Auto Meer AUTO Appel-Mercedes ABS verkrijgbaar op Ford Escort Golf Syncro: vaste vierwielaandrijving Nieuwe Routiergids In een Suzuki van bent u pas echt goed op weg! WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 Samengesteld door Koos Post Bij eeuwfeest automobiel Ook Mercedes-Benz Nederland heeft het eerste eeuwfeest van de auto met het nodige tromgeroffel en trompetgeschal gevierd. Dat gebeurde in de Rotterdam se Doelen. Daar leidde Willem Duys voor ruim 750 genodigden een gala-avond vol lange toespra ken, smakelijk eten, overvloedi ge drank en kunstzinnige garne ring: Bach, Beethoven en Saint- Saens. Luchtiger klanken kwa men van Louis van Dijk, Thijs van Leer, Laurens van Rooyen, Rita Reijs en Pim Jacobs. Centraal in wat de 'apotheose' van de avond werd genoemd stond Karei Appel. Hem was ver zocht een Mercedes 190 naar ei gen inzicht te schilderen. Op de ze avond signeerde hij zijn werk stuk. 'Het is een zeer doordacht schilderij geworden', zei de kun stenaar achteraf. 'Ik heb de ei genlijke functie van deze auto veranderd. Het is niet meer een auto, het is nu een kunstobject'. Als zodanig zal Mercedes-Benz het ook behandelen. Het zal op diverse plaatsen binnen de orga nisatie in Nederland worden geëxposeerd. Verscheidene na tionale en internationale musea voor moderne kunsten hebben al belangstelling getoond. Voor degenen, die geregeld per auto de grens over gaan, is het nuttig te weten, dat de nieuwe 'Routiergids' uit is. Men kan in die gids weer uitgebreide informatie over het werk van de stichting 'Les Routiers Européens' vinden. Een stichting vooral bedoeld om het wegvervoer van dienst te zijn. Maar ook talloze particulieren profiteren van de faciliteiten van Les Rou tiers. De stichting probeert waar mogelijk de service langs de weg te verbeteren. Daarom staan er in de nieuwe gids weer talloze adres sen en telefoonnummers, waar men terecht kan by pech-onder- weg. Dat niet alleen, ook autoverhuurbedrijven, tjjden van veer diensten en informatie over recreatieparken kan men erin vinden. Maar de grootste bekendheid heeft 'Les Routiers' toch verkre gen met het bevorderen van een net van wegrestaurants, waar men voor niet al te veel geld kan eten, drinken en slapen. Evenals in voorgaande jaren zijn in de gids weer een duizendtal adressen opgenomen van horecavoorzieningen langs de belangrijkste rou tes in maar liefst negentien Europese landen. Een goede en hanteerbare gids. Uiterst nuttig en dat niet alleen voor degenen die beroepsmatig aan het verkeer deelnemen. De gids wordt gratis verstrekt aan leden van Les Routiers. Niet-leden moeten er 9,95 voor betalen. De waardebonnen'in de gids (tot een totaalwaarde van ongeveer 250,-) zijn in de meeste gevallen alleen te benutten op vertoon van een Routierpas. En die ontvangt men pas als men voor 1986 de contributie van 52,50 heeft betaald. Als lid krijgt men dan ook maandelijks het magazine 'Routierswereld' toegestuurd. (Secretariaat Les Routiers Européens: Kasteellaan 73, 6602 DD Wychen, tel. 08894-21144.) Krachtpatserij vooral goed voor reclame Jaren geleden, toen ik nog een groentje was in de autojowrna- listiek, adviseerde een oude rot in het vak mij altijd de sterkste en dus duurste versie van een model te kopen. Dat was volgens hem beslist de beste keus. Die werd immers het best verkocht en daar was later de meeste vraag naar. Goed bij inruil dus. Nu had ik in die dagen niet zo veel te kopen. Ik