SD T Moeder Kama blijft de grenzen verleggen Alex Jansen: winnen in plaats van pierewaaien Zjelezovski slaat toe op 1000 meter 'Feiten, daar zijn we voor' Van der Hoorn snelste vrouw in Poolse tocht Heiden bindt de schaatsen weer onder PAGINA 10 SPORT MAANDAG 24 FEBRUARI 1986 Honderd kilometer van Ter Aar TER AAR - Alex Jansen nam gis teren als opvolger van Cees van der Hoorn ('70) met een tevreden ge voel de Dirk Hydra-trofee in ont- vangst. De Leidenaar won de op de Langeraarse plas verreden hon derd kilometer van Ter Aar door in de eindsprint te winnen van de fa- voriet Richard van Kempen, die 's avonds in Alkmaar overigens al re vanche zou nemen door winst in de voorlaatste marathon voor de KNSB-cup. Jansen was met zijn zege behoor lijk in zijn nopjes. Om twee rede nen. "Normaal win ik in een sei zoen één wedstrijd en dan is het meestal over. Daar blijf ik dan te lang tevreden mee en dan ga ik lo- pen pierewaaien. Dit seizoen is het anders. Ik pakte al vrij snel mijn eerste overwinning op de kunstijs baan van Deventer. En nu dan de ze. Mooi, hè?". Maar Jansen genoot ook van zijn (ploeg)triomf op de ij- zersterke Van Kempen. In de fina le vormde hij met zijn ploeggeno ten Kunz en Molenaar een blok aan .het been van Van Kempen. Die za- terdag in Alkmaar nog moest op tornen tegen de ploeg van Van der Duim. Toen won de marathon schaatser uit De Hoef. Nu, voor 'ei- gen' publiek, werd Van Kempen, die lid is van de ijsclub Ter Aar, verslagen. Jansen over de succesvolle ploe- gentactiek: "Vergeet niet dat Ri chard erg goed rijdt, hè. Wij waren alle drie niet zo fris meer. Zo'n hon derd kilometer ga je toch voelen. Kunz en Molenaar zouden probe ren weg te komen en ik zou wach ten op de sprint. Dat is goed uitge pakt. Molenaar trok de sprint aan en ik kon achter Van Kempen aan en over hem heen komen". Om vervolgens zijn eerstë winst op natuurijs te grijpen. Jansen: "Maar het zat er in dat ik een keer strijden toch steeds voorin. iNaar- mate ik meer kilometers maak, ga ik gemakkelijker schaatsen. En in deze periode kun je veel schaatsen. Zonder natuurijs moet je in de avonduren naar een kunstijsbaan. Dan kom je vaak niet verder dan een uurtje trainen". Jansen was een van de 87 deelne mers in een niet al te sterk bezet veld. Veel erkende rijders hadden zich een dag rust gegund of reden in Westerveld. Voor de organisato ren in Ter Aar, die weigeren start- gelden te betalen, is het maar af wachten wie er komen. Van Kempen was moreel ver plicht om aan de start te komen, hoewel hij daags daarvoor de nodi ge inspanningen moest verrichten om zijn leidende positie in het ma rathonklassement veilig te stellen. Of hij wilde of niet, ook nu was hij de te klopoen man. Hij schuwde zijn favorietenrol zeker niet en maakte na een half uur deel uit van een kopgroep van acht man. Daarin zaten verder Jan sen, Kunz, Rietveld, Molenaar, Bie- mond, Verduin en thriathlon-kam- pioen Axel Koenders. Verduin en Rietveld (rugklachten) moesten door het hoge tempo als eersten af haken. Koenders, de duurspecia- list, verloor vervolgens het contact door een tempoversnelling van de actieve Waddinxvener Molenaar. Ook Biemond uit Nieuwe Wetering kon uiteindelijk niet meestrijden om de zege. Hij wist zijn goede vijf de positie echter wel te verdedi gen. "Het was een zware wedstrijd", oordeelde winnaar Jansen later. Het ijs was helemaal kapot gere den. De hele middag was het hob belen geblazen". De Leidse schaat ser hield zich in het kopgroepje echter keurig staande. Kunz en Molenaar sloopten de krachten van Van Kempen. Door zich in de slot fase te sparen had Jansen in de sprint op de laatste meters nog eni ge reserve in huis