Voor Paul Kluwer heeft Bhagwan afgedaan Landelijk Pastoraal Overleg geen parlement 'Ik schat de schade op ruim een ton' Ondanks andere opzet 'Roermond' niet naar Noordwij kerhout ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 DEVENTER (GPD) - Grote gaten gapen in het magazijn van uitgeverij Ankh-Hermes. Twintigduizend Bhagwan- boeken (elf titels) zijn verbannen naar De Slegte. Daar lig gen ze te koop voor een prik, voor wie ze nog wil hebben. Voor Paul Kluwer heeft Bhagwan Shree Rajneesj afge daan. „Hij is hoog gestegen, maar heel diep gevallen", zegt hij nu. „Na die uitspraken, waarin hij met Jezus en moeder Theresa de vloer aanveegde en Hitier omhoog stak, voelde ik mij diep gekwetst. Ik had al die boeken in de papiermo len kunnen stoppen. Maar dat doe je alleen als je erg boos bent. Verkopen aan De Slegte was een elegantere oplos sing". Maar Paul Kluwer was wel boos. Dat lijkt wat te zeggen. De zeer lan ge, baardige uitgever straalt een warme goedmoedigheid uit. Een sfeer die is terug te vinden in de gerieflijke kantoren met de duizen den boeken. „Het is een financiële strop. Ik schat de schade op ruim een ton. Maar ik distantieer mij van hem, omdat ik in geen geval de in druk wil wekken dat ik met zijn uitspraken instem". Mea Kortenhorst, de latere Ma Prem Arup, secretaresse van de Bhagwan, had Paul Kluwer op hem attent gemaakt. „Bij haar heb ik nog een cursus gedaan over en- lightment intensive. Zij was al naar Poona geweest en heel enthousiast teruggekomen. Later kreeg ik ook nog van een journaliste van de Nieuwe Linie positieve informatie. Een inspirerende nieuwe stro ming. Dat komt van alle kanten op je af. Dat wordt zo dwingend, datje je haast verplicht voelt om iets van die man uit te geven". „Dat eerste boek 'Tantra' heeft een derde druk gehaald. Het liep nog steeds goed. Het opende de ogen. Bhagwan had zeker wat te lachend kon je mediteren, ook in het dagelijks leven". „Twee jaar geleden echter zei ik al tegen Amrita (Jan Foudraine), dat een groot deel van de Bhag- wan-boeken zo langzaam ging, dat het commercieel niet interessant meer was. Toen Bhagwan een jaar geleden weer ging spreken en met zulke negatieve uitspraken in de publiciteit kwam, was het voor mij afgelopen. Je kunt het verdedigen door te zeggen: misschien wil hij de mensen wakker schudden, maar daar waren zijn stellingen toch te negatief voor. Toen nam ik het besluit om zijn boeken weg te doen". „En dan te bedenken, dat ik eens erg nieuwsgierig ben geweest om Bhagwan persoonlijk te ontmoe ten. Maar ik was altijd beducht om zelf sannyasin te worden en in het oranje met een mala om mijn nek rond te stappen. Als uitgever wil ik zo breed mogelijk georiënteerd blijven en niet het etiket van een of andere beweging opgeplakt krij gen". Mystiek Paul Kluwer kreeg de mystiek met de paplepel naar binnen. „Mijn vader begon al in de jaren twintig met boeken van inayat Khan, ir. Blok, de Bhagawas Gita en andere oosterse klassieken uit te geven. In zijn studententijd was hij met theosofen en soefi's in aan raking gekomen. In 1949 wilde hij 'Magiërs en zieners' van Maurice Magre uitgeven. Dat gaf ruzie bin nen de uitgeverij. Toen heeft mijn vader gezegd: dan doe ik het onder mijn eigen naam, N. Kluwer. Toen is ook het vignet Ankh-teken ont staan. Zijn initialen NK zitten in de Paul Kluwer ....Grotere geestelijke vrijheid.... (foto GPD) Ankh, en Hermes is de bode der goden. Ikzelf werd in 1963 direc teur, maar ik werkte al veel langer bij het Kluwer-concern, waar ik me bezig hield met technische boeken. Toch lag mijn hart bij de mystiek". „Ik denk dat het mijn opdracht is om juist dat soort boeken uit te ge ven. Ik heb het idee dat we naar een steeds grotere spirituele open heid toegroeien. Daar wil ik zoveel mogelijk materiaal voor aandragen en op de breedst mogelijke voet". „Je ziet ook een verschuiving op treden. In de jaren zestig was men geïnteresseerd in de traditionele godsdiensten. Langzamerhand zijn de zogenaamde doe-boeken popu lairder geworden, op allerlei ge bied: geneeskunst, mystiek, spiri tualiteit, meditatie, yoga". „In die tijd hebben we ook de stroming Von Daniken gehad met zijn 'Waren de goden kosmonau ten', dat in 1969 verscheen. Er trad toen een doorbraak in het denken op. die parallel liep met de lance ring van de Apollo 11. Men wilde uitbreken vanaf de beperkende aarde. Men stelde zich vragen of andere planeten bewoond zijn. Doordat alle kranten over ruimte vaart schreven en er van de NASA weinig stof kwam, ging men ook over Von Daniken schrijven. Kort daarna kwamen ook mijn eerste Ufo-boeken. Het kwam op je