5DT Mannen Gemini falen Kantebeen: Ik voel me diep ongelukkig' Martinus nadert de Europese top Philidor in greep van degradatiespook Tafeltennisser stopt bij Seylla PAGINA 12 DO/ST SPORT MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 LEIDEN - In de volleybalcompeti- tie konden de ploegen die het moesten maken niet aan de ver wachtingen voldoen. Bij de man nen faalde Gemini dat om mee te doen voor de titel moest winnen van koploper Van Santen. Het werd in eigen huis een 0-3 neder- laag. Eenzelfde lot overkwam de vrouwen van Leython; hier werd het tegen Radius 1-3. De Leython- mannen deden het veel beter door de no. 4 van de ranglijst AHides op een 3-2 nederlaag te trakteren. NO VO had aan hekkesluiter Spirit geen kind en won zoals het wilde met 3-0. De vrouwen van de Noord- wijkers faalden onverwacht tegen OVRA 2 en leden een 2-3 verlies, evenals Gemini dat ook al met 3-2 verloor van een lager geklasseerde tegenstander. Leython-Allides was een leuke en spannende partij die pas na vijf sets beslist werd ten gunste van Leython. Leython begon overigens slecht en vooral door de vele stop- fouten verloor het die eerste set met 8-15. Het herstelde zich echter voortreffelijk en al snel waren de rollen omgedraaid. Door een ster ke opslag lag nu de pass aan Alli- des-kant zwak en kon Leython een overwicht opbouwen dat met 12-15 gestalte kreeg. Vanaf het moment ontspon zich een gelijkopgaande strijd die eerst een set bij Allides (12-15) bracht, maar in de volgende twee meer ge luk voor Leython bracht. In de vierde kwam Leython met 2-9 ach ter voor de ploeg iets terug kon doen. Men had intussen Paul Jacq Verhoeven - die ruim 2 jaar afwe zig was geweest i.v.m. ernstige blessures en operaties aan zijn knieën - ingezet en dit met een aanvallend niet te stuiten Paul de Winter en Rob Mudde zorgden na een uitstekende partij voor twee maal 15-13 voor Leython. Gemini draaide de laatste weken prima en had met het duel tegen Van Santen thuis weer volop yio- gelijkheden om zelf nog een woordje mee te spreken. Immers, begin januari had het uit voor de beker tegen dezelfde tegenstander nog met 2-3 gewonnen. Helaas voor de Voorschotenaren werd de ontmoeting een desillusie. Van Santen toonde zich over de gehele linie duidelijk beter en zorgde er voor dat Gemini geen ogenblik in zijn vertrouwde ritme kwam. Kansloos werd Gemini dan ook naar een 0-3 nederlaag gespeeld met cijfers die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten n.l. 6-15, 8-15 en 9-15. Spirit-NOVO was een zeer een zijdige vertoning waarin NOVO geen moment in moeilijkheden kwam en waarbij het naar harte lust experimenteerde. Alleen op die momenten dat Spirit dacht te kunnen bijblijven, versnelden de Noord wij kers en werd via energiek en doeltreffend aanvalsspel de no dige afstand genomen. Met 8-15, 12-15 en 8-15 kwam de eenvoudige zege tot stand. In de promotieklas had Donar een baaidag genomen. In Boskoop was Agon op de late vrijdagavond gewoon veel te sterk, al zou de po sitie op de ranglijst anders doen veronderstellen. Donar had slechts de beschikking over 6 man en was vooral mentaal niet opgewassen te gen het pittige Agon. Binnen het uur stond het weer buiten met een 0-3 nederlaag op zak (15-3,15-4.15- 11). Bij voorbaat was Van Vliet/Jupi- ter natuurlijk veel te sterk voor Ge- mini/K 2. Toch had men wel hoop op een redelijk resultaat, maar dat kwam er totaal niet uit. In een van Gemini-zijde slecht gespeelde wedstrijd overklaste Van Vliet zijn tegenstander volko men. De Voorschotenaren kregen geen poot aan de grond en verloren gedecideerd met 0-3 (4-15, 