WD riskeert politiek conflict Vrouw topambtenaar neemt schuld op zich Verpleger brengt comapatiënt om Bijbanen rechter openbaar Ruzie met CDA over euthanasie Bri ii km an wil nog maar een 'Sterrenshow' Ontvoerders van Heineken wilden gesprek met justitie 'Mijn man wilde het kort geding afwachten, maar ik ben een doordouwer' MARCOS EN AQUINO Leek moet dokken voor bomzoekaetie DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ADVERTENTIE Napoleon Brandy V.S.O.P. gerijpt, COMMENTAAR DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) gaat met het NOS-bestuur om de tafel zitten over zijn plan om nog maar een tv- programma per jaar toe te staan dat geld inzamelt voor 'goede doe len'. Achtergrond voor die beper king is dat er grote tekorten op de ze tv-shows zijn omdat er te weinig loten verkocht worden. Wettelijk is vastgelegd dat dit soort tv-shows niet meer mag kos ten dan 40 procent van de bruto- opbrengst. De kosten van de VA- RA-Sterrenshow, die een actie van Humanitas ondersteunt, vielen echter veel hoger uit. BEVROREN LIJK (ANP) - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft in een woning in Draaibrug (gem. Aardenburg) het bevroren lichaam gevonden van de 44-jarige Lydia Faber. Volgens de politie leefde de vrouw erg teruggetrokken in een oud vrijstaand huis zonder verwar ming, licht en water. De politie neemt aan dat de vrouw, onwel ge worden, door de kou bevangen is geraakt. DEN HAAG (GPD) - De WD-fractie in de Tweede Kamer riskeert een flink politiek conflict met coalitiepartner CDA in verband met de euthanasiekwestie. Dat bleek gister avond op een verkiezingsbijeenkomst van de christen-democraten in Nieuwegein nadat de VVD eerder op de dag haar steun had toegezegd voor het wetsvoorstel van D66. Dat voorstel wordt mede gesteund door PvdA en klein links, uitgezonderd de CPN die het onjuist vindt zo vlak vóór de verkiezingen met een wettelijke regeling te komen. CDA-fractieleider De Vries leverde op de verkiezingsbijeenkomst van zijn partij scherpe kritiek op de WD. Hij zei het diep te betreuren dat de liberalen een verbond met de oppositie hebben gesloten op een zo wezenlijk punt. „Dat is slecht voor de samenwerking in coalitieverband, nu en straks na de verkiezingen". Het kabinet hield gisteren tij dens een uitgebreide kamercom missievergadering vast aan zijn standpunt, dat neerkomt op uitstel van de euthanasiewetgeving. Pre mier Lubbers riep de partijen tij dens de verkiezingsbijeenkomst in Nieuwegein op beter naar elkaar te luisteren. „Het kabinet heeft ge meend niet te moeten doordram- men en zich eerst te bezinnen of een dergelijke belangrijke proble matiek in wetgeving te vangen is". De Tweede Kamer begon giste ren met de behandeling van het initiatief-voorstel van D66 en de brief van het kabinet voor een re geling van het euthanasievraag stuk. D66 wil euthanasie toestaan als er sprake is van een uitzichtloze noodsituatie. Dat gaat het kabinet - inclusief de WD-ministers - te ver. Het kabinet vindt dat de tijd nog niet rijp is voor wetgeving. Mocht de Tweede Kamer echter toch wetgeving willen (en dat blijkt nu) dan mag euthanasie al leen wanneer er sprake is van een uitzichtloze noodsituatie en een concrete doodsverwachting, vindt het kabinet. Het kabinet heeft zijn voorstellen als tweede keus in een 'proeve van een wetsontwerp' vast gelegd, maar minister Korthals Al- tes (justitie) wilde nog niet toezeg gen dat die proeve bij de Kamer zal worden ingediend. Hij deed een PHILIPSBURG/SINT MAARTEN (GPD/ANP) - De ontvoerders van Alfred Heineken en diens chauf feur hebben zaterdag een gesprek aangevraagd met de Antilliaanse procureur-generaal Nahr. Dat ge sprek, dat volgens Nahr gisteren had moeten plaatsvinden, is niet doorgegaan vanwege de felle de monstraties op St. Maarten tegen de aanwezigheid van Van Hout en