PORT Geslaagde coup 'paar apart' 'Wat hebben we 'm zitten knijpen' Karlstad: 'Het ging zo ongelooflijk gemakkelijk' Titel Vergeer na perfect toernooi, maar: Kans op Tocht niet verkeken Gustafson hoopt op Tocht MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD 1NZELL (GPD) - Het is nog maar drie maanden geleden dat Gerard Kemkers en Leo Visser als tweede keus werden betiteld. De KNSB stuurde eind november een stel ju nioren naar de ouverture van de World Cup-serie in het Noorse Trondheim, omdat die wedstrijd niet paste in het programma van de kernploeg-cracks. Het Jong Oran je-duo zag bij die gelegenheid zijn kans schoon om zijn eerste aanval te plaatsen op de gevestigde orde en verraste met name op de 5 kilo meter de complete internationale top. Drie maanden na die eerste ver rassende coup hebben Kemkers en Visser ondubbelzinnig laten zien dat zij niet die kneusjes zijn waar voor ze destijds werden versleten. Nadat ze twee weken geleden in Assen al hun nationale concurren ten een veeg uit de pan hadden ge geven door zich in de WK-ploeg te rijden, gaf het „paar apart" uit de kernploeg in Inzeil ook een groot deel van de buitenlandse concur rentie lik op stuk. Van het Jong Oranje-tweetal uit de ploeg van Leen Pfrommer maakte vooral Gerard Kemkers grote indruk. De 18-jarige athe neumscholier uit Eelde reed, alsof het de gewoonste zaak van de wer reld was, achter Vergeer, Bozjev en Sjasjerin naar een vierde plaats in het eindklassement. Een dergelij ke klassering is in de staatsge schiedenis weinig debutanten ge geven. Zelfs Ard Schenk raakte als toe schouwer geimponeerd door het rijden van Kemkers. „Wat die jon gen deed was echt grote klasse. De kans bestaat dat Hein Vergeer vol gend jaar terugvalt, maar hier in Inzeil is bewezen dat er jonge rij ders aankomen die mee kunnen draaien met de wereldtop". Snel ijs^m Evenals Leo Visser reed Kem kers op het snelle ijs van Inzeil vier persoonlijke records bijeen. Op de 500 meter doorbraken beiden de 40-secondengrens, en op de 10 kilo meter haalden ze meer dan een mi nuut af van hun beste prestaties. Kemkers schrapte in de slotrit van het toernooi de naam van Hilbert van der Duim uit de recordboeken van de 10 kilometer. De Fries was vier jaar gleden ongeveer vier se conden langzamer dan Kemkers gisteren. Met zijn 14.23,74 die hem achter de kersverse wereldrecord houder Geir Karlstad een zilveren plak opleverde, diende Kemkers zich aan als een ras-stayer. „Eerlijk gezegd wist ik absoluut niet hoe ik die tien kilometer moest aanpakken", vertelde Kem kers, terwijl hij tientallen handte keningjagers tevreden probeerde te stellen. „Ik dacht na de 1500 me ter dat het wel goed zat met mijn klassering. Ik stond op dat mo ment zesde. Maar toen ik die scher pe tussentijden hoorde, schrok ik me kapot. Ik gokte op de eindtijd van Leo Visser, maar het bleek nog veel sneller te gaan. Ik hoorde pas achteraf dat ik het Nederlands re cord van Hilbert van der Duim had gebroken". Opvolger 1 Gezien zijn prestaties over de vier afstanden kan Kemkers uit groeien tot een waardig tegenstan der en opvolger van Hein Vergeer. Temeer, daar Kemkers, die vrij weinig met gewichten werkt, nog nimmer in de trainingen tot het ui terste is gegaan. De Drent heeft in Inzeil laten zien dat hij al op rela tief jonge leeftijd erg veel inhoud heeft op de lange afstanden. Op de sprint en 1500 meter verbetert hij zienderogen, wat hem alles bij el kaar tot een allrounder met allure maakt. Op de 500 meter knabbelde hij