Sportcomplex mag in principe gebouwd Ruim een ton voor Sierra Leone Gehaat obstakel verdwijnt nog niet Kaalslag biedt ruimte aan 35 huizen Geen grootschalige nieuwbouw in Leidse regio Mits onderzoek haalbaarheid aantoont LEIDERDORP - In princi pe mag het Leiderdorpse zwembad worden gereno veerd en kan er een sporthal direct naast worden ge bouwd, maar dan moet een onderzoek van deskundi gen wel hebben uitgewezen dat het allemaal kan. Mocht dat niet zo zijn, dan kan de raad volgende maand be sluiten om alsnog een streep door de plannen te halen. Bijvoorbeeld als blijkt dat een ver- nieuwd bad zeker niet de beoogde 200.000 zwemmers per jaar trekt, de tekorten groter zijn dan vijf ton per jaar en de prijs van het toe gangskaartje te hoog wordt. Dat voorstel van burgemeester en wet houders is gisteravond na veel vij ven en zessen door de raad overge nomen. Het is de bedoeling dat in de raadsvergadering van 24 maart de Handtekeningen voor behoud van Dorpshuis LEIDERDORP - Ruim vier honderd Leiderdorpers hebben Dorpshuis-beheerder A. Dise- raad via hun handtekening la ten weten dat het pand aan de Hoofdstraat moet blijven. De handtekeningen zijn afkomstig van leden van diverse vereni gingen, die hun residentie in het Dorpshuis hebben, alsme de van de marktkooplieden die elke donderdag in de Hoofd straat staan. Behalve Diseraad en zijn me destanders protesteerden gis teravond meer Leiderdorpers bij de gemeenteraad tegen de plannen die de gemeente met het Dorpshuis, het zwembad en de sporthal heeft. Zo liet J. Sloof, exploitant van de 'Hol- landsche Tuyn' aan de Hoofd straat, weten ernstige bezwaren te hebben tegen het onderdeel horeca in het nieuwe sportcom plex. "Het Dorpshuis neemt al een groot deel van die aktivitei ten voor zijn rekening. We vre zen dat het evenwicht ernstig wordt verstoord", zo.zei hij. Ook mevrouw Dekkers vroeg het woord. Haar protest is met name gekant tegen de bouw van een kostbaar zwembad. Een zwembad dat, mocht het er toch komen, in handen van de gemeente moet blijven en niet in dat van een stichting "die het aan een goed beleidsplan ont breekt". Mevrouw Dekkers: "Er mag geen gulden naar zo'n stichting toevloeien, of anders voorzie ik een Leiderdorps RSV-debacle" Ten slotte pleitte Chris Keij- zer, een van de grondleggers van de 'Hollandsche Tuyn', voor een toekomstig sportcom plex zónder uitgebreid restau rant/bar. "Niet alleen de Hol landsche Tuyn lijdt daar onder, maar ook de andere restaurants in Leiderdorp. De spoeling wordt gewoon te dun". uitkomsten van het onderzoek ter tafel komen, waarna de gemeente raad het definitieve oordeel zal vel len ovèr de komst van zo'n sport complex op de Hoogmadeseweg. Precies twee uur had de raad no dig om 'over de brug' te komen. Met name de PPR. PvdA en D66 hadden aanvankelijk nogal wat moeite met het voorstel. Uitgangs punt bij de grootscheepse verbou wing van het zwembad is namelijk een bezoekersaantal van 200.000 per jaar. En genoemde fracties wa ren bang dat zo'n aantal nooit wordt gehaald, ook niet als het bad wordt 'aangekleed' met een knuf felmuur, sauna, whirlpool en wat dies meer zij. Holierhoek (PvdA): "Een onderzoek juich ik toe, maar dan naar de haalbaarheid van die 200.000 bezoekers". Van der Zande (PPR) wilde on geveer hetzelfde. En de bouw van een sporthal naast het zwembad wees hij meteen van de hand. In Leiderdorp is volgens hem geen plaats voor een hal. Evenmin zag Van der Zande mogelijkheden voor een uitgebreide kantine an nex ontmoetingsruimte, die even tueel de functies van het Dorps huis moeten PvdA, D66 en CDA bleken ook weinig te voelen voor zo'n uitge breid horecapunt. Een kantine voor de gebruikers van zwembad en sporthal is voldoende, meenden zij. Waarop wethouder Gehner haastig meedeelde dat het nooit de bedoeling is geweest om er een uit gebreid restaurant neer te zetten. Sporthal Met de komst van een sporthal bleek, behalve de PPR, gister avond niemand verder veel moeite mee te hebben. De WD was zelfs