Maatregelen tegen koersstijging yen Schuitema zet vaart achter automatisering supermarkten Reddingsplan voor markt Brent-olie Produkten uit Japan worden duurder Heineken wil brouwerij in Amsterdam sluiten Lubbers zou belastingen voor ton hebben ontlopen PvdA tegen lager tarief vennootschapsbelasting WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Heineken is van plan de brouwerij aan de Amsterdamse Stadhouderskade binnen drie tot vijf jaar te sluiten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het niet rendabel is de lokatie nog een groot aantal jaren in be drijf te houden. De sluiting moet het rendement van Heineken Ne derland verbeteren en de continui- teit de vennootschap mede huizen r Amsterdam werken zullen niet worden ontslagen, maar zullen ver- waarborgen, aldus Heineken. De Amsterdamse brouwerij da teert uit 1868 en kan worden be- tigingen. Burgemeester en wethouders Amsterdam willen binnenkort schouwd als de bakermat van het met de Heineken-directie overleg- concern. Zij trekt jaarlijks veel be- gen om te proberen de Amster- zoekers uit binnen- Met een produktie van e hectoliter bier per jaar buitenland, damse brouwerij voor de stad te miljoen behouden. In de ogen van het ge- het de meentebestuur vergt een besluit kleinste van de drie Nederlandse tot sluiting een bredere dan alleen TOKIO (DPA/UPI) - Japanse produkten, zoals auto's en elektronica, zullen de komende brouwerijen van Heineken. De an- bedrijfseconomische afweging tijd onvermijdelijk duurder worden nu de nationale munt van Japan, de yen, flink geste- dere twee staan m Zoeterooude gen is ten opzichte van de gulden. Voor honderd yen moet nu 1,46 gulden worden be taald, terwijl dat enige maanden geleden nog 1,32 gulden was. Het college wijst niet alleen op het belang van de industriële werkge legenheid voor 300 stadscentrum, maar ook op de funktie die de brouwerij met circa 100.000 bezoekers per jaar heeft voor het toerisme. Om die redenen heeft het gemeentebestuur in zijn beleid altijd ruimte gelaten, ook in planologische zin, voor behoud van deze industriële bedrijvigheid. Bestuurder F. van der Veer van de Industriebond FNV zei in een eerste reactie op het sluitingsplan dat voor de bonden de noodzaak van sluiting niet is aangetoond. Heineken wil met het opheffen van Het Japanse electronicaconcern stijging van de yen lijkt Matsushita heeft al bekendge maakt dat het mogelijk opnieuw zal besluiten tot een prijsverhoging voor zijn produkten op de Ameri kaanse markt. Het concern hoopt kleine daardoor de inkomsten op peil te mingen De Japanse minister ciën, Noboru Takeshita, pleitte voor snelle overheidshulp aan de middelgrote onderne- Japan, die aanzienlijk te te ge- moet de binnenlandse vraag daar om worden gestimuleerd via het finan- vergroten van de overheidsinveste ringen. houden ondanks de duurdere yen. lijden hebben onder_de gewijzigde Eerder deze maand kondigde Mat- wisselkoersen. Uit een recent on- sushita al een prijsverhoging met derzoek in opdracht van het minis- vijf a tien procent aan voor zijn terie van planning blijkt dat de produkten. Ook in de autobranche meeste Japanse producenten van zijn al hogere prijzen geconsta- exportprodukten als keramiek, zij- teerd. deprodukten en speelgoed ernsti- De Japanse regering en de Ja- ge schade ondervinden van de ster- panse centrale bank zijn niet tevre den over de koersontwikkeling van de yen. Een nieuwe verlaging van het disconto wordt overwogen. Op die manier hoopt Tokio de koers van de yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar te drukken en de ondernemingen die sterk af hankelijk zijn van de import