was al dolge lukkig met mijn stokoude twee dehands gekochte kever. Achteraf: gelukkig maar. Want mijn beste brave adviseur - die overigens zelf financieel een fikse veer kon wegblazen - be doelde het goed maar zat er to taal naast. De duurste versie is niet al tijd de beste keus. Ook niet voor de latere inruil. Extra's worden in de occasionhandel namelijk niet of nauwelijks betaald. Bovendien zijn die duurdere versies niet het meest in trek. Kortgeleden werd dat nog eens onderstreept door een woord voerder van Volkswagen. Hij had wat cijfers achter de hand om zijn bewering te staven. De Wolfsburgse fabriek maakt voorlopig slechts 500 Po lo's GT. Een krachtpatsertje met maar liefst 115 pk onder de motorkap. Waarom zo weinig? Omdat de markt beperkt is. De cijfers wijzen namelijk uit, dat niet minder dan dertig pro cent van de Polo-kopers de voorkeur geeft aan de simpel ste, traagste, maar ook goed koopste editie. Die met net 40 pk motorvermogen. Alle sterkere versies zijn veel minder in trek. En wie denkt dat Volkswagen alleen staat met deze ervaring heeft het goed mis. Alle fabri kanten van kleinere auto's ma ken hetzelfde mee. Niet eens zo vreemd, want dergelijke karretjes worden veel door vrouwen gekocht en die hebben niet zo'n behoefte aan al die krachtpatserij. Die doet het goed in de reclame, maar wat minder in de show- RIJ-IMPRESSIE Jaren geleden - kort na de eerste energiecrisis - had ik een uitvoe rig gesprek met prof.Van der Burgt. De boomlange, krijtwitte Delftse hoogleraar liet een on stuitbare stroom van woorden op mij los, waarin hij vol enthou siasme het idee ontvouwde fisca le lasten en premies voor de auto onder te brengen in de benzine prijs. Aan het loket van de benzi nepomp dus niet alleen brand stof maar ook belasting en verze kering betalen. Alles verpakt in de literprijs voor benzine of die sel. Pas dan zou de kleine en zui nige auto een goed kans krijgen. Aldus de hooggeleerde Delftse heer. Zün idee werd .fel geatta queerd. Onder andere door de or ganisaties van het beroepsver voer. Dezelfde organisaties zaten dezer dagen weer in de hoogste bomen toen milieuminister Win- semius na zoveel jaren het idee opraapte. Alleen ligt zijn bedoe ling anders: de automobilist(e) tot minder rijden bewegen. Hij wil op die manier files bestrij den. En die gedachte werd in de Tweede Kamer gesteund door Ford nam - zoals gemeld - de Es cort en de daarvan afgeleide Orion onder handen. Aan zo'n 'restauratie' werd de voorkeur gegeven boven een geheel nieuw model. Natuurlijk spraken bij deze be slissing de veel hogere kosten een flink woordje mee. Maar bo vendien meende mèn bij Ford dat er weliswaar wat slijtage- plekken te zien waren in de po pulariteit van de 1980 geïntrodu ceerde modellen, maar dat die met wat herstelwerkzaamheden wel konden worden gerepareerd. Dus kregen de Escort en de Orion een nieuw interieur, werd er in gunstige zin wat aan de aë rodynamica gesleuteld (vooral de neus werd opvallend veran derd) en werden er belangrijke verbeteringen aangebracht op het gebied van comfort, verbruik (zuiniger natuurlijk) en prestatie. Deze wijzigingen moeten de wagens na vier miljoen verkoch te exemplaren aan een nieuwe start helpen in de verbitterde concurrentieslag met aartsvijand Opel Kadett. Maar geen van de genoemde wijzigingen trok tijdens de intro ductie zoveel aandacht als het feit dat er op deze voorwielaan drijvers voor een niet te gekke