8-15, 7- 15). Een strijd om gauw te verge ten! Dan was de semiderby tussen de reserves van NOVO en Leython veel meer het aanzien waard. Na vijf spannende en gelijkopgaande sets versloegen de Leiderdorpers de tegenpartij met 2-3. Leython greep de eerste (15-17), NOVO kwam gelijk via 15-12. In de derde set gaf Rob Mudde (moest zelf spe len) de coaching over aan Ruud Lutjenhuis. Het mocht niet baten want NOVO kwam met 16-14 op een 2-1 voorsprong. Door gebrek aan wisselmogelijkheden (Jaap Kuyt zal dit seizoen wel niet meer spelen) moest NOVO de volgende twee sets aan Leython laten. In de vierde was dit nog nipt, in de vijfde geloofde NOVO er niet meer in (7- 15). De Gemini-vrouwenoverdon derden hun opponent Compaen aanvankelijk behoorlijk hetgeen een 5-15 en 8-15 winst opleverde. Tot 4-6 in de derde set ging alles nog goed, toen echter stokte het bij Gemini. Compaen ging moeilijker serveren en was erg spontaan be zig, Gemini ging steeds stroever draaien, maakte te veel fouten en kwam er niet meer aan te pas. Met tweemaal 15-7 was de stand weer gelijk. Even leek het erop dat Gemini toch nog met de winst zou gaan strijken (6-12 voorsprong), maar het enorme enthousiasme van Compaen drukte ook nu Gemini naar verlies (15-13 en 3-2). Leython ontmoette in eigen huis koploper Radius. Van die ploeg moest ge wonnen worden daar anders de kampióenskansen wel erg klein zouden worden. Net als eerder dit seizoen in Gouda werd de eerste set overtuigend gewonnen (15-10). Een volleybalwedstrijd gaat nu eenmaal over 3 gewonnen sets en in de nu volgende bleken de Ra dius-vrouwen vervolgens te sterk. Waarschijnlijk had het er anders uitgezien als Leython in zijn sterk ste opstelling had kunnen aantre den, maar zonder de geblesseerde Annet Tebarts en een op vakantie zijnde Christel Verwoert, kwam Leython soms op de beslissende momenten net iets te kort. Radius won de overige sets met 10-15, 13- 15 en 11-15 en staat er nu erg zon nig voor. Een volledig falende aanval - al leen Esther v.d. Niet behaalde een ruime voldoende - was er oorzaak van dat Ovra 2 een onverwachte 0-2 setvoorsprong nam (12-15. 5-15). Daarna zette NOVO het duel een tijd naar eigen hand door een sterkste opslag waardoor de be zoeksters volledig de mist ingin gen. Na 15-9 en 15-8 ontwikkelde zich een gelijkopgaande vijfde set die na 13-10 door persoonlijke fou ten eindigde in winst voor Ovra 2 (13-15 en 2-3). Bij de promotieklassers blijft Zo- voc het prima doen. Het bezoeken de Gemini/K 2 dacht even dat het een makkelijke avond zou worden getuige de 4-15 winst, maar vanaf 0-6 in de tweede set lukte er aan Gemini-zijde niet veel meer. Zovoc rook zijn kans en kwam sterk terug met 15-11 en 15-6 winst. Gemini 2 mocht in de vierde set nog hoop koesteren, maar op 14-14 deden twee dubieuze beslissingen van het arbitrale duo de volle winst bij een dolgelukkig Zovoc belanden (16-14 en 3-1). VW-Leython 2 ein digde in een 1-3 overwinning voor de Leython-reserves. GER RENES LEIDEN - Frits Kantebeen ligt met zichzelf overhoop. Naar aanlei ding van de verwikkelingen van twee weken geleden heeft de 25-ja- rige tafeltennisser het batje voorlo pig opgeborgen. Scylla moet het daardoor de rest van competitie zonder de Leiderdorper stellen. "Dit seizoen speel ik niet meer", is Kantebeen vastbesloten. Voor zichzelf heeft hij nog niet uitge maakt of hij definitief een punt zet achter het tafeltennis. Want: "Het lijkt me sterk dat ik zonder het pingpong kan. Ik mis het nu al ver schrikkelijk", geeft hij toe. Frits Kantebeen geldt in de tafel- tenniswereld als een buitenbeen. Gedurende de