Stichting Rijn en Lek kan aan verzoeken om hulp niet voldoen 'Vliegveld Valkenburg voor burgerluchtvaart gebruiken' SP: lasten burgers terugdringen Buitenlanders dupe van bezuinigingen Ik keek uit het raam en gaf een bekeuring9 PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 ALPHEN/STREEK - De stichting Rijn en Lek heeft een ernstig tekort aan personeel. Dat is een gevolg van bezuinigingen bij de overheid. De stichting, die in verschillende ge meenten in de regio ondersteuning verleent bij het welzijnswerk ten behoeve van buiten landers, kan daardoor niet meer aan de vraag voldoen. Als probleemgemeenten in het ver zorgingsgebied van Rijn en Lek noemt de van origine Turkse direc teur Z.I. Kutluer plaatsen als Bos koop, Hillegom en Noordwijk. De zogenaamde basiseducatie dreigt daar in het slop te raken. Bij dit on derwijs horen taalcursusssen, avondscholen, vormingscentra en beroepseducatie. De afzonderlijke gemeenten zijn zelf voor die taak niet toegerust. De stichting Rijn en Lek krijgt pas met ingang van volgend jaar meer geld om geschikte mensen aan te nemen. "Intussen gebeurt er niets", aldus directeur Z.I. Kutluer. "Het is een ran\p wat er zich mo menteel in de gemeenten in de re gio voltrekt". Ook in Gouda zelf, waar de stich ting momenteel gehuisvest is, be staan problemen. Kutluer: "Tot dit jaar hadden we nog een baliemede werkster. Deze is met haar werk gestopt en wy noodgedwongen met onze spreekuren. Maar nog steeds komen er hier mensen met moeilijkheden hier aan de deur, terwijl we ze echt niet meer kun nen helpen". Geteisterd Drie jaar wordt Rijn en Lek nu al geteisterd door ingrijpende bezui nigingen, opgelegd door het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De minister wenst het zogenoemde categorale welzijns werk voor buitenlanders in te krimpen. Deze dienstverlening wordt overgeheveld naar algemene instanties. Bij die organisaties kun nen ook Nederlanders terecht. Op 1 januari van het volgend jaar moet de operatie bij Rijn en Lek zijn afgerond. Dan is de helft van het voormalige aantal van achttien arbeidsplaatsen verdwenen. Volgens de directeur zijn de be zuinigingen van het rijk te rigou reus: "Het halveren van ons perso neel is echt niet nodig geweest. Er blijven zoveel taken liggen. En 'witte plekken' zijn er nog te over. Er is een steeds groter gevaar dat we ons werk niet meer goed kun nen doen. Bovendien gaat een overgang van drie jaar veel te snel voor ons. De timing had veel beter gekund, maar daar hebben we de tijd niet voor gekregen". "We deden eerst alles zelf', ver telt Kutluer. "We boden directe hulp. We hadden een eigen tolken dienst, organiseerden feesten en gaven taalcursussen. Maar de meeste van de voormalige taken zijn bij ons weggehaald. De r situatie is dat we onze handen te rugtrekken van het werk in het veld". Uitgedund De herziening van het welzijns werk voor buitenlanders stuit op aanzienlijke problemen in de hui dige overgangsperiode. De stich ting Rijn en Lek wil haar arbeids krachten zoveel mogelijk door na tuurlijk verloop laten afvloeien. Dat proces is al geruime tijd gaan de, waardoor het bestand van me dewerkers inmiddels flink is uitge dund. Vandaar dat er diverse taken blijven liggen. Onlangs werd bekend dat de? nu 15 jaar bestaande jaar stichting Rijn en Lek zal terugkeren naar de bakermat Alphen aan den Rijn. Het pand van de stichting aan de Westerhaven in Gouda wordt ver kocht. Eerder dit jaar werd het bij kantoor