Als Fordnu uw Fiesta financiert, mag u ruim 3 jaai 'De druk is groot' Zonnige toekomst voor zwemtoppers Roomburg pakt titel in zaal Saturnus viert feest Verplicht nummer Foreholte'waarde vol' Hans Jansen dwingt respect af Ouwerkerk iii prijzen Nog één punt nodig, maar Oase wacht op wonder PAGINA 14 MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 VOORHOUT - Een verplicht nummer. Zo kan het duel van Foreholte tegen AMC/Nilcoc 2 (16-11) het best worden omschre ven. Niet dat de handbalsters van de trots van Voorhout het treffen gisteren bijvoorbaat als zodanig opvatten, want als altijd gingen de karaktervolle vrouwen van trainer Wim Geerlings tot het uiterste. Maar een krachtme ting van kaliber werd het duel geen moment omdat de tegen stand van de Amsterdamse op ponent te gering was: het ver schil tussen de nummer één en de nummer voorlaatst op de ranglijst van de eerste divisie A. Toch noemde Geerlings de ontmoeting een "waardevolle wedstrijd". Niet met het oog op twee punten die aan het totaal werden toegevoegd, want dat dat zou gebeuren wist hij vooraf voor honderd procent zeker. Nee, hij doelde met die woorden op de manier waarop, of liever gezegd waarmee, Foreholte de overwinning binnenhaalde. Met vier jeugdspeelsters dus. "Ze moeten wennen aan het hoge tempo en aan het pittige verdedigen", motiveerde hij zijn besluit om de jeugd een kans te geven. "Winnen stond natuurlijk voorop, maar daarnaast was het mijn streven om die meisjes er varing op te laten doen. Die ver jonging moet toch ééns worden doorgevoerd. D&n kun je daar maar beter nu mee beginnen". Zijn speelsters Hannie Bos kamp (39) en Elly Hoek (37) heb ben immers laten weten nog maar één jaar door te willen gaan, terwyl zijn echtgenote Nel (42) in verband met een veran derde werkkring nauwelijks meer tijd kan vrij maken en in de nabije toekomst dus ook moet worden afgeschreven. "Ze wil nog graag", spreekt Geerlings over laatstgenoemde routinier, "maar we zijn pas een tennispark begonnen. Dat slokt veel tijd op. Dus moeten we nu al gaan kijken naar de toekomst". In het geval van Foreholte be tekent dat kijken naar de eredi- vie, want als alles volgens plan loopt speelt de Voorhoutse for matie volgend seizoen op dat ni veau. Met de kern die er nu is denkt Geerlings "mee te kunnen draaien", maar wil het verblijf in het handbalwalhalla geconti nueerd worden, dan dienen er vervangers klaar te staan. Die zijn er wel, maar missen eenvou dig de broodnodige ervaring. Dus geeft Geerlings de talent volle jongelingen in potjes als te gen Niloc de gelegenheid te rui ken aan tophandbal. Keepster Diana van Dam trad dit jaar al eerder op als vervanger van Olga Almekinders, maar voor Esther van der Ploeg, Anja van der Ploeg en Yvonne Heerlings was het de eerste keer. Maar waarschijnlijk niet de laatste, want zij vielen niet uit de toon. Een objectief waarde-oor- deel kan evenwel niet worden gegeven omdat de oppositie te gering was. En wat gebeurt er als de leiding van de drie routiniers, yan wie Boskamp met een bles sure op de bank bleef, straks ont breekt? Geerlings: "Ik moet nu begin nen met de jeugd, anders is het te laat. En het houdt de oudere speelsters walcker. Die moeten die druk voelen en beseffen dat ze het niet alleen op hun routine kunnen redden". In die opzet lijkt hij in elk ge val geslaagd, want de 'ouwe hap' werkte zo mogelijk nog harder dan normaal. Fraai handbal had dat niet tot gevolg, maar ook daar had Geerlings een verkla ring voor. "We hebben anders ge speeld, meer op snelheid. Ik heb ze gezegd