Een leven in harmonie met de natuur H Overdaad schaadt 'St. Elmo's Fire' Rocky's tegenstander: spieren en hersens 'Perfect': een film die niet beantwoordt aan zijn titel VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 IBIIIIIIIII1II |s»im IRIISHI ITfe II» L iiigiiiiiniFi kjlju z. Taslo'; regie: Montxo Armendarez; hoofdrollen: Paxtin Bisquert, Amaia La- sa en Nacho Martinez; theater: Kijkhuis, Leiden. Sinds de dood van Franco beleeft de Spaanse cinema een ongekende bloei. Ook in ons land verschijnen steeds vaker Films van Spaanse makelij. Ruwweg zijn ze in twee groepen te verdelen. Enerzijds de politiek getinte socio-drama's, die zich vaak tijdens de Burgeroorlog afspelen ('Las bicicletas son para el verano') en anderzijds de categorie die een filmcriticus raak als stree kroman-film typeerde. Hiervan is 'Los santos innocen- tes' nog steeds het mooiste voor beeld. Ook 'Tasio', van de debute rende Montxo Armendarez, be hoort tot deze laatste groep, wat veel aandacht voor imponerend landschap, folklore en primitieve leefomstandigheden met zich mee brengt. De film volgt de hoofdper soon, Tasio, van jongetje dat vogel nestjes half leegrooft tot eenzame man van middelbare leeftijd, die in zijn 'meiler' port. Een meiier is een permanent smeulende berg, waar in houtskool wordt gefabriceerd. Dit curieuze object staat centraal in Tasio's leven en dus in de film. Als kleine jongen heeft Tasio van zijn vader geleerd hoe de berg ge pord moet worden. Zit zoiets je niet in het bloed, dan kan het mak kelijk fout gaan, zoals blijkt wan neer een jongetje door de meiler zakt. Naast de opbrengst van de houtskool leeft Tasio voornamelijk van het stropen van allerlei wild. Eén van de weinige rode draden die van de film dramatisch een eenheid probeert te maken, bestaat dan ook uit het verstoppertje spe len met de boswachter. Wanneer aan het eind van de film Tasio's dochter weg zal gaan om te trou wen, krijgt de boswachter als ge baar van verzoening ook een glaas je te drinken. Ondanks alle armoede lijkt Tasio toch tevreden te zijn met zijn be staan. Hij kiest er, in tegenstelling tot zijn vrienden, voor zelfstandig te blijven. Als eigen baas zijn je hoogste ideaal is, dan moet je na tuurlijk wat ongemakken voor lief nemen. Tasio's kracht ligt in zijn vermogen het leven te nemen zoals het is en het bestaan door te bren gen in harmonie met de natuur. 'Tasio' is een vriendelijke film vol prachtige opnamen van het mooie Baskische landschap. Het meest tot de verbeelding spreekt de scène waarin twee dorpen tegen een grote stenen muur midden in het land een soort squashwedstrijd spelen. Het grote bezwaar van de film is echter dat de toeristische plaatjeskijkerij niet is voorzien van wat diepgang. De strijd tegen de landheer De jonge Tasio (links) haalt kattekwaad uit. (foto pr) wordt wel even aangestipt, maar deze film door uitwerking van de trouwt en krijgt een dochtertje, krijgt niet de dramatische kracht personages werd bereikt, ont- maar eindigt weer alleen. Roerend als in 'Los santos innocentes'. Ook breekt in 'Tasio'. Tasio is en blijft en porrend m zijn meiler de humor en de vertedering die in dezelfde figuur: hij wordt verliefd, LEONARD ENGEL 'Perfect'; regie: James Bridges; hoofd rollen: John Travolta en Jamie Lee Cur tis; Luxor, Leiden, al. Zeidén heb ik een film gezien die zo weinig aan zijn titel beant woordt als 'Perfect'. Een ramme lend en mager verhaaltje, waar een intrige met de haren is bijgesleept, opgehangen aan de bezigheden van een groot aantal dames en he ren die zich voornamelijk met hun lichaam bezighouden. Het maakt 'Perfect' vunzig en verre van vol maakt. - John Travolta, verslaggever voor een