Te weinig inspraak plan Sehubertlaan School vreest drukte Lammenschanspark door komst garage VERENIGING OUD-LEIDEN toegang ve- tot openbare ijsbaan WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Ook wethouder Fase van economische zaken heeft het vermoeden dat een aantal bedrij ven Leiden heeft gemeden door dat het principiële bezwaren heeft tegen de erfpacht. Dat is haar duidelijk geworden na ge sprekken met Ewald Keijser. het voormalige hoofd van de directie economische zaken en energie van de gemeente. Keijser maakte er onlangs in krante-interviews melding van dat een aantal bedrijven de erf pacht als een onoverkomelijke hobbel ziet,en zich daarpm niet in deze gemeente heeft geves tigd. Die uitspraken hebben bij het college en het CDA 'beroe ring' gewekt. Het college vroeg Keijser daags na zijn interview in deze krant om een lijst met namen van bedrijven die omwille van de erfpacht hebben afgehaakt. Het CDA diende gisteren schriftelij ke vragen in waarin het ophelde- AUeen vermoedens Geen lijst van bedrijven die Leiden mijden ring vroeg over het feit dat de uit latingen van Keijser in de krante interviews haaks staan op eerde re opmerkingen over dit onder werp in de raadscommissies en tijdens raadsvergaderingen. Wethouder Fase stelt nu dat Keijser geen lijst heeft achterge laten met bedrijven die om prin cipiële redenen de erfpacht niet zagen zitten. "Ik geloof ook niet dat een dergelijke lijst is te ma ken", zegt ze. "Bedrijven stellen nooit zo 'zwart-wit' dat ze alleen om de erfpacht hebben afge haakt. Het is altijd een pakket van redenen". Dat het college Keijser heeft verzocht om een opsomming te geven van alle bedrijven die niet naar Leiden zijn gekomen van wege de erfpacht, bleek deze week uit het geregeld gepubli ceerde overzicht van de B en W- besluiten. Uit de woorden van wethouder Fase blijkt echter dat er geen 'hard besluit' is genomen over dit verzoek. Oftewel: de formule ring in het besluitenlijstje klopt niet wat dit punt betreft. "We hebben alleen afgesproken om te kijken in hoeverre er sprake is geweest van bedrijven die princi piële bezwaren hebben tegen de erfpacht", aldus de wethouder. Óp de schriftelijke vragen van het CDA wil zij op dit moment nog niet ingaan. "Die worden binnen de gestelde termijn door het college beantwoord. Daar kan ik nu nog niets over zeggen". Commissie veroordeelt procedure gemeente LEIDEN - De gemeente heeft niet voldoende inspraak verleend toen zij vorig jaar zomer een besluit nam over de bebouwing van een terrein aan de Sehubertlaan. Dat stelt de inspraakcommissie, die daarmee de bewoners gelijk geeft die bezwaar hebben gemaakt tegen de procedure. Hardlopen op het Stadhuisplein. Een protest van studenten, die fit willen blijven. Een pop 1 Deetman hebben ze in een invalide-wag entje gezel. Burgemeester en wethouders kun nen zich verenigigen met dit deel van het 'vonnjs' van de inspraak commissie en stellen de gemeente raad voor dit ook te doen. B en W vinden het echter niet zinvol om de inspraakprocedure opnieuw te be ginnen, zoals de inspraakcommis sie adviseert. Met andere woorden: de bewoners krijgen gelijk maar er verandert verder niets. Het college stelt dat er in novem ber 1985 en januari 1986 twee in spraakavonden zijn geweest over dit plan. Daar hebben bewoners al le gelegenheid gekregen hun be zwaren tegen de plannen kenbaar te maken. De gemeenteraad kon dus van de bezwaren op de hoogte zijn. Hij kon het college dus advise ren af te zien van bebouwing van het terrein aan de Sehubertlaan. Dat hebben de raadsleden deson danks niet gedaan. Overigens heb ben bewoners nog voldoende mo gelijkheden om bezwaar- en be roepschriften in te dienen tegen de bewuste woningbouwplannen. De bezwaren van de bewoners van de Sehubertlaan richten zich tegen de gang van zaken rond het zogenoemde contigenteringsbe- sluit van de gemeente. In dat be sluit is bepaald hoeveel gesubsi dieerde woningen de gemeente bij het rijk aanvraagt en waar die hui zen moeten komen. De bewoners stellen nu dat door dat besluit een eerdere toezegging van de gemeen- te om op het terrein recreatieve voorzieningen