in Leiden al gesloten. Het is de bedoeling dat de stichting nog dit jaar verhuist. Rijn en Lek staat aan de voor avond van een nieuwe fase in haar bestaan."Het is zeker een nieuw begin, maar we weten zelf nog niet eens wat we precies gaan doen", al dus directeur ktluer. "De grenzen in de hulpverlening zijn nu een maal erg vaag. Wat doe je straks wel en wat laatje liggen voor ande re instellingen? Die scheiding is heel moeilijk van tevoren aan te brengen". Kutluer is het eens met de ver huizing naar Alphen. "Het is lo gisch om de organisatie op een in de regio centrale plaats te concen treren". Het huidige kantoorpand boven een biljartcentrum in de Goudse binnenstad is bovendien te duur geworden voor de stich ting. De directeur: "Zodra we ons pand hebben verkocht komen we naar Alphen. We zoeken daar iets dicht bij het station voor een bete re bereikbaarheid". Nieuwe taken De stichting Welzijn Buitenlan ders Rijn en Lek-nieuwe stijl krijgt in grote lijnen vijf nieuwe taken. Te weten: de ondersteuning van plaatselijke organisaties van bui tenlanders, het begeleiden van de hulpverleners, het opkomen voor de belangen van de etnische min derheden in de regio, het geven van voorlichting aan zowel buiten landers als Nederlanders en ten slotte de ontwikkeling van lesma teriaal v Om goed voorbereid te zijn op de toekomstige situatie in Alphen, hebben zes beroepskrachten van Rijn en Lek een om- en bijscho lingscursus gevolgd. Deze r uit de praktijk zullen voortaan im mers uitsluitend de dienstverle ning coördineren op een bovenge- meentelijk niveau. In de nieuwe vestiging van Rijn en Lek in Al phen zullen naar verwachting 'twaalf mensen, deels parttimers komen te werken. Terwijl elders in de regio de dienstverlening niet zou mogen verzwakken, kunnen volgens Kut luer de buitenlanders in Alphen ze ker gunstige effecten van de ver huizing verwachten. De directeur: "We worden voor de Alphenaren gemakkelijker bereikbaar. De in houdelijke activiteiten blijven na tuurlijk dezelfde als elders in de omgeving. Maar een deur waar ie dereen elk moment binnen kan lo pen, heeft nu eenmaal extra aan trekkingskracht". Inbrekers via ijs in winkel LEIDEN - In een schoenenzaak aan de Donkersteeg hebben inbre kers dit weekeinde een hoeveel heid schoenen buitgemaakt. De in brekers zijn de winkel binnenge komen via het ijs op de Rijn. Aan de Rijnzyde werd een raam van de kelderruimte opengebroken. Hoe veel schoenen precies zijn meege nomen was vandaag nog niet be kend. Bij een inbraak aan de Kromste- venwerf, gisteren, hebben inbre kers een kleurentelevisie, een ho me-computer, sieraden en een be drag van 150 gulden buitgemaakt. De inbrekers zijn binnengekomen door een deur aan de achterzijde van de woning te forceren. Expositie over energiebesparing LEIDEN - De stichting Energie Anders uit Hoek van Holland houdt in het club- en buurthuis In de vroolijcke Arke aan de Pieters- kerkkoorsteeg een tenbtoonstel- ling over energiebesparing. Tij dens deze tentoonstelling wordt op eenvoudige wijze duidelijk ge maakt hoe gezinnen geld kunnen besparen op hun energierekening. De expositie, die 'Uit de kou door energie besparen' heet, is In de vroolijcke Arke te zien van maandag 24 tot en met vrijdag 28 februari. Groepen wordt verzocht van tevoren contact op te nemen met het buurthuis. In dat geval kan een consulent van Energie Anders aanwezig zijn. In het buurthuis wordt woendag 26 februari een informatie-avond gehouden over