LEIDSCH DAGBLAD Olieprijs blijft dalen Boiimicnlalnikaiit gearresteerd TE HUUR PEUGEOT 309 Na zeven jaar weer onder 15 dollar per vat Leiden gaat in VS op zoek naar bedrijven Introduktie van de nieuwe Radioactief water in Sellafield ontsnapt Buitenlanders kans geven op 'betere baan' Hulp voedsel op veiling in Z.-Afrika verkocht (XlMultiRent BEL07I-3I000I MAGISTER WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37939 Snoepconcerns zwichtten voor afpersersbende TOKIO (AP) - Twee grote Ja panse snoepfabrikanten heb ben grote bedragen betaald aan afpersers, die hadden gedreigd het snoepgoed kort voor Valen tijnsdag te vergiftigen. Dat heb ben Japanse kranten vandaag gemeld. Over de hoogte van de betaal de sommen liepen de berichten uiteen van 435.000 gulden tot 725.000 gulden. De Meiji Seika Kaisha-fa- briek in Tokio en de Fujiya Snoepfabrieken zouden vorig jaar dreigbrieven hebben ont vangen. Een krant meldde dat de politie in januari chocolade repen had gevonden in vijf To- kiose supermarkten, waarin briefjes waren gestopt die de klanten waarschuwden dat de tabletten vergiftigd waren. Er werd echter geen gif in de cho colade ontdekt. Meiji Seika stortte het ver langde bedrag op 6 februari op een bankrekening. Het geld werd vervolgens bij een betaalautomaat geïnd. Verkocht aan bende voor plegen van overvallen vorige week zondag een Belgis echtpaar op een parkeerterrein bij BRUSSEL (GPD) - In Eindhoven is een 34-jarige man uit Nunen aan gehouden die voor een Belgisch- Nederlandse bende zeer zware D bommen fabriceerde. De man vonden zich enkele tientallen ki- stonden uit vruchtensiroopbussen lo's springstof, munitie en valse pa- werkt bij Philips en maakte de bommen in zijn vrije tijd. In Brus- Brussel, na ze al enige weken te volgens de Belgische justitie 'ui- hebben gevolgd. In hun auto be- terst professionele' bommen be at vruchtensiroopbussen gevuld met vloeibaar men kostten 6500 franc (375 gul den), de zware jerrycan-bom 100.000 franc (5500 gulden). Vol gens kenners een koopje. De poli tie vermoedt dat de explosieven af komstig zijn van diefstallen in Ne- sel werden al eerder drie Belgen, de nachtclub twee mannen en een vrouw, aange- de politie nog houden. De bommen waren vol gens de politie vrijwel zeker be stemd voor het plegen van overval len en niet voor terrorisme. pieren. De aanhouding leidde naar TNT. De bommenmaker had de derland, mogelijk uit militaire op- het tweetal, br springstof, mu nitie, handwapens en 1600 valse biljetten van 50 dollar aantrof. vruchtensap uit de bussen be waard. Ook vond de politic slagplaatsen. Waarvoor de spring stoffen gebruikt zouden worden is zware bom, een jerrycan met nog niet bekend, 15 kilo dynamiet, genoeg om een compleet huizenblok op te blazen. De Belgische politie arresteerde Via een 34-jarige Philips-werkne- ler uit Neerpelt, die de bommen in het echtpaar levert, kwam de aangeno- wordt dat de bestemming in Frankrijk ligt. Daar hebben gang sters de afgelopen tijd diverse ban ken en postkantoren overvallen met behulp van springstoffen. NEW YORK (Rtr.) - De prijs voor een vat ruwe olie is gisteren in New York gedaald tot minder dan 15 dollar. Daarmee kwam de prijs 1,35 dollar onder die van maan dag en daalde de olieprijs voor het eerst sinds 1979 onder de vijftien dollar per vat. De prijsdaling is een gevolg van een aanhoudend pessimisme over de situatie op de internationale oliemarkt. Een aantal handelaren zei te verwachten dat de lage note ring van gisteren het sein is voor een nieuwe prijsdaling van ruwe olie. Ze voegden eraan toe dat belang stellenden voor ruwe olie zich van de markt hebben teruggetrokken omdat ze in de nabije toekomst nog lagere prijzen voorzien. De prijzen stonden ook onder druk vanwege het bekendworden van de produktiecijfers van Groot- SANTIAGO (AP) - Bij de grootste treinramp uit de Chileense geschiedenis zijn gisteren zeker honderd personen gedood en 510 anderen