om de gedood verfde favoriet van de zege af te houden. "Een van ons moest winnen. Lul lig voor Richard, maar sport is hard. Wint Richard toch, dan wordt er meteen geroepen dat wij een slechte ploeg hebben. En ver geet niet dat ik hem toch op zijn sprint verslagen heb. Een massa- sprinter ben ik, maar zoals je zag kan ik in zo'n klein groepje aardig finishen". WIM VAN WANROOY Hans Kunz en Alex Jansen tweede) leiden rechts de dans i lijks zichtbare Richard van Kempen sluiten de rij. MIKIHAJKI (ANP) - Lenie van der Hoorn uit Ter Aar was zaterdag in Polen de snelste vrouw in een schaatsrriarathon over tachtig kilo meter. Van der Hoorn, vorig jaar ook al winnares van de Elfsteden tocht, passeerde als zevende in een deelnemersveld van 160 rijders de finish. Winnaar werd Hylke Boer stra. De in Bremen wonende Ne derlander had op de eindstreep van de sterk ingekorte marathon in Mikihajki een voorsprong van zes en een halve minuut op Jan Roelof Kruithof. Abe Thalen uit Heeren veen eindigde als derde. Beste vrouw was Lenie van der Hoorn, die als zevende de streep passeer de. Wegens de barre omstandighe den besloten de organisatoren de tocht met' ruim dè helft in te kof- ten. Aanvankelijk stond een race ter lengte van de Elfstedentocht (200 kilometer) in de omgeving van de Russische grens op het pro gramma. Een vooraanstaande ma rathoncrack als Jan Kooiman reed de wedstrijd niet uit. Het deelnemersveld van onge veer 160 rijders moest op het Pool se ijs in totaal 81,6 kilometer afleg gen. Al in de loop van de week was besloten de marathonschaatsers niet te wagen aan de klassieke af stand van tweehonderd kilometer. Bij windkracht acht was er de laat ste dagen zeventig centimeter sneeuw gevallen. Door de last van de sneeuw ging het ijs op verschil lende plaatsen scheuren vertonen. Wedstrijdleider Rein Zwart zag het gevaar en besloot zaterdag, na overleg met een deelnemersafvaar diging, de wedstrijd verder in te korten tot twee ronden van ruim veertig kilometer. Van Kempen Richard van Kempen heeft zater dag in Alkmaar de voorlaatste ma rathonwedstrijd in de reeks om de KNSB-cup gewonnen. De rijder uit De Hoef kan de eindzege vrij wel niet meer ontgaan. Van Kem pen heeft een voorsprong van 20,8 punten op Hilbert van der Duim. De vroegere allrounder moet over twee weken de laatste ontmoeting in Den Haag winnen om Van Kem pen de trofee te ontfutselen. Van Kempen zelf moet dan ook nog buiten de punten rijden. Doordat de marathonrijders vol op startgelegenheid hebben op na tuurijs, meldden zich slechts 38 rij ders op kunstijsbaan De Meent voor wat zich zou ontwikkelen als een vlakke wedstrijd. Afwezig wa ren onder andere Jos Niesten, Hen ri Ruitenberg, Dries van Wijhe, Jan Wessels en Jan Kooiman. gaan Ik zit bij de wed- Talenten en routiniers naar Savalen DEN HAAG (ANP) - Een groep van tenminste tien Nederland se schaatsenrijders zal volgen de week in Savalen deelnemen aan de traditionele schaatsacht- daagsè. De KNSB-afvaardiging is een mixture van jong talent en routine, vier mannen en zes vrouwen. Overwogen wordt ook de rijders van de mannen- kernploeg naar de wedstrijden in Noorwegen te zenden. Bondscoach Henk Gemser heeft de wens te kennen gege ven zijn rijders wedstrijdgele genheid te bieden, voordat zij in Alma Ata aan recordwed strijden deelnemen. De schaatsweek van Savalen wordt van 2 tot 9 maart gehou den. Aan de wereldbekerwed strijd in Oestersund (1 en 2 maart) doen geen Nederlanders Voor de schaatsweek van Savalen zijn geselecteerd: Mannen: Thomas Bos (Den Haag), Fred Oosterlaan (Bleis- wijk), Bouke Jonkman (St. Ni- colaasga). Tjerk Terpstra (En- gelum). Vrouwen: Babs Bijlsma (Eel- de), Anja