te on dersteunen. Dat valt op te maken uit de op roep van verschillende Japanse ministers gisteren om maatregelen te nemen die de zeer sterke koers stijging van de yen moeten tegen gaan. Maandag werd de dollar in Tokio tegen een koers verhandeld die af en toe lager lag dan 180 yen. In september 1985 moest voor een "dollar in Tokio nog 250 yen worden betaald. Het meest direct was de oproep van de Japanse minister van han del, Michio Watanabe, die openlijk vroeg om een nieuwe discontover laging. "Ik zal niet zeggen met hoe veel de rente verlaagd zou moeten worden, maar ik geloof in ieder ge val wel dat het monetair beleid van ons land flexibeler zou moeten zijn", zei hij. Op 30 januari bes'oot Japan al tot een discontoverlaging met 0,5 procent tot 4,5 procent. "De yen stijgt te snel", aldus de Japanse minister van economische planning, Wataru Hiraizumi, die in direct aangaf dat de centrale bank en de regering overwegen om ak- tief op de valutamarkt in te grijpen. "Dé deviezenhandel in Tokio DEN HAAG (ANP) - De PSP-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat premier Lubbers commentaar geeft op een krantebericht als zou hij via een transactie met onroe rend goed door zijn familiebedrijf voor een ton aan inkomstenbelas ting hebben ontlopen. Het PSP- Kamerlid Willems heeft hierover schriftelijke vragen ingediend naar aanleiding van een artikel in het Vrije Volk van gisteren. heeft gederfd. Willems wil weten waarom de juridische constructie pas op 5 december, ongeveer drie weken voor de transactie, aan de Kamer is gemeld, terwijl al in maart '85 tot de BV-vorm zou zijn besloten. Het PSP-kamerlid wil ook com mentaar van Lubbers op de door het Vrije Volk geconstateerde mo gelijkheid dat ook de vennoot schapsbelasting door een -legale- de Amsterdamse brouwerij de winstpositie verbeteren, maar dat is niet uit financiële nood. maar om het rendement nog verder te ver hogen. Heineken zal aannemelijk moeten maken dat handhaving van de Amsterdamse brouwerij in dat kader niet mogelijk is, aldus Van der Veer. Hij tekende daarbij aan dat de Amsterdamse produktiecapaciteit niet zal worden geschrapt, maar dat Heineken de capaciteit van de twee andere vestigingen wil verho gen. Voor vrees voor gedwongen ontslagen bij Heineken is volgens de bond geen aanleiding, omdat de afspraken met het bedrijf die feite lijk uitsluiten. De bond wil in na der overleg met de directie van Heineken zien te voorkomen dat de 300 arbeidsplaatsen in Amster dam verdwijnen. De oudste brouwerij Staatslening brengt 1,2 miljard op DEN HAAG (GPD) - De 6,75 pro cent staatslening waarvoor de in schrijving gisteren open stond, heeft 1,2 miljard gulden opgele verd. De koers van uitgifte be draagt 100. Volgens het ministerie van financiën is dat een redelijk succes. De nieuwe lening heeft aanzien lijk minder opgebracht dan de voorgaande 6,75 procents-lening in januari. Toen kwam 2 miljard gul den binnen. De eerste lening ter dekking van de financieringsbe hoefte 1986 werd begin december 1985 uitgegeven. De minister haal de toen 3,75 miljard gulden uit de markt tegen een koers van 100,4 procent en een rente van 7 procent. Van de totale financieringsbe hoefte (dat is het financieringste kort plus de aflossingsverplichtin gen) van 36 miljard voor dit jaar is nu 7 miljard gedekt door openbare leningen. De nieuwe lening heeft een looptijd van 10 jaar en wordt, te beginnen in februari 1992, in vijf (foto and jaar afgelost. De transactie heeft volgens deze constructie kan worden ontlopen. krant betrekking op de verkoop van een winkelcentrum in Bleis- wijk, dat eigendom was van de commanditaire