dat ze kort moesten spelen met één-twee-combina- ties en individuele acties". "Die jonge meisjes moeten im mers aan het tempo wennen. Het had veel balverlies tot gevolg, ja. Maar we hebben wel goed verde digd. Hun aanvallen kwamen er niet uit. Wat dat betreft is het doel bereikt. En vergeet niet dat een 4-2-defensie veel van de con ditie vergt. Met een 6-0-verdedi- ging hadden we waarschijnlijk een grotere overwinning ge boekt, maar dan was het wel een saaie pot geworden. Het zat hier vanmiddag weer eens vol. Dan moet je die mensen toch wat la ten zien". Naarmate de competitie vor dert zal het moeilijker worden de publiek te vermaken. "Omdat de druk groot is. Daarom hebben we de laatste weken ook minder gespeeld. Vanmiddag heb ik een stijgende lijn bespeurd". Het is noodzakelijk dat die lijn wordt doorgetrokken, want op 23 maart staat het duel tegen de grote concurrent Slotervaart (dat met 17-8 won van ESCA) op het programma. "Ik verwacht dat dan de beslissing valt. Als we compleet zijn moeten we het kunnen redden. Foreholte is de beste ploeg". FRED SEGAAR Foreholte-AMC/Niloc 2: Eindstand 16- 110-6 Warmerdam en Hoek. EMMEN (ANP) - Eén verliezer heeft het afgelopen weekeinde meer respect afgedwon gen dan twaalf kampioenen. Meer dan de kortebaanrecords zwemmende Frank Drost, Hans Kroes, Frank Vijver en Mildred Muis was Hans Jansen degene, die indruk maakte tijdens het eerste weekeinde van de nationale winterkampioenschappen zwemmen nieu we stijl in Emmen. LEIDEN - Het zaalhockeyteam van Roomburg heeft zaterdag avond volgens verwachting het kampioenschap in de tweede klas se A binnengehaald. De Leide- naars promoveren daardoor terug naar de eerste klasse, waar het zich vorig seizoen niet in kon handha ven. In de Rijswykse Marimbahal kon Roomburg evenwel niet over tuigen tegen Cartouche dat in de Het kampioensteam van Satur nus poseert. Staand v.l.n.r: Gré Kuipers. Dorine Kompier, coach V.d. Kieft. Nicotine Hassefras, Sjuul van Rij, Corry v.d. Werff, Mo nique Gijsman, trainer Roy van Gurp. Gehurkt: Begeleider Klap, Marion Blansjaar, Ria v.d. Kieft, Paula Klap en Mar ja de Graaf. (foto Van I De gewoonlijke in de anonimiteit ploeterende 23-jarige student poli ticologie uit Zanövoort stelde spor tiviteit boven alles door vrijwillig afstand te doen van de zojuist ver overde titel op de 200 meter school slag, omdat directe concurrent Frank Vijver benadeeld zou zijn geweest. Deze laatste zag na de start de losgeschoten valse startlijn voor zich opdoemen en staakte meteen zijn poging het in de och tenduren tot 2.17.04 teruggebrach te record opnieuw aan te scherpen. Hans Jansen was al onder de lyn EMMEN - Niels Ouwerkerk (Zijl/LGB) heeft het afgelopen weekeinde bij de nationale winterzwemkampioenschap- pen de titel veroverd op de 100m vlinderslag. De jeugdige Leidenaar deed dit in de voor treffelijke tyd van 1.05.49. Ook Robert Janssen kwam sterk voor de dag. Op de 200m vrije slag tikte hij als tweede aan in een tijd van 2.08.89 (Ouwerkerk noteerde hier 2.10.73) en op de dubbele afstand was er brons voor de zwemmer van De Zyl: 4.31.9. Ouwerkerk stopte de klokken bij een tijd van 4.33.35. De één jaar jongere Marco Blokpoel liet een tijd van 4.30.71 aantekenen. De Leidse afvaardiging zwom verder niet mee in de voorste gelederen. Paulien Sta- stra finishte als zevende (5.26.04) op de 400m wisselslag en de estafetteploeg van De Zijl by de jongens onder de 16 jaar eindigde op de zesde plaats (3.55.25). Opvallend was het te leurstellende optreden van Atonie van Weerde, die na