de expositie. Daar op worden onder meer door de monstraties de onderwerpen be handeld en verduidelijkt die tij dens de tentoonstelling aan de or de komen. De tentoonstelling en informatie-avond zijn gratis toe gankelijk. Inlichtingen zijn te krij gen bij Energie Anders, telefoon: 01747-5241 of by In de vroolijcke Arke, telefoon 123271. Het marine vliegkamp in Valkenburg, gefotografeerd tijdens een open dag. Openstelling voor de burgerlucht vaart zou voor het bedrijfsleven in de Leidse regio een grote stimulans kunnen zijn, meent het Leidse CDA- raadslid Walenkamp. (foto marine) CDA-Leiden dringt aan op onderzoek VALKENBURG/LEIDEN - Het CDA in Leiden wil onderzoeken of het mogelijk is dat een gedeelte van het Marine Vliegkamp in Val kenburg ook wordt gebruikt door burgerluchtvaart. Dat heeft fractie voorzitter Joop Walenkamp deze week in het blad CDAkkoord aan gekondigd. Volgens Walenkamp zou het openstellen van het vliegveld voor burgerluchtvaart een geweldige stimulans voor de werkgelegen heid in de regio Leiden kunnen be tekenen. "Het vliegveld biedt het bedrijfsleven snelle verbindingen met en vanuit de regio Leiden en de rest van de Randstad", aldus Walenkamp. De marine, die het vliegveld in beheer heeft, zegt in een eerste reactie geen ja maar ook geen nee tegen deze plannen. Volgens de marineleiding is het een zaak van de regering. "Als deze ons op dracht geeft om ook burgerlucht vaart op de basis toe te staan, dan moeten wij daaraan meewerken", aldus een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag. Het is volgens de marinevoor lichting 'natuurlijk' altijd mogelijk dat een gedeelte van het vliegveld wordt ingeruimd voor de burger luchtvaart. "De beveiliging van het militaire gedeelte van het vliegveld zal dan één v^n de grootste strui kelblokken zijn", zo verwacht de woordvoerder van de i vliegkamp twaalf Örion-verken- ningsvliegtuigen gestationeerd. In deze vliegtuigen wordt gewerkt met zeer geavanceerde apparatuur, die door de Amerikanen is gele verd. "U zou door het rode stoplicht gereden zijn. Klopt dat?" "Nee". "Reed u door groen?" "Dat beweer ik niet. In het pro ces-verbaal staat dat ik door rood reed en dat klopt niet". "Was het licht dan oranje?" "Dat zou kunnen". Aanvankelijk leek hij weinig spraakzaam, de man die ervan werd verdacht vorig jaar juni een rood stoplicht op de kruising van de Alkemadelaan en.de Sotalaan in Roelofarendsveen te hebben genegeerd. Leek, want toen hij van de rechter mocht uitleggen wat er volgens hem dan was ge beurd, werd duidelijk dat hij toch over aardig wat spraakwa ter beschikte. Hij kon zelfs leuk vertellen. Hij begon: "Er stonden, toen ik er reed, geen agenten bij dat kruispunt, dus toen ben ik naar het politiebureau gegaan om te vragen hoe de verbalisant mij dan eventueel door het rode licht had kunnen zien rijden. Die ver balisant zat boven in het ge bouw, in burger, op twee kruk ken. Die vertelde: 'Ik zat boven te schrijven, ik keek uit het raam en hé, daar ging er één door het rode licht'. Die ene was hij dus. Nu ligt dat politiebureau aan de overkant van het kruispunt, maar de verdachte betwijfelde toch ernstig de juistheid van de methode waarmee hij was ge snapt. "Het oog kan falen over die afstand, het is veertig meter. Ik heb namelijk ter plaatse een foto gemaakt. Hier, wilt u hem zien?" Waarna hij de rechter een kleurenfoto overhandigde met daarop het politiebureau van Roelofarendsveen en vervolgde: "Dat kan toch niet