vennootschap R3, buitengewoon speculatief en die in het bezit is van de premier en dwingt de koers van de yen snel zjjn broers. Enkele maanden voor omhoog", zei hij. Hij voegde eraan de verkoop van het pand, eind vo- toe niet te geloven dat de vraag rig jaar< zou het winkelcentrum naar de Japanse munteenheid echter zijn ondergebracht in de Ex- werkelijk zo groot is als de koers- pioitatiemaatschappij Metaal wil meer vrouwen gaan opleiden DEN HAAG (ANP) - Het aantrek ken van meisjes is een van de ma nieren om meer leerlingen in oplei ding in de metaalindustrie op te nemen. Het werk in de bedrijfstak is de laatste jaren onder invloed van technologische vernieuwingen zodanig veranderd dat er ook vol op kansen voor vrouwen liggen. Dat heeft de voormalige voorzitter van de industriebond FNV, Arie Groenevelt, gisteren in Den Haag komsten-, schapsbelasting te worden betaald. De krant voegt er aan toe dat pre mier Lubbers zelf niet actief is ge weest bij de verkoop. Breesaap BV zou de winst op de transactie kunnen opvoeren als een vervangingsinvestering, waar door het niet nodig is vennoot schapsbelasting te betalen. De PSP wil weten of het bestuur van de stichting Lubbers, waarin de premier zijn financiële belangen heeft ondergebracht, een dergelij ke stap overweegt. Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst zei dinsdag alleen vennoot- avond desgevraagd i reactie alleen dat in januari 1985 al aangekondigd dat de CV in een BV zou worden omgezet. Verder ont hield de woordvoerder zich van De PSP meent dat de staat door commentaar omdat het hier gaat de omzetting aanzienlijk bedrag CV "privé-handelingen belastingen nister-president". de r Daar maakte hij als voorzitter van de Stichting Opleiding en Ont wikkeling voor de Metaal- en Elec- trotechnische Industrie bekend dat er in september twee opleidin gen beginnen voor naar verwach ting honderd meisjes in de metaalindustrie. De opleidingen hebben plaats in Schiedam en Zaanstad. Het is de bedoeling dat West-Brabant en Midden-Gelder- land zullen volgen. Door het negatieve beeld van massa-ontslagen en onaangename werkomstandigheden kiezen wei nig jongeren voor de metaal- en elektrotechnische industrie. De huidige opleidingscapaciteit is dan ook niet ten volle benut. Er kun nen meer leerlingen worden ge plaatst dan zich aanmelden, aldus Groenevelt. Er bestaat niet overal een tekort (wel bij voorbeeld in het Waterweggebied), maar dat kan oplopen als het leerlingsstelsel tot 4 a 5.000 zou worden uitgebreid. In de metaal is weer volop werk met - SCHIPHOL - Met 25 vluchten worden van Schiphol 2025 koeien en goede vooruitzichten, aldus de stieren naar Irak geëxporteerd. Het Nederlandse bedrijf Ploeg en Terp stra kaapte deze order van ruim 7 miljoen gulden onlangs weg voor West- duitse mededingers. (foto anp> oud-vakbondstopman. Na beschuldigingen van fraude Tylenol na sterfgeval in pilvorm op de markt NEW BRUNSWICK (AP) - Johnson and Johnson, de pro ducent van de omstreden Tyie- nolcapsules, zal de produktie van deze capsules staken, maar het pijnstillende middel zal voortaan in andere vorm wor den verkocht. Dit is gisteren meegedeeld door James Burke, de president-directeur van het bedrijf. Het middel Tylenol kwam in opspraak nadat negen dagen geleden de 23-jarige Diane Els- roth was overleden na gebruik van enkele capsules, die waren vergiftigd met cyanide. Drie en een halfjaar geleden trof zeven mensen in Chicago hetzelfde lot. Burke raadt gebruikers van Tylenol aan over te gaan op Ty- lenol-tabletten, die gesloten en gecoat zijn, zodat er niet mee kan worden geknoeid. Johnson and Johnson zal gratis alle cap