aan te leggen, van tafel is geveegd. Het contigenteringsbesluit werd vorig jaar zomér aangekondigd in de wekelijkse gemeente-adverten tie. In die advertentie was echter niet vermeld dat ook op het terrein aan de Sehubertlaan zou worden gebouwd. Bewoners menen dat hun daardoor onvoldoende moge lijkheden tot inspraak is geboden. De inspraakcommissie, en nu dus ook het college, geeft hen ge lijk wat dit punt betreft. In het con tigenteringsbesluit is echter niet definitief beslist dat de woningen aan de Sehubertlaan verrijzen. Die beslissing is pas eind vorig jaar ge nomen. Daarbij hadden gemeente raadsleden, zoals gezegd, voldoen de mogelijkheden om op de hoogte te zijn van de bezwaren van bewo- Overigens zou het opnieuw be ginnen van de inspraakprocedure ernstige gevolgen kunnen hebben voor de gemeente. Dat kan name lijk betekenen dat Leiden geen subsidie krijgt van het rijk voor de woningep die op deze plaats moe ten verrijzen. LEIDEN - De cijfers toonden vol gens de rector magnificus, prof.dr. J.J.M. Beenakker aan dat de stu denten het recht hebben om te zeg gen: "Nu is het welletjes met die bezuinigingen op ons". In een snerpende koude liet Bee nakker de protesterende studenten op het Stadhuisplein weten, dat de universiteit in 1982 van de over heid ƒ63.70 per student kreeg voor voorzieningen als een sporthal en sportvelden, culturele activiteiten (Lak-theater) en de mensa. "In '84 was dat nog maar ƒ45.50 en in '85 werd er slechts ƒ18.08 uitgetrok ken voor iedere Leidse student". Honderden in trainingspak ge hulde studenten hadden zich giste ren tegen het middaguur voor het Stadhuis verzameld om te laten zien dat ze sport en cultuur niet kunnen missen. Eensgezind, alleen over dat feit al was Beenakker zeer verheugd, kwamen ze voor hun be langen op: 'In 't zweet tegen Deet'. Moeiteloos werden de gymnasti sche oefeningen op het plein uitge voerd. Aan conditie leek nog geen gebrek. In juni 1985 verscheen de nota van minister Deetman, waarin hij te kennen gaf studentenvoorzie ningen niet meer te willen subsi diëren. Aangezien de studenten niet in staat zijn de voorzieningen zelf in stand te houden, zullen de gemeenten iets moeten onderne men. De gemeenten met een uni versiteit, waaronder Leiden, heb ben echter gezamenlijk laten we ten geen mogelijkheid te zien bin nen hun budget om de voorzienin gen over te nemen. Burgemeester Goekoop, die het studentenvolk ook toesprak. Studentenprotest tegen bezuinigen op voorzieningen moest toegeven dat ze op deze ma nier van de regen in de drup kwa men. "Als er. geen geld is kunnen wij niets overnemen". Verder gaf hij de studenten de titel van 'bur gers-in -opleiding' mee. Hij wilde hiermee duidelijk maken waar de voorzieningen thuishoren. "De universiteit is verantwoordelijk voor de lichamelijke gesteldheid en de culturele vorming van een student", aldus de burgervader. Beenakker sprak dat niet tegen. De Leidse actie maakt deel uit van een landelijke actieweek, die vrijdag in Utrecht wordt besloten met een grote manifestatie, waar de studenten uit het hele land bij een komen om hun grieven ken baar te maken. Hoewel op span doeken en tijdens cabaretvoorstel lingen wordt duidelijk gemaakt dat de contributies voor toneel- en muziekverenigingen niet omhoog kunnen en dat er gegeten moet kunnen worden beneden het tien tje. gaat de meeste aandacht toch uit naar de sport. Overdag Volgens de Leidse universitaire sportraad is het niet de aangewe zen weg om studentensportvereni gingen op te laten gaan in burger- sportverenigingen. Joan Blom: "De tijden waarop wij kunnen en willen sporten, stroken niet altijd met de tijden die door algemene sportclubs worden aangehouden. Wij sporten vaak overdag en door de week". Directeur K. Nuis van het uni versitaire sportcentrum wijst erop dat slechts twintig procent van de sportende studenten aan competi ties deelneemt. De overigen willen dat niet, zij willen vrijwillig spor ten". Ook ligt het niveau van de studenten vaak onder dat van bur gers". In Leiden worden jaarlijks tegen de zesduizend sportkaarten ver kocht. Daar wordt-zestig gulden voor betaald. Volgens