goed zijn? Ie mand die zit te werken achter ra men met vitrages en dan zó - sor ry maar dat is het - iemand pak ken? Met die manier van werken kan zo'n agent er wel honderd per dag opschrijven". "Wat voor lens heeft u voor die foto gebruikt?", wilde de officier weten. "Een gewone, ik heb zo'n gewoon Kodak-toestelletje. Dat heb ik thuis opgehaald en ik ben midden op de weg gaan staan. Er is dus niks verkleind of ver groot". De foto vermocht de officier niet te overtuigen; hij gaf de agent gelijk. "Ik sluit niet uit dat de verbalisant goed zicht had op het verkeerslicht". Hij eiste tach tig gulden boete. "Maar die af stand, dat kan toch niet", her haalde de verdachte nog een keer zijn bezwaar tegen de ma nier waarop de overtreding, waarvan volgens hem overigens nog steeds geen sprake was, was geconstateerd. "Het oog kan fa len over die afstand, net zoals mijn oog wellicht met het stop licht heeft gefaald". En de rech ter gaf hém gelijk. "Het is wel licht gewoonte bij de politie dat ze bij slecht weer vanaf die plaats het kruispunt in de gaten hou den, maar ik vraag me af of de afstand niet te groot is. Het lijkt me een weinig ideale plaats om vanuit te werken en ik twijfel aan het waarnemingsvermogen van de verbalisant, althans vanaf die plek". Vrijspraak. De foto mocht de rechter van de na het vonnis aanmerkelijk blijer gestemde man houden. "Ik heb hem toch dubbel". Bezopen blikken van de officier en de rechter toen zij zich niet alleen voor het hekje vervoegde. Die kwam haar bijstaan. En dat was ook wel nodig, zo bleek spoedig. Noch de rechter noch de officier toonde enige clementie voor de Leidse, die met haar auto een aanrijding had veroorzaakt op het Levendaal. Dat was nog tot daar aan toe, maar de auto was bovendien niet verzekerd. En als jé ze daar bij het gerecht érgens kwaad mee kunt krijgen, is het wel daarmee. Ze was dan wel niet verzekerd, maar eigenlijk toch ook niet zo maar 'niet verzekerd', begon ze haar pleidooi, dat bij de rechter nauwelijks geloofwaardig over kwam. "We hadden bij onze ver zekeringsmaatschappij een auto verzekerd, die hebben we ver kocht. Toen kochten we deze au to maar we hadden nog een ter mijnbedrag openstaan van die andere. Toen werden we ineens geroyeerd! We mochten dat be drag niet meer betalen en de nieuwe auto konden we ook niet verzekeren. En nergens meer, we hebben alle maatschappijen ge beld, maar niemand wil ons heb ben". De rechter geloofde dat niet zo. "Was het echt de eerste keer dat u een bedrag had open staan?" Het echtpaar knikte driftig, evenals op de vraag of zich dit allemaal vóór het ongeluk had af gespeeld. Omdat ze niet verzekerd was, leverde de aanrijding de vrouw een schadepost van zo'n vierdui- door Simone van Driel zend gulden op. Dat kon ze niet betalen, vertelde ze. "Het waar borgfonds heeft alles vergoed". En die auto, hadden ze die dan nog wel? "Nee, die was niks meer waard. Vijftienhonderd gulden". Dat was toch niet echt niks, vond de rechter. De officier wilde weten of de vrouw nou zo dringend de auto nodig had dat ze zonder verzeke ring op pad was gegaan. "Ja, ik móest weg. Naar het ziekenhuis, bij iemand op bezoek". De offi cier:. "Nooit van busverbindin gen gehoord?" Hy toonde zich tamelijk boos over het gedrag van de vrouw. "Het waarborg fonds heeft in 1984 17 miljard gulden uitgekeerd doordat men sen onverzekerd reden". De vrouw: "Niemand wil ons verze keren. Dat is toch bezopen?" Ook de rechter toonde weinig