Onbegonnen Werk Een geslepen beenhouwer als ontembare hobbyïst Actie JS om samenwerking PvdA en WD te verbreken Uitbreiding schiflenproject mag Beeld van seksueel geweld en oorzaken PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 Politiek onkruid (1) Bij de Amsterdamse gemeente raadsverkiezingen in 1921 lan ceerden lieden die het algemeen kiesrecht (en dus de net ontlui kende democratie) op de hak wil den nemen een stunt. Zij richtten de 'Rapaillepartij' op. Als lijst trekker lieten zij een arme drom mel fungeren: de bedelaar Corne lls de Gelder, bijgenaamd 'Had- jememaar'. Tot ieders verbazing gelukte het hem een zetel te vero veren. Lang heeft 'Hadjeme- maar' niet als volksvertegen woordiger kunnen optreden. We gens herhaalde openbare dron kenschap werd hij opgepakt en veroordeeld. De Amsterdamse ge meenteraad zag hem daarna niet meer terug. Het 'succes' van de Rapaille partij heeft tot op de dag van vandaag inspirerend gewerkt op knarsetandende wereldverbete raars, ontembare hobbyisten, in ijle verten zwevende zonderlin gen, complete warhoofden en an dere met merkwaardige kronkels uitgeruste particulieren. Elke vier jaar duiken ze op en wagen bij de verkiezingen een gokje. Het zal wel altijd zo blijven. Ach, er is niets tegen die folklore, zo lang zij maar een goedmoedig karak ter draagt. Bij al die loodzware ernst tijdens verkiezingen be hoort een portie jolijt. Er moet een uitlaat zijn. Wat is de mens zonder geeste lijk ventielnietwaar. Politiek onkruid (2) Leiden heeft waar het merk waardige partijtjes betreft niet te klagen. Een tweetal dat straks aan de verkiezingen deelneemt, heeft al uitgebreid in de krant ge paradeerd: de Middenpartij van de alom bekende slager Van der Zon en 'Leiden weer gezellig' van Bernard Stöxen. Van der Zon is een heel bijzon der kind, dat is-ie en dat blijft-ie. Het gaat hem alleen maar om parkeerplaatsen, parkeerplaat sen en nog eens parkeerplaatsen, liefst in drie lagen rond zijn ei gen winkel aangebracht. Hij houdt er wat dat betreft gedach ten op na waarbij horen en zien je vergaat. "Als ze in het verleden wat meer huizen hadden afge broken en die nieuwe woningen ergens anders hadden neergezet, zouden we nu 1000 parkeerplaat sen hebben" Ja. Van der Zon, als de mensen wat meer erwtensoep aten, zou er er wat meer kluif kunnen worden verkocht Zijn verdere program is een processie van magnifieke niets zeggendheid. Nou ja, hij is "ont zettend voor welzijn, gezond heidszorg, cultuur en kunst" - ui teraard als die meer parkeer plaatsen met zich meebrengen: hoe kunt u het eigenlijk vrbgen. Van der Zon: "Wij zijn helemaal niet zo politiek aangelegd en ei- genlijk nergens voor of tegen". Wie deze zin even door het hoofd wentelt, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat hij zijn program eerst door de gehaktmo len heeft gehaald en er nu uit voorleest. Uiterst vertederend komt hij lig', waarvoor Bernard Stöxen als lijsttrekker fungeert. Een par tij geboren uit een grap van een aantal cafébazen. Als grappen uit de hand lopen, monden zij meestal uit in ruzie en een enkele keer in een politieke partij - zo gaat het bij ons in Holland. Stöxen is vóór onbeperkte ope ningsuren van cafés en tégen hondepoep. Het zullen je doelstel lingen maar wezen. Zou zijn moeder wel weten dat hij hiermee de verkiezingen ingaat? Enfin, één ding is zeker: als zwetende archeologen over 2000 jaar Stö xen, met zijn partijprogram in de hand geklemd, onder een me tersdikke laag hondedinges van daan halen, wacht hem. een ere plaats in het Museum van Oud heden; iets wat u en ons, doodge wone stervelingen, niet beschoren zal zijn. drijven, kunnen zij terecht bij een keur van gewone verenigin gen. Het is onzin om voor hen een speciale sporthal, tennisbanen e.d. aan te leggen. Bij geen enkele andere vorm van onderwijs zijn sportvoorzieningen aan te wij zen gelijk aan die van de univer siteiten. Het kan best zijn dat stu denten de gewone clubs te duur vinden, maar dat geldt dan ook voor scholieren van pakweg de hts