juichend dat de binnensporters in de toekomst kunnen beschikken over een 'echte' hal. Lovend uitte de grootste partij zich ook over de plannen voor het nieuwe zwem bad. Mits het jaarlijks tekort van het zwembad niet boven de 500.000 gulden komt, stipte WD-raadslid Kruidenier nog eens aan. En: de fi nanciering van het complex mag niet tot belastingverhoging leiden. De toekomst van het Dorpshuis blijft nog even in het duister ge huld. Op voorhand liet D66 weten nu tegen verplaatsing naar het toe komstige sportcomplex te zijn. De WD heeft er nog geen mening over. Bij het CDA stuit een even tuele verplaatsing op grote moei lijkheden. Het Dorpshuis zal in elk geval als gebouw moeten blijven bestaan, liet CDA-woordvoerder Den Boeft weten. De verkeershindernis op de Leiderdorpse Mauritssingel. Leiderdorpers hebben er hun buik meer dan vol van, maar op een spoedige verdwijning van het ding is geen zicht. (Foto Wim Dijkman» LEIDERDORP - De kans dat het 'verkeersobstakel' op de Leiderdorpse Mauritssingel in de toekomst ver dwijnt is klein. Wel wil de gemeente nu, in samenwer king met de ANWB en de Stichting Bescherming Voetgangers, bekijken of er een andere manier is om automobilisten te dwingen langzamer te rijden. Het obstakel levert heel wat irritatie op in Leider dorp. Of, zoals CDA'er Tieken het gisteravond tijdens de raadsvergadering zei: "Je. kunt tegenwoordig als raadslid niet meer buiten komen of je wordt aangeval len over dat ding. Mensen klagen dat het weinig zinvol is en zelfs gevaarlijk", aldus Tieken, die bijval kreeg van D66-raadslid Lamers en WD'er Scheffer. Volgens wethouder Meerburg gaat het hier nog steeds om een proef. De reacties zijn verdeeld, gaf hij toe, maar het moet er nog maar even blijven liggen totdat er mogelijk een andere oplossing is gevonden. Meerburg wilde niet zo ver gaan om het obstakel als gevaarlijk te bestempelen. En: terug naar 'af wilde hij evenmin. "Destijds zijn er meer dan 100 handtekenin gen binnengekomen, gericht tegen het harde rijden als de Mauritssingel eenmaal zou zijn doorgetrokken. Dus.." Voorschotense versus Voorhof VOORSCHOTEN - Op niets ont ziende wijze voert een bewoonster van een flat boven de Voorschoten se Voorhof actie tegen het door trekken van deze winkelpassage •richting Koningin Julianalaan en de aanleg van extra parkeerplaat sen aldaar. Stipt ze in een brief aan de gemeenteraad aan dat de grens van het ondraaglijke wordt over schreden, wanneer auto's af en aan rijden, in het plaatselijke blad waarin de gemeentelijke voorlich tingsrubriek staat, haalt mevrouw Y. Schneider uit naar de midden stand in het algemeen. Haar relaas: "Meent men nu werkelijk het ooit op te kunnen ne men tegen bijvoorbeeld Leid- schenhage of de Leidse binnen stad? Maar dan heb ik nog een veel beter idee: smijt alles wat u niet be valt rondom de dorpskerk tegen de grond, de bomen incluis en bouw daar C en A, V&D en wat dies meer zij". Andere passage: "Mijns insziens zijn al uw goedbedoelde acties, vlaggen, Tirolers, sinterklazen, kerstmannen en wat dies meer zij, onnodig. Wat dan? Goede waar, re; delijke prijzen en - dat vooral - vriendelijke bediening Toe, steek uw hand eens in eigen boe zem en stop met het uitdenken van steeds grijwelijker plannen". In de brief aan de gemeenteraad doet Y. Schneider, zoals aange stipt, juist dramatisch over de ge volgen zelf. "Zullen vrachtwagens toegelaten worden, die reeds in de vroege ochtend geluidhinder en uitlaatgassen veroorzaken? Is er trouwens aan gedacht, dat naast dit parkeerterrein een schoolplein ligt, waar opgroeiende kinderen en kleuters spelen? Moet dit kleine stukje groen nu ook weer opgeof ferd worden, terwijl bovendien het gevaar bestaat dat de prachtige kastanjebomen het weldra zullen begeven?" OEGSTGEEST - "Ons dorp bleek een hechtere gemeenschap dan velen voor mogelijk hielden, meer bewogen, meer coöpera tief, minder gesloten en verzuild. Waarmee kan worden geconclu deerd dat de inspanning en gul heid van zovelen