695 actief in vriie tijd TVe zijn nergens voor of tegen Klachten over service van kabelnet Merenwijk Schaatsstrijd op Witte Singel Zwaargewonde bij massale vechtpartij Reclamebord moet weg van provicie Lijsttrekker A. van der Zon van de Middenpartij: Kampeerbus in brand MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Een ware Titanenstrijd is nodig om A. van der Zon, lijst trekker van de Middenpartij, maar vooralsnog meer bekend om zijn slagerswinkel op de Haarlemmer straat, te bewegen om over iets an ders dan parkeren te praten. Zo on geveer om de tien zinnen neemt hij de woorden 'parkeerplaatsen', 'De Camp', 'bereikbaarheid', 'bekeu ringen' in de mond. Keer op keer laat hij het eigenlijke gesprekson derwerp varen om nog maar weer eens dat vermaledijde parkeerbe leid van de gemeente aan de orde te stellen. Want parkeren, daar weet Van der Zon alles van. Hij hoest aan één stuk aantallen par keerplaatsen uit heden, verleden en toekomst op en vindt zo moeite loos zijn weg door een dikke stapel gemeentelijke parkeerrapporten dat hü ze wel moet hebben stukge lezen. Hier en daar wekt hij de indruk dat de Middenpartij de zaken al leen maar vanuit parkeeroogpunt beziet. "Bejaardenbeleid? Ja, die mensen worden erg in de steek ge laten. Als ze slecht ter been zijn moeten ze helemaal vanaf de par keerplaats bij molen De Valk naar de binnenstad lopen, dat redden ze niet". Meer beleidspunten weet hij voor de Leidse ouderen niet te noe men. Sterker nog is de indruk dat de partij van Van der Zon over be paalde zaken (nog) helemaal niet heeft nagedacht. Vlak voor het uur U is nog geen verkiezingsprogram ma vastgesteld 'maar het zal wel ongeveer zo worden als dat van vier jaar geleden, het wordt iets uit gebreider'. Dat programma was nauwelijks indrukwekkend te noe men: tweeënhalf velletje, ruim ge spatieerde tekst waarin in hooguit elf regels per onderwerp iets werd gezegd over werkgelegenheid, wo nen, fietsen, universiteit, overheid, financiën, peuters en jeugd en sport. Geen letter dus over toch ook niet te onderschatten zaken als on derwijs, cultuur en kunst, gezond heidszorg, welzijn, bejaardenzorg, jongerenwerk, etnische minderhe den of openbare werken. Van der Zon vier jaar later gevraagd naar de standpunten van de Middenpar tij voor wat betreft deze beleidster reinen, blijken de kaarten niet veel anders te liggen. Zijn antwoorden wekken althans niet de suggestie dat daarover binnen de partij door wrochte discussies zijn gevoerd en staven evenmin Van der Zons be wering dat de partij voor nog wel meer zaken staat dan alleen het welzijn der Leidse middenstand in de vorm van heel veel parkeer plaatsen en een goede bereikbaar heid van het centrum. Ongezonde boel We lopen, met veel zijsprongen van de kant van Van der Zon naar de parkeerproblematiek, de terrei nen langs. Onderwijs. "Daar moet ontzettend veel aan gebeuren". Wat allemaal? "Nou, hier in de wijk is bij voorbeeld alleen de Leidse Houtschool, ik vind dat er nog een tje bij moet komen". Bejaardenbe leid: Van der Zon rept slechts over moeilijk ter been zijnde ouderen die toch niet zo'n eind vanaf de parkeerplaatsen bij molen De Valk naar de binnenstad kunnen lopen. Openbare werken: "Het filmhuis is een schandaal, het hoort daar niet. Het is op zichzelf een leuk gebouw maar het past niet in de buurt". Beleid voor etnische minderhe den: "Die mensen moeten rechtvaardig worden behandeld. De linkse partyen hebben het daar vaak over, maar het lijkt een beetje op stemmen trekken. Ik sta er wel achter. Als klant