achttien jaar (minus een tweejarig uitstapje naar het voetbal) dat hij actief is bij Scylla. heeft hij zich nimmer een keurslijf laten persen. Niet verwonderlijk dus dat hij in zijn carrière in aanva ring kwam met tegenstanders en scheidsrechters. De gebeurtenissen die zich een halve maand terug in het clubge bouw van Dextro/Hazerswoude af speelden, stonden derhalve niet op zichzelf. Dienstdoende arbiters legden Kantebeen een speelverbod op (na eerst een officiële waarschu wing te hebben ontvangen), nadat hij in conflict was geraakt met Ge rard (Pietje) Bakker junior. Ziek "Die dag", verhaalt Kantebeen, "zat alles tegen. Ik had eigenlijk niet mogen spelen, want ik was ziek. Ik legde mezelf toch op naar Hazerswoude te gaan omdat ik me verantwoordelijk voelde voor het team. Dat is m'n fout geweest. door Rob Onderwater Voor de wedstrijd moest ik van de wc worden gehaald en tijdens de Wedstrijd voelde ik dat er van alles misging. Toen ik dat akkefietje met Bakker kreeg, sloegen de stop pen door. Natuurlijk zoek ik de schuld bij mezelf. Aan de andere kant kan ik bij de scheidsrechters geen goed meer doen. 'Eens een dief, altijd een dief, geldt zeker voor mij ten opzichte van arbiters". Wie Frits Kantebeen een beetje kent, weet dat hij zich op geheel PARMA (ANP) - Martinus is' het afgelopen weekeinde in Parma de Nederlandse grenzen definitief ontvlucht. Bij de strijd om de Eu ropese voUeybalbeker voor lands kampioenen maakte het team een verdere ontwikkeling door, die niet meer terug te draaien zal zijn. Gezien de kille cijfers valt die voor uitgang misschien nog wel tegen. Tegen twee nederlagen met 0-3 staat een zege met dezelfde eind stand. Santal Parma en CSKA Moskou waren nog te sterk, Rode Ster Praag kwam echter in het stuk niet voor. De winst voor de Amstelveners ligt echter niet specifiek in die ge tallen. Ze moet gezocht worden in hetgeen het team volleybaltech- nisch, tactisch en mentaal in het Noorditaliaanse stadje heeft laten zien. De ontwikkeling, die een half jaar geleden met de komst van Arie Selinger werd ingezet, verliep in de Po-vlakte .met reuzestappen. Te gen Parma, tweevoudig bekerwin- naar, draaide de ploeg een set vol waardig mee. CSKA Moskou, dat in Parma de negende titel verover de door winst in een fantastische eindstrijd op Santal, moest twee sets keihard vechten om niet ten onder te gaan. Op de laatste dag werd die snelle progressie in dui delijke winst omgezet door tegen Rode Ster Praag drie sets het spel te bepalen en de Tsjechoslowaken nooit een reële kans op de eindzege te gunnen. Tegen Parma, dat het begin van het feest voor de Italianen had moeten worden, verknalden de Amstelveners al bijna de feest stemming. De eerste set hadden zij voor het grijpen. Een voorsprong van 10-4 mag niet meer uit handen worden gegeven. Tot 4-5 in de tweede set bleef het team ook goed bij. Daarna bleken de Italianen, ge dragen door de duizenden toe schouwers, te groot voor Neder lands enige topploeg. De teleurstelling direct na de partij was groot. Allen beseften een kans op het begin van een sensatie te hebben gehad. Niet veel later ontstond het besef, dat men toch we#goed moest zijn om zo kort na het begin van de vernieuwing door Arie Sewlinger al zo'n tegenstan der in de problemen te kunnen brengen. Die wetenschap gaf de ploeg de kracht de volgende dag zonder onvrede te starten. Tegen CSKA Moskou bleek de ploeg inderdaad weer voUedig bij de les. Twee sets werden de Sow- jets in toom gehouden. In de eerste reeks waren er zelfs kansen op set winst. In het laatste duel zette die setsgewijze progressie zich