'Zuidafrikaans leger steunt op Europeanen' Zorgen om offensief Golfoorlog Vrijlating Nelson Mandela ontkend Slachtoffers van kindermishandeling Tweede front van Libië in Tsjaad Moskou: SS-20 onder toezicht vernietigen Arabische landen willen bijeenkomst Veiligheidsraad Kritieke fase ontwapeningsconferentie DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - Van de 243.000 dienstplichtige soldaten van het Zuidafrikaanse leger heeft ongeveer eenderde behalve de Zuidafrikaanse ook de nationaliteit van een van de EG- lidstaten. Zolang de Twaalf daar geen maatregelen tegen nemen, zijn zij, zij het onvrijwil lig, medeplichtig aan het met militair geweld instandhouden van het apartheidsregime. Dat zegt de Nederlandse Europar lementariër Alman Metten (PvdA), die een onderzoek heeft ingesteld naar deze militaire betrokkenheid van de EG-landen bij Zuid-Afrika. Een betrokkenheid die in strijd is met het besluit van de EG-minis- ters van buitenlandse zaken van 10 september 1985, om alle militaire contacten met Zuid-Afrika te ver breken. door Hans de Bruijn In Zuid-Afrika hebben ongeveer 1,3 tot 1,8 miljoen leden van de to taal 4,75 miljoen mensen tellende blanke bevolking de nationaliteit van een EG-lidstaat. Er wonen on der meer ruim een half miljoen Britten, 600.000 Portugezen, 100.000 Westduitsers, 50.000 Italia nen en 40.000 Nederlanders, die na hun emigratie hun paspoort be houden hebben. Ook hun kinderen dragen nog altijd de oorspronkelij ke nationaliteit van hun oujders. Sinds 1984 krijgen jongeren tus sen 15,5 en 25 jaar, die minstens vijf jaar in Zuid-Afrika wonen, au tomatisch de Zuidafrikaanse natio naliteit. Dat is door de Zuidafri kaanse autoriteiten gedaan om hen voor de militaire dienst te kunnen oproepen. In tegenstelling tot vroe ger raken deze mensen bij in diensttreding echter niet langer hun oorspronkelijke nationaliteit kwijt. Zij hebben dus twee pas poorten. JOHANNESBURG - De vrijlating van de 67-jarige ANC-leider Nelson Mandela, welke dinsdag als gevolg van berichten in Israëlische rege ringskringen reeds werd verwacht, is op korte termijn uiterst twijfel achtig geworden. Aldus kan wor den opgemaakt uit verklaringen van verschillende Zuidafrikaanse regeringsautoriteiten. door Ruud de Wit De adjunct-minister van infor matie, Louis Nel, verklaarde giste ren „dat de vrijlating van meneer Mandela zeker niet spoedig te ver wachten is". Dinsdagavond had reeds de minister van justitie, Ko- bie Coetsee, zich in soortgelijke be woordingen uitgelaten. Het is ook niet duidelijk of het onverwachte vertrek dinsdag avond van de Zuidafrikaanse mi nister Roelof Botha (buitenlandse zaken) naar Zwitserland, iets te maken heeft met de eventuele vrij lating van Mandela. Officieel zal Botha met de Amerikaanse staats secretaris voor Afrikaanse zaken, Chester Crocker, in Genève en Bern gesprekken voeren over de kwestie-Namibië. Aangenomen wordt wel, dat dan ook de positie van de Zuidafrikaanse militair, ka pitein Wijnand du Toit ter sprake zal komen. Du Toit werd in mei vorig jaar bij een sabotage-actie in het noorden van Angola gevangen genomen. President P. W. Botha heeft zijn vrijlating gekoppeld aan die van Mandela. Minister Botha zal verder gesprekken voeren met vertegen woordigers van de Zwitserse rege ring en met de Zwitserse bankier Frits Leutwiler, die namens de in ternationale bankwereld als de on derhandelaar optreedt over de pro blematiek van de Zuidafrikaanse schuldenlast van 14 miljard dollar. Italianen en Fransen kunnen slechts hun nationaliteit kwijtra ken als zij tegen de uitdrukkelijke wens van hun regeringen in vreem de krijgsdienst gaan. Zo'n besluit is er niet. Britten en Portugezen kunnen al helemaal hun nationali teit niet kwijtraken, tenzij op eigen