hebben wij ze niet, ze hebben hun eigen slagers. Ze worden zelfs wel voorgetrok ken. Zij hoeven geen slagersvakdi- ploma te hebben, dat gaat heel soe pel. Ze wonen graag bij elkaar, dacht ik. Zo goedkoop mogelijk en met zo veel mogelijk bij elkaar. Décht ik hoor". Welzijn: "Daar zijn we natuurlijk ook ontzettend voor. Je moet er wel voor zorgen datje niet meer ge legenheid biedt dan dat er klanten zijn. Geen club- en buurthuizen die op zoek moeten naar jongeren". Gezondheidszorg: "Daar zijn we ontzettend voor. Hierbij denk ik weer aan parkeren, dat moet verbe terd worden. Tja, hoe zal ik dat eens zeggen". Hij zegt er niets meer over, doet bij wijze van ant woord kond van het feit dat de Middenpartij vindt dat er veel meer sportgelegenheid moet ko men in de binnenstad. "Sport is heel gezond". En er moet ook meer speelgelegenheid komen. "Het is in de binnenstad een ongezonde boel voor kinderen om te wonen, al die nauwe straatjes. En ze moeten gezond eten, ook de oudere men sen. Ik zeg het niet omdat ik slager ben, maar vegetarisch eten is niet gezond, daarvan ben ik overtuigd. Je haalt ze er zo uit, die kinderen. Als er hier een groepje langsloopt, zie ik zo: die eet vegetarisch". Cultuur en kunst: "Daar zijn we ook ontzettend voor. Die mensen (kunstenaars) zitten ook wel eens in de vernieling. Ze moeten die kunst niet opslaan, maar voor ie dereen te koop aanbieden, daar is iedereen blij mee. Kunstuitleen is een mooi begin. Ja, kunst en cul tuur, daar kun je niet buiten". Hard hoofd En meer parkeerplaatsen, daar is de Middenpartij allerminst tegen stander van. Dat wordt ook nu weer het hoofdpunt, vertelt Van der Zon, wiens partij tenslotte vier jaar geleden is opgericht uit onvre de met het gevoerde parkeerbeleid in vooral De Camp. Directe aanlei ding was dat wethouder Waal van het toen nog braakliggende Vrou- wekerk-terreintje een leuk pleintje wilde maken. De winkeliers van de Haarlemmerstraat/De Camp wil den er parkeerplaatsen. Waal won door Simone van Driel en Van der Zon, door zijn partij het CDA op een onverkiesbare plaats gezet, vond het tijd voor een eigen partij die de problemen echt wilde aanpakken. Samen met buurwin- kelier Ton Corver richtte hij de Middenpartij op. In de raad kwamen ze niet, slechts 365 mensen brachten hun stem op de Middenpartij uit. Dat valt volgens Van der Zon te verkla ren door het feit dat de partij pas op het allerlaatste moment besloot aan de verkiezingen deel te nemen. "We dachten: dat gaat wel even zo, maar dat ging dus niet". In de periode die ligt tussen de verkiezingen in 1982 en die van maart is zelden of nooit meer iets van de Middenpartij vernomen. Van der Zon en de zijnen kwamen, vertelt de slager, echter gemakke lijk aan de 30 handtekeningen die nodig zijn om een partij voor de verkiezingen te kunnen laten in schrijven. Dat de Middenpartij zich vier jaar niet heeft geroerd, verklaart Van der Zon met: "Dat heeft toch weinig zin. Eigenlijk zou ik nu niet meer meedoen, maar mijn klanten zeiden: 'Je doet toch wel weer mee hè? Ik had er een hard hoofd in, maar ja, als je niet mee doet, gebeurt er weer niets", aldus Van der Zon, met dit laatste uiteraard doelend op het gebrek aan parkeerplaatsen in de binnen stad in het algemeen en in De Camp in het bijzonder. "Het is nog steeds hopeloos", zegt hij er onder meer over. "Bij de PvdA en de WD zitten beste men sen, maar ze bouwen liever huizen dan dat ze parkeerplaatsen aanleg gen. In de Camp zijn er weer veer tig huizen bijgekomen. Op de plaats van één huis kunnen zes au