Illegale lozingen in haven Heineken-ontvoerders op Sint-Maarten 'vrijgelaten' Schoo: 8 miljoen naar VN De Jong: King Kong wellicht vermoord Rotterdam moet beter toezien op milieuregels Bijstandskosten geheel voor rekening van rijk Kosten sloop en opknappen Hebnondse flats even hoog Nieuw kort geding rond zaak kraker Hans Kok Voor aankoop medicijnen arme landen STAAT DER NEDERLANDEN VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENINGEN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD) - Zeeschepen in de Rotterdamse ha ven lozen illegaal grote hoeveelheden olieafval en resten van chemische produkten. Alleen al de zeeschepen die de haven aandoen, laten jaarlijks 100.000 ton olie in het water verdwijnen. De hoeveelheid chemische afvalresten is nog veel groter: 450.000 ton per jaar. Huidige wettelijke rege lingen en voorzieningen op milieugebied zijn onvoldoende om de lozingen te beteugelen. PvdA-congres in Amsterdam: Dit staat in een rapport van het or ganisatie- en adviesbureau Twijn- stra en Gudde. Het bureau heeft daarom een serie aanbevelingen gedaan om de illegale lozingen de kop in te drukken. Minister Winse- mius (milieu) en zijn collega Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heb ben inmiddels de gemeente Rotter dam verzocht een coördinerende rol te vervullen bij het beter nale ven van de milieuregels in het Rot terdamse havengebied. Volgens dr. P. Ververgaert van de Regionale Milieuhygiëne Zuid- Holland zijn de door het adviesbu reau genoemde cijfers nog aan de voorzichtige kant. „Het probleem bij dergelijke becijferingen is dat het altijd voor een groot deel natte- vingerwerk is. Cijfers die nu ge noemd worden, zijn minimum schattingen. Het zou me niet ver bazen als de werkelijke aantallen veel hoger zouden liggen". Illegale lozingen kosten, volgens woordvoerder Jonker van de afde ling milieuzaken van de gemeente Rotterdam, de samenleving veel geld. „Er hangt een prijskaartje aan het geheel. Een deel van dé verontreinigingen zet zich vast in het slib van rivieren en havenkom men. Dit slib weer opbergen waar het het minst schadelijk is voor het milieu, kost de gemeenschap jaar lijks vele miljoenen guldens". AMSTERDAM (ANP) - In het Amsterdamse RAI-congrescentrum houdt de PvdA momenteel haar verkiezings congres. Hier een onderonsje tussen partijvoorzitter Max van den Berg en Wim Kok, kandidaat voor de Tweede Kamer. (fotoANP) HELMOND (ANP) - Sloop van acht flatgebouwen in de Helmond- se wijk De Jagershoven gevolgd door vervangende nieuwbouw kost ongeveer evenveel als een fik se opknapbeurt van het half leeg staande complex: rond de 12 mil joen gulden. Deze conclusie trekken woning bouwvereniging Volksbelang, de gemeente Helmond en het Neder lands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) uit een gisteren gepubliceerd rapport over de problemen met de hoogbouw in het noorden van deze Brabantse stad. In januari lekte al uit dat de wo ningbouwvereniging, eigenares van de flatgebouwen, zoveel ellen de met de 384 huurappartementen had, dat zij sloop overwoog. Het 'Nu sparen moet financiering aow veilig stellen' ZWOLLE (ANP) - Er moet nu wor- den gespaard om de financiering van de aow in de toekomst veilig te stellen. Dit zei minister de Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) gisteren in Zwolle op de jaar vergadering van de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB). Volgens de minister is er in de toekomst meer geld nodig voor ou deren, willen deze hetzelfde krij gen als nu. Het aantal ouderen stijgt op langere termijn namelijk fors doordat mensen langer leven en door de geboorteplek van na de Tweede Wereldoorlog. Tegenover de stijging van het aantal ouderen staat een daling van het aantal jon geren. De voorzieningen voor de jongeren kunnen dus afnemen maar al met al verwacht de be windsman dat de overheidsuitga ven toch zullen stijgen. De Koning benadrukte dat voor hem de aow-uitkering niet ter dis cussie staat. Hij ziet het als een plicht van de samenleving de ou deren die voorzieningen te geven