actief in vrije tijd 'Het lijkt een beetje op veehandel' Woonwagenbewoners zien op tegen gedwongen verhuizing uit Leiden PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 In Oegstgeest een kampje dat tot voor kort louter uitzicht leek te gaan bieden op een geluidsscherm en een geluidswal. In Voorschoten 'een ho peloos geval dat ligt ingeklemd tus sen twee tuinderijen'. En in De Krom tussen Katwijk en Noordwijk vijftien standplaatsen die op grond zijn aangelegd met daarin gif waar van nog niet met zekerheid is vast gesteld of dat ook zal blijven waar het zit (diep). Het zal het woonwa genschap nog heel wat hoofdbre kens kosten om voldoende bewo ners van het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden te vinden die een plek op de eerdaags in gebruik te nemen kampjes in Oegstgeest (7 standplaatsen). Voor schoten (3) en Noordwijk/Katwijk (15) ambiëren. Secretaris Somme- ling van het schap kent het exacte aantal gegadigden niet: af - en aan meldingen en wijzigingen in de oor spronkelijke aanmeldingen wisse len elkaar bij voortduring af, vertelt hij. Opbouwwerker Bruno van Veen van de stichting Samenle vingsopbouw Woonwagencentra Regio Leiden waagt zich voor wat betreft Noordwijk/Katwijk en Voor- Schoten aan schattingen van respec tievelijk tien en nul. Klein ook schat hij het aantal enthousiastelingen voor die ene standplaats die dit jaar in Valkenburg wordt aangelegd. Animo of niet, het thans ruim 90 wagens tellende woonwagencen trum aan het Trekvaartplein moet drastisch worden verkleind. Eerst tot 68, dan tot 41 en als het aan staatssecretaris Brokx van volks huisvesting en ruimtelijke ordening ligt. tot vrijwel nul standplaatsen. Al zo'n tien jaar is inkrimpen van het overvol bevonden Trekvaart plein het streven van rijk en provin cie, maar behalve Zoeterwoude, Leiderdorp, Warmond en voor noemde plaatsen hebben de regio gemeenten de opdracht om vóór 1986 een aantal woonwagenstand plaatsen aan te leggen, niet gehaald. Op het Trekvaartplein zijn maar weinigen daar rouwig om; hoe lan ger de bewoners in Leiden kunnen blijven, des te liever is het de mees ten. De bewoners zijn voor wat be treft hun houding tegenover de op handen zijnde ontmanteling van hun centrum volgens Van Veen grofweg in drie groepen op te split sen: een deel ziet een verhuizng wel zitten, een deel gaat in plaats daar van maar liever in een huis wonen en weer anderen willen ook blijven zitten waar ze zitten maar hebben een 'het-moet-toch-'houding. "Ze stoppen je toch gewoon ergens ver weg", zegt een felle tegenstander van verhuizing, wijzend op het al wel gerealiseerde kampje in Leider dorp en dat in Oegstgeest. "Maar ze willen wel dat we integreren. Nou, hier zijn we geïntegreerd. De omwo nenden hier mogen ons na al die ja ren nog steeds niet, maar ze gooien ook niet met stenen als je langs rijdt". Een gesprek met een ver moeide opbouwwerker en drie doorgewinterde Trekvaartpleinbe- woners, welke laatsten 'wegens het gedonder dat je ermee krijgt' liever niet op de foto willen, aan de voor avond van een gedwongen mini- volksverhuizing die gezien de aver sie van de bewoners naar alle waar schijnlijkheid niet geheel zonder moeite zal verlopen. "Die man in die villa in Rijnsburg, waar vlak bij een kampje moet komen, die zou dui zenden guldêns op tafel willen leg gen als wij dan maar wegbleven". Terrorisme In deze krant van 24 januari ging uw commentator John Kroon in op de door mij tijdens een forumdis cussie in het Agnes Lyceum gede biteerde stelling, dat de - b.v. in vergelijking met de vele malen gro tere aantallen slachtoffers van het verkeer - bovenmatige publiciteit