Kritiek in VS op Marcos neemt toe 'Turks regime blijft martelen' Medewerker Aquino vermoord Politie Z.-Afrika valt huis vol kinderen aan Twaalf jaar cel voor kapitein van 'Salem' 'Heieen Passtoors psychisch gestoord VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON/MANILLA (AP/Rtr./AFP/UPI/DPA) - De Verenigde Staten moeten hun neutraliteit ten opzichte van de verkiezingen in de Filippijnen opgeven, omdat er bewij zen zijn waaruit blijkt dat president Ferdinand Marcos bereid is 'de verkiezingen te stelen'. Dat heeft heeft de vooraanstaande Democratische senator Sam Nunn gisteren in een brief aan president Reagan geschreven. Nunn voert in het schrijven aan dat als Marcos erin slaagt de verkiezin gen dank zij fraude te winnen, 'dit een ramp zal zijn voor de Ameri kaanse belangen in het gebied BONN (AP) - De Filippijnse positieleidster Corazon Aquino bassade in Bonn heeft gisteren be- een grotere groep sympathisanten kendgemaakt, dat ambassadeur Ramon del Rosario onverwacht zijn ontslag heeft ingediend. De de Stille Oceaan'. 'Het volk heeft Westduitse televisie berichtte dat niet Marcos duurde een half i werd geleverd met houten stokken stenen. De oproerpolitie greep zich tegen hem gekeerd', aldus Nunn over Marcos. 'Hij heeft zijn rechtmatigheid als leider verloren'. Van Republikeinse zijde ver klaarde gisteren de leider van de meerderheid in de Senaat, Bob Do le, dat de Verenigde Staten, gezien de 'onduidelijke situatie' die het gevolg is van de verkiezingsstrijd, der moeten overwegen hun militaire bases uit de Filippijnen te halen Dole kondigde hij dit heeft gedaan uit protest te- dingen verricht, gen president Marcos, die volgens Del Rosario 'de volkswil aan zijn laars lapt'. Marcos verklaarde eerder dat hij de naar fraude rie kende verkiezingen had gewon- r werden geen aanhou- j de geruchtenstroom sprake was, maar een woordvoerder van het episcopaat zei dat het aan de dat hij het individuele bisschoppen zou wor- Amerikaanse ministerie van defen- den overgelaten om aan zo'n actie een onderzoek wil laten instel- goedkeuring te geven. len naar de haalbaarheid en de kos- De bisschoppenconferentie ging JJÜÜmpü tiSÏ?oJimdnrt niet zover de reeerine van nre stemmen, tegen Salvador Laurel, Marcos ligt voor President Marcos heeft intussen een comfortabele meerderheid vol gens de telling van de parlementa riërs. Hij heeft op het ogenblik 6.403.785 stemmen, 53,4 procent van het totaal, tegen 5.584.581, of 46,6 procent, voor mevrouw Aqui- Wat het vice-presidentschap be treft - Arturo Tolentino, de tweede van Marcos, heeft 6.135.997 eventuele verhuizing net niet zover de regering van pre- van de Amerikaanse marine- luchtmachtfaciliteiten uit de Filip pijnen. sident Marcos onwettig te maar zei dat "een regering die langs frauduleuze weg macht aan- V.d. Broek ontmoet 'Pik' Botha Aquino meedoet, 5.411.312. Zelfs schildpadden lijken aan de JERUZALEM (UPI/DPA) - De arts van Anatoli Sjtsjaranski heeft gisteren 3-katholieke bisschop- vaardt of behoudt, geen moreel penconferentie van de Filippijnen fundament heeft". heeft vandaag de verkiezingen vorige week eveneens 'frauduleus' Voor het parlementsgebouw Manilla, waar afgevaardigden de genoemd en opgeroepen tot 'ge- uitgebrachte stemmen aan hét tel- •weldloze strijd Verklaring wordt weliswaar niets gezegd een campagne van burgerlijke len zijn, gingen rivaliserende groe- de bisschoppen pen van mensen met elkaar op de vuist. Twaalf van hen liepen wondingen op. Het gevecht tussen gehoorzaamheid, waarvan al eer- het honderdtal aanhangers ATHENE - Dimitris Georgoulis, 1980 tot zinken gebracht in de zich de 48-jarige kapitein van de super- daar bevindende 4500 meter diepe JPfï tanker Salem, die zes jaar geleden trog, om alle sporen uit te verkiezingen van vorige week te hebben meegedaan. Een woord voerder van Corazon Aquino ver telde dat op de Schildpadeilanden in het zuiden van de Filippijnen maar 588 geregistreerde kiezers