Hier is elke tik een piek 'Ik zie wel perspectief Brons voor tafeltennisteam «SSESaS S5K5S3 Kassa rinkelt in Hoogmade Resultaat van loting Basketbalploeg ziet mogelijkheden ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 SPORT PAGINA 15 HOOGMADE - Café Van Goozen. Boven het geroezemoes klinkt tel kens weer de doffe klik van de gra- veermachine. De mollige barjuf frouw wijst met haar hoofd in de richting van het apparaat. Zegt te gen een klant die net de laatste hap snert naar binnenwerkt: "Kassa. Elke tik is een piek. En dat gaat de hele dag zo door". De bewuste graveermachine is eigendom van de plaatselijke ijs- club. Dit jaar gekocht. Voor zo'n drieduizend gulden, verklapt be stuurslid J. Jansen. Met het appa raat slaat hy de afstand en de da tum in de medailles waarop de toerschaatsers na het volbrengen van de molen- of mérentocht recht hebben. De machine verdient zich zelf terug. Sterker nog, heeft zich zelf waarschijnlijk al terugver diend. Jansen laat het achterste van zijn tong niet zien. Maar de rij wachtenden groeit als hij een korte pauze inlast. Een plak in de ene- en een piek in de andere hand. Kassa. Café Van Goozen. Het begin- en rijder of - zo u wilt - een zwier- schaats onder een zwart laarsje. De hiel in haar witte tennissok is rood gekleurd. Na inspectie en een grote pleister haalt ze haar schouders op. "Nou, dat wordt voorlopig pas op de plaats", luidt haar diagnose. Trekkebenend verlaat ze het eta blissement. Slijpen IJspret in en om Hoogmade. Het val ,an BH M uegin- e„ f nneij® h^„ ^"hfnr^,aat" eindpunt naast de brug in Hoog- S'fnop„^^J „n made. Hier doen de schaatsers i slag van hun bevindingen. De snel le jongens en de krabbelaars. Hoe vlug ze hun rondjes afraffelden óf hoe moeilijk ze het op het laatste stukje tegen wind hadden óf die scheur die de schuld krijgt van een pijnlijke knie. De borrel maakt de tongen los. Verhalen worden opge blazen tot windhozen. De tappers achter de bar luisteren gedwee. Tenslotte rinkelt ook voor tien de kassa. Een vrouw die een rondje van twintig kilometer gleed ploft, al struikelend, in een stoel. Met een pijnlijk gezicht trekt ze voorzichtig haar rechterschaats uit. Een rond- klein, op de slee en in de wandel wagen. De ijsclub doet er alles aan om het haar gasten zo goed moge lijk naar de zin te maken. Iedereen helpt een handje mee. Zo ook de scholieren Bob van Dinten en André van der Voorn Net onder de brug door tje van het dorp hebben zij hun gen 'zaakje'. Komt de toerrijder op maar hulpje is van zijn vriend. Waarom? André heeft een smak op het ijs gemaakt en heeft een scheurtje in het bot van zijn boven arm opgelopen. De gekwetste arm rust daarom in een mitella. Wie strijkt er nu de verdiensten op? Ze delen de opbrengst, vertelt Bob. André verleent hand- en spandien sten. Hij rekent af met de klanten en zo nu en dan slijpt hfi een paar schaatsen. door Jan Westerlaken Bob, gehuld in een dikke jas en aan zijn voeten gevoerde moon- boots, duikt even later onder de ta- fel. "Moet je kijken", zegt hij, "die schaats wilde iemand gisteren la- r'mQ' ten repareren. Van het glijvlak is r 7 zo'n centimeter of vijf weggesla- het allerlaatst moment tot de ont- gen N dat kunnen wjj toch niet rlol/lrinir rlol onn coVmotcon tirol «rot - J. dekking dat zijn schaatsen wel wat meer maken, Ik schat jat we ge. de botte kant zijn, geen paniek. middeid veertig paar schaatsen op Bob en André weten er doen Zij hebben een