een week ziek geweest te zijn toch aan de start verscheen voor de 200m schoolslag. „Ik voelde na de eerste honderd meter al mijn karchten wegvloeien", al dus Van Weerde, die binnen kwam in 2.36.33. Mireille Cor- reljé en Geralda Boekwyt tik ten gelijk aan op de 100m schoolsag (1.19.3), terwijl Yvon ne de Kier zich handhaafde in 1.19.4. Alexander Willemsen tenslotte noteerde op de 100m rugslag een persoonlijk record met 1.06.47. door, keek even verbaasd om waar de concurrentie bleef en zette de wedstrijd voort. Ook al omdat voorzitter-kamprechter Maarten van Bergen te verbouwereerd was om in te grijpen. Toen hij eenmaal in de persoonlijke recordtijd van 2.18.89 had aangetikt, kon niets verhinderen, dat Jansen de zege claimde. Hy deed het niet. Van Bergen riep de ploegleiders bijeen en stelde voor degenen over te la ten zwemmen, die zich benadeeld voelden. De tijden van de overigen zouden blijven staan. Daar ging Jansen nietf mee ak koord. Hij wilde opnieuw de strijd aanbinden. Wat heb ik eraan op de kant te zitten, als de anderen zwemmen". „Daar verdient hij een groot compliment voor", aldus bondtrainer Ruud Beele. Het was een enigszins jammer dat Vijver de sportieve-geste van zijn tegenstan der nief geheel naar waarde schat te. De IJ-zwemmer bleef tegen zijn gewoonte in kleven en sloeg pas op de laatste meters toe. Geen nieuw record derhalve. Ondanks het feit dat zij zich ver re hielden van het gewoel, waar mee de honderden deelnemers zich op het inzwemmen stortten, verbeterden Frank Drost en Hans Kroes wel tweemaal hun nationale toptijden. Vooral Frank Drost, de 22-jarige rechtenstudent uit Amersfoort, was ongenaakbaar. In twee etap pes bracht hij het op naam van de inmiddels gestopte Edward Maas dijk staande record op de 100 me ter vlinderslag terug van 54.87 tot 54.27 seconden. Daarnaast voerde hij de 200 meter vrije slag tot winst; de heftige tegenstand van Hans Kroes, Dybiona en de verrassend sterke Peter de Rover ten spijt. Een kwartier na zijn vlinderslagop treden lag hij alweer te water voor de 400 meter vrye slag, waarop hij het nationale record met slechts een halve seconde miste. Hans Kroes voelde zich temid den van de honderden jeugdzwem- mers al evenmin op zijn plaats, maar sloeg verrassend toe met na tionale records op de 100 meter rugslag: eerst 56.62 en in de finale met betere keerpunten zelfs 56.42 seconden. Daarmee aantonend dat hij de weinige uren, die hem voor de training ter beschikking staan, optimaal gebruikt. Eenzelfdé ervaring had overi gens Wilma van Velsen. Officieel gestopt na de Olympische Spelen van Los Angeles, tikte zy op de 100 meter vrije slag vrouwen als vierde aan in de persoonlijke recordtijd van 56.22 seconden. Bondscoach Beele kan het zomerseizoen met vertrouwen tegemoet zien. Voor het eerst eigenlijk zijn voor ieder lid van de A-selectie de mogelijk heden geschapen minimaal drie uur per dag te trainen. Ook voor Ron Dekker, die daar kennelijk nog niet aan is gewend. Het zijn vooral Mildred Muis en Annemarie Verstappen, die profi teren van hun zwaardere inspan ningen. Mildred Muis verbeterde Verstappens record op de 200 me ter wisselslag en had op de overige nummers zware concurrentie te verduren van tweelingzus Marian ne, die na een periode van ziekte sterk terugkwam. Verstappen ma nifesteerde zich met tijden binnen de 56 seconden op de 100 en 1.75.75 op het niveau van drie jaar gele den. Het werken met gewichten en een stevige looptraining hebben haar ontegenzeggelijk een stuk sterker gemaakt. Dimitri Volkov heeft bij de natio