Philips stopt met videosysteem 2000 DSM stilletjes aan de haal met veelbelovend 'supernylon' Werkgevers willen niet meebezuinigen Slag om wereldstandaard verloren Banken, Unilever, metaal eensgezind tegen 36 uur Aandeelhouders Westland willen fusie met Sikorsky DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 EINDHOVEN (ANP) - Philips stopt definitief met de produktie van video-recorders volgens het eigen 2000-systeem. Doorgaan is „op economische gronden" niet meer gerechtvaardigd. Philips blijft wel 2000-cassettes maken. Het uitvoeren van reparaties en levering van onderdelen van de video 2000 recorders worden veilig gesteld. Dat heeft het elektronicaconcern gisteren bekend gemaakt. Sinds medio 1984 verkoopt Philips ook recorders volgens het VHS-sys- teem. De omzet in deze recorders is zo sterk toegenomen dat Philips al le videorecorders volgens dit sys teem is gaan maken. Philips heeft op de produktie van video-recorders altijd verlies geleden. Hoeveel precies wil een woordvoerder van de onderne ming niet zeggen. „Nu we hebben gekozen voor de produktie van VHS-recorders - het systeem dat het grootste marktaandeel in de wereld heeft - verwachten we dat de video-sector binnen afzienbare tijd winstgevend zal zijn", aldus de zegsman. Philips heeft tevergeefs gepro beerd om van het Video-2000 sys teem een wereldstandaard te ma ken. Dat is mislukt, aldus de woordvoerder van het Eindhoven- se concern, omdat de Europese bonden praten over selectieve vor men van korter werken, zoals deel tijdarbeid of vervroegde uittreding en het aannemen van extra jonge ren. Die werkgelegenheidsafspra- ken moeten per vestiging worden gemaakt. Metaal In de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de circa 220.000 werknemers in de metaalindustrie zit nog vrijwel geen schot. Vooral op het punt van de arbeidstijdver korting lopen de meningen van vakbonden en werkgevers na drie dagen vergaderen nog net zover uiteen als bij de start van de onder handelingen. FNV-onderhandelaar D. Rijkse toonde zich gisteravond "uiterst pessimistisch over de kans op een snel akkoord. Er valt met de werk gevers gewoon niet te praten over de 36-urige werkweek". De werk gevers verzetten zich ook tegen de looneisen van de vakbonden. Die zouden, gezien de internationale economische situatie, de com rentiepositie te zeer aantasten. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De werkgevers in het bankbedrijf wil len de komende jaren doorgaan met matiging van de loonkosten en herverdeling van werk via deeltijd arbeid en jeugdplannen. Collectie ve arbeidstijdverkorting tot 36 uur leidt volgens de werkgevers tot problemen bij het organiseren van het werk en het vinden van ge schikt nieuw personeel. De bankiers hebben dat gister middag gezegd bij de start van de onderhandelingen over een nieu we cao voor de 94.000 werknemers bij de banken. De Dienstenbonden FNV en CNV hebben tijdens de eerste verkennende bespreking meegedeeld wel degelijk vast te willen houden aan een algemeen geldende 36-urige werkweek, met daarnaast een loonsverhoging van drie procent. De twee bonden van hoger personeel zijn tegen verdere arbeidstijdverkorting, maar willen wel een forse loonsverhoging. Het bankbedrijf zit op dit mo ment zonder cao, omdat vakbon den en werkgevers het vorig jaar over de arbeidstijdverkortirtg ab soluut niet eens konden worden. Unilever Bij de Nederlandse Unilever Be drijven (10.000 werknemers) zijn vorig jaar door de invoering van een 38-urige werkweek 280 ar beidsplaatsen ontstaan of behou den. Ook hier wijst de directie van het concern verdergaande collec tieve arbeidstijdverkorting echter af, omdat dat "ondoelmatig en ver starrend' werkt. De Industriebond FNV zei in een eerste reactie ge woon vast te houden aan haar cao- eis voor een 36-urige werkweek. Unilever wil bij de komende cao onderhandelingen wel met de vak- markt te klein bleek om in vol doende grote aantallen te kunnen