De dagschotel: een culinaire tophit Vol verwachting klopt het Bhagwanhart Eten onder een tientje vindt gretig aftrek in Leiden ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 Eten voor een habbekrats. In de jaren vijftig gebeurde dat bij Ruteck's, later bij de Chinees, en toen die uit de gunst raakte viel er een gat. Totdat de restaurateur van de jaren tachtig een nieuw klantenlokkertje tevoorschijn toverde: de dagschotel. Stamppot boerenkool met worst, rijst met goulash of een leuk opgemaakte macaronischotel. De variaties lijken grenzeloos voor een snelle, maagvullende hap onder een tientje. Bart Jungmann ondervroeg een aantal ingewijden over het succes van deze culinaire tophit. door Bart Jungmann "Daar ga je toch niet zelf voor ko ken"? André van der Plas stelt de vraag en in zijn intonatie ligt het ontkennend antwoord al besloten. Van der Plas, één van de eigenaars van eetcafé Schürmann Esser, heeft zojuist alle voordelen van de dagschotel heeft opgesomd: geen inkopen doen, niet zelf koken en niet afwassen. Die dagelijkse tredmolen lijkt steeds minder vanzelfsprekend te worden. Wie heeft daar nog zin in nu eetcafés en in middels ook restaurants op groeiende schaal gerechten serveren voor minder dan een tientje? Vooral in Leiden is de dagschotel stilaan een begrip geworden. Zeker tien horeca-gelegenheden in de stad bieden zo'n goedkope maaltijd en hun aantal groeit als kool. Vorige maand veranderde een Chi nees restaurant aan de Breestraat in een eetcafé. Hetgeen typerend mag heten: de Chinees was immers lange tijd het haast spreekwoordelijke en best betaal bare alternatief voor wie het fornuis meed. De Oude Harmonie, zoals het eetcafé naar een vroeger hotel/restaurant in dat pand is vernoemd, krijgt binnenkort al weer een nieuwe concurrent. Volgende week zal Jan Blonk, eigenaar van restau rant Charousko, in de Nieuwstraat een eetcafé beginnen. Veteraan "Even snel wat goeds eten voor een la ge prijs", is de definitie die Hans van der Bijl aan de dagschotel geeft.-In zijn Huis De Bijlen aan de Morsstraat wordt sinds november 1982 zo'n éénbordsmaaltijd opgediend. "Je had in die tijd maar een paar zaken waar dat gebeurde", herin nert hij zich. "De Hooykist aan de Hooi gracht en De Bruine Boon op de Sta tionsweg". Het laatst genoemde etablissement gaf er de brui aan en daarom betrad Van der Bijl deze markt iets eerder dan aanvan kelijk in zijn bedoeling lag (overigens: De Bruine Boon is alweer terug aan het dagschotelfront). Hij was daarmee één van de eersten in Leiden. "Elders had je het al. Vooral in Amsterdam natuurlijk". Van der Bijl had een aanloopje van een half jaar nodig, maar is nu best te spre ken over de belangstelling voor zijn dag schotel. De Hooykist is de veteraan in dit ge zelschap. In februari 1980 kwam de eer ste dagschotel uit de keuken aan de Hooigracht. "Naar voorbeelden in Gro ningen en Utrecht", zegt Hans Linschooten van Hocuram. Deze firma, eigendom van Leo Kamphues, heeft be halve De Hooykist ook onder meer Le Forestier, De Gapende Eter en Pardoeza onder haar beheer. De eerste twee zijn restaurants, de laatste is sinds septem ber 1984 ook eetcafé. De dubbelfunctie die in dat woord ligt besloten komt er niet uit, zo is de erva ring van Hocuram. "Het is of eten of een café", zegt Linschooten. Bij De Hooykist draaide dat al snel uit op het eerste en later strandden ook pogingen om Par doeza met live-muziek ruim na etenstijd levendig te houden. De eters zochten hun vertier elders, ondanks de lokroep van allerlei jazzgroepjes. Bij De Bijlen ligt dat toch anders. Daar is het ook later op de avond een drukke bedoening. Is De Bijlen nu een café of een restaurant? "Een brasserie", luidt het franstalige antwoord