LEIDSCH DAGBLAD Nog tanker met opzet gezonken uw ëgen dagblad geen kwestie van durven maar gewoon doen! Tot en met 15 jaar voor iedereen zelfde onderwijs Beroepsmilitairen woedend Katwijkers schrikken van energierekening Senaat voor opheffing Rijnmond Modernisering F-16 kost ruim 160 min. Israëlische leger zoekt massaal in Z.-Libanon DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 OPGERICHT 1 WAART 1860 No. 37938 Honderden verhogen voorschot (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Meer dan 400 Kat wijkers hebben zich gisteren bij het plaatselijke nutsbedrijf ge meld met het verzoek het maan- nota te verhogen. De bewoners van de kustplaats zijn geschrok ken van de bedragen op de eind afrekening over 1985 die zater dag door de gemeentebedrijven is verspreid. Vooral door de koude winter maanden januari en februari is het gasverbruik in Katwijk vorig jaar met 10 procent toegenomen. Voor de meeste inwoners hield dit in dat de maandelijkse voor schotten onvoldoende waren om het totaal bedrag te dekken dat in 1985 aan stookkosten werd uitgegeven. Het tekort over de eindafrekening moet deze maand worden terugbetaald. De maandelijkse voorschotten voor dit jaar zijn door het Kat- wijkse nutsbedrijf berekend aan de hand van het gasverbruik in 1985 en verhoogd met het per centage waarmee de energieta rieven onlangs zijn gestegen. De inwoners die volgend jaar niet opnieuw voor een onaangename verrassing willen komen te staan vragen de gemeentebedrijven daar nu nog een schepje boven op te doen. Hazes met auto uit de bocht AMSTERDAM (GPD) - De zanger van het Amsterdamse levenslied, André Hazes, heeft vanmorgen rond vijf uur zijn Mercedes van 150.000 gulden total-loss gereden. De 34-jarige artiest uit Baarn vloog met zijn auto uit de bocht van de Gaasperdammerweg in de Amster damse Bijlmermeer nabij de oprit naar de A2 (Amsterdam-Amers- foort). Bij een blaasproef bleek dat hij onder invloed van alcohol achter het stuur had gezeten. Daarop werd ook een bloedproef geno men. Aangezien Hazes verklaarde ook medicijnen te hebben gebruikt in combinatie met alcohol, besloten zijn leven toen de politieartsen de zanger EDMONTON - De Amerikaanse student Wendy Wickham kan e om lachen. Enkele uren daarvoor kreeg hij de schrik i o__ een auto zijn slaapkamer kwam binnenrijden. De auto was op het gladde brengen naar het Academisch Me- wegdek geslipt en vloog met het voorste gedeelte dwars door de buiten- disch Centrum (AMC) i Wendy stond juist op punt naar bed te gaan. De inzittenden van de stad, j wagen bleven ongedeerd. (foto AP) genomen. DEN HAAG (ANP) - Met 41 stem men vóór en 32 stemmen tegen is de Eerste Kamer vanmorgen ak koord gegaan met de opheffing van het Openbaar Lichaam Rijn mond. De beide regeringsfracties (CDA en WD) stemden verdeeld. Tegenstemmers uit de WD-frac- tie waren Veder-Smit en Geertse- ma en Heijne Makkreel. Uit de CDA-fractie stemde Kruisinga als enige tegen het opheffingsvoorstel. Bij de eindstemming over de op heffing van Rijnmond diende het kamerlid Van der Ploeg (PvdA) een motie in waarin minister Riet kerk wordt gevraagd maatregelen te nemen te komen tot een split sing van de provincie Zuid-Hol land. Deze motie werd met 51 stemmen voor en 22 stemmen te gen aangenomen. De WD was unaniem omdat men splitsing 'een gepasseerd sta tion' vindt. Minister Rietkerk ont ried aanvaarding van de motie. Donderdag doet de Haagse rechter nog uitspraak in een kort geding dat Rijnmond heeft aangespannen om de verkiezingen op 19 maart ge woon door te laten gaan. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland noemt het „een goede zaak" dat met het besluit in de Eer ste Kamer een definitieve uit spraak is gedaan in een al lang lo pende kwestie. De provincie ver klaart zich bereid tot intensief overleg met Rijnmond over het overnemen van de Rijnmond-ta ken per 1 maart. ROTTERDAM (GPD) - Kort nadat zes jaar geleden de supertanker Salem opzettelijk tot zinken was gebracht, is onder dezelfde verdachte omstandigheden een andere; nog grotere mammoettanker vergaan. genaar verwisseld. Bovendien was de Albaha B. net als de Salem ver zekerd voor een tweemaal zo hoog bedrag (zo'n 24 miljoen dollar) als er in oktober '79 aan de vorige eige naar, het Amerikaanse bedrijf Sun Oil, voor was betaald. Ook dit schip, de 239.000 ton me tende Albaha B. die in Griekse handen was, heeft eerst zijn lading ruwe olie in Zuid-Afrika gelost. Om de sporen hiervan uit te wis sen, zijn beide schepen indertijd met opzet tot zinken gebracht. In het geval van de Albaha B. kwa men daarbij zes bemanningsleden om het leven. Dit blijkt uit gegevens van het in Amsterdam gevestigde Shipping Research Bureau, dat nauwlettend de olieleveranties voor Zuid-Afrika volgt. De Albaha B. was in maart 1980, twee maanden nadat de Sa lem ten westen van Afrika in de rimpelloze Atlantische Oceaan ver dween, met een lading olie op weg DEN HAAG (GPD) - De 150 Ne- KRO-omroeper en presen tator debuteert als acteur. PAGINA 19 WD riskeert politiek con flict met CDA over eutha nasie. PAGINA 5 1 Scherpere controle leidt tot minder zwartrijders in openbaar vervoer PAGINA 11 Eerste partij als profbok ser was voor Pedro van Raamsdonk een makkie. PAGINA 9 1 Veluwse boer voor 7,5 ton opgelicht bij emigratie- avontuur. PAGINA 13 i Saoedi-Arabië naar Singapore. Het schip, eigendom van Fadi Shipping in het Griekse Piraeus, is daar echter nooit aangekomen. derlandse F-16 gevechtsvliegtui gen worden voor een bedrag van 161 miljoen gulden gemoderni seerd. Tussen 1988 en 1990 worden Eind maart van dat jaar heeft het vliegtuigen aangepast, waarbij zijn lading gelost in de Zuidafri- Fokker zal worden ingeschakeld. WRR adviseert regering: DEN HAAG (GPD) - De basisvor ming in de beginperiode van het voortgezet onderwijs moet worden uitgebreid tot de eerste drie leerja ren. Dat is de beste manier om de kwaliteit van het onderwijs te ver beteren. Dat schrijft de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) in zijn vandaag aan de regering aangeboden rap port. De raad vraagt om een wet op de basisvorming waarin precies staat wat alle leerplichtigen ten minste moeten leren. De raad wil dat alle leerplichti gen tot en met het vijftiende le vensjaar hetzelfde onderwijs krij gen, waarbij ze dan wel'kunnen kiezen tussen twee niveau's. Aan het eind van de eerste drie jaar voortgezet onderwijs zou een exa men moeten volgen. Volgens de raad hoeft de inhoud van het onderwijs niet drastisch te worden gewijzigd, maar de kwali teit moet wel omhoog. Het advies betekent een krachtige steun in de rug van minister Deetman (onder- Koud Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur van min 5 tot min 10 graden, middag- temperatuur rond min 1 graad. Matige, aan de kust eerst nog af en toe krachtig noordoostenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst nog koud met in de nacht meest matige vorst. Aan het eind van de week stijging van tempe ratuur en kans op sneeuw. 19 februari 1986 Zon op: 07.48 uur, zon onder: 18.00 uur. Maan op: 11.51 uur, maan onder: 05.11 wijs en wetenschappen). Die wil, net als de meerderheid van zijn CDA-partijgenoten, het voortgezet basisonderwijs invoeren, een drie jarige CDA-variant op de midden school van de PvdA'er Van Keme- nade. De overige politieke partijen en de onderwij svakbonden heb ben kritisch gereageerd op de aan bevelingen van de WRR. Volgens de WRR stelt de maat schappij zwaardere eisen aan de minimumopleiding van alle leer plichtigen. Daaront moet die oplei ding langer worden. Tot nu toe wordt alleen in het basisonderwijs aan alle leerlingen hetzelfde onder wijs gegeven. In de toekomst moét dat ook in de eerste drie jaren van het voortgezet onderwijs gebeu ren. Slimme leerlingen zouden daarbij de kans moeten krijgen om het onderwijs op een hoger niveau dan het minimum te volgen. Volgens de WRR moet het mini male lesprogramma voor alle leer plichtigen bestaan uit veertien vakken. Dat lesprogramma moet geleidelijk op alle nu bestaande scholen worden ingevoerd. Na ver loop van tijd zullen de verschillen tussen die scholen kleiner worden, zo veronderstelt de raad, omdat de lesprogramma's voor alle leerlin gen de eerste drie jaren hetzelfde zijn. In het huidige onderwijs moet een kind op twaalfjarige leeftijd een keuze doen die zijn of haar