sules vervangen door deze zo genaamde "capletten." Deze operatie zal het bedrijf naar schatting tussen de 100 en de 150 miljoen dollar kosten, maar dit valt volgens Burke in het niet bij het leed voor de familie van mevrouw Elsroth. De autoriteiten onderzoeken nog of de fles capsules die me vrouw Elsroth noodlottig werd, en een tweede, eveneens vergif tigde fles die vijf dagen later werd ontdekt, tijdens de pro duktie zijn vergiftigd of daarna. De Amerikaanse geneesmid delenindustrie heeft nog terug houdend op de mededelingen van Johnson and Johnson ge reageerd, en de Food and Drug Administration, de federale in stelling die toezicht houdt op de Amerikaanse voedsel- en ge neesmiddelenindustrie, heeft een algeheel verbod op de ver spreiding van medicijnen in capsules voorbarig genoemd. ROTTERDAM (ANP) - De directie van Pakhoed Holding heeft de ver wachtingen over 1985 negatief bij gesteld als gevolg van onverwacht grote verliezèn van dochteronder neming Pandair in de Verenigde Staten. De directie verwacht nu een nettowinst van ongeveer 28 miljoen gulden tegenover 36,3 mil joen gulden over 1984. In augustus werd bij het halfjaarbericht nog de verwachting uitgesproken, dat de winst over 1985 hoger zou zijn dan die over het voorgaande jaar. Pandair is een honderd procent dochter van Pakhoed, die zich be zighoudt met internationale lucht vrachtexpeditie en. vliegtuigafhan deling. "Bij de snelle expansie van Onverwacht groot verlies voor Pakhoed het luchtvrachtnet van Pandair in de VS zijn onverwacht aanzienlijke verliezen ontstaan, onder meer bij de debiteuren. Eerst bij de jaaraf sluiting is de volle omvang van de verliezen aan het licht gekomen. Inmiddels zijn de vereiste maatre gelen genomen op operationeel en administratief terrein", aldus giste ren een mededeling van Pakhoed Holding. In verband hiermee moest de holding voorzieningen treffen tot een bedrag van 12 miljoen gulden, waardoor de jaarwinst lager uit komt dan die over het voorgaande jaar. Pakhoed heeft Pandair in 1983 verworvan van de Britse P and O groep en de activiteiten geïnte greerd met de luchtvaartexpeditie van het concern. Pandair heeft tot nu toe geen winst opgeleverd voor Pakhoed. De directie van Pakhoed wilde gisteren geen nadere mede delingen doen over het verstrekte communiqué. DEN HAAG (GPD)- De automati sering in de levensmiddelendetail handel doet haar intree. In de 455 supermarkten die bij groothandel Centra-Schuitema zijn aangesloten (Centra, C1000, Mikromarkt en Pa raat). zal dat tussen nu en 1988 merkbaar worden. Ook voor de klant, die lagere prijzen worden be loofd en die bij de kassa niet of minder zal moeten wachten. De werkgelegenheid bij deze zaken zal stijgen, zo voorspelt algemeen di recteur I.J. Vos. Sedert 1982 is Centra-Schuitema met een automatiseringsplan be zig. Dat werd opgesteld toen deze groep, die uitsluitend met zelfstan dige ondernemers werkt, haar reorganisatie inzette. Centra- Schuitema denkt via de automati sering een groter aandeel in de markt te verwervem. Er wordt een netwerk opgebouwd met kleine computers in de winkels en een grote centrale bij Schuitema. De aangesloten supermarktonderne mers kunnen profiteren van cen trale en uiterst doeltreffende 'ver werking van gegevens. Centra- Schuitema denkt mede via de au tomatisering een groter aandeel in de markt te verwerven. Volgens topman Vos worden zo de kosten lager en de administratie eenvoudiger. Bovendien krijgt de ondernemer tijdwinst door het nieuwe netwerk zodat hij zich meer met de eigenlijke leiding van zijn zaak kan bezighouden. Auto matisering leidt ertoe dat de klant beter en goedkoper