toch gerenommeerd blad als Rolling Stone, maakt twee verha len tegelijk. Eén over een man die is gearresteerd omdat hij drugs zou verkopen. Een ander verhaal wordt een 'liefdesgeschiedenis' over een fitness-club, die een ver kapte relatiemarkt zou zijn. Het eerste verhaal komt niet goed uit de verf, dus stort deze Adam zich in de lege wereld van aerobics en sex-clubs voor opge wonden dames die door de niets aan de fantasie overlatende schok- bewegingen van schaars geklede heren hun beheersing helemaal dreigen te verliezen. Adam wordt verliefd op de lera res Jessie, die echter nare ervarin gen heeft met verslaggevers. Zij wil danook niet geinterviewd wor den. Het wordt een welles-nietes- spelletje, waarin de mate van hef tigheid van hun relatie de toestem ming voor het interview bepaalt. Uiteindelijk schrijft Adam tot grote woede van zijn chef een nietszeggend artikel dat zijn baas weigert. In plaats daarvan laat hij op basis van Adams aantekenin gen een zeer belastend verhaal ma ken over de fitness-dames en -he ren en hun lerares. Woedend is het Gelukkig wordt dan de draad van de vermeende drugsverkoper weer opgerakeld. De FBI eist de banden van het gesprek op. Adam weigert, want hij had beloofd de banden niet te verspreiden. Adam belandt in de gevangenis, waar door Jessies ogen open gaan: 'Adam is wèl integer'. Je ziet het haar in de rechtzaal denken. Voor het geval de toeschouwer die zo ongelukkig is bij deze film te belanden ook niet weet wie ene mijnheer Emerson is (hij wordt veelvuldig genoemd) hebben we dat even opgezocht: en Ameri kaanse filosoof die in de vorige eeuw leefde. De man zal zich, bij zoveel misbruik van zijn naam, wel in zijn graf omdraaien. ANNEMIEK RUYGROK Jamie Lee Curtis in 'Perfect 'St. Elmo's Fire*; regie: Joel Schumacher; hoofdrol len: Judd Nelson, Rob Lowe en Ally Sheedy; theater: Euro, Alphen; alle leeftijden. 'St. Elmo's Fire' Is een film waarin zeven jonge acteurs een vriendenclubje spelen. De univer siteit zit erop en de treurige werkelijkheid van alledag stelt hun vriendschap danig op de proef. 'St Elmo's Fire' UJkt een eindexamenfilm waarin zeven jonge acteurs hun kunnen mo gen tonen. Het lijkt soms wel of hun leraar achter de camera staat, die roept 'acteer boos heid' of 'speel een wanhopig iemand'. Alle ze ven doen ze heel erg hun best, het doek staat bol van hun woede en wanhoop. 'St Elmo's Fire' is een film waarin alle zeven jonge acteurs een beetje teveel hun best doen en helaas heeft de regisseur dat enthousiasme niet ingetoomd. Had hij dat wel gedaan, dan was 'St Elmo's Fire' vast een goede film ge worden en niet een aardige film wat het nu is. Er zitten een paar pakkende scènes in, maar de overdaad aan emoties schaadt. 'St Elmo's Fire* is een film die in het verleng de ligt van 'The Breakfast Club'. Drie van de zeven acteurs uit de film keren hierin ook weer terug. In twee elkaar razendsnel opeenvolgen de scenes (typerend voor de film) wordt het thema gepresenteerd. Eerst een vrolijk beeld van de universiteit en daarna de wrede reali teit van een auto-ongeluk. Alle zeven staan ze voor een bepaald type: zo is Robin Lowe de losbandige charmeur, Judd Nelson de alom gerespecteerde held, Mare Wenningham het goedwillende trutje en Emi- lio Estevez de romantische dromer. Wie van dergelijke clichés uitgaat, kan weinig anders dan een clichématige film maken. En dat heeft regisseur Joel Schumacher dan ook gedaan. Wat dus niet wil zeggen dat 'St. Elmo's Fire' een vervelende film is. Er zit veel snelheid in en de dialogen zijn spits genoeg om duidelijk te maken dat alle zeven acteurs wat in hun mars hebben. Wat ontbreekt is de ervaring om in hun spel enige terughoudendheid