slijpsteentje. Tien minuten geduld en het is geregeld. ov Bob, die blauwe handen heeft ze met een schaats die dag slijpen. Over de kwaliteit de schaatsen valt wel een en ander op te merken. Soms komen krom i de kou, vertelt dat hij eigenlijk als een hoepel of we hem maar eventjes willen richten. Ja, we heb ben het er lekker druk mee. We verdienen zo een aardig zakcentje. Duur zijn we zeker niet. Vijf gul den vragen we. Nou, daar zullen de mensen niet failliet van gaan. Koud? Ach, daar let je niet zo op. Het is hier beregezellig". Nostalgie De tocht over De Does met het windje in de rug. Als een raket schieten de schaatsers vooruit. Niet een uitgezonderd. Moeilijkhe den krijgen ze pas als er tegen de wind in moet worden opgetornd. In de buurt van Rijpwetering dreigt de 67-jarige Hagenaar C. Ho- zee de pijp aan Maarten te geven. Hij zit aan de kant uit te hijgen. Met een diepe zucht zegt hij: "Voor het windje krabbel ik nog aardig vooruit, maar als ik de ande re kant heen moet lukt het niet zo best meer. Ik denk, dat ik m'n schaatsen - een paar friese doorlo- Ook op De Does een drukte van belang. Links achter de brug is nog juist pers - maar uittrek en terug ga lo- café Van Goozen zichtbaar. (foto wim Dijkman) pen". Klunen. De schaatsers linksonder hebben een pauze ingelast. Waarom is hij naar de polder ge komen? Zijn er in Den Haag geen leuke plekjes om te rijden? De blik van Hozee glijdt over het zonover goten polderlandschap. Links draait een molen. Aan de andere kant van de vaart rennen twee blaf fende hondjes. Zegt dan: "Het is nostalgie. Als kind heb ik hier aan watersport gedaan en molentoch ten geschaatst. Jaren had ik niet meer op die dingen gestaan. M'n ene been wil niet zo best meer. Toen ik vanmorgen vroeg het zon netje zag, dacht ik bij mezelf, ik waag het er op. Maar het valt me behoorlijk tegen. Ik vermaak me best hoor. Al die herinneringen aan vroeger komen weer naar boven. Dat doet me goed". Schaatsen over het Vennemeei. schaatsen over de Wijde Aa, schaatsen over de Kagerplassen. Het ijs is er als een spiegel. Ver keerd rijden is praktisch uitgeslo ten. Rode- en groene pijlen geven de richting aan: rood de molen tocht, groen de merentocht. Bij Roelofarendsveen is het klunen ge blazen. Een snelle jongen wringt langs de meute. Als iemand hem vraagt hoe laat het is, stroopt hij in het voorbijgaan het manchet van zijn trui op en roept: "Ik weet het niet. Ik heb de stopwatch inge drukt. Ik wil weten hoelang ik er over doe". Weg is 'ie. Stempelen Hun plak krijgen de toerrijders niet zo maar. Het parkoers telt tal loze stempelposten. Om te contro leren of de tocht ook werkelijk -is gereden. In Oud Ade wordt die post al vier generaties lang be mand door de familie Verhaar. Stempelaar C. Verhaar stapt in de- ze tijd 's morgens om half tien het ijs op en houdt het rond een uur of vyf in de middag voor gezien. Af en toe neemt zijn vader van tachtig, z'n vrouw, zoon of kleinzoon het stempel even van hem over als hij voor een 'kleine boodschap' naar achter moet. Wat bezielt iemand om een hele dag op het ijs te gaan staan? "Tra ditie", vult Verhaar het antwoord in. "Het is altijd van vader op zoon overgegaan. Je moet het maar als een soort hobby zien? Ach, je bent een vraagbaak voor de mensen, hè? Iedereen wil weten hoe ver ze nog moeten gaan. Soms stapt er wel eens eentje hier af. Dan zorg ik, dat hij op de plaats komt waar 'ie is gestart. Ik breng de mensen ook zelf