licht tot ernstig gewond geraakt. De Chileense politie heeft een stationchef en drie medewerkers gearresteerd die de twee treinen vol vakantiegangers op elkaar hebben laten botsen. Het ongeluk deed zich maandagnacht voor in een vallei 140 kilometer ten noord-westen van Santiago. (foto epa> LEIDEN - De gemeente Leiden De gemeente heeft al een 'acqui siteur' op het oog. Het is de bedoe ling dat het college van B en W met gaat in de Verenigde Staten actief hem op niet al te lange termijn ge- op zoek naar bedrijven die zich deze stad willen vestigen. Zij zoek naar een persoon of organisa- sprekken voert. In Nederland, wel te verstaan. Of Leiden met deze gaat, is volgens een tie die exclusief voor Leiden in de woordvoerder van de gemeente op Verenigde Staten bedrijven gaat dit moment nog niet te zeggen. Daarover neemt het college pas een beslissing na de gesprekken. In plaats van een enkele 'acquisi teur', zou er ook een organisatie kunnen worden ingeschakeld voor de werving van bedrijven. Bijvoor beeld een bank. Dergelijke institu ten roept de gemeente al te hulp bijvoorbeeld een ambte- afreist naar de Verenigde Sta- jm contact te leggen met be langstellende bedrijven. Dank zij per dag, VW Polo Van 35.- Golf Van diesel 47.50 Transporter (bus) diesel 62.50 excl. b.t.w. 13 tlm 22 februari dagelijks van 10-17 uur maandag 17 t/m vrijdag 21 februari ook 's avonds van 19-22 uur toegang f 12,50, 's avonds f 10,- KMÜ MMIM r: B Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Bhagwan naar 'Appelgaard'? SOEST (GPD) - De Paltzerhoe- ve in Soestduinen wordt moge lijk het onderkomen van Bhag wan Shree Rajneesh, de India se goeroe die onlangs de Ver enigde Staten is uitgezet. De .Nederlandse commune heeft interesse voor het kapitale pand dat ook werd gebruikt voor de opnamen van de KRO- serie 'De Appelgaard'. Bhag wan zou vanaf het voorjaar op het landgoed De Paltz moeten verblijven. Woordvoerder Madega Vimal in Amsterdam, bevestigt de in teresse voor de Paltzerhoeve. „We zijn wezen kijken of het aan de eisen voor Bhagwan vol doet", aldus Vimal. Het geringe aantal slaapka mers kan nog een probleem worden. „We hebben er maar vijf en Bhagwan schijnt een ge volg van minstens tien mensen te hebben. Dat is een moeilijk heid. In de bijgebouwen, stal len, zit geen verwarming, ver telt de eigenaresse. De goeroe is op dit moment op Kreta. Wanneer hij naar Nederland komt is niet bekend. In ieder geval niet binnen korte tijd want het is nu nog veel te koud", aldus Vimal. Rechter: nader onderzoek in Salem-affaire de Leeu- Kamsteeg Auto Rental Oegstgeest 071 173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071 769307 Katwijk 01718-15141 Droog Wolkenvelden maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur van min 3 tot min 8 graden. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige noordoostenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: in de nacht lichte tot matige vorst. Middagtemperatuur rond het vriespunt. In het weekend kans op sneeuw. 20 februari 1986 Zon op: 07.45 uur, zon onder: 18.02 uur. Maan op: 12.45 uur, maan onder: 06.07 bij: Off. Peugeot Talbot dealer voor Leiden e.o. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 Leiden-Tel. 071-212911 Do-avond koopavond Zie advertentie op pagina 10 Brittanniè die in januari bijna een nieuwe recordhoogte bereikten. Deze cijfers onderstreepten nog eens dat Groot-Brittannië niet van plan is zich tot een samenwerking met de landen van de OPEC (Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen) te laten overhalen. Dollar De dollar daalde vanochtend in Amsterdam scherp in koers. In het begin van de ochtend werd gehan deld op 2,61 gulden, bijna 5 cent onder de officiële middenkoers van gisteren. Gisteravond was de dollar ook in New York sterk on der druk gekomen. Handelaren noemden de onzekerheid over de discontoverlaging in Japan als een van de oorzaken. Voorzitter van het