en de hogere hotelschool en daar bekommert niemand zich om. En dan hebben we het nog maar niet over werkende én werkloze jongeren. Een sporthal betaald met geld van het rijk dient voor iedereen toegankelijk te zijn. Voor alle jongeren tot een bepaalde leeftijd en onder bepaalde financiële om standigheden zouden bepaalde kortingen kunnen worden gege ven. Dat systeem is in elk geval bijdragen Ruud Paauw Een massale gymnastiekoefening van demonstrerende studenten op het Stadhuisplein. Onderdeel van een protestactie die er op is gericht een bevoorrechte positie in stand te houden. (foto Holvast) weer over als hij zich, na ander- halve dag 'politiek' bedrijven in vier jaar tijd, manmoedig verge lijkt met Den Uyl. Het lag in de bedoeling dat zijn zoon hem als lijsttrekker zou zijn opgevolgd, maar op het beslissende moment had hij er toch maar van afge zien, "want ik ben bekend en be rucht en daar moet je als partij van profiteren". Bij de vorige verkiezingen haalde Van der Zon zegge en schrijve 365 stemmen. Een héél profijt dus. Ach, het zit natuur- lijk zo: die zoon blijft achter pa op de lijst zo lang Van der Zon in zijn zaak zélf de biefstukken blijft snijden. Maar om de een oj andere reden vindt hij dat ken nelijk niet sjiek genoeg klinken. Zou het Van der Zon in heel de ze campagne om een raadszetel te doen zijn? Welnee, hij wil ge woon meer omzet. En met al die gratis publiciteit komt hij een héél eind. Een geslepen beenhou wer, hoor, die Van der Zon. Politiek onkruid (3) Die kleine, wonderlijke partij tjes - het is leuk dat ze er zijn. In de politieke tuin moet ook on kruid groeien. Maar het is te ho pen dat voor hen de Olympische Gedachte opgaat: het deelnemen is aanzienlijk belangrijker dan het winnen. Nee, in hemelsnaam geen zetelwinst. Want in de ge meenteraad hebben ze natuurlijk niets te zoeken. Ze hebben geen macht, ze zijn dxis niet in staat ook maar iets te veranderen. Je bent alleen vier jaar lang een zee van spreektijd aan ze kwijt. Deet Als minister van onderwijs heeft Deetman ongetwijfeld din gen gedaan waarvoor hij later terecht met de vinger zal worden nagewezen, maar zijn besluit om sterk te bezuinigingen op de spe ciale sport- en andere voorzienin gen voor studenten, behoort daar zeker niet onder. Te hopen is dan ook dat de minister zich niets aantrekt van de protesten die studenten deze week op tal van plaatsen, in Leiden op het Stad huisplein, daarover hebben laten horen. Als studenten sport willen be eerlijker dan de bevoorrechte po sitie die studenten nu hebben (en, gezien hun protest, willen behou den) in stand te houden. Verkiezingen (1) Wie nog niet doorhad dat de verkiezingsstrijd is begonnen, moet de krant van de afgelopen dagen maar eens nalezen om daarvan overtuigd te raken. Neem nou de opschudding die is ontstaan rond de uitspraken van topambtenaar Ewald Keij- ser in krante-interviews. Als hoofd van de afdeling economi sche zaken plaatste hij bij zijn af scheid een paar opmerkingen over erfpacht. Erfpacht. Alleen al bij het ho ren van dit woord springt de Leidse politicus van zijn feau- teuil, met een verwilderde blik in de ogen, die doet vermoeden dat er een punaise met de punt naar boven op lag. Erfpacht. Dat is iets waar je het in de plaatselijke politiek nu eens hartgrondig over oneens kunt zijn en dat is in een periode kort voor verkiezingen welkom. Keijser sprak in het interview de stelling uit dat sommige be drijven zich niet in Leiden willen vestigen omdat ze er geen grond kunnen kopen, maar alleen in erfpacht uitgegeven kunnen krij gen. Socialisten zijn van het nut van erfpacht overtuigd, omdat met zo'n systeem kan worden voorkomen dat grond door specu latie steeds maar duurder wordt en de overheid er alle greep op verliest. Hoe kan het land waar het ren dier graast van iemand zijn, nietwaar? Of, in twintigste- eeuws, wie zou zich de bezitter durven noemen van de grond waarop de hond poept. Helaas hielden Keijsers woor den in dat de erpacht niet bevor derlijk is voor de werkgelegen heid. En