sporter en student Jan Blokland is dat voor het merendeel van de studenten net op te brengen. "Gewone voor zieningen zijn voor ons niet betaal baar. Door het nieuwe studiefinan cieringstelsel wordt ons inkomen nog verder omlaag gedrukt". Nuis bestempelt de plannen als onzinnig. "In geen enkel ander land staat lichamelijke oefening ter discussie. Daar hoort het gewoon bij het studiepakket, behalve in Nederland". Man bekent verduistering DEN HAAG/LEIDEN - De politie heeft gisteren een 56-jarige man uit Leiden aangehouden. De Leide- naar wordt, zoals al eerder bekend werd, ervan verdacht ongeveer 600.000 gulden te hebben verduis terd bij de Haagse scholengemeen schap Mater Dei. De man, die boekhouder was bij de stichting die de school beheert, heeft bekend. Hij zegt te hebben gehandeld uit wraak omdat hij on enigheid heeft gehad met het be stuur van de stichting. De Haagse politie vindt zijn verhaal echter on geloofwaardig. De zes ton is nog steeds zoek. De Leidenaar is eind vorig jaar weggegaan bij de stichting. Het be stuur kreeg al snel daarna het ver moeden dat er iets niet met de boekhouding klopte. Aanvankelijk was een bedrag van 1,5 ton zoek, een bedrag dat later groter werd. Overigens werd het zoeken be moeilijkt omdat de Leidenaar, op wie al snel de verdenking was ge vallen, een deel van de boekhou ding had meegenomen. De politie heeft het ontbrekende deel daar van nu op aanwijzingen van de Lei denaar teruggevonden. Discussie over economisch beleid LEIDEN - Met het oog op de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen houdt de afdeling Leiden van de FNV 25 februari een discussie avond waarbij het economisch be leid van de gemeente en de werk gelegenheid in Leiden centraal staan. Een forum bestaande uit de gemeenteraadsleden Loek Geradts (PvdA). Gerard Bakker (VVD), Dick van Duijn (CDA) en Hans de la Mar (PSP/CPN/PPR) wisselt hierover van gedachten en beant woordt vragen uit de zaal. De dis cussie heeft plaats in het Leidse FNV-gebouw aan de Herensingel 3. Aanvang acht uur. INBRAAK - Bij een inbraak, afge lopen weekend, bij kamerbureau STIK aan het Noordeinde is geld en een deel van de inventaris ter waarde van zo'n vijfhonderd gul den buitgemaakt. De dieven kwa men binnen door de deur te force- ADVERTENTIE Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving wordt dan lid van de Lidmaatschap 27,50 p.j. (Jeugdleden tot 25 jaar 20.-) giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Lelden tel. 121418 DEN HAAG/LEIDEN - De in het Lammenschapspark gevestigde streekschool voor beroepsbegelei dend onderwijs in de regio Leiden vreest de vestiging van een garage bedrijf bij de. ingang van de toe gangsweg naar de school. De gara ge zou veel verkeer aantrekken en de verkeersveiligheid in gevaar brengen. De school heeft daarom de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State om schorsing ver zocht van de hinderwetvergunning die het bedrijf door de gemeente Leiden is verleend. Het garagebe- drijf wil zich vestigen in het hudige Aanrijding op Schipholweg LEIDEN Een 19-jarige bromfiet ser uit Lisse is gisteren rond twaalf uur gewond geraakt bij een aanrij ding met een auto op de Schiphol weg ter hoogte van het PTT-kan- toor. De botsing was zo hard dat de man op de rijbaan van de Schip holweg belandde, evenals de bromfiets die zo'n dertig meter werd weggeslingerd. De Lissenaar is overgebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond toen een auto, bestuurd door een 56-jarige man uit Leiderdorp, vanaf de uitrit van het PTT-kantoor de Schiphol weg op wilde rijden. Door een op de hoek geparkeerd staande trac tor met graafarm was het zicht niet optimaal, waardoor de automobi list de bromfietser, die op het twee zijdig fietspad reed. niet in de ga ten had. pand van een overhemdenfabriek aan Lammenschansweg 128. „Maar de parallelweg van de Lammenschansweg kan de 3.000 tot 3.500 leerlingen die hiervan da gelijks gebruik maken om de toe gangsweg naar het vijf scholen tel lende Lammenschanspark te be reiken nu al nauwelijks verwer ken", aldus mr. W! Sluiter namens de genoemde school. Hij vreest