Stoop en Van der Louw ruziën over FilmNet 'Mechelen club mét ambities' Aad de Mos: Spelers buitenspel Flinke financiële injectie hockeybond PAGINA 10 DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 vroei ott de som Tijdens KNVB-vergadering ZEIST (ANP) - Een discussie tussen een geïrriteerde voorzitter André van der Louw en Dé Stoop besloot gisteravond na bijna vier uur de buitengewone algemene vergadering betaald voetbal van de KNVB. Van der Louw en Stoop, voorzitter van FC Den Haag, bestookten elkaar over het al dan niet zorgvuldig handelen van het sectiebestuur in de FilmNet-affaire. Dat was typerend voor de bijeen komst in Zeist, die vrijwel voortdu rend over details ging. Niet alleen met betrekking tot FilmNet, maar ook tot het nieuwe licentiesys teem, bedoeld voor het financieel gezond maken en gezond houden van de 37 betaald voetbal organisa ties (BVO'sl. Duidelijk was, dat de clubs het Voetbalbond pleit voor nacompetitie ZEIST (ANP) - De KNVB heeft bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) een nacompetitie in de eredivisie bedongen, waarvan de winnaar in het toernooi om de UEFA-beker zou moeten uitkomen. Dat vertelde bonds voorzitter Jo van Marle maan dagavond. „We hebben het al eens meer geprobeerd. Toen was de UEFA afwijzend, maar nu zie ik het optimistisch in. Ik denk dat het de juiste richting ingaat". Van Marle kreeg van voorzit ter Van der Louw tijdens de al gemene vergadering betaald voetbal de gelegenheid te rea geren op enkele verzoeken van de clubs de competitie span nender te maken. Met name Floor Bouwer van Sparta en Arie Ligthart van AZ'67 hiel den uitvoerige pleidooien daar toe. De vergadering gaf het sec tiebestuur mandaat voor de on derhandelingen met de UEFA over de nacompetitie. Ligthart somde nog een ern stig probleem op, waardoor de belangstelling voor het betaald voetbal tanende is: de emanci patie. „Vrouwen doen tegen woordig steeds meer moeite hun mannen thuis te houden", vertelde de Noordhollander met grote stelligheid. „Zater dagavond maken ze een lekker hapje klaar bij de open haard en zondagmiddag willen ze met de kinderen op stap. U moet hier niet om lachen, dit is een ernstig probleem". Net als vele anderen uit de vergadering wil Ligthart een overzichtelijker competitie. Vooral de vele afkeuringen en de manier waarop competitie leider Jan Huijbregts te werk gaat, kregen, kritiek van de clubs. Huijbregts beloofde be terschap, maar legde uit dat het weer nu eenmaal een belangrij ke factor is. sectiebestuur op beide onderdelen steunden. Het licentiesysteem gaat vandaag in. Dit plan moet het ne gatieve vermogen van de BVO's in vijfjaar ten minste op nul brengen. In juni vorig jaar bedroeg het totale tekort 21,8 miljoen gulden, een stij ging van 1,8 miljoen ten opzichte van een jaar eerder. Stoop was met negentien amendementen naar Zeist gekomen, waarvan er na stemming twee werden aangeno men. Hij roerde zich evenwel pas echt in de rondvraag, toen FilmNet ter sprake kwam. Stoop vroeg met .name opheldering over een aanbod van de NOS. De zendgemachtigde zou vorig jaar voor een exclusief contract over vijf jaar vijftien mil joen gulden hebben geboden. FilmNet was bereid over twee jaar twee miljoen te betalen. Stoop vond, dat de algemene vergadering onvoldoende was ingelicht. Hij kreeg echter weinig steun van zijn collega's. „Ben ik dan de enige die zich hier druk om maakt?", vroeg de Amsterdammer zich vertwijfeld af. Verweer Stoop kreeg behalve van Van der Louw ook verweer van Jacques Hogewoning, die na de wraldng door de Centrale Spelers Raad (CSR) zijn rentree maakte als sec tiebestuurder. Hogewoning schet ste nog eens de onderhandelings procedure met FilmNet en de NOS. Hij zei, dat de NOS