waren, maar dat was bekendge maakt dat 1.125 bewoners voor president Marcos hadden gestemd. "De rest zijn waarschijnlijk schild padden geweest", zei hij. Gisteren werd een vooraanstaan de medewerker aan de verkie zingscampagne van Corazon Aqui no door vier gemaskerde mannen om het leven gebracht. Volgens medewerkers van Aquino werd de 43-jarige Arsenio Cainglet, Aqui no's campagneleider in Tarlac, doodgeschoten toen hij 's ochtends zijn woning verliet. Zijn zoon wordt sinds de aanslag vermist. Mevrouw Aquino was op het mo de aanslag op weg i voor de kust van Senegal tot r ken werd gebracht, is gisteren door ringsgeld op te strijken. i rechtbank in Piraeus veroor- Tot hun verbazing en opluchting -in one a wen uii ic wi»cn voor een andere cam- _.r_.r de°hoopHotTk' nog^verzeke- Pa6nemedewerker, die dinsdag Moskou hebben bezocht. De 77-jarige mevrouw Ida Milgrom vermoord werd in de provincie An tique. De mis werd door ongeveer ■vvnuuiui >11 1 UUV.UO vwvv/1- lUt IIU1I VCtUd^nig CU UU1UL11UIIK O nnn 1 deeld tot twaalf jaar gevangenis- merkten de Senegalezen dat de te 3 000 mensen by gewoond. gezegd dat de vrijgelaten joodse dissident een lichte hartafwijking kleine neurologische problemen heeft. ,£ijn krachtige gestel heeft hem in staat gesteld de Sowjet-gevangenissen te overlevenzei de hartspecialist Marvin Gottesman (op de ANP-foto rechts naast Sjtsjaranski). De 38-jarige Sjtsjaranski werd gedurende drie uur onderzocht in het Hadassah-ziekenhuis. Gottesman deed later verslag van de verschrikkin gen die de mensenrechtenactivist heeft ondergaan tijdens zijn gevangen schap. Maar rust, tandheelkundige behandeling en oefeningen om het hart te versterken, dat is alles wat Sjtsjaranski nodig heeft, aldus de arts. Sjtsjaranski verklaarde gisteren op een persconferentie dat hij tijdens zijn negen jaar durende gevangenschap niet is geslagen, maar wel 'ge marteld door honger, koude, isolatie en de gedachte dat ik zou sterven'. Toen een verslaggever opmerkte, dat hij er beter uitzag dan men van iemand die net uit de gevangenis komt zou verwachten, grapte hij: ,JJet is traditie dat zij de Russen) voor de export bestemde produkten van een goed omhulsel ■voorzien". De mensenrechtenactivist, die in 1978 wegens spionage tot driejaar cel en tien jaar werkkamp was veroordeeld, verklaarde dat hij tijdens eenza me opsluiting (in totaal 403 dagen) elke keer 15 dagen in zijn cel moest blijven, waarna hij één uur naar buiten mocht, en dan terug moest naar de cel. „De echte foltering is de honger. Je verliest kracht, je gezondheid gaat achteruit. Het is ook koud in de cel. Je kunt bijna niet slapen omdat je steeds bezig bent jezelf warm te houden". Uit de familiekring van de Sjtsjaranski's in Moskou werd gisteren ver dat de moeder en broer van de dissident het paspoortenbureau in '<ben bezocht. De 77-jarige mevrouw Ida Milgrom en haar 39- jarige zoon Leonid is niet meegedeeld dat ook zij het land mochten verla ten. Zij hebben slechts te horen gekregen dat zij 'langs de gebruikelijke weg' een verzoek kunnen indienen. JOHANNESBURG/BRUSSEL (GPD) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met groot geweld een inval gedaan in een oecume nisch opvangtehuis te Wilgespruit in de buurt van Johannesburg. In het huis bevonden zich ongeveer 55 kinderen uit de zwarte woon wijk Leandra, die sinds enige we ken vandaar waren weggevlucht uit angst voor repressailles van de kant van gewapende politieke te genstanders. Een woordvoerder van de politie noemde het 'een normale politieac tie, met het doel om misdaden te voorkomen', maar ooggetuigen spraken van een openlijke politie- confrontatie zonder enige nood zaak. Minstens zes kinderen raak ten gewond, aldus de hulpbis schop van Johannesburg, Simeon Nkoane. Dertien werden er gear resteerd op specifieke aanklach ten, terwijl 42 kinderen werden aangehouden op grond van de noodtoestandswetten. De actie begon gisterochtend vroeg. De politie zette drie helikop