Als ik mijn krijgga ik weer 'Je voelt je een junk die net een shot heeft gehad' Bisschop Gijsen wil af van pastorale school Veluwse boer voor 7,5 ton getild bij emigratie-avontuur DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 PAGINA 13 Reportage Nederlander Eric Drent bereikt hoogste top Andes De Canadese ambassade en de Emi- gratiedienst waarschuwen op het ogenblik potentiële emigranten vooral goed uit te kijken met welke „bemiddelaar"men in zee gaat. Het blijkt dat vele boeren worden opge licht door zogenaamde makelaars, die van Nederlandse boeren hun ei gendommen in Nederland verko pen en tevens voor hen andere boer derijen in Canada aankopen. Door allerlei manipulaties zijn ve- NUNSPEET In een gehuurd rijtjeshuis aan de Jan Manken- straat in het Veluwse Nunspeet kijkt de 41-jarige Gerrit Franken terug op zijn emigratie-avontuur waardoor hij zijn totale, door ve le jaren hard werken opgebouw de bezit, verloor. Met (nog steeds) grote verbijstering vraagt hij zich af hoe het mogelijk was dat hij in korte tijd zijn kapitale boerderij in Hulshorst, onder de rook van Harderwijk, verspeel de. Compleet met vele hectaren weiland, al zijn vee, schuren, stallen, loodsen en andere opstal len met een gezamenlijke waarde van een en een kwart miljoen keiharde Nederlandse guldens. Ie boeren al de dupe geworden van de oplichterspraktijken van deze zo genaamde agrarisch makelaars. De politie heeft reeds de aanhou ding verzocht van de tot Canadees genaturaliseerde Nederlander Dirk W., die al een flink aantal slachtof fers heeft gemaakt. De laatste tijd neemt de belang stelling voor emigreren weer toe. Mede als gevolg van de problemen in de agrarische wereld in Europa: boterberg, melkplas, kaasover schotten, superheffing en beper king van uitbreidingsmogelijkhe den voor veel bedrijven. De eerste na-oorlogse golf van emigrerende boeren is aan het ver grijzen. Canada wil jonge emigran ten uit Nederland en Engeland toe laten. Dat het soms verkeerd afloopt nog voor dat emigranten goed en wel in Canada aan de slag zijn, blijkt uit het hierbij afgedrukte relaas van een opgelichte Veluwse boer. door Dick Hörst Nog meer onthutst filosofeert de voormalig veehouder over de vraag hoe het mogelijk is dat de man die hem deze catastrofale klap toediende in Canada nog steeds niet achter de tralies zit, maar op vrije voeten rondloopt, terwijl de Canadese justitie volle dig van diens oplichterspraktij ken op de hoogte is. Druk gebarend met zijn door hard werken getekende knuisten verhaalt Gerrit Franken hoe hij zijn totale, in vele jaren zwoegen vergaarde bezit, verloor. Uitslui tend door toedoen van de zich agrarisch makelaar noemende Koudekerker Dirk W. (42), die zo wel in Nederland, als in Canada opereert. De man tracht Nederlandse boeren te bewegen naar Canada te emigreren en belooft hen daar aan een boerderij te helpen. Te gelijkertijd zorgt hij er voor, dat de emigrerende boer zijn bezit in Nederland aan hem kan verko pen. Zo gauw de boeren met hun gezinnen aan de overkant van de grote plas zitten, krijgen zij op hun dan geopende Canadese bankrekening de koopsom van hun Nederlandse boerderij met vee en erf. Maar juist dat laatste gebeurt niet. En dan staan daar de Neder landse boeren met hun gezinnen berooid in een vreemd land waarvan zij de taal niet of nauwe lijks kennen. Zo verging het ook Gerrit Franken. Als een van de vele tientallen Nederlandse agra riërs die door Dirk W. werden ge tild. Franken kwam een paar jaar geleden met Dirk W. in contact. Na een lange periode van onder handelen werd overeengeko men, dat Franken zijn bezit in Hulshorst zou verkopen. Maar om 'belastingtechnische rede nen' was het voor Franken voor deliger de boerenhofstede met erf en opstallen niet rechtstreeks aan de koper van de hand te doen, maar aan de Koudekerker, die het onroerend goed dan weer aan de echte koper zou doorsto ten. Intussen moest Franken emigreren en dan zou het geld van de verkoop op zijn bankre