zelfs be reid is geweest een contract voor zes jaar te ondertekenen, als Vero nica A-omroep zou zijn geworden. Ook Van der Louw nam de tijd voor uitleg. „Machtig ons nu, zodat wij op korte termijn stappen kun nen ondernemen tegen FilmNet", zei de voorzitter tot de vergade ring. En passant beloofde hij, dat de clubs die al hebben meegewerkt aan opnamen door het abonnee-te levisiebedrijf binnenkort op een vergoeding kunnen rekenen. „Als iedereen zich aan de afspraak houdt, zit de KNVB goed. We krij gen van de NOS immers 1,8 mil joen per jaar voor de huidige ver bintenis. In dat duurdere contract zagen wij niets, omdat de NOS elke vrijdag of zaterdag een duel uit de eredivisie rechtstreeks wilde uit zenden. Dat zou nog minder toe schouwers betekenen dan nu al het geval is". Het tere punt tussen de KNVB en FilmNet is het recht van ver koop van beelden aan het buiten land. Met de voormalige directeur Rob Houwer is bedongen, dat FilmNet louter in Nederland mag uitzenden. Zijn opvolger Peter Woodward is volgens de voetbal bond vast van plan de grens te overschrijden. De verhouding tus sen de twee partijen is sinds vorige week op het nulpunt beland. Tóen liep Woodward kwaad weg uit een gesprek met een KNVB-afvaardi- ging. De advocaat van de KNVB heeft Woodward inmiddels een brief gestuurd, waarin duidelijk heid wordt geëist. Opzijn beurt liet Woodward zijn juristen de KNVB sommeren de overeenkomst na te leven. Monster-aanbod Volgens Stoop is het monster- aanbod van de NOS half augustus slechts zijdelings aan de orde ge weest in het voorzittersoverleg. Deze opmerking stak Van der Louw. Met stemverheffing riep hjj Stoop tot de orde. De voorzitter vergat daarbij, dat Hogewoning al had toegegeven, dat het niet de ge woonte is tijdens onderhandelin gen tekst en uitleg te geven over bedragen. Van der Louws tegen stander gaf niet toe, hetgeen in een welles-nietesspelletje uitmondde. „Ik zou haast zeggen: verbreek alle contacten met FilmNet en praat met de NOS verder", mom pelde Stoop nog. Enige steun kreeg Stoop van voorzitter Aalbers van FC Utrecht, die FilmNet on langs toegang tot het terrein wei gerde. „Beide partijen hebben on zorgvuldig gehandeld. Laten we ervoor zorgen, dat de betaling zo snel mogelijk tot stand komt". Aadde Mos: "Ik hoefde nauwelijks na te denken ZEIST (ANP) - Ondanks een na drukkelijk verzoek van Sparta- aanvoerder Louis van Gaal heeft de algemene vergadering betaald voetbal gisteravond de spelers niet meer invloed wilen geven. Als voorzitter van de Centrale Spelers Raad (CSR) wees Van Gaal op het adviesrecht dat de voetballers nu hebben in het nieuwe licentiesys teem. De CSR, die het in grote lij nen eens is met de licentieregle- menten, wil evenwel instemmings recht. Er werd een compromis gevon den. Vrijwel alle besluiten van het sectiebestuur, dat zich zal laten ad viseren door een onafhankelijke li centiecommissie, zullen worden genomen met inachtneming van de bevoegdheden van de CSR. Van Gaal vond dit wel aardig, maar hij was toch bang in de toekomst naar de rechter te moeten stappen. „Daar hebben we echter geen zin in, we hopen alles in overleg met het sectiebestuur te kunnen doen". Half miljoen garandeert topsport RIJSWIJK/MECHELEN (GPD) - Aad de Mos, die in de nacht van zater dag op zondag de nieuwe trainer van KV Mechelen is geworden, ziet in de Belgische eersteklasser „een nieuwe uitdaging", nadat hij in de slotfase van de vorige competitie werd ontslagen bij Ajax: „Mechelen is een club met een enorme ambitie en erg veel mogelijkheden. Ik hoefde dan ook nauwelijks na te denken toen ik door voorzitter Cordier werd gebeld met de vraag of ik met onmiddellijke ingang de training wilde overnemen". De Mos had voor zichzelf