De lijdensweg van Hans Cornelis Ganzenjacht steeds meer omstreden ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 EXTRA PAGINA 27 Hans Cornelis, ooit directeur van een parachutistenschool op Ameland, geniet de twijfelachtige eer Nederlands langst gestrafte onderdaan te zijn. Negen jaar geleden werd hij in Bangkok tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld (inmiddels verminderd tot 50 jaar) wegens een poging tot het smokkelen van 170 kilogram heroïne, samen met zijn compagnon Andy Meijer die 22 jaar kreeg. Henk Kuipers zocht ze op en doet een bizar relaas over hun leefomstandigheden. door Henk Kuipers 'The captain' noemen zijn medege vangenen hem, de gezagvoerder. Want Hans Cornelis, de 46-jarige ex- directeur van een parachutisten- school op Ameland die wegens een van de grootste heroïne-deals aller tijden sinds bijna tien jaar in de Bang Khwang-gevangenis bij de Thaise hoofdstad Bangkok een le venslange gevangenisstraf uit zit, laat zich er graag op voorstaan dat hij piloot is geweest. Zijn maten beschouwen hem als een zonderling, als iemand met een gesple ten persoonlijkheid. Erg intelligent, maar ook een dromer, iemand die in zijn eigen verzinsels verstrikt is geraakt. Nooit heeft Hans Cornelis zijn aanvan kelijk afgelegde bekentenis willen on dertekenen. Nog steeds weigert hij toe te geven dat hij in 1976, samen met de nu 35-jarige Andy Meijer uit Amsterdam, heeft geprobeerd in opdracht van de Chinese onderwereld van Amsterdam 170 kilogram heroine met een markt waarde van enkele tientallen miljoenen guldens van Bangkok naar België te smokkelen. - Hans Cornelis beweert dat hij het slachtoffer is van een internationaal complot, gesmeed door de Verenigde Staten, Thailand en Nederland. Hij zou in Bangkok de mogelijkheden hebben onderzocht om verboden militaire appa ratuur, te leveren door Oldelft in Delft en Hollandse Signaal in Hengelo, naar Thailand te vervoeren. Daar zou de Amerikaanse militaire inlichtingen dienst een stokje voor hebben gestoken, waarna hem die heroïnesmokkel ten on rechte is aangewreven. 'Geen bezoek' De hitte trilt zichtbaar boven het door de Japanse bezetter gebouwde voorma lige krijgsgevangenenkamp Bang Khwang. De muren zijn acht meter hoog en staan vier meter diep de grond in. Overal bewapende wachten. Zevendui zend gevangenen zitten er, onder wie 35 buitenlanders. Allemaal lang gestraften, moordenaars, verkrachters en heroïne handelaren. Een van hen is Hans Corne lis, the captain. Tot voor kort had hij een aantal privileges. Hij woonde in een iso leercel voorzien van stoel, tafel, bed en schrijfmachine. Maar sinds de opstand in de Bang Khwang-gevangenis, die we gens het grote aantal doden wereldwijd de pers haalde, is Hans Cornelis weer ge woon een van die 7000 naamlozen. Hij brengt zijn dagen zwijgend en in ledig heid door. Een bewaker gaat op mijn verzoek naar gebouw drie om Hans Cornelis op te halen. Een kwartier later komt hij te Nederland is de afgelopen twee de cennia uitgegroeid tot een van be langrijkste pleisterplaatsen van ganzen in Europa. Kwamen er in de zestiger jaren ongeveer 100.000 van deze vogels vanaf Russische toen dra's naar de waterrijke gebieden in ons land om te overwinteren, dit sei zoen zijn dat er ruim vijf keer zo veel. Dat is de helft van het totale aantal ganzen dat in Europa overwintert. De kolganzen zijn met een populatie van bijna 400.000 exemplaren veruit in de meerderheid, zo blijkt uit tellingen van de Ganzenwerkgroep Nederland. 