De bom onder Fleet Street Henry's terriërs geven nooit op Nieuwe Britse krant geeft bonden het nakijken ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 Op het prikbord in de kamer van hoofdredacteur Brian MacArthur van de nieuwe Britse krant Today I hangt een briefje van zijn zoontje Georgie. "Papa", staat er met vrolij ke kleurpotloodletters, "Ik hoop dat de mensen je krant kopen". Het moet wel heel raar lopen wil Geor- gie's hoop niet bewaarheid worden, want Today heeft alles in zich om een succes te worden. De krant, die op 4 maart voor het eerst uitkomt, is goedko per dan z'n concurrenten, gedrukt op be ter papier en in kleur. Er wordt gemikt op een oplage van 1,4 miljoen, en dan zou Today niet eens ad vertenties nodig hebben om toch nog winstgevend te zijn. Bij een krant waar van eenderde deel uit advertenties be staat, wordt bij een oplage van 300.000 (in Engeland is dat niets) al quitte ge speeld. Over advertenties (en concurrentie) gesproken: een kleurenpagina in Today gaat 35.000 gulden kosten. Dat valt weg vergeleken bij een pagina in bijvoor beeld een krant als de Daily Express. Dan spreken we over het lieve bedrag van 160.000 gulden. 500 man Today heeft een personeelsbestand van 500 man, een kwart van het aantal mensen dat een Britse landelijke krant gemiddeld in dienst heeft. Er wordt met de allernieuwste technieken gewerkt. Goedkoper, sneller en aantrekkelijker, het kan met Today gewoon niet mis gaan. De grote man achter de krant, uitgever Eddie Shah, zegt dan ook: "Let op mijn woorden: we gaan vanaf de eerste dag winst maken". Dat zelfvertrouwen ont leent hij mede aan de wetenschap al voor 30 miljoen gulden aan advertentie- contracten op zak te hebben. De ondanks zijn achternaam door-en door Britse Eddie Shah was eind 1983 de uitgever van niet meer dan enkele onbe kende huis-aan-huis-kranten toen hij be roemd werd als de man die de opper machtige grafische bonden een kopje kleiner had gemaakt. Wat had hij ge daan? Hij vond dat de grafisch bond NGA te hoge looneisen stelde, en was zijn in het Middenengelse Warrington verschijnende krantje The Messenger gaan maken, met personeel dat geen lid was van die bond. Dat ging in tegen de 'closed-shop' overeenkomst (verplicht lidmaatschap van een bond), en dus trachtte de NGA de uitgave van The Messenger te verhin deren door uiteindelijk met duizenden grafici uit het hele land het krantenge bouw te omsingelen. Met behulp van de politie, de nieuwe vakbondswetten van de regering en een grote dosis lef slaag de Shah er niettemin in zijn Messenger op straat te krijgen. Achteraf gezien was die 'slag van Warrington' net Waterloo van de grafische bonden. Winstgevend Want Shah stootte door. Hij sloeg aan het rekenen en kwam tot de conclusie dat hij een zeer winstgevende landelijke krant zou kunnen maken, als hij niet ge bonden zou zijn aan de talloze eisen van de grafische bonden en als hij bijvoor beeld de door die bonden steeds tegen gehouden nieuwe technologie zou kun nen gebruiken. Hij richtte een nieuwe maatschappij op, News (UK), en had in 1985 bij verschillende financiers ruim 80 miljoen gulden weten los te peuteren waarmee hij energiek aan de slag ging. Hij is nu klaar: 500 man personeel (onder wie 120 journalisten) staat klaar, de per sen zijn er, de computers zijn er. Shah is van plan Today te drukken op vier persen in verschillende hoeken van het land, persen die worden bediend door personeel dat niet uit de grafische hoek afkomstig is, maar lid is van de bond van electriciens, de gematigde EETPU. Die persen drukken de krant, zoals die wordt gemaakt in een modern kantoorgebouw in de Londense wijk Pimlico. Dat gebouw is door Shah de af gelopen maanden van boven tot onder volgestouwd met de meest geavanceer de apparatüur die er maar voorhanden is. Journalisten, werkend