kan worden bediend. De laatste jaren hebben deze winkels vier procent consu mentenprijsverlaging bereikt, waarvan anderhalf door automati sering. Het informatienetwerk van de 'Schuitema-supermarkten' bestaat uit diverse onderdelen. Het is bruikbaar voor de communicatie tussen centrale en winkels (ver vangt post), voor de bevoorrading van de winkels. Maar het dient ook eigen administratie en voorraadbe heer; daarbij dus ook de prijzen- kant. De kassa's berekenen straks automatisch de prijs, zodat afhan deling daar wordt versneld. Vos verwacht dat zeker 400 van de aangesloten ondernemers een zekere mate van automatisering in hun zaak fasegewijs zullen invoe ren. Gemiddelde kosten zijn 20.000 gulden per onderneming, totaal 12,5 miljoen gulden. Dat zijn inves teringen die de ondernemers zelf doen. De centrale heeft daarnaast in automatiseringsvoorzieningen geinvesteerd. Er zijn al bijna 30 za ken met invoering bezig, er draaien drie testwinkels. "Het is wel een centraal sys teem", aldus Vos, "maar de onder nemer behoudt verder alle vrij heid. Wij adviseren hem bijvoor beeld zijn verkoopsprijs, maar wil hij die verlagen, dan voert hij een andere prijs in het systeem. Zo kan men plaatselijk, afhankelijk van marktomstandigheden, vrijelijk handelen. Het is dus maatwerk, waarmee we de zaken kunnen be dienen". Faillissement De afhandelingsmaatschappij Aero Groundservices BV, de NV Luchthaven Schiphol ën de lucht- vaartmaatschappij Netherlines LONDEN (Rtr/ANP) - De grote woordelijk hebben vorige week besloten tot oliemaatschappijen zijn bezig met gevallen DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer is te gen het verlagen van het tarief van vennootschapsbelasting van 43 naar 42 procent. Het Nederlandse tarief loopt internationaal redelijk in de pas en van een verlaging gaat geen groot effect uit op de werkge- het nemen van gezamenlijke stap- het opstellen van een reddingsplan pen om het fai lissement van de voordetermijnmarktvoordetoon- Engelse regionale luchtvaartmaat- aangeVende oliesoort uit het Britse schappij Londen European Air- Noordzee-veld Brent, die vorige ways te bewerkstelligen De totale week volledig is ingestort na be- de dne Nederlandse schuldigingen van fraude i vordering luchtvaartbedrijven op LEA be draagt ongeveer zes ton De komst van London European op de markt was een direct gevolg van de zeer liberale luchtvaartover eenkomst die Nederland en Groot- Brittannië in mei 1984 sloten. bruik van vertrouwen. Dat is in kringen van de olie-industrie mee gedeeld. Zondag zouden vertegenwoordi gers van BP, Shell, Conoco, Sun gelopen tijd, die het gevolg waren van pogingen van handelaren om van contracten af te komen waarop ze vele miljoenen zouden verlie zen. Vooral Gatoil schreeuwt hier over moord en brand en zegt het slachtoffer te zijn geworden ling (375 miljard gulden), worden contracten gesloten voor levering van olie op termijn. De grote maat schappijen benutten deze moge lijkheid om zich in te dekken tegen onverwachte prijsschommelingen. Het is een wereld zonder geschre ven regels, en er wordt vooral ge handeld op basis van gentlemen's valse opdrachten voor olieleverin- agreements. Onderling vertrouwen gen aan een terminal in Schotland. Waar de valse opdrachten van daan komen is nog onduidelijk. In Winst pij Gatoil al bijeen zijn gekomen Londen om de beschuldigingen, die vooral zijn geuit door Gatoil, te Sporthuis Centrum Recreatie bespreken. Ook voor de rest van de heeft vorig jaar de winst na belas- week staan nog,een aantal van der- tingen zien toenemen van 22,3 mil- gelijke bijeenkomsten op de agen- joen tot ongeveer 28,5 miljoen