600 gram Uit onderzoek van het International Waterfowl Rechearch Bureau komt naar voren dat de groei van het aantal ganzen in Nederland een gevolg is van de sterk verminderde sterfte onder deze vogel soort. Die is te danken aan de sluiting van de vooijaarsjacht in Rusland, het verbod ruiende ganzen te vangen in dat land en het stoppen van de jacht op rot ganzen in Denemarken. Maar ook door het overschakelen op ander voedsel. Zochten de ganzen tot de jaren zestig dit vooral buitendijks, op dit moment vinden ze het vooral binnen dijks. Daar vinden de vogels een schier onbeperkte voorraard gras en winter graan. Deze verandering in de eetge-' woonte heeft geleid tot betere broed- prestaties. Overigens nuttigt één gans gemiddeld 600 gram voer per dag. Het beperken van de jacht in Neder land en West-Duitsland heeft volgens de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereni ging (KNJV) de ganzen ook goed ge daan. Er is bepaald dat alleen tussen een half uur voor zonsopgang en tien uur 's morgens op deze vogels mag worden ge jaagd. In die periode vliegen de ganzen van het water, waarop ze de nacht door brengen, naar de fourageergebieden. Deze wijze van jagen voorkomt dat de dieren worden gestoord tijdens het eten, stelt W. Siebenga, ganzenjager en als bioloog in dienst van de KNJV. rug.glister Cornelis wil niet met u spre ken. Hij wil niemand zien. Alleen de Ne derlandse ambassadeur wenst hij te ont vangen". Ik vraag de bewaker of niet een hoger geplaatst persoon naar Cornelis toe wil gaan om hem tot een gesprek te bewegen. Ik geef een briefje mee. Kort daarna krijg ik het briefje terug met daarop de door -Hans Cornelis geschre ven simpele, maar overduidelijke toe voeging: „No visit, geen bezoek" De 31-jarige Leo Odems uit New York, heroïnehandelaar en veroordeeld tot 33 jaar gevangenisstraf, is voor een sigaret best bereid om iets over 'the captain' te vertellen. „Hans is verschrikkelijk ma ger. Vel over been. Hij eet erg weinig, zijn conditie is niet best. Sinds hij zijn dark room, zijn isoleercel is kwijtge raakt, spreekt hij met niemand meer. Ook geeft hij geen Engelse les meer aan bewakers en Thaise gevangenen. Tot voor kort had Hans wel de beste plek van de Bang Khwang. Luxueus, vergele ken met de rest. Hij had honderd pro cent privacy in zijn isoleercel, een soort hondehok, maar wel met bloemen voor de deur. Die plek is hij kwijtgeraakt sinds de opstand". Kritisch Fauna Beheer (KFB) heeft geen goed woord voor deze regeling over. Rita Stockmann:„De ganzen wor den belaagd terwijl ze op weg zijn naar de fourageergebieden. Het gevolg is dat ze langdurig rondvliegen. Dat kost de vogels onnodig veel energie, wat bete kent dat ze nog meer moeten eten om in goede conditie terug te keren naar de broedgebieden. Die regeling is er alleen om de jagers toch nog iets van plezier te gunnen". Verwerpelijk Kritisch Fauna Beheer ageert al jaren tegen de ganzenjacht. Jagen op deze vo gelsoort is naar het oordeel van die orga nisatie vooral daarom zo verwerpelijk, omdat niet bekend is hoe de populatie zich na het jachtseizoen ontwikkelt. Rita Stockmann: „Het zijn trekvogels. Na de overwintering gaan ze terug naar de toendra's om te broeden. Je weet nooit hoe dat uitpakt. De ervaring leert dat de ganzenpopulatie door verschillende broedresultaten sterk kan wisselen." Ze wfjst er op dat het aantal ganzen zich na een stormachtige groei op dit moment duidelijk stabiliseert. Jagers gebruiken volgens KFB ten on rechte het argument dat de jacht nodig is om de schade te beperken die de gan zen aan landbouwgrond toebrengen. In wezen gaat het hen gewoon om het ple zier van de jacht, luidt'de kritiek. „Als het nodig is schade te voorkomen, dan moeten er maar andere middelen wor den gebruikt dan schieten, vindt KFB. De organisatie denkt hierbij aan het ver jagen van de vogels. Vindt KFB dat de ganzenschade wordt overdreven om de jacht te rechtvaardigen; uit de veehouderij en akkerbouw komen geluiden dat steeds meer hinder van de vogels wordt onder- Doodgeschoten Volgens andere gevangenen die ons gesprek volgen, zijn bij de opstand enke le maanden geleden zeven gedetineer den doodgeschoten en zijn enkele tien tallen anderen letterlijk doodgeknup peld. Ze zeggen het met eigen ogen te