Irak: 'herovering' iike eilanden olieiijlï Nek-aan-nek-race voor presidentschap Portugal Protest moslims in India Bondwell Gevechten Tsjaad weer losgebarsten ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Offensief Iran zou tot staan zijn gebracht SYDNEY (Rtr) - Milieubescher mers in Australië hebben opge roepen tot beëindiging van een krokodillenslachting die begon nadat een jonge vrouw twee da gen eerder door een krokodil was aangevallen. Volgens organisaties van mi lieubescherming schieten men sen die zich in burgercomités van waakzaamheid hebben geor ganiseerd, uit 'zuivere bloed dorst' krokodillen dood. De 26- jarige Catherine McQuarrie was dinsdag zwemmend op weg naar een vissersboot in een afgelegen deel van het noorden van Queensland, toen een krokodil Slachting van krokodillen na dood vrouw van ruim v$f meter haar tussen zijn kaken greep en meesleurde. Het verminkte stoffelijke over schot werd teruggevonden en de betrokken krokodil opgespoord en gedood, waarmee in de staat een algemene krokodillenjacht werd ontketend. McQuarrie was het tweede slachtoffer in acht weken. Op 21 december was in hetzelfde ge bied de 43-jarige Beryl Wruck door een krokodil gegrepen. Haar lijk werd niet teruggevon den, hoewel later menselijke res ten werden aangetroffen in een door jagers gedode krokodil van vyf meter. De milieu-organisaties doen een beroep op de overheid van Queensland een einde te helpen maken aan de wraakjacht op kro kodillen. In de jaren zestig waren er in Australië nog 350.000 van de soort; nu niet meer dan ongeveer 5.000. TEHERAN/BAGDAD (RTR/ Ea-,de °P UPI/AFP) - Irak heeft gisteren Irak„ bekendgemaakt delen van de ,,„„r voor 11» ddlllHCIVCll V«U1 UC Udg CCI1 olierijke Majnoon-eilanden te verrassingsaanval hebben uitge. hebben heroverd en beslissen- voerd op de zuidelijke Majnoon-ei- de" slagen te hebben uitge- landen. 50 kilometer ten noordoos- deeld aan de Iraanse invasie- ten van Basra. Het Iraakse opper- i grootste stad van Bagdad zou naar eigen zeggen het aanbreken van de dag troepen aan de zuidelijke sec tor van het front. afhankelijke waarnemers is het moeilijk na te gaan hoe ver Iraanse troepen zijn opgerukt in het uiter ste zuidoosten van Irak over de grensrivier Shatt al-Arab. Uit de verschillende legercommuniqués is wel af te leiden dat duizenden Iraanse militairen de Shatt al-Arab bevel maakte bekend dat Iraanse zijn overgestoken en zich hebben troepen op de eilanden i slagen en dat de Iraakse troepen Iran sprak dit echter tegen en zei zeven Iraanse tegenaanvallen wis- de Iraakse aanvallen te hebben af- ten af te slaan, geslagen. Daarbij zouden 150 Iraakse soldaten om het leven zijn gekomen en 300 anderen krijgsge vangen zijn gemaakt. Volgens Te- begroeide moerasgebied heran hebben Iraanse troepen op- wist te veroveren, maakte geen nieuw 50 vierkante kilometer melding van gevechten bij de ei- grondgebied 'bevrijd' zodat zij nu landen. Irak maakte voorts bekend de oorlogvoerende partijen op hun 750 vierkante kilometer Iraaks ge- drie Iraanse oorlogsschepen tot vijandelijkheden te staken, omdat ingegraven. Iran heeft gezegd dat Irak grote aantallen chemische bommen heeft afgeworpen om de oprukken de Iraanse troepen tot staan te Iran, dat de twee kunstmatig brengen. Slachtoffers die naar zie- aangelegde eilanden in het met riet kenhuizen in Teheran zijn ge- i de geVol- bracht, lijden vooral i gen van mosterdgas. China en de Sowjet-Unie riepen zinken te hebben gebracht. de escalatie van de strijd kan lei- Door de elkaar tegensprekende den tot een „geografische uitbrei- berichten en het ontbreken ding Passtoors weer terug in cel bied in handen zouden hebben. In Washington is ongerustheid ontstaan nu blijkt dat Irak er on danks zijn enorme materiële over wicht, met name in de lucht, nog niet in is geslaagd de Iraniërs terug te dringen. Uit satellietfoto's is vol gens de Washington Post gebleken dat Iran grote versterkingen heeft aangevoerd ten noorden van Bas- JOHANNESBURG(GPD)-DeBelgisch-NederlandseHelenePasstoors, die begin januari in de psychiatrische afdeling van het Johannesburg- ziekenhuis