kening in Manitoba worden overgemaakt. Dat zou Franken een aanzienlijk belastingvoor deel opleveren, zo had Dirk W. voorgerekend. Volmacht Dirk W. zou tevens er voor zor gen dat boer Franken met zijn vrouw Gijsbertje en vijf kinde ren in Canada een tijdelijke wo- Boer Gerrit Franken: 'Ik blijf doorvechten tot ik mijn geld terug heb'. <f« ning kregen. Zij zouden dan op hun gemak kunnen uitzien naar een te koop staande boerderij. Maar afspraak was dat die boer derij dan door bemiddeling van Dirk W.zou worden aangekocht. Het leek allemaal te mooi om waar te zyn. Er was echter een voorwaarde aan verbonden. Boer Franken zou een blanco volmacht moeten tekenen, zodat de 'makelaar', die in Nederland nog veel zaken had af te handelen, ook voor de af wikkeling van Frankens besog nes zou kunnen zorgen. Diverse bankzaken, betalen van achter stallige belasting en tal van ande re financiële zaken. Intussen had Franken al zijn emigratiepapieren op de Canade se ambassade in Den Haag in or de gemaakt en brak de dag voor het vertrek aan. En zo stond het gezin Franken op een gegeven moment als verloren in hun nieu we vaderland, waar de bankreke ning leeg bleef. Franken: "Maan denlang heb ik achter Dirk W. aangezeten, nadat hij inmiddels ook in Canada ten tonele was verschenen. Maar hij was altijd zo druk. Hij was nooit te spre ken. Dan had hij dit smoesje en dan weer dat uitvluchtje. Maar mijn geld om een nieuwe boerde rij te kopen, kwam nooit op tafel. Ik ben toen nog een paar keer naar Nederland en terug gereisd om te zien wat er nog te redden was". Franken startte intussen twee civiele procedures. Op die ma nier wilde hij zijn geld terug zien te krijgen. De ene zaak speelde voor de rechter in Canada en de andere voor de Arnhemse recht bank. Na aftrek van de hypo theek op de verkochte boerderij in Hulshorst bleef er nog een van Dirk W. te vorderen bedrag van 750.000 gulden over. Zwendel Franken: "Zeveneneenhalve ton, maar als ik alles ga becijfe ren is het eigenlijk veel meer. Maar gelukkig heeft zowel de rechtbank in Arnhem als die in Winnipeg mijn vordering volle dig toegewezen. De vraag is ech ter: hoe krjjg ik nu mijn geld, want Dirk W. zegt dat hij failliet is en geen cent meer heeft. Ik weet zeker dat hij staat te liegen en het geld nog wel ergens heeft. Het is allemaal rot verlopen, maar het land Canada is mij daarom niet minder geworden. Als ik vandaag mijn geld zou beuren, zou ik binnen de kortste keren weer naar Canada emigre ren, want er zijn daar nog moge lijkheden genoeg". Bij het proces in Winnipeg zei de Canadese rechter Dureault: "In mijn elfjarige loopbaan als rechter heb ik nog nooit gehoord van een zwendelzaak van zulke enorme afmetingen". Intussen heeft Franken ook aangifte we gens oplichting gedaan bij de Ca nadese politie en bij de Neder landse politie en justitie. Ook van vele andere gedupeerde boe ren zijn bij de Nederlandse poli tie aangiften binnengekomen. Het onderzoek in de zaak is in tussen zover gevorderd, dat Dirk W., zo gauw hij voet op Neder landse bodem zet, in de kraag wordt gevat. Boer Franken leeft, nadat hij berooid uit Canada terugkeerde naar zijn vroegere gemeente Nunspeet, thans met zijn gezin van een uitkering. Het gezin woont in een rijtjeshuis, dat hij door bemiddeling van de ge meente kon huren. "Ik blijf doorvechten tot ik mijn geld terug heb, want toen ik terugkeerde naar Nederland kreeg ik meteen met de fiscus te maken. Het bleek dat Dirk W. he lemaal niet de achterstallige be lasting had betaald, hetgeen hij had toegezegd. Met de belasting is nu een redelijke regeling ge troffen. Zodra ik mijn geld ont vang, ga ik met mijn accountant en de belasting om de tafel zitten en dan wordt de belasting be taald. Intussen blijf ik procede ren want ik rust niet voor Dirk W. achter de tralies zit. In Neder land krijg ik op vertoon van een bewijs van onvermogen een gra tis advocaat. In Canada ging dat niet. Ik heb daar al een schuld van 50.000 dollar aan