to's staan. Natuurlijk zijn die hui zen wel nodig, maar die hadden ze aan de rand van de stad moeten neerzetten. De gemeente vult nu de open gaten in de stad op maar wel op plaatsen waar eerst parkeer plaatsen waren. Als ze in het verle den wat meer huizen hadden afge broken en die nieuwe woningen er gens anders hadden neergezet, hadden we nu 1000 parkeerplaat sen gehad". "Als de Middenpartij in de raad zit, kan er meer gebeuren", be weert Van der Zon. "CDA en WD zouden ook wel wat voor meer par keerplaatsen voelen en met ons er bij hebben ze de meerderheid. De PvdA wil er nu ook wel weer over praten, maar ja, de verkiezingen naderen he". De Middenpartij wil onder meer vechten voor een parkeerplaats bij de Lucas van Leydenschool. "Wet houder Peters zei: dat kan niet, dat trekt veel te veel verkeer aan. Maar dat is nu juist onze bedoeling. De omzet is echt teruggelopen de afge lopen jaren. Vooral de grote klan ten missen we. En wie een paar keer een bekeuring heeft gehad - de mensen hebben zo'n hekel aan bekeuringen, ongelooflijk - die komt niet meer. Ze rijden liever twintig kilometer heen en terug, wat ook geld kost. Als alle mensen die een bekeuring hebben gehad of A. van der Zon: "Als ze in het verleden wat meer huizen hadden afgebro ken en die nieuwe woningen ergens anders hadden gebouwd, hadden we nu 1000 parkeerplaatsen gehad". tegen een paaltje zijn opgereden op ons stemmen, hebben we zo vijf, zes zetels". "De PSP, die kiest voor bekeu ringen voor zijn eigen kiezers. Want die hebben heus ook wel au to's. En de PPR-aanhangers ook. Mijn PPR-klanten zeggen wel eens: 'Toch wel moeilijk zeg, om hier te komen'. Maar ze hebben er zelf aan meegewerkt dat die auto's de binnenstad uit moesten. Echt, een slechter parkeerbeleid dan hier wordt gevoerd, bestaat niet. 't Is gewoon een ramp". Van der Zons zoon, een bijna af gestudeerde bedrijfseconoom, be zet de tweede plaats op de lijst. "Ei genlijk zou hij lijsttrekker worden, maar ik zit nu in ongeveer dezelfde positie als Den Uyl: ik ben bekend en berucht en daar moet je als par tij van profiteren", aldus Van der Zon, die denkt dat zijn partij toch zeker wel één raadszetel zal kun nen behalen. "We zijn een heel za kelijke partij, helemaal niet zo poli tiek aangelegd en eigenlijk ner gens voor of tegen. En we zijn het met de meeste dingen van CDA en WD wel eens". Expositie over seksueel geweld LEIDEN - De Leidse 'Vrouwen te gen seksueel geweld' organiseren vanaf donderdag 20 februari een fototentoonstelling in De Waag aan de Aalmarkt. Het doel van de ten toonstelling is om te laten zien dat seksueel geweld niet op zichzelf zou staan, maar een gevolg is van de ongelijke positie van vrouwen ten opzichte van mannen in de maatschappij. De officiële opening voor geno digden, door seksuologe Gerda van Dijk, heeft donderdag om 17.00 uur plaats. Diezelfde avond is de tentoonstelling te bezichtigen van 19.00 tot 21.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tevens wor den voortdurend video's vertoond. Ex-huurder 'ontvoerd' door huisbaas LEIDEN - Een 19-jarige bewoner van de Lange Mare is zaterdag avond door zijn voormalige huis baas 'ontvoerd'. De 18-jarige huis baas wilde achterstallige huur Van zijn ex-huurder innen - hoewel de laatste zegt te menen dit door werkzaamheden aan de verhuurde woonruimte al te hebben vergoed - en nam de man tegen zijn wil mee. Het tweetal werd door de politie aangehouden op de Breestraat. De ontvoerde wilde geen aangifte doen van ontvoering. De politie kon slechts proces-verbaal