behalve ons verre projectland (Sierra Leone) ook onze eigen Oegstgeester sa menleving ten goede is geko- Aldus een verrukte Oegstgees ter wethouder A. Kohlbeck, deze keer in de hoedanigheid van voorzitter van de werkgroep ac ties Sierra Leone, in het gisteren aan B en W aangeboden eindver- Door de acties van de werk groep, vorig jaar, is in totaal 117.932 gulden en 21 cent bijeen gebracht, bestemd voor het in Sierra Leone gelegen Makeni Te- ko-landbouwproject. Een kleine 70.000 gulden daarvan is afkom stig van de burgerij van Oegst- geest. Nu dat bedrag eenmaal binnen is, legt de gemeente er volgens afspraak nog eens een halve ton bij. Afgestoken was Werkgroep verrukt over geslaagde Oegstgeester acties namelijk dat de gemeente het door de burgerij bijeengebrachte bedrag zou verdubbelen tot een maximum van 50.000 gulden. Kohlbeck stelt in het voor woord van het eindverslag vast dat de dertienkoppige werk groep beide in den beginne geda ne beloften heeft ingelost: in het actiejaar 1985 zou het in Oegst- geest daveren van de activiteiten én het projectbedrag zou worden gehaald. De kiem voor het in alle op zichten geslaagde Oegstgeester Sierra Leone-project werd in ok tober 1979 gelegd. De gemeente raad aanvaardde toen een motie waarin werd uitgesproken dat initiatieven vanuit de burgerij en ten behoeve van ontwikkelings samenwerking vanuit de ge meente zouden worden onder steund. Toen ook werd alvast voornoemde 50.000 gulden opzij gelegd. Om het niet bij een motie op papier te laten, staken vier raads leden de koppen bij elkaar. Zij raadpleegden Cebemo, een in Oegstgeest gevestigde katholie ke organisatie voor medefinan ciering van ontwikkelingspro gramma's. Cebemo legde zes projecten voor. Unaniem werd voor dat van Sierra Leone geko- Op 12 juli 1984 besloot de ge meenteraad tot mede-financie ring van het Teko-landbouwpro- ject. De gemeente Oegstgeest werd door de krabbel van burge meester S. Scheenstra op 3 de cember 1984 mede-onderteke naar van het contract tussen Ce bemo en de projecthouder, het bisdom Makeni. Nadien werd de werkgroep acties in het leven ge roepen. De doelstelling van de werkgroep sprak voor zich: ac ties. Een op een De werkgroep schakelde bij haar acties alles en iedereen in; sport- en andere verenigingen, scholen, kerken, bedrijven en de burgers. Tot de acties, in chrono logische volgorde op twee-en- een-halve pagina opgeschreven, behoren onder meer het nacht feest in zwembad Poelmeer, de kwartthriathlon in Haaswijk, de collecte op 23 december j.l. die werd aan- en afgekondigd door alle kerkklokken in het dorp, de rommelmarkten en het optreden van vijf Oegstgeester raadsleden voor tv in de Willem Ruisshow 'Vijf tegen vijf. Doorgaan of stoppen is de vraag die de werkgroep zich na de successen stelt. Nadat in het eindverslag wordt geconstateerd dat een dergelijke beslissing aan de gemeenteraad is, worden en kele aanbevelingen en conclu sies gedaan. De werkgroep be veelt aan dóór te gaan en wel met de één op één formule: by elke door de burgers opgebrachte gulden legt de gemeente er één bij. Daartoe dient werkgroep acties in het leven te worden geroepen met een zo breed mogelijke samenstelling. De benoemening moet voor twee jaar zijn. Het geld dat 'overblijft' - er is uiteindelijk veel meer binnenge komen dan voor het project sec nodig was - moet, vindt de werk groep snel worden besteed aan een vervolgproject in dezelfde sfeer. De bevolking heeft immers voor Sierra Leone gegeven. De naamsbekendheid van Sierra Leone is volgens de w.erk- groep zo groot dat het aanbeve ling verdient bij nieuwe Oegst geester acties op het gebied van ontwikkelingshulp het land Sier ra Leone als Oegstgeester aan dachtsgebied te behouden. Over die nieuwe acties zegt de werk groep dat ze "om fysieke, psy chologische en financiële rede nen niet weer de omvang die zé in 1985 hadden, zullen krijgen. De werkgroep zal in elk geval nieuwe mandaten van de ge meenteraad accepteren zij het niet in ongewijzigde