Basisvormingsplan gemengd ontvangen Zijn twee aparte soorten basisvorming wenselijk? Ontvoerders Heineken nog altijd op Guadeloupe 'Artsen Hans Kok treft geen blaam' Lid knokploeg vrijgesproken Politiepsycholoog: eigen rechter spelen mag soms WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 messes PAGINA 5 Bonden: verschillen in onderwijs blijven DEN HAAG (GPD/ANP) - De bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen hebben het gisteren uitgebrachte advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid positief ontvangen. Ook de regeringsfracties CDA en WD hebben waardering voor het rapport. De raad stelt voor alle leerplichtigen tot en met 15 jaar hetzelfde onderwijs te geven, waarbij gekozen kan worden uit twee niveau's. Minder enthousiast over het advies zijn de onderwij svakbonden. Vol gens ABOP en PCO leidt het voor- gewijzigd te worden, maar de kwa- ten hoe zij denkt over de voorstel- liteit moet wel omhoog. Het advies jen van de raad. Het standpunt zal betekent een krachtige steun in de worden bepaald op basis van dis- stel tot het in stand houden van de rug van CDA-minister Deetman cussies op een congres over de ba- bestaande verschillen in het onder- (onderwijs en wetenschappen). De- sisvorming, dat op 2 april in Ede ideeli- ze heeft altijd gepleit voor het wordt gehouden. Het ministerie voortgezet basisonderwijs, drie-jarige CDA-variant op de mid- de PvdA'er Van Ke- wijs: de klompenscholen te-scholen, de mavo/lbo-scholen de havo/vwo-scholen, Bovendien voorziet de PCO pro- den schooi blemen met de aansluiting tussen menade. het basisonderwijs en de voorge stelde basisvorming in de eerste ja ren van het voortgezet onderwijs en heeft er bezwaar tegen dat de WRR wil dat de overheid tachtig procent van de inhoud van het on- derwijs gaat voorschrijven. Ook advlesi ontvangen. Welis- wil ongeveer 400 vertegenwoordi gers van alle maatschappelijke or ganisaties uitnodigen. Ook zullen „gerenommeerde" sprekers, onder wie premier Lubbers, hun licht de materie laten schiji De VVD is altijd vierkant tegen maiene laien scrum het voortgezet onderwijs hebbTn zowd WD^taats'secTeta "wil dat congres slagen dan m er bezwaar teven dat de VVD sUatssecreta- tie in de Tweede Kamer het WRR- het KOV onderschrijft deze bezwa ren. Het advies van de WRR houdt in dat iedereen tot en met 15 jaar de zelfde basisvorming krijgt met de mogelijkheid te kiezen uit twee Aan het eind krijgt iedereen na de lagere school hetzelfde onderwijs, maar er kan op twee niveau's's worden gewerkt en er komt een echt eind examen. Ook blijft de bestaande PI structuur in het onderwij s gehand- de drie haafd: er volgt geen massale jaar voortgezette basisvorming schakeling op "middenschool-ach- volgt een examen tise ppnnpwisumrcfon" Volgens de raad hoeft de inhoud dus staatssecretaris Ginjaar-Maas. (zie elders op deze pagina) Standsonderwij s blijft bestaan DEN HAAG (GPD) - Ondanks alle Ruding: uitspraak bij stands vrouwen was deel van taak DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) is overtuigd van de noodzaak dat de samenleving af en toe de spiegel voor te houden. Hij ziet dat ook als een deel van zijn taak, omdat de veranderingen in de maatschappij gevolgen voor de schatkist hebben. De bewinds man zei dat gisteren tijdens een de batje over zijn recente uitspraken over het beperken van de bij standsuitkeringen aan gescheiden AMSTERDAM (ANP) - Al vriest het niet hard ge noeg voor een Elf stedentocht, het i winters genoeg om voor grote ongemak ken te zorgen. Zo als hier in een van de grachten in Amsterdam, waar het ijs een woonboot voor de helft heeft "ge kraakt". Een voorbijganger neemt even pols hoogte. (foto ANP) tige eenheidsworsten". De regering zal voor de kamer- SSSi™ het onderwijs met drastisch verkiezingen van 21 mei laten a nog steeds weinig kinderen beiders naar havo en vwo. Aan het eind van de basisschool hebben kinderen uit de 'lagere milieus' al een duidelijke achterstand op hun klasgenoten van betere komaf op gebieden