aan terroristische aanslagen en de gevolgen daarvan gegeven, precies datgene is, waar het de plegers van de aanslagen om te doen is, en dat dus ook de bestrijding van het ter rorisme beter gediend zou zijn als de media het op zouden kunnen brengen minder aandacht aan dat terrorisme te besteden. Ik begrijp uit de reactie van de heer Kroon dat hij het niet met mij Dat is zijn goed recht. Het is ook zijn goed recht om daarbij mijn ge voelens niet te ontzien, dus dat hij wat grapjes maakt over kruisraket ten en rustig gaan slapen, en d^n komt de oorlog, mij best. Mar toch denk ik dat de heer Kroon niet alleen de pointe van mijn betoog volslagen ontgaan is. maar dat hij ook in het geheel geen idee heeft van het verschijnsel ter rorisme, zoals wy dat de laatste ja ren kennen en van het grote ver schil tussen dat terrorisme en bv. de terreur tijdens de Franse en Russische revolutie en door de Duitsers in de Tweede Wereldoor log uitgeoefend of zelfs de terreur van terreurbombardementen. In tegenstelling tot die laatste vormen van terreur, waarbij het gaat om terreur uitgeoefend door degenen die op dat moment in de betreffende situatie over de macht beschikken, is bij terrorisme in de vorm van gijzelingen, kapingen en aanslagen, zoals tegenwoordig aan de orde, sprake van acties van ex treme elementen van eerder onder- dan bovenliggende minderheids groeperingen. die zich inderdaad ook van wapens bedienen, maar dat per definitie zowel in tijd als in plaats dusdanig ad hoe, dat dit in feite op de totaliteit van bv. het aantal slachtoffers door andere ge- weldsoorzaken nauwelijks iets uit maakt. Desalniettemin zijn de mensen meer ondersteboven van zaken als de kaping van de Achille Lauro en de aanslagen op de vliegvelden in Rome en Wenen dan zij dat waren van bv. de tegen de driehonderd VS soldaten die met Kerstmis op weg naar huis zijnde door een vliegtuigongeluk het leven verlo- Gaan mij daarom de slachtoffers van terroristische aanslagen niet ter harte of doe ik daarom mijn ogen dicht voor de werkelijkheid van dat soort aanslagen? Neen, daarentegen heb ik wel mijn ogen open voor de feitelijke verhoudingen en - wat misschien nog belangrijker is - voor het feit dat angst voor de lijfelijke dood kennelijk geen vat heeft op terro risten en afschrikking van terroris me door te pogen via een scherpere bewaking de risico's voor de ple gers ervan te vergroten, dus geen vat op hen heeft en blijkens hun eigen uitlatingen ook nooit zal krij gen, zolang zij menen met hun da den de zaak waarvoor zij staan maar effectief te kunnen dienen. Al is het maar door ahw vanuit het graf een overigens daarvoor on verschillige wereld hun zaak op hardhandige wijze onder de neus te kunnen wrijven. Lezers Schrijven Daarbij komt, dat voor het soort aanslagen waarmee wij tegenwoor dig geconfronteerd worden ook het verband tussen het politieke doel, dat men heet na te streven, en de als doel voor de aanslag geko zen objecten of personen steeds ruimer bemeten pleegt te worden (aanslagen op banken omdat men tegen de NAVO is e.d.). Zodat zelfs als men weet vanuit welke hoek evt. aanslagen te ver wachten zouden kunnen zijn, het aantal in dat kader evt. extra te be waken objecten en personen in een steeds ruimere kring moet worden gezocht en een absolute waterdich te bewaking daarvan behoudens enkele hoge uitzonderingen (alleen bij gelegenheden als bezoeken van bv. vreemde staatshoofden) dan ook op den duur absoluut illusoir moet worden geacht. En het is in die optiek en tegen die achtergrond, dat ik van mening ben dat tegenover terroristen, die zich met de dreiging doodgescho ten te kunnen worden