medeleven, bij voorbeeld toen het echtpaar begon te piepen over de hoogte van de boete, 750 gulden. "Dan had u die 1500 gul den van die auto maar opzij moe ten leggen, dat was niet onver standig geweest". "En als je 't nou niet kan betalen?", probeer de de vrouw nog. Oh, daar wist de rechter wel wat op. Zeven ter- mijnbedragen, het echtpaar niet onbekend, legde hy op. Bewaking Stevenshof zijn kortebaanwed- strijden voor de jeugd gehouden. Uitslagen. Meisjes 8-11 jaar: 1 Vi vien Zandbergen, 2 Myreille Klinkenberg, 3 Wanda de Rui ters; jongens 5-7 jaar: 1 Attillo v.d. Horst, 2 Ercoland v.d. Horst; Aan de hand van dia's worden morgenavond bij de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen afdeling Rijnland de Nederland se Spoorwegen aan het eind van de jaren '50 onder de loep geno men. De avnd wordt gehouden in 'In den vergulden Turk' aan de Steenstraat. Aanvang acht uur. Schaatsen jongens 8-11 jaar: 1 Remon Ra- mak, 2 Patrick Klerk; jongens 1 15 jaar:_ 1 Arthur van Steyn, Dennis Schaafstra. De Sleutels Muziekgroep De Sleutels, een onderdeel van de Stichting Club '58 voor geestelijk gehandicapten uit Leiden en omgeving, krijgt van het Anjerfonds 1100 gulden. Daarmee zal de groep een meng paneel aanschaffen, die gebruikt kan worden bij de wekelijkse oe feningen en de concerten die ge regeld worden gegeven. Eén van de voorwaarden van de Amerikaanse defensie voor deze levering is dat de vliegtuigen en de apparatuur optimaal worden be waakt. Dat is mede de reden van' het feit dat de bewaking van het vliegveld in de afgelopen maanden is verscherpt. "Het is natuurlijk heel moeilijk om in zo'n situatie burgers binnen de hekken te heb ben", meent de marinevoorlichter. Het openstellen voor burgers van het marinevliegkamp in Val kenburg is actueel nu de PvdA in de gemeenteraad van Rotterdam heeft aangekondigd het vliegveld Zestienhoven in de havenstad in de nabije toekomst te willen slui ten. Als dat zou gebeuren is de ba sis in Valkenburg nog het enige vliegveld in Zuid-Holland. Het vliegveld Ypenburg wordt immers ook niet meer gebruikt. Het is een zogenaamde slapende basis. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft in dit verband onlangs het idee ge lanceerd om bij Pijnacker een nieuwe luchthaven te laten bou wen. Dit plan bleek echter niet haalbaar. Het zou onder meer te veel overlast voor de bevolking daar opleveren. Met de sluiting van Zestienhoven zou het zakenleven in de Randstad ernstig worden ge dupeerd, zo meent het NCW. LEIDEN - De Socialistiese Partij gaat ook dit jaar de gemeente raadsverkiezingen in met als be langrijkste actiepunt het terug dringen van de lasten van de bur gers. In het partijprogramma wordt gezegd, dat vooral de men sen met een minimuminkomen en degenen die net iets meer verdie nen moeten worden ontzien. "Het wordt tijd om aan de voort-, durend stijgende overheidstarie- ven een eind te maken" aldus de SP. Dat betekent onder meer dat de winst van het Energiebedrijf Rijnland moet worden gebruikt om de elektriciteitstarieven te ver lagen. De SP wil dat Leiden zich met andere gemeenten inspant voor verlaging van de gasprijzen voor kleinverbruikers. De heffing van het Hoogheem raadschap Rijnland mag niet ver der omhoog en er moet een goed en duidelijke kwijtscheldingsrege ling voor deze heffing komen. De partij is verder van mening dat 'de ontwikkeling van de koopkracht van de Leidse burgers onderdeel moet worden van het economisch beleid'. Bij het