voort. De Tsjechoslowaken, vanuit vier spelers deel uitmaken van het na tionale team, waren ongetwijfeld uitgeblust en teleurgesteld door de twee nederlagen. Zij hadden zich vooraf kansen voor een toernooize ge in Parma toegedacht. Maar de prestatie van Martinus was er niet minder om. Met Bert Goedkoop, net als te gen CSKA Moskou, in de meest opvallende rol, zetten de Amstelve ners de goede prestaties luister bij met een zege. Voor Ron Boudrie was die triomf geen verrassing. "Het is namelijk precies zo gegaan als Arie het ons verteld had. De derde partij zou den wij winnen. Dan moeten we het natuurlijk nog wel doen, maar we geloofden erin. Ook wij voelden dat we elke wedstrijd sterker wer den. Het is niet zo dat wij de vol gende keer, als wij tegen CSKA of Parma spelen, winnen. Maar mis schien wel die keer daarna. Want ook wij kunnen dit niveau aan. Daarover is iedereen bij ons meer dan overtuigd". De vinger bij de Amstelveners wordt bij deze woorden altijd ge stoken in de richting van Arie Se linger. De Amerikaan heeft in de vier maanden dat hij zich met de ploeg bezighoudt, gezorgd voor een revolutie. Hij pakte elementai re zaken als afzet en springfouten aan, zette spelers op een andere plaats en ging "echt" trainen. De resultaten waren opzienbarend. "We hebben het als we over Par ma en CSKA praten, over volledige professionals. Zij trainen zeker 25 uur. Dat halen wij niet. Maar wij moeten ook die kant op. Organisa torisch, mentaal en speltechnisch. Als dit team er dan nog een speler of vier bij krijgt, behoren we bin nen niet al te lange tijd tot de we reldtop. Daar ben ik heilig van overtuigd". (Uitslagen en eindstand zie sco rebord). Het scorebord geeft aan dat Sjoerd Meijer op achterstand staat. Dus legt de Scylla-speler zijn ziel en zaligheid in de service. «foto Lock Zuyderduin) LEIDEN - Theo Bakker was gisteren goed gemutst. De trainer van Scylla verwachtte een slecht (dubbel)weekeinde voor zijn ploeg, nu Frits Kante been voor de rest van het seizoen heeft bedankt. Scylla had evenwel een verrassing voor Bakker in petto want zowel zaterdag als gisteren noteer de de tafeltennisploeg een overwinning. Eerst peuzelden de Leidenaars Odion met 3-6 op, waarna het 'hoofdgerecht' Sjaardema. via 6-2 werd verorderd. Vooral de laatste zege tegen Oegstgeest stemde de oefenmeester tevre den. Aanvankelijk zag het er met een verliespartij van Sjoerd Meijer te gen Friso Reitsma slecht uit. Invaller Marcel Riethoven deed de stem ming echter volledig omslaan. Normaliter had Herman van der Broek Oegstgeest aan 0-2 moeten helpen, maar Riethoven scoorde met een puntgave overwinning de gelijkmaker. Daarna verliep het gladjes voor de Leidse ploeg. Peter Paul de Vrind (tegen de talentvolle Ron Schipaan- boord) en Sjoerd Meijer (tegen Herman van der Broek) voerden de score tot 3-1 op. In de daarop volgende partij De Vrind-Reitsma werd met het mes op tafel gestreden. De 17-jarige De Vrind toonde in korte tijd niet alleen in technisch, maar ook in mentaal opzicht vooruit te zijn gegaan, want tegen Oegstgeest-kopman Reitsma behaalde hij een knappe zege. Het dubbel Meijer/De Vrind maakte daarna een stevige misslag, maar Peter-Paul de Vrind maakte het foutje van zijn ploegmaats goed door Herman van der Broek terug te wijzen. Zaterdag vertrok Scylla met invaller Paul Spies uit team 5 naar Gaan deren om tegen de ploeg van Mirjam Kloppenburg aan te treden. Spies noteerde twee logische nederlagen. Dat betekende automatisch dat het tweetal Meijer/De Vrind beiden de volle winst binnensleepten. Vooral de zege van Peter-Paul de Vrind tegen