HmÊÊÊkMi ïl I 1 f - gxWWm 'Het houdt niet op bij twee zetels' 'Proef gescheiden ophalen huisvuil toch uitbreiden' Zwembad in Stevenshof of Morskwartier gewenst ifPJp^llÉL rir wrii T j i* JPMI S HH 1 if 1 il 1 Klooster aan Rijndijk wacht sluiting 'Treiteraars' aangehouden H. Chaudron overleden 'Garantie arbeidsplaatsen welzijnswerk onvoldoende' Rijkssubsidie van een miljoen gulden voor projecten met jeugdige werklozen Stöxen van 'Leiden weer gezellig': LEIDEN - Het klooster naast de rooms-katholieke kerk aan de Rijndijk in Leiden (Stevenshofpol- der) wordt gesloten. Het bestuur van de Orde der Do minicanessen heeft het gebouw te koop aangeboden aan de gemeente Leiden. In het klooster, het laatste in Leiden, wonen momenteel nog zeven zusters. Zij zijn al op leeftijd en nieuwe bewoners komen er niet bij. Handhaving van het klooster en het onderhoud is, gezien het ge ringe aantal bewoners, te duur ge worden. De zusters zullen verhui zen naar andere kloosters in den lande. Zij mogen zelf kiezen welke, laat een woordvoerster weten. Het kloostergebouw en de grote tuin zijn inmiddels te koop aange boden aan de gemeente Leiden. Maar ook projectontwikkelaren hebben belangstelling getoond voor de grond die op een steen worp afstand liggen van de nieuwe woonwijk Stevenshof. Er zouden twee serieuze gegadigden zijn. De gemeente Leiden denkt, in dien zij besluit tot aankoop, het VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 Ondanks tegenvaUende resultaten Het klooster rechts) vlak bij De Stevenhof zal worden gesloten. Het gebouw Links op de foto is de rooms-katholieke kerk zichbaar. klooster te bestemmen voor tijde- Tesselaar van volkshuisvesting kerkgebouw moet komen zal pas lijke huisvesting van studenten, desgevraagd weten. aan de orde komen als de Stevens- Het klooster zou zonder verbou- Het sluiten van het klooster zal hofpolder is volgebouwd", aldus wing te gebruiken zijn. Overwogen geen gevolgen hebben voor de pastoor Pot. De Raad van Kerken wordt ook nog of het gebouw voor naastgelegen rooms-katholieke heeft ooit het plan gehad om van groepswonen is te bestemmen. Dat kerk Maria Middelares van Aller de Stevenshof een pastorale een- de gemeente tot aankoop zal be- Genade. De pastoor van de kerk, heid te maken. Die oecumenische sluiten is nog lang niet zeker. "De H. Pot, laat desgevraagd weten dat samenwerking is door het bisdom prijs die men vraagt voor het ge- de rk kerk gewoon blijft functione- Rotterdam evenwel radicaal afge- bouw is te hoog", laat wethouder ren. "De vraag of er een nieuw wezen. Programma SGP/GPV/RPF ILLEGAAL - De illegale zender Free Wave is gisteren voor de veer tiende keer uit de lucht gehaald. De zender bleek op een flat aan de Arendshorst te zijn gëinstalleerd. In de woning werd de rest van de apparatuur aangetroffen. Volgens de politie hadden diverse omwo nenden geklaagd over de zender. LEIDEN - De resultaten tot nu toe van de proef met het gescheiden ophalen van schillen in een deel van de Tuinstadwijk, rechtvaardi gen uitbreiding van die proef tot de hele wijk. Het gescheiden ophalen van pa pier en metaal daarentegen blijft achter bij de verwach tingen; de hoeveelheden die de bewoners afleveren zijn zo gering dat het relatief te kostbaar is de proef in de hele wijk te houden. Tot de conclusies komt REAL (Re- cyckling Afval Leiden) in een rap port over de resultaten tot 1 januari 1986 van de eenjarige proef. Ten aanzien van het gescheiden opha len van glas, metaal