iets wat slecht is voor de werkgelegenheid, dat is tegen woordig niet erg in. Pijnlijk voor met name de PvdA-wethouders was bovendien dat de voor erf pacht negatieve opmerking kwam uit de mond van een amb tenaar die zij tot hun partijgeno ten mogen rekenen. Dat zat deze rode mandarijnen niet lekker. Eén dag na het inter view met Keijser in het Leidsch Dagblad, besloten B enW hem te gebieden maar eens een lijst te produceren van bedrijven die wegens de erfpacht hebben afge zien van vestiging in Leiden. Af gezien van het feit dat een ambte naar die op het punt van vertrek ken staat, weinig te gebieden valt, speelde natuurlijk deze overweging in het hoofd van de PvdA-wethouders: zo'n lijst kan- ie natuurlijk toch niet maken en bewijs dan nog maar eens dat erfpacht nadelig is voor de werk gelegenheid. Wat moeilijker is de positie van de VVD. De partij die al bijna acht jaar de wethouder voor eco nomische zaken levert, bovendien het imago koestert dat zij opkomt voor de belangen van het be drijfsleven, maar wel zich al die tijd schikt naar de door de PvdA gedomineerde opvattingen over erfpacht. Wethouder Fase zal dan ook niet zo blij zijn geweest met de taak haar topambtenaar te vra gen naar een lijst waarvan haar collega's hoopten dat die niet te maken zou zijn. In deze krant de ze week verklaarde ze met zoveel woorden dat de formulering van het collegebesluit ook niet zo 'hard' was, in elk geval niet zo hard als uit de openbare B en W- besluiten bleek. Waarschijnlijker is dat niet zozeer de formulering van het besluit een vergissing was, maar de plek: op het niet- geheime gedeelte van de lijst. Het betrof hier natuurlijk typisch een voorbeeld van vuile was die wel de machine in moet, maar die pas voor iedereen zichtbaar wordt opgehangen als hij brand schoon is. De vertegenwoordigers van het CDA hebben zonder twijfel het interview niet belangstelling ge lezen en zijn vervolgens gaan na denken. Gezegd mag worden: dat laatste hebben ze uitvoerig of in elk geval langdurig gedaan. Da teerde het interview van 30 ja nuari, de CDA-vragen aan B en W daarover werden pas afgelo pen maandag op het stadhuis be zorgd. Zou dat aan de complexiteit van het onderwerp liggen of om dat de raadsverkiezingen van 19 maart begin deze maand nog wat ver weg leken? In elk geval hebben de vragen stellers, de CDA-raadsleden Wa lenkamp en Bleijie, natuurlijk gebruik gemaakt van de gelegen heid om enige korzeligheid te brengen in de verhouding tussen PvdA en VVD, die voor christen- democraten-met-ambities zo af schuwelijk innig lijkt. Verkiezingen (2) Herhaling. Wie nog niet door had dat de verkiezingsstrijd is begonnen, moet de krant van de afgelopen dagen maar eens nale zen om daarvan overtuigd te ra ken. Neem nou de opschudding die is ontstaan over het voorstel om een proef te nemen met het ver keer in de Breestraat: op zater dag de auto er uit. De PvdA wil dat graag. De winkeliers niet. De WD is er niet eens zo op tegen - een partij moet wel eens een concessie doen om in het college te kunnen blijven, nietwaar - maar zal er voorlopig alles aan doen om in elk geval voor de verkiezingen geen duide lijkheid te scheppen. Als partij die toch het imago heeft voor de belangen van de middenstand op te komen zal zij niet graag ver antwoordelijkheid dragen voor een beleid dat in elk geval in de ogen van de winkeliers zelf de be reikbaarheid van de winkels doet verslechteren. Vandaar dat WD-fractielei- der Bakker deze week in de ver gadering van de raadscommissie die de 'Breestraatproblemstiek' besprak nogal wat mist ver spreidde over de vraag of en wanneer de proef moest worden gehouden, en wanneer daar dan een besluit over moet worden ge nomen (als het maar niet voor de verkiezingen is). Wethouder Peters herinnerde zich die avond ongetwijfeld de woorden die hij najaar 1984 uit sprak in een interview met het gemeenteblad Stadswerk: voor het verkeersbeleid dat hem voor ogen staat is in de Leidse ge meenteraad een linkse meerder heid nodig. Op strenge toon liet de