te leggen. Het is per slot van rekening film, geen theater. JUNGh BART J 3MANN Spieren en hersens kunnen een ge slaagde combinatie vormen. De Zweed Dolph Lundgren, 2 meter lang, bijna net zo breed, is daarvan het levende bewijs. In 'Rocky 4' is hij de tegenstander van Sylvester Stallone. Lundgren, de levensgezel van zangeres en actrice Grace Jo nes, speelt in 'Rocky 4' de rol van de Russische zwaargewichtbokser Drago. door Hein Kropman Dolph Lundgren, geboren in dé Zweedse hoofdstad Stockholm, bracht veel tijd door boven de stu dieboeken. "Mijn vader is inge nieur en ik wilde hem daarin vol gen. Over acteren of iets dergelijks had ik echt nog nooit nagedacht". Hij kreeg in 1977 een studiebeurs voor een universiteit in de Verenig de Staten, trok daarna naar Sidney in Australië om vandaar uit weer te belanden in de Verenigde Staten, aan de Massachusetts Institute of Technology. Naast al dat gestudeer vond hij toch nog tijd om zijn tors te ont wikkelen en topsport te bedrijven. Lundgren specialiseerde zich in zowel karate als kickboksen, werd enige malen Europees kampioen, en werkte daarna vooral in New York aan een carrière als model •voor zwem- en sportkleding. Rambo Op aandringen van zijn agent be gon Lundgren serieus aan een ac teurscarrière te denken en kreeg een rol in 'Rambo 2' aangeboden. "Maar Stallone was toen al bezig met het opzetten van 'Rocky 4' en uiteindelijk zou ik in die film mijn debuut gaan maken". Aanvanke lijk gaf dat nog wat problemen want er zat een verschil van tiental len centimeters tussen Stallone en de reusachtige Lundgren. Sylves ter Stallone vond het in eerste in stantie maar niks om tegenover fco'n veel grotere tegenstander te moeten staan, maar zag toch ook wel in dat de blonde reus de enige was die voor de rol van de Russi sche krachtpatser in aanmerking kon komen. "Toen de rol er eenmaal door was, hebben Stallone en ik vier maanden lang zes dagen per week vreselijk had getraind. De gevech ten die wü in de boksring leveren, zijn echt stap voor stap opge bouwd. Het had veel meer met bal let te maken dan met boksen. Elke beweging, elke klap was getraind en voorbereid. Maar toch heb ik Stallone, per ongeluk, wel eens echt goed geraakt, zo goed dat hij een paar dagen in het ziekenhuis verdween". De rol van de Russische houwde gen Drago is een heel simpele. Dolph Lundgren hoeft naast het boksen weinig meer te doen dan wat stuurs voor zich uit te staren. In totaal hoeft hij maar drie zin netjes op te dreunen. Karikatuur Lundgren: "Drago is een karika tuur, maar geen echt slechte vent. De slechterikken zitten achter hem. In de simpele voorstelling van de Amerikanen zijn de Russen altijd de 'bad guys', maar van Dra go kun je zeggen dat het hem niet uitmaakt. Hij hoeft niet te denken, er wordt voor hem gedacht. Het enige wat hij moet doen is bok- 'Rocky 4' is vooral in de Verenig de Staten een gigantisch succes en de naam van Lundgren is door die ene rol meteen gemaakt. De Zweed heeft dan ook meteen een eigen maatschappij opgericht. "Deze rol is pas de eerste stap. Er staan in elk geval alweer drie films op stapel waarin ik de hoofdrol speel. Na tuurlijk zijn dat films waar veel ac tie in zit, want zoals ik gebouwd ben zou het stom zijn om dat soort films af te wiizen".. "Wat ik wel wil, is controle over de scripts, de cast en dat soort za ken. Je kunt in de filmwereld nooit precies plannen wat je in de toe komst zal kunnen gaan doen. Ik werk stap voor stap, hoewel die stappen na 'Rocky' erg groot zijn geworden. Na die film werd ik overstroomd met aanbiedingen, maar ik wil zelf alles in handen houden. Werk ook aan eigen film verhalen en mijn produktiemaat- schappij is