Holleeder. Nahr denkt dat hij de beide ontvoerder had kunnen overreden zich over te geven aan de Antilliaanse justitie, en daarmee aan de Nederlandse justitie. De twee Nederlanders hadden als voorwaarde gesteld dat een be vriende journalist bij het gesprek aanwezig zou zijn, maar toen Nahr dat afwees, gingen ze akkoord met een gesprek zonder de journalist. Nahr had van de verdachten een verklaring geëist dat zij op vrijwil lige basis met hem wilden praten. Hij verwacht niet dat het gesprek nu alsnog zal plaatsvinden, omdat de twee zich nu weer op Guadelou pe bevinden in afwachting van een vertrek naar Frankrijk. Nahr zegt de zaak 'voorlopig af te sluiten, nu de mogelijkheid van een al dan niet vrijwillige overkomst naar Ne derland niet meer dreigend is'. De twee koffers van Van Hout en Holleeder staan nog steeds op de Juliana-luchthaven in het Neder landse deel van Sint Maarten. Zo dra iemand deze bagage komt clai men, moet hij de koffers in aanwe zigheid van de politie openmaken. Een vertegenwoordiger van Air Guadeloupe is gekomen om de koffers te identificeren. Toen is een diplomatenkoffertje van de twee Nederlanders opengemaakt, maar daarin zaten geen opmerkelijke ge gevens. dringend beroep op de Kamer om wetgeving uit te stellen. De WD heeft tegen de formule ring van het kabinet grote bezwa ren. Euthanasie alleen mogelijk maken in de stervensfase „bete kent een stap terug vergeleken met de huidige jurisprudentie", aldus WD-woordvoerder Dees. Hij noemde de norm van de stervens fase onbruikbaar en onrechtvaar dig ten opzichte van patiënten. „Het wekt de indruk dat in de ster vensfase opzettelijke beëindiging van het leven altijd gelegitimeerd kan zijn". Het CDA voelt niets voor het wetsontwerp van D66, maar het wijst ook de proeve van het kabi net af. „Het versneld invoeren van een snel geconstrueerde wet zou wel eens een historische vergissing kunnen blijken te zijn", zei CDA- woordvoerder Borgman. Borgman ontkende overigens dat de christen-democraten de 'christelijke leer' aan anderen zou den willen opleggen, vooral in ethisch geladen kwesties als de eu thanasie. Hij vroeg zich af of het legaliseren van actieve directe le vensbeëindiging feitelijk niet de invoering betekent van een nieuwe en wel zeer verwerpelijke vorm van symptoombestrijding. Mevrouw Haas-Berger (PvdA) schaarde zich achter het standpunt van Dees, die gisteren acht wijzi gingsvoorstellen indiende 'om een brug naar het kabinet te slaan'. Hij wil bijvoorbeeld jongeren onder de achttien jaar geen zelfstandig be slissingsrecht geven op het punt van euthanasie. Verder bevatten zijn voorstellen allerlei regelingen om de controle te verscherpen. Minister Korthals Altes sprak zyn erkentelijkheid uit voor de po ging van Dees om een brug te slaan naar het kabinet. „Ik wil echter niet zover gaan door die brug nu over te gaan. Wij houden vast aan ons standpunt dat wetgeving nu te vroeg is". De Tweede Kamer praat op z'n vroegst volgende week maandag verder over euthanasie. OEGSTGEEST - De echtgenote van de topambtenaar van Sociale Zaken die betrokken was bij een gewelddadige ontruiming van een gekraakt pand in Amsterdam, neemt alle verantwoordelijkheid op zich. Zij zegt dat ze tegen de zin van haar man met een aantal ken nissen naar het pand is gegaan om met de krakers te praten. Dat is haar boven het hoofd gegroeid toen de broer van haar man in een café mensen vroeg om mee te gaan naar het kraakpand. door Weert Schenk en RunaHellinga "Ik heb het helemaal alleen ge daan. Mijn man zei: wacht een kort geding af. Maar ik ben een door douwer", aldus de vrouw, die de laatste dagen ijverig de publiciteit zoekt met berichten dat haar man onschuldig is. Met deze uitspraken lijkt zij de topfunctie van haar man bij Sociale Zaken in veiligheid te willen stellen. De echtgenote: "Ik wilde