verzoek. En Belgen, Nederlanders en Westduitsers behouden ook hun nationaliteit als zij onvrijwillig in vreemde dienst geraken. Tot 1984 raakten Nederlanders in alle gevallen hun nationaliteit kwijt, maar die bepaling is in dat jaar gewijzigd. Van vrijwillige dienstneming is in Zuid-Afrika echter geen sprake, omdat er dienstplicht bestaat en dienstwei gering niet is toegestaan. Neder landers in Zuidafrikaanse krijgs dienst blijven dus Nederlanders. Wie als Europeaan onder de Zuidafrikaanse dienstplicht uit wil, moet dat uitdrukkelijk laten weten voordat hij vijf jaar in Zuid- Afrika heeft gewoond. Dat bete kent in veel gevallen dat tieners op hun 14e al zouden moeten beslis sen. De consequentie is echter dat dan hün verblijfsvergunning ver valt en zij Zuid-Afrika moeten ver laten, eventueel met achterlating van de ouders. In de praktijk zal dat vrijwel niet voorkomen. Volgens Metten komen jaarlijks zo'n 48.000 Europeanen (onder wie ongeveer duizend Nederlanders) in Zuidafrikaanse militaire dienst. Aangezien zij minstens twee jaar dienen, zijn permanent 80.000 Eu ropanen als soldaat actief in Nami bië, tegen de zwarte bevolking in de woonoorden van bijvoorbeeld Kaapstad en Johannesburg en bij acties tegen de buurlanden. In #een resolutie, die volgende week door het Europees Parle ment zal worden behandeld, vraagt Metten van de EG-ministerraad maatregelen tegen deze betrokken heid. Italië en Frankrijk zouden een verbod op indiensttreding moeten afkondigen, op straffe van verlies van de nationaliteit. België, Nederland en West-Duitsland zou den moeten verklaren dat dienst neming in het Zuidafrikaanse leger vrijwillig is en Portugal en Groot- Brittannië zouden dienstneming strafbaar moeten stellen. Silvió Claude heeft zichzelf op Haïti utgeroepen tot leider van de christen-democratische partij. Het opschrift op zijn hemd 'Haïti bevrijd' wordt inmiddels door veel van zijn landgenoten in twijfel getrokken. Een groot aantal leden van de militaire junta blijkt tot de groep rond de verdreven president Duvalier te behoren, (foto ap> Soldaten onder invloed op wacht bij Pershings HAMBURG (ANP) - De solda- ten die belast zijn met de bewa king van de in de Duitse Bondsrepubliek gestationeer de Pershing-2 raketten slapen tijdens hun dienst, drinken al cohol en gebruiken verdoven de middelen. Dit schrijft het Westduitse weekblad „Stern" in zijn jongste nummer. Een voorheen op de basis ge legerde Amerikaan vertelt in „Stern" dat onder de Ameri kaanse militairen in Heilbronn „gebrek aan waakzaamheid, slordigheid, laksheid en collec tief bedrog" heersen. Van de voorgeschreven patrouilles zou maar weinig komen wanneer het regent of koud is. Ook zijn volgens de voormalige soldaat de sirenes op de basis uitge schakeld. BRUSSEL - De Sowjet-Unie is be reid internationale waarnemers toe te laten zien op eventuele vernieti ging van al haar op West-Europa gerichte SS-20's. Voorwaarde is dat de Verenigde Staten hetzelfde doen met hun in West-Europa ge plaatste kruisraketten en Pers- hings II. door Hans de Bruijn Deze aanscherping van eerdere voorstellen van Sowjet-leider Gor- batsjov kwam gisteravond van de Russische generaal Nicolai Tsjer- nov in een interview voor de Ber- lijnse televisie. Tsjernov is een van de naaste adviseurs van partylei der Gorbatsjov op ontwapenings- ADVERTENTIE Deze week in HN-magazine: 'Eet die pot groene zeep op, zei m'n moeder' Eerste interview in een nieuwe serie. Ter kennismaking: twee maanden HN voor f 7. Bel: 070-51.21.11 der - Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de losse verkoop 2,75. gebied. De NAVO noch de Amerikanen wilden op deze berichten reageren. De Amerikaanse president Reagan zal volgens Amerikaanse NAVO- kringen in Brussel mogelijk bin