Boeiende portretten van echt en trouw 'Wat Duivel, Maes, heb je een monstrueuze troony gemaalt' Expositie Ben Overdevest Stelling in nieuw jasje KIJK UIT VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 KUNST HAARLEM (GPD) - Soms hautain, dan weer schalks kijken ze op ons neer, de ve le gezichten uit een vervlo gen periode die tijdelijk aan de wanden van het Frans Halsmuseum zijn gehan gen. Voorname mannen en vrouwen, zorgvuldig gecon- terfeit en dikwijls op zijn voordeligst op het doek ge bracht. Portretten van echt en trouw heet de tentoon- een interessant verhaai voor de stelling die vanaf 15 februa- kostuumgeschiedenis, ri tot en met 13 april is inge- Net zomin als de fotografie ons richt in dit Haarlemse mu- seum en ook tevens de ent- kenis van al dje afgebeelde perso- ge gelegenheid IS om haar te nen treffend is. Zo memoreert prof. 7Ï pn De Jongh, die ook de catalogus bij dit evenement samenstelde, enige verstoordheid van Constantijn Huygens ten aanzien van Rem brandt. En die was toch niet de eer- ste de beste. Het betrof hier het portret van Jacques de Gheyn III. De opzet is het resultaat van een "teerde in zijn kritiek kwart eeuw studie van de Utrecht vorm van een in het Latijn ge- se hoogleraar ikonologie E. de schreven achtregelig hekeldicht, Jongh. Thema's die aan de orde ko- men zijn: vóór het huwelijk, de J^ar ki? echtelijke staat, de familiekring ™n Rembrandt toonde hij oven- alsmede harmonie en huwelijk gezwel, want bij publicatie ervan Dissonanten zijn dus vermeden en Neer" de bezoeker mag er van overtuigd 'a"d£L If,1™ zijn dat al die toch wel ietwat «dele aan de kaak werd fiesteld' achter" geportretteerden zich in 's schil- ge" ders atelier in de beste kleren heb- prtr,t-zvrftvif col ben gestoken. En zo wordt deze <-OnteiieitSel 17e eeuwse momentopname ook En De Jongh .memoreert nog een door Frans Keijsper aardig voorval van ontevredenheid over Rembrandts werk, Rem brandt die overigens eigenzinnig was en zich van kritiek weinig wist aan te trekken. Zo had de uit Lei den afkomstige en in Amsterdam woonachtige schilder het portret gemaakt van 'een seeckere jonge dochter' van een Portugese koop man, over welke kwestie een nota rieel verslag is bewaard gebleven. „Insinuant bevindt dat de voorsz. schildery ofte conterfeitsel op ver re nae niet en gelijckt het wesen ofte tronie van de voorsz. jonge dochter." En de koopman eiste dat het schilderij zou worden veran derd „dat het haer naer behooren gelijckt". Maar Rembrandt trok er zich niets van aan. Fijntjes weet De Jongh te verha len dat een kennelijk al te eerlijk portret niet altoos op prijs werd ge steld. In onze tijd is het retouche ren van foto's overbekend, het ver doezelen van onaangenaamheden in het gelaat. En worden bijvoor beeld politici die voor de televisie camera verschenen niet eerst even door een grimeur onder handen ge nomen? Een doeltreffende make up om de 'troony' - om maar eens een oud woord te gebruiken - van man of vrouw glad gepleisterd op de beeldbuis te brengen. Zo beeldde Nicolaes Maes eens een niet nader bij name genoemde dame uit wier pokdalig uiterlijk in verf werd vastgelegd. De vrouw was daarmee alles behalve in haar schik. „Wat Duivel, Maes, heb je daar voor een monstrueuze troony naar my gemaalt. Ik begeer 't zoo niet gemaakt te hebben, de honden zouden 't wel nabassen, zoo 't over de straat gedragen wierd". Maes zal aan zijn klandizie heb ben gedacht en met een 'vispen- ceel' streek hij de ongerechtighe den weg en voorzag de ontstelde dame van een gezonde blos. En hoewel de gelijkenis daarbij teloor ging, zo vermeldt de historie, was zij er tevreden over: „Ja, zoo moest het wezen," zei ze content na deze schoonheidsbehandeling. De talrijke portretten (105 schil