Borst (Hoogmade), Janine Koudenburg Oodoorn), Indra Arendz (Hijken), Christi na Aaftink (Utrecht) en Ina Steenbruggen (Utrecht). Vijfde sprinttitel en twee wereldrecords KARUIZAWA (ANP) - Karin Kania, de schaatsende moeder, blijft de grenzen verleggen in de sport, die ze ooit als kunstrijdster begon. In Karuizawa veroverde de Oostduitse dit weekeinde haar vijfde sprintwereldtitel sinds 1980. Kania, ook al drie keer wereldkam pioene allround, spotte met de tegenstand en reed op de 1000 meter en in de sprintvier kamp twee Medeo-wereldrecords (van Petroeseva en Rothenburger) uit de boeken. Op de 500 meter dook de 24-jarige studente kunstgeschiedenis met de tijd van 39,94 als tweede vrouw in de historie onder de grens van 40 seconden. Het kan niet op voor Karin Kania. In het Japanse Karuizawa zette de Oostduitse alleskunner haar vijfde sprinttitel extra luister bij met een wereldrecord op de kilometer (foto anp> Slechts haar landgenote Christa Rothenburger was dat eerder ge lukt. De onttroonde wereldkam pioene, die al na drie (door Kania gewonnen) afstanden zeker was van die teleurstelling, houdt het wereldrecord met 39,69. In het ge weld van Kania verbleekte alles. Drie persoonlijke records van Ma rieke Stam brachten de beste Ne derlandse in het klassement niet verder dan de dertiende plaats. Karin Kania was in supervorm naar Karuizawa gegaan en maakte gepast gebruik van die goede fysie ke en mentale conditie. De rijdster uit Dresden begon het toernooi met de 39,94. Christa Rothenbur ger, die slechts hoop had gehad via twee geslaagde 500 meters haar Voormalige Russische allrounder prolongeert sprinttitel KARUIZAWA (ANP/GPD) - In de geschiedenis van de wereldtitel strijd sprint is Igor Zjelezovski na superman Eric Heiden de tweede schaatsenrijder, die het wereld kampioenschap in die discipline heeft geprolongeerd. De 22-jarige beroepsmilitair uit Minsk verde digde op de hooglandbaan van Ka ruizawa zijn vorig jaar in Heeren veen veroverde wereldkampioen schap met succes. Zjelezovski was de beste rijder in een titelstrijd, waarin het weer stukken sneller ging dan in de voorgaande, indruk wekkende toernooien van Trond- heim en Heerenveen. Zjelezovski verbeterde het kampioenschapre cord puntentotaal met ruim 1,7 punten tot 149.085. Onder zijn re cordscore van vorig jaar (150.825) doken ook de nummers twee en drie uit het klassement, de snelle Amerikaan Dan Jansen en de Ja panner Kuroiwa, de teruggekeerde wereldkampioen van 1983. De bes te Nederlander, Geert Kuiper, werd achtste met 152.715, een sco re waarmee hij drie jaar geleden nog wereldkampioen was geweest. Ter illustratie van de snelle ont wikkeling in het specialisme op de korte afstanden dook Dan Jansen als eerste in de zeventienjarige his torie van het sprintkampioenschap onder de grens van 37 seconden. De Amerikaan sprintte op de twee de dag in een rit met twee keer wind mee. waarbij hü zijn snelheid Zjelezovski, in 1985 drie afstanden, won in Japan twee afstanden, beide duizend meters. De winst op de 500 meter van de eerste dag verspeelde hij aan Ku roiwa door een forse misslag. Daar door werd de houder van de snel ste seizoentijd (36,49) tweede in 37,35. Een dag later deelde hij die zelfde positie met de Oostduitser Mey, in 37,26. De overwinningen van Zjelezovski op de kilometers kwamen niet als een verrassing. Als ex-allrounder heeft de rijder uit Minsk meer inhoud dan de doorsnee-sprintschaatser. Dit sei zoen kwam hij op de 1500 meter tot 1.53,00, een tijd, die nog niet voor erkenning als wereldrecord in aan merking is gekomen. Zaterdag bleef Zjelezovski met 1.14,81 nog ruim boven zijn toernooirecord (1.14,30) van vorig seizoen. Giste