op Hastech Ma gician computer-terminals, zullen zelf hun kopij in de computer gaan invoeren. Alleen dat is al een ongekend wapenfeit binnen het raamwerk van de arbeidsver houdingen bij Britse kranten, waar de grafici dit altijd hebben weten tegen te houden.. Today wordt verder opgemaakt op het Brian MacArthur, hoofdredacteur van 'Today': "Britse lezers zijn de partijgebonden lijn van hun kranten spuugzat". Op dinsdag 4 maart is het zo ver. Dan zal in Engeland onder de naam 'Today' een spiksplinternieuwe krant verschijnen die vanwege z'n efficiënte opzet een levensgrote bedreiging zal gaan worden voor de zeer winstgevende 'onderkant' van de Britse krantenmarkt. En de immer lastige grafische bonden hebben - naar het zich laat aanzien - het nakijken. Onze correspondent in Londen bericht over een kleine aardverschuiving. scherm. Dat wil zeggen: de opmaker kan op een tv-schermpje bepalen hoe elke pagina er gaat uitzien. Dit computer-zet ten is de modernste en meest arbeidsbe sparende manier van kranten maken die er is. In de marge van dit produktiepro- ces zijn er in Shah's krantengebouw nog een paar opvallende snufjes te vinden. Thuis Zo staat er een apparaat dat heldere kleurenfoto's van de tv kan maken (zon der de bekende hinderlijke dwarsbalk), maar de kroon wordt gespannen door een computer die het mogelijk maakt kleurenplaten tot in de kleinste details op het scherm te retoucheren. In dit lui lekkerland voor liefhebbers van de nieu we technologie voelen journalisten zich wonderwel thuis. Hoofdredacteur Brian MacArthur, zelf afkomstig van The Ti mes: "Op de 120 journalistenbanen kwa men meer dan 1500 sollicitaties binnen." Hij legt uit hoe Today er gaat uitzien: "We gaan 'm zeven dagen per week uit brengen, 44 pagina's door de week, 48 op zaterdag, en 88 op zondag. Van de dag- door Henk Dam krant zullen 16 pagina's in vol-kleur wor den gemaakt, 16 met steunkleur, en de rest in zwart-wit". "We mikken op een oplage van onge veer 1,5 miljoen. Today zal een krant worden die zich op het middengedeelte van de markt richt, geen pulpkrant dus, ook geen echte kwaliteitskrant, een rechtstreekse concurrent van kranten als de Daily Mail en de Daily Express". Inhoudelijk is het grote verschil met andere landelijke kranten, aldus MacAr thur, het feit dat Today niet aan één be paalde politieke partij gebonden z^l zijn. "Marktonderzoek heeft uitgewezen dat de Britse lezers de partijgebonden lijn van hun kranten spuugzat zijn". Het gezicht van de krant zal verder worden bepaald door het uitbundige ge bruik van kleur: in foto's, maar bijvoor beeld ook bij grafieken die Today veel vuldig wil brengen, en het weerbericht. Om Shah te citeren: "Televisie, tijd schriften, ja, het leven zelf is in kleur. De krant kan daarbij niet achterblijven". Tijdbom Today is veel meer dan alleen een nieuwe krant. Het is ook een tijdbom on der Fleet Street, de befaamde kranten straat in Londen die wel als verzamel naam voor alle Britse landelijke kranten geldt. Want de krantenbonzen zijn bloednerveus geworden van Shah's on derneming. Iedereen begrijpt dat Shah (of iedere andere ondernemer) alle seg menten van de markt kan inpikken, niet alleen het middenstuk. Hij kan ook goedkope kwaliteitskranten in kleur gaan maken, en daarmee The Times, The Guardian en de Daily Telegraph om zeep helpen. Of - en dat is waarschijnlijker - ie mand zou zonder grafisch personeel, goedkoop en in kleur op de uitermate winstgevende onderkant van de kran tenmarkt kunnen gaan werken, en daar mee pulpkranten als The Sun, The Mir ror en The Daily Star dooddrukken. En dus wil iedereen nu aan de nieuwe tech nologie, en daarmee impliciet van een groot aantal grafici (zetters, drukkers, opmakers) af. Om te beginnen zijn de meeste krantenconcerns nu bezig schoon schip te maken door