van Van der Bijl. Brasserie, een bekend begrip in Frankrijk, wil oorspronkelijk zeggen: een aan een brouwerij verbonden lokaal waar ook maaltijden worden geserveerd. Zo staan in De Bijlen behalve de dag schotel nog een paar andere gerechten op de kaart en dat geldt voor eigenlijk alle eetcafés. Toverdoos Een beetje slimme uitbater zou zijn goedkope schotels dus beperkt kunnen houden en zijn klant onder het motto 'op is op' een duurdere maaltijd serveren. Rob Kreeft en André van der Plas (Schürmann Esser) wijzen die sugges tie met kracht van de hand. "We zullen heus niet weinig inkopen om daar ver volgens een slaatje uit te slaan. Trou wens, onze duurste schotel is vijftien gulden. Echt duur uit ben je dus toch niet bij ons". Als hij het publiek voor de dagschotel moet definiëren, komt Van der Bijl tot het volgende filosofietje: "Het is een uit komst voor mensen die geen zin hebben om te koken, geen trek hebben in een snackbar of een broodje shoarma en die vaak 's avonds nog wat te doen hebben. Uitgaan of nog moeten werken". Wil van den Dop, eigenaresse van De Grote Beer aan de Rembrandtstraat, for muleert het iets anders: "Wij proberen iets te maken alsof je lekker kookt voor iemand anders. Er zijn bij ons verschil lende koks die voor weinig geld iets in gewikkelds maken". Dat doen die koks in het ongetwijfeld kleinste keukentje van alle eetcafés. "Net een toverdoos", zo omschrijft ze de ruimte van anderhalf bij drie meter. Ook de klandizie kan niet al te grote vormen aannemen in De Grote Beer. Met dertig mensen zit het zaakje flink vol. Maar er bestaan plannen om de beer daadwerke lijk groot te maken, want met een aantal universiteitsgebouwen en het LAK- theater in de directe nabijheid is de be langstelling groot genoeg. Bij De Grote Beer dient een bedrag van 9,75 voor een dagschotel te worden betaald. Daarmee zit Van den Dop zelfs nog aan de hoge kant. Ter vergelijking: Pardoeza 9,50, Oude Harmonie 8,50, Hooykist ƒ8,75 en De Bijlen ƒ9,00. "Goedkoper kan ook niet", zegt Hans van der Bijl over zijn eettarief. "Als je tenminste vindt dat je kwaliteit goed moet blijven en je niet in een varkens vleescyclus terecht wilt komen. Sterker nog: negen gulden is krap voor een goe de schotel". Geen stuiver Volgens die redenering zou de dag schotel bij Schürmann Esser dus on der de maat zijn. Daar komt hij namelijk al voor het luttele bedrag van 6,50 op tafel. Daarmee is dit café - de schilder achtige naam is ontleend aan een piano handelaar die eerder in dit pand aan de Hogewoerd was gevestigd - samen met eetcafé De Illegale (Hooigracht) het goedkoopste. Uiteraard ontkennen Van der Plas Kreeft dat hun schotel ondermaats is. HAHLAPJ. Pt CAYENNE fop Wc pEpgK MAffef D" 1bui.ET DE Tjfm Vr BaTATou.1 CIf 2QTER 8 FEBRI Dl TWEE St Geen inkopen doen, niet zelf koken en niet afwassen. Van der Plas: "Toen we hier begonnen kostte een dagschotel 9,50, maar daar verdienden we geen stuiver op. Dat liep niet. Dus zijn we in januari vorig jaar overgegaan op een prijs van 6,50". En toch een goede schotel? Kreeft: "Ja, omdat wij behoorlijke hoeveelhe den inkopen. En hoe groter je input, hoe groter de korting die je krijgt". Al na een paar weken ging de omzet met sprongen omhoog. Van der Plas: "Logisch ook, want wat kost de mensa tegenwoordig? Daar ben je toch al gauw vijfeneenhalve piek kwijt. Eén gulden meer en je hebt bediening en gezellig heid". Met andere woorden: het eetcafé is een concurrent geworden van de mensa, de plek waar behalve de armlastige stu dent ook de gehaaste eter dan wel de leek op kookgebied terecht kan? "Nee", spreekt chef-kok Jos Uitendaal uit erva ring. Hij kan het niet met cijfers aanto nen, maar zijn indruk is: "Er is bij ons zeker geen