prijs een anti-blokkeersysteem op de remmen kan worden gele verd. Op de allerduurste versie - de RS Turbq - zit het systeem zelfs standaard. Maar ja, die loopt met 45 mille zo stevig in de papieren, dat men op dat bedrag de kleine twee mille, die voor de ze voortreffelijke veiligheids voorziening extra moet worden betaald, nauwelijks merkt. Het betreft niet hetzelfde sys teem dat standaard op alle Scor pio's van Ford zit. Het gaat om een simpeler systeem, dat door de Britse firma Lucas Girling werd ontwikkeld en dat, zoals ik heb kunnen zien, toch heel af doende functioneert. Waar een Escort zónder op een uitgezette nat circuit vlot de baan uitvloog, .bleef de Escort mét het zo genoemde SCS-sys- teem van Girling stuurbaar en dus beheersbaar. Ook een derge- Twee voor Se veiligheid belangrijke technische voorzieningen, die bil op grotere anto's allang verkrijgbaar waren, zijn na ook overgewaaid naar kleinere modellen. Op de nieuwe Ford Escort kan men een eenvoudig, maar effec tiet soort anti-blokkeersysteem als extra aanschaffen. Volkswa gen brengt een Golf met permanente vierwielaandrijving uit. Voorlopig kost dat nog vrij veel geld. Maar het zijn de voorlo per» van ontwikkelingen die er vroeg of laat toe zullen leiden dat zulke zaken ook standaard op kleinere auto's komen. lijk systeem kent zijn grenzen, maar het geeft op een glad weg dek toch een veel ruimere arm slag. Het is voor het eerst dat zo'n systeem op een betrekkelijk klei ne auto kan worden geleverd. Ook het snel-ontdooiingssys- teem op de voorruit (al bekend van de Scorpio's) betekent een primeur in deze klasse. Evenals voorheen is de Escort verkrijgbaar in een grote ver scheidenheid. Drie- en vijfdeurs sedans, stationwagen en binnen kort ook een cabriolet. Het mo torgamma loopt van 1.1 tot en met 1.6 liter met in het midden een nieuwe, uiterst zuinige 1.3 li ter motor (60 pk) en een al even nieuwe cn voordelige 1.4 liter motor (75 pk). In het programma natuurlijk ook weer enkele die selmodellen met een 1.6 motor. De prijslijst van de benzine-ver- sies begint bij 19,5 mille, die van de diesels bij 24,5 mille. In de Orion-serie werd het Ford Escort: mogelijk met anti-blokkeersysteem. aantal uitvoeringen terugge bracht tot twee: de CL en de Ghia. Ook het aantal motoren bleef beperkt: 1.4 en 1.6 liter. De prijzen beginnen daar bij dik 23 mille. De Golf van Volkswagen is de eerste kleinere personenauto, die met permanente vierwielaandrij ving leverbaar wordt. Voorlopig nog een dure aangelegenheid - in ons land lO'/fe mille extra - maar het geeft de auto wel een extra dimensie. Op sommige kleine auto's be staat een met de hand inschakel- bare vierwielaandrijving, maar die functioneert niet echt ideaal. Vooral op winterse wegen kun nen de omstandigheden zich soms per meter wijzigen. De be stuurder schakelt in, schakelt uit. Dan te vroeg, dan te laat. Niets van dit alles bij de Golf Synchro. Daarin heerst de kracht van de eenvoud: een visco-kop- peling neemt al het werk over. Deze is geheel in het aandrijfsys teem opgenomen en verdeelt naar behoefte de krachten over de vier wielen. Verschillen in toerentallen tussen voor- en ach terwielen worden door die visco- koppeling gecompenseerd. Daarin zit namelijk een groep lamellen, waarvan de helft is ver bonden met de vooras en de an dere helft met de achteras. De 'wonderolie' in de koppeling zorgt er voor dat de verschillen in druk en warmte -^ontstaan