Pronk heeft vleugels in marathon Ter Aar KAPITAALMARKT- RENTEREKENING -£an de VERLOTING I Elfstedenbestuur beslist vanavond Bijtende wind dwingt meeste rijders tot vroege opgave 'Post-trein' houdt Belg aan leiding Schapers: 'wildcard' Rotterdam nutsspaarbanks Vultink stopt ermee SPORTHAL MIDDELMORS Beckenbauer gaat vliegen DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 9 TER AAR - Jos Pronk is gisteravond in het ijzig kou de en winderige Ter- Aar winnaar geworden van de jaarlijkse schaatsmarathon. De rijder uit De Rijp zocht constant de aanval en trok een spoor van vernieling door het peloton. Mede door de snijdende wind haalden slechts zestien van de zestig gestartte mara thonschaatsers de finish. Tegen het op de landijsbaan van Ter Aar door Pronk ontketende ge weld was weinig uit te richten. Door van meet af aan te demarre ren en dat te blijven doen zette hij alle rijders op minimaal een ronde achterstand. De fantastisch sterk koersende Pronk wist zich dan ook al lang voor het einde winnaar. Slechts pech zou hem op driekwart van de zeventig minuten durende koers nog van die zege af kunnen houden. Dat gebeurde niet. Pronk hoefde niet af te rekenen met alle grootheden van het mara thonschaatser Rijders als bijvoor beeld Hilbert van der Duim, Emiel Hopman en Evert van Benthem kozen voor een andere marathon uit het rijkelijk grote aanbod. "En wij zijn niet van plan om startgel- den te betalen, dus de rijders moe ten zelf maar zien of ze het interes sant vinden om naar Ter Aar te ko men. Ze weten in ieder geval dat we altijd een goed prijzengeld en P'aatselyke favoriet hield die voor- vele premies hebben", maakte ijs- spronS vast kon aan de meet de club-voorzitter Wim Vermeulen Provinciale titel voor zich opeisen, duidelijk dat zijn organisatie er £lex Jansen (negende) moest ook ook niet alles aan gedaan had om Theo Hoogenboom (achtste) uit de volledige top op de been te Nieuwe Wetering nog voor zich brengen. dulden en derhalve genoegen ne- Tnrh wa<; pr pon onpH HppItip men met brons. mersveldL Jan Kooiman, de l De drie rijders uit Zuid Holland naar van vorig jaar, was niet erg bonden zich niet bemoeien met de fortuinlijkk. Na drié ronden werd strijd om de eerste plaatsen. Heem hij door een kromme schaats al tot stedenaar Jos Niesten, die -T-» _isrnannw van Pronk ook Met nog enkele ronden te gaan, bestaat de kopgroep uit (vlnr) Jos Niesten, Jos Pronk, Richard van Kempen afgelopen zondag winnaar in Nieuwkoop) en Gerard Rietveld. Pronk heeft dan al een ronde voorsprong. (foto Nanno .1 AC. aao. voor de gisteravond ook te verge- ieder geval dat ven van Zuid Holland. De opgave gedwongen. Pronk men met Gerard Rietveld toen al bezig om een voorsprong op te bouwen. Met Jos Niesten, Wim Vos, Richard van Kempen, Rick van der Hoorn en Frans Boon maakte hij ook al snel een tweede jump. Voor Leidenaar Alex Jansen was die ontsnapping achteraf een belangrijke misser. Hij raakte rondje achter op de slim rijdende Rick van der Kroon, zijn rivaal Pronk ook sterk reed, zat de winnaar nog het dichtst op de hielen. Richard van Kempen, zondag nog winnaar in Nieuwkoop, eindigde als derde. Bij de vrouwen verliet favoriete Lilian van' Tol uit Nes aan de Am- stel wegens pech voortijdig de koers. Dat maakte de weg vrij voor Ingrid Paul uit Zevenhuizen, die met voorsprong de winst greep. De Ter Aarse Lenie van der Hoorn ver loor de sprint om de tweede plaats van Joke van der Voort uit Pijnac- ker. Er kwamen slechts vijftien de start. ROTTERDAM (ANP) - Michiel Schapers heeft een z.g. wild card gekregen om te kunnen deelne men aan het internationale tennis toernooi, dat van 24 t/m 30 maart I a.s. in het Rotterdamse Sportpaleis wordt gehouden. Hoewel de natio nale buitenkampioen bij de Open Australische tenniskampioen schappen de kwartfinales behaal- j de en vorige week doordrong tot de derde ronde van het spelerstoer- nooi in Boca West, staat hij met een 99ste plaats