Het grote ongenoegen van een eeuwige zoeker Snoepen in de kleedkamer is uitbreien in Oudste vereniging van Leiderdorp is 90 jaar PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 LEIDERDORP - 1896, Leider dorp. De Christelijke Oratorium- vereniging Excelsior is nog niet opgericht of de dames van het koor schrijven een verontwaar digde brief aan het bestuur. Er moet zo spoedig mogelijk een spiegel kornen in de kleedkamer, zodat ze na het gezellige snoepen de lippen kunnen bijwerken. Nu, negentig jaar later, breien de da mes onder de vergrijzende spie gel. Ze willen goed voor de dag komen bij hun jubileumconcert in de Dorpskerk. "We zingen dan met een groter orkest dan we normaal doen en haken commercieel in op de film Amadeus door een bekend requim uit die film te zingen. Het is alleen jammer dat we hiervoor geen extra subsidie van de ge meente hebben gekregen. Zij zien 90 jaar als een lustrum en niet als een jubileum", zegt Henk Boelee, voorzitter van de vereniging. De Christelijke Zangvereni ging Excelsior begon 90 jaar ge leden met het zingen van eenvou dige geestelijke liederen. Het koor bestond uit dienstboden en lieden uit het eenvoudige burger volk. In 1978 werd het koor offi cieel een Oratoriumvereniging. De geestelijke liederen zijn lang zamerhand van het repertoire verdwenen. Het niveau ligt nu wat hoger en er wordt dan ook meer van de leden geëist. Dirigent Jos Schohaus: "De nieuwe leden moeten eerst een stemtest afleggen. Dan kijken we het een maand aan, ook als het niet om aan te horen is. Meestal gaat dat wel goed, de stem moet gewoon loskomen en dat duurt even". Boelee heeft hier nog een, wat hij noemt, leuk voorbeeld van: "We hebben een keer een te nor gehad die niet zo best was. Die man zong alle partijen mee behalve de tenorpartij. Gelukkig had hij na een tijdje door dat het niet zo best ging en is hij uit zich zelf vertrokken. We hebben nog wel tegen hem gezegd dat we het jammer vonden, maar eigenlijk waren we blij dat hij weg ging. Toch zullen we nooit iemand weg sturen om z'n stem, we zijn géén beroeps". Publiciteit Hoe het allemaal is begonnen kunnen Boelee en de dirigent van de vereniging, Jos Schohaus, niet precies vertellen. Van de eerste twaalf jaar is niet veel bekend. ZATERDAG Laktheater - 'Passage', 20.30 uur. Imperium - 'Hedda Gabler', 20.30 uur Laktheater - Alan D. Smith Trio bij Hot House, 21 uur. Filmhuis LVC - film 'Lili Marleen', 21.15 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Zoeterwoude Westender bij Klaverhal - optreden 'John the Gellers and the Jarretelles', zaal open om 20.30 uur: Leiderdorp Kantine sportpark De Bloemerd, hoc- kfyvereniging Alecto, rommelmarkt 10- ZONDAG Leiden Laktheater - kindervoorstelling 'De ver schrikkelijke sneeuwman' door De Zwarte Hand, 15 uur, voor kinderen van 8-12 jaar. Folkclub Horus - Herenstraat, Ian Mc.Intosh, 15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films over Mexico, 15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Liü i Marleen', 21.15 uur. Wassenaar De Pauwhof - Paauwlaan 2a, lunchcon cert Trio Harom, 12 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, pop pentheater met 'Het Dromenkistje', 13 I uur, voor kinderen van 4-12 jaar. Twee jongens mishandeld LEIDEN - Twee Leidse jongens j zijn vannacht op de Breestraat mis- j handeld door een groepje plaatsge noten. Volgens de politie gebeurde j dit zonder enige aanleiding. De slachtoffers zijn met overigens ge ringe verwondingen overgebracht naar het AZL. Na behandeling konden ze weer naar huis. De poli tie heeft vier jongens aangehou den, in leeftijd variërend van 21 tot 17 jaar. Cor Vreeken over droog brood, 'ouwehoerende ondernemers' en raadsleden die naar school terug moeten water terecht gekomen. De tikken die hij links en rechts uitdeelt vol gen elkaar weer ouderwets