dat door de vestiging van een garage bedrijf op die plaats dit nog veel erger zal worden. Mr. Sluiter hekel de het beleid van de gemeente in deze, die hoewel het schoolbestuur hierop herhaalde malen had aange drongen tot nu toe heeft geweigerd om net als de Lammenschansweg zelf ook de parallelweg op die plaats van stoplichten te voorzien. De raadsman voegde eraan toe dat zijn cliënte niet tegen de vestiging van het garagebedrijf op die plaats is als de gemeente maar maatrege len treft „Óm de gevreesde onduld bare situatie te voorkomen". De gemeentelijk woordvoerder verwachtte dat de toename van het verkeer op de weg door de vesti ging van het garagebedrijf wel zal meevallen, omdat aan het bedrijf de eis was gesteld dat voor 33 par keerplaatsen op eigen terrein moest worden gezorgd. Hierdoor zullen er volgens de gemeente in elk geval geen parkeerproblemen op de openbare weg omtstaan. De gemeente had voorts berekend dat als zou de bedrijfsactiviteit zich verviervoudigen er maximaal 30 tot 40 auto's per dag het bedrijfs pand in en uit zullen rijden. Namens het bedrijf zegde mr. Linskens bovendien toe dat het de' meest gevreesde toegang aan de linkerzijde zeker niet zal gebrui ken, voordat het geschil bij de Kroon is behandeld. ADVERTENTIE Werkgroep „Groenoord' Vanaf 20.15 uur vergadert de werkgroep in het buurthuis aan de Pasteurstraat. Op de agenda staan de volgende punten: Parkeren Groenoordhal Vuilverbranding Indeling terrein Giezeman ART. 35 VEBflRO Of BE WATEREN Ijsbaan (1) Twee ambtenaren die de dikte meten van het ijs waarop al lang wordt geschaatst - het heeft iets merkwaardigs. Maar tijdens elke behoorlijke vorstperiode is het weer hetzelfde liedje. We hebben het over de open bare ijsbaan. Ligt er ijs, dan haalt de ge meente de borden tevoorschijn: toegang verboden tot de openba re ijsbaan. Het is een kolderiek gezicht: op de voorgrond het bord, op de achtergrond de schaatsende menigte die zich niets aantrekt van het verbod. En waarom zouden ze ook? De gemeente denkt er echter nog steeds anders over. Op de openbare ijsbaan mag pas wor den geschaatst als het ijs mini maal elf centimeter dik is. Is dat het geval, dan kun je ook regel matig schaatsende agenten op de ijsbaan zien, want zodra het ijs de benodigde dikte heeft wordt het reglement van kracht. De wereld op zijn kop: als het nog verboden is om rondjes te trekken op de ijsbaan word je niet lastig gevallen door een agent met ijzers onder - het schaatsen wordt door de vingers gezien - maar zodra de ijsbaan wordt opengesteld bestaat in theorie de kans datje een bekeu ring krijgt. Het reglement is dan immers van kracht. Zo is het na de openstelling bij voorbeeld verboden te voet op de ijsbaan te komen, "anders dan om iemand bij het leren schaat senrijden behulpzaam te zijn". Aandoenlijke taal is het bijna. Mag het een wonder heten dat PvdA-er Eikerbout vorig jaar voorstelde om die openbare ijs baan maar op te heffen omdat-ie uit de tijd is? Wethouder Peters gaf toen toe dat de functie van de openbare ijsbaan inderdaad ach terhaald is, maar aangezien men ten stadhuize niets zonder nota kan beslissen, zegde Peters een rapport toe. Die nota ligt nog steeds in de ijskast. Ijsbaan (2) is wel iemand bezig met het ve gen van de baan. Dat is tenmin ste één voordeel: de gemeente zorgt ervoor dat het ijs berijd baar blijft. Je kunt hier daardoor beter schaatsen dan op sommige ande re plekken in de stad. Hoewel het nog altijd uitkijken blijft voor scheuren, maar dat is een ander verhaal. Waar is de agent? Nee, zegt de jongen die veel te vroeg van zijn ouders veel te du re Noren heeft gekregen en beter eerst een tijdje op gewone door lopers had kunnen oefenen. Nee, hij heeft 'm niet gezien. Maar waarom zou hier een agent moe ten zijn? Dat is een lang verhaal. Zowaar, daar staat een koek en zopie-tent. Maar druk hebben ze het niet. Bij de tent staat ander halve man en paardekop. Waar schijnlijk vindt er straks - als de meeste scholieren worden losge laten uit de leerbunkers - nog een aanval plaats op de warme drankjes. We besluiten maar eens naar het andere deel van de openbare