als rekenen, taal en het AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politierechter heeft gisteren oplossen van algemene denkpro- een 29-jarige Hagenaar, die lid zou zijn geweest van de knokploeg van de blemen. topambtenaar van het ministerie van sociale zaken, vrijgesproken van Dat is de conclusie van de Rot- openlijke geweldpleging en bedreiging. terdamse onderwijskundige drs. P. De Hagenaar werd ervan verdacht op 5 februari samen met negen ande- Tesser na een uitgebreid onder ren een gekraakte woning in Amsterdam te hebben willen ontruimen. Hij zoek naar de schoolcarrière van was de eerste van de tien verdachten in de zaak die moest voorkomen. Bij bijna duizend leerlingen, de politierechter ontkende de verdachte fel te hebben meegedaan aan Aan het eind van de basisschool, WILLEMSTAD (GPD/ANP) - De openlijke geweldpleging. op 12-jarige leeftijd, blijken de leer- Antilliaanse 'Frankrijk overweegt uitwijzing naar Brazilië' ze op Nederlands Sint Maarten _1CC1._.procureur-generaal te laten arresteren. Dat had moeten Volgens"de verdachte"heeft de topambtenaar bij de woning de instruc- lingen zich op te splitsen in twee Nahr vindt dat de Nederland de gebeuren op het Julianavliegveld tie gegeven om geweldloos de krakers er uit te krijgen. De ambtenaar groepen: goede en minder goede Franse regering 'om opheldering van Nederlands Sint Maarten, belde aan, werd niet binnengelaten en ging toen met de Hagenaar via een leerlingen, al naargelang de oplei- moet vragen over 'het gratis vakan- waar de bagage van de twee aan- luik van de kelder naar binnen. Daar was het volgens hem een chaotische ding van de ouders, het intellectue- tiereisje langs dc verschillende Ca- k.waP- Da verdachten zouden daar toestand. Een meisje gilde dat zij haar contactlens kwijt was en die ben ik le thuisklimaat en de leerpresta- raibische eilanden van de Heine- als transito-passagiers op Neder- toen gaan zoeken. Iets anders heb ik in de woning niet gedaan, zo ver- ties. ken-ontvoerders'. Wat de Neder- lands grondgebied aangehouden klaarde de verdachte. - 0n qnunipn mPt een 'eunsbe landse Antillen betreft is de zaak worden. Op grond van belastende getuigenverklaringen van onder meer de leef^limalt'metveelcultiSle en voleens Nahr afgehandeld nu er Deze poging is mede door een eiste de officier van justitie een maand gevangenisstraf, maar de ^'^TridsSuvttriten bliiken 8een risico meer bestaat dat Van communicBtiestoomis mislukt De ,iin l?in Hout en Holleeder op Nederlands Franse autoriteiten op Guadeloupe dere^d\eheUmik vind^iom rfaar grondgebied in Sint Maarten te- haddenzonder enige tekst of uitleg school te gaan komen niet tot bete- recht komen. prestaties dan anderen. Er blijkt rechter achtte geweldpleging en bedreiging niet bewezen. Welingelichte bronnen verwach- vanuit Parijs de opdracht gekregen Van Hout en Holleeder naar Ihet district van Frans Sint Maarten AMSTERDAM (ANP) - Het is on der voorwaarden aanvaardbaar en doelmatiger dan politie-optreden wanneer burgers voor eigen rech ter spelen bij kleine criminaliteit. Frans Denkers, psycholoog bij de Amsterdamse politie, schrijft dit in zijn gisteren verschenen boekje 'Oog om oog, tand om tand'. Hij sprak met veertig slachtof fers van kleine criminaliteit en met omstanders die bij dergelijke ge- controle wordt aan de ene kant aangemoedigd, maar aan de ande re kant weer ontmoedigd door 'bij het minste of geringste te wijzen op het gevaar van eigenrichting'. 