snel op. Richting de plaatselijke onderne mers bij voorbeeld: "Die ouwehoe ren te veel en ondernemen te wei nig". Vreeken heeft er zelf bij geze ten, bij ellenlange beraadslagingen bij de ondernemersvereniging over wie waarvoor zou zorgen tijdens "een braderietje". Ook de VW, nog maar net in de startblokken, deugt niet: "De mensen van de werkgroep hebben zichzelf maar tot bestuur gedoopt. Ze zullen het nagenoeg zonder middenstand moeten doen. Eerst het bestuur dan de vereniging, dat is hoogst ongebruikelijk. Zo van, nou jon gens, dit is het bestuur nou de le den nog". De VW hoeft er volgens Vree-, ken niet eens aan te beginnen om Warmond als waterrecreatiege- meente aan de man te brengen: "Bij de bruggen hangen niet eens bordjes waar de doorvaarhoogten op zijn vermeld. Dat blijft dus gok ken. En zo'n gemeente noemt zich waterrecreatiegemeente". Waarna een pleidooi volgt voor opheffing van het verbod om "bij de boer" aan te leggen. Over mevrouw Den Ouden (CDA): "Ze voert altijd het woord né Bonnet. En dan zegt ze: dat had ik ook willen zeggen". Over Bonnets warrige spreektrant: "Die man moet gewoon terug naar school". Ook Progressief Warmond moet eraan geloven. Vooral het woning bouwbeleid dat die partij voor staat, vindt Vreeken waardeloos. "De regelzucht van die partij is ook op dit punt te groot. Mensen die niet in Voorhout willen wonen, straffen met een duikeling op de lijst van woningzoekenden... Ik wil onderzocht hebben of dat kan, juri disch gezien" "Duijnhoven (PW) zei me eens dat in de Klinkenbergerpolder niet mag worden gebouwd omdat daar de vogeltjes al wonen. Nou, tussen de vogeltjes is plaats genoeg om huizen te bouwen. Ik heb gevoch ten voor de Warmondse woning zoekenden, dat kunnen ze bij PW niet zeggen". Over de verschuiving van het CDA, dat net als Vreeken opteerde voor de Klinkenbergerpolder maar nu een 'geheim' alternatief heeft bedacht, zegt het raadslid: "Ik ken dat plan van Bonnet wel. Hij wil achter de hervormde kerk bouwen. Schandalig. De arrogantie om te denken dat je kunt beschikken over het eigendom van de kerk. Bovendien zou woningbouw daar de architectonische waarde van dat gebiedje, met Mariënhaven en -gaerde, ernstig verstoren". geestelijk verrijkt. En als de leer van de reïncarnatie waar is dan wil ik terugkomen als raadslid en zeil maker. Die moet je bewaren voor het einde van je verhaal". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma van 8 30-17.00 uur JuHermans-Duyverman. tel. 071-893256. A Kluppel, tel 071-763088. F Terwijn, tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 C Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma-vrij van 8 00-19 30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18 OOuur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd f 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd 67.45 92.55 134.90 256.90 f 357.20 per post (binnenland) losse nummers 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden. W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv P C. Rosier Geestelijk leven: S.J de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen. Parijs, Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. WARMOND - Wat wil Cor Vreeken (65) nu eigenlijk? Het uit de CDA-fractie gezette raadslid helpt de WD aan lijst nummer één maar ontkent dat het hier een wraakactie be treft, hij noemt Van Kuijen van Progressief Warmond "vriend" en "het beste raadslid van het hele spul" om nog geen twee zinnen later over zijn vrienden van de WD te praten. Ondertussen vliegt hij van CDA-vergadering naar CDA-vergadering, ondersteunt waar het hele CDA bij zit het CDA-verkiezingsprogramma en de CDA-kieslijst om nu uit te roepen dat hij die avond geen programma kreeg en dat hij Den Ouden en Bonnet, de nummers twee en drie van de lijst, slechte CDA-raadsleden