en papier wordt, ondanks de tegenvallende resultaten, voorgesteld het aantal glas- en papierbakken in Leiden te verviervoudigen (één bak per 500 inwoners). Uit de proef is namelijk wel gebleken dat driekwart van de bewoners bereid is afval geschei den aan te bieden. Door het plaat sen van meer bakken zou de ge meente de bewoners daartoe in de gelegenheid stellen. Gevolg daar van is wel dat de bakken in de woonwijken komen te staan, wat extra eisen aan de bakken stelt. Zo moeten glasbakken geluidsarm zijn en papierbakken brandwe rend. De bakken moeten voorts niet al te lelijk ogen om de accepta tie ervan te vergroten. REAL ver wacht dat met de komst van meer bakken de respons voor glas 50 tot 60 procent zal gaan bedragen (thans 35 procent) en voor papier 10 tot 20 procent (nu 15 procent). Het gescheiden inzamelen van schillen is in tegenstelling tot de glas-, metaal- en papierresultaten geslaagd te noemen. Gerekend werd op een deelnamepercentage van 52 procent en een scheidings resultaat van 39 procent. In werkelijkheid bedragen die aantal len 45 en 50 respectievelijk 30 pro cent, hetgeen volgens REAL ge slaagd is te noemen. Met uitbrei ding van de proef naar de hele Tuinstadwijk wil REAL te weten komen of een goedkopere stoep- container vergelijkbare resultaten oplevert en of met minder contai ners kan worden volstaan. Ze zijn namelijk tamelijk kostbaar. REAL denkt tien extra containers nodig te hebben om de hele wijk te kun nen beslaan, waarmee een bedrag van 10.000 gulden is gemoeid. Financieel ziet de proef er niet helemaal gezond uit. REAL denkt de proef te zullen afsluiten met een tekort van 22.000 gulden. Het te kort wordt veroorzaakt door de te genvallende hoeveelheid ingeza meld materiaal, waardoor dus ook minder kon worden doorverkocht en er minder werd bespaard op de vuilverbranding. LEIDEN - In het Mors- kwartier of de Stevenshof moet ruimte gereserveerd blijven voor de bouw van een zwembad, zeggen SGP/ GPV/RPF in hun gezamen lijke programma voor de ge meenteraadsverkiezingen De kleine confessionele partijen pleiten verder voor 'een herbezinning op de 'paaltjesmethode' om par- keerovertredingen tegen te gaan'. Wat de binnenstad betreft, vindt klein rechts dat meer aandacht moet worden besteed aan het win kelen in het stadshart. De drie par tijen zién ook wel wat in uitbrei ding van het aantal mogelijkheden tot het stallen van fietsen, LEIDEN - De politie heeft gisteren twee Leidenaars aangehouden die regelmatig een 21-jarige minder- begaafde man lastig vielen, be dreigden en kleine bedragen af handig maakten. Diverse keren werd de man, die uiteindelijk de politie inschakelde, in Leiden- Noord aangehouden door het tweetal. der met name meer overdekte stal lingsmogelijkheden. "Het bestem men van een gedeelte van de bin nenstad als 'vermaakcentrum' ver dient geen steun", wordt voorts op gemerkt. SGP/GPV/RPF zijn een voorstander van eenrichtingsver keer op de Breestraat. Een krachtdadig bestrijden van het onder jeugdigen sterk toene mende gebruik van alcohol en drugs staat eveneens hoog in het vaandel. "Dit vindt veelal zijn oor sprong in bepaalde gelegenheden waar jeugdigen elkaar plegen te ontmoeten". Tegen misbruik van en sluikhandel in verdovende mid delen moet, aldus SGP/GPV/RPF, streng worden opgetreden. Uitbreiding van het aantal ge meentelijke gebouwen ten behoe ve van de kunstbeoefening is vol gens het confessionele trio niet noodzakelijk. "Verandering van de functie van