uit Fleet Street te vertrekken. Wacht aangezegd De gedachte hierachter is dat ze in een nieuw gebouw rustig hun computers en beeldschermpjes kunnen zetten, om dan met de bonden te overleggen over de ge wenste personeelssterkte. Een aantal kranten heeft dat niet eens afgewacht. Robert Maxwell, de flamboyante eige naar van de linkse sensatiekrant The Mirror, heeft de bonden laten weten dat hij het ook met 2100 man minder kan. De Express Group (Daily Express, Daily Star) wil van de helft van z'n 6800 werk nemers af. The Daily Telegraph, The Financial Ti mes en The Guardian hebben alle de grafische bonden de vyacht aangezegd. Die bonden, de NGA en Sogat '82, kun nen niet veel meer doen dan vertragings technieken toepassen en hopen dat het allemaal voorbijgaat. Maar het gaat niet voorbij. Vele dui zenden Britse grafici zullen de komende jaren op straat komen te staan, en ze zul len daarbij allerminst op sympathie van het grote pubhek kunnen rekenen. Want de grafici hebben veel aan zichzelf te wijten. Terwijl in vrijwel de hele Britse industrie de 'no-nonsense' aanpak nu wel heeft gezegevierd, zijn alleen in de krantenbedrijven de archaïsche verhou dingen waarbij allesbepalende bonden hun regels dicteerden, blijven bestaan. NGA en Sogat '82 hebben alle arbeids besparende technieken van de laatste twintig jaar weten tegen te houden. En geland moet het enige beschaafde land ter wereld zijn waar alle journalisten nog hun kopij op velletjes met karbon ertus sen uittikken, en het enige land waar de kranteregeltjes nog eerst in lood worden gegoten. De overbemanning in Fleet Street is legendarisch, en beloopt bij de verschil lende kranten 50 tot 300 procent. Boven dien komen op de loonlijsten fictieve grafici voor die een salaris krijgen dat over de echte werknemers wordt ver deeld. Een inkomen van een ton is voor grafi ci in Fleet Street de norm, terwijl inko mens van anderhalve ton met wat bij werk (gemakkelijk aan te komen vanwe ge de zondagskranten) haalbaar zijn. En dat bij een gemiddelde werkweek van krap vier dagen. Dat kon allemaal, om dat alle macht aan de bonden was. Zij beheersten het produktie- en distributie apparaat, en hadden het stakingswapen steeds vlijmscherp geslepen klaar lig gen. Om theepauzes van vijf minuten zijn kranten wekenlang niet versche- Afgelopen Dat is nu afgelopen. Tekenend voor de nieuwe verhoudingen is de strijd die momenteel gaande is tussen de grafi sche bonden en News International, het krantenimperium van de Australiër Ru pert Murdoch waartoe onder meer The Times, The Sun en The Sunday Times horen. In 1981 begon Murdoch met de bouw van een nieuwe krantenfabriek in de Oost-Londense wijk Wapping. Hij wilde daar een deel van zijn kranten drukken, en toonde zich daarbij bereid de oude lood-technologie te blijven ge bruiken. Wél eiste hij dat er in de nieuwe fa briek een eind zou komen aan de be staande overbemanning. Dat was voor de bonden niet aanvaardbaar, en toen de fabriek in 1983 klaar was, waren de on derhandelingen nergens. "Jullie kunnen Wapping beter dichtgooien. Daar zullen nooit kranten worden gemaakt", dreig den de bonden in die tijd. Maar vorig jaar had Murdoch er ge noeg van. Hij begon in het diepste ge heim nieuwe technologie in zijn leeg staande fabriek te installeren, en boven dien electriciens op te leiden in de om gang met de computers en persen. Mur doch zette verder een eigen distributie apparaat op poten, omringde z'n fabriek met camera's, hoge hekken en rollen prikkeldraad, en was enkele weken gele den klaar voor de confrontatie. Die confrontatie kwam toen de bon den Murdochs eis een niet-stakingsover- eenkomst te tekenen (die hem een vrij brief zou hebben gegeven zoveel men sen te ontslaan als hij maar nodig vindt), verwieipen en een staking uitriepen. Ogenblikkelijk verplaatste