derijen alsook een aantal gravures) vormen op zich elk een verhaal, maar het ene is interessanter dan het andere. Vele schilderijen be vatten symboliek, attributen ver wijzen naar een meer kuise of juist aardse liefde. De moralistische op vattingen zijn hier een letterlijk en figuurlijk ingekaderd. De seksuali teit is noodzakelijk voor de vor ming van een gezin, maar dan wel in de veilige bedding van het hu welijk. En in de voorstellingen zijn Musicerende.familie, van Jan Miense Molenaar 1635). soms ook verwijzingen naar de be trekkelijkheid van het ondermaans bestaan te ontdekken: het leeg ra kend glas van een zandloper, een doodshoofd. De Bijbel ligt er als een vermanend woord, het Boek der Boeken getuigt er van dat het eeuwige leven het eigenlijke doel is. Zulke symbolen spruiten voort uit de christelijke zedenleer. Overi gens is niet elk portret - persoon lijk of van de familie - duidelijk, menig verschaft de toeschouwer geen nadere informatie. Ingetogen 'Portretten van echt en trouw' is samengesteld uit werken, afkom stig van uitlenen van Nederlandse musea, particulieren en een enkele buitenlander. Bijdragen uit het buitenland, die de kwaliteit van de tentoonstelling nog hadden kun nen verhogen, moesten buiten be schouwing blijven, omdat de opzet anders - al met sponsoring van de Haagse kunsthandels Hoogsteder en Cramer tot stand gekomen - te kostbaar zou zijn geworden. Maar dit doet aan het verhaal van De Jongh niets af. In tegendeel, hij heeft de monnikenarbeid verricht om waar mogelijk de schilderyen te beschrijven en te interpreteren, hetgeen zyn weerslag heeft gevon den in een prijzig en mooi boek werk dat is uitgegeven door Waan- ders in Zwolle. Zijn de lachende portretten van Frans Hals in dit genre eigenlijk een uitzondering, en zyn de ons toegeworpen blikken toch vaak in getogen, 'echt en trouw' biedt in ie der geval een boeiend schouwspel, ook een schilderkunstig vakman schap waaraan soms tot in de de tails van valt te genieten. Portretten van echt en trouw. Frans Halsmuseum, Groot Heilig land 62, Haarlem. Openingstij den: maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur. Van 15 februari tot en met 13 april. Samenstelling tentoonstelling en catalogus prof. E. de Jongh. De catalogus is uitge geven door Waanders, Zwolle en kost f89.50. De Leidse Schouwburg heeft de 30.000ste bezoeker van dit seizoen geboekt. Dit aantal werd bereikt door de komst van het echtpaar Dirk en Marijke van der Bijl uit Alphen aan den Rijn, gisteravond vlak voor het optreden van Paul van Vliet in het theater aan de Oude Vest. Het paar werd. veirast met een abonnement voor tien voorstellingen, twee flessen wijn een een bos bloemen. Wethouder Kuijers van cultuur rechts) en schouwburgdirecteur Boelen (links) waren er bij. (foto Holvast) Expositie met schilderijen van Ben Overdevest, t/m 22 februari. Stel ling, Lange Mare 65, Leiden. Ge opend di. t/m za. van 13-17 uur. LEIDEN - Na de afgelopen zo mer is het voor de buitenwereld heel stil geweest rond Stelling. In die periode hebben de drie ini tiatiefnemers zich beraden over de toekomstmogelijkheden van Stelling. Het resultaat is nu dat Ben Overdevest alleen doorgaat met het organiseren van tentoon stellingen. Zijn plannen zijn er op gericht om binnen het te voe ren galeriebeleid voormalige ex posanten nog eens terug te laten komen, zodat hun recente ont wikkeling zichtbaar gemaakt kan worden. Ben Overdevest zelf opent de reeks exposities in de nieuwe op zet. Zijn nieuwe werk, geplaatst naast het werk uit bij voorbeeld 1984, toont aan dat er bij hem ze ker sprake is van een doorgaan de ontwikkeling. Inmiddels heeft de uitbundige, kleurrijke expressie plaats gemaakt voor een meer bezonken, beschou wende uitbeelding, die