reeds ver zoend hebben en daardoor dus ook niet meer kunnen worden afgech- rikt, er geen wapen meer over is, waar zij evt. nog bevreesd voor zouden moeten zijn, behoudens met hun hele actie doodgezwegen te worden. J.J.P d« Boei lid CDA Tweede-Kameriraclic Binnenhof la Den Haag PvdA-lid De beschouwing over veertig jaar PvdA in Leiden in de krant van 12 februari 1986 is een samenvatting van het boekje Doorbraak en Tra ditie. Het boekje zelf is ook een sa menvatting van uitgebreidere ver halen. Samenvattingen van samen vattingen willen toch wel eens minder nauwkeuring uitvallen dan oorspronkelijk de bedoeling was. Zo ook de beschouwing over veer tig jaar PvdA. In het boekje en ook in de sa menvatting wordt de indruk ge wekt dat ik, Jo van der Horst, pas later na de oprichting van de PvdA van die partij lid ?ou zijn gewor den. Ik ben in 1945, kort na de be vrijding, lid geworden van de SDAP. Toen in de SDAP de fusie met andere groepen aan de orde kwam, met het doel om tot de PvdA te komen, heb ik in de leden vergadering van de SDAP met nog vijf mensen blanco gestemd. Er waren er een paar honderd voor en niemand van de aanwezigen was tegen. Daarna werd de PvdA opge richt en alle leden van de SDAP werden overgeboekt naar de nieu we partij. Lid van de PvdA ben ik dus van de oprichtingsdag af. Omdat veel belangrijke waarden, opvattingen zowel als symbolen, van de SDAP verloren dreigden te gaan, werd binnen de partij een So ciaal Democratisch Centrum opge richt, met het doel om van de PvdA een sociaal-democratische partij te maken. Ik ben toentertijd toegetre den tot dat centrum en ik heb ge holpen in Leiden een afdeling op te richten. Van die afdeling ben ik tot de ontbinding van het centrum in 1950 secretaris geweest. In april 1947 werd voor het eerst het bestuur van de PvdA afdeling Leiden gekozen. Een van die be stuursleden was ik en mijn verkie zing was mede een gevolg van mijn activiteiten voor het SDC. Nu, in 1986, is de PvdA een so ciaal-democratische partij en het lijkt misschien wat wonderlijk dat daarvoor, in 1946 en later, zo veel onrust in de partij is geweest, juist naar aanleiding van dat streven naar de omvorming tot een sociaal democratische partij. Het heeft tot na 1976 geduurd voordat men zich in de PvdA sociaal-democratisch ging noemen en dat was toen nog zeer aarzelend. Anders dan velen die bij de op richting van de PvdA zeer enthou siast waren, maar na kortere of lan gere tijd de partij verlieten, ben ik mijn partij trouw gebleven. Jo van der Horst Haagweg 80 Leiden RIJN EN LEK - Per abuis is in de ze krant gemeld dat de Stichting Rijn en Lek, een regionale wel- zijnsinstelling voor buitenlanders, volgend jaar meer geld krijgt om nieuw personeel aan te trekken. Dit geld gaat echter naar de con centratiegemeenten Leiden, Al phen en Gouda, die elk een groot deel van de taken van Rijn en Lek Schaatser gewond ALPHEN/LEIDEN - Een 26-jarige man uit Leiden is maandagmiddag in Alphen aan den Rijn zwaar ge wond geraakt bij het schaatsen. De man reed op de Ziende en klapte ter hoogte van het sluisje met zijn nek tegen de onderkant van een brug. De man is met beschadigde nekwervels in een ambulance on der politie-escorte overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. of andere spullen aan de man te brengen, maar sinds een jaar of vijf, zes is een ventvergunning aan stringente eisen verbonden, ver zucht Van Gulik. "En als je dan een vergunning krijgt, krijg je er één voor één of twee wijken. Maar als ik u een deken verkoop, koopt u er toch twee weken later niet weer één?" Dan Frankrijk, Engeland en België, daar krijg je een vergun ning