die een onbezorgde oude dag mo gelijk kunnen maken. NCIV, een centrale van woning bouwverenigingen, had dat gead viseerd. Bijna de helft van de woningen staat leeg, één op de vijf apparte menten is al minimaal twee jaar onbewoond. Dat scheelt Volksbe lang op jaarbasis 750.000 gulden aan huurinkomsten. Bovendien richten jongeren nog eens voor 60.000 gulden per jaar schade aan. Oorzaken van de grote leegstand zijn volgens het rapport criminali teit en hinderlijk gedrag in de buurt, de geïsoleerde ligging, de onaantrekkelijkheid van het com plex, en het volledig ontbreken in Helmond van vraag naar huurwo ningen in flats. Volgens het NCIV is er in Helmond alleen vraag naar luxueuze appartementen in het centrum van de stad. Staatssecretaris Brokx heeft twee weken geleden laten weten dat hij niet zal meewerken aan sloop en vervolgens nieuwbouw. Hij vindt het zonde van het geld. De bewindsman vindt dat de wo ningbouwvereniging de gebouwen maar moet opknappen en aantrek kelijker moet maken. Nu dat volgens de berekeningen ongeveer evenveel kost als sloop en nieuwbouw, verwachten de Brabanders dat de staatssecretaris op zijn standpunt zal terugkomen. Zonder financiële medewerking van het rijk kan de woningbouw vereniging niets doen. DEN HAAG (GPD) - De twee Hei neken-ontvoerders Holleeder en Van Hout zijn gisteren via Guade loupe overgebracht naar het Fran se deel van het Antillen-eiland Sint Maarten. Daar zijn ze op vrije voe ten gesteld. Het tweetal dient zelf voor huisvesting te zorgen. Het Nederlandse en Franse deel van Sint Maarten beslaan samen een eiland ter grootte van Terschel ling. Omdat de grenzen tussen bei de gebiedsdelen volledig open zijn, werd er gisteren even gedacht dat er via een omweg sprake was van een uitlevering van het tweetal aan Nederland. Op het eiland ligt na melijk de enige directe grens tus sen Nederland en Frankrijk. Het plotselinge vertrek van de procureur-generaal op de Neder landse Antillen, mr L.R. Nahr, naar St. Maarten deed de geruchten al leen maar toenemen. Maar volgens de raadsman van een van de ver dachten, mr. Moskowicz, veran dert de verhuizing niets aan de be staande situatie. Frankrijk is de twee Nederlan ders liever kwijt dan rijk. Dat bleek uit de woorden van een woord voerder van het Franse ministerie van binnenlandse zaken. „We ho pen dat ze wat minder van zich doen spreken nu ze een beetje ver der weg zitten". De burgemeester van het Franse deel van Sint Maarten, Albert Flemming, was duidelijk niet ge lukkig met de komst van de Heine- ken-ontvoerderse: „Ik kan weinig waardering opbrengen dat Parijs ons gebruikt als vuilnisstort plaats". Hij kondigde een onder zoek aan om de twee Nederlanders weer zo snel mogelijk kwijt te ra ken. Van Hout en Holleeder reisden gisterochtend eerst naar Guade loupe, een Franse eilandengroep voor de kust van Midden-Amerika. Daar werden de twee op vlucht 706 van Air Guadeloupe gezet met be stemming het Franse deel van Sint Maarten. Het tweetal wordt beschouwd als de belangrijkste verdachten in de ontvoeringszaak van Heineken in november 1983, waarmee een bedrag van dertig miljoen gulden gemoeid was. Acht miljoen gulden daarvan zijn nog steeds zoek. De twee werden in Parijs gear resteerd in februari 1984. Neder land vroeg vervolgens om hun uit levering op grond van ontvoering en afpersing. Maar Frankrijk kon, vanwege een oud verdrag tussen Nederland en Frankrijk waarin ontvoering als basis voor uitleve ring niet voorkomt, niet op het ver zoek van Nederland ingaan. Alleen uitlevering op basis van schriftelijke bedreiging bleek mo gelijk, maar daar staat in Neder land maximaal vier jaar gevange nisstraf op. Voor het Nederlandse ministerie van justitie te weinig, en het uitleveringsverzoek werd dan ook ingetrokken. Frankrijk heeft intussen wel het Europese verdrag getekend dat uitlevering van de twee op grond van ontvoering en afpersing moge lijk zou maken. Minister Korthals Altes van justitie heeft al laten we ten opnieuw een verzoek tot uitle vering bij Frankrijk te willen indie nen als het verdrag in Frankrijk de finitief van kracht is. Maar in het verdrag is geen sprake van terug werkende kracht, de beslissing over uitlevering blijft een puur Franse aangelegenheid. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De PvdA vindt dat de groeiende kos ten van de bijstand geheel voor re kening van het rijk moeten komen. Ook moet de huidige regeling waarbij de gemeenten tien procent van de bijstandsuitgaven voor hun rekening nemen, in de toekomst vervallen. Deze wijzigingen heeft het PvdA-congres gisteren aange bracht in het programma voor de komende kamerverkiezingen. De kosten van het compenseren van de gemeenten voor de groeiende bijstandsuitkeringen worden ge schat op ongeveer 200 miljoen gul den. Afschaffing van de 10-procents- regeling kost het rijk vooralsnog geen geld, omdat tegelijkertijd de uitkeringen uit het gemeentefonds verlaagd zullen worden, aldus de financiële woordvoerders van de PvdA. Wel leidt de maatregel tot een verschuiving van de uitkerin gen ten gunste van de grote ge meenten, waar relatief veel ontvan gers van bijstandsuitkeringen wo nen. Zouden de uitkeringen uit het fonds niét verminderd worden, dan leidt het besluit tot een extra gat van rond de 500 miljoen gul den. Het congres, dat nog tot zaterdag bijeenkomt om het programma vast te stellen, heeft verder uitge sproken dat de Tweede Kamer 'in hoge mate' een beslissende stem moet hebben bij het kiezen van een kabinetsformateur. Voorstellen om de formateur te laten aanwijzen door de grootste partij of de Ka mer, haalden het niet. Ook wil de PvdA dat buitenlan ders die minstens vijf jaar in Ne derland verblijven, mee mogen kiezen bij kamerverkiezingen. Dit jaar mogen buitenlanders voor het eerst meedoen by de verkiezingen voor de gemeenteraden op 19 maart a.s. PvdA-voorzitter Max van oen Berg heeft gisteren aangekondigd dat zijn partij na de verkiezingen vast zal houden aan het herstel van de koppeling tussen uitkeringen en overige inkomens. In zijn ope ningstoespraak tot het PvdA-con gres zei Van den Berg dat een „norm van beschaving" te vinden. Behalve herstel van de koppe ling blijft de PvdA de kruisraket ten onvoorwaardelijke afwijzen, al dus Van den Berg. Gisteravond werd een internatio naal forum gehouden dat diende om de congresgangers op te pep pen voor de komende verkiezings strijd. De Britse socialistenleider Neil Kinnock haalde fel uit naar het besluit van de Nederlandse re gering de plaatsing van kruisraket ten te binden aan een termijn van vijf jaar. Kinnock vroeg zich af sinds wanneer het in een democra tisch bondgenootschap gebruike lijk is dat via een verdrag de bevol king van een van de lidstaten het recht wordt ontnomen zich via ver kiezingen uit te spreken over de ei gen toekomst. Kinnock toonde zich een bezield spreker in tegenstelling tot Johan nes Rau van de Westduitse SPD, de minister-president van de deel staat Noordrijn-Westfalen. Alleen de voorzitter van de Belgische SP, Karei van Miert, kon bij tijd en wij le in de schaduw komen van Kin nock. De drie socialistenleiders hamer den in hun toespraken op de inter nationale samenwerking van de Europese zusterpartijen, waarbij zij vooral de strijd tegen de massa werkloosheid en de kernbewape ning centraal stelden. AMSTERDAM (ANP)- Vertrouwensarts Schumacher van de familie van de kraker Hans Kok, die vorig jaar in een politiecel overleed, wil via een kort geding proberen toestemming te krijgen om te praten met politie mensen die de jongen kort voor zijn sterven nog hebben gezien. Dit heeft mr. Kersting, de advocaat van dokter Schumacher, gisteren bekend ge maakt. Het kort geding is nodig omdat politie en burgemeester tot riog toe hebben geweigerd Schumacher met de politie te laten praten. Gedaagden in het kort geding zyn de hoofdcommissaris van politie, de burgemeester, de gemeente en de staat. Van de eerste drie eist de vertrou wensarts dat zy hem toelaten bij de politiefunctionarissen. De staat, de vierde gedaagde, moet alles in het werk stellen dit mogelijk te maken, aldus Kersting. Desnoods moeten