werd opgenomen, blijkt vorige week vrijdag weer terug te zijn gebracht naar haar cel in het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie. Donderdag nog verklaarde de Belgische Euro-parlementariër Marijke van Hemeldonck dat de psychische toestand van Helene Passtoors zeer ernstig was. Van Hemeldonck bracht ruim een week geleden als eerste een bezoek aan Helene Passtoors en mocht anderhalf uur met haar spre ken. Helene Passtoors wordt sinds juni vorig jaar door de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie vastgehouden op verdenking van wapensmokkel. Uit het feit dat Passtoors weer is teruggebracht naar de gevangenis, kan wor den geconcludeerd, dat haar toestand niet meer zo ernstig wordt geacht. ADVERTENTIE Buitenland kort In de oude stad Challenger Al tienden van seconden na de lancering van het Amerikaanse ruimteveer Challenger ontsnapte uit het onderste gedeelte van de rechter stuwraket een ongewone kleine zwarte rookwolk. Dat is te zien op foto's die gisteren door de NASA zijn vrijgegeven. Volgens deskundigen kan hieruit de con clusie worden getrokken dat de ca tastrofe al direct na de start niet meer tegen te houden was. Israël De Israëlische regering zoekt naar mogelijkheden om het leven in de bezette gebieden te verbete ren. Dat heeft een woordvoerder van premier Peres gezegd in een reactie op een Amerikaans men- senrechtenrapport, waarin kritiek werd geleverd op Israël. De woord voerder zei: "Wij werken aan het verbeteren van de kwaliteit van het leven in het gebied" dat in 1967 door Israël werd veroverd en bezet. Baby Doe Frankrijk heeft in een diploma tieke boodschap aan Liberia ge vraagd of de afgezette president van Haiti, Jean-Claude Duvalier, in Liberia asiel kan krijgen. De ter mijn van acht dagen die 'Baby Doc' in Frankrijk mocht blijven, loopt dit weekeinde af. Spionnenstof In vijf auto's van de Amerikaanse ambassade in de Sowjet-Unie zijn bij onderzoek minieme sporen aan getroffen van 'spionnenstof. Die stof zou volgens de Amerikanen zijn gebruikt door de KGB om de bewegingen van Amerikanen in het land te kunnen volgen. Hon- gewoon de beste Bondwell 34 is de voordeligste met 2 diskdrives van 360 KB Standaard geheugen capaciteit 256 KB Maak zelf de optelsom Monitor Printer Bondwell 34 Computertafel f 4999,- GRATIS 5 software pakketten met Ned. documentatie 1 doos diskettes voor back-ups 1 stofhoes set *(Excl. BTW) NEW DELHI (AP) - Moslims heb ben gisteren in de Indiase steden New Delhi en Lucknow onlusten veroorzaakt uit woede over de her opening van een Hindoe-heilig dom in de deelstaat Uttar Pradesh bij de stad Lucknow. Ook in Cal cutta kwam het tot protesten. De politie opende het vuur op de moslims die in de oude stad van Delhi bussen, auto's en winkels vernielden. Een 18-jarige moslim student werd dodelijk getroffen. In delen van Delhi werd een uitgaans verbod ingesteld en de autoriteiten in de Indiase hoofdstad hebben ook voor tien dagen een samen scholingsverbod ingesteld voor meer dan vier personen. Volgens de politie werden 15 politieman nen en tien burgers gewond. Zestig mensen werden gearresteerd. In Lucknow, de hoofdstad van de deelstaat Uttar Pradesh. 400 ki lometer ten zuidoosten van New Delhi, kwam het ook tot ernstige ongeregeldheden. Veel mensen, onder wie tientallen politieman nen, werden gewond. Zeker 60 mensen werden gearresteerd.Het optreden van de moslims is een protest tegen een gerechtelijke uit spraak van 1 februari die herope ning van het Hindoe-heiligdom Ram Janma Bhumi bij Lucknow toestaat. De tempel wordt vereerd als de geboorteplaats van de god Rama. Maar op het terrein van de tempel staat ook een 16e eeuwse moskee. De tempel is de afgelopen 36 jaar gesloten geweest als gevolg van een niet opgelost geschil over het eigendom van het terrein. Dissidenten naar Westen FRANKFURT (ANP) - De Sowjet- Unie heeft gisteren onverwacht drie leden van de onofficiële Russi sche vredesgroep 'Groeppa dover- ija' toestemming gegeven naar het Westen te vertrekken. Volgens de Internationale mensenrechtenor ganisatie IGFM zou nog een vierde niet met name genoemde dissident