wethou der weten dat de proef in de Bree straat dan straks deel zal uitma ken van de onderhandelingen voor de vorming van een nieuw college. Peters zei, met andere woorden tot de VVD: als jullie niet willen, kunnen we het ook aan een andere partij vragen. Flinke taal, voor de verkiezin gen. Je hoort het PvdA-onderhande- laar Tesselaar eind maart al te gen WD-afgevaardigde Kuijers zeggen: "Vanmiddag regelen we die proef voor de Breestraat even". Kuijers: "Prima, laten we het dan meteen even over erf pacht hebben". En zij dronken een glas, deden een plas en waren allang verga ten hoe de verkiezingsstrijd was. Voorkeurstem uitbretigen op De Vreeze LEIDEN - De Jonge Socialisten (JS) binnen de PvdA in Leiden zijn een voorkeurstemmenactie begon nen voor het PvdA-raadslid Steven de Vreeze. Deze actie maakt deel uit van de verkiezingscampagne van de JS, die na de gemeente raadsverkiezingen liefst een pro gressief college van burgemeester en wethouders tot stand zien ko men, met PvdA, Links Leiden en D66. De Vreeze, die de JS wel als wethouder zouden willen hebben, heeft zich daarvoor eveneens al aan aantal keren uitgesproken. Gewond door val, niet door mishandeling LEIDEN - De twintigjarige Delfte naar die in het afgelopen weekein de met een klaplong en een ge scheurde milt naar het ziekenhuis werd gebracht, liep deze verwon dingen niet op doordat hij in elkaar werd geslagen, zoals de politie eer der deze week meldde, maar door dat hij achter het postkantoor een val maakte van vijf meter. De Delftenaar was op de vlucht voor een paar Leidenaars. Zij be hoorden tot een grote groep disco bezoekers die het in Samantha's aan de Langebrug aan de stok had den gekregen met een aantal Delf tenaren. Op het Stationsplein ont stond een massale vecht partij.Die vechtpartij begon toen de Delfte naren zagen dat één van hen zwaar gewond was. De JS willen proberen de Leide naars, maar vooral de stemgerech tigde jongeren bewegen om op de progressieve partijen te stemmen. "We betreuren het dat de PvdA niet van te voren een voorkeur heeft uitgesproken voor een pro gressief college. De verkiezings programma's van PvdA, Links Lei den en D66 ligen dicht bij elkaar, misschien wel dichter bij elkaar dan ze zelf denken". Jay Jawad, politiek secretaris van de JS, wijst onder meer op de milieuparagraaf van D66 die hij de beste van alle partijen noemt. Ook het feit dat D66 voor referenda is ('niet alle PvdA-wethouders zijn even democratisch'), sluit goed aan bij de ideeën van de JS over in spraak en openbaarheid van be stuur. Van Links Leiden worden de strofen over volkshuisvesting (jongeren vanaf 16 jaar moeten zich kunnen inschrijven als woningzoe kende) en de steun aan de techni sche bewonersadviseurs geprezen. Problemen in de samenwerking tussen PvdA en WD zien de JS opdoemen als het om vrede en vei ligheid gaat. Door toedoen van de JS is een paragraaf over deze mate rie in het PvdA-programma terecht gekomen. "Op gemeentelijk ter rein is daarover met de WD niets te schaften", denkt Jay Jawad. Kritiek De JS stellen zich kritisch op te genover de huidige samenwerking tussen PvdA en WD in het colle ge. "Het doelgroepenbeleid is voor ons erg belangrijk. En daarvan brengt WD-wethouder Fase niets terecht. Voor jongeren is dat uiter mate belangrijk. De kritiek die de PvdA daarop levert in de gemeen teraad is niet hard genoeg. Wij zien de portefeuille voor economische zaken liever in handen van een progressieve wethouder". Door de coalitie met de WD heeft de PvdA de afgelopen jaren hier en daar wel eens een steekje laten vallen, menen de JS. Er is te weinig heeft gedaan om de onroe rend goed-belasting voor huurders aanvaardbaar laag te houden. "Dat is ten goede gekomen aan de huiseigenaars en zelfs in strijd met het PvdA-programma. Laat men dan liever het lozingsrecht verho gen", klinkt het. Hoewel de JS menen dat de VVD in het huidige college niet meer dan een bijwagen is van de PvdA, oordeelt men dat de PvdA haar collegepartner best wat krachtdadiger tegemoet kan