opma ken tegen de huisbaas, wegens het rijden zonder rijbewijs en diens au to in beslag nemen. LEK - Aan de Corantijnstraat heb ben onbekenden gisternacht elf autobanden lekgestoken, van ze ven verschillende auto's. Dit moet vanaf ongeveer twee uur zijn ge beurd. LEIDEN - Een kampeerbus is za terdagavond door brand flink be schadigd toen de eigenaar, een 42- jarige bewoner van de Hogendyk- straat, in de bus een natte slaapzak boven het gastoestel wilde drogen. De zak en de bus raakten daarop in brand. De brandweer heeft het vuur moeten blussen. ADVERTENTIE HEERLIJK H.O.H. GEHAKT RUND EN VARKENS KILO DEVLEESCHMEESTERS Lelden: 5-Meiplein, Codi Levendaal. LEIDEN - Op de Witte Singel zijn zaterdag voor het eerst sinds 'men senheugenis' schaatswedstrijden gehouden. De stichting wijkcomité Vreewijk had ter hoogte van de Sterrewacht een parcours uitgezet, waar de deelnemers hun krachten konden beproeven op de onderde- Actiedag voor schoolboot LEIDEN - De christelijke scholen gemeenschap De Vlietschans houdt vrydag een actiedag voor een schoolboot in Suriname. Deze boot is bedoeld om leerlingen in het binnenland van Suriname van en naar school te brengen. Voor de ze boot is een bedrag van ongeveer 7000 gulden nodig. Omdat geld byeen te krijgen, zul len de leerlingen van De Vliét- schans die dag onder meer klusjes verrichten voor wijkbewoners. Verder worden er bloemen en zelf gemaakte kunstvoorwerpen ver kocht en wordt er een sponsorloop Ook op de school zelf worden de nodige activiteiten gehouden. Zo bezoeken enige schrijvers de school, wordt er een sport-instuif gehouden, een voetbalwedstrijd tussen leerlingen en leraren, een tafeltennistoernooi, een dartwed- strijd en een schaaksimultaan. Ook is er een zogenoemde 'Feno- mini' georganiseerd, waar allerlei aspecten van de natuurkunde won den uitgelegd. Daaraast is er een talentenjacht en een play-back- show. En of het allemaal niet op kan: in de school hebben ook dans en muziekdemonstraties plaats, een disco en een optreden van een band. De actiedag begint om 09.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Het avondprogramma is alleen be stemd voor leerlingen. len hardrijden, priksleeën, ringste ken, hindernisbaan en estafette. Ook de allerjongste schaatslief hebbers kwamen daarbij aan bod, zelfs de schaatsers en schaatsters die deze sport nog niet helemaal meester waren. Zij mochten, om hun evenwicht niet te verliezen, zich voortbewegen met een behulp van een stoel. Ondanks dit, keken ook deze deelnemertjes niet minder serieus tegen de wedstrijd aan, zo als blijkt uit de geconcentreerde ge zichtsuitdrukking van dit meisje op de foto van Fred Rohde. LEIDEN - De helft van de bewo ners in de Merenwijk heeft zater dagavond van half tien tot half twaalf zonder televisieontvangst gezeten. Een belangrijke verster ker van de Stichting Kabelnet Me renwijk (SKM) had het begeven. Bij menig bewoner heeft het zwar te beeld grote woede opgewekt, omdat dit de zoveelste storing op ry was en de SKM weer eens het antwoordapparaat had aanstaan. Volgens de familie Vlasveld uit de Merenwijk is er altijd wat. "Niet alleen met de televisieontvangst, maar ook de radio is al een paar keer uitgevallen", aldus de heer des huizes die als abonnee ruim honderd gulden per jaar aan de SKM betaalt. "Service krijg je er niet voor", meldt hij pinnig. "Wil je een klacht indienen bij de SKM dan krijg je een antwoordapparaat met de mededeling dat ze je zullen terugbellen. En dat laatste gebeurt nooit". Ook vanmorgen heeft de SKM een antwoordapparaat