wel eens weg. Je kunt ze toch niet de hele weg op hun sokken te rug laten lopen?" Een tip de- toerrijders? "Tja", zegt Verhaar, "kijk. tegen de- onderwijzers uit het dorp zeg ik al tijd, jöh, als je met de kinderen een tochtje gaat schaatsen, laat ze dan een paar gympies meenemen. Als ze niet meer verder kunnen, dan kunnen ze lopen". Verhaar weet uit overlevering hoe de naam molentocht is ont staan. Luister naar wat hij erover te vertellen heeft: De schaatsers moesten vroeger de molens aan doen. De molenaars zetten dan een stempeltje op de kaart. Ik kan me dat nog goed herinneren. M'n opa was molenaar. Lag er ijs, dan ging ik naar hem toe om te helpen. Zo is de naam molentocht ontstaan Een hele dag in de kou. Verhaar klaagt er niet over. Ze hebben hem zelfs een kacheltje aangeboden Dat heeft hij geweigerd. Omdat hij altijd buiten het hokje staat. De ijs- club zorgt goed voor de stempe laars. Koffie, soep en een borrel. Alles keurig op tijd, zegt hij goed keurend. Koek en zopie Net buiten Rijpwetering blaast de Alphenaar Bas Duijs even uit. Bij een van de vele koek- en zopie- tentjes langs de route. Een snel pak, muts met bal en lage noren. Jaren heeft hij niet op de schaats gestaan. Dus rustig begonnen. Der tig kilometer. "Het gaat lekker", meldt hij. "Even had ik last van een kuitspier, maar na wat schud den ging het wel weer. De soep en de pils smaken prima", grapt hij. De kraampjes lijken goede zaken te doen. De realiteit is anders. Leo van Emmerik uit Rijpwetering: "Wanneer ik naar vorig jaar kijk valt het bitter tegen. Ik heb zeker de helft minder omgezet. Snert? De mensen vragen er nauwelijks naar. Misschien slijt ik tien liter per dag. Meer zeker niet. Het enige dat een beetje loopt is de warme cho colademelk. Nu sta ik in m'n een tje. En dan te bedenkeh, dat er ja ren zijn geweest, dat we het niet eens met z'n vieren aankonden. Hoe het komt? Vraag het mij niet. Ik heb de indruk dat iedereen zijn hand stevig op de knip houdt. Wij zijn er een beetje de dupe van. Ach", relativeert hij, "zo erg is het nu ook weer niet. Ik hoef er niet van te leven. Je doet het voor je plezier, omdat het leuk is" Bas Duijs is wat op adem geko men. Een sigaret bungelt tussen z'n lippen als hij aan de laatste kilo meters begint. Op weg naar café Van Goozen, op weg ook naar z'n beloning: een medaille. "Niet voor mezelf hoor", roept hij achterom kijkend. "M'n zoon van zes zal dat ding wel leuk vinden". Spelers optimistisch na loting (GPD) - Het optimisme onder de vaderlandse voetbalinternationals is opmerkelijk. Ondanks het feit dat Oranje internationaal nog am per potten kan breken en over drie maanden in Mexico opnieuw zal ontbreken op een belangrijk titel- toernooi, schatten de spelers van Oranje de overlevingskansen voor het Europees kampioenschap van 1988 redelijk hoog in (Nederland moet het opnemen tegen Polen, Hongarije, Griekenland en Cy prus). Datzelfde gold twee jaar ge leden, toen het Nederlands elftal in de aanloop naar het WK werd ge koppeld aan Hongarije, Oostenrijk en Cyprus maar uiteindelijk sneu velde in een barrage met België. „Het verschil met toen en nu is echter", baseert Ernie Brandts zijn hoop op een plaats in het eindtoer- nooi over twee jaar in West-Duits- land, „dat het Nederlandse voetbal weer duidelijk in de lift zit. „Als je bovendien naar de andere groepen kijkt", meent de PSV-er, „vind ik niet dat we ongunstig geloot heb ben. Oosteuropese ploegen liggen