Mirjam Kloppenburg was indruk wekkend. Met tranen in de ogen vluchtte de nummer 10 van Europa naar de kleedkamers. Oegstgeest verloor zaterdag met 4-6 van Dextro/Hazerswoude 2. Her man van der Broek boekte drie zeges terwijl Ron Schipaanboord een partijtje winnend afsloot. Friso Reitsma bleef op nul steken. De Oegst- geestenaren moeten zich nu tot het uiterste verzetten om degradatie te voorkomen. Scylla heeft na het uitstekende weekeinde uitzicht op de titel, waar aanvankelijk degradatie werd verwacht. De vrobwen van Scylla maakten een treurig weekeinde door. Tegen Hazerswoude werd met 2-6 verloren, waarbij moet worden aangetekend dat invalster Judith Lepelaar een hoopgevende overwinning behaalde op Claudia Verschoor. Marian Kantebeen zorgde voor het resterende punt. Tegen Torenstad (6-2 verlies) sloeg Kantebeen beide punten bijeen. De mannen van Docos hadden weer de beschikking over Ronald Rijs- dorp, vanwege de afwezigheid van de zieke Walter Engelbert. De ex- verdediger van Hazerswoude scharrelde drie puntjes bijeen. Dat kon van zyn ploeggenoten niet worden gezegd. Die bleven ver onder de maat. Prashad stond Rijsdorp met één zege bij. Sjaak den Elzen noteerde louter nederlagen. De vrouwen van Docos deden het slecht. Het team kwam tegen Hazers woude 2 niet verder dan 5-5. Tessa Bröcker viel met een nederlaag tegen Iris Sjaardema in negatieve zin op. Het puntverlies zou de Leidse vrou wen wel eens de titel kunnen kosten. Overige uitslagen: Vrouwen: Koningslust-Hazerswoude 2-6, Mannén: Hazerswoude 2-Middelburg 3-6. eigen wijze oplaadt tijdens een wedstrijd. Schreeuwpartijen, dis cussies met publiek, de tegenstan der bespelen, niets is de tafelten nisser vreemd om zyn partijtje winnend af te sluiten. "Ik probeer het zo goed mogelijk te doen", legt Kantebeen zijn houding uit. "Ik weet donders goed dat ik daar an dere mensen voor het hoofd stoot". "Iedereen kan vraagtekens ach ter die handelwijze plaatsen, maar als trainer heb ik het altijd geac cepteerd", neemt Theo Bakker de Leiderdorpse tafeltennisser in be scherming. De kans is overigens gering dat Bakker Kantebeen, mocht hij het batje weer ter hand nemen, bij Scylla terugziet. Frits Kantebeen is namelijk te leurgesteld in de houding van zijn club. "Zoals de zaken er momen teel voorstaan, zeg ik: 'nooit meer bij Scylla'. Ik heb altijd klaarge staan voor de club. Nu hadden ze wat terug kunnen doen door me uit de put te halen. Het is tochniet moeilijk om iemand te bellen om te zeggen dat je fout bent geweest? Maar ik weet precies hoe ik ben. De zaken kunnen er over een tijdje weer anders voorstaan". Teamspeler Kantebeen voelt zich met name in de steek gelaten door zijn ploeg genoten. "Tegenwoordig denken de spelers alleen maar aan zichzelf. Dat is de tendens van de tafelten nisser van vandaag. Ik ben een echte teamspeler, leef mee met de jongens. Het is toch tekenend dat ik nog niets van die gasten heb ge hoord. Weetje wie er wel opbelde? Rob van der Zeeuw, een jongen waarmee ik vroeger heb samenge speeld. Als hy in Hazerswoude was geweest, was hij over de borden ge sprongen en had het voor me opge nomen. Nee, het valt me bitter te gen. Ik kom dan niet altijd vriende lijk over, maar het had toch een kleine moeite geweest om me even te bellen? Ik voel me diep ongeluk kig". "Het is voor Scylla vervelend dat Frits is gestopt", oordeelt Theo Bakker. "In al die jaren dat ik nu met hem werk, heb ik hem niet op een oneerlijkheid kunnen betrap pen, en wat de anderen daarover zeggen, moeten zij weten. Ik durf te beweren dat er spelers heel wat onsportiever te werk gaan. Inder