de politiemensen voor verhoor door de rijksrecherche worden opgeroepen. Schumacher zou dan by die verho ren moeten zijn. Volgens de advocaat duurt het heropende onderzoek door de rijksre cherche in de zaak Kok zeker tot eind maart. Al die tijd zit de familie van de overledene nog met veel vragen. Gesprekken met de politiemensen zouden wat opheldering kunnen geven, zo meent Kersting. Het geding dient op 19 februari voor de president van de rechtbank in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Deze hond beleefde gisteren op de Amsterdamse Sloterplas een angstig avontuur dat voor hem goed is afgelopen. Het dier waagde zich op het ijs, waar het op een gegeven moment doorheen zakte. Een brandweerman haalde de hond uit het water en wist hem in veilig heid te brengen. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Vijfentwintig dienstweigeraars hebben gisteren besloten hun werk in het kader van vervangende dienst neer te leggen naar aanleiding van het voor hen teleurstellend verlopen debat gis teren in de Tweede Kamer. Een meerderheid van de Kamer is niet bereid steun te verlenen aan het initiatief-voorstel van de PSP'er Willems om de vervangende diensttijd gelyk te schakelen met de duur van de militaire dienst. „Uit protest en woede besloten wy ons werk neer te leggen", aldus een verklaring van de Vereniging Dienstweigeraars. In elk geval zul len zij staken tot de behandeling van het initiatief-wetsontwerp vol gende week in tweede termijn wordt voortgezet. Dienstweigeraars in staking uit protest tegen houding Kamer Vanaf vandaag ontvangen zy daardoor geen zakgeld meer. Bo- vendien wacht hen een boete van dertig gulden per stakingsdag. In dien de werkonderbreking langer dan 14 dagen duurt, kunnen gevan genisstraffen worden opgelegd. Ook wordt de duur van de gende dienst verlengd met het aan tal niet gewerkte dagen. De vervangende diensttijd voor dienstweigeraars bedraagt mo menteel vier maanden bovenop de periode van 14 maanden die dienstplichtigen doorbrengen bin nen het leger. Behalve de rege ringspartijen CDA en WD heeft ook de PvdA bedenkingen tegen het voorstel van Willems. De PvdA'er De Waart is het inhoude lijk wel eens met de PSP dat er goede argumenten zyn om de ver vangende diensttijd voor erkende gewetensbezwaarden gelijk te stel len aan de duur van de werkelijke dienst. Maar hy meent ook dat het weigeren van dienst niet gemakke lijker mag worden dan het vervul len ervan. DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft acht miljoen gulden ge schonken aan de VN voor de aan koop van medicijnen voor de arme landen. De medicamenten zullen worden aangekocht door de drie organisaties die nauw betrokken zijn bij ontwikkelingsprogramma's op het gebied van de zorg voor kin deren (UNICEF), medische hulp verlening (Wereldgezondheidsor ganisatie) en bevolkingsactivitei ten (UNFPA). Dit is gisteren in Den Haag bekendgemaakt na af loop van een symposium waarbij werd gediscussieerd over de rol van Westeuropese parlementariërs bij de uitvoering van ontwikke lingsprojecten van de VN. Aan deze tweedaagse bijeen komst namen 92 volksvertegen woordigers uit dertig geindustriali- seerde en ontwikkelingslanden deel. Voor het eerst waren de drie directeuren van Unicef, WHO en UNFPA tegelijk aanwezig. Tijdens de discussies heeft Uni- cef-directeur James Grant vooral zijn bezorgdheid uitgesproken over de plannen van de Ameri kaanse regering om drastisch het mes te zetten in de bijdragen aan de VN-hulpprogramma's. De Ame rikanen geven jaarlijks honderd miljoen dollar aan de VN. Volgens Grant willen de Amerikanen hun bijdrage met zeker dertig procent verminderen. De Nederlandse schenking van acht miljoen kwam voor de deelne mers aan het symposium als een verrassing. Tijdens de discussies toonde men zich uiterst somber over het effect van de Amerikaanse bezuinigingen op de hulpprogram ma's voor de kinderzorg. Men vreest dat miljoenen kinderen er het slachtoffer van zullen worden. Daarom was, zo wordt uit confe rentiekringen vernomen, men blij met de Nederlandse