de Stadsgehoorzaal dient ernstig te worden overwo gen, waarbij eventuele afstoting niet uitgesloten moet worden geacht". Verkopen die hap dus. Over scholen zeggen SGP/GPV/ RPF dat 'het niet tot de teak van de gemeente behoort de plaats van ouders op de gemeentelijke scho len over te vindt nemen door het doen geven van seksuele voorlich ting'. Voorts zouden Leiden 'pro li fe' artsen (die tegen euthanasie en abortus zijn) bij voorkeur een ves tigingsplaats in Leiden moeten krijgen. Gestreefd zal moeten worden naar een sluitende begroting. Dit zal echter niet tot stand moeten worden gebracht door een algeme ne stijging van alle gemeentelijke tarieven en de onroerend goed-be- lasting. In de welzijnssector mogen de burgers best wat meer zelf bete len, vinden SGP/GPV/RPF. En: "De zondagsrust moet worden bevorderd en geen medewerking wordt verleend aan zondagsrust verstorende evenementen en open stelling van winkels en markten". Over het nieuwe college van B en W schrijven SGP/GPV/RPF dat dit college 'bij voorkeur een zo breed mogelijke afspiegeling van de ge meenteraad dient te zijn'. De con fessionele combinatie vindt verder dat het gemeentelijk huisvestings beleid geen steun moet verlenen aan het bevorderen van zogenaam de 'alternatieve samenlevingsvor men'. En men wil meer volkstui nen in Leiden. LEIDEN/LEIDERDORP - Geheel onverwacht is op 65-jarige leeftijd Henk Chaudron overleden. Chau dron, sinds enkele jaren woonach tig in Leiderdorp, is gedurende ve le tientallen jaren secretaris ge weest van het muziek- en showge zelschap Sempre Avanti. De cre matie is maandagmiddag om kwart voor vier in 'Ockenburg' bij Den Haag. Volkshuis: plan onhaalbaar LEIDEN - De overeenkomst over arbeidsplaatsen (apo) in het welzijns werk, die de gemeente met de werkgeversorganisaties en de werknemers heeft gesloten, is waarschijnlijk geen haalbare kaart. Het bestuur van het Leidse Volkshuis denkt dat de landelijke vereniging voor werkgevers in het sociaal-cultureel werk (WSCW) er geen goedkeuring aan zal verlenen. Het Volkshuis heeft al eerder blijk gegeven van zijn bezwaren tegen het apo. In een brief aan de raadscommissie voor onder meer samenlevings opbouw zegt het dat ook de besturen van De Zevensprong, het Leids Vrijetijdscentrum, en de buurthuizen Matilo en Westerkwartier het plan niet zien zitten. De bezwaren richten zich tegen het feit dat de apo op gespannen voet steat met de cao. Voorts zou de apo deel moeten uitmaken van de cao, en niet alleen voor Leiden kan wórden vastgesteld. Bovendien omvat de apo de instelling van een zelfstandig centraal werkgeversorgaan voor de wel zijnswerkers, terwijl het beleid in het welzijnswerk door de gemeente wordt bepaald. "Dit is onzes inziens een onwerkbare figuur", aldus het Volkshuisbestuur. Het Volkshuis verwacht van de apo dat deze een onvoldoende garantie geeft voor het behoud van arbeidsplaatsen. Te meer daar Leiden, door de zogenaamde 'vereveningsoperatie', van de rijksoverheid, fors zal worden gekort op de welszijnssubsidies. "U kunt zich voorstellen dat voor het Leidse Volkshuis het definitief opgeven van zo'n belangrijk instrument als het werkgeverschap in ruil voor een arbeidsplaatsengarantie van slechts vier jaar, met ruime ontbin dende voorwaarden, niet aanvaardbaar is", aldus het bestuur. Het ziet liever dat de verantwoordelijke wethouder Van Dongen in overleg treedt met het Volkshuis om andere oplossingen te bespreken. vang in de Vogelwijk. Ook wordt het