'Denkers denkt dat 'het voor ie dereen duidelijk is dat politie en Justitie de enorme hoeveelheid cri minaliteit niet meer aankunnen'. Burgers worden daarom aange spoord meer eigen verantwoorde lijkheid te dragen, maar 'niemand ook geen verband te zijn tussen ten dat het tweetal op korte termijn te zenden. Ook sous-prefect Hu- -iflgjgjf af- - Parijs na de mis- bert van Frans Sint Maarten had de Franse justitie geen enkele uitleg gekregen. Hu- j bert verklaarde dat hij er geen be zwaar tegen zou hebben als de twee Nederlanders ook naar het Nederlandse deel zouden gaan. De bagage van Van Hout en Holleeder is nog steeds in Philipsburg. Volgens advocaat Moskovicz van Holleeder wordt overwogen om het duo naar Brazilië te sturen van uit Guadeloupe, waar zij sinds zon dag verblijven. Nahr stelde dat de Franse justitie 'veel te netjes is als ze aan dit soort misdadigers gaan vallen 'de handen uit de mouwen lijkt meer te weten hoe dat moet', staken'. Denkers formuleert op ba- Zijn voorwaardenlijstje acht Denkers geschikt voor politie, jus titie en advocatuur. Maar ook parti culiere organisaties als voetbal clubs, winkelbedrijven en ver voersmaatschappijen, kunnen aan het lijstje afmeten hoever zij mo gen gaan in hun streven de kleine criminaliteit zelf het hoofd te bie den, veronderstelt Denkers. Eigen richting kan volgens hem een breed scala van activiteiten omvat ten: berispen, schelden of uitpra ten, een grapje maken of een auto- krakende junk de weg vragen, fronsen en schrikken, een waar schuwende vinger heffen, pootje haken of voorwerpen afpakken. daarvan een tiental den voor eigenrichting. De laatste en niet minst belangrijke voor waarde is dat Justitie en politie hun bevoegdheden in elk geval niet overdragen aan burgers. Eigenrichting moet volgens de psycholoog bovendien in verhou ding staan tot het misdrijf en mag in elk geval geen onherstelbaar let sel toebrengen aan de dader(s). Het mag ook niet anoniem zijn of uit gaan van groepen. Denkers wil met zijn boekje, laat hij weten, eigen richting uit de taboesfeer halen. De politiepsycholoog vindt dat de overheid zich onduidelijk op stelt over eigenrichting. Sociale CHAMPIGNONGIF (ANP) - Het Gelderse provinciebestuur gaat een uitvoerig onderzoek instellen naar de lozingen van uiterst giftige bestrijdingsmiddelen door cham pignontelers. Met name in de Bom- melerwaard is volgens Gedepu teerde Staten sprake van een ern stige en zorgwekkende situatie. In sommige sloten zwemt geen vis meer rond en groeit geen plant meer omdat champigontelers daar de middelen endosulf en pentach- loorfenol op het oppervlaktewater rr.- i l. lozen ondanks een verbod. Het on- h^.el V°L'?*Ï23: derzoek moet binnen een jaar ge- vragen waar ze heel willen'. Vol gens Nahr moet de Franse regering gewoon de politieke beslissing ne men om 'het duo te brengen waar ze thuishoren, en dat is in Neder land'. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag acht het niet waarschijnlijk dat de Franse auto riteiten de twee Heineken-ontvoer- ders naar Brazilië brengen. Dat be tekent een verkapte uitlevering aan Nederland en dat zou een over treding van de eigen wetten zijn. "De advocaat van de twee Neder landers zal dan de Franse staat er voor kunnen aanklagen", aldus de woordvoerder. Cor van Hout en Willem Holleed er verblijven in een hotel vlakbij Pointe-a-Pitre. Lijfwachten van Freddy Heineken hebben zich in middels bij het tweetal gevoegd om ze op de voet te volgen. De be volking helemaal niet blij te zijn met het verblijf van de twee Nederlanders. Maar het is hier niet tot demonstra ties gekomen, zoals op St. Martin en op St. Barthelemy. In deze twee plaatsen gingen de mensen de straat op om te protesteren tegen het feit dat Parijs het overzeese ge biedsdeel als een 'stortplaats van criminelen' gebruikt. Ruding heeft daarbij geen con crete maatregelen voor ogen, maar het gaat hem veeleer om het signa leren van een ontwikkeling. "Als er onrust is ontstaan door mijn woor den is dat te wijten aan een onjuis te interpretatie. Onrust zou juist te rechtvaardigen zijn als de minister van financiën het stijgen van deze uitgaven stilzwijgend zou laten passeren", zo hield hij het PvdA- kamerlid Dales voor. Een onlangs in het leven geroe pen werkgroep gaat de financiële gevolgen van het toenemend aan tal echtscheidingen in kaart bren gen. Kamminga: CDA tegen discussie over euthanasie EMMEN (GPD) - WD-voorzitter Kamminga verwijt het CDA dat het iedere inhoudelijke discussie over de euthanasie ontloopt. Dat is des te kwalijker 'omdat men wel al lerlei