meer dan een seconde van zijn per soonlijk record af. „Ik heb bewust veel risico's genomen. Met snel ijs moetje voluit gaan. Voor hetzelfde geld ga je met zulke snelheden on deruit, maar om hoog te eindigen moet je risico's durven te nemen". Zoals al het hele seizoen het ge val is, bleef Leo Visser in de Zuid- duitse Alpen in de schaduw van Gerard Kemkers, maar de Haa strechter was met zijn achtste plaats meer dan tevreden. „Als ie mand me voorafhad gezegd, dat ik achtste zou worden, had ik hem voor gek verklaard. Ik had dit ab soluut niet verwacht", aldus de dorpsgenoot van Hein Vergeer, die vooral sterk acteerde op de 1500 meter, waarop hij in een recht streeks duel Kemkers aftroefde. Bovendien maakte hij van zijn duel op de 10 kilometer tegen de Zweedse olympisch kampioen op de vijf kilometer, Tomas Gustaf son, een spannende strijd, dat zijn supporters in extase bracht. „De aanmoedigingen waren fantas tisch. Je krijgt er vleugels door en kunt er je grenzen door verleggen. Toen ik inliep op Gustafson hoor de ik mijn supporters tekeer gaan. Maar helaas werd ook Gustafson erdoor geprikkeld, waardoor hij ook aanzette en me net voor wist te blijven. Ik heb me overigens voor de races afgeschermd voor het pu bliek. Ik trok tijdens het inrijden een schutting op tussen mezelf en de toeschouwers om me niet uit m'n concentratie te laten halen". De hartverwarmende strijd in In zeil heeft voor Leo Visser het be wijs geleverd, dat hij in toekomst evenals zijn maatje Kemkers kan uitgroeien tot een compleet all rounder. Hy peinst er dan ook niet over om zich net als Vergeer met het oog op de Olympische Spelen van. 1988 te gaan richten op bepaal de afstanden. In de euforie over de prestaties van Vergeer, Kemkers en Visser viel de elfde plaats van Frits Scha lij weg. De routinier uit Weesp had de grootste moeite om zich bij de beste zestien te plaatsen. Hoewel hij een persoonlijk record noteerde was zijn tijd op de 5000 meter aan vankelijk niet toereikend voor kwalificatie op de tien kilometer. Maar doordat Rolf Falk-Larssen zich op de 1500 meter niet wist te plaatsen, hetgeen de opnieuw te genvallende Noor te danken had aan de scherpe tijd van Leo Visser, mocht Schalij toch meedoen aan de tien kilometer, waarop hij zo waar naar een persoonlijk record reed. Schalij, die zaterdagavond in een lang gesprek door Henk Gemser ervan weerhouden werd om direct te kappen met de wedstrijdsport, was vooral niet te spreken over zijn sprint. „Die afstand heeft me de das omgedaan. Ik was er niet hele maal met mijn hoofd bij en maakte twee misslagen. Die kostten me ze ventiende van een seconde, waar door ik meteen was uitgescha keld". Of Schalij, nu hij van nummer twee binnen de kernploeg is terug gevallen naar een vierde plaats, doorgaat als wedstrijdschaatser, het hij in het ongewisse. „Lichame lijk ben ik zeker nog niet te oud. Het hangt ervan af of ik een goede betrekking krijg aangeboden. Zo ja, dan stop ik er meteen mee". Van der Reijden: Je mag je heus wel laten gaan9 INZELL (ANP) - Staatssecretaris Joop van der Reijden vqn WVC zal de komende maanden een vooraan staande rol gaan spelen in de pro motiecampagne om de Olympische Spelen van 1992 naar Amsterdam te halen. De in Inzeil aanwezige Van der Reijden verrichtte de afge lopen maanden al wat lobbywerk en sprak zich tijdens het schaats toernooi zonder reserves uit voor de Spelen van Amsterdam. Wij moe ten af van de mentaliteit, dat dat het verkeerd is om sportlieden hart stochtelijk toe te