Murdoch de produktie van al zijn kranten naar Wap ping. Daar worden ze nu door de electri ciens, 500 man in totaal, gemaakt. De 5500 grafici die in staking zijn gegaan, zijn ontslagen, en komen er, in Mur doch's woorden, "nooit, nooit meer in". Niets doen De bond van de electriciens, de EET PU, trekt zich niets van de normale soli dariteit tussen de vakbonden aan en heeft er zelfs uitstoting uit de overkoe pelende vakfederatie TUC voor over. Ook de journalisten hebben zich het lot van de grafici niet aangetrokken en werken vrijwel allemaal gewoon door. En dus denderen elke nacht Murdochs vrachtwagens vol kranten uit de fabriek in Wapping, langs de postende grafici. Die kunnen niets doen. Nou ja, één van hen reed onlangs met zijn auto tegen een van de vrachtwagens aan. Daar had hij zichzelf mee: ook een splinternieuwe Mercedes kan niet tegen zo'n botsing... Vietnamveteraan Mick Henry: "Ik fok spierballen". Volgens zijn baas is hij slimmer dan Bobby van Kuifje, sneller dan een Greyhound, hij waakt beter dan de 'Hound of the Baskerville', hij heeft de vechtcapaciteiten van Cassius Clay en de mensenliefde van Albert Schweitzer. Hij werd in 1980 tweede op de wereldkampioenschappen voor rashonden te Dortmund. Zijn naam luidt Ben, en hij is woonachtig in de 'Keystone Kennels' in het Friese Harkema. Mick Henry (37), een uit Amerika afkomstige Vietnamveteraan, dweept met zijn fel omstreden Pit Bull-terriërs. In zijn kennel fokt hij nu al twee jaar met deze vechtjas sen, ook wel de 'Poor man's race horses' genaamd. „Gezond van lijf en leden. Springt drie meter hoog, is eerlijk, is echt. Wie wil nou niet zo'n hond?". De drassige oprijlaan ligt naast een stuk weiland. Daarop kleine betonnen bunkers. Door het geluid van de auto schieten de honden één voor één uit hun hokken. De kettingen staan strak ge spannen. „Niets aan de hand", stelt Hen ry gerust. „De Pit Bull-terriër moet altijd vast. Een zondagmiddagje loslaten in het Vondelpark kun je wel vergeten. Maar ja, daar zijn het ook echte honden voor". De fokker zegt nog steeds in de rats te zitten over reportages op de televisie en in verschillende bladen die uit de doeken doen bij wie Pit Bull-terriërs in het algemeen geliefd zijn en vooral waar om. In bossen, boerderijen en cafés zou den streng verboden gevechten op leven en dood met deze honden plaatsvinden. Gokken met grof geld zou ermee ge paard gaan. Maar ook liters drank. Kort om: verzamelplaatsen van criminelen. En nadat bekend werd dat politie en jus titie stonden te trappelen om een eind te maken aan dit uit Amerika overgewaai de verschijnsel, zouden de grote jongens naar het platteland zijn gevlucht. Ook Henry koos, na een verblijf van driejaar in Amsterdam, voor het platteland. Maar volgens hem niet met de hete adem van de rechterlijke macht in zijn nek: „Een behoorlijke kennel in de stad is ondenk baar". De opbouwperiode van Keystone Kennels is nu bijna achter de rug. En daarmee is volgens de fokker de tijd rijp om een eind te maken aan de hetze tegen zijn terriërs. "Wat ik doe mag iedereen weten. De gezondheidsdienst komt hier regelmatig over de vloer en mijn dieren arts vindt dat de voorzieningen voor de honden beter zijn dan de wet voor schrijft. Niets geheimzinnigs dus, niets illegaal. Ik fok ongecultiveerde spierbal len. En daarmee basta!". Niet erkend Pit Bull-terriërs zijn in Nederland niet als rashond erkend. Maar dat is voor Henry geen enkel bezwaar. Sterker nog, hij hoopt dat ze dat nooit zullen worden. Want meedoen aan tentoonstellingen betekent volgens hem de dood in de pot voor de Pit Buil. „Het zijn werkhonden, wel als ras erkend door de American Dog Breeders Association. De Spanjaar den gebruikten al een soort Pit Bulls om de Inca's ermee uit te moorden en Han nibal voorzag ze van messen en zaaide er paniek