nen twee tot drie weken een reactie bekendmaken op de ontwape ningsvoorstellen die Sowjet-partij- leider Gorbatsjov drie weken gele den heeft gedaan. In Amerikaanse tegenvoorstel len voor de Europese-wapens werd uitgegaan van een vernietiging van alle middellange afstandsraketten en halvering van het aantal SS-20's in Siberië. Tsjernov wilde daar gis teren niet op reageren. Volgens de meest recente (Amerikaanse) gege vens hebben de Russen 441 SS-20's opgesteld. Daarvan zouden er - volgens de Russen - 243 in het Eu ropese deel van de Sowjet-Unie zijn opgesteld. Hoeveel SS-20's de Sovjet-Unie in het Siberische deel heeft, willen de Russen niet zeg gen. Na een vergadering van de spe ciale overleggroep van de NAVO in Brussel werd gisteren echter me degedeeld dat de NAVO blijft uit gaan van een 'wereldwijd' akkoord over de middellange afstandsra ketten, dus inclusief die in Siberië. Amerikaanse en NAVO-woord- voerders hielden ook de lippen stijf op elkaar over het verloop van de besprekingen die president Reagans speciale ontwapeningsad viseur Paul Nitze woensdag in Brussel voerde met de NAVO- bondgenoten. Liberia ontkent aanbod asiel aan Duvalier MONROVIA/PORT-AU-PRINCE/ BRUSSEL (Rtr./AFP/UPI/GPD) - De Libe riaanse regering, noch het ministe rie van buitenlandse zaken hebben ooit politiek asiel aangeboden aan de verdreven Haïtiaanse president Jean-Claude Duvalier. Dit heeft het ministerie van informatie in Monrovia in een communiqué be kendgemaakt. België heeft eveneens geweigerd politiek asiel te verlenen aan Duva lier. Officieus was België gevraagd of het Duvalier wilde ontvangen, maar volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Brussel is dat afgewe zen, omdat Duvaliers verblijf in België 'niet opportuun' wordt geacht. Inmiddels verblijven wel vier fa milieleden van de ex-dictator in België. Een zus met haar man, hun kind en een andere zwager verblij ven in Brussel als toeristen. Haïtia- nen hebben in België geen visum nodig, maar wel een vergunning als zij langer dan drie maanden wil len blijven. Drie andere familiele den van Duvalier verblijven nog steeds in Parijs. Veel Haltianen zijn bang dat er in hun land uiteindelijk weinig zal veranderen. Hun vrees wordt be vestigd door diplomaten in Port- au-Prince die zeggen dat de nieu we Militaire Raad van Zes (waarin twee burgers zitting hebben) gro tendeels bestaat uit mannen die Duvalier steunden, of. zijn in 1971 overleden vader Francois, "Papa Doe". Het nieuwe kabinet van negen tien leden bestaat volgens de diplo maten eveneens voor het grootste deel uit Duvalieristen en er is al protest uit het volk geweest tegen een aantal leden van raad en kabi net. Sjtsjaranski rekent op komst van zijn familie JERUZALEM (AP) - De Russische dissident Anatoli Sjtsjaranski heeft gisteren in zijn nieuwe woon plaats Jeruzalem gezegd erop te re kenen dat zijn moeder en broer binnen een maand een uitreisvi sum zullen krijgen. Maar zijn moe der zei in Moskou dat de autoritei ten daarvoor geen instructies heb ben gekregen. De woordvoerder van de Israëli sche premier Peres heeft gezegd dat het echtpaar Sjtsjaranski tele fonisch contact heeft gehad met president Reagan en de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz, waarbij ze hebben gevraagd te bemiddelen bij de spoedige emigratie van de familie van Sjtsjaranski. Reagan en Shultz zouden hebben beloofd te helpen. De Russische voormalige com puterdeskundige zei van plan te zijn vanuit Israël door te gaan met zijn campagne voor emigratie van Russische joden naar Israël. Buitenland kort Cocaïnesmokkel Het Amerikaanse openbare mi nisterie bereidt de aanklachten voor tegen ongeveer 50 werkne mers van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij die betrokken zijn