Elfsteden- tochtbestuur Jan Sipkema. (foto ANP) De kans op een Elfsteden tocht voor dit jaar is ver keken. Het vriest niet hard genoeg PAGINA 13 Het WRR-advies voor de basisvorming heeft een ge mengde ontvangst gekre gen PAGINA 5 Japanse produkten wor den duurder als gevolg van de stijging van de yen PAGINA 9 Druk van Congres op Rea gan om steun aan Marcos op te zeggen PAGINA 7 Mr. Mister: 'De jeugd heeft geen helden meer als voor beeld' PAGINA 23 Ieren eisen sluiting na nieuw lek deze organisaties kunnen de amb- LEGALE ADOPTIE - De twee in tenaren sneller wegwijs worden Culemborg aangehouden baby's, gemaakt in dit land. waarvan de politie vermoedde dat Overigens heeft de 'oude' aanpak zij valselijk waren aangegeven als van de gemeente ook zijn vruchten kinderen van een Schiedams echt- afgeworpen, zoals blijkt uit de ves- paar, zijn volgens dë Braziliaanse onderzoek gelast in de zaak tegen tiging van de bio-sciencebedrijven wetgeving legaal geadopteerde, de Rotterdamse zakenman die een hoofdrol zou hebben gespeeld in de oliefraude met de tanker Salem. Volgens rechtbank-president Sluy- ters is het onderzoek tot op heden, onvolledig geweest. Hij wil vier getuigen horen die betrokken zijn geweest bij de ver koop van de aan Shell toebehoren de olie aan Zuid-Afrika: twee func tionarissen van het Zuidafrikaanse staatsinkoopbureau SFF, de agent van de Amerikaanse eigenaar van de tanker en de man die in op dracht van Zuid-Afrika enkele ja ren geleden de Salem-zaak heeft onderzocht. Het nieuwe onderzoek moet duidelijk maken of de Rotter dammer de Zuidafrikanen heeft misleid met zijn verklaring dat hij eigenaar van de 193.000 ton olie was. Daarnaast wil de rechtbank we ten of schuldheling, een van de be schuldigingen tegen de Rotter dammer, destijds in Zuid-Afrika ook strafbaar was. Volgens Sluy- ters moet het onderzoek binnen drie maanden klaar zijn, waarna de zaak wordt voortgezet. De zaken man hoorde twee weken geleden drie jaar cel eisen. LONDEN (AP/ANP/AFP) - In de Britse nucleaire opwerkingsfa briek Sellafield is gisteren op nieuw radioactief water ontsnapt. De Britse maatschappij voor kern- brandstof (BNFL) verklaarde dat een breuk in een pijpleiding ver antwoordelijk was voor het ont snappen van licht radioactief wa ter. Volgens de maatschappij is nie mand van het personeel besmet ge raakt. Nog geen twee weken gele den raakten elf personeelsleden van de fabriek radio-actief besmet bij een ongeluk. Het Iers lid van het Europees Parlement Paddy Lalor heeft giste ren in Straatsburg de onmiddellij ke sluiting van de fabriek geëist. De Ier toonde zich bijzonder verontrust over publikaties in de Sunday Times waaruit zou blijken dat er veel meer radio-actief afval uit de fabriek is ontsnapt dan de verantwoordelijke autoriteiten wil len toegeven. Op 23 januari zou niet minder dan een halve ton le vensgevaarlijk uranium doelbe wust in de Ierse Zee zijn gestort. Lalor's fractiegenoot Niall And rews vindt dat het Europees Parle ment en de Europese Commissie een onderzoek moeten instellen naar de manier waarop in Sella field wordt gewerkt. Op grond van het Euratom-verdrag heeft de com missie bevoegdheden op het ge bied van kernenergie. Morgen wordt er in het parlement op ver zoek van de Groenen een spoedde bat gehouden over Sellafield. Naar verluidt zal de Ierse pre mier Garret FitzGerald vandaag tij dens een ontmoeting met premier Margaret Thatcher uiting geven aan de bezorgdheid van zijn land over de opwerkingsfabriek. Het Sellafieldcomplex, het vroe gere Windscale, ligt ongeveer 145 kilometer van Ierland aan de ande re zijde van de Ierse Zee. De Ieren zijn bevreesd dat er sprake is van een relatie tussen lozingen van de fabriek en een abnormaal groot aantal gevallen van leukemie langs de Ierse kust. Leidse prof. Kobben: verloedering dreigt DEN HAAG (ANP) - De Neder landse samenleving moet voorko men dat buitenlanders op de ar beidsmarkt worden