tre den. "De PvdA-wethouders be moeien zich niet met de portefeuil le van hun WD-collega's. Daarop zou veel meer invloed moeten wor den uitgeoefend". Als de resultaten van de gemeen teraadsverkiezingen de PvdA voor keuze tussen een coalitie met de WD of plaatsnemen in de opposi- tiebanken stellen, vinden de JS dat de oppositie toch het minst ver kiesbaar is. "Als dat niet hoeft, dan moet de PvdA zeker niet in de op positie gaan zitten. Dat zou een zwaktebod zijn". Maar de voorkeur gaat allereerst uit naar een progressief college met Steven de Vreeze. Om de kans erop te vergroten richt de bevelen de JS tevens aan te stemmen op de Jonge Socialisten die op de PvdA- lijst voor de verkiezingen staan: Jay Jawad, Doeke Nauta, Reitse van der Meer en Dick Wijfje. LEIDEN - In totaal achtenveertig leerlingen (spelers, orkestleden en decorbouwers) van de brugklas van de Sint Agnes-scholengemeenschap hebben gisteravond voor hun medescholieren en ouders de musical 'Hink-stap-sprong' op de planken gebracht. De leerlingen hebben de ideeën voor de musical zelf aangedragen, de probleemlielaas". muziek is aan het brein van de muziekdocent van de school ontsproten. 'Hink-stap-sprong' wordt vanavond voor de tweede en tevens laatste keer gespeeld. (foto Holvast) Expositie in Waag LEIDEN - Voor iedereen - dus ook voor mannen - wordt tot en met morgen in de Waag de tentoonstel ling 'Dan had je maar niet...!' over seksueel geweld gehouden. Na mens de Stichting Vrouwen tegen Seksueel Geweld, de organisatrice van de expositie, wees Ineke van Weezei er gisteren bij de opening op dat seksueel geweld begint bij het ouderwetse rollenpatroon. De aanleiding voor 'Dan had je maar niet...!' zijn de verhalen over seksueel geweld die de stichting in de vier jaar van haar bestaan te ho ren heeft gekregen. "Een oneindig LEIDEN - Het gescheiden inzame len van schillen kan worden uitge breid tot de hele wijk Tuinstad- Staalwijk als het aan de raadscom missie voor financiën ligt. Deze commissie kon zich gisteravond vinden in een voorstel hiertoe van burgemeester en wethouders. Het gescheiden inzamelen van schillen is een onderdeel van de REAL-proef (REcycling Afval Lei den) die het afgelopen jaar is ge- 1 houden in een deel van Tuinstad- Deze inzameling van schillen is redelijk succesvol gebleken. Van daar dat B en W dit deel van de proef willen uitbreiden tot de hele wijk. Daarbij zal het aantal stoep- containers overigens meer worden gespreid dan nu het geval is. Minder succesvol was het andere onderdeel van de REAL-proef: het gescheiden inzamelen van glas, pa pier en metaal door middel van speciale vuilniszakken. Hieraan Staal wijk. Bewoners konden de hebben minder bewoners deelge schillen deponeren in zogenoemde nomen dan aanvankelijk was ver wacht. Vooral de resultaten bij het inzamelen van papier en metaal vielen tegen. Dit deel van de proef wordt nu stopgezet. Voortzetting zou te kost baar zijn. Dat betekent niet dat de Tuinstad-Staalwijkers dit soort af val voortaan maar in de vuilniszak moeten stoppen. Het college stelt namelijk voor om vijf papier- en glasbakken in de wijk neer te zet ten zodat er ééen papier- en glas bak voor 500 bewoners beschik baar is. Ook hiermee kon de raads commissie zich verenigen. De meeste leden van de commis sie noemden de REAL-proef 'ge deeltelijk teleurstellend'. Toch Bingo Clubhuis Matilo organiseert vanavond een bingo-avond in het onderkomen aan de Zaan- straat 126. Aanvang acht uur. Folk De 'Temporary Coyotes' treden vanavond op in le Babou aan de Herenstraat 1, op uitnodiging van folkclub 'Horus'. Het optre den begint om negen uur. Concordia De christelijke muziek- en showband 'Concordia' geeft mor genavond haar jaarlijkse uitvoe ring in de Stadsgehoorzaal. De junioren bijten om acht uur het spits af. Een en ander wordt om lijst met een optreden van de ma jorettes. Na afloop is er gelegen heid tot dansen, op de muziek vanjdansorkerst 'Albatros'. Pop 'Hedge Hog', 'Not a slow affair' en 'Firestorm' zijn drie bands die dit