daad, hij probeerde tijdens de wed strijd van alles, maar daarmee is het nog geen rotjongen. Voor de club is-ie goud waard. Hij heeft al tijd voor 100 procent gestreden". Leidse zeilers sluiten WK in Rio goed af RIO DE JANEIRO (ANP) - In de zevende en laatste zeilrace zijn de Westduitse broers Diesch gisteren wereldkampioen geworden in de Flying Dutchmanklasse. Voor de kust van Rio de Janeiro werden zij vierde, daarmee hun landgenoten Batzill en Wende ver achter zich la tend. De Amsterdammers Sjaak Haak man en Guido Alkemade eindig den in de slotracé als vijfde. In het eindklassement werden zij tiende. Met deze klassering voldeden zij aan de Olympische limiet. Het duo moest in de top-tien eindigen. De Nederlanders deden het trouwens toch goed in het laatste onderdeel. Henk Koning en Hans Schelling uit Leiden, negentiende in de eind stand, werden derde. De uitslagen van de zevende en laatste race 1. Schönherr/Poulsen (Den); 2. McLaugh- lin/Millen (Can); 3. Koning/Schelling (Ned); 4. Diesch/Diesch (BRD); 5. Haakman/Alke made (Ned); 25. Van der Sluis/Schrier (Ned). De eindstand is: 1. Diesch/Diesch 40,0 punten; 2. Batzill/ - McLaugl der Sluis/Schrier. LEIDEN - Zonder in grote proble men te komen, weigeren de scha kers van Philidor vooralsnog af stand te nemen van de degradatie zone in de hoofdklasse van de lan delijke schaakcompetitie. Tegen SMB 1 was het zaterdag met een voorlopige 4-5 score en een waar schijnlijke 5-5 eindstand wederom vlees noch vis. Winst had Philidor definitief in veilge haven gebracht, verlies had het degradatiespook extra impulsen toegediend. Op de competitieranglijst weet Philidor met nog drie ronden te spelen nu nog vier teams onder zich. Het verschil met nummer voorlaatst BSG bedraagt daarbij slechts twee matchpunten. Een ploeg die de Piket-brigade boven dien tijdens de volgende ronde als tegenstander te wachten staat. LSG verzuimde in de tweede klas- se C door een 4-6 nederlaag tegen concurrent Paul Keres de titel vei lig te stellen. De strijd ligt daar nu weer volledig open. Bovenin de ranglijst van de hoofdklasse blijft alles op rolletjes lopen voor koploper Volmac. De Rotterdammers (met ditmaal Vic tor Kortsjnoj in hun gelederen) i zelf met 6Vi-3Mi van Am stelveen 1. Van de drie Leidenaren deed Jeroen Piket het met een zege op Van de Oudeweetering op nieuw het beste. John van der Wiel bleef op remise steken tegen Bos boom, terwijl Rinie Kuijf een winststelling tegen Van Voorthuij- zen liet glippen en eveneens remi seerde. Opmerkelijk was verder het halve punt dat Gert Pieterse aan Jan Timman wist te ontfutse len. Inmiddels raakte Volmac titel verdediger Eindhoven als concur rent kwijt, omdat deze équipe een matchpunt aan Desisco verspeel de. Met twee matchpunten en ze ven bordpunten achterstand mag rivaal nummer twee, Koningsclub, in wezen ook nog slechts op een wonder hopen. In het treffen met SMB ontbrak het Philidor wederom aan het no dige "killersinstinct". Aanvanke lijk waren de Leidse perspectieven riant. RAG de Graaff rolde over Kerkmeester heen. terwijl Marcel Piket opponent Koopmans een pak slaag bezorgde: 2-0. Coen Ste- houwer en Lex Jongsma leken de voorsprong vervolgens naar 4-0 te tillen, maar beiden hielpen zij een uitstekende positie om zeep: 2-2. Uit die twee meevallers putte SMB nieuwe moed. Het werd zelfs 2-3, toen Wim de Kok in gelijke stand tegen Hommeles door de vlag ging. Weliswaar trok Henk van Maaren de score met een overtuigende winstpartij tegen Roozenbeek weer in evenwicht (3-3), maar bij Joop Piket ging het opnieuw mis. In plaats van rechtstreeks met zyn