sprake van een terugloop. Het publiek van de mensa consolideert zich volgens mfj juist. We hebben een ta melijk vaste klantenkring". En dat is een ander publiek dan dat van de eetcafés? "Ik denk dat de mensen daar meer voor de afwisseling naartoe gaan. De ene keer zelf koken, de ander keer naar de mensa en dan weer naar zo'n eetcafé". De ervaringen bij de eetcafés zelf spre ken dat tegen. Vrijwel iedereen rept van een vast publiek. Van der Plas: "Veel mensen komen bij ons zo'n drie of vier keer in de week". Linschooten bevestigt dat met de aantekening: "In De Hooy kist komen vooral jonge mensen en in Pardoeza meer oudere mensen en ook wel gezinnen". Van den Dop: "Een paar maanden lang komen ze vier of dagen in de week en dan zie je ze weer een tijd lang niet". Jong publiek Pikken de eetcafés dan misschien uit de ruif van die restaurants waar het vol gens traditie goedkoop eten is? Nee, ook hier louter ontkenningen. Mevrouw Bernsen van het gelijknamige restau rant aan de Breestraat: "Wat bij die eet cafés komt is een jong publiek. Bij ons in het toch een slagje ouder". Ook De Engelenbak, een restaurant aan de Lange Mare, serveert maaltijden voor een iets ouder publiek. Vooral de laatste tijd is de gemiddelde leefijd van de klandizie iets omhoog gegaan. "Ik heb inderdaad het gevoel dat jongere mensen meer naar een eetcafé gaan en dat er bij ons, laat ik zeggen, dertigers komen. En ook steeds meer gezinnen. Wel zo aardig eigenlijk", vindt Wilma Aenmeij. "Ik denk vanwege de sfeer die bij ons toch wel iets anders is". Zij ver moedt dat haar eetgelegenheid een soort tussenstop is tussen het eetcafé en het meer sjieke restaurant. De Wijze Kater, restaurant aan de Kai- serstraat, zal dan net zo'n tussenstop moeten zijn. De goedkoopste maaltijd kost hier 14,25 en dat vereist inderdaad een wat ruimere beurs. Concurrentie van eetcafés zegt eigenaar Willem van Buuren niet te hebben. "We zijn hier nu zo'n tien jaar bezig en ik bemerk wel een lichte teruggang, maar echt niet zodanig dat ik in tranen uitbarst. En ik denk bo vendien dat dat een meer algemeen beeld is en niets met eetcafés te maken heeft". Van Buuren zegt een eigen klan tenkring te hebben die hem trouw een paar keer per week bezoekt. "Sommigen zie je zelfs dagelijks". De variaties zijn er evenzovéle als de luimen van de kok. (foto-» Loek zuyderduin» Ook een organisatie als Tafeltje Dek Je, in dit verband overigens meer een randverschijnsel, heeft tot op heden wei nig gemerkt van de invasie van eetcafés. Een woordvoerster: "Wij organiseren open tafels bij bejaardentehuizen. Dat is voor mensen die zelf niet kunnen koken. Maar dat zijn toch eigenlijk allemaal zelf ook ouderen. Jongere mensen zouden dat zelf ook niet willen, eten in een be jaardentehuis". Niet bijten Over concurrentie gesproken: hebben de duurdere restaurants last van het eet café? Daarover kan bij Hocuram, met zijn breed georiënteerde markt, het best worden geoordeeld. Linschooten: "Nee, dat bijt elkaar in het geheel niet. Dat is ook een ander publiek. Eten in Le Fores tier en zeker in de Gapende Eter is toch meer een uitje. Ik zou haast zeggen: een culinaire belevenis. Stel, je zit in het café en je besluit ergens een hapje te gaan eten. Dan ga je niet naar een duur restau rant. Dat zijn dingen die je van tevoren besluit". Hans van der Bijl heeft er de meest treffende formulering voor: "Dit is een stukje markt dat door de restaurants is verwaarloosd en we zijn zeker geen con currentie voor ze". Van der Plas: "Ik sprak onlangs de eigenaar van het Indo nesisch restaurant Surakarta. Die ser veert ook goedkope gerechten, maar hij heeft gemerkt dat de mensen daarvoor toch ergens anders naartoe gaan. Hij vond dat wel fijn, want