personele samenstelling. Hulpfonds helpt Leiderdorpers met geldzorgen LEIDERDORP - In financiële moeilijkheden geraakte Leiderdor pers kunnen voortaan een beroep doen op een gemeentelijk hulp fonds. Het gaat dan om mensen die 'tussen de wal en het schip' raken. Bijvoorbeeld omdat ze niet bij de bijstand kunnen aankloppen. Maar ook om mensen die in geld problemen zijn geraakt terwijl ze toch 'boven-minima' zijn, zoals WD-raadslid Huigen gisteravond tijdens de raadsvergadering bena drukte. Want ook Leiderdorpers die meer verdienen dan het mini- i-loon kunnen "hele harde klappen" krijgen. DINSDAG Leiden Augustinus - Rapenburg 24, debat •*/T1.1L J 'Maakbaarheid 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Langegracht 65. introduktieavond voi De raad was blij met het nieuwe hulpfonds. Maar, zo stelden met name de raadsleden Holierhoek (PvdA) en Den Boeft (CDA): er zit Uvu nu 50.000 gulden in de 'pot' - mocht de Samenleving', het nodig zijn, dan moet er meer geld in worden gestort. Leiderdorp: twee koopavonden LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt straks twee koopavonden. Een op donderdag voor het toekomstige Meubelplein én de dealers van de autoboulevard plus de gewone koopavond op vrijdag. De gemeen teraad heeft dat gisteravond via een wijziging van de koopavond verordening mogelijk gemaakt. Aanleiding tot de wijziging was een verzoek van de 'meubelboe- ren': zij willen liever op donder dagavond de deuren openen om dat consumenten op vrijdagavond hun 'gewone' boodschappen al doen. En de ondernemers van de autoboulevard sloten zich meteen bij die woorden aan. De raad had er gisteravond geen enkele moeite mee. Wel werden er kanttekeningen gezet bij de nieu we naam die de betrokkenen voor de meubelboulevard hebben geko zen: Meubelplein. Het is even wen nen, gaf wethouder Bezemer toe. Kinderen vallen straks zacht LEIDERDORP - Alle Leiderdorp se kinderspeelplaatsen zullen in de toekomst van een zachte onderlaag (zand of houtsnippers) worden voorzien in plaats van het harde as falt. Dat deelde wethouder Meer burg gisteravond tijdens de raads vergadering mee nadat drie vrou welijke raadsleden, Terlouw (CDA), Holierhoek (PvdA) en Hui gen (WD) hun bezorgdheid over het asfalt hadden uitgesproken. Eerder had een bewoonster van de wijk Buitenhof dat ook al gedaan via een brief aan de gemeenteraad. De dames drongen op enige haast aan bij deze 'operatie'. Wet houder Meerburg zei daarop aan vankelijk van plan te zijn geweest het asfalt geleidelijk aan te vervan gen. "Maar we zullen ons nu op het tempo bezinnen". Zuiderkwartier - Anjelierstraat, bingo, 20 uur. Oud-Katholieke Kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20-24 Fraktiekamer WD - Breestraat 125, spreekuur, 19.15-20 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, film 'Violen ce and Passion', 20.15 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, films 'Houdt de trein in het oog', 20 uur; 'Het jaar van de stille zon', 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, ge- dachtenwisseling tussen CDA en ver enigingen en stichtingen, 20 uur. IJsbaan - Mauritssingel, districtskam pioenschappen korte baan, 19 uur. WOENSDAG Leiden Schouwburg - Oude Vest, 'Ome Willem', 14.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder filmmiddag, 15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, belastings preekuur, 9-12 uur. Ijsbaan - Mauritssingel, stedenontmoe- ting jeugd Leiderdorp en Koudeker, 18 Volgens wethouder Gehner is die 50.000 gulden voorlopig het uit gangspunt. Ze beloofde de raad op de hoogte te houden van het reilen en zeilen van het hulpfonds. Overigens zal het al langer be staande 'gemeentelijk studiefonds' in het nieuwe hulpfonds worden opgenomen. De gemeente wil in de toekomst steeds van geval tot ge val bekijken wie er voor een bijdra ge uit het hulpfonds in aanmerking komt. WASSENAAR - Pal tegenover de ingang van het Wassenaarse ge meentekantoor is men momenteel druk bezig met het