gebruikt voor herbestratingen, schilderwerk en activiteiten in de 'groensector'. De gemeente wil nog bekyken of ook allerlei opknap- werkzaamheden voor sociaal-cul turele voorzieningen en kinderop vang uit deze pot kunnen worden betaald. LEIDEN - Het nieuwe pand van de stichting maatschappelijk werk in Leiden-Noord wordt op kosten van het rijk en de gemeente gere noveerd. Bovendien worden enke le karakteristieke panden in de, Gortestraat en Baatstraat opge knapt en de toegang naar en het parkeerterrein van het sportcom plex Noord verbeterd. Dit zijn enkele projecten die kunnen worden uitgevoerd dank zij de één miljoen gulden die het gewestelijk arbeidsbureau van het rijk heeft gekregen voor zoge noemde werkverruimende maatre gelen (wvm). Deze maatregelen zijn bedoeld om jeugdige werklo zen aan voldoende werkervaring en scholing te helpen zodat zij snel ler een baan kunnen vinden. Het afgelopen jaar heeft het rijk een behoorlijk bedrag overgehou- den doordat niet alle wvm-projec- ten in Nederland volledig zijn uit gevoerd. Omdat in Leiden goede ervaringen zijn met dit soort pro jecten, heeft het arbeidsbureau een deel van het overgebleven geld ge kregen. Voorwaarde is overigens wel dat de gemeente Leiden meebetaalt aan de projecten. Burgemeester en wethouders stellen daarom voor dat de gemeenteraad hiervoor 500.000 gulden uittrekt. Behalve de al eerder genoemde projecten, is het ook de bedoeling dat het geld wordt besteed aan het opknappen en verbeteren van en kele kleedaccommodaties bij sportcomplexen en van de sociaal- culturele voorziening: en kinderop- LEIDEN - "Toen iedereen uitgelachen was, zijn we er eens de stad schoon te maken. Als je in steden. Hier is het een zooitje, serieus met een aantal mensen over gaan praten. Daaruit het buitenland k»ikt: overal schone Door zo'n actie kun je misschien zijn de gekste dingen te voorschijn gekomen. Wat er al niet leeft bij de mensen'. door Annemiek Ruygrok Bernard Stöxen (35), lijsttrekker van de nieuwe partij voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen 'Leiden weer gezellig', rekent op voldoende respons. "Het houdt niet op bij twee zetels. We hebben negen kandidaten op de lijst". Als grap van cafébazen, werd be gin december het idee geopperd om een eigen politieke partij op te richten. "Alle palen de grond uit en de cafés onbeperkt open", dat wa ren de eerste punten op het 'partij programma'. Na een paar avonden verder praten werden de plannen serieuzer. "Iedereen kankert wel op het gemeentebestuur, maar nie mand doet er iets aan. Iedereen blijft stemmen op de traditionele politieke partijen. En die vertelen voor Leiden wat de landelijke par tij dirigeert. Geen enkele partij die nu eens iets voor de Leidenaren doet". 'Leiden weer gezellig' heeft - hoe kan het ook anders - een horeca- vriendelijk program. De sluitings tijden voor de cafés moeten elke dag van de week vrij zijn. "Laten de mensen zelf maar uitmaken wanneer ze naar bed willen gaan. Tot nu toe is dat altijd aan studen ten voorbehouden geweest. Ter wijl de gewone burger om één uur de kroeg uit moet. Wie Stöxens partij eenzijdigheid verwijt, krijgt als antwoord dat het allemaal zo snel is gegaan. Over punten als huisvesting, volksge zondheid en maatschappelijk werk is (dan ook) niet nagedacht. Eén ding steat voorop: Leiden moet weer een streekfunctie krijgen. De isen moeten de stad weer in hun inkopen en vertier. Van daar dat 'Leiden weer gezellig' de mogelijkheid wil