mee achter de vijandelijke li nies". De geschiedenis van de echte Pit Bull- terriërs begint volgens Henry in de vori ge eeuw: „Emigranten uit Ierland en Schotland namen ze mee naar Amerika. Alleen de sterkste bleven over. De selec tie was even hard onder de honden als onder de mensen. Deze pure werkhon den uit Schotland en Ierland vermeng den zich in de States, waar ook voor het eerst gevechten met de Pit Bulls werden georganiseerd. In Texas woont nog steeds een fokker van het eerste uur. En als ik een foto opstuur van een Pit Buil die ik by hem heb gekocht, schrijft hij terug: jullie Europeanen zijn veel te goed voor deze honden". Met andere woorden: alleen door overleving kweek je volgens Henry spierballen. "Ik loop nooit met een melkfles naar een pasge boren nest". Gevechten tussen Pit Bulls worden volgens hem nog altijd in Amerika ge houden en garanderen de kwaliteit van de hond: „Hoe meer gevechten een hond heeft gewonnen, hoe duurder zijn sper ma. Want die hond is er om gebruikt te worden en niet voor de sier. Wanneer een hond namelijk in de mode komt, wordt 'ie door alleen op geld beluste fok kers en handelaren verkracht. Kopers vallen op puppies en kijken vaak niet naar kwaliteit. Selectie is er dan ook niet meer bij. En dat terwijl je zwakke hon den hoort af te maken. Handelaren vra gen echter niet aan een gezinnetje dat een hond komt kopen, of die moet kun nen worden afgericht, maar welke kleur die moet hebben". Klantenkring Het resultaat van dergelijke praktij ken is duidelijk, meent Henry: „Negen van de tien bouviers kruipen immers on der het matras als er vuurwerk wordt af gestoken. En die moeten dan politie werk doen?! Daarom bind ik de stryd aan met rotweilers, bouviers, herders en noem maar op. Mijn honden vechten tot het bittere eind, laten niets van hun vij and over. Dat hebben hun voorvaderen wel aangetoond in de Vietnam-oorlog. Ik geef daarom maar liefst anderhalfjaar garantie op karakter, doorzettingsver mogen, bouw en intelligentie". En dat voor een prys van achthonderd tot twee duizend gulden. De vraag naar zulke honden blykt groot. Henry over zyn bonte klanten kring: "Ik verkoop ze aan bouwvakkers, tandartsen, maar ook aan homo's die ze aanschaffen om zich te beschermen te gen agressieve belagers. En dat helpt. Hoor je ooit nog wat over potenram mers? Of de klant z'n hond wil laten meedoen aan gevechten of niet, daar be moei ik me niet mee. Ik verkoop alleen kwaliteit. Laatst nog aan een man die aan de rand van Johannesburg in Zuid- Afrika woont. Die wilde speciaal een Pit Buil voor de nacht in zijn slaapkamer hebben om, zoals hij dat noemde, onge wenste kaffers te pakken. Nou sta ik to taal niet achter de apartheidspolitiek maar nogmaals, wat iemand met zijn hond doet is zijn zaak. Als ze er maar mee werken. Een Pit Buil jaag je in de vernieling door 'm geen aandacht te ge ven en hem geen mogelijkheid te geven z!n energie kwijt te raken". Tredmolen De Nederlandse markt is volgens Hen ry de laatste vijf jaar overstroomd met naar schatting vijfduizend Pit Bull-ter riërs. Toch voldoet slechts vijf procent daarvan aan de eisen, zo stelt de fokker resoluut. De rest is volgens hem troep: „En dat zie je zo. Laat ze maar werken". Henry heeft daarvoor verschillende in strumenten, waaronder een tredmolen: „Mijn dierenarts vindt die molen de uit vinding van de eeuw. Ik ga me straks maar eens aanmelden bij een damesclub hier in de buurt. Als de dikkerds daar willen afvallen, bind ik ze vast aan die molen. Aan de andere kant een valse bouvier en hollen maar". Het uiteindelijke ideaal heeft hij zich al voor ogen gesteld: „Hopelijk kom ik over vijftien jaar met een Friese Bull-ter riër op de markt, gefokt in Harkema, m de Keystone Kennels". GERT-JAN VERHOOG

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31