ons wel, we zullen alleen op moe ten passen voor Griekenland. Ik zie wel perspectief'. Datzelfde geldt voor zijn ploeg- makker Michel Valke, die groep 5 weliswaar omschrijft als „een moeilijke poule, maar ook een waarin we zeker niet bij voorbaat kansloos zijn. Dat Hongarije op nieuw bij ons in de groep zit zie ik eerder als een voor- dan een na deel. Die ploeg kennen we in elk geval. Vervelender lijken me de Polen. Tegen dat land hebben we (SID) - De loting in Frankfort had vrijdagmiddag het volgen de resultaat: Groep 1: Spanje, Roemenië, Oostenrijk en Alba nië. Groep 2: Portugal, Zwe den, Zwitserland, Italië en Mal ta. Groep 3: Frankrijk, Sovjetu nie, DDR, Noorwegen en IJs land. Groep 4: Engeland, Noord-Ierland, Joegoslavië en Turkije. Groep 5: Nederland, Hongarije, Polen, Griekenland en Cyprus. Groep 6: Denemar ken, Wales, Tsjechoslowakije en Finland. Groep 7: België, Bulgarije, Ierland, Schotland en Luxemburg. Bondsrepu bliek Duitsland is als organisa tor automatisch verzekerd van en plaats in de eindronden. De openingswedstrijd is in Düssel- dorf, de finale in München. jaren niet gespeeld en daar weten we dus weinig van. Maar gelukkig voor ons gaat Polen naar de WK en krijgen we dus royaal de kans om de ploeg te bestuderen". „Een ongunstige loting, maar er zijn wel mogelijkheden". Dat is de reactie van de spelers van Ajax op de poule-indeling van het Neder lands elftal voor het Europees kampioenschap van 1988. Volgens Rob de Wit „wordt het heel moeilijk. Het zijn toch hele sterke tegenstanders. Alleen Cy prus mag normaal gesproken geen probleem zijn. Kansen hebben we wel. In de voorronde van het we reldkampioenschap hadden we thuis helemaal niet hoeven verlie zen van Hongarije en uit hebben we toch ook gewonnen. Daarom zijn we zeker niet kansloos". Ook Frank Rijkaard ziet on danks de 'zware opgave' wel per spectief: „Hongarije kennen we en is te verslaan. Cyprus moeten we kunnen pakken en Griekenland is ook niet zo sterk. Het enige vraag- teken is Polen". Ronald Koeman ziet in Honga rije en Polen de grootste concur renten, waarbij hij de Hongaren het hoogst aanslaat. „Zij zijn.dui delijk favoriet. Polen en wij komen op papier op de tweede plaats. Maar dat betekent niet dat wij bij voorbaat geen kans hebben". De gemoedstoestand van Leo Beenhakker, persoonlijk aanwezig bij de loting in Frankfurt, werd overheerst door twijfels. „Mis schien", zo opperde hij, „vertrekt er na het wereldkampioenschap in Mexico wel een deel van het team van Polen en Hongarije en moeten ze daar een heel nieuwe ploeg op bouwen. Zeker Hongarije schat ik als een van de sterkere Europese landen in, maar het probleem is dat je absoluut niet weet wat er gaat gebeuren na Mexico". Terecht vreest Beenhakker ook de uitwedstrijden tegen Grieken land en Cyprus, de twee andere te genstanders in groep 5. „tegen Cy prus moeten we normaal gespro ken thuis het doelsaldo kunnen op krikken. Dat geldt in mindere mate voor Griekenland. Problemen ver wacht ik daarentegen wel in Athe ne en Nicosia". Alle reden tot klagen had gister middag Enzo Bearzot, de bonds coach van regerend wereldkam pioen Italië, die als ongeplaatst land in de vierde groep terecht was gekomen. Op weg naar West-duits- land ontmoeten de Italianen Portu gal. Zweden en Zwitserland. Ook Europees kampioen Frankrijk kan zijn lol op met de Sowjet-Unie en de DDR als zwaarste opponenten. West-Duitsland behoeft als organi sator geen voorronde-duels