weekend in Leiden zijn te be luisteren. Hedge Hog treedt van avond a an in het LVC en maakt muziek die varieert van wave tot reggae, van rock tot soul en van Afrikaans tot punk. Aanvang half twaalf. Morgen treedt de band op in het Antonius CLub- huis. uanvang eveneens half twaalf. De formatie staat er sa men met de hardrockband Fires torm. Not a slow affair, een band die veelal geïmproviseerde mu ziek ten gehore heet te brengen, concerteert morgenavond in het LVC. Het optreden begint om elf Prestatieloop Atletiekvereniging 'De Bata ven-Leiden' houdt morgen een co- opertest en prestatieloop op de kunststofbaan. De start van de coopertest is om twee uur, die van de prestatieloop om drie uur. Slaaghbuurt De stichting Slaaghbuurt orga niseert morgen in buurthuis 'Op eigen wieken' een open dag voor alle buurtbewoners. Op het pro gramma staan onder meer een rommelmarkt, een modeshow, volksdansen en een tekenfilmfes tival. Het gebouw is geopend van tien tot vier uur en 's avons van acht tot twaalf uur. 's Avonds tre den drie bands aan, te weten Sauercrowd (new wave), Storm- child (hard-rock) en Divaz (Cari- bisch). Carnaval Btturthuis Morschwijck orga niseert morgen carnaval. Om twaalf uur is er een optocht, om half twee kindercarnaval en om half negen carnaval voor perso nen bovn de zestien waarbij een wedstrijd limbo-dansen tot de ac tiviteiten behoort. Belangstellen den dienen zich verkleed bij het buurthuis te vervoegen. Dans Het Balinees danstheater 'Be- nang Raja' treedt zondag op in het rijksmuseum voor volkenkun de. Het programma duurt een uur en bestaat uit een openings- dans, een krijgsdans, een weef- dans en een klassieke pas-de- deux. De eerste voorstelling be gint om half drie, de tweede om kwart voor vier. den zij dat in elk geval het i len van schillen met behulp van stoepcontainers moet worden voortgezet. Het PvdA-commissie- lid De Vreeze deed daarbij de sug gestie om te kijken of hiervoor in Tuinstad-Staalwijk of in een ande re wijk gebruik kan worden ge maakt van schillenboeren. Vrijwel alle commissieleden maakten zich zorgen over de vraag wat er moet gebeuren met de men sen die voor het REAL-project werken. De gemeente hoeft de lo nen voor deze mensen op dit mo ment nog niet zelf te betalen. Die krijgt zij van het rijk vergoed om dat REAL een werkgelegenheids project is. Deze regeling houdt ech ter na 1 maart op. De gemeente heeft nog voldoende geld gekregen om de lonen tot en met september te betalen. Wat er daarna moet ge beuren, is echter onzeker. In haar officiële openingswoord benadrukte de Leidse seksuologe Gerda van Dijk dat seksueel ge weld weliswaar geen verschijnsel van deze tijd is, maar de discussie erover wèl. "Seks wordt gebruikt om je macht te laten voelen. Een arts tegenover een vrouwelijke pa tiënt, een vader tegenover zijn dochter, een man tegenover zijn vrouw, de staat tegenover vrouwe lijke gevangenen". Zij wees erop dat er mannen èn vrouwen nodig zijn om dit te veranderen en zei te hopen dat de tentoonstelling zal helpen om een einde aan deze vorm van geweld te maken. 'Dan had je maar niet...!' geeft een beeld van het al genoemde rol lenpatroon en wijst dit aan als oor zaak van veel ellende: de vrouw in de 'underdogpositie', de man als bink op veroveringspad. Verder wordt in foto's en aan de hand van pornografische voorwerpen het seksisme aan de kaak gesteld. Ver volgens worden verschillende vor men van seksueel geweld in beeld gebracht. Mythes en vooroordelen over de vrouw en de gevolgen daarvan, vormen van seksueel ge weld. Ten slotte wordt getoond wat er door vrouwen, hulpverleners en de overheid tegen seksueel geweld wordt gedaan. De expositie is morgen nog open van tien tot vijf uur. Daarna is het tentoongestelde te huur voor groe pen, buurt- en clubhuizen en der gelijke. Inlichtingen daarover zijn te verkrijgen bij de Stichting Vrou wen tegen Seksueel Geweld, post bus 2336, 2301 CH Leiden, of tele fonisch bij Marleen Willekens 071- 214778.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4