op de wereldranglijst niet hoog genoeg om direct te wor den toegelaten. Organisator Wim Buitendijk was aanvankelijk niet zo gecharmeerd van een optreden van Michiel Schapers in zijn toernooi en had de KNLTB gevraagd of niet een veel belovende jonge speler in aanmer king zou kunnen komen voor een vrijkaart. Dat bleek niet het geval, waardoor Michiel Schapers alsnog werd uitgenodigd. Buitendijk heeft twee wild cards achter de hand gehouden. Met de Bioupot) één probeert hij nog een voor het publiek aantrekkelijke speler aan te trekken; de ander houdt hij vooralsnog in reserve voor het ge val één van de vier Zweedse top pers mocht uitvallen. Het deelnemersveld van het veertiende toernooi in het Sportpa leis ziet er als volgt uit: (met tussen haakjes de plaats op de wereld ranglijst): Mats Wilander (3), Stefan Edberg (6), Anders Jarryd (8), Joa- kim Nystrom (11), Miloslav Mecir (13), Tomas Smid (18), Jan Gun- narsson (25), Peter Lundgren (26), Jakob Hlasek (29), Andreas Maurer u vcm- *30*' Heinz Guenthardt (31), Slobo- derkerk), 5. Wim Vos (Kockengen), 6. Frans dan Zivojinovic (33), Libor Pimek Boon (Hem), 7. Rick van der Hoorn (Ter (35), Sergio Casal (39), Diego Perez Aar) op 2 ronden 8. Theo Hoogenboom (55), Marian Vajda (56), Jonathan (Nieuwe Wetering), 9. Alex Jansen (Leiden) Canter (57) Woifpk Fiha'k (64) Cnv op 3 ronden. 10. Joehe Takken (Schelling- (0''' W woude), 11. Frans Biemond (Nieuwe Wete- Forget (67), Brian Teacher (69), Juan Aguilera (72), Emilio Sanchez (74), Milan Srejber (76), Mark Dick son (77), Francisco Maciel (83) en Michiel Schapers (99). Daarbij komen nog vier spelers uit het kwalificatie-toernooi plus ,de twee 'wild cards'. ring), 16. Ton van Velzen (Leimuiden). Uitslag vrouwen: 1. Ingrid Paul (Zevenhuizen), 2. Joke van der Voort (Pijnacker), 3. Lenie van der Hoorn (Ter Aar), 4. Marie Monique van der Zalm (Ter Aar), 5. Miijam Hoogervorst (Ter Aar), 6. Wil Schildwacht (Ter Aar). WIM VAN WANROOY ARNHEM Pedro van Raamsdonk is zijn profloopbaan begonnen met een routineklus. De 25-jarige Amsterdamse bokser stond gisteravond tegen Mladen Grubesitz nog geen vier minuten in de ring, toen de hoekman van de Joegoslaaf de handdoek wierp. Een verstandige daad, ge zien het kat-en-muisspel dat 2000 toeschouwers in de Arn- MARSEILLE (AFP) - Een gezame- hemse Rijnhal kregen voorgeschoteld, lyke inspanning van de Post-ren- J De 25-jarige halfzwaargewicht had in die korte tijd zijn gewillige op ponent al twee keer neergehaald met een rechtse hoek en leek niet van plan het daar bij te laten. „Het is jammer dat de mensen het met een alweer schuiven op de zwakte de tegenstander", mopperde tussen Aries en Marseille heeft gisteren de leiderstrui van Eric Vanderaerden gered. Het peloton was amper twintig kilometer uit Aries vertrokken of tegen de harde wind en regen in fietste een kopgroep weg. De Zwit- r Jurg Brüggmann deed de zet op de Col de Baux. Vijf Fransen Van Raamsdonk, die niettemin brachten de aansluiting tot stand Patrice Esnault, Dominique Gar- ben beleefd aan zijn debuut, de, Regis Simon, Pierre Le Bigaut Er valt wat te zeggen voor het en Eric Guyot. Toen de voorsprong standpunt dat een neo-prof 'ge- tot vier minuten was opgelopen, bracht'dient te worden. Ook latere begon de blauwe Post-trein aan de kampioenen als Koopmans en kop van het peloton te trekken. De Blanchard stonden in hun eerste zes vluchters werden ingehaald, tien partijen tegen boksers van de Bij de hergroepering waagde Es- tweede garnituur, maar wat de nault een nieuwe kans. Alleen goedgevulde Rijnhal kreeg voorge- voorop kreeg hij zes minuten voor- schoteld was de sport onwaardig, sprong. Tijdens de jacht in de fiiia- Grubesitz, één uit de categorie le wist de Post-ploeg de kloof tot 1 'opgewarmde lijken', leek voor het minuut en 3 seconden te verklei- eerst in zijn leven tussen de tou- nen. Daarmee bleef de leiderstrui wen beland. De eerste manoeuvres om de schouders van Vanderaer- van de Zuideuropeaan (volgens de den met vier seconden. papieren toch voor de zevende Jean-Paul van Poppel won de keer in actie als prof) werkte met sprint van het peloton voor Vande- een op de lachspieren van de be- raerderi. Esnault is een tweede- zoekers, die al snel nattigheid voel- jaarsprof uit de ploeg van De Gri- den. „Deze jongen is inderdaad baldy. Hij won vorig jaar een etap- geen publieksbokser, hij oogt niet pe in de Memorial Agostinho in zo", gaf zelfs promotor Henk Ruh- Portugal. ling, zij het eufemistisch, toe. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'/a% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000, Het rentepercentage A f\f) voor de maand l-\ nUwn maart is: \J,JJ DE DICHT BIJ HUIS BANK Het is overigens nog maar de vraag of Van Raamsdonk zijn eerst verdiende centjes allemaal te zien krijgt. Zijn voormalige trainer Ruud van der Linden beroept zich namelijk op een in 1982 getekend contract, waaruit zou blijken dat-ie voor de duur van vijf jaar als agent mag optreden voor Van Raams- u-"6!1 be^nneii wcinig lol te heb- donk. Van der Linden zegt recht te hebben op tien procent van de bru- to-gage plus een zelfde percentage van eventuele televisierechten. Bo vendien eist de onlangs door Van Raamsdonk verlaten vereniging Albert Cuyp een vergoedingssom van 3000 gulden van de bokser nu hij het sprongetje naar de broodpu- gilistiek heeft gemaakt. Van Raamsdonk en zijn manager Ruh- ling lappen beide overeenkomsten aan hun laars. I „Die contracten stellen niets 1 hun zaak zijn, dan hadden ze voor vanavond al beslag gelegd op de gage van Pedro. Ik begrijp die Van der Linden trouwens niet. Die man is altijd zo anti-profboksen en nu Van Raamsdonk prof is wil hij opeens een graantje meepikken. En wat die transfersom van 3000 gulden betreft, dat is een bepaling in het huishoudelijk reglement van de Albert Cuyp, maar bij de Neder landse Boksbond is dat helemaal niet gereglementeerd. Een derge lijk vergoedingensysteem bestaat domweg niet". Dat laatste wordt door Van der Linden beaamd. „Maar", beweert de zojuist met zijn team uit Djakar ta - waar Reino van den Hoek een gouden plak weghaalde - terugge- Voorzitter Jan speelt de eerste viool Kakelaars Jan en Henk houden de natie in een stevige greep. Zo lijkt het al thans. Geen aflevering van Stu dio-sport, geen editie van het NOS-joumaal en geen actualitei tenrubriek trekt aan het kijkers volk voorbij zonder Jan Sipkema en Henk Kroes. Al meer dan een week lang verzorgt dit komische Friese duo zeven dagen in de week een bijna avondvullend programma. In het weekeinde komen ze zelfs al in de vroege middaguren in beeld: Sipkema, die de eerste viool speelt en Kroes, de aangever die wel eens uit zijn rol valt en gelijk de Van Kooten- creatie Hekking de voorzitter uit het beeld probeert te verdringen (Sipkema: "Zeg Kroes, wie is hier nu eigenlijk de voorzitter?". Kroes: "De voorzitter natuurlijk, meneer de voorzitter". Sipkema: "Dat dacht ik ook Kroes In het afgelopen weekeinde wa ren er absolute hoofdrollen weg gelegd voor de voorzitter van de Vereniging de Friesche Elfsteden en zijn ijsmeester. Zelfs de ster van Hein Vergeer verbleekte bij die van Sipkema en Kroes. En dat terwijl de praatzieke Heinze Bakker niet eens in de buurt was en voetbalverslaggever Evert ten Napel in het kielzog van de Elf steden-vips moest opereren. Evert ten Napel, de man die nog geen kunstschaats van een Friese doorloper kan onderscheiden, groeide zienderogen in zijn rol en deed eigenlijk nauwelijks onder voor Heinze Babbelaar. Het merendeel van televisiekij kend Nederland is inmiddels overvoed met beelden van een ernstig borende Kroes en een glimlachende Sipkema, die ons voorhoudt dat we nog zeker drie opeenvolgende keren rillend van de kou moeten overnachten voor dat er wat meer zekerheid is. Ne derland wordt doodmoe van Jan en Henk, een deel zelfs licht on passelijk. Maar op deze plek