produceren. Daarbij speelt ook een rol dat het aanbod aan voorbe- speelde banden, de zogenoemde soft-ware, altijd beperkt is ge weest. Philips introduceerde het Video- 2000 systeem in 1979 op de Fun- kaustellung in Berlijn. Medio 1984 besloot de onderneming om ook recorders te gaan maken op basis van het concurrerende VHS sys teem. In het vooijaar van 1985 werd de produktie van V-2000 recorders voorlopig gestaakt. „Ie dereen, inclusief de Japanse con currentie, heeft altijd beweerd dat ons systeem qua techniek het bes te is. De markt heeft echter voor een ander systeem gekozen. En daar heeft Philips rekening mee te houden", aldus zegsman van Phi lips. Hoewel Philips deze slag met de Japanse concurrentie nu definitief heeft verloren verwacht hij dat de aandeelhouders het besluit om te stoppen met de Video-2000 recor der als positief zullen ervaren. „We sluiten een verliesgevende periode af. Dat moet aandeelhouders aan spreken". De mensen die nauw zijn betrokken bij de ontwikkeling van het eigen systeem zullen er minder gelukkig mee zijn, zo ver wacht hij. De beslissing om te stoppen met het eigen systeem heeft geen ge volgen voor de werkgelegenheid in de fabrieken in Wenen en Krefeld, waar de recorders worden ge maakt Er zal nog „een aantal dui zenden" recorders van het 2000 systeem op de markt worden ge bracht. Dat zijn de toestellen die zich nu al bij de tussenhandel be vinden. De laatste maanden wer den recorders van het 2000 sys teem al verkocht voor prijzen van rond de 800 gulden. Dat is ver be neden de oorspronkelijke advies prijs. Werkloosheid mannen gestegen DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in januari met 11.300 gestegen tot 760.800. Bij de mannen was er een stijging van 12.800, bij de vrouwen een daling van 1500, aldus het ministerie van sociale zaken. Een stijging van de werkloosheid is volgens het ministerie gebruikelijk in januari door de geringere activiteit in de bouw en de horeca. Toch was de stijging was in de afgelopen maand groter dan op grond van deze seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Gecorrigeerd voor deze in vloeden steeg de werkloosheid in januari met 1800 tot 739.300. Bij de mannen bedroeg de stijging 1100, bij de vrouwen 700. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures was eind ja nuari 1.800 hoger dan eind december toen dat aantal 23.600 bedroeg. Voor seizoen gecorrigeerd daalde de vraag met 900. Benzine De prijzen van benzine en LPG gaan morgen met respectievelijk 3 en 2,5 cent omlaag. De gemiddelde prijs aan de zelftankpomp wordt voor superbenzine 154,00 cent en voor normaal 149,00 cent per liter. LPG komt op 59,9 cent per liter (bediend). Het is voor het eerst sinds mei 1980 dat LPG onder de zestig cent komt. De prijsverlagin gen zijn het gevolg van de aanhou dende daling van de olieprijzen. 800 775 750 725 700 LONDEN (GPD) - De aandeelhou- ders van de in financiële moeilijk heden verkerende Britse helikop- terfabriek Westland hebben giste ren de zwaar bevochten reddings plannen van het Amerikaanse be drijf Sikorsky met een ruime meer derheid goedgekeurd. Daarmee is een einde gekomen aan een perio de van negen maanden van touw trekken over de toekomst van Westland, die bovendien de Britse regering in de ernstigste crisis sinds haar aantreden bracht en twee ministers tot aftreden dwong. Enkele weken geleden had de di rectie van Westland, die steeds voorstander is geweest van de Amerikaanse plannen, het voorstel van Sikorsky ook al aan de aan deelhouders voorgelegd. Toen bleek de vereiste driekwart meer derheid echter niet aanwezig. Maar door dezelfde plannen iets anders te formuleren, was voor de aan deelhoudersvergadering van giste ren een enkelvoudige meerderheid al voldoende. De directie van Westland, onder leiding van Sir John Cuckney. toonde zich opgetogen over de stemuitslag. "De plannen van Si korsky zijn de enige die ons bedrijf een goede commerciële toekomst voor