ren, op het moment dat er ideale omstandigheden heersten op het op 939 meter gelegen Karuizawa Skating Center, snelde hij naar 1.14,14. Ondanks deze toptijd maakte Toch maakte Zjelezovski op de Ne derlandse bondscoach Henk Gem ser en Geert Kuiper, de hoogst ge plaatste Oranje-sprinter in het slot- klassement, niet zo'n sterke indruk als een jaar geleden in Heerenveen. Gemser: „De klasse van vorig jaar miste ik nu bij hem. Vrijdag was hij nog met zijn schaatsen aan het klungelen. Dat getuigt niet van veel zelfvertrouwen". En Geert Kuiper vond: „Zjelezovski heeft het kampioenschap gewonnen door zijn laatste ronde op de 1000 meter. Hij bezat als enige de in houd om hard door te gaan. Dan Jansen probeerde het in een recht streeks duel nog wel, maar kon hem niet aan. Zjelezovski had een slotronde van 29,2, alle anderen bleven boven de 30 seconden". Boucher Geatan Boucher, de ex-kam pioen en tweevoudige olympische winnaar, ondervond hinder van een voetblessure. Tevens raakte de Canadees een keer uit balans, waardoor hy een voor zyn doen te leurstellende dertiende plaats be landde. Kuiper, de nationale sprintkampioen, was de tweede dag het best op dreef. Zowel de 500 meter als de dubbele afstand legde hij nooit eerder zo snel af. Kuiper. „Zaterdag was ik wat overhaast, te> fel eigenlijk. Maar over het hele toernooi ben ik natuurlijk heel te vreden. De internationale concur rentie is veel breder dan bij de all- rounders. Met de achtste plaats hoor je er volledig bij. Het is een heel goeie zaak geweest dat ik hier ruim van tevoren was. Anders zou ik ook niet zo hoog zijn geëindigd". Als beste Nederlander bleef Kui per allroundkampioen Hein Ver geer ruim voor. „Het zou een bla mage zijn geweest wanneer Ver geer met zijn slechte voorbereiding voor mij was gekomen", stelde Kuiper. Vergeer arriveerde pas donderdag in Japan en eindigde tien plaatsen lager dan waarop hij een beetje had gerekend. „Ik heb de omschakeling onderschat. Een volle dag reizen en het tijdsverschil van acht uur vergen een langere periode om te wennen. Twee da gen is gewoon te kort gebleken. Al leen op de laatste duizend meter kwam ik goed in het ritme", aldus Vergeer, die ook mentaal de accu nog niet weer had kunnen opladen. „De juiste concentratie ontbrak", gaf hij toe. Jan Ykema deed drie afstanden volwaardig mee voor een plaats bij de eerste tien. In het tussenklasse- ment stond hij er zelfs iets beter voor dan Kuiper. Na in de eerste 1000-meterbeurt een persoonlijke toptijd te hebben gerealiseerd ging het 450 meter voor het einde mis. Bij het uitkomen van de buiten bocht gleed hij onderuit. Het was zijn eerste buiteling in dit seizoen, maar wel op een gewichtig mo ment. De Nederlanders raakten hierdoor een startplaats kwijt voor het volgende WK, want Hans Jans sen kon zich volgens de verwach tingen niet bij de beste twintig scharen. De debutant, die van Gemser thuis had mogen blijven, scherpte wel in al zijn vier ritten zijn persoonlijke records aan. landgenote bij te houden, gaf met een een halve seconde toe (40,47). Op de duizend meter dook Kania als eerste vrouw onder de grens van 1.19. en verbeterde het drie jaar oude record van de Russin Pe troeseva. Op de tweede dag won Kania de 500 meter in 40 blank om vervol gens op de duizend meter 'rustig' aan te doen. Angela Stahnke, de drievoudige wereldkampioene bij de junioren, mocht de afsluitende kilometer winnen. Kania werd tweedd in 1.21,40 en verbeterde het wereldrecord op de sprintvier kamp met ruim verschil. Het re cordtotaal van Rothenburger van 161.120 punten werd door de Dres- dense aangescherpt tot 160.060. In de schaduw van Kania reed Rothenburger naar de