dan ook al „drie a vier weken geleden" beslo ten om met Mechelen in zee te gaan. „Op dat moment nam Cordier voor de tweede maal contact met me op. Hij vroeg me toen of ik er nog voor voelde om naar Mechelen te komen. Ik zei dat ik dat in principe wel wilde. Het wachten was daarna op de definitieve beslissing van Meche len". Dat besluit viel het afgelopen weekeinde, kort nadat de Westduitser Ernst Künnicke op staande voet was ontslagen. De manier, waarop dat gebeurde vertoonde erg veel overeenkomst met de wijze, waarop De Mos zelf in de vorige voetbaljaargang bij Ajax aan de dijk werd gezet. Zoals de 38-jarige Rijswijker op aandringen van het merendeel van de spelers op non-actief werd gesteld, zo brak het ook Künnicke op dat de relatie met 'zijn' discipelen volkomen verstoord was. De Mos, die bij Mechelen voor tweeëneenhalf jaar in dienst is getreden: „Dat is me vandaag (zondag, red.) wel gebleken. De spelers hadden geen goesting meer, zoals de Belgen zeggen. Ze zagen het helemaal niet meer zitten in Künnicke. Ik denk dat ik die jongens wel weer kan stimuleren, ook al valt er dit seizoen niet meer zoveel te bereiken-voor Mechelen. Er zijn alleen nog mogelijkheden in het bekertoernooi, waarin Mechelen bij de laatste acht zit. In de competitie valt er voor de club geen eer meer te behalen". De afgelopen weken heeft De Mos zijn nieuwe team met de Nederlan ders Erwin Koeman, Graeme Rutjes en Piet den Boer twee keer aan het werk gezien. Veertien dagen geleden tegen Anderlecht en zaterdag tegen Lierse SK: „In het spelersmateriaal dat ik bij die gelegenheden heb ge zien heb ik alle vertrouwen. Daar komt nog eens bij dat Mechelen net als Ajax erg veel goede jeugd achter de hand heeft. Het UEFA-team staat bovenaan. Dat is een aspect, dat me erg aanspreekt. Het is aan mij om die talenten in te passen in het eerste elftal". Door te kiezen voor Mechelen heeft De Mos aanbiedingen uit Saoedi- Arabië, Italië, Griekenland en Zwitserland van de hand gewezen. „De naam van die Zwitserse vereniging kan ik niet zeggen, omdat ik die club nog moet laten weten dat ik niet kom. Zo snel is alles plotseling gegaan. Van alle aanbiedingen, die ik heb gehad, was die uit Saoedi-Arabië het interessantst. Tenminste financieel gezien. Sportief bekeken niet. Ik ben daar in juni vorig jaar. al geweest. Vijf dagen lang met een temperatuur van 45 graden. Dat trok me niet echt aan, zoals ik ook niets voelde voor zo'n niemandsland op voetbalgebied". AMSTELVEEN (GPD) - Dankzij een nieuwe financiële injectie kan de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond de overladen internatio nale kalender en de geldverslin dende voorbereidingsprogram ma's voor de nationale mannen- en vrouwenploegen voorlopig nog blijven volgen. Gisteren maakte de hockeybond melding van een nieu we principe-overeenkomst met hoofdsponsor BMW Nederland, die de sportorganisatie de komen de driejaar een half miljoen gulden oplevert. Hoewel vooralsnog een contract werd getekend voor een jaar bena drukte voorzitter Sjoerd Bouma tijdens een persconferentie dat bei de partijen de intentie hebben om met elkaar door te gaan tot de Olympkche Spelen in Seoel in '88. Directeur Esser van de Nederland se vestiging van het exclusieve Westduitse automobielconcern liet zelfs weten dat plannen bestaan om de samenwerking die al vanaf het EK'83 dateert, tot de Spelen van '92 te continueren. Ronde van de Middellandse Zee is: 1. Patri- 2 Esnault (Fra) 128 km in 3.36.14 (met bo- 1.37,469 km/u); 2. Jean- 5. Jef Lieckens (Bel); 6. Jelle Nijdam (Ned); 7. Adri van der Poel (Ned); 8. Jan Bogaert (Bel); 9. Modesto Urruti-Beacoa (Spa); 10. Theo Appeldoorn (Ned). Algemeen klassement: 1. Eric Vanderaer- den (Bel) 9.26.25; 2. Patrice Esnault (Fra) op 4 sec.; 3. Jerome Simon (Fra) op 7 sec.; 4. Bruno Wojtinek (Fra) op 8 sec.; 5. Jean- Francois Bernard (Fra) op 9 sec; 6. Kim An dersen (Den) op 10 sec.; 7. Adri van der Poel (Ned) z.t.; 8. Charly Berard (Fra) z.t.; 9. Jelle Nijdam (Ned) op 12 sec.; 10. Joop Zoe- Pascal Simon temelk (Ned) op 13 s Het toernooi in Boca West heren enkelspel: achtste finales: Yannick Noah (Fra) - Jan Gunnarsson (Zwe) 6-1,7-6; Ivan Lendl (Tsj) - Jimmy Arias (VSt) 6-1. 