daardoor kwa men er tafels vrij". Is er wat dat betreft weinig vrees voor een tanende omzet, wel dreigt zo langza merhand een onderlinge concurrenties- tijd tussen de eetcafés. Zijn er inmiddels niet te veel? Nee, antwoorden de daar over aangesproken eigenaars uit eigen ervaring. Anja Pohlman bijvoorbeeld denkt dat er nog best ruimte is voor De Harmonie. "We zijn pas een paar weken bezig en het loopt toch al aardig. Het hangt er ook van af hoe je het aanpakt". Hoe bedoelt ze dat? "Nou, de aankleding van de zaak, en bij de één krijg je meer dan bij de ander". Dat ze De Harmonie bij de eerste cate gorie indeelt, zal duidelijk zijn. En die opmerking maakt evenzeer duidelijk dat onder eetcafés de strijd om de klant in volle gang is. Een onlangs gedane sug gestie om alle menu's in de krant te pu bliceren, lijkt daarom weinig kans te hebben. Hans van der Bijl zegt er wel voor te voelen, maar het tweetal van Schürmann Esser is niet zo enthou siast. "Het loopt nu goed bij ons. Als er zo'n regeling komt, heb je kans dat de klanten zeggen: ik ga het toch eens er gens anders proberen". En dat hebben Kreeft en Van der Plas liever niet Aanloopje Met dat soort problemen hebben ze el ders in de regio (nog) niet te kampen. In Alphen aan de Rijn bijvoorbeeld is Que- relle één van de weinige restaurants waar de dagschotel wordt geserveerd. Twee dagschotels zelfs. Harrie Legius: "Eén is vegetarisch en de ander is bui tenlands. Dat kan variëren van Belgisch tot Mexicaans. We doen dat sinds de opening, augustus 1984. Dat heeft wel een aanloopje nodig gehad en aanvanke lijk was het café veel belangrijker. Maar nu hebben we toch een redelijk vast pu bliek". In Katwijk is de dagschotel van onder een tientje zelfs nog een geheel onbe kend begrip. Althans bij eigenaar Dal- huisen van hotel Riche die wel een dag menu zegt te serveren. De geldingsduur van dat menu beperkt zich echter tot de zomer en er wordt eigenlijk alleen door toeristen gebruik van gemaakt. Dat is dus weer een heel ander ver haal. De eerste hindernis is door de bewoners van Stad Rajneesh Neo-Sannyas Commune met succes genomen: buitenlandse zaken zal Bhagwan Shree Rajneesh voor een bezoek aan Nederland geen inreisvisum weigeren. Niet dat ze daar nou zo benauwd voor waren in die Amsterdamse Bhagwan-gemeenschap, maar je weet maar nooit. Van West-Duitsland bijvoorbeeld, mag de 54-jarige goeroe niet binnenkomen. Stad Régneesh heeft het ministerie in Den Haag gerustgesteld.- „Wij staan ga rant voor zijn verblijfskosten. Niemand hoeft bang te zijn dat Bhagwan gaat aan kloppen bij de sociale dienst". Nu nog een dak boven het hoofd van de door astma, hernia en de Amerikaan se justitie geplaagde Grote Leermeester. Sinds bekend werd dat Bhagwan op het programma van zijn wereldreis ook Ne derland heeft staan, stromen de aanbie dingen binnen. Zoals: een landgoed in Wassenaar dat vier miljoen moet kosten, een villa te Putten waarvoor een mihoen gevraagd is en een partij optrekjes waar van de bescheidenheid gecompenseerd wordt door een natuurrijke omgeving, welke voorwaarde de aandachtige ma kelaar en particulier bij het lezen van de berichten niet is ontgaan. Hoe dan ook: bedragen met vele nul len, want de Nederlandse koopman blijkt goed wakker geworden toen Bhagwans privésecretaresse Ma Anand Sheela eind vorig jaar een huishoud boekje open deed. „Ze denken: daar moeten we zijn. Bij die sannyasins zit poen", zegt Swami Prem Sanatan. Hij is de woordvoerder van Stad Rajneesh in Amsterdam, een commune van 150 san nyasins (volgelingen) die de komst van Bhagwan gaat voorbereiden. Keuze in panden genoeg, maar nog niet wat er ge zocht wordt. De commune wil namelijk niet kopen maar huren, waarbij voor de periode