nale zwemwedstrijden van de Sowjet-Unie een nieuw Europees record gevestigd op de 100 meter schoolslag. Hij legde die afstand in een 50-meter bad in Moskou af in 1.02.63. Hij was al recordhou der met 1.02.84. Zo sterk zelfs dat de dikwijls aan zichzelf twijfelende Brabantse mo gelijkheden ziet de wereldtitel op de 200 meter vrije slag, die zij in 1982 in Guayaquil veroverde, deze zomer in Madrid te prolongeren. Zij wil dat doen door zo snel moge lijk af te gaan en dan op de terug weg de pijngrens te verleggen. In Emmen gaf ze een voorproef. Met 56,5 seconde was ze halverwege twee seconden binnen het record- schema. Aan het eind zat ze er een tiende van een seconde boven. Op wat langere termijn staat het Nederlandse zwemmen er minder goed voor. Uit de enorme hoeveel heid jeugdnummers kwam nauwe lijks nieuw talent te voorschijn. En wie het van de jonkies 's morgens goed deed, viel 's avonds in de all-' in finales sterk terug. Met 'e'en uitzondering eigenlijk. De veertienjarige Linda Moes van de Eemsrobben uit Delfzijl was in het duel om de opvolging van Pe tra van Staveren (alweer in training na een schouder-operatie) op de 100 meter schoolslag een fractie van een seconde sneller dan de met veel meer routine toegeruste Petra Hillenius. LEIDEN - "Niets meer aan te doen, Saturnus kampioen", zong de Leidse aanhang gistermiddag in de Vijf Meihal. Officieel zijn de Leidse handbalsters nog niet in het bezit van de titel in de afdelings eerste klasse, want het team van Roy van Gurp heeft nog één punt nodig. Maar aangenomen mag worden dat dat lukt, nu de tegenstander van volgende week degradant EDH heet. Gistermiddag na de belangrijke overwinning op het Noordwijker- houtse Northa (10-7) namen de Leidse vrouwen vast een voor schot op de festiviteiten. Voorbarig maar begrijpelijk, want de tegen stander van gistêren was feitelijk de enige die Saturnus nog van het kampioenschap kon afhouden. De 'ploeg stelde daartoe overigens al les in het werk. Het leek er aanvankelijk op dat Saturnus met een nog steeds niet fitte Connv van der Werff onderuit zou gaan. Defensief leverden de pupillen van trainer-coach Roy van Gurp redelijk werk af maar de aan val leed veel onnodig balverlies. Maija de Graaf werd door Northa goed in bedwang gehouden en kon vrijwel geen goed schot lossen. Northa creëerde wel kansen maar had grote moeite die te verzilveren tegen een subliem keepende Paula Klap. Gelukkig voor Saturnus was in de Leidse aanval Sjuul van Rij on wrikbaar present. Haar doorstoten vanaf de linkeropbouw bracht de Noordwijkerhoutse defensie in grote problemen. Toch hield Nor tha tot de slotminuten van de eer ste helft Saturnus in een vaste greep (1-3). Na een strafworp van Maija de Graaf, want dat kon ze gisteren wel (2-3), veerde Saturnus op. Marja de Graaf kogelde vanaf de linkeropbouw, Sjuul van Rij mocht even adem happen op de bank, haar enige speltreffer langs LEIDEN - De vrouwen van HVS waren tegen Actief-Rotterdam koeler op de beslissende momenten en wonnen met 12-10. Met deze zege is de ploeg uit Stompwijk zeker van het behoud van een plaats in de tweede divisie. In de derde divisie moest Oase weer een punt laten liggen. Bij de stand 12-11, rust 8-4 voor Oase!, en nog anderhalve minuut te spelen verleidde een Goudse speelster keepster Jolanda van der Vlugt na een afgeslagen Goudse aanval tot een duw toen zij de bal vanuit haar doelcirkel weer in het spel wilde brengen. Als Jolanda van der Vlugt toen rustig zou hebben gewacht had Oase de wedstrijd wellicht gewonnen. Wachten had