alleen maar tegen die krakers zeggen dat het pand verhuurd was. We moes ten snel zijn, omdat we gehoord hadden dat je een gekraakt pand binnen 24 uur moet terugkrijgen, anders is het huisvredebreuk". In het café, waar ze met haar zwager heen was gegaan, zetten haar ken nissen tot haar grote schrik plotse ling vechtpetjes op: "Ik heb toen huilend mijn man gebeld en ge zegd: kom alsjeblieft hierheen. Het duurde heel lang voordat hy hier was. Toen hij eindelijk kwam, was ik zo overstuur dat ik hem zijn ge zicht heb opengekrabt". Deze uitspraak is tegenstrijdig aan eerdere verklaringen van de vrouw dat ze haar man had gebeld, maar niet kon bereiken. Boven dien verklaarde advocaat Mantz van de topambtenaar gisteren dat de man op eigen initiatief naar Am sterdam was gegaan, omdat hij vreesde dat het daar uit de hand zou lopen. Recht De ambtenaar was volgens zijn advocaat terecht bang. Zijn vrouw had geen greep meer op de knok ploeg en ook hij bleek niet in staat overwicht te krijgen op zijn vrouw en de groep: "Als hij op dat mo ment was terug gegaan naar huis, was het volgens hem toch ook tot een treffen met de krakers geko- De echtgenote: "Als ik van tevo ren geweten had, waar dit allemaal toe zou leiden, was ik nooit naar Amsterdam gegaan. Maar ik zit voor het probleem dat ik als hui zenbeheerster bang was dat de huurder die ik al gevonden had op mijn kosten in het Hilton zou gaan zitten. En waar is het recht in Ne derland als ze jouw huis binnen gaan en je mag daar niet eens over gaan praten". Ze neemt weliswaar alle schuld op zich, maar verwacht niet daar voor door de rechter te zullen wor den veroordeeld: "Ik heb alle ver trouwen in de rechterlijke macht. Het was geen knokploeg. Ik ben wel lichtvaardig met de openbare orde omgesprongen, zoals de rech tercommissaris mij vertelde. Maar ja, wat is dat, als je buiten tegen een paaltje plast, is dat ook lichtvaardig omspringen met de openbare orde". Ze vindt zichzelf het slachtoffer van een truc van de vorige huurder van het pand. met wie zij veel pro blemen heeft gehad. Toen deze be woner zou verhuizen, tipte hij een vrouw dat de woning leeg zou ko men. Hij verzekerde haar dat ze niet meer hoefde te betalen dan de huurprijs die hijzelf al negen jaar betaalde, omdat hij steeds de jaar lijkse huurverhoging met succes had geweigerd. Spanning Tegen deze vrouw zei de echtge note dat ze nog niet wist wat ze met het pand wilde doen. maar ze liet wel doorschemeren dat een even tuele huurprijs fors omhoog zou gaan. Vervolgens kraakte de vrouw de woning, waarna de Oegstgeestse en haar kennissen naar Amsterdam gingen. "Het is onzin dat dit allemaal gebeurd is omdat wij zulke slechte huisjes melkers zijn", stelt ze nu, "we heb ben nooit klachten gehad. Het is opgeblazen. We hebben geen noe menswaardig achterstallig onder houd". De inmiddels door het ministerie geschorste topambtenaar en zijn vrouw zitten nu weer samen in hun villa te Oegstgeest te wachten op wat er verder met hun gaat gebeu ren. De vrouw zegt dat ze ondanks de krabben over de neus van haar man een perfect huwelijk hebben. Daarmee wil ze ook de verdacht making wegnemen dat ze haar echtgenoot er heeft willen inluizen, omdat het tussen de twee niet bo terde. Volgens advocaat Mantz waren er echter al langere tijd grote emo tionele spanningen in het privé-le- ven van het echtpaar: "Het is na tuurlijk triest dat de relatie door het hele gebeuren nog eens extra onder spanning is komen te staan. Mijn cliënt hoopt dat rust en tijd de wonden zullen helen". De ministers Brinkman (WVC) en Korthals Altes justitieachter de regeringstafel hij het euthanasiedebat. Korthals Altes lijkt er diep over na te denken wat hij de Kamer moet antwoorden. (foto anp> ROTTERDAM (ANP) - Personeel en directie van de Rotterdamse zwak- zinningenkliniek Beatrix-Irene