steeds meer naar abstractie neigt. Ook het kleurgebruik heeft een grote verandering onder gaan. In de recente schilderijen overheerst de bruine, soms in oker overlopende tint. Vergele ken bij stukken waarin de figura tie voorop stond, is de ideeënwe reld Overdevest gerijpt en is hij gekomen tot een schilderkunsti ge uitwerking, waaraan het type rende kleurgebruik en gemeen schappelijke formele kenmerken (kerkramen, spiralen, kruisen, pijlen en de drieluik, opbouw) een meer symbolische betekeke- nis verlenen. In de toelichting wordt gesteld dat het geëxposeerde werk een poging is om "de ware schoon heid achter het verval te onthul len". Herinneringen of reiserva ringen vormen naar mijn idee hiervoor de basis. De titel 'Dé- tour de Siena' geeft aan dat de Italiaanse stad Siena sporen heeft nagelaten in het werk van Overdevest; behalve de sfeer van de Middeleeuwen die aanleiding heeft gegeven tot het uitbeelden van kerk- of kloosterramen wyst de kleur hierop - Siena gaf ook de naam aan de bruine verf die Overdevest veel gebruikt. De schilderijen kenmerken zich door een heldere opbouw met duidelijk omschreven vor men. Als de meest in het oog springende werken moeten ge noemd worden 'Strata' en de se- mi-abstracte compositie 'Porta Susa' die door de oplichtende kleuren het poort- of raammotief de stemming van het verleden vervat. Van een heel andere orde zijn de fraaie zefdrukken 'Passa ge 1 en 2' die met enkele andere stukken moeilijk laten inpassen in de lijn van het nieuwste werk die op deze expositie is uitgezet door Overdevest. NANCY STOOP. Exposities i Johan W. Elzenga zijn t Foto's het einde van deze maand te Piggelmee aan de Janvossensteeg. El zenga houdt zich voornamelijk bezig Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge neeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg, 'Satricum, een stad in La- tium', t/m 25/4; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, ex positie over de Snellius Il-expeditie, t/m 27/4; ma t/m vr van 10-17 uur, zo van 14-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Katsushika Hokusai: de oude tekengek'; 'Borneo: Oerwoud in Ondergang, Culturen op Drift', t/m 5/ 10; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13- 17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal Ou de Singel, 'Oud naaigerei' in de reeks •Verzameld en getoond', t/m 6/4; di t m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Galerie Le Pigeon - Scheepmakers- steeg. olieverfschilderijen van Anne Sanders en Charles Kengen, tot 8/3; Ars Studio - Pieterskerkgracht, Cor Bouter, schilderijen, tekeningen, t/m 13/3; di t/m do van 10-12 en 19.30-22 Caeciliastraat 18 - expositie van And- rienne Hoogenberk-den Tex, Anneke Koek. Linda Roodenburg en Bettien Scherft, tot 14/3; bezichtiging volgens afspraak, tel. 413452. 'Koning éénoog', een object van Wim de Haan, te zien in de Leid se Lakenhal. Het gaat om een overzichtsexpositie, die tot 24 maart duurt. Geopend dinsdag V m zaterdag van 10-17 uur en zon- daa van 13-17 uur. (foto pr» Bibliotheek Nieuwstraat, Oude handschriften en Computertentoon stelling. t/m 28/2; ma, di en woe 10-17 uur, ma en woe ook 19-21 uur, do 10- 21 uur, vr 10-17 uur. za van 10-13 UUr. Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg, recent fotowerk van Wijnanda Deroo, tot 18/2; woe t/m zo van 13-17 Waaggebouw - Leidse Kunstuitleen, werken aangekocht door de gemeen te, t/m 15/2; di t/m vr van 10-18 uur, za van 10-17 uur Leiderdorp Leythenrode - Roelie Willekens, glas schilderingen. t/m 6/3; dag. 8-20 uur. Oegstgeest Bibliotheek - Ria Roelofs, schilderij en (gouache/acryl) en kijkkisfjes, t/m 28/2. Kapsalon Jacques van Bellen - Lan- gevoort, zeefdrukken en plastieken van Daniëlle Orelio, t/m 14/2; ma 13-18 uur, di t/m do van 9-18 uur. vr van 9-21 uur, za van 9-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Hanneke Blom, keramiek, Gerda Boersma, etsen en geboortekaartjes, Paula Petri, droog bloemen, t/m 13/3; di 19-21 uur, woe. do. za van zo 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Wladimir Stenghlak met als thema water in acryl, krijt en etsen, t/m 20/2; woe, do, zo van 14-16 uur, za van 10-16 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - Lolke van der Bij, schil derijen en Tineke Huisers, droogbloe men, t/m 24/2; ma, woe, vr van 14-17 en 19-21 uur. do van 10-12 uur. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Ofra Goland, schilderijen, Henk Wolvers, kera miek; t/m 26/2; di t/m za van 9-17 uur. Concerten Klassiek De violist Johannes Leertouwer en de pianist Derk Pik geven maandag- halve werken van Mozart zal op deze avond een sonate van Ravel worden uitgevoerd. Aanvang 20.15 uur. De Hongaarse pianist Balazs Szoko- lay komst woensdagavond 19 februa ri naar de Kapelzaal in het kader van de serie prijswinnaarsconcerten. Het programma vermeldt Air en Variaties in B van Handel, de Prelude en Fuga in cis van J.S. Bach, de Variations se- rieuses van Mendelssohn, de Handel- variaties van Brahms en drie kortere composities van Albeniz, Raval en Debussy. Aanvang 20.15 uur. Het Trio Harom verzorgt zondagmid dag het vierde van een reeks van ze ven zondagse lunchconcerten in de Pauwhof in Wassenaar. Het trio be staat uit Marieke Verkruisen (klari net), Mieke Honingh (altviool) en Marleen'van de Zande (piano). Uitge voerd zullen worden: van Robert Schumann Marchenerzahlungen für Klarinette, Viola und Klavier, op. 132, Van Max Bruch uit 8 Stücke für Kla rinette, Viola und Klavier, op. 83, nrs. 2,3,4,6 en 7 en van Mozart Kegelstatt- trio voor klarinet, altviool en piano. KV 498. Aanvang 12.00 uur. De gitarist Guy van Duynen treedt zondagmiddag in het kader van de se rie muzikale stromingen op bij Stich ting Burcht. Hy zal flamencomuziek ten gehore brengen. Aanvang 16.00 Jazz Het Allan D. Smith trio speelt zater dagavond in Hot House, in het LAK- restaurant, Cleveringaplaats in Lei den. Deze Britse groep bestaat naast leider Smith, die sopraansaxofoon speelt, uit basgitarist Jerry Bird en drummer Robin Musgrove. Het drie tal speelt geïmproviseerde muziek, waarin veel invloeden van minimal music zijn verwerkt. Aanvang 21.00 De Gigantjes, ook wel Little Giants genoemd, spelen zaterdagavond in het Leids Vrijetijds Centrum. De Gi gantjes zyn een verre nazaat van de wenbron'. Een van de aanleidingen voor de ontmoeting is de in 1966 ver schenen roman 'Met een flik in bed', die Holsbergen en Geel gezamenlijk schreven. Aanvang 20.30 uur. In het journalistencafé in Stichting Burcht maandag een discussie over het grote rode verbond, en wat daar van is overgebleven. Gesprekspart ners zijn Herman van Wyk, waarne mend voorzitter van de VARA. Gert- Jan Laan, adjunct-hoofdredacteur van Het Vrije Volk en Piet Stoffelen. Leiden De Hongaarse pianist Balazs Szokolay, woensdagavond bij K&O. (foto pr) legendarische Bintangs en van Kraayeveld. Ze spelen muziek uit de late jaren vijftig: vroege rock roll, rockabilly en rhythm 'n blues. De in het oog springende zangeres Mieke wordt geruggesteund door een viif- mansband met o.a. piano en staande bas. Aanvang 23.00 uur. Het concert van de Golden Earring in de Foridahai in Boskoop, dat eerder door ziekte werd afgelast, wordt nu zaterdagavond gegeven. George. Bar ry, Rinus en Cesar spelen er oude hits en werk van hun binnenkort uit te brengen LP. Boom Boom Mancim verzorgt het voorprograma. Aanvang 20.00 uur. In jongerencentrum Tent in Wasse naar speelt vanavond de groep Flesh and Bone. Aanvang 23.00 uur. Stichting Burcht in Leiden treffen dinsdagavond Jan Willem Holsber gen en Rudolf Geel elkaar. Holsber gen heeft veel verhalenbundels ge schreven, met als laatste het in 1982 verschenen 'Een Bakkersdozijn'. Hij heeft onlangs het libretto voor een opera voltooid. Geel is docent taalbe heersing aan het instituut voor Neer landistiek in Amsterdam. Hy publi ceert geregeld werken op zijn vakge- Scliouwburg vr 14, 20.15 uur. 