hebben gezien. „Sinds die opstand", zegt Leo, „zit Hans in gebouw drie, waar 's nachts 1140 gevangenen bij elkaar lig gen, als lepeltjes tegen elkaar, gewoon op de grond. The captain is nog niet eens zo slecht af, want hij mag in de hal sla pen, met honderd anderen, 's Morgens om zes uur staat hij op. Om half zeven gaat de deur open en dan gaat iedereen naar buiten. The captain maakt zijn ei gen koffie, hfj wast zich in een soort drinkbak voor paarden en dan gaat hij altijd naar de voormalige schoenfabriek, waar nu kunstbloemen worden ge maakt. Als buitenlander hoeft Hans niet te werken. Dus dan zit hij daar bijna de hele dag, zeker van negen uur 's mor gens tot drie uur 's middags". „Altijd heeft hij een boek bij zich, maar ik geloof niet dat hij echt leest", zegt Leo. „Hij zit daar maar wat voor zich uit te kijken. Later op de dag gaat Hans terug naar zijn gebouw om zich te wassen. Om half vijf moet hij binnen zijn, want dan gaat de deur dicht. Veer tien uur achtereen moeten we binnen blijven. Het is er vreselijk heet, geen air conditioning, en ontzettend benauwd. Er is niets te doen en je kunt er niets krijgen. Je zou je og^n niet geloven als je het zag", aldus Leo Odems uit New York. Sinds hij zijn isoleercel is kwijtge raakt, heeft Hans Cornelis niets meer te doen, zegt Leo. „The captain had een aantal verantwoordelijkheden die hem enig aanzien gaven. Hij verzorgde de voedselvoorziening voor alle buitenlan ders, hij verdeelde de post, hij gaf Engel se les en hij schreef brieven voor ande ren. Maar alles is hem afgepakt. Hans is nu nog geslotener dan vroeger. Hij is geestelijk gewond. In zijn isoleercel was Hans home away from home, ver van huis thuis. Maar nu heeft hij ook dit thuis niet meer. Volgens mij is hij een gespleten persoonlijkheid. Maar zijn in telligentie en zijn strijdbaarheid heeft hij in de dark room achtergelaten", zegt de Amerikaan. Vissekoppen „Hij is bezig gek te worden, geloof ik. Tijdens de opstand bijvoorbeeld heeft Hans zijn eigen demonstratie gehouden. Hij heeft zich uitgekleed en is naakt om het gebouw heen gelopen. Om te laten zien wat hij van de toestand in de gevan genis vindt. Zoiets van: Je kunt me de kont kussen". „Weetje", zegt hij, „ik heb geen vrien den of kennissen die me financieel on dersteunen. Ik ben dus helemaal afhan kelijk van wat ik hier krijg en dat is bij zonder weinig. Elke dag hetzelfde eten, dag in dag uit, jaar in jaar uit. Rode rijst, dat is een slecht soort rijst die de Thais alleen aan hun varkens en koeien geven. En altijd maar weer een saus erbij van vissekoppen. Hooguit één of twee keer per week krijgen we wat groente. Als je iets anders wilt, moet je het buiten de gevangenis laten kopen. Maar dat kan al leen als je geld hebt. In dat geval kun je zelfs goed eten laten komen. Of sigaret ten, soft drinks en waspoeder. Je kunt hier in de gevangenis zelfs whisky krij gen en ook drugs, als je maar betaalt. Ze ker man, zelfs drugs. En dat terwijl hier mensen zitten die voor het bezit van een paar gram heroïne tot 33 jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld". Er gaat een sirene, de spreektijd is voorbij. Het is twaalf uur, de zon staat loodrecht aan de hemel, de temperatuur is tot 30 graden Celsius opgelopen, geen zuchtje wind. „Dat is nog niks bij straks vergeleken", zegt een bewaker: „Over een paar maanden is het soms wel 38 graden. Dat is beslist niet prettig voor de gevangenen", lacht hij. Roofdierenverblijf Iets dichter bij het centrum van Bang kok ligt de Klong Prem-gevangenis, ook wel Lard Yaoo genoemd. Zware deuren gaan voor mij open. Net als in de Bang Khwang-gevangenis kom ik terecht in een soort roofdierenverblijf. In de kooi zitten gevangenen achter tralies en twee meter daar vandaan, achter een dubbele laag gaas, staan bezoekers tegen hen te schreeuwen. Sinds enkele maanden, een direct gevolg van de