af te werken. Gemengde gevoelens bij Leo Beenhakker na de loting voor het Europees kampioenschap. Bakker houdt Vriesekoop uit ploeg dik verslagen. Dat zit Nemes'; tuurlijk niet lekker. Zij is er op ge brand zich tegen Vriesekoop te r vancheren. Dat mag dan pas in de finale het indivi- ook eerste geplaatst in het enkel- doorbraak KARLSRUHE (ANP/SID) - Een tactische ingreep van coach Ge rard Bakker heeft het nationale vrouwenteam in de landenstrijd van de open Westduitse tafelten niskampioenschappen uit de finale gehouden. De Leidenaar hield Bet- tine Vriesekoop gisteren in Karls ruhe in de halve eindstrijd tegen de Bondsrepubliek buiten de ploeg. Het resultaat was een logische ne derlaag met 1-3, waardoor de ploeg brons ten deel viel. De Westduitse vrouwen werden uiteindelijk win naar. Zij versloegen de Sowjet- Unie. De Poolse mannen waren in de finale te sterk voor Zweden. In Karlsruhe drong Oranje moei- zaam door tot de laatste vier. Joe goslavië werd nog wel met 3-0 ver slagen, waarbij Vriesekoop zich te gen Batinic revancheerde voor SSSSSH SSfr «SMBSSBK SsaSSS3? as."" ass Tegenstanders van Orapje zijn Joe goslavië, Canada, Argentinië, Filip- In de halve eindstrijd tegen de pijnen en Nieuw-Zeeland. spel en dubbel met Marie Hracho- dusverre had Nemes alle ontmoe- va, trad Patricia de Groot aan. De tingen zonder gameverlies gewon- Groot, ooit door coach Theo Bak- In Sowjet-Unie kritiek op voorstel IOC 1 Robert Vunderink (Raalte) 1.50.31 (Bon. 15 sec), 2. Andy van der Pauw (Ankeveen) z.t. (10 sec), 3. Lubbert van der Molen (Nuis) op 2.56 (5 sec). 4. Wim Westerveld Bondsrepubliek kwam ze in de en- ker van Scylla naar de nationale kelspelen niet in actie. Bakker wil- top geleid en ha een langdurige af- de zes weken voor het begin van de wezigheid wegens blessures nu lid Europese titelstrijd in .Praag de van Valkencourt en spelend in de confrontatie met de 17-jarige Olga Belgische mannencompetitie, Nemes uit de weg gaan. „Bettine speelde tegen Nemes meer Han heeft tijdens de Top Twaalf Nemes verdienstelijk: 17-21, 18-21, i MOSKOU (AP) - De Russische sportpers heeft gisteren kritiek geuit op het voorstel van het Inter nationaal Olympisch Comité om beroepsatleten toe te laten tot de Olympische Spelen. Het dagelijks bestuur van het IOC wil beroeps- sporters toelaten, indien de inter nationale sportfederaties daarmee akkoord gaan. De voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, zei dat er voor het IOC geen verschil bestaat tus sen beroepsatleten en de staatsat- leten zoals die vanuit het Oostblok aan de spelen deelnemen. Het blad Sovjetski Sport vroeg zich af wat de 'normen van be- roepssport' zijn en zei dat een voor malig beroepsfootballer uit de Ver enigde Staten had gezegd dat de fans op de tribunes moord accepte ren om een partij te winnen. "Misschien zou het IOC een com missie moraal en ethiek moeten oprichten om te bepalen welke be roepssporters kunnen worden toe gelaten en welke niet", vroeg de krant zich af. Verder wees het blad op een ver- 1 meende ongelijkheid tussen de mogelijkheden die beroepsspor ters hebben om te trainen en die amateurs hebben. Daardoor zou den dergelijke problemen die nu al tussen landen bestaan alleen i beroepssport doet, te landen doen dat niet, kan zijn amateurs nauwelijks de mogelijk heden bieden die beroepssporters ten dienste staan", aldus de krant. 