tweede posi tie in het eindklassement. Vorig seizoen, toen Kania zwanger was, haalde Rothenburger de eerste we reldtitel op haar specialiteit door drie afstanden te winnen. In Karui zawa was de derde plaats voor de verrassend goed Bonnie Blair uit de Verenigde Staten. De rijdster, die in Den Haag niet eens de laat ste zestien van de wereldtitelstrijd allround haalde, verdrong via een uitstekende tweede dag de Japan se Seiko Hashimoto van het erepo dium. De top-zes werd gecomple teerd door de Oostduitsen Stahnke (5e) en Ehrig (6e), waardoor de he- genomie van de DDR weer eens onderschreven werd. In het Verre Oosten had het vrouwentrio van coach Tjaart Kloosterboer nauwelijks iets te be tekenen. Nationaal kampioene Pe tra Moolhuizen haalde na een ver prutste eerste dag, met een val op de kilometer, slechts de 28ste en laatste plaats in het klassement. Op de tweede dag maakten twee per soonlijke records (43,02 en 1.25,81) nog iets goed voor het toernooi van de rijdster uit Weesp. Ingrid Harin- ga, de invalster voor de zieke Yvonne van Gennip, haalde ook niet de eerste twintig, waardoor Nederland volgend seizoen slechts twee rijdsters mag afvaardigen naar het belangrijkste spripttoer- nooi van het jaar.Marieke Stam kwam bij haar debuut op het we reldkampioenschap sprint tot goe de verrichtingen. Ze haalde de laat ste twintig, maar was met haar der tiende plaats niet eens beter dan Alie Boorsma vorig jaar in Heeren veen (elfde). Sinds 1982, toen Yvonne van Gennip in Alkmaar vierde werd, hebben de Neder landse rijdsters nauwelijks meer iets te betekenen'in de sprintwe reld. GRONINGEN (GPD) - Na zes jaar uitsluitend als televisie-commenta tor de ijsbanen te hebben bezocht, zal Eric Heiden weer de wedstrijd- schaatsen onder binden. De veel voudige Amerikaanse kampioen prijkt op de deelnemerslijst van een internationale schaatsontmoe- ting in Groningen. De nu 27-jarige Heiden, die de afgelopen jaren wel als wielrenner actief is gebleven, gaat komende zondag de strijd aan met de Nederlandse toprijders, on der wie Hein Vergeer, Gerard Kemkers en de sprinters Geert Kuiper en Jan Ykema. De wed strijd komt in de plaats van de geannuleerde interland tegen Oost-Duitsland. Het definitieve deelnemersveld staat overigens nog niet vast. Er kan nauwelijks een beroep worden gedaan op buitenlandse allroun- ders zoals de Noor Karlstad en de Zweed Gustafson, want voor hen staat de voorlaatste wedstrijd van de World Cup (in het Zweedse Ore- brö) op het programma. Getracht wordt een aantal sprinters, die het afgelopen weekeinde in Karuizawa aan het wereldkampioenschap deelnamen, naar Groningen te ha len. De mannen rijden een half sprinttoernooi, de 500 en 1000 me ter. De vrouwen, onder wie Yvon ne van Gennip en Ria Visser, ko men uit op de 500 en 1500 meter. Voor Gerard Kemkers en Leo Vis ser wordt mogelijk een langere af stand op het programma geplaatst. In het voorlopige schema is ook ruimte gelaten voor een ploegach tervolging. AMSTERDAM (ANP) - Een trio inspecteurs van het Inter nationaal Olympisch Comité acht Amsterdam als kandidaat- organisator voor de zomerspe len van 1992 hoog. „Het schijnt dat Amsterdam aan alles heeft gedacht", zei de Zweed Gunnar Ericsson, voorzitter van het drietal en woordvoerder mede namens Jan Staubo (Noorwe gen) en David Sibandze (Swazi land). „Amsterdam heeft zich zelfs verzekerd voor als er bij voorbeeld in 1991 iets zou ge beuren, waardoor de Spelen in 1992 niet zouden kunnen door gaan". Op de eerste dag van het vijf daagse bezoek inspecteerden Ericsson, Staubo en Sibandze, vergezeld door IOC-secretares- se Anne Beddow, verschillende akkommodaties in de hoofd stad: het