tijd gekost en tijd werkt in zo'n situatie in het voordeel van de ploeg die aan de leiding staat. Dat deed zij dus niet en dat kostte haar een twee minutenstraf en Oase de wedstrijd en naar het zich laat aanzien het kampioenschap. Concurrent Quintus 2 won sim pel van Athene (21-10). Alleen een wonder kan Oase nu toch nog via een beslissing met Quintus terugbrengen in de tweede divisie. Daar zal dan in de slotwedstrijd het Rotterdamse WIK voor moe ten zorgen. De vrouwen van HW'70 hebben zich kennelijk al bij degradatie neergelegd. Zelfs keepster Aimee Visser deelde giste ren in de malaise bij de Voorschotense gelederen. Ancora won zoals het wilde (rust 8-4), eindstand 17-10. De mannen van Saturnus hadden het in Naaldwijk knap moei lijk met degradatie-kandidaat Westlandia (rust 11-10, eindstand 17-16). Lichtpunten in deze wedstrijd waren de jonkies Dirk Klok en Nico Mooren. Fraaiste treffer kwam van Hans Blansjaar by de stand 15-14. een uitstekende Northa keepster (3-3). Northa kwam weer op voor sprong dankzy een fraaie treffer uit een vrije worp (3-4). Nicoline van Rij schoot daverend op de krui sing. Nauwelijks was de Norha-de- fensie van de schrik bekomen of Conny van der Werf liet zien dat zij ook best van de tweede lijn kan in schieten (4-4) en op slag van rust werd Sjuul van Ry gevloerd en dat gaf Maija de Graaf de kans om Sa turnus met een strafworp op 5-4 te brengen Na de hervatting was het'toch weer Northa dat het eerst scoorde (5-5) en direct daarop zelfs 5-6. Sa turnus zakte weer weg in een ze nuwachtig gepriegel maar ook Northa kreeg in deze fase de krie bels in benen en armen. Onder hoogspanning werd het 6-6. Van alles was nu mogelijk en de tribune ging duidelijk mee in de slytage- slag. Scheidsrechter Hans Dock- horn hield de harder wordende wedstrijd echter stevig in de hand. Saturnus bleef in de race dankzy een geweldige stop op een Northa- breakout van Paula Klap en Moni que Gy sman joeg uit een breakout van Saturnus 7-6 voor het Leidse team in de touwen. Het werd 7-7 na een twee minu ten-straf voor Marion Blansjaar. Maija de Graaf schoot vanaf de ze ven meter 8-7 in. De tribune hield het niet meer en hunkerde duide lijk naar het eindsignaal voor hun favorieten. Maar eerst moesten de Leidse supporters nog spitsroeden lopen. Drie strafworpen mocht Northa nemen in de laatste vijf mi nuten. Paula Klap stopte er een en 'keek' er twee naast het doel! Ria van der Kieft tekende toen voor de beslissing door een fraaie stop van de Northa-keepster op een straf worp van specialiste Maija de Graaf te pakken en in de verre hoek te knallen (9-7). Dat Sjuul van Rij een minuut voor tijd nog 10-7 liet noteren was toen alleen nog van belang, voor de einduitslag (10-7 voor Saturnus). Een zege die de vrouwen van de Leidse vereni ging, na circa twinig jaar achter de mannen aanlopen, op gelijk niveau brengt: de derde divisie! FRANK BONTE laatste seconde langszij kwam (5- 5). Roomburger Cees Wendt bracht zijn ploeg op 1-0. Bij rust echter was de stand (1-2) in het voordeel van Cartouche. Wendt zorgde voor 2-2, waarna de Voorburgers weer voorkwamen en Jurjen van Aken voor de Leidse ploeg 3-3 scoorde. Roomburg-keeper Ronald Cijs werd uit zeer veel strafcorners een maal gepasseerd, waardoor Car touche wederom aan de leiding (3- 4) kwam. Een sterke solo rondde Johan Biekart af met een goal en een assist van hem naar de raak schietende Van Aken zorgden voor 5-4. Met nog anderhalve minuut te spelen kwam Cartouche yog aan de gelijkmaker. Het al van het kampioenschap verzekerde