opstand in Bang Khwang, zit Andy Meijer in deze gevan genis. In tegenstelling tot Hans Cornelis komt Andy maar al te graag de spreekruimte in. Het geeft hem wat af leiding. Deze 35-jarige Amsterdamse straatjon gen, zoals hij zichzelf noemt, ziet er rede lijk goed uit. Slank, gebruind en ogen schijnlijk gezond. Hij krijgt regelmatig bezoek van Nederlandse toeristen die op zijn verblijf in de gevangenis opmerk zaam zijn gemaakt door middel van briefjes die in sommige pensions zijn op gehangen. Terwijl naast me een Franse moeder luid pratend haar lang gestrafte zoon wat frisdrank overhandigt, zegt Andy: „Vertelt Hans Cornelis dat hij het slachtoffer is van een internationaal complot? Laat me niet lachen. Dat zegt hij al jaren en hij is er zelf in gaan gelo ven. Weetje hoe het is? Hans is een ech te Fries, een stijfkop. Zeker weten. Hij heeft de Thaise rechtspraak niet goed begrepen of hij wil het niet begrijpen. Of je nou schuldig bent of niet, het scheelt enorm als je een bekentenis aflegt. Als je ontkent krijg je veel meer straf dan wan neer je toegeeft. Ik heb direct een beken tenis afgelegd. Ik heb 33 jaar gekregen. Hans heeft geweigerd zijn schuldbeken tenis te ondertekenen. Hij kreeg 50 jaar en later, toen hij durfde in hoger beroep te gaan, is zijn straf verhoogd tot levens lang". Andy: „Inmiddels heb ik strafvermin dering gehad. Mijn straf is tot 22 jaar ver laagd. Ik heb nu tien jaar gezeten, dus over maximaal 12 jaar ben ik vrij. Maar ik verwacht dat ik over twee of drie jaar eruit ben, al weet je dat hier nooit zeker. Hans heeft ook strafvermindering ge had. Zijn veroordeling tot levenslang is weer omgezet in 50 jaar. Voor ons beiden is een gratieverzoek ingediend en ik denk dat ook Hans er ooit wel eens uit zal komen". Meeloper Nooit heeft Andy Meijer met journalis ten over zijn zaak willen praten, zegt hij. En nu ineens gaat hij overstag. Waarom? „Ik weet het niet. Schrijf maar op dat ik zo schuldig ben als wat, nog meer dan Hans. Dat was tien jaar geleden maar een piepeltje, een meeloper. Ik kan me nog goed herinneren dat ik Hans heb ontmoet een gokclub op de Walletjes in Amsterdam. Dat was in juni 1976. Hans was een intelligente man, helemaal geen gokkerstype. Maar toch gokte hij, want hij had geld nodig om een eigen vliegbedrijf te beginnen of een vliegtuig te kopen, zei hij. Ook vertelde hij dat er in Seattle in Amerika een vliegtuig voor hem klaar stond". „Ikzelf had een deal gemaakt met de Chinese onderwereld van Amsterdam", vertelt Andy. „Ik zou als koerier naar Bangkok gaan om 170 kilo heroïne op te halen. Toen ik hoorde dat Hans geld no dig had en dat hij in Seattle een eigen vliegtuig had, leek het mij een prima idee om met hem zaken te doen. We zou den met Hans z'n vliegtuig naar Bang kok gaan, daar zouden we die partij he roïne verstoppen in twee vaten met vliegtuigvet en dan zouden we terugvlie gen naar België. Hans ging ermee ak koord, vooral toen hij hoorde dat we voor dit karweitje 150.000 gulden de man zouden krijgen". „In augustus 1976 zijn we op het vlieg tuig naar Seattle gestapt. Toen we daar aankwamen, werd het me al snel duide lijk dat Hans Cornelis een grote fantast is. Daar was dus helemaal geen vliegtuig van hem; dat bestond alleen in zijn dro men. Maar goed, in Bangkok werd er op ons gewacht en dus zijn we via Hawaii en Tokio naar Bangkok gevlogen. Daar hebben we 170 kilogram heroïne in ont vangst genomen. Hans zou ervoor zor gen dat het in vaten met vliegtuigvet werd verstopt, die hij met de KLM zou meesturen. Ik ben er niet bij geweest, want ik was aan het strand, maar er is iets misgegaan. We zijn gearresteerd en de rest van het verhaal ken je". Vrachtbrief Tijdens de zitting van de rechtbank in vonden. Feit is dat het Jachtfonds in 1975 nog maar ruim een ton uitkeerde en dat dit bedrag vorig jaar tot twee miljoen gulden steeg. Het meeste geld ging