voor het hele land. "Ze zou den ons gewoon weer vrij moeten laten", vindt Van Esch, ervan over tuigd dat niet alleen de woonwa genbewoners maar ook de 'bur gers' daar profijt van hebben. "In deze tijd van nummertjes trekken en automatisering hebben de men sen behoefte aan een praatje. Mijn moeder leerde me het venten toen ik elf was en ze zei: Jongen, altijd goed naar de mensen luisteren als ze over iets met je willen praten. En als je dan fijn met iemand had gepraat dan maakte het echt niet uit of je dat aardappelschilmesje nou voor 1 gulden 10 of voor 1 gul den 50 kon verkopen". Krotje Wanneer het eind 1984 versche nen onderzoek van de Leidse uni versiteit wordt aangeroerd, waar uit bleek dat er behalve nadelen ook veel voordelen kleven aan het staan op een klein kamp, klinkt schamper gelach. Riemens, Van Gulik en Van Esch wensen er niets de minste waarde aan te hechten. "Die onderzoekster is hier nooit geweest", vertelt Riemens. Van Gulik: "Ze heeft gesproken met mensen in de achterwereld, En schede en Zwolle enzo. Maar die komen van slechte kampen, vuil nisbelten af, waar ze nog geen schuurtje hadden". Riemens weer: "Je kunt het vergelijken met men sen in een land als India. Als je die uit een krotje haalt en in een mooi huis neerzet met gas en water en licht, natuurlijk zijn ze dan dolblij en gelukkig". "We zijn ook naar die mevrouw toegegaan", vertelt Van Gulik, "om te vragen waarom ze niet bij ons is geweest, of in Den Haag of Soesterberg. Dat zijn hart stikke mooie kampen. Daar had ze nul op request gekregen, reken maar. Die mensen staan daar fijn, die willen er niet weg". "Dat is toch geen onderzoek hou den, op kampen in het zuiden gaan kijken en op basis daarvan een be leid voor ons in het westen bepa len", toont ook Van Esch zich geïr riteerd. "En wat weet zo'n me vrouw nou van woonwagenbewo ners? Ze had hier eens moeten ko men kijken, meedraaien in de peu- tergroep, met de mensen praten, vergaderingen bijwonen en de les sen lezen en schrijven. En dan zou ze na een week of zes inderdaad iets zinnigs kunnen 'schrijven. Maar je gaat toch niet helemaal naar Enschede en dan braaf op schrijven wat daar het beleid is?" Bruno van Veen, die zich in zijn 'sceptische houding tegenover het rapport weet geruggesteund door een onderzoek dat het buurtcen trum De Rolleman op het kamp zelf onder de bewoners heeft ge houden en waarvan de uitkomsten geenszins overeenkomen met die van het onderzoek van de Leidse universiteit: "Bij een onderzoek speelt de onderzoeksvraag een gro te rol. Dit rapport is gemaakt in op dracht van het ministerie van wvc en die stellen belang in heel andere elementen dan wij. Zo'n ministerie is er op uit om zijn gelijk bevestigd te zien". F orumdiscussie psychiatrische inrichtingen LEIDEN - Links Leiden (PSP/ PPR en CPN) houdt vrijdagavond in De Burcht een forum over de geestelijke gezondheidszorg. Tij dens dat forum staat de stelling van Links Leiden, dat de grote psy chiatrische inrichtingen in deze re gio op den duur moeten verdwij nen, centraal. Het werk van die inrichtingen zou moeten worden overgenomen door zogenoemde sociaal psychia trische dienstencentra en de regio nale instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg). Daarmee kan worden voorkomen dat mensen moeten worden opgenomen in inrichtin gen. Bovendien wil Links Leiden dat Alphen een zelfstandige regio voor geestelijke gezondheidszorg wordt, met alle dsaarbij passende voorzieningen. Aan het lorum nemen deel: Cor van Kippersluis (Links Leiden), Christoph Hrachovec (psychiater Endegeest), Gerard van de Wees (psychotherapeut), Henny Pries van het platform