scheppen om op zaterdag en donderdagavond auto mobilisten gratis te laten parkeren. "Het is toch van de gekke die parkeerregeling in Leiden, terwijl de parkeergarage van Sanders nog niet eens klaar is. Jarenlang zijn ze bezig geweest om de mensen in een koekblik te krijgen. En par keer je je koekblik, dan word je als een crimineel beschouwd. Wij wil len zorgen dat de mensen kunnen parkeren op de plek waar dat no dig is". De Breestraat moet van 'ver- keersriool vol bussen' een gezellige winkelstraat worden, waar over dekte terrassen zijn. Vandaar ook het plan van 'Leiden weer gezellig' om minibussen door het centrum te laten rijden. Met een grotere fre quentie dan nu het geval is. "En die uitlaten van de bussen moeten omhoog. Net als bij de vrachtwa gens. Nu blazen ze je de koolmono xide in het gezicht". Dat er twee winkeliersverenigin gen in Leiden zijn, één voor de Breestraat en één voor de Haarlem merstraat, vindt Stöxen belache lijk. "Onze partij moet proberen die twee verenigingen te laten sa menwerken. Dan krijg je mis schien ook een leuker winkelaan bod. Niet zoals nu, datje in elk leeg pand, een zaak in vrijetjjdskleding zet". Clean peace Met een variant op de bekende milieu-organisatie wil 'Leiden weer gezellig' onder het motto 'clean peace' een actie beginnen om de stad weer schoon te krijgen. "Vrijwilligers, betaald uit de 'om zet' van het Energiebedrijf, wantje mag in dit geval geloof ik niet van winst spreken, moeten op pad om aKfflnUL v# i i Hondepoep en palenals het aan lijsttrekker Stöxen van 'Leiden weer gezelliglig t, worden die twee na 19 maart stevig aangepakt, (foto Holvast) de mentaliteit v beetje veranderen. Dat ze niet meer achteloos een papiertje op straat gooien, maar het in een vuil nisbak werpen". De stad moet ook van het honde- stront-probleem af, vindt Stöxen. "Wij zijn de enige partij die de strijd aanbindt met de hondepoep. Als eerste stad van Nederland moeten parkeerwachters optreden tegen mensen die hun hond op straat laten kakken. Die mensen moeten meteen op de bon worden geslingerd". Er moet ook een gemeentelijke verordening wat betreft die honde poep komen, vindt Stöxen. Op het gemeentehuis moeten mensen schepjes kunnen halen om de stront weer op te ruimen. Waaruit dat moet worden betaald? Het ant woord ligt volgens Stöxen voor de hand: "Uit de over-omzet van het EBR", lacht hij spottend. Kunst Over kunstmanifestaties heeft 'Leiden weer gezellig' geheel eigen ideeën: "Zo'n stichting Burcht. Dat is toch semi-elitair. Ik heb er tenminste nog nooit een bus met bejaarden naar toe zien gaan. Veel te avant-gardistisch. En dat krijgt nog een kwijtschelding van zijn schuld ook. Zo wordt met gemeen schapsgeld omgegaan. Stichting Burcht is bedoeld om Leidse ar tiesten tegen te komen om samen mee te vibreren. Maar die zie je er nooit. Ze werken te hard". Wat de mensen volgens hem wél aanspreekt is een expositie van beelden op de Burcht, schilders aan het werk op het Stadhuisplein. Een overdekte markt in de Waag. "Naar die exposities komt geen hond. Als je er een overdekte markt houdt, kun je achter die kra men altiid nog een schilderijtje hangen". De Lakenfeesten moeten professioneler worden aangepakt. "Die jazz-week daar moeten we met twee voeten inspringen". Verder moet de gemeente het Trianon-theater aankopen om de theaterfunctie hiervan te herstel len. Goekoop vindt hij de beste bur gemeester die de stad ooit gekend heeft. "Wat ik die man al heb zien doen in de