ters in en veel vrachtwagens. De kinderen, die in het Wilgespruit- conferentiecentrum verbleven, vluchtten in paniek alle kanten op, maar werden tegengehouden door een regen van kogels. Vervolgens werden ze, veelal halfnaakt, in vrachtauto's afgevoerd. Drie van de gearresteerde kinde ren waren dochters van de beken de UDF-voorman Ampie Mayisa, die begin januari door politieke te genstanders werd vermoord. Inmiddels blijven de geruchten dat Nelson Mandela spoedig zal worden vrijgelaten aanhouden. Vooral nu de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken Roe lof 'Pik' Botha onder meer hier over gisteren overleg heeft gevoerd met vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Zwitserse regerin gen. Aan de andere kant werd een persconferentie die bisschop Des- mond Tutu samen met Winnie Mandela vanochtend zou geven in de zwarte woonwijk Alexandra bij Johannesburg over de geruchten rondom Nelson Mandela, door een rechter verboden. Van den Broek Minister Van den Broek (buiten landse zaken) praat vandaag in Ge- nève met zijn Zuidafrikaanse colle ga Roelof 'Pik' Botha. ,3eide par tijen achtten het ogenblik voor overleg gekomen", aldus gisteren een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken op de vraag van wie het initiatief voor de ontmoeting is uitgegaan. Van den Broek zal, aldus de offi ciële verklaring, als voorziter van de EG-ministerraad 'namens de Twaalf in duidelijke bewoordingen zfjn verontrusting over de recente ontwikkelingen in Zuid-Afrika naar voren brengen'. Desgevraagd zei de woordvoer der dat ook de affaire-Klaas de Jonge op de agenda staat. De Jon ge verblijft al zeven maanden in de voormalige Nederlandse ambassa de in Pretoria. Volgens de woordvoerder heb ben de Twaalf Van den Broek geen opdracht gegeven om met Botha te gaan praten. Datum overwogen voor Namibische onafhankelijkheid KAAPSTAD (RtriUPI/DPA) - Zuid-Afrika overweegt een datum vast te stellen voor de langdurig vertraagde onafhankelijkheid van Namibië (Zuidwest-Afrika) als on derdeel van complexe onderhan delingen waarbij de beide super- mogendheden zijn betrokken. Dit is gisteren vernomen in diploma tieke bronnen in Kaapstad. Het vaststellen van een datum voor de onafhankelijkheid van Na mibië zal de Amerikaanse stappen bevorderen voor de terugtrekking van duizenden Cubaanse militai ren uit Angola. Dat klonk gisteren door in commentaren in Kaapstad op de huidige geheime besprekin gen in Genève tussen de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha en de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken voor Afrika, Chester Crocker. De bewindslieden hiel den gisteren een tweede gespreks ronde, waarover woordvoerders geen bijzonderheden gaven. Zuid- Afrika en de VS dringen er op aan dat de Namibische onafhankelijk heid wordt gekoppeld aan de te rugtrekking van de naar schatting 25.000 Cubanen die in Angola het linkse bewind steunen. straf wegens 'verduistering een schip' en 'veroorzaking van een schipbreuk'. Daarmee is weer een bladzij bijgeschreven in de be rechting van wat al is genoemd 'de grootste zeezwendel van deze eeuw'. door Frans van Hasselt verwachten milieuramp voor hun toeristische kust uitbleef: er kwam maar een miniem vlekje van de 16.000 ton olie die nog aan boord Op verdenking van fraude en na opening van zaken uit Zuid-Afrika werden de kapitein en zijn machi nist uitgeleverd aan Liberia, onder welks vlag de Salem had gevaren, en in eerste instantie tot 25 jaar ver oordeeld. Ter gelegenheid van de De Lema, tevoren Sea Souve- staatsgreep van San-mal Doe aldaar reign, daarna Salem, voer eind "lst.4e Gnetee advocaat Afenda, 1Q7Q van KnPWPÏt naar T.p HavrP klS' die indertijd OOk nog VOOr de 1979 van Koewe.t naar^Havre ^oloneis.Junt opgetreden, hen echter al na enkele maanden met een lading ton ruwe olie. Na een uiterst ge- n compliceerde serie manipulaties t wh'c fn^ werd de olie, inmiddels aan de ftV Shell doorverkocht, echter in