Wagenerstadion (hoc key), de Sporthallen Zuid (handbal, tafeltennis, badmin ton), het Amsterdamse Bos (hippische sporten) en de Bos baan (roeien, kano). Op de 2200 meter kaarsrechte Bosbaan za gen de IOC-leden vijfduizend Amsterdammers door elkaar krioelen op de schaats. Dit beeld ontlokte Ericsson de uit spraak: „Nederlanders blijken een sportief volk te zijn". David Sibandze uit Swaziland zag voor het eerst in zijn leven na tuurijs en waagde zich er niet van ganser harte op. De Stichting Olympische Spelen Amsterdam confron teert het trio Olympiërs deze week met zijn prominentste pleitbezorgers. Elke dag zijn er breefings in het kantoor van de stichting met tekst en uitleg van de plannen tot dusver. Gis teravond was er een diner met staatssecretaris Joop van der Reijden. Vandaag is er een ont vangst op het stadhuis met Am sterdams burgemeester Ed van Thijn en wethouders en een di ner in diens ambstwoning. Morgen wordt een bezoek ge bracht aan Den Haag. Eerst is er een ontmoeting met (waar- schijnlijk) Prins Claus in het Paleis Noordeinde, daarna een onderhoud met premier Ruud Lubbers in het Catshuis. De of ficiële inspectie wordt woens dag afgerond met een bijeen komst met de Nederlandse Sportfederatie in het sportcen trum Papendal met 's avonds een ontvangst door Henk Von- hoff, de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité. Dat alles in aanwezigheid van Nederlandse oud-Olympiërs. Controleren Gunnar Ericsson verklaarde gisteravond alles rustig over zich heen te laten komen. „Elke kandidaat laat zich van zijn beste zijde zien. Onze missie bestaat uit het controleren van feiten. Wij maken een rapport op. Het is niet zo, dat wij op een of andere manier te bepraten zijn. Feiten, daar zijn we voor gekomen. Maar dat weten ze hier in Amsterdam ook wel. Al les moet natuurlijk goed ver kocht worden. Een lobby is iets natuurlijks geworden". Ericsson, Staubo en Siband ze leggen alle zeven kandidaten voor de Olympische Zomerspe len onder de microscoop. In New Delhi en Brisbane zijn ze vorige herfst al geweest. Direct na Amsterdam volgt Birming ham. De laatste drie - Barcelo na, Parijs en Belgrado - zijn over enkele maanden aan de beurt. Hoe Amsterdam ervoor staat in vergelijking met de andere steden, wilde Ericsson onder geen beding zeggen. „Daar geef ik geen commentaar op", zei hij. „Wij zijn neutrale bezoe kers die rapport uitbrengen aan de 93 IOC-leden. Zij moeten een mening vormen, want zij zijn het die in oktober zullen beslissen". Amsterdams voornaamste re clameboodschap aan de keuze heren van het IOC zijn de „Compacte Spelen". Alle eve nementen dicht bij elkaar. Ge makkelijk voor sporters èn pu bliek. „Ik geloof niet dat het zo zwaar zal wegen. Trouwens zo compact is het niet. De opzet ziet er. wel goed uitgebalan ceerd uit. Amsterdam spant zich geweldig in om de Spelen van 1992 te verwerven", stelde Ericsson". Jeen Nauta overleden WARTENA (GPD) Gistermor gen is op 59-jarige leeftijd de be kende Elfstedenschaatser Jeen Nauta uit het Friese Wartena plot seling overleden. Nauta, neef van de in schaatskringen al evenzeer bekende Jeen van den Berg en broer van Elfstedenbestuurslid Auke Nauta, deed vijf keer mee aan de tocht der tochten. Vorig jaar bereikte hij als toerrijder samen met zijn zoons de eindstreep. Nau ta maakte in 1956 deel uit van de groep van vijf schaatsers, die hand in hand als eersten finishten. In 1942 reed hij de tocht voor de eer ste maal uit. In 1947 finishte hij als derde, zeven jaar later als vierde. Tijdens de barre tocht van 1963 raakte hij in Workum geblesseerd en moest hij in Berlikum het ijs verlaten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10