vrijpion door te lopen treuzelde de Philidor-captain te lang, hetgeen Kox, zware tijdnood ten spijt, de kans bood zijn stelling te "repare ren". Toen op zijn beurt ook Piket in tijdnood-problemen kwam te verkeren sloeg de Nijmegenaar ijs koud toe: 3-4. Leo Hofland liet tijdens de twee de zitting zien hoe het wel moest. Een beter staand toreneindspel voerde-hy-tegen Bartels secuur naar winst: 4-4. Het kwaad bleek toen echter al geschied. Piet Bak ker vocht in een slechte positie te gen Voormans voor wat hij waard was, maar dat kon verlies toch niet verhinderen: 4-5. Peter Gelpke overleefde in een plus-positie te gen Nijboer de tweede tijdnoodfa se en mag komende zondag het, in- midels technisch gewonnen, eind spel in derde zitting daadwerkelijk naar winst gaan voeren. Voor het tot nu toe zo glorieuze LSG werd het zaterdag in 't Parle ment, ondanks alle sneeuwval, een zwarte dag. Dankzij het Leidse ver lies kwam de op papier toch min dere rivaal Paul Keres pardoes te rug in de kampioensrace. Na het 4- 6 verlies in dit "vier-punten-duel" bedraagt het verschil tussen de Leidse en Utrechtse formatie im mers nog maar twee schamele bordpunten. Paul Keres mag bo vendien een lichter slotprogramma tegemoet zien. de waarheid al snel teniet gedaan door een off-day van de jarige Henk van Putten. Hij deed in een meer dan riante positie pardoes zijn dame cadeau: 1-1. Een kanslo ze nederlaag van Dirk Sikkel tegen oud-clubgenoot Erik Oosterom kon nog worden gecompenseerd door winst van Leon Konings (2-2), maar daarna sloegen de gasten hun slag. Aad van Moorse! kwam er niet aan te pas, Kees van Zijp ver- combineerde zich, terwijl Kees de Groot een ongelukkig kwaliteitsof fer plaatste: 2-5. Via sterk afgeron de eindspelen brachten Wim Heemskerk en invaller Simon Duindam hun ploeg even terug in competitie (4-5), maar juist op dat moment vergaloppeerde een va- banque spelende Charles Kuijpers zich en was de nederlaag een feit: 4-6. In dezelfde klasse nestelde Phili dor 2 zich in de sub-top, dankzij een 6-4 zege op hekkesluiter De Ooievaar 3. Herman van Halderen, Jaap Herman, Michiel Vergeer en Henk van Loon maakte korte met ten met Yvette Nagel, maar hij zag vader Jan wraak nemen tegen He- leen de Greef. Wim Vriend en Ton Kohlbeck verspeelden goede posi ties. Via tamme remises van Nico Kuijf en Ab Smit kwam de eind stand op 6-4. LSG 2 blijft in 2B steeds net iets te kort te komen. Tegen Laren leed de ploeg opnieuw een minimaal verlies: 4,/2-51/2. Omdat in deze klasse Koningsclub 2 zyn c ning uit de vijfde ronde op VHS wegens een onreglementaire spe ler teniet zag gedaan, weet LSG 2 in elk geval US en Koningsclub nog steeds onder zich. Joop Bak ker, Leo Huysdens en Klaas Ha- gendijk hielpen te thuisclub aan een comfortabele 3-0 voorsprong. Onnodige nederlagen van Erik van der Marei, Timo Henseler en Wiebe Wiebes trokken de score weer ge lijk: 3-3. De beslissing viel by Rem- melt Otten die op het moment dat hij mat kon geven door zijn vlag ging. Weliswaar scoorde Edward van der Marei nog tegen en remi seerde Manniën bekwaam (4>/2- 41/2), maar voor Adriaan Clemens viel het eindspel niet meer te hou den: 41/2-5,/2. De strijd om het wereldkam pioenschap schaken bij de vrou wen blijft vooralsnog een Russi sche aangelegenheid. Jelena Ach- milovskaja bracht zaterdag het kandidatentoernooi in het Zweede Malmö op haar naam en verwierf daarmee het recht om wereldkam pioenen Maya Tsjiboerdanidze uit te dagen. Het Zweedse talent Pia Cramling kwam niet verder dan een gedeelde vierde plaats RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12