juichen. Dat idee is bij mijn bezoek alleen maar ver sterkt. Als je die jongens met die frisse bekkies bezig ziet, mag je je heus wel laten gaan". Adelaarsnest Berchtesga,den heeft zijn kansen om de Olympische Winterspelen van 1992 binnen te halen vergroot. De vijf in Inzeil aanwezige IOC-lz- den moeten een positieve indruk hebben gekregen van het schaats- feest, dat dit weekeinde onder lei ding van wereldkampioen Hein Vergeer werd gevierd. Het voorne men van het propaganda-comité om de nog komende IOC-leden vol gende week te ontvangen in het vroegere zomerverblijf van Adolf Hitler kan die positieve indruk wel eens wegnemen. Secretaris Michael Dyckerhof bevestigde het plan om de Olympische gasten in het zoge heten Adelaarsnest te begroeten. „Wij kennen het verleden. Het oord is nu een conferentiecentrum, dat bij uitstek voor deze bijeenkomsten geschikt is". INZELL (GPD) - Hein Vergeer, de concurrentie die hem opjoeg en ook de uitblinkende kanslozen op het beste WK in de historie, heb ben een nieuw tijdperk in de schaatssport ingeleid. Zeven jaar Juweeltje lang moest de huidige generatie de zware erfenis van Eric Heiden meetorsen. Het niveau waarop de Amerikaan acteerde bleef al die ja ren onaantastbaar. Maar daaraan is met een daverende klap een eind Bozjev deed wat hij kon. Hij is ge klopt door een tegenstander die een perfect toernooi reed". Hoewel Bozjev, die in de aanloop naar het seizoen met een meniscus blessure kampte, op drie afstanden sneller was, werkte Vergeer inder- gekomen. De wonderbaarlijke ijs- daad een onberispelijke Hein Vergeer springt een gat in de lucht nadat de Sowjet-schaatser Bozjev hem op de 10.000 meter niet van de troon heeft kunnen stoten. Henk Gemser juicht mee. (fotoANP) vloer van Inzeil, omringd door uitzinnige flollandse kolonie, werd bedolven onder supertijden en kende een even wurgende als emo tionele WK-ontknoping. Toen Oleg Bozjev de laatste meters aflegde van zijn tien kilometer vielen Hein Vergeer en Henk Gemser elkaar huilend in de armen. Wat was het voor die twee en de 6000 Nederlandse fans een kwel ling geweest. Bozjev, de roodhari ge Moskoviet, wereldkampioen in 1984, kon als enige het Nederland se schaatscarnaval nog verzieken. Vier seconden slechts was het ver schil tussen de wereldtitel en niets. Perfect INZELL (GPD) - Een opkikkertje konden de Noren maar al te goed gebniiken, want in -.de grote titel- toernooien zijn ze gedegradeerd tot figuranten. De enige Viking, die het eindklassement wel haalde, pakte de tien kilometer echter wel zeer rigoreus aan. Geir Karlstad verbrijzelde, terwijl langs de ijs vloer de tweede wereldtitel van Hein Vergeer werd gevierd, het wereldrecord van Igor Malkov. Liefst negen seconden bleef hij be neden de toptijd van de Rus, die uiteraard in Alma Ata de 25 rond jes had afgelegd. Karlstad stond na zijn 14.12.14 nog te duizelen en liet zich, met een Noorse vlag in de hand ge klemd, langdurig toejuichen. „In het begin van mijn rit", zo blikte hij terug, „wilde ik slechts zo ont spannen mogelijk rij4en. Rondjes tussen de 34 en 35 seconden waren mijn bedoeling. Maar het ging zo ongelooflijk gemakkelijk. Een rondje of zeven voor het einde stak mijn coach drie vingers naar bene den. Ik dacht eerst nog dat ik drie seconden onder het schema van Mozin zat, pas later had ik in de ga ten dat het wereldrecord binnen mijn bereik lag". Als stayer is Karlstad geen onbe kende. Het vorig seizoen won hij zowel op het EK als WK de tien ki lometer, maar de nu 22-jarige Noor