hebben 'uiterst geschokt' gereageerd op het nieuws dat een verpleger een ernstig zieke 21-jarige patiënt om het leven heeft gebracht. Directeur Sloot wil geen oordeel geven over het handelen van de ziekenverzorger. "Wel heb ik zijn handelen getoetst aan de regels van het tehuis en dan kom ik tot de conclusie dat hij de regels van zorgvuldigheid ten aanzien van de behandeling en de stervensbege leiding heeft overtreden". Het 21-jarige slachtoffer is vanaf zijn derdejaar, toen hij door een ziekte in coma raakte, in de kliniek verpleegd. Hoewel zijn toestand de afgelo pen achttien jaar vrij stabiel was, traden van tijd tot tijd infecties van de luchtwegen op die ook gepaard gingen met epileptische aanvallen. Zijn toestand was vaak zo slecht dat het volgens Sloot niemand had verbaasd als hij was overleden. Toen dat vorige week woensdag gebeurde, dacht ook niemand aan een onnatuurlijk dood. De volgende dag vertelde de verpleger echter de directeur dat hij de patiënt ommet leven had gebracht door hem zijn neus dicht te knijpen. De directeur besloot toen de recher che in te schakelen, die de verpleger zaterdag arresteerde op verdenking van moord of doodslag. De mogelijkheid dat de jongeman zou sterven is regelmatig met de ouders besproken, maar die hebben volgens Sloot nooit om euthanasie gevraagd. In dit soort gevallen passen artsen volgens Sloot echter wel passieve euthanasie toe. De 42-jarige verpleger werkte sinds 1980 in de kliniek en was sindsdien dagelijks met de zorg voor de jongeman belast. De verpleger zou niemand hebben geraadpleegd bij zijn beslissing om een eind aan het leven van zijn patiënt te maken. Hij heeft tegenover de directeur verklaard dat hij het lijden niet langer aan kon zien. Volgens Sloot brengt de aard van het werk met zich mee dat er een bijzonder nauwe band ontstaat tussen ziekenverzorgers en patiënten. In 'Beatrix-Irene' wonen 250 voornamelijk geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte patiënten. De vereniging van ouders van de patiënten heeft op dit moment geen behoefte aan commentaar. Knoeierijen op ongekende schaal, bedreiging, mishandeling en moord. Dat waren de middelen waarmee pre sident Ferdinand Marcos een zoge naamde meerderheid wist te verwer ven bij de verkiezingen op de Filippij nen. Buitenlandse waarnemers, on der wie een Amerikaanse senator, toonden zich openlijk geschokt over de golf van terreur en geweld die met deze herverkiezing van de president gepaard is gegaan. De Rooms-Katholieke kerk op de Filippijnen heeft bij monde van de bis schoppenconferentie en door de moedige stellingname van de kardi naal van Manilla afstand genomen van het bewind Marcos en openlijk gekozen voor de grote tegenspeler van Marcos, mevrouw Corazon Aqui no. Doorgaans staat de katholieke geestelijkheid bepaald niet te sprin gen om zich uit te spreken tegen de politici die aan de macht zijn. Maar op de Filippijnen, waar 80 procent van een bevolking van 55 miljoen katho liek is, moet de zittende dictator vast stellen dat de steun van de kerk hem is ontvallen. Op zijn andere steunpilaar, de Ver enigde Staten, kan hij ook al niet meer ten volle rekenen. Aanvankelijk durfde president Reagan nog geen afscheid te nemen van deze bondge noot, en prees hij zelfs de sterke twee-partijen-democratie die volgens hem op de Filippijnen was ontstaan na de verkiezingen. Maar na nadere inlichtingen van de CIA en tengevol ge van sterke politieke druk op het thuisfront, heeft Reagan openlijk moeten erkennen dat Marcos inder daad schuldig is aan de praktijken waarvan de oppositie hem beticht. Omdat de mens nu eenmaal sterfe lijk is, is de tijd zelf uiteindelijk de grootste en laatste vijand van iedere dictator. Marcos is nu 68 jaar oud en ernstig ziek, maar zoals dat van een dictator verwacht kan worden pro beert hij zijn macht