Dur- Lloyd's en Shell, die zich beiden gedupeerd voelden, zetten ban eelost waarmee het Arabische rechtsgang echter voort. In de Ver- olië-fmtog" oT zuid AMka op enigde Staten werd Fred Soudan, winstgevende wijze werd doorbro- ken. Gevuld met zeewater in plaats van olie voer de nu tot Salem ming die de onderhandelingen met Zuid-Afrika had gevoerd, vorig jaar veroordeeld tot 35 jaar wegens gedoopte tanker vervolgens om ZtS Kaap de Goede Hoop richting raeus werden kort daarna vyf van West-Europa, maar voor de kust *e dertien Griekse bemanmngsle- van Senegal werd zij op 17 januari £n wegens me«Ugheid ge- 'breinen' van de onderneming die de bemanning had 'samengesteld' kreeg zelfs elf jaar. In Rotterdam staat momenteel de Nederlandse zakenman Anton R. terecht wegens valsheid in ge schrifte bij het zich tot 'eigenaar' opwerpen van de aan Zuid-Afrika verkochte olie. Tegen hem is drie jaar geëist en de uitspraak is op 19 februari. Griekenland en Italië tekenen EG-verdrag niet NICOSIA (APIRtr./UPIIDPA) - Een Iraanse soldaat kijkt naar de lijken van twee Iraakse inivoners van de stad Faw, dié het slachtoffer werden van een Iraanse aanval op de stad. Op de achtergrond brandende olie tanks die door het Iraanse offensief werden getroffen. Iran heeft Faw nu volledig in handen en meldt ook elders overwinningen. Iran en Irak be schuldigden elkaar gisteren over en weer van het gebruik van chemische wapens in het conflict dat wordt uitgevochten in het zuiden van Irak. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zijn 17 Iraanse soldaten als ge volg van vergiftiging door chemische wapens om het leven gekomen, 'met onbevestigde berichten dat nog eens 1.500 daardoor zijn verwond'. De Iraakse minister van voorlichting Latif Nsayef Jassem ontkende echter dat Irak chemische wapens zou hebben gebruikt. Hij beschuldigde daar entegen Iran van het inzetten van dergelijke wapens en verklaarde dat 'die misdaad niet ongestraft zal blijven'. urn* ppji elk geval ook Italië maandag in Lu xemburg niet zijn handtekening zetten onder het hervormingspak ket waartoe de Europese Gemeen schap vorig jaar heeft besloten. Dit is gisteren vernomen in diploma tieke kringen in Brussel. Ook Grie kenland zal volgens deze kringen afzien van ondertekening van de voorstellen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat Neder land - huidig voorzitter van de EG - niets weet van een eventuele Griekse weigering het pakket te ondertekenen. Hij voegde eraan toe dat Italië alleen heeft bèsloten de hervormingen van het Verdrag van Rome als laatste te onderteke nen. Dit houdt in dat, aangezien Denemarken maandag niet onder tekent, in afwachting van de uit slag van een referendum, Italië ook niet ondertekent. In Denemarken wordt eind februari een referen dum gehouden, waarbij de Denen de vraag moeten beantwoorden of zij instemmen met de hervormin gen in het verdrag van Rome. Haïti Studenten hebben gisteren het af treden geëist van twee leden van de voorlopige regering op Haïti. Daartoe werd in de stad Gonaives, een petitie verspreid, waarin het af treden werd geëist van Alix Ci- neas, een Duvalier-aanhanger, en van kolonel Prosper. De in Frank rijk verblijvende dictator Duvalier heeft de Franse regering inmiddels gevraagd om de status van politiek vluchteling. Europarlementariër bezocht ziekenhuis Johannesburg BRUSSEL - Heieen Passtoors, de Belgische ex-echtgenote van de Nederlander Klaas de Jonge die in Zuid-Afrika wordt vastge houden, is door haar gevangen schap psychisch zwaar gestoord geraakt. Zij lydt aan geheugen verlies en is totaal gedesoriën teerd, waardoor zij gebeurtenis sen en tijdstippen niet meer goed kan plaatsen. door Hans de Bruijn Lichamelijk is zy, opfschoon vermagerd, fit en gezond sinds zij op 10 januari werd opgeno men op de psychiatrische afde ling van het algemene zieken huis van Johannesburg. In de ge vangenis was zij zo verzwakt, dat zij geen controle meer over haar spieren had