opstaan met de mededeling dat tot 25 fe bruari niemand op de administra tie aanwezig is. Boodschappen kunnen worden ingesproken met de garantie dat binnen 24 uur wordt teruggebeld. Vlasveld heeft zaterdagavond gebeld, maar is tot Voeding De storingsmonteur van de firma Van de Berg uit Zwammerdam is na de vele honderden telefoontjes van kwade Merenwijkers - ook via het antwoordapparaat verzameld - op pad gegaan. "Een belangrijke voeding in een versterker had het begeven. Die dingen komen voor", zegt de monteur nuchter. "Met de vervanging daarvan was ik om half twaalf klaar, toen was er ook on-' middellijk weer beeld". Op de vraag of de SKM meer sto ringen heeft dan andere kabelsta tions antwoordt hy: "Niet dat ik weet. Wel is het zo, dat met het om bouwen van de mast in Oegstgeest de laatste paar maanden wat meer storingen zijn geweest. Het FM- pakket voor de radio moest wor den omgezet en voor de televisie zijn er meer ontvangststations aan gebracht". De monteur begrypt als geen an der dat een antwoordapparaat heel vervelend werkt, maar hij ziet geen andere oplossing. "Al die honder den mensen kan ik ook niet gaan terugbellen. Dat moet de SKM maar regelen, wij zijn er voor het onderhoud". Augustinus Jongerenvereniging Augusti nus organiseert tot en met vrij dag een open week mt als thema 'Idolen, idealen en illussies' in het onderkomen aan de Rapenburg 24. Vanavond is 'Chariots of fire', de met een Oscar bekroonde rol prent van Hugh Hudson, te zien. Aanvang negen uur. Dinsdag is er een debat over 'Maakbaarheid van de Samenleving', waarbij wordt getracht de diepere ver schillen tussen liberalen en socia listen te ontdekken. Deelnemers zijn de heren Gijzel en Kalma van respectievelijk de Telder- stichting en de Wiardi Beck- mannstichting. Voorzitter is pro fessor Van Gunsteren. Het debat begint om half negen. Woensdag is er kroegavond, donderdag brengt cabaret 'Het kleine foutje' het stuk 'Doorgaan verkeerd' op de planken. Aanvang half negen. Op de T-zolder draait de video 'Desperately seeking Susan' met onder andere Madonna. Twee voorstellingen: om negen uur en om half twaalf. De week wordt vrijdag afgesloten met een feest waaraan onder meer de funk- band Stracchianelli, disco Prino en disco B-Alert medewerking verlenen. Een antwoord wordt gegeven op de vraag 'Hoe word ik een filmster'. Aanvang half elf. Kaarten zijn tot en met donder dagavond te krijgen bij de bar van Augustinus. AbvaKabo De AbvaKabo afdeling Leiden organiseert morgen een bijeen komst voor alle gepensioneerden in het kantoor aan de Driftstraat 49a. Voorlichter De Jong van het Hoogheemraadschap houdt een lezing over waterschappen, wa terbeheersing, bestrijding van Film vervuiling van het oppervlakte water en water als levensvoor waarde. De bijeenkomst begint om twee uur. georganiseerd in het wijk- en dienstencentrum De Linde aan de Herenstraat 64. Ook balroom- dansen behoort tot de mogelijkhe den. Belangstellenden kunnen zich vervoegen bij H van der Ma- rel, telefoon 125324. Lezing In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade houdt M.A. Vermet uit Voorschoten woensdag op uit nodiging van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde een lezing onder de titel 'Kijken is nog geen zien'. Aanvang acht uur. LWH De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit houdt morgen een intro ductieavond voor mannen en vrouwen die nog nooit of nog niet zo vaak bij de LWH zijn geweest De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het gebouw aan de Langegracht 