geestelijke ge zondheidszorg Amsterdam en Mar tin Boonstra (cliënt vertegenwoor diger). Het forum wordt geleid door Ceciel aan de Stegge. De avond wordt gehouden in de Burchtzaal, Burgsteeg 14 in Lei den. De aanvang is 20.00 uur. Tij dens de avond is er een optreden van het koor 'Jan en alleman'. Volksdansen Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126. organiseert vrijdag een volksdansinstuif voor ouderen. De instuif begint om twee uur en staat onder leiding van Ger Else- Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag wederom een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken en wat dies meer zij. Plaats van handeling is de aula van de Dr. van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat, aanvang zeven uur. LEIDEN - Ze staan al op het cen trum Trekvaartplein vanaf het mo ment dat het in gebruik werd geno men, zo'n twaalf jaar geleden; in af wachting daarvan hebben ze domi cilie gehouden op een noodkamp vlakbij het plein. Daarvoor behoor den J. van Gulik, G. Riemens en C. van Esch tot het trekkende deel van de woonwagenbewoners. Aan die door hen als goeie ouwe erva ren tijd kwam een eind toen de overheid besloot de kleine kampjes zoveel mogelijk op te doe ken en er grotere, permanente cen tra voor in de plaats te maken. En aldus geschiedde. Van Gulik, Rie mens en Van Esch en met hen vele andere woonwagenbewoners wer den, voorgoed heette het toen nog, naar het Trekvaartsplein gediri geerd. door Simone van Driel Overvol was het er vanaf het be gin al, het aantal wagens overtrof het aantal standplaatsen aanzien lijk. Vandaar de bezetting in 1976 van het Stadhuisplein, met onder meer als inzet dat de bewoners die niet op een officiële standplaats stonden van gas, licht, water en sa nitair zouden worden voorzien en een snelle realisering van kleine kampjes in de regio. De aanleg van kleine kampjes in de regio is inderdaad vervat in de woonwagenplannen Zuid-Holland 1978-1985 en 1986-1990. Maar die voorzien geenszins in de situatie die de woonwagenbewoners voor ogen hadden en hebben. Niet al leen het feit dat het vaste en geen trekkersstandplaatsen zal betref fen viel in zeer slechte aarde; ook de, later door de provincie afge zwakte passage in het plan dat de bewoners desnoods worden weg gesleept als ze het kamp niet vrij willig verlaten, werkte als een rode lap op een stier. "Er wordt gewoon met ons gesold", concludeert Van Esch na weging van het beleid van de afgelopen tien jaar. "We moes ten allemaal zo nodig naar een groot kamp worden gesleept en nu kunnen we weer van de ene op de andere dag in Voorschoten worden neergezet. Soms krijg ik het gevoel dat ze met een bepaalde groep min derheden aan het experimenteren zijn. En ik weet niet waar dat stopt. Want dit, dat heeft Brokx uitdruk kelijk gezegd, zijn ook weer plaat sen die niet van blijvende duur zijn". Riemens: "Het lijkt een beetje op veehandel. Heb je iets op gebouwd, hup, breken ze het weer af'. "Op zich hebben hebben we er helemaal geen bezwaar tegen om te vertrekken", vervolgt Van Esch. "We hebben nooit anders gedaan. Kwam je in een plaats waar de mensen moeilijk deden, dan hin gen we gewoon onze woonwagen achter de auto en trokken we ver der. Maar nu word je verplicht om ergens naar toe te gaan waar je niet heen wilt, waar je niet weg kan als je dat wilt én waar de bevolking jou niet wil. Ik zal u dit vertellen, ik heb op vergaderingen in de ge meenten waar kampjes moeten ko men, dingen over ons horen zeg gen die ik hier niet eens durf te her halen". Bewakers De door hen veelal als vijandig ervaren houding van hun toekom stige buren heeft er mede toe