ijsbaan te gaan, het deel dat tot de Doezastraat loopt. Dat wordt dus even klunen. Nou ja, even. In de tijd dat wij bezig zijn met een paar meter klunen kan een beetje schaatser minstens zes keer de honderdvijftig meter af leggen. Ze hadden het nooit moeten uitvinden, dat klunen. Op dit deel van de ijsbaan zien we heel wat overtreders van het reglement. Neem nou bijvoor beeld die jongens die zomaar op het ijs lopen, zonder dat ze ie mand helpen die wild zwaaiend met zijn armen voor het eerst op de ijzers staat. En wat te denken van die bel hamels die luid roepend - hun kreten zijn niet voor herhaling vatbaar - op het ijs fietsen. Jaze ker, fietsen! Het hele reglement aan flarden! Later op de middag toch de po litie maar eens gebeld. Waar was de surveillerende agent? Geen tijd, antwoordt de wachtcom mandant. "Als we te weinig agenten hebben, dan wordt er niet gesurveilleerd op de open- VERBODEN is op het bord bij de ijsbaan afgedekt schaatsen mag er nu ook officieel. Maar er was gistermiddag geen surveillerende en schaatsende agent op het ijs van de Zoeterwoudse Singel te zien: geen tijd, zegt de politie. Zodat de openbare ijsbaan zich in nog maar weinig onderscheidt van het bevroren water elders in Leiden. Zij het dat de nieuwe gemeentelijke nsvregwageu. bediend dooreen ambtenaar op schaatsen foto onderer nuttig werk doet. bare ijsbaan. Hoor eens, we moe ten prioriteiten stellen. Dus stu ren we niet, zoals vroeger, elke dag een agent het ijs op". Met andere woorden: in feite is de openbare ijsbaan - even afge zien van het vegen - een louter theoretische aangelegenheid ge worden. Een ijsbaan op papier, zou je kunnen zeggen. Ja, zodra het ijs elf centimeter dik is, mag wethouder Peters een beetje de show stelen met een zo genaamde opening. Zogenaamd, omdat de werkelijke opening al tijd eerder plaatsvindt, zoals ook elders in de stad. Er is nog maar één reden om die ijsbaan nog als gemeentelijke baan te handha ven: folklore Rapenburg (4) Zonder subsidie van Oud-Lei den was het eerste boek over het Rapenburg niet verschenen en daarom kreeg de voorzitter van de vereniging gisteravond in mu seum De Lakenhal een exem plaar. Maar die subsidie is niet de enige band die er bestaat tussen het Rapenburg en Oud-Leiden. Er bestaat er nog één, zoals één van de auteurs van het Rapen- burgboek, Lunsingh Scheurleer, gisteravond vertelde. Jubelden diverse mensen in de zeventiende eeuw over de schoonheid van het Rapenburg, in de negentiende eeuw piepte menigeen anders. Het Rapen burg een toonbeeld van schoon heid? Het Rapenburg stonk! In 1866 vond een aantal bewo ners het welletjes. Er moesten maar eens maatregelen worden genomen. Het smerige Rapen burg niet dempen, dat was de go den verzoeken als je besefte dat overal in Europa een cholera-epi- demie heerste. Het gemeentebestuur ging echter niet overstag. Men had geen geld om maatregelen te ne men. Tien jaar later zongen de bestuurders hetzelfde liedje. Men was niet gevoelig voor het verhaal van de bewoners die er op wezen dat het Rapenburg geen sieraad maar een stinkpoel Ook aan het begin van deze eeuw werd er weer geprotes teerd. Ditmaal wezen de veront ruste bewoners er op dat een ge dempt Rapenburg helemaal geen ontsiering voor de stad was. Integendeel: er zou juist een mooi wandelpad ontstaan waar op men des zondags rustig kon flaneren. En nu verschijnt de pas opge richte vereniging Oud-Leiden ten tonele. Het Rapenburg dem pen! Waren de dames cn heren helemaal van God los! Er werd een vlammende brief naar het stadhuis gestuurd, een brief waarin termen als mals lover en statige gevels niet werden ge schuwd. Het Rapenburg mocht, aldus de vereniging, natuurlijk nooit worden gedempt, want het Ra penburg behoorde tot de kunst nalatenschap en moest dienten gevolge evenals de kunstschat ten in musea worden geëerbie digd. De demping ging - mede door dit protest - niet door. Gelukkig niet, zullen veel Lei- denaars zeggen. Behalve Maar ten 't Hart dan. Hij vindt het Ra penburg nog steeds een morsig grachtje dat er om schreeuwt ge dempt te worden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3