en niet kon blijven staan. Zij verkeert volgens psy chiaters in een 'diepe depressie'. Dat zei het Belgische socialisti sche lid van het Europese Parle ment Marije van Hemeldonck gisteren in Brussel na haar terug keer uit Zuid-Afrika. Van Hemel donck is de eerste geweest die - vorige week - met Passtoors heeft mogen spreken. Passtoors, die eind juni vorig jaar, vrijwel tegelijk met Klaas de Jonge werd aangehouden, heeft in die zeven maanden nooit eerder bezoek mogen ontvangen, ook niet van een advocaat. Volgens Van Hemeldonck, die anderhalf uur met Passtoors heeft gesproken, weet deze niets van de aanhouding van De Jon ge, noch van zijn toestand of van zijn vlucht naar de Nederlandse ambasade. Ze weet ook niets van de omstandigheden van haar ar restatie en denkt nog steeds het slachtoffer van een razzia te zijn. Van Hemeldonck heeft haar over de werkelijke achtergronden ook niet ingelicht, omdat dat volgens haar de zaak van Passtoors zou hebben kunnen schaden. Van Hemeldonck zei dat tegen Passtoors geen enkel bewijsma teriaal is ingebracht voor de ver meende steun aan de verboden bevrijdingsbeweging ANC. Haar is ook nog steeds niets officieel ten laste gelegd. Ze is daarom volgens Van Hemeldonck on schuldig en wordt illegaal al ze ven maanden vastgehouden. De Belgische socialiste' zei dat Passtoors medisch nu goed wordt behandeld en dat de art sen goed voor haar zorgen. „Maar zij kan niet genezen zo lang ze zo geïsoleerd is en geen contacten kan hebben met haar bekenden. Alleen vrijlating kan haar genezen", aldus Van Hemel donck. Passtoors verbleef in de gevangenis in een kleine cel zon der ramen en zonder enig con tact, behalve een enkel zeer kort en formeel bezoek van Belgische diplomaten. In het ziekenhuis heeft zij een ruime kamer met ondoorzichtige ramen en ver blijft een bewaakster de hele dag bij haar. Passtoors heeft Van Hemel donck laten weten dat zij liever geen bezoek ontvangt van haar moeder, maar dat ze wel graag haar in Nederland verblijvende dochter zou willen zien. Zij is echter bang, dat haar familie in Zuid-Afrika niet veilig zal zijn, zo vertelde Van Hemeldonck. ATHENE - „Ondanks verschillen de bronnen heb ik in mijn rappor ten nooit gesproken van systema tische foltering. Ik heb de situatie altijd beschreven als foltering op ruime schaal. Op basis van de laatste informatie moet ik herha len dat er foltering is op ruime schaal. Speciaal in de politiebu reaus gedurende de 'geen com- mentaar'-periode van tien, twin tig of dertig dagen". door Frans van Hasselt Aldus de Nederlandse PvdA-af- gevaardigde P. Stoffelen in een tussentijds verslag over de situatie in Turkije dat hij als rapporteur van het juridisch comité van de as semblee van de Raad van Europa heeft opgesteld. Het schijnt bij de Turkse instantie in slechte aarde te zijn gevallen. Turkije is sinds 1984 weer in de parlementaire assemblee van Straatsburg toegelaten en hoopt la ter dit jaar zelfs een achterstallig voorzitterschap voor zes maanden in handen te krijgen. Nog maar kort geleden hebben vijf lidstaten, waaronder Nederland, hun 'sta- tenklacht' tegen Turkije bij de commissie voor de mensenrechten ingetrokken. Voorwaarde Dit laatste geschiedde wel onder de voorwaarde dat Ankara die vijf landen tot 1 februari 1987 elke vier maanden een eigen vertrouwelijk rapport doen toekomen, gebaseerd Kamerlid Stoffelen, rapporteur mensenrechten Raad van Europa: op de bevindingen van een door president Evren benoemde staats commissie van toezicht. Het eerste daarvan is op 1 februari jongstle den ingediend. De vijf landen kun nen er met Turkije een 'dialoog' over beginnen, hetzij schriftelijk, hetzij in een vergadering. Turkije is dus nog niet van de vijf statenklachten af en Stoffelen zegt in zijn rapport dat deze situatie gunstig kan werken op de mensen rechten in dat land. Elders echter verraadt hij enige verbazing dat Turkije in zekere zin een schappe- lijker behandeling ten deel is ge