ge- van de .uitspraak van gedeputeerde I. Günther dat de bezwaren van woonwagenbewoners tegeiT de door de regio-gemeenten gekozen locaties eigenlijk geen hout snij den omdat geen enkele burger kan wonen waar hij wil en het vaak heel veel moeite kost om een ge schikte plek te vinden die aan alle strenge eisen voldoet? Van Esch, fel: "Mevrouw Günther maakt één denkfout en dat is dat wij niet om die plaatsen hebben gevraagd. En ik denk dat mevrouw Günther toch zeker zelf wel uit heeft ge maakt waar ze is gaan wonen"."Er zouden weer trekkersplaatsen moeten komen", schetst Van Gulik een grote wens van de Trekvaart- pleinbewoners. "Ze moeten ons een bepaalde vorm van vrijheid la ten behouden. Ik wed dat als het vrije plaatsen zouden zijn, zo'n kamp in Noordwijk aan het eind van de week vol staat. Maar ik weet echt niet hoe dat nu straks moet. Als ze ons daar niet mogen, kun nen we niet weg. Wij zijn al wat ou der, maar voor onze kinderen is het heel erg als ze niet worden geac cepteerd, daar zijn we echt heel bang voor". Waarna hij de instem mend knikkende Riemens en Vsyi Esch herinnert aan de geneugten van de tijd dat ze nog overal moch ten staan. "Ik ben overal geweest, Friesland, Limburg, Groningen. En beviel het niet of deden de men sen in zo'n plaats moeilijk, dan ging je weer weg". Van Esch: "Soms waren we al weer vertrok ken voordat ze in zo'n gemeente goed en wel in gaten hadden dat we er stonden. De meest ideale si tuatie is als de grote centra blijven gehandhaafd en er kleinere komen voor de bewoners die weer willen gaan trekken". Van dit laatste, vertelt hij, is niet los te zien dat met de komst van de vaste standplaatsen een niet on aanzienlijk deel van de bewoners zich in hun broodwinnning zagen en zullen zien beknot. Want ven ten, daar moet je de ruimte voor hebben. "Als Jan en Henk heel Oegstgeest al dekens hebben ver kocht, kan ik wel mooi een dag niet eten". En konden ze dan inderdaad heel Oegstgeest maar af om dekens leid dat de Trekvaartpleinbewo- ners, toch al niet kapot van het denkbeeld op zich dat ze in de toe komst met drie wagens in Voor schoten of erger, in hun eentje in Valkenburg komen te staan, uit een gevoel van lijfsbehoud op zijn minst met vijftien wagens bij el kaar willen staan. "Je kunt je op zo'n klein kampje nooit redden", beweert Van Gulik. "Dat bestaat niet, je zit echt tussen bewakers in". Van Esch: "Ze zijn echt ver keerd bezig. Het is te gek om los te lopen. Als u in bij voorbeeld de Haarlemmerstraat hier in Leiden woont zegt toch niemand dat u plotseling naar de Kalverstraat in Amsterdam moet vertrekken? Ge dwongen, dat gaat altijd fout. Dit is hetzelfde als een baby tot eten dwingen die helemaal geen honger heeft". Opbouwwerker Bruno van Veen wijst er op dat de aversie van sommige bewoners van het Trek vaartplein om te verkassen mede is ingegeven door het feit dat zij, na altijd te hebben rondgetrokken, in middels aan het wonen op een groot kamp zijn gewend geraakt. Riemens, Van Esch en Van Gulik vallen hem bij. "Ze willen toch dat we integreren? Nou, hier zijn we geïntegreerd. De direct omwonen den mogen ons nog steeds niet, maar ze gooien ook niet met stenen als je langsrijdt. En we hebben veel contact met de bewoners van Let- den-noord, we voetballen ermee en zij komen hier op bingo-avonden. De bewoners van het Trekvaartplein trokken drie jaar geleden tijdens een hoorzitting fel van leer tegen het plan van de provincie om in de regio kleine kampjes te bouwen, ten koste van het grote centrum. Links op de ruq gezien gedeputeerde l. Günther, die woonwagenzaken in haar portefeuille heeft. (archieffoto Holvast) terst