over te dragen aan een dynastie van getrouwen, of beter gezegd, aan een kliek van profi teurs. De uitslag van de verkiezingen heeft echter onomstotelijk aange toond, dat het regime Marcos voor de bevolking heeft afgedaan. Het pro bleem is nu hoe de macht kan wor den overgedragen aan de oppositie, zonder dat het land in een burgeroor log verzeild raakt. De Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib voert dezer dagen besprekingen met Mar cos en met mevrouw Aquino over de situatie zoals die na de verkiezingen is ontstaan. De VS hebben grote belangen in hun voormalige kolonie, er zijn bij voorbeeld twee grote militaire bases op het zo strategisch gelegen eilan denrijk. Het zal de Amerikanen der halve niet meevallen om Marcos te laten vallen. Maar het voortzetten van hun steun aan dit corrupte regime is niet alleen onaantrekkelijk maar ook gevaarlijk. Mevrouw Aquino en haar politieke beweging pleiten voor een 'Gele revolutie', waarbij binnen een periode van zes maanden op vreed zame wijze de macht zou kunnen worden overgedragen. Veel langer wachten zou het com munistische volksleger in de kaart spelen dat zich de laatste jaren al heeft kunnen bekwamen in de guerril la. Marcos probeert nu al mevrouw Aquino in dit kamp te plaatsen, en hij wordt daarin gesteund door de strijd krachten, die haar echtgenoot ver moordden. Een vreedzame uitweg uit de Filip pijnse crisis is geboden, waarbij de strijdkrachten moeten worden her vormd. Het is te hopen dat Philip Ha- bib namens zijn regering aan presi dent Marcos kan duidelijk maken dat hij het veld moet ruimen, als het kan zo spoedig mogelijk. De Amerikanen hebben voldoende militaire en econo mische machtsmiddelen achter de hand om de Filippijnse crisis op een diplomatieke manier te bezweren. LEEK (ANP) - De gemeente raad van het Groningse Leek zal gedurende vijf jaar jaar lijks een bedrag van ruim 70.000 gulden beschikbaar moeten stellen om een zoekac tie naar een brisantbom uit de Tweede Wereldoorlog moge lijk te maken. Die bom moet volgens een proces-verbaal uit 1943 en volgens ooggetuigen in het Hoendiep liggen. Gebrui kelijk is dat het rijk de kosten van een dergelijke zoekactie voor 90 procent voor zijn reke ning neemt. Maar volgens de gemeente- voorlichter is er bij het rijk een achterstand en moet Leek de kosten zolang voorschieten. Met de zoekactie is in totaal een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. De zoekactie is nodig, omdat de provincie de weg langs het Hoendiep aan het verbreden is. AMSTERDAM - Prinses Christi na viert vandaag haar 39ste ver jaardag. Niet in Nederland, maar in het Oostenrijkse Lech, waar ze momenteel op wintersportvakantie is met haar man Jorge Guillermo. De prinses, die geruime tijd in New York heeft gewoond, verhuist ko mende zomer van Soestdijk naar het koninklijk landgoed De Hor sten in Wassenaar. Daar wordt mo menteel een villa gebouwd voor Christina, Jorge en de kinderen Bernardo, Nicolas en Juliana. (foto ANP) TERRIER (ANP) - Ëen pit-bull terrier heeft vannacht een Amsterdams echtpaar aangevallen en verwond. Het dier moest zijn aggressiviteit met de dood bekopen: een te hulp gesnelde barkeeper stak het beest dood. De man, vermoedelijk de verzorger van de hond, liep 's nachts met de hond en de vrouw door de stad. Plotseling viel de hond hem aan. Een te hulp schietende barkeeper sloeg de terriër met een stuk hout op de kop. Het beest liet even los maar hapte toen in de arm van de vrouw. De barkeeper stak vervolgens het beest dood. Echtpaar had 'illegale' baby's UTRECHT (GPD/ANP) - De poli tie heeft gisterochtend twee baby's van tweeënhalve maand oud weg gehaald bij een echtpaar in Culem- borg en hen voorlopig laten onder brengen in Den Haag. Volgens de Haagse politie zijn de twee meisjes, mogelijk een tweeling, via een val se geboorteaangifte