maakte dit jaar zijn faam aanvan kelijk niet waar. Hij besloot het EK in Oslo als negende - en beste Noor tegen opUetien kilometer. Ook Karlstad had geleden onder de te zware trainingsarbeid in het i seizoen en kampte met spierpro blemen. „Daarna heb ik me gron dig laten behandelen door een fy siotherapeut. De rugklachten dwenen en ik ging me eindelijk weer ontspannen voelen", aldus Karlstad. Hij reed twee keer op dé Medeo- baan, de recordfabriek van de Sowjet-Unie. Karlstad: „Maar bei de keren waren de omstandighe den niet ideaal". Hij had bijvoor beeld niet het voordeel van de cir culerende wind, die de schaatsers soms constant in de rug blaast. Malkov vestigde onder die ridicule omstandigheden ooit het nimmer erkende record van 13.54,81. Karl stad: „Een wereldrecord in Inzeil zegt me veel meer, want in Alma Ata kunneh zoveel schaatsers hard gaan". Over vier weken strijken de Ne derlanders in het verre Aziatische schaatsoord neer voor een nieuwe strijd met de Sowjets en Karlstad houdt er al rekening mee dan zijn record weer te moeten afstaan. „Het is best mogelijk dat ik maar even recordhouder ben, maar laat me er nu even van genieten", vond de Noor na zijn formidabele uit smijter. De recordlawine in Inzeil resul teerde in 59 nieuwe persoonlijke toptijden. De Nederlanders bereik ten het hoogste moyenne, want in hun 16 ritten werd slechts drie keer geen persoonlijke grens verlegd. Boris Vasilkovski, de zo sympa thieke coach van de Sowjets, ge loofde er in. „Bozjev reed de 5000 meter nooit zo goed als hier en is op de tien kilometer nog sterker", zei hij vlak voor de race. Bozjev vocht als een Russische beer. Speekselslierten slingerden om zijn gezicht en hij bracht het Ne derlandse legioen tot zwijgen. Dat telde aanvankelijk de seconden in het voordeel van Vergeer af, maar werd angstig stil toen Bozjev er een hoger tempo uitperste. Vergeer later: „Ontzettend, wat heb ik in m'n rats gezeten. Maar ik wilde er bij blijven, als iemand sterker is dan ik moet ik dat zelf zien". En Gemser: „Halverwege de race dacht ik, het zit gebeiteld, maar toen ging die knuppel weer harder rijden. Ik kan je zeggen dat ik op dat moment de last der jaren ging voelen. Gelukkig was het een rondje of drie voor het einde over bij Bozjev. Toen had hij de inhoud niet meer, maar wat hebben we hem zitten knijpen". De Sowjets droegen de neder laag met opgeheven hoofd. Bozjev, die een ovatie kreeg van de Neder landers voor zijn heroische strijd: „Ik heb al mijn krachten gegeven, maar ik kon tegen het einde niet harder. Dat ik na Vergeer reed zie ik niet als een voordeel. Het vorig jaar was het andersom en toen ver loor ik ook". En Vasilkovski: „Ik ben niet teleurgesteld. Alleen mijn stayers, Malkov en Mozin, hadden sneller gekund, maar hadden niet de meest ideale omstandigheden. Het WK-puntenrecord van Heiden (1979) ging eindelijk aan flarden en de zorg om Vergeers inhoud op de lange afstanden smolt zaterdag net zo hard als de sneeuw in de warme Zuidduitse zonnestralen. Zijn win nende vijf kilometer, fors onder de zeven minuten, was een juweeltje in een fonkelende keten. Vergeer had er, achteraf, zijn titelprolonga- tie aan te danken. „Ik heb zelf altijd een rotsvast vertrouwen gehouden. Na het NK had ik twee weken nodig om lek ker in m'n slag te komen. Daar was goed ijs voor nodig en dat hebben we gehad in Haarlem. Ik wist ook dat ik onder de zeven minuten kon komen, maar 6.54 is fenomenaal. Daar heb ik 's nachts nog wel een uurtje wakker van