toe als uitgever". Idealist "De waarde van dit soort stro mingen is, dat het denken wordt geprikkeld en verruimd. We gaan ons kleine wereldje wat relatiever zien. Von Daniken is later heel ma terialistisch geworden. Zijn boek 'Verschijningen' heb ik niet meer willen uitgeven, omdat hij over pa rapsychologie ging schrijven waar hij geen verstand van had. Maar al dit soort boeken heeft aanzet gege ven tot geestverruiming. Je pro beert iets bij te dragen tot een leef baarder wereld. Dat is verweven met je eigen instelling. Je bent niet alleen maar zakenman, je bent ook idealist". „Je ontmoet veel mensen die dat ook zijn. Per jaar komen hier twee honderd manuscripten binnen. Tachtig procent wordt daarvan af gewezen. We hebben beperkte mo gelijkheden. Ik kan vijftig boeken per jaar uitgeven. Dat moet goed en eerlijk verdeeld worden. Vaak krijgen we tips. We bezoeken de Buchmesse, de Bookfair, snuffelen in buitenlandse catalogi. Agenten bieden boeken aan in mijn genre. In Nederland hebben we een aan tal vaste relaties, zoals Paul van Dijk, Pieter Langedijk en Jaap Huibers, die ook wel in opdracht schrijven. We kunnen niet alles uit geven wat wij willen. Maar we doen het zo verantwoord moge lijk". „Bestsellers komen bij ons prak tisch niet voor. Behalve Von Dani ken heb je een aantal boeken, die verscheidene drukken van 3000 tot 5000 exemplaren per jaar halen. 'De zin van het ziek zijn' is aan zijn vierde druk toe. Dat is een goedlo pend boek. De mensen willen ach ter het ziek-zijn kijken". Reacties „Reacties van lezers krijgen we niet zoveel. Alleen auteurs als Lan gedijk, Huibers en Moolenburgh krijgen reacties. Vooral dokter Moolenburgh heeft met zijn boek over engelen veel teweeg gebracht. Er is een doorlopende stroom van reacties van mensen, die nu met hun eigen ervaringen ergens heen kunnen. Ze worden serieus geno men". „Als uitgever heb je het idee, dat je mensen helpt om naar grotere geestelijke vrijheid toe te groeien. Daarom ben ik een groot bewonde raar van Krisha-murti. Hij is voor mij een van de grootste figuren van deze tijd en zelfs uit de hele we reldgeschiedenis". Na vier jaar wordt de draad van het Landelijk Pastoraal Overleg binnen de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland weer opgepakt. Van 21 tot en met 23 februari spre ken de deelnemers in Nóordwijker- hout over de liturgische kant van het algemene gespreksonderwerp: geloofsverdieping in deze tTjd. Dan komt de vraag aan de orde of gelo vigen in de hedendaagse liturgie hun geloof zodanig kunnen bele ven, dat ze daarin worden ver sterkt. Of ervaren zij juist een twee spalt tussen hun eigen geloof en le vensgevoel en de manier waarop dat in de kerk vierend en biddend tot uitdrukking wordt gebracht. Het Landelijk Pastoraal Overleg is tot nu toe drie keer bijeen ge weest. Toen de derde zitting in 1982 ten einde was, werd het voor lopig afgesloten. Nog steeds vin den de bisschoppen van Roer mond deze vorm van overleg niet nodig. Dus zal er uit Roermond in Noord wij kerhout straks niemand aanwezig zijn. "Daarmee is het landelijke ka rakter van het LPO niet aangetast, al blijft het jammer dat van de ze ven bisdommen er één niet van de partij is", zei secretaris drs. G. Kaandorp in een gesprek met Leo Fijen van het Informatiebulletin, een uitgave van de afdeling pers en publiciteit van het secretariaat van het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap in Nederland. Toch komen er wel Limburgers naar LPO-4. Maar dat zijn dan vertegenwoordi gers van nationale rooms-katholie- ke instellingen. Representanten van het bisdom zijn daar niet bij. Geen mandaat In tegenstelling tot vroeger is er geen mandaat gegeven voor een bepaalde periode. Men spreekt dan ook niet meer van 'leden' van het LPO maar van 'deelnemers'. Kaandorp: "Voorheen werd er een lichaam gecreëerd met een zit tingsduur van bijvoorbeeld vier jaar. Nü zeggen we: het lijkt ons goed dat de bisschoppen zich over dit onderwerp verstaan met een re presentatieve vertegenwoordiging van de geloofsgemeenschap. En de bisschoppen nodigen daartoe dan een aantal mensen uit. Dat is een duidelijk verschil met vroeger". Toén werden via de pastorale ra den bisdommelijke delegaties ge formeerd. Daarnaast hadden bis schoppen het recht om 25 leden aan te wijzen. Bovendien zijn naast de pastorale raden nu allerlei natio nale rooms-katholieke organisaties en kerkelijke instellingen erbij be trokken. De kring van afgevaardig den is dus groter geworden, hoe wel deze mensen geen afgevaardig de zijn in dien zin dat ze een op dracht hebben van welke club dan ook. Ze zullen aanwezig