'Wings', van Arthur Kopit met Henni Orri. za 15,20.15 uur, Cabaret Purper: 'Pur per Vierkant'. woe 19, 14 uur. Ome Willem: 'Ome Willem wil een kindje!'. vr 21, 20.15 uur, Tineke Schouten: Tiepies Tien'. LAKtheater vr 14, za 15. 20.30 uur. Balie Produc tie: 'Passage'. zo 16. 15 uur, De Zwarte Hand: 'De verschrikkelijke schreeuwman' voor kinderen van 8-12 jaar. Microtheater Imperium vr 14, za 15, 20.30 uur. Imperium speelt 'Hedda Gabler' van Hendrik Ibsen. Den Haag Koninklijke Schouwburg zo 16, 20.15 uur. Haagse Comedie met de laatste voorstelling van 'De Brui loft van Figaro' vr 14. 20.15 uur. Pubhekstheatér speelt 'Onweer' van Strindberg. za 15. di 18. woe 19. do 20.20.15 uur. zo 16. 14 uur, Haagse Comedie en 'Eind van de Wereld' van Arthur Kopit. Circustheater vr 14. za 15, 20.15 uur, Nederlands Danstheater met o.a. première van 'Steptext'. zo 16.20.15 uur, Djazzex. Modern Jazz Dance Company met Let's Talk' 'One too many' en 'Afrikit*. di 18. 20.15 uur. Het Nationale Ballet m.m.v. Het Nederlands Balletorkest o.l.v. Adam Gatehouse. woe 19. 20.15 uur. Mini Maxi in 'Sprakeloos'. Nederlands Congresgebouw za 15, 20.15 uur. Residentie-Orkest o.l.v. Kees Bakels. Promenadecon 15. 20.15 uur. Hans Liberg cabaret- the Fields. voorstelling 'Berg-Berg di 18. woe 19. 20 15 uur, Haagse Co medie met de laatste voorstellingen van 'De Meeuw' van Tsjechow. do 20. 20.15 uur, Mechels Miniatuur Theater met 'Warenar'. blijspel van P C. Hooft. Amsterdam Carré t/m zo 23, beh. ma. 20.15 uur. zo alleen 14 uur. Hoofdstad Operette 'Der Graf von Luxemburg' van Franz Lehar ma 17, 20.15 uur. Rob de Nys 'Pur Sang'. Concertgebouw za 15, ma 17. gr. zaal,,20.15 uur. zo 16. 14.15 uur. Nederlands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Edo de Waart zo 16, gr. zaal, 20.15 uur, Maurizio Pol- lini, piano. woe 19 t/m vr 21. 20.15 uur, Concert gebouworkest o.l.v. Hans Vonk. m.m.v. Dmitri Alexeev. piano. Cultureel Centrum Amstelveen vr 14,20.15 uur, 'Mimicrimi' van Guus Vleugel, Ruud Bos, Barrie Stevens met o.a. Sylvia de Leur. di 18, 20.15 uur, Laurens van Rooyen en zijn orkest. woe 19, 20.15 uur, 'Wings' van Arthur Kopit, met o.a. Henny Orri. De Kleine Komedie di 18 t/m za 1 mrt, beh. ma, Youp van 't Hek 'Verlopen en verlaten Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 23, beh. ma, 20.15 uur. zo alleen 14 uur, 'Leocadia' van Jean Anouilh, met o.a. Mary Dresselhuys. Stadsschouwburg vr 15, za 16, 20.15 uur, zo 16. 14 uur. Het Nationale Ballet, m.m.v. Het Ne derlands Balletorkest o.l.v. Adam Ga tehouse. ma 17, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Eind van de wereld' van Arthur Kopit. woe 19. do 20. 20.15 uur. Nederlands Dans Theater. Rotterdam Theater Zuidplein vr 14. zo 16. 20.15 uur. Stepping Out'. komedie van Richard Harris. di 18. woe 19, 20.15 uur. 'Jan Rap en z'n maat' van Yvonne Keuls. do 20. 20.15 uur. Flairck met nieuw concert. laixor Theater t/m zo 23. 20.15 uur. zo 14 uur. 'Mada me Arthur', musical van Jos Brink en Frank Sanders De Doelen vr 14, gr. zaal, 20.15 uur. '1 Quarttro Rusteghi". opera van Wolf-Ferran. o.Lv. Heinnch Bender za 15. gr. zaal. 20.15 uur. Promenade concert Rotterdams Philharmonisch Orkest oJ.v. James Conlon. ma 17, gr. zaal. 19.30 uur. Familiecon cert: The Academy of St. Martin in

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23