de middellange en lange ter mijn geven". Ook de werknemers van Westland waren gisteren gro tendeels tevreden over het besluit, dat onder meer inhoudt dat Sikors ky 300 miljoen gulden in de Britse fabriek zal pompen. De voorstanders van een tweede reddingsplan, voorgesteld door een groep Europese bedrijven, hadden het nakijken. De grote man achter dit Europese voorstel, ex- minister Heseltine van defensie, zei gisteren "ernstig verontrust" te zijn over het besluit dat volgens hem een zware klap voor de eigen Britse defensie-industrie betekent. Europese landen, waaronder ook ons land, hebben zich steeds verontrust getoond over de plan nen van Sikorsky. Zij vrezen dat die het einde betekenen van de Eu ropese samenwerking op het ge bied van gevechtshelikopters. Bo vendien zien ze er een bedreiging voor de Franse, West-Duitse en Ita liaanse helikopterindustrieën in. MORLAIX - Woedende boeren hebben gisteren tonnen aardappelen gestort in de straten van onder meer de Franse plaats Morlaix. De stapels aardappelen zorgden voor lange files. (foto ap> 'Typisch een verhaal van werkgevers' pisch werkgeversverhaal. bestempelt CNV-bestuurder A. Molendijk de gisteren door het VNO geventileerde opvatting dat financiering van de sociale zekerheid via een soort 'kapi taalbelasting', inplaats van pre mieheffing over de loonsom, uit den boze is. „Het is toch niet zo'n gekke gedachte als sterke kapitaalin tensieve bedrijven met weinig personeel wat meer premie gaan betalen en op die manier zwakkere bedrijven met veel personeel wat ontlasten? Aan ons stelsel van sociale zeker heid ligt de solidariteitsgedach- te ten grondslag. De werkge vers mogen aan die solidariteit best wat doen", vindt Molen dijk. Hij bestrijdt dat het heffen van premie over de 'toegevoeg de waarde' nadelig zou uitpak ken voor de investeringen en de concurrentiepositie van Ne derlandse bedrijven. „Als de werkgevers hun zin krijgen zijn de uitkeringstrekkers er straks nog beroerder aan toe dan wan neer de kabinetsplannen met de sociale zekerheid straks on verhoopt worden ingevoerd", aldus Molendijk. 'Eerst burgers en overheid' DEN HAAG (GPD) - De Neder landse werkgevers zijn bereid een klein steentje bij te dragen aan de problemen die bij de overheid ont staan door de lagere aardgasop brengsten. Maar dan moet eerst die overheid zelf over de brug komen en mag ook de burger niet worden ontzien. VNO-voorzitter Van Lede zei dat gisteren in Den Haag. Volgens hem zijn het vooral de huishoudens die profiteren van de lagere energie kosten (benzine, elektriciteit, straks ook het aardgas). Van de on geveer vier miljard gulden die, bij de huidige olieprijzen, dit jaar aan energie bespaard kan worden, komt maximaal 1,4 miljard ten gunste van het bedrijfsleven. Van Lede voegt daar aan toe dat het Nederlandse bedrijfsleven voor wat de energiekosten betreft nog tegen een achterstand aankijkt ten opzichte van het buitenland. Die achterstand wordt door de la gere energieprijs niet ingelopen, want ook in het ons omringende buitenland wordt daarvan geprofi teerd. Pas als in de buurlanden de accijns op brandstof omhoog gaat, Smit: meergeld voor wegen AMSTERDAM (ANP) - In 1985 zijn zijn ruim 33 procent meer kente kenbewijzen voor nieuwe bedrijfs auto's afgegeven dan in 1984. Dit zei minister Smit-Kroes (verkeer) gisteren bij de opening van de Be- drijfsauto-RAI in Amsterdam. Was de groei van het autoverkeer in de jaren 1982-1984 nog ongeveer 2 procent per jaar, het afgelopen jaar is dat percentage bijna verdub beld. De door files veroorzaakte knel punten op de wegen brengen ech ter schade toe aan de groei van het wegverkeer. Smit wil daarom in een volgend kabinet meer geld uit trekken voor het opheffen daar van. „Doordat we in 1984 met een achterstand begonnen en doordat de economische ontwikkeling thans sneller gaat dan voorzien, zal een extra inspanning nodig zijn om in het jaar 2000 een optimaal we gennet te hebben", aldus