zijn op persoonlijke titel. Wel is gepro beerd, hun een 'natuurlijke achter ban' te geven. Kaandorp: "Een voorbeeld. Als we de katholieke vrouwenbewe ging vragen te bemiddelen bij het aanwijzen van een deelnemer die weet heeft van wat er in die bewe ging leeft, dan vermoeden we daar mee de representativiteit van het LPO omhoog te halen. Temeer om dat we die deelnemer hebben ge vraagd, de groepering inhoudelijk te betrekken bij de voorbereiding op de komende zitting". Omdat opzet en structuur van het LPO zijn gewijzigd, spreekt se cretaris Kaandorp liever niet van LPO-4. "Vermeden moet woren, dat het een permanente zaak zou zijn. Het is gewoon LPO. Sinds het pastoraal concilie is het in de kerk provincie goedgevonden om op re gelmatige tijdstippen met verte genwoordigers van de geloofsge meenschap te overleggen. Overleg tussen de uiteindelijke verant woordelijken voor het beleid, de bisschoppen, en een representatie ve afvaardiging van de hele ge loofsgemeenschap". Misverstanden LPO en Rome hebben nogal eens tegenover elkaar gestaan. Kaandorp: "Het heeft in Rome altijd een beetje de sfeer opgeroe pen alsof het een soort parlement zou zijn dat de regering - in casu de bisschoppen - zou controleren. De vrees was, dat de verantwoorde lijkheid voor de geloofsgemeen schap zou worden verstoord. Die vrees werd natuurlijk versterkt doordat er op de opeenvolgende LPO's wel eens incidenten voor kwamen. Er zijn niet altijd even welgevallige dingen gezegd. Ze wekten in Rome de indruk dat men de bisschoppen de wet wilde voorschrijven, wat uiteraard niet kan en wat ook nooit de bedoeling is geweest". Uit het overleg tussen Rome en de bisschoppen over voortzetting van het LPO is dan ook de wens naar voren gekomen, dat ook in de statuten dit soort misverstanden zou worden vermeden. De kring van afgevaardigden is niet alleen groter, maar ook anders verdeeld. Niet meer per bisdom. "De delegaties gingen altijd in hun eigen bisdom het LPO uitste kend voorbereiden. Niets op tegen, maar het betekende wel, dat ze heel duidelijk op een bepaald spoor zaten als ze in Noordwijker- hout kwamen. En dan moesten we in een paar dagen die zeven sporen op één zien te krijgen. Dat gaf bij vrijwel iedereen hetzelfde gevoel: niet dat men iets won, maar dat men iets was komen inleveren". De leiding van het LPO stelt zich voor, dat straks zoveel mogelijk over de aan de orde zijnde zaken zélf, dus inhoudelijk, wordt ge sproken en dat zo weinig mogelijk tijd wordt besteed aan formele za ken zoals het redigeren van conclu sies, amendementen en procedu res voor stemmingen. De zitting zal dan ook niet eindigen in definitie ve conclusies. Secretaris Kaan dorp: "Je kunt niet met honderd mensen een tekst schrijven. Je kunt wel met honderd mensen van gedachten wisselen". Op zaterdag 22 februari is het LPO bijeen in kleine groepen. De resultaten van die gesprekken wor den de volgende dag, zondag 23 fe bruari, in een voltallige vergade ring gerapporteerd. Het is aan de plenaire vergadering zelf om uit te maken hoe de eindtekst tot stand komt. Het kan zijn dat men tot concrete aanbevelingen komt naar de bis schoppen toe of naar andere ver antwoordelijken op het gebied van de liturgie. Het is ook mogelijk dat de vergadering een verslag maakt en de bisschoppen vraagt daarop te reageren. Zo is het ook gegaan met het onderwerp 'catechese'. Kaandorp kan zich voorstellen, dat dit LPO resulteert in een we zenlijke bezinning op de taal die mensen spreken en die in de kerk wordt gesproken. Hij hoopt ook, dat via dit LPO vraag en aanbod op het gebied van liturgie bij elkaar komen. "Met die ervaring - sluiten ze wel of niet op elkaar aan? - kun nen zowel de mensen aan de basis als aan de top hun voordeel doen". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar, 5 ds. A. J. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 drs. v. Casteren en pastoor v. Well; Bethle- hemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek; Be- (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugd- kapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Bei- num. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achter berg. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. G. W. Rijksen, Sas- senheim, 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. W. Baas, S.heim; Me renwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) kand. mevr. K J. Mak. Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl- .kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 hr. J. K. Schendelaar, Den Helder. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 hr. J. van Huizen, Dor drecht. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld, 6.30 evangelisatiedienst, hr. C. Helderop, A.dam, mmv eigen zangkoor. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes, 4.30 avondmaal. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 nam. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugd dienst (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (Beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 22 maart 9,45 voorm. mensenwijdingsdienst (in oud-kath. kerk Zoeterw singel). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20 Oud-Kath. K. (Zoe terw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haag- weg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oecum. avond gebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar, Alphen. Ge ref. Kerk 10 ds. De Jong, Woerden, 6.30 ds. Korteweg, Haarlem. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Beek, 4 ds. Korving, bei den Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 kand. Rietveld, Woer den, 5 ds. v. Driel, Aarlanderveen; Kruiskerk 10 dr. Zwanenburg, Ede; Op- standingskerk 10 dr. v. Vliet, 6.30 ds. Moll, opendeurdienst; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, jeugddienst, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Van Dok, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Eijsenga, Zwammerdam. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Klijnsma, Zoeter- meer; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wil schut. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 dienst, 6.30 ds. Mouissie. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 br. Knol. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 en wo. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Te Hennepe, 6.30 hr. Stavleu. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. Bronsveld. Pinkstergem. (school Ba- testein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Man- dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. De gereformeerde kerk in Aarlanderveen. 7, z i 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Boer, 6.30 ds. v. Eijk, Gouda. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 hr. G. van Aalst, Nieuw-Beijer- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 6.30 ds. Droogers, Werkendam; Salv .kerk 10 ds. v.d. Hoef. 6.30 ds. Cirkel, Woudenberg; Bethl.kerk 10 ds. Vlas blom, Boskoop, 6.30 ds. Smit, Hilver sum. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Hirsch, Gouda. 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Buikema. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 prof. dr. Oosterhoff. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 19 febr. 7.30 hr. G. J. van Aalst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Van Dis, Wassenaar, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, jeugddienst. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 ds. Tiersma, Santpoort, 5 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. J. de Jong, Veenendaal, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 kand. mevr. C. Rog-Pronk, Schcveningen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 kand. Spaans, 6 ds. Aarents, opendeurdienst; Ontm.kerk 10 kand. Verweij, Leiden, 6.30 kand. Spaans. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v. Bree- voort. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Hovius; Ich- thusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Slie- dregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Teygeler, Scheveningen; aula Beste- vaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuur man; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 prof. dr. v. Gen nep, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfa- tork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. v.d. Heu vel, Hellevoetsluis, 7 ds. De Lange (in Vredeskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. H. Bakker. He- verlee. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Cnossen. Delft, 7 ds. Hassef- ras, Maasdijk. Geref. Kerk 10 ds. Elgers- ma, Noordwijk, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, 5 dienst in teken van zending en wereld- diakonaat, mmv Moluks koor uit Moor drecht; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Ley- thenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zieken huis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi. 7 kand. v. Wallinga, L.dorp, gez. jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Woude, Wassenaar, 5 hr. Wamelink, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Oosterhuis, Schildwolde. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. K. Pot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9.30 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif, ha. Geref. Kerk 10.30 oecu menische dienst, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. De Romph. Remonstr. Gem. 10.30 oecum. dienst in geref. kerk, 2.30 bevestiging en intrede ds. Friederich als deeltijd-predi kant. Evang. gem. (Kruispunt. Kenne- NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 7 ds. v.d. Linden, Zoe termeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Markus, Broek op Langendijk, 7 ds. Ro mein. R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijn gaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Visser, 4.30 ds. Peels, Zoeter meer. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 ds. Schouten, Kockengen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. v. Slooten. Putten; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Meij, Noordw.hout, 5 ds. v. Bruggen. Wassenaar, ha; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 hr. S. v.d. Land. Wassenaar, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. M. de Ridder, S.heim. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Koek, Lei den. Volle-Evang.gcm. (Ruiterstr. 8) 7 NOORDWIJKERHOUT. Dorpsk. 10 ds. v. t Hof. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. C. A. ter Linden; Pau luskerk 10 ds. Da Costa, oecumenische dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Sperna Weiland, R.dam, 7 ds. Da Costa. vesper. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.30 kand. Scheringa, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 en 4 (ha) ds. de Lange. Van Wijckerslooth 4 hr. W. J. Schot. Ende geest 10 ds. Friederich. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will- .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. i. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Hammer. Rijsen- hout. Geref. K. 9.30 en 5 kand. G. Lub bers, Adam Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo.'9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9 30 kand. Th. v. Leeuwen, 7 ds. v. Soest, bei den R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Wagter; Bethel- kerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petra- kerk 9 30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Smaling, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9 30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10 30 ds. Germans, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Oegcma, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, ha, 6.30 ds. Driebergen. Katwijk aan Zee, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Taselaar, 6.30 ds. Nieuwenhuis, beiden Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Klein Kranenburg, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 hr. M. de Rid- VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, ha, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 dr. Vlijm, ha. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college. Beeth- laan) 9.30 ds. Biesbroek, Ede. 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeen schap Noordhofland 10.30 gebeds dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN. Herv Gem Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoek steen 9.30 ds. Schipaanboord, Everdin- gen, 3 ds. Roetman. aangepaste dienst, 6.30 ds. Goudriaan, Apeldoorn; Bethelk. 9.30 ds. Kunz, Dordrecht. 5 ds. Dekker, R.dam; Imm.kerk 10 ds. De Moor. 5 ds. v. Bart. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Hulst, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Bon- gers. Remonstr. Gem. 10 hr. M. Trom- pot, Gouda. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Blom, O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v. Swigchum. Leiden, 4.30 ds. Geluk, Woerden, Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorps centrum 9.30 ds. Wolters, Amcide. Ge ref. Kerk Zijllaan 10 prof. dr. Veenhof, A.dam, 5 ds. v.d. Veen, Rijswijk; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d, Bom, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Jonkers. Den Haag. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 kand. R. de Koning Gans, Bergschenhoek. 2.30 ds. Koelewijn. afscheid. Geref. Kerk 9 30 ds. Aalders, 6.30 ds v.d. Berg, Bodegraven, jeugddienst. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk z 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem 9 30 en 7 hr. J. de Haan Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv Gem 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11