vindt. Gemeentebelangen. Tijdens het dOOr schrijven van zijn algemene be- schouwingen bij de gemeentebe- Wim Koevoetgrotingen 1986, hetgeen hem heel moeilijk af ging ("Ik heb er een «Uronhrim"blijven als raadslid zou betekenen fa "l^l Ske zond^ zijn heil te l*"'* °P m«n 69s,te ^gemene zoeken bij de Studenten EklÜes,a ^°DUaTK «konoeld aan «n ,n de Leidse Hooglandse kerk. Sn^^Ö "spieren die achteruit gaan in func- "Daar zie je een andere Vreeken. tie" deden hem besluiten er een die lacht, grapjes maakt, een Vree- punt achter te zetten, ken die thuis is". Beseft wel dat "ze daar zo links zijn als de pest" maar heeft daar geen enkele moeite mee. De kar waarvan Vreeken dacht dat hij de trekker was, kwam direct ..TT l ru tot absolute stilstand. Er is tenmin- beeft ook een nonzonta- ste niemand opgestaan om het van le balk Voegt er aan toe: Maar in Vreeken over te nemen. Was er ei- de Warmondse sameiüeving sta ik genlijk wei een kar? Vreeken in het midden denkt van wel. In de raadszaal mag hij dan alleen hebben gestaan, "in "Ik ben een zoeker", concludeert het dorp liep ik niet alleen. De ver hij zelf. "Nee, ik kan met zeggen houding met mijn dorpsgenoten is waarnaar ik zoek". Een paar dagen veel hechter geworden de afgelo- na het interview belt hij om een ge- pen voor het overige contactar- dichtje van ene Kurt Marti, Zwitser moedige periode. Dat uit zich in al en theoloog, voor te dragen. Het les", gedichtje sluit nauw aan bij zijn le- Droog brood Waar blijven we Als allen zouden zeggen Op de vraag hoe uit deze particu- Waar blijven we liere gewaarwording een partij pro- En niemand zou gaan gramma, een duidelijke politieke Om eens te kijken lijn had moeten worden gedestil- Waar we blijven leerd blijft Vreeken het antwoord Als we zouden gaan. schuldig. Hij vindt het ook niet zo'n belangrijke vraag. In een dorp Vreeken, van beroep zeilmaker, werkt dat allemaal anders, meent is bezig aan zijn laatste maanden Vreeken, "in dorpspolitiek gaat het als raadslid. Dat is de aanleiding niet om de politieke kleur van voor dit verhaal. Niet de streek die raadsleden. Hier moeten zakelijke hij een week of wat geleden uit- dingen worden afgehandeld. Het haalde met de partij waarmee hij bestuur van een dorp is als dat van een haat/liefde-verhouding heeft. een bedrijf'. Daarover wil hij alleen nog zeggen: "Het was geen wraakactie. Natuur lijk had ik ook gewoon blanco kun nen stemmen maar dan hadden ze geroepen: Vreeken bekent geen kleur". Na de zomer van 1983 werd hij het CDA uitgeknikkerd. Hij bleef aan als raadslid. Zoeker Vreeken meende de vertolker te zijn van een ontevreden gevoel dat bij War- monders zou leven. De Warmon- ders die hij pretendeerde te verte genwoordigen vormden een ob scure, niet aanwijsbare groep. Vol gens Vreeken echter houden ze zich op in middenstandskringen. Herhaaldelijk gaf de verbannen CDA'erte kennen na maart 1986 te rug te willen komen met de lijst Maar dat Vreekens eigen politie ke kleur keer op keer v erschiet, im pliceert toch geenszins dat andere raadsleden ook geen kleur heb ben? En als politieke kleuren niet uitmaken, waarom maakt Vreeken zich dan niet gewoon los van het CDA? "Nee, dat doe ik niet. Ik ben CDA'er uit mijn overtuiging. Ja, ik heb nu wel op de WD gestemd maar landelijk zal ik dat niet een- twee-drie doen. Omdat ik de WD te liberaal vind. Er moet toch weer een beetje vanaf, zeggen ze telkens. Ik zou ze dan willen vragen: heb je zelf al eens minder gehad, zelf wel eens droog brood gegeten? Nee? Ik wel". Vreeken at droog brood vlak Cor Vreeken ten voeten uit: 'Als de leer van de reïncarnatie waar is dan wil ik terugkomen als raadslid en zeilmaker'. (foto Holvast) voor en tijdens de oorlog toen hij door de dood van zijn vader als 17- jarige de zorg voor en het gezin Vreeken en de zeilmakerij Vreeken op zich moest nemen. Nog altijd valt de oorlog Vreeken zwaar. Met tranen in de ogen ging hij in de raadsvergadering van januari zijn rivaal Bonnet, CDA-voorman, te lijf toen die een emotioneel verhaal afstak over de noodzaak van een Warmondse geldelijke bijdrage aan een Gouds verzetsmuseum. Dat museum is volgens Bonnet vooral van educatieve waarde voor de jeugd. Bonnet haalde hard uit naar alle raadsleden die er anders over dachten. Vreeken slaat terug: "Zal ik je eens wat vertellen? Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, hé, toen stond Bonnet als klein jon getje over zijn schoenen te pissen". Vreeken is fel gekant tegen ver brokkeling van historisch mate riaal. Er is al een verzetsmuseum in Amsterdam en dat moet het enige blijven. "Daar zijn alle richtingen vertegenwoordigd. Hanny Schaft h*eft net zulk goed werk gedaan als Marinus Post, we vochten sa men voor één zaak, de één kan niet beter zijn geweest dan de ander. Bonnet heeft 'Het meisje met het rode haar gezien'. Dat vond hij te Al Capone-achtig. Hij weet niet eens hoe het is als mensen op el kaar schieten". Reïncarnatie Vreeken is weer in bekend vaar Bovenste foto: de leden van de i Excelsior in vol 'ornaat'. Foto inzet: Een vergeeld clubblad uit het be gin van deze eeuw vermeldt al leen het aantal leden, een paar geestelijke liederen en de eerder genoemde boze brief van de da mes van de vereniging. Scho haus: "We vinden het eigenlijk wel jammer dat er niet meer be- Ohristelijke Oratoriumvereniging dirigent Jos Schohaus. teilen foto's» kend is van de beginjaren van de vereniging. Er is natuurlijk op de één of andere manier wel ach ter te komen, maar het kost onge looflijk veel tijd om zoiets uit te zoeken. We weten wel dat er des tijds met ongeveer 35 leden is ge start". Op dit moment zijn het er 60. Een record, voor een groot deel te danken aan een al vier jaar te rugkerende publiciteitscampag- ne. Inde zeventiger jaren liep het ledenaantal flink terug. Oudere leden vertrokken en er kwamen geen jongere zanglustigen voor in de plaats. Boelee en Schohaus over de magere jaren: „Het loopt overal terug en Leiderdorp is een echte forenzengemeente. Boven dien worden veel mannen lid van het Rijnlands Mannenkoor, zo dat Excelsior een tekort aan mannen heeft". Mannen Twaalf mannen zijn eigenlijk niet genoeg om de bas- en tenor partijen te zingen, daarom zin gen vier vrouwen met een lage altstem een tenorpartij mee. Een ideale situatie is dit natuurlijk niet. Boelee: "Ik weet niet wat dat is, misschien vinden sommige mannen het leuker alleen met mannen te zingen. Het gaat nu gelukkig weer de goede kant op dankzij de campagnes van de af gelopen jaren. Al moet de onder ste steen boven komen, wij gaan door, ook al is het met vijf men sen". Schohaus moet lachen om de uitspraak van Boelee en ver telt dat de vereniging nu het mi nimum aantal leden heeft, en dat wordt gestreefd naar 70 leden. Voorzitter Boelee is in 1952 lid geworden van Excelsior op aan dringen van zijn vrouw, toen nog zijn verlxx)fde. Hij kan terugkij ken op een lang verenigingsle ven, maar hij blikt liever in de toekomst: "We moeten zorgen dat we in de markt blijven. De men sen moeten er voortdurend op at tent worden gemaakt dat we er zijn en dat we ook daadwerkelijk bezig zijn. We moeten verder kij ken dan onze neus lang is". "Vroeger gebeurde dat niet", vervolgt hij. "Er is een periode geweest dat we een echt familie koor waren. Als er ééntje jarig was dan was meteen het halve koor weg. Nu zitten er niet veel familieleden in het koor. Er zijn nu dan ook meer contacten naar buiten toe, omdat we niet meer zo'n kliek zijn. Bovendien is het beter geen repetitie te missen, want het duurt maanden voor dat dat weer is ingehaald. Ook al ben je héél muzikaal".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2