gul- da. den. Dit is geheel volgens de ver- De oliemaatschappijen zouden wachtingen die zijn uitgesproken vooral willen voorkomen dat het in het emissieprospectus. Sport- komt tot juridische procedures, huis Centrum is sinds november Over en weer wordt inmiddels ech- vorig jaar genoteerd op de Amster- ter met gerechtelijke stappen ge- dam se effectenbeurs dreigd om uit te zoeken Oil en de Zwitserse oliemaatschap- Londen wordt echter niet uitgeslo ten dat een bedrijf de opdrachten heeft verstrekt om op die manier zelf van een contract af te komen waarop gegarandeerd verlies dan ook één van de belangrijkste voorwaarden voor het voortbe staan van de markt. Sinds de berichten over fraude en de grote prijsdaling van olie in de afgelopen weken is de olietermijn- handel echter zo goed als stil ko- te liggen. "De markt ligt totaal worden geleden. Na de beschuldi- plat. Niemand vertrouwt nog ie- gingen van Gatoil hebben ook veel mand", aldus een handelaar, andere ondernemingen verklaard Maandag werd slechts één con- het slachtoffer te zijn geworden tract afgesloten tegen een onbe- van bedrijven die hun contracten kende prijs, terwijl onderhandeld niet nakomen. werd over een olielevering in Op de Brent-markt, vorig jaar maart tegen een prijs van tussen de 0_ goed voor een omzet van om- verant- streeks honderd miljard pond ster- werd in september vorig jaar nog ongeveer 26 dollar per vat geno teerd voor levering in februari en in november zelfs 29 dollar per vat. Handelaren die deze prijsschom melingen onvoldoende hebben voorzien worden nu geconfron teerd met verliezen van ettelijke miljoenen dollars op elk contract dat ze hebben gesloten. Het over de kop gaan van een handelaar kan echter betekenen dat hij een hele serie anderen in zijn val meesleept. De kenners onderstrepen dat de verhalen over fraude en het niet nakomen van contracten niet nieuw zijn. Ook in het verleden kwamen dergelijke beschuldigin gen regelmatig naar voren, maar vaak konden de twee ruziënde be drijven hun problemen onderling oplossen. De verliezen na de recen te olieprijsdalingen dreigen echter zo hoog op te lopen dat er van vreedzame oplossingen mogelijk geen sprake meer zal zijn, zo me nen zij. MARANELLO - Enzo Ferrari, ontwerper van de meest represen tatieve automodellen in de Formu le I-wereld, vierde gisteren zijn 88s- le verjaardag. (foto api legenheid, aldus PvdA-woord voer der Vermeend gisteren in de Twee de Kamer. Zeker nu de verlaging van de aardgasbaten voor het rijk op korte termijn mogelijk lasten- verzwarende maatregelen voor het bedrijfsleven noodzakelijk maken is er geen reden om het bedrijfsle ven een bedrag van structureel 165 miljoen gulden per jaar toe te schuiven, meent Vermeend. De verlaging van de vennoot schapsbelasting gaat overigens wel door, want CDA en WD steunen het betreffende voorstel van staats secretaris Koning van financien. De Kamer steunt het streven van staatssecretaris Koning om paal en perk te stellen aan de vermogen saftrek in de vennootschapsbelas ting voor vennootschappen waarin alleen beleggingen zijn onderge bracht. De staatssecretaris wil li chamen die vermogen beleggen van deze aftrek uitsluiten evenals bepaalde bezittingen die niet dienstbaar zijn aan de gedreven onderneming. De Kamer is het met hem eens dat het niet aangaat dat particulieren die zich „in een on dernemersjasje" hullen voor deze aftrek, die bedoeld is voor onder nemers, in aanmerking komen. PvdA en CDA dienden een wijzi gingsvoorstel in om het beperken van de vermogensaftrek op een huns inziens betere wyze vorm te geven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9