van een maand gedacht wordt aan een ver goeding van vijfduizend gulden, maar dat mogen er ook zes zijn. Gevraagd: een accommodatie voor 16 personen (met Bhagwan reizen 15 begeleiders mee), ge legen in een gebied met droge, schone lucht, bij voorkeur met marmeren vloe ren (de sekteleider is allergisch voor stofdeeltjes van vloerbedekking), waar borgen ten aanzien van privacy (gaarne schuttingomheining), ruimte voor het houden van lezingen (hoe groter, hoe lie ver). Verrukking De voorwaarden zijn aangedragen door Bhagwans nieuwe Sheela, Ma Prem Hasya, en onlangs door de Am sterdamse communeleden Swami Deva Kuteer en Ma Deva Vimal persoonlijk in ontvangst genomen aan de voet van de Himalaya. Daar is Bhagwan begin dit jaar neergestreken met de woorden: „Ik ben blij om in het geboorteland van Boeddha te zijn. Een andere Boeddha is gekomen om dit land van Boeddha zijn respect te betuigen. Jullie (de verzamel de sannyasins;-red.) zijn Boeddha mis gelopen, zorg datje my niet misloopt". Hij betrok het luxe hotel Oberoi, even buiten de Nepalese hoofdstad Kathman- doe, waar Kuteer en Vimal tot in opper ste staat van verrukking raakten toen ze door de receptionist een kamer kregen toegewezen op dezelfde verdieping waar Bhagwan woont; de vierde. Op het jaar lijkse zomerfestival in Oregon zaten er altijd zo'n 20.000 sannyasins tussen hun en hem. En nu maar vijf deuren. Kuteer: „Vijf deuren... oh, wat was ie dichtbij". Toen ze in Oberoi te weten kwamen dat Kuteer viool speelt, vroegen ze hem op te treden voor Bhagwan, wat hij staande op het bordes van het hotel heeft gedaan. Een muzikale ode met een bijzondere betekenis. Als homofiel is Kuteer nog niet zo lang geleden behoor lijk om de oren gemept door „De Ver lichte", die eerder al de paus, moeder Theresa, de bijbel en het Christendom in de ban had gedaan. Aids en homofielen; Bhagwan haalde stevig uit. „Eerst was ik diep geschokt", zegt Kuteer, „maar dat is over. Ik heb beseft dat Bhagwan ons weer eens wak ker wilde schudden, zijn grote kracht. Mochten mijn homofiele gevoelens ver dwijnen: te gek. Mochten ze blijven: ook te gek. Ik heb vroeger gemerkt dat ik ook van vrouwen kan houden. Echt, het is easy. Héél easy". De reis naar Nepal werd door Swami Deva Kuteer en Ma Deva Vimal onder- op verzoek van de Amsterdamse Die was uit het evenwicht aan het raken door gemis aan contact met het Amerikaanse thuisfront; met Rcüneeshpuram dus. Sinds Ma Anand Sheela, achterna gezeten door de Ameri kaanse justitie, naar Europa vluchtte en Bhagwan via het gevang over de grens van de Verenigde Staten werd gestuurd, gaat het stroef tussen de Amsterdamse commune en de staf daarginds. Toen Rajneeshpuram in de staat Ore- gon nog het bolwerk was. onderhield de gemeenschap aan het Cornelis Troost- Êlein dagelijks telefonisch contact. aarnaast kwam er alle ochtenden een nieuwe videocassette binnen vanuit de States; een opname van een lezing waar van Bhagwan er twee per dag en steeds met nieuwe thema's houdt. Die inspiratiebron begon uit te drogen door gebrekkige communicatie. Woordvoerder Swami Prem Sanatan: „We hebben Kuteer en Vimal dus uitge zonden om die band weer aan te halen. En om ons, door de verhalen die ze zou den meebrengen, te voorzien van nieu we kracht. Je zou kunnen zeggen dat ze een accu-functie hadden. Kuteer en Vi mal waren onze batterijen, die opgela den terugkwamen om hun energie aan ons door te geven". Wat heeft Kuteer en Vimal, behalve de prijs van een hotelkamer (350 gulden per nacht; voor Bhagwan maal 15), getroffen in het oord aan de voet van de Hima laya? Kuteer: „Het serene dat Bhagwan uitstraalt. Hij heeft iets héél sereens. Heel vriendelijk. En zo zorgzaam als hij loopt...". Héél warm Wat