7-5: Jimmy Connors (Vst) - Thierry Tulasne (Fra) 6-1, 5-7,7-6 (7-3); Stefan Edberg (Zwe) - Marty Davis (Vst) 6-2, 6-3; Joakim Ny- stroem (Zwe) - Pablo Arraya (Per) 6-4, 6-4; Guy Forget (Fra) - Mike Robertson (Zaf) 6- 3. 6-4. Wedstrijden op natuurijs WEZEP, marathon over één uur: 1. Dries van Wijhe (Oosterwold); 2. Henri Ruiten berg (Oldebroek) op 1 ronde; 3. Bennie van der Weide (Heerenveen) op 2 ronden; 4. Dik Hoeven (Doornspijk) op 3 ronden; 5. Wim van den Lindenberg (Weesp); 6. Wim Scherion (Wezep); 7. Sjoerd Frandsbergen (Heerenveen): 8. Wim Harleman (Zwolle); 9. Henk Woud (Blokzijl); 10. Wijnand Scholten (Hal). JOSWERT, Marathon 1 uur: 1. Piet de Boer (Jellum); 2. Henk Kuiper (Meppel); 3. Siem Albaka (Harich); 4. Lammert Terp- Duim (Gorredijk); 5. Roelof Schuiling (Ou- „Met het afsluiten van dit spon sorcontract", aldus Bouma bij zijn toelichting, „is een belangrijk stuk continuiteit gegarandeerd. De bond heeft een punt bereikt waar op het handhaven van een kwali- teitsprodukt door het oplopen van de kosten niet meer haalbaar is zonder sponsors. Temeer, daar de sport wordt geconfronteerd met te ruglopende subsidies vanuit de overheid en verminderde'inkom sten door een terugloop in groei van het ledenaantal. Zonder steun van buitenaf kunnen we de pro gramma's niet meer invullen zoals die ons voor ogen staan". Het bedrag van 500.000 gulden is overigens veel meer dan het auto mobielbedrijf in het recente verle den ooit aan de KNHB verstrekte. Toen ging het om bedragen van een ton per jaar. Wellicht geen WK voor Voller BREMEN (SID) - De Westduitse voetbalinternational Rudi Vóller heeft gistermiddag in Brussel een liesoperatie ondergaan. De spits van de Westduitse koploper Wer- der Bremen is daardoor minimaal voor acht weken uitgeschakeld. Mogelijk komt hij dit seizoen niet meer in actie en moet hij de eind ronden van het wereldkampioen schap in Mexico missen. De operatie werd verricht door de Belgische specialist dr Mare Martens. Hij verrichtte eerder suc cesvolle ingrepen bij de Belgische doelman Jean-Marie Pfaff en de Deense spits Preben Larsen. Ande re medici, die de voortdurend kla gende Vóller onderzochten, acht ten een operatie niet noodzakelijk. Het blessureleed van Vóller begon op 23 november van het vorig jaar toen hij zwaar werd aangevallen door Augenthaler van Bayern München. De Belgische bondscoach Guy .Thijs heeft Guy Vandersmissen van Standard Luik toegevoegd aan zyn nationale selectie voor de oefe ninterland van woensdag in Elche tegen Spaiye. Thys kreeg tijdens de centrale training van maandag te kampen met verschillende ge blesseerde spelers. Ceulemans, Vandereijken, Claesen en Vanden- bergh kunnen de reis naar Spanje niet meemaken. Om zijn groep op zestien te brengen werd Vanders missen opgeroepen. Op 23 april oe fent België voor 'Mexico' in Brus sel tegen Bulgarije. MOORDRECHT - In de interregio nale zaalvoetbalcompetitie werd gisteravond slechts één wedstrijd afgewerkt. Het resultaat was voor delig voor lijstaanvoerder Zwarte Wolf, dat zyn naaste concurrenten voor de titel in Moordrecht de pun ten zag delen. FC Snoekie raakte door het gelijkspel tegen Datarex (2-2) weer een punt achter op de Leidenaars.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10