Room burg trad nog aan tegen Noord- wijk dat in Jan-Frank Rubingh, vooral bij de strafcorner, een zeer solide doelman had. pe Leidenaars zagen na 1-0 (Van Aken) Noord- wijk langzij komen. Maar liepen door Hans Geene, Van Aken, Bie kart en Paul Lamping (strafcorner) naar 5-1. Noordwijk verloor ook van Fo- rescate (4-1). Eerder speelden de Voorschotenaren met 5-5 gelijk te gen Evergreen. Rijswijk degra deert uit de tweede klasse. In de derde klasse A liet Hisalis (al gedegradeerd) zijn tegenstan ders Alecto en Dopie weten niet te verschijnen in de Zoetermeerse Olympushal omdat het niet meer dan drie spelers kon opstellen. Alecto speelde gisteravond tegen HDS en won die wedstrijd met 10- 6. Marco Koeken scoorde twee maal uit een strafcorner en een keer uit veld. Verder was de jeugd goed op schot met.Michiel Blans, Michiel Kruidenier en Maurits Huygen. Vrouwen De zaalhockeysters van Foresca- te werden gisteravond tweede in de derde klasse A en promoveren automatisch. Na een doelpuntloze eerste helft tegen Nieuwkoop, kwam de verlossende 1-0 van de Voorschotense stick van Ellekijn Lempers zeven minuten voor tijd uit een strafcorner. Alphen kwam uit een corner op 1-0 tegen de Voorschotensen, maar kwam door het heersende middenveld van Fo- rescate niet verder. Karin Wassink maakte voor rust 1-1, waarna Lem pers (2), Wassink en Floor Boer het karwei verder afmaakten naar 5-1. Titel voor vrouwen en mannen HGC AMSTERDAM (ANP) - HGC is zo wel bij de vrouwen als de mannen nationaal kampioen zaalhockey ge worden. De mannen versloegen iri het duel van de kampioenen uit de twee hoofdklassen Tilburg met 8-7 (5-3). De Wassenaarse vrouwen ble ven ongeslagen in de strijd met de drie andere districtskampioenen Groningen, Upward en MOP. HGC was in de Sporthallen Zuid te Amsterdam steeds aan de win nende hand tegen Tilburg. De Bra banders slaagden erin de achter stand beperkt te houden, bleven steeds in de buurt, maar kwamen by het eindsignaal toch een doel punt te kort. Voor HGC scoorden Gijs Wetering, Frans Hiel, Mark en Robbert Delissen ieder twee keer, de Tilburgse treffers waren van Fred Bierens en Rob Mientjes (2), Eric Parlevliet, Igmar Dirksen van den Heuvel en Lucas Mes. HIC (Amstelveen) en Laren zul len de plaatsen van Schaerweyde en MEP innemen in de hoofdklas se zaalhockey. De twee westelijke clubs eindigden zaterdag in de pro motiecompetitie van de vier kam pioenen uit de overgangsklassen op de eerste en tweede plaats. Hat- tem kwam één punt te kort voor promotie. Best verloor zijn drie wedstrij den, het duel dat beslissend was voor de eindstand ging tussen HIC en Hattem. Bij een gelijkspel zou den HIC, Hattem en Laren gelijk zyn geëindigd. HIC won echter met 10-9. "Prijs inclusief BTW. en exclusief afleveringskosten. Effectieve krediet-vergoedingspercentages op jaarbasis: normaal 20,9% nu 13,5% Goed nieuws voor iedereen die een nieuwe Ford Fiesta wil kopen. Een voorbeeld. U wilt f 10.000,-financieren over 3 jaar. Normaal gespro- zelfde f 10.000,- betaalt u nu 36 maandelijkse termijnen van sled Wie de Fiesta, die al verkrijgbaar is vanaf f 16.213,-nu financiert bij ken zou u dan 36 maandelijkse termijnen van f 367,-!,i aan Ford Credit f 335,- In totaal dus f 12.060,-. Dat betekent: als u uw Fiesta nu bi Ford Credit BV profiteert tijdelijk van 'n zeer aantrekkelijk rentevoordeel. terugbetalen. In totaal dus f 13.212,-. Nu het speciale aanbod. Voor die- Ford Credit financiert bespaart u in dit geval mooi f 1.152,-. Ofte t

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14