de advoca ten. Alle spaargeld van de kinde ren is er ook aan opgegaan". SCHIPHOL - Drie weken nadat hij als eerste Nederlander in de geschie denis de top van de hoogste Zuid-Amerikaanse berg in de Andes bereikte, is de 31- jarige Amsterdammer Eric Jan Drent weer veilig terug gekeerd naar lager geleden gebieden. Afgelopen week einde arriveerde hij als eer ste van de vier Nederlandse expeditieleden met wie hij samen de bijna zevendui zend meter hoge Aconca gua bedwong, op Schiphol. Opgewacht door vrienden en familieleden met wel komstspandoeken, bloe men en felicitaties voor de historische beklimming die hij met de drie andere klim mers René Hakkert (29), Frans Taselaar (28) en René Kwant (27) volbracht. door Edith van Zalinge/ANP Een prestatie waar niet alleen het thuisfront maar vooral hijzelf zeer trots op is. De bekroning op een heel jaar voorbereiding. "Want als het dan eenmaal zover is dat je die top echt bereikt, nou dat is dan een te gek, geweldig hoogtepunt. Het gevoel dat dan door je heen- stroomt, moet hetzelfde zyn wat een junkie voelt als hij net een shot heeft genomen", vertelt Drent, zichtbaar nagenietend. Toch hebben de klimmers voor dat het zover was, eerst heel wat tegenvallers moeten incasseren. De tent waaide kapot, het acclima tiseren verliep niet bij alle vier even makkelijk, de wind was veel erger dan ze hadden verwacht, de kou feller en de terreingesteldheid van de berg boven 6500 meter zeer slecht. Stijl, los en brokkelig, zodat de stenen de klimmers soms om de oren vlogen. "Daardoor kun je niet opschieten: drie stappen omhoog en weer een naar beneden", vertelt Drent. Waar de Nederlandse expeditie leden het ook nogal moeilijk mee hadden was de droge scherpe lucht in de Zuidamerikaanse bergen. Vanaf ongeveer 4200 meter, waar het basiskamp werd aangelegd, maakten ze kennis met de gevol gen ervan: wakker worden met zware hoofdpijn en al na drie stap pen lopen een dodelijke vermoeid heid. Gorgelen Op dezelfde hoogten in de Alp óf de Himalaya, waarnaar het I derlandse klimteam in 1984 een door slechte weersomstandighe den mislukte expeditie ondernam, hadden ze steeds veel minder pro blemen hiervan ondervonden. Een andere heel nieuwe ervaring voor het viertal was de zeer koude hoog- tewind die een gorgelend geluid rondom de berg voortbracht. "Dat zijn allemaal dingen waar je je niet op kunt voorbereiden. Daar moet je gewoon psychisch tegen bestand zijn. Dat krijg je alleen door ervaring met bergbeklimmen. En natuurlijk door de wil om door te douwen. Dat gevoel van: de beuk erin", zegt Drent. Tijdens het verblijf op 5200 me ter werden de expeditieleden door een gierende storm overvallen. "De wind gilde om je heen. Binnen drie kwartier was de hele tent aan flarden. Dat was pure ellende. Op zo'n moment denk je dat je sterft. Je kunt niet eten" en drinken en dat gaat ten koste van je prestaties". Onder de restanten van de tent za gen de klimmers later toch kans om net genoeg sneeuw te smelten voor een kopje thee voor ieder. En nog was er die drang om door te gaan. Op naar de 5800 meter waar een redelijk beschutte kampplaats was. De tocht daarnaartoe werd de zwaarste van de hele expeditie. Het waaide zo hard dat de klimmers ken hebben ze kruipend op knieen en handen moeten afleggen, "'s Avonds waren we helemaal aan het eind van ons Latijn. Zo moe waren we nog nooit geweest". In de res tanten van een hut op dit kamp kwamen ze echter weer op krach ten en ook de weergoden bleken hen gunstig gezind. De storm ging liggen. Op 19 januari besloten Ta selaar en Drent (Kwant en Hakkert waren nog niet genoeg geacclima tiseerd) het er daarom op te wagen: de laatste ruk van twaalfhonderd meter naar de top. Elkaar oppep pend, omdat ze eigenlijk wel wis ten dat hun poging niet geheel de toets der realiteit kon doorstaan. "Maar we voelden ons goed en wil den het toch proberen". Met een zonnetje en niet te veel wind in de rug verliep het eerste deel van deze tocht goed. Alleen de