vallen dan het dictatoriale Grie kenland dat in 1969 de raad moest verlaten op grond van het niet tot stand komen van een minnelijke schikking met de vier landen die toen een abdicatie hadden inge diend. Er wordt in Turkije in de jaren tachtig ongetwijfeld niet zachtzin niger gefolterd dan in het Grieken land van de kolonels. Intègendeel, maar een van de factoren die tot de 'minnelijke schikking' hebben bij gedragen is dat de kwestie in Tur kije nu 'bespreekbaar' is gewor den, zowel in de pers als in het par lement, die beiden beter functione ren dan in het Griekenland van de junta. Spectaculair Er gaat nu bijna geen dag meer voorbij of Turkse kranten - vaak op hun voorpagina - en weekbla den komen met spectaculaire ont hullingen over de verschrikkingen die de laatste vijf, zes jaar de Turk se delinquenten zijn aangedaan. Het weekblad Nokta kwam eind ja nuari met de gedetailleerde beken tenissen van Sedat Caner, die tot 1984 had deelgenomen aan een 'mobiele foltereenheid', die ver schillende slachtoffers zou hebben gemaakt. Enkele afgevaardigden van de oppositie in het parlement maken ook geregeld zulke zaken aanhangig, in het bijzonder Cuneyt Canver, die onlangs met de namen kwam van 113 personen die de laatste vijfjaar aan folteringen zou den zijn bezweken. Er zijn processen geweest, en nog gaande, tegen folteraars, en ook veroordelingen, maar men zou wensen dat die evenveel publici teit kregen als bovenstaande ont hullingen; zodat er een meer af schrikwekkende werking van zou uitgaan. Ondanks die processen Stoffelen: verschillende bronnen. overheerst namelijk de indruk dat foltering ook dit jaar nog 'wijd ver breid' is, zoals Stoffelen het uit drukt, ja zelfs dat zij nog steeds meer regel is dan uitzondering. Onheilspellend zijn de berichten - alweer ontleend aan Turkse kran ten als Cumhuriyet en Hurgun - over de zaak die dit jaar op gang is gekomen tegen leden van de socia listische arbeiderspartij van Tur kije (TSIP). Dit was voor de staats greep van 1980 een legale party, werd daarna verboden maar is nooit van deelname aan de terreur beschuldigd. Het schijnt echter dat aanhan gers van deze partij in 1983 en 1984 hebben opgewekt tot boycot van het referendum over de grondwet en de parlementsverkiezingen, het geen onder de staat van beleg als een misdaad kon worden aange merkt. Afgelopen herfst is het tot een golf van arrestaties gekomen en niet alleen zijn er meldingen dat er weer ernstig is gefolterd, er zyn ook tekenen dat op grotere schaal dan voorheen familieleden - vrou wen en kleine kinderen - daarbij als toeschouwer of medeslachtof fer worden betrokken. Cagatay Anadol zou samen met zyn vrouw aan elektrische schokken zyn on derworpen, Turkan Yilmaz zou zijn gefolterd ten aanschouwe van zijn vrouw en kinderen van vijf en acht jaar. Het daarbij naakt aan de armen ophangen is een methode die in vroeger jaren ook niet schijnt te zyn gebruikt. Afschrikwekkend Een advocaat uit de provincie Yozgat, Sakir Keceli, eens voor aanstaand lid van Ecevits nu ver boden republikeinse volksparty, heeft een gedetailleerd verslag het licht doen zien van de even af schrikwekkende als absurde wijze waarop hij en een aantal plaatsge noten nog de afgelopen zomer tot bekentenissen over wapenbezit werden gedwongen, door elektri sche folteringen, deels in het open baar, deels in de kantoren van de militaire politie. Twee afgevaardigden zijn dezer dagen met enkele journalisten zelfs naar de stad Bingol in het zuidoosten van het land gegaan om zich daar in een folterschandaal te verdiepen. Het Koerdische zuid oosten van Turkije was in dit op zicht tot voor kort een 'gesloten boek'. Men kan zich afvragen hoe lang de intensivering van de folte ringen nog kan samengaan met de grotere ruchtbaarheid die er aan wordt gegeven. Vooralsnog is er voor de Raad van Europa echter geen reden haar aandacht voor de situatie te laten verslappen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7