toe komst bepaalt. Volgens de WRR is dat te vroeg: "Te vaak blijkt die keus te worden beïnvloed door fac toren als geslacht en sociale of etni sche herkomst". De WRR wil ook dat het beroepsonderwijs wordt versterkt. Kanshebbers zakken onder brug door ijs BAFLO (GPD) - Vrij snel na de start van de klassieke Noor der Rondritten, een schaatsma- rathon over 150 kilometer door Noord-Groningen, is vanmor gen grote consternatie ont staan. Fokko Veen uit Scheem- da en Harrie Kiers uit Wester- bork, twee van de favorieten, zakten onder een brug in Mid- delstum tot hun middel door het ijs en moesten de strijd staken. De tot op zijn botten ver kleumde Veen schreeuwde de omstanders woedend toe: „De organisatoren zijn een stelletje boeren. Ik rijd deze wedstrijd nooit weer". Kiers was te ver bouwereerd om zijn onvrede te spuien. Samen met Veen nam hij, gehuld in dekens, plaats in een volgauto die beide rijders naar een warme douche in Ba- flo bracht. Vanmorgen bleek er veel zand op het ijs te liggen. Boven dien werden de wedstrijdrij ders, en later ook de toerrijders, geteisterd door een harde wind. Op foto ANP: een deel van de toerrijders op een deel van het parcours waar het ijs wel dik genoeg was. kaanse haven Durban. Daarna is Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld. het teruggevaren naar het Midden oosten en oostelijk van Afrika, ter hoogte van Tanzania, op on verklaarbare wijze gezonken. Het nu aan het licht gekomen scheepsdrama zal mogelijk alsnog een rol spelen in de Salem-affaire. De Rotterdamse rechter doet mor genochtend uitspraak in deze zaak tegen de Rotterdamse zakenman R., die volgens de officier van justi tie mr. Copper een groot aandeel heeft gehad in het tot zinken bren gen van de tanker. Er is drie jaar AMSTERDAM (ANP) - Het aantal gevangenisstraf tegen hem geëist, ongelukken met vuurwerk tijdens Mr. Copper noch de advocaat de jaarwisseling neemt sterk af: van de zakenman R., mr. Richard kwamen medische letsels (zieken- Stokman, bleek gisteren op de huis, brandwondencentrum, huis- Veel minder ongelukken met vuurwerk hoogte te zijn van de Albaha-zaak. Volgens mr. Copper zou deze nieu we scheepsfraude de uitspraak in de Salem-zaak alsnog kunnen beïnvloeden, maar dan moeten er wel 'dwarsverbindingen' zijn. Hij voegde er echter aan toe dat niet te arts) in 1983/84 nog ruim 1.600 keer voor, tijdens de afgelopen jaarwis seling werden nog maar van 540 letsels geregistreerd. De Stichting Consument en Vei ligheid heeft dit vanochtend mee gedeeld. De campagnes tegen willen onderzoeken. „We hebben vuurwerk zyn 'in hoge mate effec- i eigen land al genoeg problemen i de fraude aan te pakken", affaire i spel i dan groepje Grieken, tief geweest', aldus de stichting, die deze campagnes de afgelopen twee jaar voerde in samenwerking Tijdens de laatste jaarwisseling waren opnieuw vooral jongens tus- Het hoofdredactionele commentaar vindt u voor taan op pagina 5. Soldaten vermist TEL AVIV (GPD) - Het Israëlische leger is met een grote troepen macht in Zuid-Libanon op zoek naar twee soldaten die gistermid dag in de zogenaamde veiligheids zone gevangen werden genomen. Met helikopters en pantservoertui gen aangevoerde infanterie-eenhe- den omsingelden talrijke sji'itische dorpen. De militaire operatie werd vanmorgen hervat. Volgens radio Israël trekken nog steeds troepen over de grens, ter wijl de sji'itische bevolking mas saal op de vlucht is geslagen. Zij zijn bang voor wraakacties. Vol gens de woordvoerder van VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon is ge weld in de dorpen uitgebleven. Maar volgens hem is de spanning er om te snijden. Een door Israëlische soldaten be geleide patrouille van het Zuid-Li- banese Leger (SLA) van de chris ten-generaal Lahad liep gistermid dag in een hinderlaag van guerril la's. Twee SLA-soldaten werden gedood. Bij het daarop volgende vuurgevecht werden twee Israëli sche militairen gevangen geno- Het is nog onbekend welke orga nisatie de Israëliërs gevangen houdt. Van verschillende zijden is de verantwoordelijkheid voor de actie opgeëist. Amerikaan en een Nederlander, sen 10 en 19 jaar het slachtoffer v Volgens