vermoeid. Van Gulik: "Ik zou .En we hebben hier een eigen daar nooit willen staan. Jé zit inge klemd tussen twee kwekerijen, je staat zowat met je erker tegen de kassen en je moet met je auto over een fietspad heen om op het kamp te komen". Van Veen: "De ge meenten willen vaak pas in laatste instantie, als de plaatsen bijna zijn aangelegd, met de bewoners pra ten. Nooit worden ze op de hoogte gehouden van bij voorbeeld ruim telijke ordening-procedures reet bij de aanleg te betrekken den aangemeld, hebben gezegd dat buurtcentrum". Instemmend ge- knik volgt op de samenvatting van Van Veen: "Voor velen is bij ver trek het enige winstpunt dat ze een mooiere standplaats krijgen dan hier". Van Veen kari zich heftig opwin den over de manier waarop sommi ge gemeenten de bewoners bij de aanleg van de kampjes betrekken. Keer op keer zien zij zich te laat, half of helemaal niet geïnformeerd, zo blijkt uit zijn betoog. "Voor schoten? Daar hebben we nooit wat van gehoord, die standplaat sen waren er ineens", zegt hij ui- kunnen toch moeilijk elke dag zelf dient want dat spaart een hoop tijd geld. Vooropgesteld dat ze aan eventuele bezwaren gehoor geven, ja". Oegstgeest is een verhaal apart. Op de tekening die de bewoners kregen te zien, bevond zich niet de twee meter hoge aarden geluids wal die wel werd aangelegd, min als de sloot Op hun tekening liep die sloot, die al die plaatsen af om te kijken of er nog een hoorzittinkje is. Terwijl het, lijkt me, voor een gemeente veel zinniger is om de bewonérs di- Als het aan staatssecretaris Brokx thans ruim negentig wagen tellende Trekvaartplein vrijwel geheel ont manteld. Als de gemeente Leiden het daarentegen zouden 41 wagens mogen blijven staan. - langs de helft van het kamp. Gevolg was dat het kamp op een soort van eiland tussen een ge luidswal en een geluidsscherm kwam te liggen, iets wat de bewo ners niet de optimale manier vin- |den om de door rijk en provincie gepropageerde integratie te be werkstelligen. Navraag bij de gemeente leerde de bewoners dat de wal dient om hen te behoeden voor geluidover- last. "Dat de gemeente zich aan normen voor verkeerslawaai moét houden, is tot daaraan toe", zegt Van Veen. "Maar met zo'n wal wor den de bewoners nog verder van de buitenwereld afgesloten". Lie ver zien de bewoners de wal ver dwijnen zodat hun uitzicht er aan zienlijk. op vooruit gaat, om dan maar af te wachten hoe ernstig de geluidoverlast van het verkeer zal zijn. En na veel overleg over en weer hebben zij, zij het nog niet of ficieel, de toezegging gekregen dat de sloot gedeeltelijk wordt ge dempt en de aarden wal wegge- schoffeld. Het is mede daarvan af- yolkshuisvesting ligt,- wordt het hankelijk of zich wel voldoende ge- gadigden voor het Oegstgeester het zeggen had, kampje aandienen, weet Van Veen. (archieffoto Holvast) "Sommige mensen die zich had- ,als de situatie zo blijft, ze hen wel kunnen schrappen". Weinig heeft het viertal ook op met de standplaatsen in de Krom tussen Katwijk en Noorwijk zolang niet duidelijk is in hoeverre het gif dat zich in de grond aldaar bevindt, gevaar oplevért. Onderzoeken van het instituut voor de drinkwater tot vijf meter bre- voorziening en het ministerie van vrijwel het hele kamp. milieuhygiëne waaruit blijkt dat het gif zich diep in de grond op houdt, vermogen Van Veen en de bewoners niet geheel genist te stel len. "Bij die onderzoeken is uitge gaan van vooronderstellingen, na melijk dat de kleilaag niets door laat en dat die kleilaag overal even dik is. Maar dat is nooit onder zocht". Wat in dit verband dan te denken

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4