gelegen". Spanning1 Terwijl Vergeer naar het plafond lag te staren, lichtte Henk Gemser elders in het hotel toe: „Op dit goe de ijs moest de techniek van Hein de doorslag geven. Tevens hadden we voor een minder progressief be gin gekozen, dus een beetje de krachten sparen voor het tweede gedeelte". Daarvan had Bozjev, in de eerste rechtsstreekse confronta tie tussen de beide giganten, niet terug. Schitterend nam de 24-jarige Moskoviet revanche op de 1500 meter. „We zijn er nog niet, één misslag en het is gebeurd", had Gemser de avond tevoren gewaar schuwd. Bozjev's raketstart zorgde voor een Verschil dat tot op de eindstreep in stand bleef. Vergeer: „Gelukkig kon ik nog net voor hem langs kruisen, anders had hij te veel gewonnen. Maar ik heb na tuurlijk wel de hele race achter hem aan gereden". Het was de enige afstand die hem geen persoonlijke toptijd op leverde. Hoe uitgeput hij vervol gens ook zijn tien kilometer tot een zeer acceptabel einde bracht, na derhand bleek Vergeer er slechts twaalfde mee te zijn geworden. „Vechtend om de eerste plaats is het heel anders dan wanneer je zonder uitzicht op de titel aan de tien kilometer begint. Ik moest eerst Sjasjerin zien kwijt te raken en moest er ook nog eens rekening mee houden dat Bozjev na mij kwam", aldus Vergeer nadat de im mense spanning was geweken. Specialisatie Het onvoorstelbare enthousias me van de uitbundige toeschou wers en het hoge prestatiepeil blie zen in Inzeil de gedachte omver dat het allroundschaatsen op zijn laat ste benen loopt. Toch blijven Ver geer en ook Gemser vasthouden aan olympische specialisatie. „Dit toernooi heeft mijn mening zelfs versterkt dat ik me vooral op de 1500 en 5000 meter moet gaan rich ten", opperde Vergeer. „Na twee jaar de sterkste te zijn geweest op de allroundtoernooien is het nu tijd om aan specialisatie te gaan doen", viel Gemser zijn pa radepaardje bij. De coach beleefde vanzelfsprekend meer voeldoe- ning aan deze wereldtitel dan welk eerder succes ook. „Het vorig jaar werd Hein nog uitgeroepen tot de sterkste van de zwakken. Nu was er meer strijd en werden grenzen verschoven. Dat geeft enorm veel voldoening". „In dit WK", zo vatte Boris Vasil kovski, de chef-coach van de Sow jets samen, „heeft de schaatssport een nieuw niveau bereikt. Er zijn historische grenzen doorbroken en er is een grote stap voorwaarts ge maakt. Daar moeten we allemaal blij om zijn en er zijn deze keer ook geen echte verliezers". LEEUWARDEN (GPD) - De kans op een Elfsteden tocht is nog niet verkeken. De voorspelling dat er in de tweede helft van deze week dooi komt, lijkt niet uit te komen. Maar de kans dat de tocht nog deze week wordt gehouden is deson danks uiterst klein. Er zitten in het Elfstedentr^ject nog tal van zwak ke plekken: in de zuidwesthoek van Friesland, in Kimswerd en Witmarsum, bij Harlingen en bij de startplaats, de Zwettehaven (tien centimeter). De ijsdikten lopen uit een van zes centimeter onder som mige bruggen, tot vyftien centime ter in de Zwette. Vanavond komen de twintig rayonhoofden bijeen om de toestand van het ijs te bespre ken. Het Elfstedenbestuur blijft er bij dat het nog enkele nachten streng moet vriezen. Zondagochtend vergaderde het Elfstedenbestuur voor de tweede keer dit weekeinde over de ijstoe stand. Tijdens de eerste vergade ring, zaterdagmiddag, bleek dat de weersvooruitzichten uitgesproken ongunstig waren. Er werd een nieuwe vergadering uitgeschreven voor zondag, maar zaterdag waren volgens Elfsteden-secretaris jhr. Gustaaf