door verschil in beweging in de lamellen - zo spoedig mogelijk wordt genivelleerd. Alles verloopt automatisch. Nor maal worden alleen de voorwie len aangedreven. Zodra echter de voorwielen sneller gaan draai en dan de achterwielen (wiel- spin) wordt via de visco-koppe- ling een verbinding tussen voor- en achteras tot stand gebracht, zodat de aandrijving over alle wielen wordt verdeeld. Die in schakeling verloopt onmerk baar. En de 'wonderolie' zorgt er voor dat de normale situatie zich ook weer ongemerkt herstelt. VW-importeur Pon in Leusden vleit zich niet met de hoop dat iedereen - als de wagen in april hier is - naar de dealer zal hollen om er één aan te schaffen. Daar voor hebben we in Nederland te weinig slecht weer. In landen met meer ijs en sneeuw zal de be hoefte groter zijn. In totaal zal Volkswagen dit jaar niet m^er dan zo'n 25.000 Golfs Synchro bouwen, waarvan de helft de grenzen over gaat. Als Nederland er honderd afneemt valt het al niet tegen. Toch is Volkswagen (met Au di, Subaru en andere voorvech ters) ervan overtuigd, dat vier wielaandrijving het concept voor de naaste toekomst is. Het geeft grotere vastheid op de weg. Het verlegt de veiligheidsgrenzen, al bleek op een ijzig meer in Zwe den dat men er toch de bocht mee kan uitvliegen. Diverse col lega's parkeerden hun wagen hardhandig in de sneeuwberm. Maar op de besneeuwde en soms gladde gewone wegen hield de Golf Synchro zich gemakkelijk staande. Overigens zijn het wel wagens van van zo'n dikke 37 mille, want VW heeft bij de motorisering van de Synchro één van zijn beste paarden van stal gehaald: de 1,8 liter motor van 90 pk (acceleratie van 0-100 km/ uur in 11,3 secon den, topsnelheid 178 km/uur). Met vijf versnellingen en even veel deuren. Het onderstel werd aangepast aan de gewijzigde om standigheden. Als Synchro is de Golf ook ide- Golf Syncro: kracht van de eenvoud. aal om te trekken. In vergelijking met de gewone Golf met voor wielaandrijving is het toegestane aanhangergewicht Jgeremd) met 300 kg toegenomen tot niet min der dan 1500 kg. zijn politieke clubgenoot, ver keersminister Smit-Kroes. Het idee werkt vanzelf in het voordeel van de kleine, lichte en zuinige auto's. Maar die hebben tot nu toe noch prof. Van der Burgt noch van de ministers no dig gehad. De kleine kar is ook zonder hen in opmars gegaan. Het aantal stijgt snel. Behoudens enkele elitemerken hebben haast alle fabrikanten kleinere model len op de markt gebracht, die gretig aftrek vinden. Suzuki is het meest sprekende voorbeeld. Alleen met kleinere modellen heeft dit Japanse merk in luttele jaren een stevige plaats op de Nederlandse automarkt veroverd. Vooral dank zij de Al to, het stadsautootje met net dat tikkeltje extra dat de Japanse mini's tot dan toe misten. De introductie van de eerste Alto was in 1981. Sindsdien zijn er al een miljoen van gemaakt, is hij nummer één in zijn klasse in Japan geworden en heeft hij in ons land al meer dan 30.000 ko pers gevonden. Nu staat Alto nummer-twee in de showroom. Wat meer ge stroomlijnd (cw-waarde van slechts 0.36), wat meer glas, wat meer ruimte van binnen (inte rieur 8,5 cm langer), wat techni sche verbeteringen en ook wat hoger in prijs. Desondanks blijft hij nog heel laag staan op de prijslijst van alle auto's, want de ze Japanner was niet de enige die duurder werd. Integendeel, bij elk merk wordt de prijslijst gere geld opgeschroefd. Er veranderde aan de Alto meer