bezig een aantal projec ten op stapel te zetten". Bepaald geen dommekracht dus, Dolph Lundgren. FILMS OP VIDEO Marvin J. Chomsky kreeg we reldfaam met zijn tv-serie 'Holo caust', bijna tien uur film over de Duitse verschrikkingen. Het was vooral het onderwerp dat hem bekendheid bezorgde, niet de manier waarop hij het aanpakte. Chomsky heeft veel gefilmd en vrijwel alles voor de televisie. Ik kan me eigenlijk geen werk van hem herinneren dat goed was, maar ik herinner me wel films, zoals 'Nairobi' dat onlangs op de tv was te zien, die nergens op le ken. Tittle ladies of the night' gaat over meisjes, kinderen nog, die in de prostitutie terecht komen. Chomsky heft het waarschuwen de vingertje en pretendeert bezig te zijn met iets als voorlichting. Serieus kun je het niet nemen. De sentimenten liggen te dik op het verhaal dat door iemand met koortsdromen bedacht moet zijn: het is brokkelig, saai en voorspelbaar. David Soul speelt de hoofdrol, maar geen moment krijg je de indruk dat hij gelooft in zijn werk. Veel beter is 'Terminal choice' van Sheldon Larry met Joe Spa- no (van de tv-serie Hill Street Blues) en David McCallum. In een ziekenhuis wordt met de computers geknoeid, patiënten sterven en Spano krijgt de schuld. Er wordt zwaar geleund op de angst die veel mensen heb ben als ze zelfs maar aan een zie kenhuis denken en de spanning wordt kundig opgebouwd. Joe Spano toont zich bovendien een acteur die veel kan. Ook spannend is The Guar dian' van David Green over een flat waar een bewaker indringers moet weren. Vanaf de dag dat hij er is, neemt de misdaad toe. Deugt Louis Gossett jr. ('An offi cer and a gentleman') nu wel of niet. Het einde is knap gevon den. De films zijn van Video for Pleasure. Bijna veertig jaar geleden maakte Cecil B. DeMille 'Sam son and Delilah', een spektakel van ruim twee uur met Victor Mature, George Sanders en Hedy Lamarr. In vergelijking met de speciale effecten die tegenwoor dig te zien zijn, was het in '49 be helpen. maar DeMille zorgde voor spanning en sensatie die destijds velen boeide en die me nigeen ook nu nog zal aanspre ken. De film wordt gedistri bueerd door VideoNetwork. Kort nadat de voortreffelijke acteur William Hurt in de belang stelling kwam te staan door zijn rol in 'Body heat' maakte hij sa men met Sigourney Weaver 'Eyewitness'. De thriller van Pe ter Yates deed het in de biosco pen slecht, maar verdient zeker een herkansing. CBS/Fox heeft hem nu uitgebracht en alleen om het spel is-ie het bekijken al waard. Ook van CBS is 'Escape to Athena' van George Pan Cosma- tos. Het verhaal dat speelt in de Tweede Wereldoorlog is nogal wild, maar een handvol sterren, Roger Moore, Telly Savalas, Da vid Niven, Elliott Gould en Clau dia Cardinale, slaat zich met ver ve door alle avonturen heen. Leuk kijkwerk met een goede fi nale. De aandacht die 'Flesh and blood' van Paul Verhoeven in september vorig jaar heeft gekre gen was buitengewoon groot. 'Flesh and blood' werd bekroond op de Nederlandse filmdagen in Utrecht en alleen dat zou al goed moeten zijn voor extra drukte bij de kassa's. Vergeet het maar. Rutger Hauer, Tom Burlinson en Susan Tyrrell bleken niet het (kassa)magnetisme te hebben waar Verhoeven en producent Gijs Versluys op hadden ge hoopt De film is ook niet echt goed, maar erkend moet worden dat er wel een en ander in ge beurt. PETER DE ZWAAN BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Perfect'- Luxor, Leiden "St. Elmo's Fire' - Euro, Alphen 'King Solomon's Mines' spektakel in Afrika met reeks flauwe grappen. Ci ty. Katwijk 'Prizzi's Honor' Jack Nicholson op dreef in persiflage op Mafia-film, City, Katwijk BLIJVERS 'A Chorus Line' groots opgezet dans- spektakel met een wat vals klinkend sentiment Lido, Leiden 'De Aanslag' Harry Mulisch verfilmd, niet volledig geslaagd, Lido, Leiden 'In de schaduw van de overwinning' - De schimmige scheidslijnen tussen verzet en collaboratie, Trianon, Lei den en City, Katwijk. 