Witsen Elias de vooruit zichten zodanig dat een Elfsteden tocht er volgens hem niet meer in zat. Elfsteden-voorzitter Jan Sipke- ma zei gisterochtend na afloop van de bestuursvergadering dat hij blij was met de bewolking die er op dat moment was. „Het betekent dat de zon minder op het ijs kan instra len". Hij had die woorden koud uit gesproken, of de zon brak boven Friesland door. Sipkema wees er op dat weersvoorspellingen op lan gere termijn „hachelijk" zijn, maar „er liggen nog enige kansen open". Ook baancommissaris Henk Kroes toonde zich optimistischer dan een dag tevoren: „Het gaat erom span nen", zei hij. De voortdurend wisselende weersvooruitzichten en de vaak te genstrijdige voorspellingen zorgen ervoor dat de kansen op een Elfste dentocht haast van dag tot dag ver schillend worden ingeschat, ook door bestuursleden. „Weersver wachtingen maken blijft mensen werk, met alle onzekerheden die daar bij horen", aldus Waalkens. „Het is daarom goed dat het Elfste denbestuur met meerdere weer kundigen contact heeft over het Maar volgens de luchtmacht-me- teorologe is het niet verstandig om als weerkundige een dag te gaan noemen waarop een Elfsteden tocht zou kunnen worden verre den. „Dat zal ik nooit doen. We we ten iets van het weer. Maar van ijs en ijsaangroei hebben wij geen ver stand". Twee belangrijke weerstations, Brecknell in Engeland en Offen bach in Duitsland, hebben gisteren voorspeld dat de temperaturen ook na donderdag vermoedelijk 's nachts onder nul zullen blijven. Waalkens: „Er zitten dan twee la ge- en twee hogedrukgebieden om ons heen, die ervoor zouden kun nen zorgen dat het weer hier sta biel blijft. Maar ik geef toe, de prognoses voor zo'n lange termijn zyn niet erg betrouwbaar". ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN 'Nh-7 KAMSTEEG OCCASION .KÏES OOK^/OO^TKAMSTIEG ZEKTRHE iD INZELL (GPD) - Voor Tomas Gustafson was het wereldkam pioenschap na 350 meter al verkeken. De Zweed, die na lijn derde plaats op het Europees kampioenschap in Oslo tot de fa vorieten werd gerekend, kwam op de 500 meter in de tweede bocht van lijn rit tegen Werner Jiger ten val, waarmee hij een topklassering verspeelde. „Ik weet niet waar die val precies aan ligt, ik lag plotseling op mijn gat In Oslo was ik niet ontevreden over mijn sprint en daarom wilde ik nu meer risico's nemen. Kennelijk nam ik te veel risico". Gustafson kwam vervolgens ook op de 5 kilometer niet uit de voeten, omdat hij veel te hard van stapel liep, hetgeen hij op het laatst moest bekopen met een inzinking. In de eerste drie ronden reed hij zelfs onder het wereldrecordschema. „Ik had alleen nog kans op de titel als ik drie afstanden zou winnen. Ik gokte daar om op de vijf kilometer op alles. Maar na een aantal ronden voelde ik al dat ik veel te hard was begonnen. Het werd dus niets". Gustafson wilde zich op de 1500 meter revancheren, maar de olympisch kampioen van Serajewo blokkeerde na een voortva rende start volledig en kwam voor de tweede keer in Inzeil ten val. Daarna was hij te gedesillusioneerd om nog een aanval te doen op het wereldrecord op de 10 kilometer. Ondanks alle mlsCre keek Gustafson gistermiddag toch terug op een in zijn ogen geslaagd schaatsjaar. „Vergeet niet. dat ik aanvankelijk wilde stoppen. Doordat een sponsor mij wilde be talen tot en met de Olympische Spelen in 1988 ben ik toch maar weer doorgegaan. Ik hoop nu nog op een ding: het doorgaan van de Elfstedentocht".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9