65. Er wor den twee films vertoond. Voorts is er de mogelijkheid zich op te ge ven voor gespreksgroepen. Volksdansen Voor 55-plussers wordt elke dinsdagmorgen volksdansen K en O organiseert woensdag een filmmiddag voor kinderen. Te zien is onder meer een aantal tekenfilms. De voorstelling begint om half drie. Anjerfonds De muziekvereniging 'Nieuw Leven' heeft van het Anjerfonds een subsidie gekregen van 6.275 gulden. Het bedrag wordt be steed aan de aanschaf van nieu we muziekinstrumenten. Vrijwilligers De Katholieke Stichting voor club- en buurthuiswerk Leiden zoekt een vrijwilliger/ster die op maandagavond een eetgroep voor alleenstaanden wil draaien. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het buurthuis 'In de vroolijkc- ke arke', telefoon 123271. LEIDEN - Een twintigjarige Delf tenaar is dit weekeinde ernstig ge wond geraakt tijdens een massale vechtpartij op het Stationsplein. De betrokkene kwam met ernstig inwendig letsel in het Academisch Ziekenhuis terecht. De Leidse po litie heeft de vechtenden uiteenge jaagd. De grote knokpartij van zater dagnacht zou, volgens de politie, zijn ontstaan als gevolg van een ru zie tussen een groepje jongeren uit Delft en ongeveer 25 jonge Leide- naars in de discotheek Samaman- tha's. Beide groepen raakten ver volgens slaags op het Galgewater en daarna verplaatste het strijdto neel zich naar het Stationsplein. Daar liep de twintigjarige Delfte- naar een gescheurde milt en een in geklapte long op, zodat hij in het Acdemisch Ziekenhuis een spoed operatie moest ondergaan. De politie heeft geen aanhoudin gen verricht. De Delftenaren wil den geen aangifte doen, maar zei den de rekening zelf wel een keer te komen vereffenen. Wel werden drie mensen uit Delft voor hun ei gen veiligheid tijdelijk op het bu reau gehouden. Van twee anderen werd een krik en een ijzeren staaf, waarmee zij zich de Leidenaars van het lijf hielden, afgenomen. De Leidse politie heeft, in sa menwerking met de marechaus see, zaterdag nog drie Leidenaars aangehouden, die ervan worden verdacht vrijdagnacht te hebben deelgenomen aan een vechtpartij op de Breestraat. Zij zouden samen met vier stadsgenoten, die ter plek ke al waren aangehouden, twee Leidenaars zonder reden hebben afgetuigd. DEN HAAG/LEIDEN - Het recla mebord van Initiatiefgroep Schut tersveld BV langs rijksweg 4 ter hoogte van Zoeterwoude moet ver- Snackbarbaas opgelicht LEIDEN - Een snackbarhouder aan de Morsweg heeft vrijdagmid dag 230 gulden betaald voor een jerrycan afwaswater. Deze werd hem aangeboden door een onbe kende man, als wondermiddel te gen stankoverlast. Toen het won dermiddel was betaald, zou de on bekende nog even de gebruiksaan wijzing halen. Hy ging de deur uit en moet nog steeds terugkomen met die gebruiksaanwijzing. dwijnen. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de eigenaar van de grond verzocht het bord te ver wijderen. Indien hij dat niet doet zal het bord op zijn kosten door de politie worden verwijderd. Op het bord wordt reclame gemaakt voor bedrijfsvestiging op het Schutters veld in Leiden. Dit antwoordt het provinciebe stuur op vragen van de statenleden L.T. Offringa en P.G. Bakker (bei den CDA). De statenleden hadden zich aan dit en aan een ander recla mebord langs de rijksweg geërgerd en ook gewezen op 'sluikreclame' op een aanhangwagentje langs de Verseweg in Voorschoten. Dit aan hangwagentje mocht van GS even min reclame maken, maar bleek bij controle eind januari te zijn ver dwenen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3