laatste paar honderd meter bleken slopend. Maar de nabijheid van de top bleek het mentale duwtje in de rug: had Drent in Nederland nog voor de grap gezegd de top als eer ste te zullen veroveren, om 16.30 uur was het pure waarheid gewor den. Taselaar volgde even later. "We waren dolgelukkig. We heb ben ons in eikaars armen gegooid. Het was een geweldig gevoel". Fascinerend Drie kwartier bleven ze daar zit ten, "genietend van dat droge dor re kale landschap en dat uitzicht waarvan je weet dat je dat maar eens in je leven zult hebben", voor dat de terugtocht begon. Nadat ook de twee anderen de 'top-etap- pe' met succes hadden volbracht keerden de Nederlanders terug naar het basiskamp. Plannen ook nog een Poolse route te klimmen mislukten onder andere door licha melijke problemen. Op 28 januari namen de Nederlanders tenslotte afscheid van de Aconcagua. Ze reisden door naar Chili waar de beklimming van de Villarca en de Osorne op het programma staan en een bootreis door het land. Drent moest echter door zijn werk in Nederland eerder afhaken. Het bergbeklimmersavontuur is daar mee wat hem betreft echter niet af gelopen. Nieuwe plannen voor an dere tochten met het hele team staan op het programma. Welke wil hy voorlopig nog niet kwijt. Hij hoopt dat hij met zijn e gen andere bergbeklimmers ook warm kan maken voor klimtoch- ten in de Zuid-Amerikaanse An des. Het is een nog vrij onbekend gebied voor Nederlandse klim mers, maar volgens Drent is het zo fascinerend dat het dubbel en dwars de moeite waard is er eens te gaan kijken. Eric Drent (links), samen met Frans Taselaar (rechts) en Rene Kwant gefotografeerd na hun terugkeer van de top van de Aconcagua, de hoogste top van de Andes: 'Genieten van dat droge dorre kale landschap en een uitzicht datje maar eens in je leven hebt', (archieffoto anp» Bisschop Gij sen van Roer mond heeft het bestuur van de pastorale school Oostelijke Mijn streek opnieuw gevraagd, de school op te heffen en de cursis ten niet verkeerd te laten instrue ren en vormen. En de pastores van de streek vraagt hij met na druk, niemand naar óeze school te verwijzen. Zes dekenaten in de oostelijke en westelijke mijnstreek hebben de school in 1981 opgericht. De bisschop heeft van het begin af bezwaren gehad omdat hij niet bij de opzet betrokken is geweest en hij in enkele leidinggevenden niet voldoende vertrouwen kon hebben. Overleg tussen hem en de dekens had geen resultaat. Kort na de oprichting is van de school een zelfstandige stichting gemaakt, zodat de bisschop geen invloed op de gang van zaken kan uitoefenen. De school heeft een tweejarige cursus voor leken die in een parochie willen gaan werken. Er worden ook kortlo pende cursussen gegeven. Daar voor bestaat grote belangstel ling. Bisschop Gij sen zegt in zijn brief aan het schoolbestuur, dat vorming van leken de kerk al leen ten goede kan komen als ze de goedkeuring van de bisschop heeft en de kerkelijke normen in acht neemt. Grote bezwaren heeft de bisschop bijvoorbeeld tegen de cursus 'Van inzicht ver anderd', waarin op vijf avonden wordt ingegaan op veranderin gen in moraal, maatschappij en kerk. Voor deze cursus hadden zich 140 mensen aangemeld. Gij sen vindt de lessen gevaarlijk voor het 'katholiek-blijven'. Scherpe kritiek heeft de bis schop op mevrouw W. Stael- Merckx, die op een van deze avonden zal spreken. Zij is staf functionaris van het 'Katholiek bureau voor voorlichting en be geleiding bij sexualiteit en rela tievorming'. Volgens Gijsen heeft zij vorige maand voor de KRO-radio gezegd, dat de kerke lijke leer inzake sexuele relaties, huwelijk en abortus niét in gewe ten verplichtend is. "Deze uitdrukkelijke afwijzing van een deel van de kerkleer én het streven om katholieken van deze leer te vervreemden nood zaken mij, deze docente als mis leidend en dus gevaarlijk te kwa lificeren wat de juiste geloof soverdracht betreft". Het bestuur van de pastorale schoool zou vandaag over de bis schoppelijke