bij cocaïnesmokkel vanuit Zuid-Amerika. Het gaat om perso neel van Eastern Airlines dat be trokken is bij de i de bagage i EG/Denemarken De Denen die op 27 februari bij referendum een uitspraak moeten doen over een pakket hervor mingsmaatregelen van de EG zijn ernstig verdeeld. Uit een enquête blijkt dat 34 van de Denen ge looft dat de hervormingen tot we zenlijke veranderingen leiden, ter wijl 42 aanneemt dat de hervor mingen niet zoveel zouden veran deren. De rest weet het nog niet. Een meederheid (63%) vermoedt wel dat de Deense economie min der goed af is, als het land de EG de rug toekeert. Japanse branden By twee felle branden zijn in Ja pan binnen 24 uur zeker 26 mensen om het leven gekomen. Bij een ho telbrand in Atagawa vielen dins dag 21 doden en gisteren kwamen vijf mensen om het leven bij een brand in een houten woonhuis in Osaka. Supercomputer Binnen de Amerikaanse regering bestaat onenigheid over de vraag of Oosteuropese wetenschappers aan Amerikaanse universiteiten in de gelegenheid maeten worden ge steld om te werken met supercom puters. Aan de ene kant staan hét Pentagon (defensie) en de geheime diensten, die tot elke prijs willen voorkomen dat het Oostblok de hand weet te leggen op een super computer. Aan de andere kant staat de wetenschappelijke wereld die de computers voor onderzoek beschikbaar wil stellen aan Oost europese collega's. President Rea gan moet binnenkort beslissen. NEW YORK/TEHERAN/BAH- REIN/RABAT (Rtr./AFP/UPI) - Zeven Arabische landen hebben een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad gevraagd in verband met „ernstige ontwikkelingen" in de nu al zes jaar durende oorlog tussen Irak en Iran. De Veilig heidsraad wordt gevraagd „serieu ze, praktische en snelle besluiten te nemen om een einde te maken aan deze oorlog en het conflict op vreedzame wijze op te lossen". Het verzoek komt van Saoedi-Arabië, Koeweit, Tunesië, Jordanië, Ma rokko, Noord-Jemen en Irak. Iran heeft gsiteren gemeld dat zijn troepen in het zuidoosten van Irak 100 vierkante kilometer ter rein hebben gewonnen. Ook meld de het Iraanse persbureau IRNA dat een derde Iraakse raketlanceer basis veroverd is, vanwaar Irak de scheepvaart in de Perzische Golf bestookte- Maar Irak heeft gemeld dat zijn leger een aanval op drie punten in het zuidoosten van het land heeft afgeslagen. Een Iraakse comman dant heeft voor radio-Bagdad ver klaard dat Iraanse infanterie, met steun van tanks en artillerie, woensdagmorgen vroeg ten noor den van Basra op drie punten het offensief heeft ingezet. „De aanval is afgeslagen en de Iraniërs hebben zware verliezen geleden", aldus de brigade-generaal. Bagdad ontkent dat Iran de sinds lang niet meer ge bruikte oliehaven Faw heeft inge- Sinds Iran zondag een nieuw of fensief begon in de al ruim vijfjaar durende Golfoorlog, maken de twee landen melding van hoge ver liezen aan de kant van de vijand. Iran zegt dat het sinds zondag 1.200 Irakezen krijèsgevangen heeft ge maakt. Daarnaast zouden 6.000 Iraakse militairen gedood of ver wond zijn, terwijl Iran naar eigen zeggen 14 Iraakse vliegtuigen heeft neergeschoten. Het oplaaien van de Golfoorlog heeft tot verhoogde activiteit op di plomatiek gebied geleid. In Koe weit heeft een speciale gezant van Iran een gesprek gevoerd met de Hij overhandigde aan Jamer Ahmad al Sabah een boodschap van president Ali Khamenei. Deze had eerder Koeweit gewaar schuwd dat Iran „agressieve stap pen" zou nemen tegen het eiland Bubiyan, als Koeweit aan Irak toe staat het eiland tegen Iran te ge bruiken. Doordat Iran sinds begin van de week vaste voet heeft aan de west kant van de Sjatt-el-Arab staan zijn troepen ineens nog maar 20 km van het formeel Koeweitse eiland, waarop Irak echter al jaren aan spraak