dan alleen uiterlijkheden. De wagen werd ook iets langer en breder, terwijl het onderstel hetzelfde bleef. Dat moest wel tot een andere rijkarakteristiek leiden. Hij voelt inderdaad an ders aan. Gevoeliger in het stuur. Maar ook gevoeliger voor zij wind bijvoorbeeld. Zijn wegge drag blijft echter voorspelbaar en derhalve zeer acceptabel. Motorisch veranderde er wei nig. Ik kreeg van de importeur in Heinenoord de vierdeurs GL mee, maar dat maakt wat motor betreft geen verschil. In alle Al to's (van de goedkoopste drie- deurs van 11.295 tot de duurste vierdeurs GL van 12.495) zit de zelfde driecilinder krachtbron van 796 cc inhoud met een ver mogen van 40 pk, wat volgens de fabriek goed zou zijn voor een topsnelheid van 130 km/uur. Maar dat haalde ik zelfs op de snelheidsmeter niet. De maxi mum snelheid ligt beduidend la ger. Zeg maar rond de 120 km/ Niet dat het me veel kan sche len, want wie zo'n autootje koopt doet er goed aan te beseffen, dat het tot een snelheid van onge veer 100 km/uur best leuk rijden is, maar daarboven is het plezier zoek. Te rumoerig, te levendig, te klein eigenlijk. Het interieur van de vernieuw de Alto ziet er goed uit. Alleen is de zitting van de stoelen aan de erg korte kant. Het dashboard oogt sober, maar bijvoorbeeld de enkele draaiknop voor de ver warming vind ik een uitkomst. Niet die vaak vertoonde ingewik kelde en soms zelfs onbegrijpe lijke schuifjes en knopjes. De uitrusting is redelijk com pleet. Alleen vind ik dat bij zo'n van achteren recht afgesneden auto een ruitewisser op de ach terruit móét. Als het regent zit die ruit al na enkele honderden meters potdicht. Dan is het voor deel van het grote glasoppervlak volledig teniet gedaan. Maar te genover dit minpunt staat weer het pluspunt dat alle modellen een gelaagde voorruit hebben. De in delen neerklapbare ach terbank is voorbehouden voor de (duurste) vijfdeurs GL, bij de an dere versies is de bank alleen in zijn geheel neer te klappen. De tandheugelbesturing voelt redelijk exact aan (behoudens bij hogere snelheden), de vier-ver snellingsbak laat zich uiterst soe pel bedienen en het geluidsni veau blijft binnen de perken. Als men zich althans wat snelheid betreft enige beperking oplegt. De voorwielophanging is onaf hankelijk volgens het veelal ge bruikt McPherson-systeem, maar voor achter is een starre as met bladveren gekozen, waar door wegoneffenheden wel erg gemakkelijk naar boven kunnen komen. Ik zei het al: boven de 100 km/uur is het allemaal erg le vendig. De grootste kracht van derge lijke kleinere auto's ligt natuur lijk in de zuinigheid. Ik ken de sterke verhalen over 1 op 20 (of nog beter) ook, maar zulke bij zonder gunstige getallen zijn al leen onder bijzonder gunstige omstandigheden te halen. Ik kwam op 1 op 14 tot 15. En ik moet zeggen, dat ik dat al erg aar dige cijfers vind... Technische gegevens vijfdeurs Su zuki Alto GL: Drie-cilindermotor. Inhoud 7% cc. Vermogen 40 pk. Lengte 3,3 meter. Draaicirkel 8,8 meter. Gewicht 623 kg. Aanhanger geremd 450 kg. Vier versnellingen. Tandheugelbestu ring. Ophanging voor McPherson, achter starre as met bladveren. Schijfremmen voor, trommels ach ter. Benzinetank 30 liter. Prijs 12.495, met automaat 1.800 meer. ADVERTENTIE Off. Suzuki dealer voor Leiden e.o. Auto Meer Hoge Rijndijk 4 Leiden - tel. 071 125 259 Komt u eens langs en maak vrijblijvend een proefrit.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15