bouwrijp ma ken van het terrein dat wordt om grensd door de Johan de Witt- straat, Havenkade en de Cornelis de Wittstraat waar tot voor kort on der meer een noodslachterij was gevestigd. Het toekomstige bouwterrein is inmiddels gemarkeerd met een enorme, knalrode bouwkraan, hoe wel er op dit moment nog maar weinig te hijsen valt. Naar verwachting zal de woning bouwvereniging St. Willibrordus op deze plaats nog deze maand be ginnen met de bouw van 35 wonin gen in de sociale sector. Het gaat om een blok gestapelde woningen waarbij er op de begane grond be drijfsruimte voor de firma Van Leeuwen (bouwmaterialen en keu kens) zal worden gerealiseerd, be staande uit een showroom met kantoor. Rondom het complex zul len extra parkeerplaatsen worden aangelegd. Tegelijkertijd met het terrein aan de Johan de Wittstraat zullen er ook twee stukken grond aan de ha ven bouwrijp worden gemaakt. Hier worden zes eengezinshuizen en vier appartementen gebouwd. In vijf eengezinswoningen zal een gezinsvervangend tehuis worden gevestigd. Het gaat hier om onder meer het terrein van de watersport vereniging waarop vroeger de bo ten uit de oude jachthaven 'over winterden'. LEIDSCH gfe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) DEN HAAG/REGIO Nieuwe grootschalige, stedelijke uitbrei dingen komen er niet in de Leidse regio. Dit om de natuur en het landschap in de duinen, de Pape- wegse- en Oranjepolder in Voor schoten, het gebied langs de Vliet, het groene hart achter Zoeterwou- de (Stompwijk/Benthuizen) en vliegveld Valkenburg te bescher men. Dat staat in het ontwerp- streekplan Zuid-Holland West, dat vandaag is gepresenteerd. De provincie Zuid-Holland, ma ker van dit plan, pleit voor de komst van een treinstation in de Leidse Merenwijk. Verder wijst zij erop dat de regio beter bereikbaar kan worden door de aanleg van rijksweg All (tussen Alphen en Leiden) en de S4, de toekomstige omleidingsweg Katwijk-Leiden. De Leidse regio heeft volgens het nieuwe streekplan op verschil lende plaatsen nog mogelijkheden voor woningbouw en bedrijven. Genoemd worden het gebied rond het Leidse station, de oevers van het Galgewater en het Rijn- en Schiekade/Trekvlietgebied, beiden in Leiden. Het ontwerp-streekplan pleit voor meer woonmogelijkheden in de steden. Bijvoorbeeld door grote (fabrieks)panden om te bouwen tot appartementen en door het maken van bouwplannen met relatief veel woningen per hectare. Om aan de woningbehoefte uit de Leidse stadsregio te voldoen moeten toe komstige woningbouwlocaties worden gevonden in de Broek- en Simontjespolder (tussen Warmond en Leiden) en Voorhout. Groenen dijk in Zoeterwoude en Sassen- heim-Zuid worden in het plan ge noemd als mogelijkheden voor ex tra bedrijfsruimte. Vestiging van zogeheten hoog waardige bedrijvigheid als bio technologie wordt aanbevolen voor de omgeving van het Leidse station. Datzelfde gebied is vanwe ge de goede bereikbaarheid ook een uitstekend punt voor kanto ren, meent de provincie. Als toekomstige industrie- en handelslocaties worden Roomburg in Leiden, de Morsebelpolder in Oegstgeest en de Grote Polder in Zoeterwoude naar voren gescho ven. Voor de recreatie zijn belang rijk de Kagerplassen, de Leider dorpse Bloemerd, de Does in Lei derdorp, Vlietland in Voorschoten, het Leidse Cronestein, de duin- en landgoederenzone bij Voorschoten en Wassenaar en de Ommedijkse polder. ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met van 8,30-17.00 uuf (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C Spigt. tel 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE 67,45 92,55 134,90 f 256,90 357,20 automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland), losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A, van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Btn./Burtenl /Econ W F J Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden; W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg. Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2