de minis ter. kan daar eventueel ook in Neder land aan worden gedacht, meent van Lede. De VNO-voorzitter wijst als post waar met het bedrijfsleven wel over te praten valt naar de 100 mil joen voor 'herstelfinanciering', het steunpotje voor verliesgevende, maar kansrijke bedrijven. Juist dit potje van Economische Zaken is enorm in betekenis afgenomen. Werd er in 1982 nog f 440 miljoen voor uitgegeven aan herstelfinan ciering, in 1983 was dit al gedaald tot f277 miljoen en in 1984 tot f 14,1 miljoen. Van Lede noemde het een ver keerde voorstelling van zaken dat er jaarlijks voor negen miljard aan subsidie naar het bedrijfsleven wordt gesluisd. Het gaat hier voor een groot deel (drie miljard) om be lastingaftrek en dat is volgens hem geen subsidie. Ook de wir-premie, wel subsidie, zou eigenlijk moeten worden omgezet in belastingfacili teiten, zoals in België, West-Duits- land, Frankrijk en Engeland. Over het nut van subsidies voor onder zoek en ontwikkeling en voor het tegengaan van oneerlijke buiten landse concurrentie is eigenlijk ie dereen het eens, aldus de VNO- voorzitter. Intussen vindt Van Lede het vreemd om enerzijds de sociale voorzieningen op het huidige ni veau te willen houden en tegelij kertijd te praten over lastenver zwaring voor het bedrijfsleven. „Wil men de uitkeringen op het mi nimumniveau, toch al twintig pro cent hoger dan in het buitenland, op het huidige peil houden dan moet de economie met minstens 3 procent per jaar groeien. En dat lukt niet door de lasten voor de be drijven te verzwaren", aldus Van Lede. Nieuwe ADM krijgt nog drie miljoen DEN HAAG, AMSTERDAM (GPD/ANP) - De rijksoverheid is in principe bereid de 'Scheepsre- paratiewerf Amsterdam b.v. in op richting' (de voormalige ADM) eenmalig een krediet ter beschik king te stellen. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft dat gisteren gezegd na over leg met de ministers van financiën en werkgelegenheid. Het krediet aan 'SAM', dat onge veer drie miljoen gulden zal bedra gen, is wel aan een aantal voor waarden gebonden. Zo mag de deelneming van de gezamenlijke overheden (rijk, provincie en ge meente) in het totaal aan benodigd aandelen- en werkkapitaal niet meer dan een derde zijn. Het overi ge kapitaal - in totaal wordt ge sproken over een bedrag van 15 tot 20 miljoen gulden - moet door de betrokken particuliere onderne mers worden ingebracht. Bovendien moet de Europese Commissie akkoord gaan met de steunverlening en moet de kapi taalverschaffing op een "voor de overheid aanvaardbare wijze" ge schieden. Tenslotte moet de werf garanderen dat de prijzen die voor de reparaties worden gevraagd "op zodanig bedrijfseconomische gronden worden berekend, dat ge gronde klachten over concurren tie-vervalsing" uitgesloten zijn. De reparatie-capaciteit van de in februari vorig jaar failliet verklaar de ADM is op het ogenblik geslo ten. Wel wordt nog, onder meer in samenwerking met Philips-doch- ter HSA, gewerkt aan de moderni sering van het vlaggeschip van de Peruaanse marine, de kruiser Al- mirante Grau, de vroegere Hr.Ms. De Ruyter. De Industriebond FNV verwacht dat bij een herleving van de reparatie-activiteiten bij de 'SAM' zo'n 200 mensen aan het werk zouden kunnen. ZIEKE STIER ROTTERDAM - Een van de be kendste fokstieren uit het Neder landse stamboek, met een geschatte waarde van 2 d 3 miljoen gulden, is gisteren bij de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) be straald. Het zes jaar oude en 1000 kilo zware dier heeft een kwaad aardig gezwel nabij zijn - zeer kostbare - edele delen en kan van wege zijn omvang niet worden be handeld bij diergeneeskunde in in Utrecht. RDM beschikt over een röntgenapparaat voor de controle van lasnaden in reactorvaten voor kerncentrales. <foioANP> Pensioen Vuilnisophalers zouden op hun 55e met pensioen moeten kunnen gaan. De ambtenarenbonden zou den zich daarvoor sterk moeten maken, aldus de voormalig minis ter van sociale zaken en huidig di recteur van de stadsreiniging in Amsterdam, drs. Jaap Boersma. Omdat veel werknemers van de Amsterdamse reiniging reeds voor hun 50e in de wao terecht komen, wil Boersma voor deze groep ver vroegde pensionering invoeren. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren weer enkele een- ten gedaald. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 2,67 gulden, ruim twee cent minder dan de 2,69 gulden van dinsdag. De banken hebben hun advieskoersen met twee cent verlaagd tot 2,73 gul den by verkoop van dollars en 2,61 gulden bij aankoop ervan. Rundvlees Canada zal de plannen voortzet ten om rundvlees uit de EG extra te belasten als de gemeenschap er niet in slaagt om voor 29 februari de stroom van het zwaar gesubsi dieerde en daardoor goedkope vlees op de Canadese markt te be perken. De Canadese minister Wi se (landbouw) heeft gezegd dat het Europese rundvlees de Canadese boeren in 1984 50 miljoen Canade se dollar heeft gekost. GELEEN (GPD) - Akzo is een Ne- derlands chemieconcern dat nieu we markten probeert te veroveren met een nieuwe, staalsterke kunst vezel, die zyn oorsprong vindt by de Amerikaanse concurrent Du- pont. DSM in Geleen, voortgekomen uit de voormalige staatsmijnen, is een nog groter chemisch bedrijf, dat grote perspectieven ziet voor een nieuwe hoogwaardige nylon, ooit ontdekt by, jawel, de Ameri kaanse gigant Dupont. Toch is Akzo met Dupont in een keiharde stryd gewikkeld om de rechten op de supervezel, terwyl DSM ongehinderd aan de weg tim mert met haar eigen variant. Wat is het verschil tussen het 'stanyl' van DSM en het 'twaron' van Akzo? Waarom laat Dupont het staatsbe drijf zijn gang gaan en het door de staat gesubsidieerde concern niet? Om die laatste vraag het eerst te beantwoorden: het is niet zo dat DSM op betere voet staat met Du pont dan Akzo. De rechten voor 'stanyl' zijn niet gekocht. Integen deel, net als Akzo presenteert DSM haar supervezel als een eigen vin ding. Stanyl wordt aangekondigd als „de eerste echt nieuwe kunsstof die sedert jaren op de markt komt". Ir. Simon de Bree voegt er namens DSM aan toe dat het pro cedé om Stanyl te maken wereld wyd goed is afgeschermd met pa tenten. De uitvinding van deze nylon soort is echter al in 1937 gedaan Toen maakte onderzoeker Caro thers van Dupont melding vai gingen een nylonsoort 4.6 te ont wikkelen (waarbij de cijfers 4.6 be trekking hebben op het aantal CH2 atomen). Het resultaat was even wel een onbruikbare, vies-bruine brei met een te laag moleculair ge wicht. Pas in 1975 werd dit idee van Ca- rothers weer opgepakt door onder zoekers van de TH Twente. Dr. R. Gaymans en T. van Utteren wisten toen wel een methode te ontwikke- heeft overgenomen. Maar met als resultaat dat beide bedrij ven elkaar beschuldigen van dief stal. Er kan maar één conclusie zyn: Dupont heeft wel grote plannen met aramide (onder de naam 'ke- Toepassingen iiici aiaiiuuc \uiiuci uc naam ac- !en om nylon 4.6 te maken, zy het vlar'), maar niet met nylon 4.6. Dat zeer bescheiden op laboratorium schaal. DSM kreeg daar lucht van en nam het onderzoek over, ook al omdat de grondstoffen, adipine- zuur en diaminobutane, die voor fabricage van de nylon 4.6 soort no dig zijn, bij DSM voorhanden zijn of vrij eenvoudig gemaakt kunnen worden. In 1980 startte DSM het onder zoek naar de mogelijkheden tot fa bricage en de toepassingsmogelijk heden van stanyl (afgeleid van Staatsmijnen-nylon, en dus nog een beetje herinnerend aan het ou de mynverleden van DSM). Een aantal dagen geleden is voor de eerste keer een redelijke hoeveel heid Stanyl te produceren. Diefstal De overeenkomst blyft tot zover opvallend. Ook bij Akzo gaat het om een door Dupont ontdekte ve zel, die in de praktijk niet zo een voudig te produceren viel. Net als DSM heeft Akzo van die gelegen heid gebruik gemaakt. Het in Am- hem gevestigde concern vondt een produktiemethode uit, die Duöont Stanyl heeft een aantal bijzonde