het land mogen verlaten. De student Nikol^j Chramov en het echtpaar Aleksqj en Olga Loez- nikov maakten deel uit van de vre desgroep 'Groeppa doverya' (Ver- trouwensgroep), die ijvert voor het verbeteren van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Okello mag terugkeren naar Kampala KAMPALA (AP, Rtr, AFP) - De nieuwe Oegandese president, Yo- weri Museveni, heeft gisteren zijn verjaagde voorganger, generaal Ti to Okello uitgenodigd terug te ke ren naar Kampala. Hij mag er op staatskosten wonen met een door de regering betaalde lijfwacht. Aan de terugkeer van Okello worden geen voorwaarden vooraf verbon den. Okello werd vorig jaar juli staats hoofd na een staatsgreep van het leger die de burgerpresident Mil ton Obote veijoeg. Museveni, die al een guerrilla tegen Obote voerde, zette zijn strijd door tegen het nieu we militaire bewind en nam op 25 januari de macht over in Oeganda. Troepen die trouw bleven aan Okello hebben verleden maand in Arua in het noordwesten van Oe ganda 250 burgers vermoord. De moordpartij vond plaats toen het Nationale Verzetsleger NRA Kam pala innam, zo meldde het Oegan dese dagblad Taifa Empaya giste rend. De slachtoffers waren allen af komstig uit het zuiden van hut land. Het waren leden van de Ba- ganda-stam die in het noorden handel dreven. Ongeveer 40 hande laren wisten te ontkomen door zich buiten Arua in de struiken schuil te houden. De moorden werden ge pleegd uit wraak voor het afzetten van Okello, aldus de overlevenden. Regering vraagt steun aan Frankrijk PARIJS (AP, Rtr.) - In de Afrikaan se woestijnstaat Tsjaad zijn op nieuw zware gevechten losgebar sten tussen regeringstroepen en de door Libië gesteunde rebellen. De Franse minister van defensie Paul Quilès heeft gisteren besprekingen in Tsjaad gevoerd en is vervolgens doorgereisd naar de Centraalafri- kaanse Republiek om de Franse troepen daar te inspecteren, voor een mogelijke nieuwe Franse inter ventie in Tsjaad. De ambassadeur van Tsjaad in Frankrijk zei gisteren dat zijn rege ring hoopt dat Frankrijk opnieuw tussenbeide zal komen, zoals dat ook in 1983 gebeurde. Er is mel ding gemaakt van zeer zware ge vechten tussen de troepen van pre sident Hissène Habré en de rebel len die worden geleid door oud- president Goukouni Oueddei en worden gesteund door Libië. Gisteren bracht Mitterrands Afrika-adviseur Guy Penne ver slag uit aan de president over de situatie. Hij noemde de nieuwe ge vechten in dat land 'zeer ernstig en zeer belangrijk' en kondigde aan dat Frankrijk zijn wapenleveran ties aan Tsjaad zal opvoeren. De Franse troepen in Midden- Afrika zijn in staat van paraatheid gebracht, zo is uit gezaghebbende Er zal geen besluit worden geno- br0" i? .,Lib^vi!,l^ejy°men 'n men over interventie van Franse Centrafnka zijn 3 000 Franse mili- troepen. zolang minister Quilès, f1*" en 'n Gabon 6°° ,VerdeI' niet uit het gebied is teruggekeerd, staan er F™"56 gevechtsvliegtui- zo is vernomen uit bronnen op het gen De Franse In augustus 1983 stuurde Frank- wordt ge- rijk 3.000 militairen naar zijn vroe- Tsjaad en gere kolonie Tsjaad om een eind te ministerie van defensie. De Franse televisie meldde dat streden in het oosten bij Ziguey op 300 kilometer van de maken aan de opmars van de rebel- hoofdstad N'Djamena. Westerse len. Sindsdien is het land in twee diplomaten zeiden dat in dat geval ën gedeeld, waarbij de regering het president Habré van Tsjaad voor zuiden en de rebellen het noorden serieuze problemen staat. beheersen. MADRID -„Mario Soares is net als ik een lange-afstandloper", ver- derden ~andêre ~stofmönstêrs""dÓe klaart da Portugese Olympische kampioen op de maraton, Carlos Lopes, op een van de verkiezings affiches van de campagne van pre sidentskandidaat Soares. Hoewel de fysieke conditie van de leider van de socialisten waarschijnlijk amper toereikend is om de 50 me ter in draf af te leggen, gaat de ver gelijking van Lopes zeker op als het op de politieke conditie van Soares aankomt. Oorlogsmisdadiger De Verenigde Staten hebben de nazi-oorlogsmisdadiger Andrija Artukovic uitgewezen naar Joego slavië, dat sinds 