hulp die als voorbeeld werd gesteld voor de an dere Europese landen. De parlementariërs zijn, na twee dagen van discussies, het er over eens geworden dat zij meer dienen te worden betrokken bij de uitvoe ring van de hulpprogramma's van de drie organisaties. „Daartoe moe ten de parlementariërs de kans krijgen om de projecten in de ont wikkelingslanden zelf te bezichti gen", zo verklaarde het WD- Tweede-Kamerlid Sari van Heems- kerck Pillis-Duvekot, een van de initiatiefnemers van dit sympo- HASJ SMOKKEL (ANP) - Drie Ne derlanders, een vrachtwagen chauffeur en man en vrouw met een kampeerauto, zijn door een rechtbank in het Griekse Larissa veroordeeld tot langdurige gevan genisstraffen en hoge geldboetes. Zy smokkelden hasj uit Libanon via Syrië naar Griekenland en wer den aangehouden toen zy met de veerdienst van Tartous in Syrië naar Volos in Griekenland voeren. De chauffeur uit Tilburg werd ver oordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf wegens smokkel van 1500 kilo hasj. De uit Spijkenisse af komstige vrouw en man uit Rotter dam kregen elk 22 jaar voor het smokkelen van 400 kilo hasj. ADVERTENTIE HAARLEM (GPD) - Het dossier- King Kong bevat stukken die zo kunnen worden uitgelegd dat Lin demans uit de weg is geruimd. Dit stelt de historicus dr. L. de Jong. Volgens hem kan burgemeester Peper van Rotterdam er moeilijk omheen het graf van Chris Linde mans te openen na hetgeen deze week bekend geworden is uit het BVD-dossier. De Jong wijst met name op de verklaring van een man die in 1946 samen met Lindemans gevangen zat in de Scheveningse gevangenis. Deze ex-gedetineerde zegt te heb ben gezien dat Lindemans slaapta bletten en vervolgens een flesje met onbekende inhoud kreeg toe gediend. Daarna gaf men hem met een plank een slag op het hoofd, waardoor hij bewusteloos raakte. Volgens De Jong moet dit gege ven worden gezien in combinatie met het naar zijn mening nieuwe feit dat arsenicum is aangetroffen in het stoffelijk overschot van Lin demans. „Dat is volkomen in strijd met de aanwezigheid van slaapta bletten, waarvan tevoren altijd sprake was geweest", aldus De Jong. Dat in het lichaam van Linde mans behalve slaaptabletten ook arsenicum is aangetroffen, bleek overigens al in 1950 uit verhoren en verslagen van de parlementaire en quêtecommissie, die zich met de zaak-Lindemans bezighield. De Jong: „Wat gek, ik heb die versla gen grondig bestudeerd, daar moet ik dan overheen gelezen hebben". Hij zal de zeer korte passage die hij in zijn deel 10 A van 'Nederland in de Tweede Wereldoorlog' wijdt aan het „einde" van Lindemans zeker herzien. De Jong ging er in dat in 1980 gepubliceerde deel van uit, dat Lindemans zelfmoord pleegde. Maar op grond van de nu bekend geworden gegevens is het volgens hem „een open vraag" wat er met King Kong gebeurde. Overigens vindt De Jong het niet nodig om op grond van de gege vens over de zaak-Lindemans die de laatste weken aan het licht zijn gekomen, een heel nieuwe studie aan de affaire te wijden. Directeur drs. A. H. Paape van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam zei in een radio-uitzen ding dat daar wél aanleiding toe is. Paape sprak zich ook uit voor ope ning van het graf. Volgens De Jong levert het BVD-dossier niets nieuws op ten aanzien van het verraad van de slag rond Arnhem. Nieuw is voor hem wel, dat King Kong volgens een document in het BVD-dossier op 22 september 1944, dus enkele da gen na „Arnhem", in opdracht van prins Bernhard naar Eindhoven is gestuurd. Een nieuw gegeven is voor De Jong is ook, dat officieren uit de staf van prins Bernhard na de oor log hebben geprobeerd zich mees ter te maken van stukken over King Kong. 8%% 15-jarige lening 1975" 8 15-jarige lening 1976 (eerste en tweede uitgifte) Aflossing Op 17 maart 1986 geheel vervroegd aflosbaar tegen 100%. Rente De rente loopt tot 17 maart 1986 en wordt op deze datum betaalbaar gesteld. Betaling Betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 17 maart 1986 af. tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5