aantrekken van bedrijven moet Leiden meer aandacht geven aan de industrie, omdat veel Leid se werklozen daarin werkzaam wa- ien. Voor jongeren en schoolverla ters zijn 'speciale maatregelen' no dig om werkgelegenheid aan te trekken. De SP pleit voor uitbrei ding van het aantal leer-werkpro- jecten bij gemeente en gemeente lijke instellingen. Zy stelt voorts dat de erfpacht geen belemmering mag vormen voor het aantrekken van de werkgelegenheid. Een streng toezicht van de ge meente op renovatie en nieuw bouw vindt de SP broodnodig. De gemeente moet bovendien optre den tegen woningbouwverenigin gen en particuliere verhuurders die hun onderhoudsverplichtingen niet nakomen. De SP vindt ook dat de gemeente zich moet inspannen voor daadwerkelijke inspraak van (toekomstige) huurders over hun woningen. Auto's kunnen volgens de SP best wat meer uit de binnenstad worden geweerd. Parkeren kan dan gebeuren aan de rand van het stadshart in parkeergarages, waar van er bijvoorbeeld één kan komen in de omgeving van het Kort Ra penburg. De parkeerheffing in de binnenstad mag van de SP worden afgeschaft. De partij voelt ook voor meer kleinschalig openbaar vervoer in de binnenstad. De tarieven van het openbaar vervoer mogen niet ver der omhoog. De SP denkt dat de gemeente ook wat kan doèn om het alcoholgebruik in het verkeer tegen te gaan. Bij voetgangerover steekplaatsen moet de gemeente bejaarden beter van dienst zijn. Ouderen Wat de ouderen verder aangaat wil de SP meer dienstverlening, zoals alarmsystemen en tafeltje- dekje. Op zichzelf wonende bejaar den moeten gebruik kunnen ma ken van de diensten van verzor-, gings- en verpleegtehuizen. De partij spreekt zich tevens uit voor volledige medezeggenschap voor bejaarden. Jongeren moeten worden ont zien. Dat betekent dat de sportta- rieven niet verder omhoog mogen en op op het jongerenwerk niet meer mag worden bezuinigd De SP wil een 'keiharde aanpak van de drugshandel". "Handelaars moeten financieel worden geruï neerd". In jongerencentra mag niet meer in drugs worden gehandeld. Bodemverontreinigingen mag er van de SP niet toe leiden dat men sen daarvan de dupe worden. De party ziet wel brood in een strenge controle op gebruik en vervoer van gevaarlijke stoffen, naleving van de hinderwetvergunning door be drijven en een spoedige reiniging van vervuilde gebieden. Vervuilen de bedrijven moeten aansprakelijk worden gesteld voor hun viezig heid. Bovendien moet de gemeen te voorkomen dat zy voor de gevol gen van de vervuiling opdraait bij de koop van vervuilde grond. Wat de SP betreft mogen de slui tingstijden van cafés in beginsel in het weekeinde vrij zijn. Maar zij stelt daar wel een strenge controle en intrekken van vergunning bij klachten door omwonenden tegen over. Illegaal gokken, zoals Golden Ten, moet met kracht worden be streden. De SP is tegenstander van in krimping van het schoolzwemmen en sport op school. De gemeente moet zich sterk maken voor de in standhouding van de ijshal aan de Vondelllaan en meer reclame ma ken voor de Leidse zwembaden. De tarieven van volsktuinen mo gen niet verder omhoog, meent de SP. Op groen en het onderhoud er van mag evenmin verder worden bezuinigd. En er moet meer ruimte beschikbaar komen voor amateu ristische kunstbeoefening. Tot slot huldigt de SP, wat bui tenlanders betreft, nog steeds de allerwegen gewraakte mening dat deze mensen zich moeten aanpas sen of vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4