verder opviel: het cordon van met mitrailleurs bewapende lijfwachten is er niet meer. In Amsterdam denken ze te weten hoe dat zit. „De lijfwachten... Dat kwam van Sheela. Die was paranoia. Dat weten we nu. Toen niet". Geen Ujfwach- ten dus, maar wel: een privé-arts, een se cretaresse, een kok, administratief per soneel en technici die Bhagwans teksten in woord, beeld en geschrift vastleggen. Een groep van 15 getrouwen, meer niet. In de ochtenduren houdt Bhagwan een lezing van twee uur voor ze in zijn kamer-en-suite, 's avonds daalt hij af naar de ballroomzaal voor wat heet „the public talk". Eén keer per dag slechts begeeft de vroegere hoogleraar in de fi losofie, die 15 jaar geleden zijn rijk stichtte, zich buiten de deur. Vimal: „Klokslag half vijf gaat hij naar buiten voor een wandeling van een halfuur. Hij loopt dan door een enorm gazon voor het hotel, waar steeds een paar honderd mensen langs de paden staan die hem toeklappen. Dan kijkt hij iédereen aan. Héél warm". Voor de kosten van het bezoek gaat de hele Nederlandse Bhagwan-gemeen schap opdraaien. De begroting is nog niet gemaakt, maar voorlopig wordt uit gegaan van 15.000 tot 20.000 gulden per week. Bij zijn bezoek aan Kathmandoe kwam Kuteer, in zijn confrontatie met de Hotel Oberoi-prijzen, aan het dubbe le. Maar intussen is vastgesteld dat het ook goed kan zijn als er geen vijf sterren op de gevel staan. Swami Prem Sanatan, de woordvoerder: „Er wonen zo'n 4000 sannyasins in Nederland. Ik denk niet dat het voor hen een probleem is om een paar honderd gulden te storten. Als ze naar Nepal moeten, zijn ze duurder uit". Hoe lang het bezoek gaat duren, is on bekend. Uitgegaan wordt van drie we ken tot een maand. Veertien dagen zou lang genoeg zijn, ware het niet dat reke ning gehouden dient te worden met een toeloop vanuit West-Duitsland, waar Bhagwan door de regering wordt ge weerd. Evenmin staat het jaargetijde vast. Met het oog op de gezondheid van de leermeester lijkt de lente de Amster damse werkgroep zeer geschikt; voorlo pig daarom april of mei. Het programma? Sanatan: „Dat zal erg overzichtelijk zijn, denk ik. Uitgangs punt is contact met Bhagwan door het bijwonen van zijn lezingen. Een kwestie dus van op de plaats waar we hem on derbrengen een schema maken. In be ginsel speelt alles zich in dezelfde omge ving af'. In elk geval wil de Amsterdam se commune er een sober bezoek van maken. Geen uiterlijk vertoon, geen gro te drukte. Sanatan: „Als het wat dat be treft uit de hand loopt, zal het komen door de belangstelling van de pers en de nieuwsgierigheid van het publiek. Dat zou kunnen. We merken nu al dat er gro te interesse is". Niet bang voor dorpsoproer, daar waar Bhagwan wordt ondergebracht9 „Niet bang", zegt Sanatan. „We hebben inder tijd die affaire gehad in Barlo (daar sta ken bewoners op 9 januari '82 uit protest de brand in een pand dat de commune wilde aankopen - red.) maar volgens mij zijn de Nederlanders intussen belangrijk positiever geworden ten opzichte van onze beweging. Vroeger had Bhagwan het image van seksgoeroe; dat is er denk ik uit". Aan voorbereidend werk geen gebrek, daar in Amsterdam, maar is het wel zé ker dat Hij komt? „Eh... neen, dat is niet zeker". Toch opgewekt, de sannyasin ei gen, aan de slag. Sanatan: „Bij Bhagwan weetje het nooit. Zó verwacht je hem en zó blijkt h(j in Japan te zitten. Heel im pulsief hoor. Heerlijk impulsief'. Vimal: „Ik heb het al gezegd: een man vol verrassingen. Voor ons staat het voor 99 procent vast dat hij komt, maar dat ene procentje... dat kan juist de verras sing zijn". De verrasing dus dat hij niet komt? Ja, de verrasing dus dat hij niet komt". PETER HEERKFVS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29