'White nights' Harmonieuze mengel- dansfilm en politieke thril- Leiden, Weird Science' - Twee jongens tove ren een mooie vrouw uit de computer en veroveren de wereld, Euro, Al- phen. 'Commando' - Volgens het Rambo-re- cept Euro, Alphen. 'Desperately seeking Susan' - ver kwikkende komedie met Madonna, City, Katwijk 'Vrijdag de dertiende, deel 5' - griezel film, City, Katwijk. SEXFILMS 'Perfect fit' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Meisjes, sex en avontuur' Rex, Lei den. Weird Science' - Euro, Alphen. 'Good girt bad girl' - Euro, Alphen. 'Yab Yum op stelten' - Euro, Alphen. 'St Elmo's fire' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'A chorus line' Asta (463500), al. 'Commando' - Asta, 16 jr. 'In de schaduw van de overwinning' - Asta, 12 jr. White nights' - Babylon (471656), aL •Macaroni' - Babylon, 16 jr. 'Plenty' - Babylon, al. To live and die in L A.' - Cineac (630637), 16 jr. Death Wish 3' - Cineac, 16 jr. 'Militaire Academy' - Cineac, 16 jr. 'A chorus line' - Euro (667066), al. 'De aanslag' - Metropole (456756), al. When father was away on business' - Metropole. 16 jr. 'Back to the fliture' Metropole. al. West side story' - Metropole. al. Teachers' - Metropole. aL The best of Boncf - Odeon (462400), 12 jr. 'Brewster's millions' - Odeon. al. 'Back to the future' - Odeon, al. 'A fistful of dollars' Odeon. 16 jr. Talk dirty to me III' Le Paris (656402), 18 jr. •Coming together' - Le Paris, 18 jr. 'Stiff competition' Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM White nights' Alfa (278806), al. 'In de schaduw van de overwinning' - Alfa, 12 jr. •Plenty' - Alfa, aL "La historia oficial' - Alfa, 16 jr. 'Un amour de Swann' Alhambra (233192), al. 'Amadeus' - Alhambra, al. 'A chorus line' - Bellevue Cinerama (234876/266227), aL 'Commando' - Cinerama. 16 jr. 'Macaroni' - Calypso (266227/234876). 16 jr. Weird science* - Calypso. aL Thunderpussy' - Centraal (248933), 18 jr. 'Les uns et les autres' - Cineac (243639), al. 'My beautiful Laundrette' - Cinecen- ter (236615), 16 jr. 'Prizzi's honor" - Cinecenter, 12 jr. The breakfast club' - Cinecenter, 16 jr. 'Le thé harem d'archimedè' - Cine center, 16 jr. 'De aanslag' - Cinema (151243), al. 'Back to the future' - Cinema, al. 'Back to the future' - City (234579), aL To five and die in LA.' - City, 16 jr. The Corsican Brothers' - City, 16 jr. 'American Nii\ja' - City, 16 Jr. 'Brewster's millions' City, aL Teachers' - City, al. 'Death Wish 3' - City, 16 jr. 'Zoo' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Charley' - Studio K (231708), 16 jr. "Meisjes voor iedereen' - Parisien (248933), 18 jr. To live and die in LA.' - Rembrandt- plein theater (223542), 16 jr. 'Frank and I' - Rembrandtpleinthea- ter, 16 jr. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'Oriane' - The Movies, 16 jr. When father was away on business' - The Movies, aL 16 jr. 'De aanslag' - Tuschinski (262633), al. When father was away on business' - Tuschinski, 16 jr. The best of Bond' - Tuschinski. 12 jr. 'Dance with a stranger' - Tuschinski, 16 jr. 'King Solomon's mines' - Tuschinski, 12 jr. 'A fistful of dollars' - Tuschinski, 16 jr. 'Kiss of the spiderwoman' - De Uit kijk (237460), 12 jr. TELEVISIE De beste, althans meest interes sante films op televisie lijken aan het begin en eind van de week te zitten. 