in ons land te rechtgekomen. Ze zijn door een echtpaar uit Schiedam opgehaald in Brazilië. Het Culemborgse echt paar (vrouw 59 en man 66 jaar) en het Schiedamse echtpaar zijn gear resteerd, maar de man uit Culem- borg werd later vrijgelaten omdat hij niets met de zaak te maken zou hebben. In januari deed het Schiedamse echtpaar, van wie de vrouw (47) een zuster is van de vrouw in Cu- lemborg, in Den Haag aangifte van de geboorte van de twee meisjes. De in Schiedam wonende vrouw staat in Den Haag ingeschreven. Volgens een woordvoerder van de politie is het denkbaar dat het Culemborgse echtpaar graag een kind wilde hebben en daarvoor het Schiedamse echtpaar heeft inge schakeld. De politie legde er giste ren de nadruk op dat er geen aan wijzingen zijn die duiden op een organisatie die zich met illegale kinderadoptie bezighoudt. DEN HAAG (GPD) - Rechters en officieren van justitie moeten hun nevenfuncties openbaar maken, vindt de Nederlandse vereniging voor rechtspraak. Die lijsten met functies moet bovendien openbaar zijn, aldus gisteren voorzitter Van den Haak na een bestuursvergade ring. De aanbeveling die de vereni ging aan de leden zal doen is welis waar niet dwingend 'maar onze le den zullen er zeker rekening mee houden'. De vereniging komt met haar aanbeveling na de perikelen rond de Almelose rechter Van den Bie- sen, die vorige week uitspraak deed in een kort geding dat de Ver- voersbond FNV namens twee chauffeurs had aangespannen te gen het bedrijf waar zij werken. Hun werkgever nam strafmaatre gelen tegen hun deelname aan de wegblokkades eind vorig jaar. Van den Biesen noemde de actie onrechtmatig en vond de straf maatregelen terecht. Later werd bekend dat Van den Biesen com missaris is van een vleeswarenbe- dryf in Varsseveld, dat mogelijk schade heeft geleden door de chauffeursactie. De Vervoersbond FNV betichtte de rechter daarop van dubieus handelen. Hij had - ook volgens de Orde van advocaten en Van den Haak - deze zaak aan een collega moeten overdragen om de schijn van partijdigheid te vermijden. De beslissing van de Vervoersbond FNV om samen met andere FNV- bonden de vonnissen van Van den Biesen in arbeidsgeschillen onder de loupe te nemen, vindt Van den Haak minder gelukkig. "Wanneer je je richt op een persoon in een affaire, trek je de zaak in een sfeer waarin hij niet thuis hoort", aldus de voorzitter. Rechters in Neder land onttrekken zich steeds als re gel snel aan de behandeling van een zaak als zij de schijn zouden kunnen wekken partijdig te zyn, meent hij. GRONINGEN - Staande in twee 'bezuinigingsteiltjes' en omringd door meezingende collega's toonde deze student gistermiddag zijn on genoegen over de plannen van mi nister Deetman (onderwijs) om fors te bezuinigen op de sport- en cultu rele voorzieningen voor studenten. In Amsterdam organiseerden stu denten en leden van het college van bestuur van de Vrije Universiteit in het kader van een aktieweek te gen de nieuwe studiefinancierings regeling een estafetteloop. Op de T- shirts van de protest-joggers stond de veelzeggende tekst: 'hoger onder wijs zonder sport en cultuur...on- verantwoord'. (foto anp> BLIJVEN FIETSEN (GPD) - De noodgedwongen fietsende Her mandad in het Gelderse Lichten voorde mag geen gebruik maken van een demonstratie-auto die een autobedrijf in Rijssen heeft aange boden. De garagehouder trok zich het lot van de Lichtenvoordse poli tie aan, die als gevolg van repara ties en een total-loss gereden auto fietsend haar werk moet doen. Het korps wil zo in de wagen springen, maar de superieuren denken daar anders over. "De problemen moe ten maar binnen het district wor den opgelost", Druppel druppel tot leven gekomen stilte 1 alle rust va r* f te genieten wijn en gedistilleerd Tel 015)569324

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5