maakt. Het ziet er naar uit dat Iran door wil stoten naar de weg tussen Safwan (de Iraakse grensplaats) en Basra, waarlangs veel goederen naar Irak gaan die in Kuweitse havens zijn gelost. SEOUL - Agenten blokkeerden gisteren de weg naar het huis grond) van de Zuid-Koreaanse dissident Kim Dae-Jung. Deze v huisarrest geplaatst, nadat hij een petitie ondertekende waarin gepleit voor de hervorming van het kiesstelsel. <i DEN HAAG - De Europese ontwa peningsconferentie in Stockholm is „in een beslissend stadium" ge komen. De 35 landen (NAVO, neu traal en Warschau Pact) moeten door Hans Geleijnse voor begin september een akkoord bereiken over zgn. „vertrouwen wekkende maatregelen", die de militaire activiteiten in Europa voor beide kampen „doorzichtig" maken. Maar ondanks de recente toezegging van Sowjet-partijleider Gorbatsjov dat inspectie ter plekke mogelijk moet zijn om wapenak koorden te controleren, heeft de Sowjet-delegatie in Stockholm nog niet gereageerd op westerse voor-' stellen ter zake. Dat vertelde gisteren de Ameri kaanse delegatieleider in Stock holm, Robert Barry, tijdens een persgesprek per satelliettelevisie. Volgens Barry hebben de Sowjet- Unie en de andere Warschau-Pact- landen erkend dat verificatie ter plekke van wapenakkoorden „es sentieel" is. „Maar een concreet antwoord op onze voorstellen heb ben wij nog niet gehad", aldus Bar ry. Het 16 NAVO-landen hebben vo rig jaar onder meer voorgesteld twee inspecties per jaar op militai re installaties in eikaars grondge bied. De inspecteurs zouden bo vendien de vrijheid moeten heb ben zelf tijdstip en plaats te bepa len. Dit soort verificatie is één van de belangrijkste thema's op de conferentie, waar verder ook wordt gepraat over het sturen van waar nemers naar oefeningen, het ver strekken van een jaaropgave van militaire oefenactiviteiten boven een bepaald niveau, een communi catienet voor wederzijdse snelle in formatie over militaire manoeu vres. N'DJAMENA (Rtr./AFP/UPI) - Het Noordafrikaanse Tsjaad heeft gis teren bekendgemaakt dat Libische troepen in de nieuwe gevechten die zijn uitgebroken een tweede front hebben geopend en Oum- Chalouba hebben aangevallen, vlak ten zuiden van de 16e breedte graad die het land opdeelt in een door rebellen bezet noorden en het regeringsgebied in het zuiden. De aanval begon dinsdag, een paar uur nadat Radio-N'Djamena had omgeroepen dat de troepen van president Hissène Habré een buitenpost van de regering in Kou- ba-Olanga Hadden heroverd op de Libische troepen die hem de dag tevoren hadden ingenomen. De radio deelde mee dat de rege ringstroepen in Kouba-Olanga, een kleine garnizoensstad op 550 km ten noorden van N'Djamena, hon derden Libiërs hadden gedood, tal rijke gevangenen hadden gemaakt en zware wapens, munitie en voer tuigen in beslag hadden genomen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken deel de mee dat de gevechten in Oum- Chalouba nog steeds voortduur den. Kouba-Olanga ligt aan de hoofd weg naar het rebellenbplwerk Faya-Largeau, 350 km verder noordwaarts. Oum-Chalouba ligt 250 km ten oosten van Kouba- Olanga. Volgens de woordvoerder gebruikten de Libische aanvallers zware wapens, maar hij wist niet om hoeveel Libische en rebellen- soldaten het ging en het aantal slachtoffers. De gevechten in Kouba-Olanga en Oum-Chalouba verbraken een wapenstilstand van twee en een half jaar in de burgeroorlog in Tsjaad, die met tussenpozen sinds twintig jaar duurt. Frankrijk stuur de troepen om te proberen te voor komen dat de door Libië gesteun de rebellen in 1983 de hoofdstad N'Djamena zouden innemen. De Fransen hebben zich sindsdien krachtens een akkoord met Libië uit Tsjaad teruggetrokken. Libië deed dat niet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7