woordvoerder Rooden- wonden (56 procent) en letsel aan burg van het Amsterdamse onder- het gezicht (17 procent). De Verenigde Staten, Noorwe gen, België en Denemarken doen aan de operatie mee. "Gelet op het belang van het behouden van in ternationale maatstaven voor de F- 16 en de betrokkenheid van de Ne derlandse vliegindustrie is deelna me van Nederland aan dat pro gramma gewenst", schrijft Van Houwelingen aan de Tweede Ka mer. Eventueel wil hij de deelname van Nederland aan het modernise ringsprogramma met de Kamer be spreken. De gevechtsvliegtuigen kunnen na de aanpassingen sneller worden ingezet, de vliegveiligheid wordt verbeterd en de werklast voor de piloot geringer. De modernisering van de F-16 zal de reactiesnelheid van de piloot verhogen. Na de aanpassingen kunnen de toestellen radargeleide wapens in zetten tegen luchtdoelen en radar- stations. Ook een verbetering van de boordradar en een uitbreiding van het aantal computers aan boord maken deel uit van de mo dernisering. NIET STEMMEN - Ongeveer 3,3 mihoen kiesgerechtigden op de Fi- lipijnen, voor het merendeel woonachtig in gebieden waar de oppositie tegen het bewind-Marcos grote aanhang heeft, hebben hun stem niet kunnen uitbrengen op de presidentsverkiezingen van 7 fe bruari. Dit heeft de voorzitter van de onafhankelijke telcommissie Namfrel vandaag bevestigd. 13 tim 22 februari dagelijks van 10-17 uur maandag 17 t/m vrijdag 21 februari ook 's avonds van 19-22 uur toegang f 12.50. 's avonds f 10- Trein-Toegang-biljettén bij NS-stations Premietoeslag particuliere verzekeringen UTRECHT (ANP) - Particulier ver zekerden zullen dit jaar naast hun gewone premie .heffingen' moeten betalen ter compensatie van de ex tra kosten van bejaarden die by het ziekenfonds zijn verzekerd. Vol gens de organisatie van particulie re ziektekostenverzekeraars, het KLOZ, zal de toeslag ongeveer 25 gulden bedragen voor verzekerden onder de 20 jaar (en voor studenten tot 27 jaar), 50 gulden voor 20- tot 65-jarigen en 40 gulden voor 65- plussers. De toeslagen zijn een gevolg van de wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen. De be jaarden- en vrijwillige verzekering van het ziekenfonds worden - waarschijnlijk per 1 april - opgehe ven. zoeksbureau Shipping Research, zijn er twee opvallende overeen komsten in beide zaken. Zo is de Albaha B., evenals de Salem, slechts enkele maanden vóór zijn eerste reis naar Zuid-Afrika i De affiches en folders in het ka der van de anti-vuurwerkcampag ne werden vorig jaar gestuurd naar 9.500 basis- en middelbare scholen. Meer dan de helft van de scholen vroeg er zelf om. Alleen extraatje voor overwerk DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Hoekzema (defensie) wil de ko mende vier jaar 200 miljoen gulden extra uittrekken voor de vergoe ding van overwerk van beroepsmi litairen tot en met de rang van ma joor. De bezoldiging verandert niet, terwijl ook voor de .verzwaar de dienstomstandigheden' geen extra geld wordt uitgetrokken. De plannen volgen op de 'pak ketvergelijking' tussen burger ambtenaren en militairen, waaruit bleek dat militairen met hun inko men gemiddeld 18 procent achter blijven bij de burgerambtenaren. Om de achterstand goed te maken, zou Defensie volgens de militaire belangenorganisaties jaarlijks 700 tot 800 miljoen gulden extra moe ten uitgeven. De aankondiging van staatsse cretaris Hoekzema om per jaar al leen voor extra vergoeding van overwerk 50 miljoen gulden uit trekken, heeft daarom de woede van de militaire belangenvereni gingen gewekt. „Met bitterheid" stellen de verenigingen vast „dat er van een beleidsplan geen sprake is". „Er worden geen structurele oplossingen aangedragen, waar door de 100.000 diensplichtigen en beroepsmilitairen zich slachtoffer weten van een falend kabinetsbe leid". De belangenverenigingen heb ben vandaag laten weten .elke ver antwoordelijkheid voor de ver slechterende stemming binnen de krijgsmacht van de hand te wij zen'. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22,70 per half jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) m per jaar 256.90 |D per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1