1951 tweemaal om zijn uitlevering had gevraagd. Ar tukovic (86), bijgenaamd „de slach ter van de Balkan", wordt verant woordelijk gehouden voor de dood - van meer dan 700.000 gevangenen outsider, in de Tweede Wereldoorlog. Franse aanslagen De Franse geheime dienst DST heeft omstreeks 50 mensen aange houden die van contacten met Ara bische terroristen worden ver dacht. Zij werden in 11 verschillen de steden opgepakt. De aanhou- Want gestart als bijna kansloze Mario Soares er in de eerste ronde van de presidentsver kiezingen in geslaagd, tegen alle verwachtingen in, het tweekoppi ge 'peloton' van zijn linkse tegen standers Salgado Zenha en Maria de Lourdes Pintasilgo van zich af te schudden. door dingen houden verband met het GefTit-Jan Hoek onderzoek naar recente bomaan slagen in Parijs waarbij in totaal 21 gewond raakten. Turkije Drie Turkse journalisten zijn in Ankara veroordeeld tot ieder zes jaar gevangenis wegens „pogingen een staat op fundamentalistische grondslag te vestigen". Voor het hof voor staatveiligheid bekenden columnist Mehmet Coban en re dacteur Ercument Ozfaaq van het extreem-rechtse blad „Iktibas" schuldig te zijn aan „propaganda dragen voor de vestiging van een religieu- ze 5taat" Aansluiting Na deze tussensprint bedreigt Soares nu zelfs de favoriete koplo per Diogo Freitas do Amaral in het slotduel van morgen, de beslissen de tweede ronde om het president schap. De achterstand van de eer ste ronde van 26 januari j.l. van bij na 21 procent lijkt Soares op dit moment zo goed als volledig over brugd te hebben. Volgens recente tegen Soares varen. Vorige enquêtes zou het verschil tussen week riep de PCP zelfs een buiten- Soares en Freitas do Amaral nog'gewoon congres bijeen om die c Ruimtelerares slechts fracties van procenten be- mezwaai te bekrachtigen. Immers, op het vorige congres van 1983 was een plechtige motie aangenomen om „onder geen beding Soares te steunen in de presidentsverkiezin- Die aansluiting met de koploper gen". In de campagne voor de eer ste ronde was dat standpunt door heeft Soares vooral te danken Het Amerikaanse bureau voor de steun die hij heeft gekregen van ruimtevaart, NASA, houdt on- zijn tegenstanders in het linkse danks de ramp met het ruimteveer kamp, ondanks dat Soares deze in Challenger vast aan zijn plan een de eerste ronde verguisd heeft. Sal- lerares als eerste burger aan een gado Zenha, die zich volgens Soa- ruimtevlucht te laten deelnemen, res 'verkocht' had aan de commu- NASA-directeur William Graham .nisten, stapte luchtig over die las- deelde gisteren mee dat de 33-jari- ter heen en pleitte openlijk bij zijn ge Barbara Morgan een plaats in aanhangers om Soares te stern- een volgend ruimteveer zal worden men. Maria de Lourdes Pintasilgo aangeboden. Zij was plaatsvcr- deed dat wat indirecter, door te vangster voor de lerares Christa verklaren dat ze wel ging stemmen McAuliffe, die bij de vorige maand in de tweede ronde, maar niet op Sprekend rampzalig verlopen lancering van Freitas. beveling i de Challenger om het leven k wamZelfs de communisten lieten hun nistische de leider van de communisten, Al- varo Cunhal, nog eens met zoveel woorden herhaald. Vete Die steun aan Soares gaat overi gens niet van harte. Vooral niet bij de communisten, die al jaren een politieke vete uitvechten met de felle anti-communist Mario Soares. dat opzicht de aan- en van de commu- „met de linkerhand de foto van Soares te bedekken en met de rechterhand een kruisje te zetten op het stem biljet achter zijn naam". De steun aan Soares is dan ook niet bepaald ingegeven door een rotsvaste politieke overtuiging, maar veeleer door louter opportu nisme. van de twee overgebleven kandidaten is Soares de minst kwalijke. De tijdelijke adhesie is zeker niet ingegeven door overma tig vertrouwen, dat Soares zijn we derom talloze beloften waar zal maken. Want, zo luidt de veelge hoorde redenering, Soares is er m de drie periodes dat hy premier is geweest, niet in geslaagd de econo mische en sociale condities van de Portugezen te verbeteren. Zou hij dan als president, met veel minder regelende bevoegdheden