verdenkingen op andere frac ties legt', zei hij gisterdagavond tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Emmen. Kamminga zei het te betreuren dat het CDA oneigenlijke druk uit oefent op de WD, om haar steun aan het D66-wetsontwerp over de euthanasie in te trekken. Vooral de uitspraak van CD A-fractieleider De Vries dat het WD-standpunt de samenwerking in coalitiever band 'nu en na de verkiezingen schaadt' is Kamminga in het ver keerde keelgat geschoten. "Voor de WD is euthanasie geen verkie zingsstrijdpunt. Het zou het CDA sieren deze lijn ook te volgen". Hij legde er de nadruk op dat er geen sprake kan zijn van een con flict tussen bewindslieden en frac ties, van welke partij dan ook. "Van enige politieke binding was, is en zal geen sprake zijn omdat door de WD bij dit gewetens- vraagstuk op geen enkele wijze dwang op individuele volksverte genwoordigers zal worden uitgeoe fend. Normen en waarden zijn voor ieder indidvidu een persoonlijke afweging. In liberale ogen kan het nooit zo zijn dat een minderheid bepaalt welke normen en waarden door een meerderheid in acht ge nomen moeten worden", aldus Kamminga. FRAUDE (ANP) - CDA en WD - stemmen in met een wetsvoorstel Guadeloupe _schijnt van staatssecretaris Koning (finan- ciën) om uitwisseling van fiscale informatie met het buitenland te vergemakkelijken met het oog op fraudebestrijding. De belasting- dienst kan daarbij aan buitenland se collega's informatie geven bij verdenking van fraude. De PvdA vraagt zich af of de privacy in het wetsontwerp wel voldoende wordt beschermd. TIEL (ANP) - De leerlingen dag besloten drie etmalen in de schoolbanken te blijven zitten het wereldrecord van 68 uur te breken. De 15 leerlingen krijgen i vcui VC1„X1MCMUK.I1K schillende leraren les en doen onder meer yoga-oefeningen om wakker te geven voor maatregelen i de hoop gevens opleveren over de omvang verontreiniging en aanzetten DEN HAAG - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft de afgelopen weken een paar keer gezegd met spanning te wachten op het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de ba sisvorming in het onderwijs. We weten nu waarom. De aanbeve lingen van de WRR zijn een enor me steun voor het voortgezet ba sisonderwijs zoals Deetman dat graag wil. Dit 'vbo' is te beschou wen als een CDA-variant van de middenschool van Van Kemena- de. De afgelopen jaren is de dis cussie over de toekomst van het voortgezet' onderwijs verzand in een loopgravenoorlog over de structuur. Niet de inhoud van het onderwijs, maar de organisa tie ervan stond voorop. De WRR heeft een andere invalshoek ge kozen. door Ben Rogmans Het uitgangspunt was dat de moderne maatschappij steeds meer eisen stelt aan het onder wijs. Gevolgtrekking van de WRR: het minimumniveau dat iedereen moet bereiken, moet omhoog. Dat kan alleen door de leerstof die iedereen krijgt, uit te breiden. En dat kan weer alleen door het basisónderwijs (de oude lagere school) met drie jaar te verlengen: het voortgezet basis onderwijs dus. De WRR gaat daarmee vier kant achter CDA-minister Deet- man staan. In het rapport wor den hier en daar lippendiensten aan PvdA en WD bewezen. Er staat bijvoorbeeld dat de defini tieve keuze voor beroeps-, alge meen voortgezet of voorberei dend wetenschappelijk onder wijs, momenteel al op 12-jarige leeftijd moet worden gemaakt. Dat is te vroeg: de keuze wordt dan immers nog te veel bepaald door factoren als geslacht en et nische of sociale herkomst en te weinig door de talenten van de leerling zelf. Dat is een verre echo uit de jaren zeventig, toen de PvdA in het kabinet Den Uyl' de „spreiding van kennis, macht en inkomen" introduceerde. De PvdA-minister van onderwijs Van Kemenade paste daarin pre cies met zijn plannen voor de middenschool. Een andere handreiking naar de PvdA is de aanbeveling in het rapport om na de drie jaar voort gezet basisonderwijs een vierde leerjaar mogelijk te maken, bij voorbeeld voor leerlingen die wat extra vakken willen doen, of in sommige