brief vergaderen. Het lijkt erop, dat het geen ge hoor zal geven aan zijn wensen. Nog eens Gijsen. In het bis domblad 'De Sleutel' zet bis schop Gijsen van Roermond de ze week zijn standpunt uiteen over euthanasie. Voorstanders van legalisering van actieve euthanasie noemt hij 'verblind' en 'verdoold'. Zelf spreekt hij van positieve en ne gatieve euthanasie. Onder posi tieve euthanasie verstaat hij de stervensbegeleiding zoals moe der Teresa in Calcutta die uitoe fent. Negatieve euthanasie is "het bewerken van de dood om dat men er niet op wil wachten". Een verzoek om actieve eutha nasie kan nooit gehonoreerd worden, zo is het uitgangspunt van bisschop Gijsen. "Medewer king hieraan moet verboden blij ven". "Het geoorloofd verklaren van doden op verzoek is onver enigbaar met het oprecht belij den van de christelijke grondbe ginselen, zeker in de verwoor ding hiervan door de Katholiéke Kerk. Als iemand, hoe dan ook, actieve euthanssie aanvaardbaar wil maken en zich toch nog ka tholiek noemt, vloekt dat met el kaar". In alle omstandigheden moet het leven worden gerespecteerd. "Hoe zwaar iemand ook lijdt, het is nooit zinloos, nooit te weinig de moeite waard, te zwaar of te weerzinwekkend". "Alleen wan neer het door een ander wordt bedreigd, mag ik, als het niet an ders kan, diens eigen leven even tueel aantasten. Maar dat ge beurt dan juist tot behoud van le- "Uonsequent geredeneerd be tekent dit, dat wij nooit ons eigen leven mogen beëindigen of laten beëindigen, en dat we ook ander mans leven niet mogen afsluiten, ook al smeekt deze daarom". Al dus de bisschop van Roermond. Prijs. De Niwano-vredesprijs 1986 - in 1978 ingesteld door de Wereldconferentie van Religies in Genève en de Japanse Niwa- no-vredesstichting - is toege kend aan dr. Philip Potter, de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, te genwoordig hoogleraar theologie aan de universiteit van Kingston op Jamaica. Op 22 april zal Pot ter de prijs (f 286.000) in Tokio in ontvangst nemen. De prijs werd ingesteld om mensen te eren die een belangrij ke bijdrage leveren aan de we reldvrede door het bevorderen van samenwerking tussen reli gies. Potter werd verkozen uit 826 kandidaten uit 121 staten. Ook zijn inzet voor nucleaire ont wapening en zijn strijd tegen ra cisme en schending van mensen rechten waren motieven voor zijn verkiezing. De Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara was de eerste die de prijs kreeg. Dat was in 1983. Moskou. Een voorbeschou wing in een partij-orgaan over het congres van de communisti sche partij in de Sowjet-Unie - dat op 25 februari in Moskou be gint - klaagt over het gebrek aan resultaat van atheïstische propa ganda. Het komt voor, dat zelfs partij leiders zich met godsdienst inla ten, in bepaalde republieken bij voorbeeld met de islam. Er zijn in sommige delen van het land partijbladen die er niet tegenop zien "verouderde tradities te om helzen". Onder studenten bleek maar liefst 30 procent niét in te zien, welk een schadelijke in vloed religie heeft op individu en gemeenschap. En zij moesten toch beter weten. De atheïstische propaganda moet dan ook worden versterkt en verbeterd, zo wordt het partij congres voorgehouden. Religieu ze opvoeding, zegt de voorbe schouwing, belemmert de 'inter nationale vorming van het volk'. Het leidt alleen maar tot chauvi nisme en speelt de 'ideologische tegenstander' met zijn nationa listische gevoelens in de kaart Hervormde Kerk: beroepen te Bruinisse J. de Roo Veenwou- den, te Wommels D. G. Wiersma Hardegarüp, te 's Grevelduirt-Ca- pelle L. Quist Middelharnis, te Aalsmeer J. Eschbach Nootdorp; bedankt voor Katwijk aan Zee S. van den Oever Dordrecht. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Rouveen J Slotman Enschede; bedankt voor Grijpskerk (Gr.) J. H. Kui per Vrouwenpolder. Christelij ke Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Elburg H. C. van der Ent Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13