re eigenschappen, die kunnen lei den tot al even bijzondere toepas singen. Het smeltpunt ligt net iets onder de 300 graden. De nieuwe nylon heeft een hoge slytvastheid en taaiheid, ecu constante styfheid uit over het hele temperatuurbereik ont- en goede bestendigheid tegen olie en chemische produkten. is opmerkelijk, omdat beide vezels een grote toekomst wordt voor speld. Aramide is weliswaar ster ker en hittebestendiger dan het ny lon van DSM, maar ook vele malen duurder. Het ziet er dus n dat het Dupont eenvoudig gaan, dat DSM er vandaar is ge gaan met één van haar uitvindin- fie"; J DSM werkt voor het vinden van Nu DSM de rechten eenmaal toepassingen voor garens van Sta- binnen heeft, is het te laat. De Bree nyl onder andere samen met de Ja- acht althans nagenoeg uitgesloten panse garenproducent Unika. Toe dat Dupont de strijdbijl alsnog op pakt. „Voor zover we kunnen passing als kunststof, DSM spreekt dan het liefst van „enge- gaan is ook niemand op een schaal nee ring plastic", zijn op velerlei terrein te vinden. Tony de Vrugt, als wy nu doen bezig met de ont wikkeling van nylon 4.6. We heb- binnen DSM verantwoordelijk ben dus een grote voorsprong en voor marketing en toekomstige h.a hnrum u/a »a Ha»zegt verkoop van de nieuwe kunststof: die hopen we te behouden' hij. En dat is te hopen ook DSM, want het bedrijf heeft inmid- „Stanyl kan worden toegepast industriële garens of als hoogwaar- dige kunststof. Wanneer van Sta- dels by na 100 miljoen gulden ge- nyl garens worden gesponnen dan stoken in onderzoek, zowel op la- moet je denken aan toepassingen boratonumschaal als m de proeffa- als autobanden, V-snaren, verster- briek, en in het beproeven var» de kingsmateriaal voor rubbertoepas- nieuwe kunststof. De Bree, divisie- singen zoals transportbanden en directeur afdeling Kunststoffen, slangen. Maar je kunt ook denken schat dat pas rond 1990 op com- aan filterdoek of andere weefsels. die hoge temperaturen moeten kunnen verdragen". Auto's Stanyl leent zich bijzonder goed voor toepassing in auto's, zowel aan de buitenzijde als onder de mo torkap. Aan de buitenzijde kunnen allerlei delen van de carrosserie van Stanyl worden gemaakt. Het bijzondere is dan, dat die delen ge woon aan de lopende band kunnen worden aangebracht en ook de ge woon gelakt kunnen worden. Tem peraturen van 220 tot 230 graden Celsius, die in een lakstraat van een moderne autofabrikant voor komen, kan Stanyl doorstaan. En dat is iets wat met de nu gangbare kunststoffen nog niet mogelijk is. Onder de motorkap kunnen on derdelen van Stanyl gebruikt wor den in motoren, versnellingsbak ken, overbrengingen en in het koelwatercircuit. Ook in de elektri sche en elektronische industrie zijn veel toepassingemogelykhe- den voor de moderne DSM-kunst- stof. Schakelaars, connectors, computerprints, het kan allemaal. Ook huishoudelijke apparaten zijn geschikt voor Stanyl, mits er spra ke is van hoge temperaturen of langdurig gebruik. Kortom, overal waar een mate riaal gevraagd wordt dat, ook bij betrekkelijk hoge temperaturen, taai en slijtvast is en geen lawaai maakt, daar is Stanyl op z'n plaats, aldus De Vrugt. Weliswaar geldt dat ook voor de supersterke arami- devezels van Akzo en Dupont, maar die zijn onbetaalbaar in het huis-tuin en keukengebruik. Prijs Technisch manager H. Cremers van DSM: „Het verschil zit in feite in de prijs. Gewone nylon, van het type nylon 6 of nylon 6.6, kost on geveer zeven tot acht gulden per kilogram. Wij gaan Stanyl straks aanbieden voor ongeveer 15 gul den per kilo. Maar die echte techni sche kunststoffen, die kosten het veelvoudige van Stanyl. Dus zijn die maar bruikbaar voor een heel beperkt aantal toepassingen, daar waar de prijs ondergeschikt is aan de kwaliteit en de eisen. Maar wan neer je een kunststof op brede schaal wil toepassen, in auto's bij voorbeeld, dan speelt de prys wel een grote rol".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9