zou ik het graag voor Jan en en Henk wil len opnemen. Natuurlijk, zodra er weer een cameraman in zijn buurt opduikt, verschijnt er een rode gloed op de wangetjes van Kroes en dat komt heus niet van de kou, want die is nog lang niet hevig genoeg. Toch 1 treft hem nauwelijks blaam en zijn voorman zelfs in het geheel niet. Het zijn immers niet Sipkema en Kroes die de zendtijd van de NOS en de Hil- versumse zuilen invullen... Nee, Jan en Henk krijgen hun rol op gedrongen door de media en wor den gebruikt ter meerdere eer en glorie van de maniakale kake laars in dienst van de Neder landse omroepen. Die houden Jan en Henk in een stevige greep. In zijn column in de Volks krant constateerde Jan Mulder gisteren terecht dat Jan en Henk alles behalve waaghalzen zijn. Absolute zekerheid staat voorop bij deze televisiepersoonlijkhe den tegen wil en dank. "Als Kroes en Sipkema in beeld komen, begint het (heb ik het ge voel) subiet een graad minder hard te vriezen. Omdat ze het in hun hart eigenlijk niet willen dat het lekker vriest. Sipkema en Kroes zijn voorstanders van der tig graden vorst gedurende acht weken (zodat ik 'm ook zou kun nen uitschrijven), en nog liever hebben ze die dertig graden bo ven de streep, want dan is er ook zekerheid", schrijft Mulder en hij heeft gelijk. Jan en Henk trouwens ook, want er hoeft maar één halfdron ken toeschouwer tijdens een Elf stedentocht te verdrinken en de 'toerbazen' worden veroordeeld tot staatsvijand nummer één. Het zijn slechts de Heinze Bak kers en zelfs de Evert Ten Nape len die zo vreselijk nodig moeten. Immers, in geval van een Elfste dentocht zijn zij verzekerd van een hele uitzenddag waarin zij urenlang hun gemeenplaatsen en gebrek aan kennis van zaken kunnen spuien. JAAP VISSER Pedro van Raamsdonk ondervond weinig tegenstand in zijn eerste par- zegt Ruhling. „Als Van der tij als profbokser. De Joegoslaaf Mladen Grubesitz leek wel voor het eerst Linden en de Albert Cuyp zo zeker tussen de touwen te staan en gaf de ongelijke strijd snel op. (foto anp> keerde bokstrainer: „Eén en ander heb ik hem 'bemoederd', een sfeer is wel door de notaris gesanctio- van ouwe-jongens-krentebrood, neerd. Wij zijn inderdaad de enige maar nu hij prof is geworden zal de vereniging in Nederland die een relatie ook zakelijk zijn. In al die transfersom eist. Ruhling ronselt jaren heb ik geen dubbeltje aan de ene amateurbokser na de ande- hem verdiend. Toen we indertijd re, is het dan niet logisch dat daar dat contract opstelden, zei Pedro iets tegenover staat? Ik hoop dat nog: als ik ooit geld ga verdienen Pedro verstandig wordt, anders met boksen, profiteer ook jy mee. ben ik benieuwd wat de Albert Nu doet-ie plotseling of z'n neus Cuyp gaat doen. Het zou een aardi- bloedt". ge test-case ?ijn". Van Raamsdonk: „Toen ik die Van der Linden begrijpt overi- verbintenis tekende ging ik ervan gens niet waarom zijn ex-pupil uit dat ik toch nooit prof zou wor- plotseling niet thuis geeft als de den. Bovendien: als ik myn hand verbintenis tussen beiden ter spra- tekening niet zette, dan zou Ruud ke wordt gebracht. „Drie weken zijn handen van my af trekken. Dat geleden nog heb ik het er samen betekent dus: geen toernooien, met Pedro over gehad. Tot nu toe geen wedstrijden. Ja, dan heb je weinig keus natuurlijk". En Ruh ling: „Dat contract is onder dwang niet EIBERGEN (ANP) - Hans Vul- tink stopt met biljarten. De 48- jarige ereklasser uit Eibergen kan het niet meer opbrengen zich optimaal voor te bereiden op de vele toernooien die hij per seizoen moet afwerken. Het afge lopen weekeinde was Vultink nog van de partij tijdens het eer ste Nederlandse kampioenschap triathlon in Gorssel. Hij moest zich daar tevreden stellen met een bescheiden vijfde plaats. Vorig jaar november bereikte de drievoudige wereldkampioen een mijlpaal door zijn vijftigste persoonlijke titel in de wacht te slepen. Dat gebeurde in Westen dorp, waar hij nationaal kam