dan de premier, wel zijn beloften van eco- Mario Soares, omhelsd door t welijke aanhangers, maakt in ell geval in theorie goede kans de nieu we president van Portugal te wor den. Diogo Freitas (boven) kwav er in de eerste ronde beter af. (foto's AP i kunnen Verbanning Soares zelf laat zich dezer dagen weer graag voorstaan op zijn anti fascistische verleden, zijn gevan genschap onder het regime van Sa- lazar, zijn verbanning naar Sao To me en zijn vrijwillige ballingschap van vier jaar in Parijs. Maar zijn oi .tmanteling van de verworvenhe den van de Anjerrevolutie en zelfs de verwijdering van de officiële herdenking van de 25e april 1974 naar het tweede plan, hebben dat vroegere aureool definitief aange tast. Ondanks dat Soares zich voor deze gelegenheid weer opwerpt als de kampioen van de 12 jaar gele den verworven democratie. Soares zal overigens malen om die kritiek. Want desondanks heefl hu voorlopig zijn doel bereikt. Alle e tegen zijn persoon ten spijt, is hij er wel in geslaagd zich op te werpen als de kandidaat van link£ Handig profiterend van en inspe lend op de nog grotere afkeer tegen zijn directe opponent Freitas do Amaral, afgeschilderd als een ge vaar voor de democratie. De plotselinge ommekeer van de communisten betekent een fikse streep door de rekening van Frei tas. In het conservatieve kamp be schouwde men de tweede ronde min of meer als een formaliteit, er van uitgaande dat de communisten nooit of te nimmer hun aartsvijand Soares zouden steunen. In het hoofdkwartier van de campagne van Freitas do Amaral is sinds de kentering op het buitengewone congres van de PCP een lichte pa niek uitgebroken. Want zelfs de meest fanatieke volgelingen van Freitas realiseren zich, dat in een gevecht met Soares op het scherp van de snede Freitas in het nadeel Weigering De hoogleraar in de rechten gaat nog steeds gebukt onder zijn verle den tijdens het regime van Salazar en Caetano. Als assistent van Cae- tano wees hij weliswaar diverse uitnodigingen om parlementariër of zelfs staatssecretaris te worden van de hand. Maar die weigering stoelde veeleer op de overweging dat hij het regime (en dus zijn ei gen carrière daarin) weinig toe komstkansen gaf. dan dat hij het hardgrondig met het autoritaire bewind oneens was. Nu nog, en ze ker in deze campagne, wordt Frei tas onder de neus gewreven dat hij zich afwijzend opstelde ten aan zien van een aantal fundamentele grondrechten in de door Caetano voorgestelde Grondwetswijziging. Ook qua persoon steekt Freitas wat schraal af bij Soares. Hij is het prototype van een wat saaie rechts geleerde, die zich in tegenstelling tot zyn tegenstander zichtbaar op gelaten voelt tijdens een politieke meeting. Zijn politieke carrière na de Anjerrevolutie vertoont ook de nodige smetjes. Zo trad hij na de dood van de legendarische conser vatieve leider Sa Carneiro niet al leen af als minister, maar liet ook zijn partij, waarvan hij in 1974 de oprichter was, de christen-demo cratische CDS, in de steek. Volgens boze tongen, ook uit zijn naaste omgeving, omdat Freitas bij gebrek aan fantasie en verbeel dingskracht altijd een genie naast zich moet hebben. Op die zwakke punten werd Freitas dan ook mee dogenloos door Soares aangeval len. „Het grootste gevaar van Frei tas is, dat hij de kracht en de poli tieke moed mist om extreem rechts. dat in zijn kielzog mee loopt, een halt toe te roepen", waarschuwde Soares recentelijk. Een simpel rekensommetje aan de hand van de resultaten van de eerste ronde leert dat Soares theo retisch kan winnen. De 25,4 pro cent, die hij zelf in de wacht sleep te, vermeerderd met de 20,8 pro cent van Salgado Zenha en de 7.37 van Maria de Lourdes Pintasilgo. zouden Soares net over de streep van de 50 procent brengen. De vraag die iedereen zich evenwel stelt, is hoe gedisciplineerd de communisten zu'len stemmen. Want op het eerdergenoemde con gres van de PCP is wel gebleken hoe diep de wrok jegens Soares is. Diverse militanten stelden er de voorkeur aan te geven om uit de party te stappen boven het stem men op Soares.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7