vakken nog even door willen gaan. Ook WD'ers zullen hier en daar in het rapport iets van hun wensen herkennen. De eerste: het beroepsonderwijs moet wor den versterkt. De tweede: de WRR wil dat in het toekomstige voortgezet basisonderwijs alle vakken op twee niveau's kunnen worden gevolgd: een minimum niveau en een hoog niveau. Op vallend is dat de WRR bepleit dat die twee niveau's al in de brugklassen worden aangebo den, hetgeen in de ogen van de PvdA'ers een achteruitgang zal zijn. In de mammoetwet is het mo gelijk gemaakt dat ook de kinde ren die in het lager beroepson derwijs beginnen, uiteindelijk op de universiteit terecht komen. Desondanks is de lange traditie dat arbeiderskinderen arbeider worden en dokterskinderen dok ter niet doorbroken. Maar een maatschappij die steeds hogere intellectuele eisen stelt aan haar burgers, mag geen talent verspil len. Het doorbreken van het in gebakken automatisme dat de positie van de ouders bepaalt wat voor opleiding de kinderen krijgen, moet dan ook voorop staan. En op dat punt maakt de WRR een ernstige denkfout. Door in voering van basisvorming voor iedereen zal het gemiddelde ni veau van het onderwijs inder daad iets omhoog gaan. Maar de WRR stelt voor die basisvorming geleidelijk en in het huidige on derwijsbestel in te voeren. Alle scholen moeten de lage en de ho ge basisvorming gaan aanbie den. Juist nu er een grote fusie operatie in het middelbaar on derwijs voor de deur staat, hoef je geen hoogleraar te zijn om te bedenken dat er een twee-stro menland dreigt te ontstaan: ma vo/lbo aan de ene kant, havo/vwo aan de andere kant. Beide stromen hangen hetzelf de bord boven de schoolpoort: „school voor basisvorming". De WRR gaat ervan uit dat het volk over tien jaar wel vergeten zal zijn dat de ene school vroeger een lts was en de andere een gymnasium. Volgens de WRR zal het verschil langzaam verdwij nen omdat het gymnasium de basisvorming ook op het mini mumniveau moet aanbieden en de lts ook het hoge niveau moet geven. Volgens onderwijsorganisaties en politici zal dat verschil echter niet verdwijnen en zullen er in de toekomst twee aparte soorten ba sisvorming komen. De discussie zal moeten gaan over de wense lijkheid van dat twee-stromen- land. En daarmee zijn we in feite weer terug bij af. Het voordeel is dat bekend is wat de inhoud van het lesprogramma moet worden, het nadeel is dat de politiek op nieuw voor de vraag komt te staan hoe dat organisatorisch verwezenlijkt moet worden. Daar zijn de politici de afgelopen tien jaar niet uitgekomen en er zijn geen redenen om aan te ne men dat die discussie - met het WRR-rapport in de hand - snel tot een goed einde zal worden ge bracht. HAARLEM (ANP) - De twee GG- en GD-artsen die kraker Hans Kok eind oktober vorig jaar kort voor en na diens dood op het hoofdbu reau van politie in Amsterdam hebben gezien, treft geen blaam. Zij hebben medisch gezien ade quaat gehandeld, zo heeft inspec teur voor de volksgezondheid in Noord-Holland Bienfait de hoofd stedelijke GG en GD laten weten. Het ging om de politie-arts, die Kok sprak in het cellenblok op de avond van ongeregeldheden in de Staatsliedenbuurt. Hans Kok was een van de tientallen arrestanten. De tweede arts zag de kraker na diens dood de volgende ochtend en rapporteerde daarover. De vraag deed zich met name voor waarom de politie-arts 's avonds alleen librium gaf en niet de 'drugsdokter' liet komen. Hans Kok was gewend elke avond een kleine hoeveelheid van het heroï- nevervangende middel methadon te gebruiken, maar dat was op het politiebureau niet voorhanden. De politie-arts schreef de kraker wel op een lijst voor een bezoek door de drugsdokter de volgende morgen, maar gaf hem intussen al leen librium tegen ontwennings verschijnselen. De huisarts van Hans Kok schreef hem dat middel in dergelijke gevallen ook voor, al dus de GG en GD, die de zaak nu als afgedaan beschouwt. ADVERTENTIE HELE PARTIJEN SERVIESGOED VOOR HALVE PRIJZEN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5