in de campagne immers beloofd. De christendemocraten wijzen op hun beurt nieuwe bezuinigin gen in de sociale zekerheid van de hand. De ene christendemocratische minister roept dat de koopkracht gelijk moet blijven, de andere li beraal spreekt van 5 procent inle veren voor de burgers. In feite weet niemand waar het geld van daan gehaald moet worden. De vrees dat uiteindelijk toch de burgers voor de lasten moeten opdraaien lijkt dan ook niet onte recht. De bijzondere machten zijn in dat geval niet meer dan een schaamlap, waarachter de re geringspartijen het gebrek aan politieke en maatschappelijke steun voor zo'n beleid kunnen verbergen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7