pioen werd in het ankerkader 47/ 2. In de finale versloeg Vultink toen Piet Vet. Na afloop van het toernooi in Westendorp vertelde Vultink dat hij nog lang niet van plan was een punt achter zijn carrière te zetten, maar op die be slissing is hij nu dus terug geko men. „Ik merk dat ik toch niet meer zo gemotiveerd ben als voor het behalen van die vijftig ste titel. En daarom lijkt het me verstandiger ermee te stoppen Ik blyf alleen nog wat invitatie wedstrijden spelen", aldus de Ei bergenaar. Hans Vultink werd in 1973 be noemd tot bondsridder van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond en in dat jaar ook onder scheiden met de Gouden Speld van de Nederlandse Sport Fede ratie. Twee jaar later werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1981 werd hij benoemd tot erelid van de bil jartbond. tot stand gekomen, het rechtsgeldig". LEEUWARDEN (GPD) De beslissing over een Elfstedentocht is gis teravond door het bestuur van de vereniging De Friesche Elf Steden en de twintig rayonhoofden uitgesteld tot vanavond. De vorst van de afgelo pen nacht en de weersvooruitzichten voor de komende nachten zullen bepalend zijn voor het vaststellen van een datum. Vanavond komen de rayonhoofden opnieuw in de Frieslandhal in Leeuwarden met het be stuur bijeen. Vrijdag of uiterlijk zaterdag lijken de meest geschikte dagen voor het houden van de Elfstedentocht. Het zal dan echter eerst nog flink moeten vriezen. Woensdag- en donderdagnacht wordt strenge vorst verwacht. De regionale weerkundigen zitten wat dit betreft op één lijn: morgen en donderdag kan het kwik in de nacht zakken tot min 10 graden. Na vrijdag zal vrijwel zeker een eind komen aan de voor Nederland ongewoon lange periode van drie weken vriesweer. „Er is een lichte toename van vorst te verwachten", zei Jan Sipkema gisteravond na afloop van de vergadering met de rayonhoofden. Maar de Elfstedenvoorzitter noemde onmiddellijk daarna een reeks knelpunten in de Elfsteden-route: by de start in de Zwettehaven is het ijs nog steeds veel te dun, bij Workum is de schade aan het ijs als gevolg van de Elfme- rentocht van afgelopen donderdag, nog niet hersteld. In Kimswerd is het ijs zwak en bij Harlingen kan onder vijf bruggen niet worden geschaatst. Gisteren wemelde het traject nog van de klunplekken, sommige met een lengte van honderden meters. De vergadering liet zich gisteravond van de weerssituatie op de hoogte stellen door kapitein Wim Zikkenheimer, hoofd meteo van de vliegbasis Leeuwarden. „Strenge vorst zit er zeker in", aldus Zikkenheimer. „In de nacht van woensdag op donderdag kan het acht tot tien graden gaan vriezen en dat is wat we nodig hebben". Bij deze temperatuursverwachting kan het ys volgens de weerkundi gen nog twee tot drie centimeter aangroeien. „Dat zou op het randje voldoende kunnen zyn", aldus Zikkenheimer. Kopers van loten t.b.v. de te bouwen Sporthal Middelmors berichten wij, dat de eerste trekking niet op Donderdag 20 februari 1986 maar op Donderdag 20 Maart 1986 zal S plaatsvinden. m Dit uitstel is nodig om ons de gelegenheid te geven de laat- 2 ste nog niet verkochte loten aan de man te brengen en wij vertrouwen, dat u hiervoor begrip zult hebben. Rijnsburg, 17 februari 1986 Stichting Sporthal Middelmors. BONN (Reuter) - Franz Becken bauer, de trainer van het Westduit- se voetbalelftal, zal bij het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico gebruik maken van een helicopter om de tegen standers van zyn ploeg aan het werk te zien. Op 4 juni spelen de Westduitsers hun eerste wedstrijd in Queretaro tegen Uruguay. Vier uur later op die dag begint in Neza, 165 kilometer ten zuiden van Que retaro, de ontmoeting tussen Dene marken en Schotland. Vier dagen later stapt Beckenbauer, na de wedstryd tussen zijn ploeg en Schotland, opnieuw in de helicop ter'bm in Neza het duel Denemar ken - Uruguay te kunnen volgen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9