12 voorsprong. Het winstpunt kwam op naam van Mirjam Klop penburg, die in de openingspartij ons. Maar Katja Nolten versloeg. Tegen Ne- veroverde ze de winst in de duele toernooi". Voor Vriesekoop, tweede game. Een psychologische Kloppenburg. Tot bondscoach Heger zag kansen om de tweede ronde te halen. De eerste drie plaatsen zich. "Het duel tegen Argentinië wordt de sleutel wedstrijd". aldus Heger. De Hol landers spelen de eerste wedstrijd tegen de Zuidamerikaanse basket ballers (5 juli). De groepsindeling is: Groep A(Zaragoza): Spanje, Bra zilië, Panama, Griekenland, Zuid- I Ruitenberg op 3.5p, 5. Busser 4.08, 6. Hagen op 4.58, 7. Van der Pauw op 5.00, 8. Van der Molen op 7.27, 9. Hopman op 7 28, 10. Kasper op 8.04 Gunnarsson klopt Michiel Schapers BOCA WEST (AFP) - De nationale kampioen Michiel Schapers is gis teren uitgeschakeld in de zestiende finales van het spelerstoernooi van Boca West. De Rotterdammer ver loor met 2-6,3-6 van de als 23ste ge plaatste Zweed Jan Gunnarssan Schapers had eerder in Boca West gewonnen van Johan Kriek en Bill Scanion. Wielrenners staken strijd ARGELES (ANP/SID) - De eerste etappe van de Ronde van de Mid dellandse Zee is gisteren geannu leerd. Toen de renners arriveerden op het aankomstcircuit in het Franse Argeles was het kwart voor zeven en dientengevolge aarde donker. De jury van aankomst vond dat het te gevaarlijk werd en blies de wedstrijd af. Daardoor kon er geen uitslag worden opgemaakt en was er geen andere keus dan het annuleren van de gehele etappe. Na de proloog van donderdag op het eiland Majorca, die gewonnen groter worden .^Een land daarnet werd door de Fransman Jerome Si- mon, wordt de koers nu vervolgd met de etappe Canet-Plage-Be- ziers. De organisatoren besloten het prijzengeld onder de renners te verdelen. De renners moesten overigens ont beringen tijdens de geannuleerde etappe. Zij fietsten tussen muren van ijs en op sommige plaatsen was de mist zo dik, dat gebruik moest worden gemaakt van zak lantaarns. Joop Zoetemelk gaat woens dag 2 april aanstaande van start in de tweede Friese Elfstedentocht voor beroepswielrenners. De afge lopen week heeft de organisatie overeenstemming bereikt met de wereldkampioen die in zijn laatste wielerjaar bepaald niet alle belang rijke wedstrijden wil rijden. De 39- jarige coureur uit de formatie van Jan Raas heeft bewust gekozen voor deze Elfstedentocht, vooral omdat hfi zich begin april nog eens goed wil voorbereiden op de laat ste maanden van zijn imposante profcarriëre. Zoeteihelk is overigens niet de enige topper die is aangetrokken voor de Friese wielerklassieker in spé. Ook komt onder meer Phil Anderson, Robert Millar. Pedro Delgado en de Zwitser Stevan Mutter. De vijf Nedc londse prof- ploegen zullen op volle oorlogs sterkte van start gaan op 2 april, werd gisteravond door organisator M. Jongsma bekendgemaakt. Theo Vonk weg ROTTERDAM (ANP) Sparta en trainer-coach Theo Vonk gaan aan het eind van het seizoen uit elkaar. Hun samenwerking zal niet met een derde jaar worden verlengd. Voor Theo Vonk, oud-speler van AZ '67, is Sparta de eerste club, die hij na het behalen van het grote trainersdiploma traint. Korea en Frankryk Groep B (El Ferrol): Sovjetunie, Australië. Uruguay, Israel, Cuba en Angola Groep C (Malaga): Bondsrepu bliek, Verenigde Staten, Italië, Porto Rico, China en Ivoorkust Groep D (Canarische Eilanden): Joegoslavië, Canada, Argentinië, Nederland, Filippijnen en Nieuw- Zeeland.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15