achtergesteld. Anders dreigt een verloedering van de maatschappij, omdat de meeste immigranten en hun nako melingen in de onderste regionen terecht zullen komen. Met als on vermijdelijk gevolg een onverhuld racisme van weerskanten, waarte gen juridische maatregelen en ver manende woorden niets meer zul len uitrichten. Dat zei de Leidse prof. dr. A.J.F Kobben vandaag bij de aanbieding van het rapport „Een eerlijke kans" van de adviescommissie on derzoek minderheden aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Het rapport is gebaseerd op een onderzoek naar de gevolgen van een aantal maatregelen (onder meer voorrang van buitenlanders bij het solliciteren) in Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten. De commissie doet op grond hiervan aanbevelingen om de positie van buitenlanders in ons land te verbe teren. Een van de conclusies van het rapport is dat „positieve actie" ge boden is. Dat wil zeggen dat bui tenlanders gelijke kansen op de ar beidsmarkt moeten hebben, ook in de hogere en middelbare beroe pen. De commissie toont zich ech ter een tegenstander van „positie ve discriminatie", als dit wordt uit gelegd als een verlaging van de kwaliteitseisen aan buitenlanders. doet is het van een handleiding voor een ver antwoord personeelsbeleid bij de overheid, bij de vakbeweging en bij het bedrijfsleven. Deze zou ook rechtskracht moet krijgen bij de beoordeling van mogelijke discri minatie. ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: massieve grenen ladenkastjes van t 378,voor I 189,--; schitterend eiken bankstel met stoffen kussens van 1 4.550 - voor f 2.250,-, 4 eiken eethoekstoelen van I 1.592,- voor f 796,-; originele eiken secretaire van f 798,- voor f 399,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. dagsblad Sunday Times, dat zak ken soja-melkpoeder met een ge wicht van 22 kilo in bepaalde win kels voor een bedrag van 10 gulden werden verkocht als veevoeder Dit ondanks, dat de melkpoeder was verpakt in zakken, met het op schrift 'Een schenking van het Amerikaanse volk. Mag niet com mercieel worden verhandeld'. Volgens minister Schoeman is er het afgelopen jaar 65.000 ton soja- melkpoeder via de havenstad Dur- T. n ban doorgevoerd naar de omlig- VlPr hr^unk/l^t- gende landen Botswana, Lesotho V 1CI UI ailtlivaöl en Swaziland. Het betrof hier Ame rikaanse noodvoedselhulp in het kader van het Wereld-Voedselpro gramma. Ongeveer 22 ton hiervan was terecht gekomen in de plaat sen Kaserne en Kimberley en hier- voor was geen duidelijke bestem ming. Een deel van deze 22 ton is in het openbaar geveild om de kosten van de opslag te dekken, aldus luidde minister Schoeman. JOHANNESBURG (GPD) - Soja- melkpoeder, bestemd voor noodlij dend Afrika en geschonken door de Amerikaanse regering, is op een openbare veiling in Zuid-Afrika doorverkocht. Dat heeft de Zuid afrikaanse minister Hendrik Schoeman (transport) in het parle ment toegegeven. De verkoop gebeurde op last van de Zuidafrikaanse spoorwegen. Af gelopen zondag meldde het zon- krakers gepakt (Vane r verslaggevers) Autoverhuur WARMOND - De Amsterdamse politie heeft gisteren twee Noord- wijkers, een Katwijker en een Rijnsburger van respectievelijk 32, 26, 25 en 26 jaar aangehouden die ervan worden verdacht twee brandkastkraken op hun geweten te hebben. De brandkastkraken zijn de afgelopen maanden ge pleegd in Warmond en in Amster dam zelf. De Warmondse brandkastkraak werd enkele maanden geleden bij de drukkerij Van Elburg gepleegd. De dieven gingen er toen met brandkast en al vandoor. Officieel is nooit bekend gemaakt hoeveel geld de brandkast bevatte. Ook de omvang van de buit in het Amster damse geval is nog onbekend. De politie in Amsterdam kon de vier, die nog niet hebben bekend, aanhouden na een samenwer- kingsoperatie met de Haagse en de Katwijkse politie. Schoolstraat 174 Voorschoten Tel. 01717-9946

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1