'Honeysuckle Rosé' is een alleszins aanvaardbare tranen trekker van Jerry Schatzberg die in het milieu van de country and western speelt. Willie Nelson speelt dan ook de hoofdrol. Hij speelt eigen liedjes en min of meer zichzelf als een muzikant die voortdurend op pad is, het geen tot strubbelingen leidt met zijn vrouw (22.00 uur, Nederland 1, morgenavond). Op Nederland 2 maar liefst twee films. Allereerst 'Two for the road' met de dan nog jeugdi ge All - burn len een echtpaar die tijdens een autorit terugblikken op hun hu welijk en het mislukken daarvan (20.00 uur). Om 23.15 uur is War ren Beatty te zien in de thriller 'Dollars' van Richard Brooks. Beatty speelt een beveiligingsex pert die een nieuw alarmsysteem Zondagavond kan op Duits land 1 'To catch a thieF, een ou de Hitchcock, worden bewon derd (voor de zoveelste keer trouwens). Cary Grant speelt een juwelendief die een kalm be staan leidt aan de Cote d'Azur. Als daar een aantal inbraken wordt gepleegd, is hy als vanzelf sprekend de eerste verdachte (20.15 uur). Volgende week vrijdag op Ne derland 1 'Blade Runner', één van de eerste successen van Rut ger Hauer in Amerika. Harrison Ford speelt de hoofdrol in deze knap gemaakte sf-thriller en als detective maakt hij jacht op Hauer (24.15 uur). Dezelfde avond op België 2 The last ty coon'. Elia Kazan en Harold Pin ter verfilmden daarmee een onaf gemaakt boek van Scott Fitzer- gald over de legendarische film- magnaat Irvin Thalberg. Robert de Niro speelt de hoofdrol van deze alom geachte maar producer (21.25 uur). FILMHUIZEN 'Man of Flowers' is een hoogst originele film van de Nieuwzee- lander Paul Cox. Een psycholo gisch drama waarin Norman Kaye een zonderlinge rijkaard speelt die elke week een beeld schoon meisje bij hem laat ko men. Terwijl klassieke muziek weerklinkt, voert zij een striptea se uit. Allerlei traumatisch herin neringen uit zijn jeugd achtervol gen de man en als de dagelijkse gang van zaken verstoord raken, verliest hij ook de balans. 'Man of Flowers' is maandag in het Kijkhuis te zien (20.00 en 22.15 uur). Dinsdag en woensdag draaien daar twee klassiekers. Eerst 'Ka- gemusha', de voorlaatste films van Akira Kurosewa. Een monu mentaal werkstuk over de strijd in de zestiende eeuw tussen feo dale heersers (20.00 uur). Een dag later 'Paris Texas'. Wim Wen- ders verfilmde daarmee een ver haal van Sam Shepard over een man die samen met zijn zoontje op zoek gaat naar zijn vrouw (19.30 en 22.15 uur). Bij K&0 is dinsdagavond 'Vio lence and Passion' de voorlaat ste film van Luchino Visconti te zien. Burt Lancaster speelt hier in een gefortuneerde intellectu eel die geïsoleerd van de buiten wereld zijn eigen leventje leidt Daar komt verandering in als een rumoerig gezin zijn intrek neemt in de flat boven de zijne. Profes sor Lancaster weet niet wat hem overkomt. Behalve hij spelen ook Silvana Mangano en Helmut Berger mee (20.15 uur). Dezelfde avond bij het LAK 'Houdt de trein in het oog', een sympathieke film over een een voudige jongen die in 1944 op de drempel van volwassenheid staat (20.00 uur). Daarna 'Het jaar van de stille zon', ook spe lend aan het slot van de oorlog. Krysztof Zanussi verfilmde daar mee een liefdesgeschiedenis tus sen een Poolse vrouw en een Amerikaanse militair (22.00 uur). In het Filmhuis LVC vanavond tot en met zondag 'Lilli Mar leen', waarin Hanna Schygulla een zangeresje speelt die met haar liedje in WO II vriend en vij and vertederd. Woensdag (20.00 en 22.15 uur) 'Woyzeck' van Wer ner Herzog. Een film met Klaus Kinski als de bedrogen vriend die wraak gaat nemen Donder dag (20.00 uur) 'Brazil'. Een bi zarre film van Terry Gilliam en te beschouwen als een parodie op Orwell's 1984.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19