naar Friesland. KFB signaleert dat er ook tal van boeren zijn die de aanwezigheid van ganzen niet schadelijk vinden. „Immers in de winter, als de ganzen grazen, groeit het gras toch niet en de uitwerpselen vormen een goede bemesting", zegt Rita Stockmann. Onderzoek van het Centrum voor Agro Biologisch Onderzoek (CABO) heeft uitgewezen dat landbouw in Fries land wel degelijk schade ondervindt van de ganzen en dat de omvang hiervan niet wordt overdreven. Het blijkt dat de wei landen het meest hebben te lijden als de ganzen er in het vooijaar op neerstrij ken. Dat is de tijd dat het gras weer gaat [groeien. Ontevreden De ganzenpopulatie eet naar schatting 20.000 ton gras per jaar. De schade is ook sterk afhankelijk van het winterweer. In zeer koude winters, zoals in '84-'85, valt de overlast van gras etende ganze.n mee, want dan overwinteren ze vooral ten zuiden van Nederland, zo stelt het CA BO vast. Het onderzoek van dit insti tuut, dat vier jaar duurde, wordt deze maand afgerond. Hoewel de schade wordt vergoed, blij ken veel boeren ontevreden. Ze willen dat er preventief wordt opgetreden. Het veijagen van de vogels betekent naar hun mening geen oplossing, want hier door worden de problemen alleen maar verplaatst naar de landerijen van de buurman. Ganzen mogen dan in het vooijaar veel schade veroorzaken, de KNJV voelt er niets voor in die periode te jagen. Het openen van de jacht in die Bangkok heeft Hans Cornelis gewezen op het inderdaad merkwaardige feit dat op de vrachtbrief van de KLM als ge wicht van de twee vaten vliegtuig vet 98 kilogram stond vermeld. Dus kon hij nooit die 136,9 kilo heroine in die vaten hebben verstopt, voerde Hans ter verde diging aan. Ook zei Cornelis dat zijn handtekening op de vrachtbrief was ver valst. Dat laatste werd ter zitting beves tigd door de Thaise grafoloog Phaayap Toncham Phong. Andy Meijer bevestigt het ook. „Ik weet niet wat er allemaal op het vlieg veld is gebeurd. We hadden echt 170 ki logram heroïne gekregen. Daarvan is bu na 34 kilo zoekgeraakt, want er was maar 136 kilo over toen Hans werd gepakt. Hoe dat kan, weet ik niet. En wat er met die vrachtbrief is gebeurd, ik kan het je niet zeggen. Daar zal ook wel mee ge knoeid zijn. Maar dat Hans en ik hebben geprobeerd om een grote partij heroïne te smokkelen, is honderd procent de waarheid". Achteraf vindt Andy dat hij tien jaar geleden erg dom is geweest door met Hans Cornelis in zee te gaan. „Ach, ik was hartstikke naief. Het leek me een ontzettend goed idee om die heroïne in dat vliegtuig van Hans naar België te brengen. Maar dat vliegtuig bestond dus helemaal niet. En wat nog veel stommer was, Hans heeft die heroïne in vaten met vliegtuigvet gedaan die uit Europa af komstig waren. Dat is toch verdacht: Europees vliegtuigvet, wat al in Thai land is, terug exporteren naar België. Dat is toch ongeveer hetzelfde als Goud se kaas van Thailand naar Nederland te sturen. Ik had beter moeten weten" Spijt van wat hij heeft gedaan heeft Andy Meijer niet, zegt hij: „Dan moetje niet aan zoiets beginnen. Ik heb gegokt en verloren. Ik heb mijn straf verdiend. Prettig is het hier niet, maar het verblijf in deze gevangenissen heeft één voor deel: je leert jezelf wel goed kennen". Niet te spreken In brieven aan zijn broer Augustc in Dokkum, laat Hans Cornelis weten dat hij weinig medewerking zou krijgen van de Nederlandse ambassade in Bangkok. Ook Andy Meijer is niet zo te spreken over onze vertegenwoordigers in den vreemde. Kanselier drs. J. Veling van de Royal Netherlands Embassy in Bang kok kent de klachten: „Neemt u van mij aan dat wij zeer begaan zijn met het lot van de heren Cornelis en Meijer. Wij doen alles wat in ons vermogen ligt om deze twee criminelen, want dat zijn het, terzijde te staan. Maar u moet begrijpen dat wij ons moeten houden aan de Thai se regels en wetgeving. Daar kunnen we ons