stad. Als het aan hem had gelegen was er helemaal geen horecaprobleem". Maar het is toch voor te stellen dat mensen die veel (geluidsover last hebben van cafés helemaal niet staan te springen om die lan gere openingstijden? "Ja hoor eens, als je in de binnenstad woont, weet je dat je wel eens wat herrie kunt verwachten. Maar 'Leiden weer gezellig' kan toch proberen om de mentaliteit van de cafébe zoeker te veranderen. Dat ze wat rustiger aan doen?" Hoe dat moet gebeuren, is voor lopig nog een groot vraagteken. Vast staat wel dat de nieuwe partij van zich zal laten horen. Dat ge beurde onlangs al in het televisie programma van Ivo Niehe. De Lei denaars zullen Stöxen en compa- nen binnenkort de hand kunnen schudden. Want een 'Amerikaanse verkiezingstournee' steat op sta pel. En als het allemaal lukt met die verkiezingen wordt een lande lijke verbinding overwogen. Met twee 'pretpartijen': 'Geen gezeur, goed humeur' uit Groningen en het Amsterdamse 'New Wave'. Cursussen Voor de cursussen tekenen schilderen, geïmproviseerde r ziek en populair gitaar voor ginners in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat, zijn nog plaatsen vrij. Belangstellen den kunnen zich hiervoor schrijven in LVC op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur en op don derdagavond van 19.30 tot 21.00 Klaverjassen In buurthuis 'Op eigen wieken wordt zaterdag een prijsklaver- jas avond gehouden. Voorin- schrijven kan via telefoonnum mer 212893 of 220005. De avond begint om kwart over acht. Film In de filmzaal van het rijksmu seum voor Volkenkunde worden zondagmiddag twee films ver toond over het dagelijks leven van de Indianen, de Nahua's van Mexico. De eerste film laat Dona Alberta zien, een weefster in Acatlan, de tweede handelt over de vliegende mannen van Cuet- zalan, die deel uitmaken van de festiviteiten die rond 4 oktober worden gehouden ter ere van Sint Franciscus van Assisi. Aan vang drie uur. Besturen Vrouwen die zijn geïnteres seerd in een cursus bestuurstech- nische training en of argumenta tieleer kunnen zich schriftelijk .opgeven bij de vrouwenraad, Ceaciliastraat 18, 2312 XB Lei- aeh. Alleen bij voldoende belang stelling zal deze cursus worden gehouden. Bingo De speeltuinvereniging 'Zuiderkwartier' houdt op 18 fe bruari in haar clubhuis aan de Anjelierstraat een bingo. Deze begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. Solliciteren De Planwinkel Delft houdt in opdracht van de stichting werk gelegenheid Leiden een cursus solliciteren voor herintredende vrouwen en (langdurige) werklo zen. Deze cursus bestaat uit tien lessen, waarbij onder meer aan de orde komen: het schrijven van een sollicitatiebrief, het voeren van een sollicitatiegesprek en be roepen en scholingsoriëntatie. De cursus begint 25 februari en wordt gegeven op dinsdagen van 9.30 tot 12.00 uur en op donder dagen van 14.00 tot 16.30 uur. De plaats van handeling is het Olga- bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat 99, tel. 071- 219811. Zelfverdediging Het stedelijk volwassenenwerk houdt vanaf 27 februari een cur sus zelfverdediging voor vrou wen. Deze beginnerscursus is op gezet omdat veel vrouwen zich niet veilig voelen op straat. De cursus wordt gehouden op 15 donderdagavonden van 19.00 tot 20.00 uur. De kosten bedragen 45 gulden. Informatie hierover kan worden verkregen bij het Volks huis, Apothekersdijk 33a of via telefoonnummer 071-149180.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4