niet mee bemoeien. Het zijn de Thais die beslissen". Veling vervolgt: „Dat die buitenlandse gevangenen de Thaise regering soms slechte publiciteit geven, is waar. De ge vangenissituatie hier is verre van ideaal. Dat weten de Thais ook wel. Ze zijn ge voelig voor kritiek, maar anderzijds moet u begrijpen dat Thailand indertijd tot strengere straffen is overgegaan on der druk van een aantal landen, zoals de Verenigde Staten en Nederland. Dit om een halt toe te roepen aan de enorme drugshandel. Dan is het dus een beetje raar om daar als Nederlandse overheid nu aan te gaan knabbelen". „Wat wij doen is de zaak van Cornelis en Meijer warm houden bij de Thaise overheid. En als er hier een Nederlandse autoriteit op bezoek komt, dan wordt er over die twee gevangenen gepraat met de Thaise autoriteiten. Nu er voor beide heren een gratieverzoek is ingediend, is de kans groter geworden dat ze eerder vrijkomen. Wij hopen in elk geval dat de heren hier de langste tijd hebben geze ten", zegt de diplomaat. periode zou de grootte van de broedpo- pulatie aantasten, vindt de vereniging. De jachtwet biedt overigens de moge lijkheid door afschot wat tegen de groot ste overlast te ondernemen. Maar deze veijaging is volgens de KNJV alleen zin vol als de ganzen elders ongestoord kun nen fourageren. Het creëren van ganzen- reservaten vindt de vereniging daarom belangrijk Van een totaal jachtverbod wil de KNVJ niets weten. Drs. Siebenga wijst er op dat de Nederlandse jagers per sei zoen 15.000 van deze vogels schieten, terwijl er jaarlijks ruim 100.000 ganzen bij komen. „Er is dus geen sprake van dat de ganzenpopulatie door de jacht vermindert", concludeert Siebenga. Hij erkent dat de jacht voor de jagers ook een belangrijk sportief element bevat: „Het is vooral de sfeer, de ambiance die ons bekoort. Je zit bijvoorbeeld op een stormachtige ochtend achter een hek of in een slootwal en wacht op de dingen die komen gaan. In de verte zie je door de verrekijker een ganzenlinie. Lang zaam komen ze dichterbij, grote vogels zwaar roeiend tegen de wind. Het geluid van die de naderende ganzen roept span ning in je op. Wat we uiteindeluk echt schieten is niet belangrijk, maar als je eenmaal een gans goed onder schot hebt en je zeker weet dat een schot dodelgk is, dan haal je zonder aarzelen de trekker over. Nee, ik heb daar geen probleem mee. Dat is de consequentie van het ja gen." Vogelvrij Siebenga kan zich voorstellen dat er mensen zijn die om principiële reden te gen de jacht zijn. Ook kan hij zich inden ken dat vogelliefhebbers, die in het veld worden geconfronteerd met het vallen van een doodgeschoten gans, een afkeer van de jacht krijgen. „Ze laten zich voor al door emoties leiden". Hoe verklaarbaar de reacties van de critici ook zijn, Siebenga vindt niet dat tegenstanders van de ganzenjacht het recht hebben jagers, die legaal actief zijn, in het jachtveld te belagen zoals on langs in de kop van Overijssel is ge beurd. „Door dit soort acties voelen de jagers zich vogelvrij". (ANP). De ganzenjacht wordt in Nederland steeds meer omstreden. Zeer verhit raakten de gemoederen onlangs, toen leden van Kritisch Fauna Beheer (KFB) tijdens een ganzenjacht in de kop van Overijssel - vergeefs - probeerden de lokganzen van jagers te ontvoeren. De rechter heeft inmiddels bepaald dat de actievoerders hiermee te ver waren gegaan. Wel mogen ze demonstreren vanaf de openbare weg. Dit seizoen komt het daar niet meer van, want die toezegging liep 31 januari af. De discussie over het voor en tegen van de ganzenjacht gaat echter in alle hevigheid door. Hans Cornelis met een bewaker voor de Thaise rechtbank: "Hij is in zijn eigen leugens gaan geloven". tfoto gpdi Ganzen aan de Leidse Witte Singel, die onlangs om schade aan de landbouwgrond in het nieuws kwamen heel andere redenen dan (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27